BEVREDIGT UW SMAAK MANNEN VAN SMAAK Zwaar weer boven ons land 'N TRIOMF VAN SMAAK! Onze zuivelexportnaar Duitschland op Indië Post vluchten „Sociale Zaken" raamde te kort K.N.I.L.M. moet meer baas in eigen huis worden Rouw om Pastoor Perquin Het Mandsjoekwoincident PostvluchtCO Een mijn is geen speelgoed Hengelsport-Vereen. „Den Helder' neemt haar club gebouw in gebruik Extra trein versplintert een postbestelwagen Disscnteric in Drente? Onze Oost Voor twintig gulden een radiotoestel stelt internationale problemen Een verdrinkingsongeval in een zwembad Een prettige dag voor de pluimveehouders in Landsmeer Dc „Karimata" laat niets liggen D« postpakketten vlogen alle kan ten heen. Geen persoonlijke on gelukken. Gistermiddag om half zes begaven zich twee bestellers der posterijen met een wa gen pakketpost, bestemd voor het zuiden des lands, van het eerste naar het tweede per ron te Ctilemborg toen opeens een extra stoomtrein uit de richting Geldermalsen kwam aandaveren. De bestelwagen werd gegrepen en geheel ver brijzeld, terwijl de postpakketten her en der vlogen. De beide bestellers bleven ongedeerd. Zij waren volkomen verrast, toen de wagen hun als het ware uit de handen werd gerukt. Door het gedruisch van de vlak nabij het station gelegen meubelfabriek, die op volle kracht werkte, hadden zij den extra-trein niet hooren aankomen. De machinist hoorde den klap van de bot sing en zette toen meteen de remmen aan. Vijfhonderd meter verder stond de trein stil Met een kwartier vertraging vervolgde de extra-trein de reis. Uitzending van arbeiders naar het buitenland vroeg offers. Het is onder de tegenwoordige omstandig heden meer nog dan anders, gewenscht, dat de zich voordoende werkgelegenheid zooveel en zoo vlug mogelijk wordt benut. Door rui me toepassing van de regeling inzake het verleenen van financiecle tegemoetkomingen bij het aanvaarden van werk buiten de ge meente, is dit zooveel mogelijk bevorderd. De opleving, welke in den loop van 1937 het bedrijfsleven, zoowel in Nederland als in de omringende landen, vertoonde, maakte het mogelijk aan een groot aantal arbeiders werk buiten hun gemeente aan te bieden. Dit, aldus de memorie van toelichting bij het ontwerp tot wijziging der begrooting van sociale zaken voor 1937, bracht ecliter een meerdere uitgave van f 50.000 mee, waarte genover stond een belangrijke besparing van de uitgaven van werkverschaffing. Met toepassing van bovenbedoelde rege ling werden duizenden arbeiders in België en in Duitschland geplaatst. De totale uitgaven op dit artikel van de begrooting worden geraamd op f 50.000, zoo dat, boven het bij een vorige verhoogingswet reeds toegestane bedrag van f 10.000, nog een verhooging met f 20.000 noodzakelijk is. Keuring van vleesch. buitenlandsch Doordat in 1037 de invoer van buitenlandsch vleesch is toegenomen, zijn de uitgaven voor de keuring gestegen en een tekort op het artikel is ontstaan, hetwelk op f 65.000 wordt geraamd. Een verhooging met ge noemd bedrag is derhalve noodzakelijk. Verschijnselen te Emmer Com- pascuum waargenomen. Met deze warmte zeer gevaarlijk. Naar wij vernemen, Is te Emmer- Compaseuum (Dr.) vermoedelijk dissenterie uitgebroken. In het ge zin van den arbeider D. Smit is een zevenjarig kind, na één dag ziek te zijn geweest, overleden, terwijl drie andere leden van het gezin ernstig Luchtvaartraad voor de burger luchtvaart niet noodzakelijk. In de vergadering van den Volksraad heeft volgens de N.R.Ct., de regeeringsge- machtigde medegedeeld, dat de deelname \an de K.L.M. aan de lijn naar Australië, slechts gunstig kan zijn voor Indië, daar indien de bedoelingen van den Minister van Koloniën worden verwezenlijkt de K.L.M. de helft van het exploitatie-tekort zal dragen. De Australië-lijn zal namelijk voorloopig verlies opleveren, naar men ver wacht. De regeering is, evenals verschil lende leden van den Volksraad van meening, dat het wenschelijk is om het zwaartepunt der zeggenschap over de bedrijfsvoering van de K.N.- I.L.M. meer naar Indië te verleggen. Men zal nagaan in hoeverre een der gelijke wijziging kan worden bevor derd. De regeering meent verder, dat het ge ringe aantal ongelukken met Indische vlieg tuigen niet hoopt tot de instelling van een luchtvaartraad voor. de burgerluchtvaart voor Indië. Ten slotte deelde de regeeringsgemaoh- tigde nog mede dat men van overheidswege bezig is met onderzoekingen naar mangaan- ertsen en het voorkomen van edel-staal en koper. Ook is men doende de gegevens op dit gebied voor Zuid-Borneo zooveel moge lijk aan te vullen. Binnen- en buitenlandsche deel neming. Het overlijden van Pastoor Perquin, de populaire radiopastoor, de ziel van de Ka tholieke Badioomroep, heeft niet alleen in Katholieke kringen groote deelneming ge wekt. Uit binnen- en buitenland komen van alle zijden condoleantietelegrammen De imi nister van Binnenlandsche Zaken schreef o.a.: „Ik zal met groote waardeering blijven gedenken de prettige samenwerking, die ik ook in andere functies met den overledene mocht hebben. Zijn aangename persoonlijk heid, zijn belangrijke omroeparbeid en zijn gestaag streven om met de andere omroep- vereenigingen samen te werken, tot heil van het geheele Nederlandsche volk, zullen bij mij steeds in herinnering blijven." Verder kwamen er bewijzen van deelne ming o.a. van de Vara, Avro, NCRV., en VPRO., buitenlandsche omroepen en hoofden van verschillende staatsbedrijven. De plech tige uitvaartdienst zal worden uitgezonden, waarvoor de NCRV een gedeelte van haar zendtijd Maandag aan de KRO. beschik baar stelt. Er zullen er in Duitschland 100.000 per jaar gemaakt w.orden De Duitsche minister van volksvoorlich ting en propaganda Goebbels heeft bij de opening van de groote Duitsche radiotcn- toonstelling gezegd dat met ingang van 1 Octobcr de televisie-ontvangst voor de al gemeenheid zal worden vrijgegeven, en dat een klein radiotoestel is ontworpen, dat te gen den prijs van 35 mark (f 1. 20 ongeveer) wordt verkocht, en waarvan de jaarlijk- sclie productie reeds op 700.000 stuks is vastgesteld. De radio, aldus betoogde de minister ten slotte ,is een middel om aan het volk po litieke leiding te geven, en mag derhalve niet het particuliere belang dienen. Deson danks is er echter voor gezorgd, dat rle ra dio weliswaar in zeer belangrijke politieke aangelegenheden wordt ingeschakeld, doch dat zij in het algemeen van zuiver politieke uitzending ontlast wordt. Ibis 7ertrek van Trvrl rv Vi A 11 C7 De uitzonderingspositie van ons land qrootendeels opgeheven. Anderzijds nieuwe voordeelen. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het Nederlandsch-Duitsch ver drag nopens de regeling van het goederen verkeer niet bijlage en bijbehoorend slot- protocol, op 19 Maart 1938 te Keulen geslo ten. Het bleek niet langer mogelijk de uitzonderingspositie, waarin de in voer van Nederlandsche zuivelpro ducten in Duitschland zich nog steeds bevond, en welke weliswaar voor Nederland aangenaam en voor- deelig was, tc handhaven, in ver- band met de inmiddels plaats ge vonden ontwikkeling. Nog steeds was dit regiem er op ingesteld, dat deze Nederlandsche producten een hoogere opbrengst "konden behalen dan aan andere landen werd toege staan, terwijl bovendien de admini stratie dezer contingenten geheel in Nederlandsche handen berustte. Tegen deze beide punten voerde de Duit sche delegatie klemmende bezwaren aan, deels in verband met handelspolitieke over wegingen, deels berustend op interne markt regelingen. Waar een overeenkomst, welke een der partijen, hetzij in handelspolitiek opzicht, hetzij uit een oogpunt van binnen landsche politiek, verplichtingen zou opleg gen, waarvan uiteindelijk de consequenties nauwelijks draagbaar zouden zijn, naar de meening van de hierbij betrokken minis ters geen basis voor duurzame betrekkin gen bieden kan, achtte de rcgcering het juist aan de Duitsche wenschen in deze in belangrijke mate tegemoet te komen. Bii de nieuwe regeling zal o.a. het „Un- terschiedsbetrag" voor de, Nederlandsche producten gelijk zijn aan alle andere. Het hiermede voor Nederland gepaard gaande verschil is na de aanpassing, welke reeds voorheen plaats vond, van geringe betee- kenis. Voorts zal in afwijking van de vroe gere regeling deze belasting niet meer door de Nederlandsche doch door de Duitsche administratie worden geïnd, hetgeen op zich zelf genomen een veel juistere maatre gel is. Tenslotte zal voortaan bij de verdeeling van den invoer in Duitschland niet meer de administratie in Nederlandsche doch in Duitsche handen zijn, hetgeen beteekent, dat de bewijzen voor overneming niet meer door Vederhindsrhe doch door Duitsche in stanties zullen worden afgewikkeld. Hier tegenover staat de verplichting de bestaan de handelsrelaties tc handhaven, hetgeen waarborgt, dat geen verschuivingen zullen optreden, dan wel, indien zulks onverhoopt mocht blijken, dat daartegen kan worden opgekomen. Anderzijds is aan de van Duit sche zijde uitgeoefende sterke druk bepaalde waarborgen in 't verdrag op te nemen ten aanzien van de Nederlandsche tariefpolitiek weer stand geboden. Zoo is door de Ne derlandsche regeering geen verbin tenis aangegaan, waardoor zij zioh met betrekking tot haar tariefpoli tiek sterker gebonden heeft dan voorheen. Slechts werd de procédure, om tot tus- Schcntijdsche opzegging van het verdrag te geraken in geval ingrijpende wijzigin gen in de economische verhoudingen tus- shen beide landen intreden, hetgeen zich mede voordoet, indien één der partijen ha ren uitvoer ernstig benadeeld acht door maatregelen der wederpartij, welke een afwijking bcteekenen van de tot dusverre geldende "richtsnoeren harer douanepolitiek eonigszins vereenvoudigd. Met betrekking tot den geldigheidsduur is de mogelijkheid opengelaten om de gel digheid van het verdrag te doen doorloopen tot 31 Maart 1939. „Blijf er met de handen af." De raad voor de Schepvaart heeft gister morgen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontploffing van een schok- bus of ander deel van een door den mo- torlogger Excelsior K. W. 78 opgevischte mijn op 21 Maart van dit jaar, waarbij een matroos werd gewond. Deze mijn zoo vertelde het slachtoffer dat als getuige werd gehoord maakte den indruk ongevaarlijk te zijn. Aan alle kanten was het projectiel be schadigd en het zat vol gaten. De schipper had bevel gegeven de mijn op het voordek vast te sjorren. Niemand mocht er met de handen aan komen. De betrokken matroos echter, die tevens marconist was aan boord, kon er met zijn handen niet afblij ven. Boven op de miin ontdekte hij een koneren buisje, dat hij meende te kunnen gebruiken voor zijn radioinstallatie. Dit koperen buisje vormde een slaghoedje. De matroos stak bet gevaarlijke voorwerp eerst in zijn zak en 's avonds na het eten ging hii het demonteeren. Plotseling sprong het uit elkaar. De mat roos werd aan de reeh- terhand ernstig gewond, o.m. werd de lin kerwijsvinger afgerukt. Ook het linkeroog werd geraakt. De voorzitter van den Raad, prof. Taver ne, gaf uiting aan de hoop, dat dit ongeluk nogmaals een ernstige waarschuwing zal zijn voor iedereen, die in aanraking met oude mijnen komt. ..Blijf er met de handen af" zoo zeide hü „want het is hoogst gevaarlijk." ziek waren. Toen in de omgeving aan het Westerdiep zich vervolgens dagelijks meer soortgelijke ziektegevallen voordeden, heeft dokter Belks ma uit Bmimer-Compascuum de inspectie van de volksgezondheid te Groningen en den burgemeester van Eiranen ingelicht, zoodat thans een nader onderzoek wordt ingesteld. Alle verschijnselen wijzen er op, dat men te doen heeft met een epi demie van dissenterie, hetgeen vooral met deze warmte zeer gevaar lijk kan worden. Er worden dan ook maatregelen geno men om uitbreiding te voorkomen. Zoo is het zwembad te Emmercompascuum ge sloten. De ziekte komt in één van die dee- len van de gemeente Emmen voor. waar de woningtoestand zeer veel te wenschen over laat en behoorlijke drinkwatervoorziening ontbreekt. Achtergebleven heerenkleeding leidde tot de ontdekking. In het zwembad Groote "Wielen, nabij Leeuwarden, kwam het personeel na slui tingstijd tot de ontdekking, dat in een der cabines heerenkleeding was achtergebleven. Deze kleeding behoorde aan den ncgcnticn- jarigen jongeman Oencma, die, zooals later bleek, in het bad was verdronken. Het lijk is in den nacht opgehaald. Provincie Utrecht in het donker. Stagnatie in den treinenloop. Zooals was te verwachten na den drukkend-warmen dag van gisteren heeft zich boven verschillende dee- len van ons land een zwaar onweer ontlast. Men meldt boerderijbranden uit verschillende plaatsen en als stoeds ook hier en daar weer vee in de weide doodgeslagen. Noodweer in Utrecht. Boven de geheele provincie Utrecht heeft gisteren een hevig onweer gewoed, gelukkig zonder persoonlijke ongelukken te veroorza ken. Om tien minuten voor elf veroor zaakte bliksemslag een ernstige sto ring in het lichtnet van het provin ciaal Utrechtsch electriciteitsbedrijf waardoor het geheele gedeelte van de provincie, gelegen in de omgeving van den lijn MaartensdijkHolland- sche rading ruim drie kwartier in het duister werd gehuld, met alle on aangename gevolgen daaraan ver bonden. Eerst over half twaalf, hadden de koorts achtig werkende opsporingambtenaren het euvel verholpen. Het lot van Tsjecho-Slowakije beslist in de heuvelen van Mandsjoekwo? De Fransche pers schrijft druk over de laatste gebeurtenissen in Mandsjoekwo en is van meening, dat indien het Japansche voorstel zou worden aangenomen, dit het dubbele voordeel zou hebben dat de gees ten gekalmeerd zouden worden, en de plaatselijke militaire autoriteiten geen ini tiatief meer zouden kunnen nemen. Het kan moeilijk zijn een overeenstemming tot stand te brengen, doch het voornaamste is dat een eind wordt gemaakt aan dergelijke grensincidenten. Japan de handen vol met China. Men schrijft dat Japan de handen te vol heeft met China. om de actie van Rusland in Mand sjoekwo geheel lam te kunnen leg gen. Misschien wordt op de heuvels van Tsjang Koe Feng het lot van Tsjecho-Slowakije beslist, want alles hangt in de tegenwoordige wereld van elkaar af! Leon Blum schrijft in de „Populaire", dat men niet moet vergeten dat Duitschland volgens de letter of den geest van het ver drag waarmede het met Japan verbonden is, genoopt zou kunnen worden wanneer Japan in strijd komt met de Sovjet-Unie gewapende bijstand te verleenen door de Europeesche grenzen van de Sovjet-Unie aan te vallen, In dit geval zou Frankrijk ook in het conflict betrokken worden. Nog een andere veronderstelling doet zich voor, n.I. dat Duitschland de Sovjet- Unie voldoende acht vastgehouden in Azië om ,te wagen met krachtige hand in te grij pen in de Tsjechische kwestie. Ook in dit geval zou Frankrijk in het conflict be trokken worden. De verschillende verdra gen zouden aldus leiden tot een algemee- nen strijd. Overdracht van de gerestaureerde bedrijven. We gaan in gedachten terug naar een dag in September van het vorige jaar. In Lands meer zal men het niet licht vergeten: een windhoos joeg over het landelijke dorpje en vernielde alles wat zij op haar weg tegen kwam. Vooral de Buurtschap Watergang werd zwaar geteisterd. Geen kippenhok bleef staan. Als waren het lucifersdoosjes, zoo werden zij opgenomen en vele honderden meters verder weer neergesmakt. De circa 2500 kippen, die in deze hokken hadden ge zeten, werden bijna allen gedood. Van vele honderden heeft men nooit iets teruggevon den. De schade was voor deze pluimveehou ders, waarvan er zeven totaal geruineerd werden enorm groot en werd geschat op on geveer 10.0C0 gulden. Landsmeer is een kleine gemeente en zelf niet in staat om de slachtoffers financieel voldoende te hulp te komen. Maar reeds den zelfden dag vormde zich op initiatief van „Avicorni" een commissie, die onmiddellijk een stcunactic organiseerde. Bijeengegaard werd een bedrag van circa 7000 gulden, niet alleen van particulieren, doch ook van het Nationaal Fonds voor bij zondere nooden, terwijl ook de Boerenleen banken in de omgeving van Landsmeer de actie financieel steunden. Dank zij deze actie was men in de gele genheid do vernielde bedrijven te restauree- ren en weer op te bouwen. Gistermiddag heeft de commissie een en ander aan de betreffende pluimveehouders overgedragen. Deze plechtigheid gebeurde op het terrein van een der slachtoffers en zij droeg een heel eenvoudig karakter. Ook bij de Ned. Spoorwegen had men met storing te kampen. Zoo kwamen verschil lende elcctrischc treinen met belangrijke ver traging op het centraal station te Utrecht birihen, o.a. een electrische trein uit 's Her togenbosch, die ruim twintig minuten ver laat was. Drie branden in Oisterwijk. Te Oisterwijk (N.-B.) moest de brandweer drie maal uitrukken voor branden veroor zaakt door blikseminslag. In een geval, dat een houten woning betrof, moest het gezin bestaande uit man, vrouw en vier kinde ren in allerijl de straat op vluchten, daar het huis direct in lichter laaie stond. Verder brandde een groentenwinkel en een schuur af. Blikseminslag in Brouwershaven. Te ongeveer 1 uur brak tijdens een hevig onweer brand uit in een landbouwschuur aan de Noordstraat te Brouwershaven. On middellijk na den blikseminslag stond alles in lichter laaie. De brandweer, die het vuur met 4 stralen heeft bestreden, is er in kun nen slagen de belendende woningen en een wagenhuis, zij het met brandschade, te be houden. De landbouwschuur ging met den inhoud geheel verloren. Men heeft slechts 2 varkens en cenige landbouwwerktuigen kunnen redden. De overige inventaris, als 1500 pakken bindtouw, cenige landbouw werktuigen, hooi, voeder enz., werd een prooi der vlammen Nog een inslag. Tijdens onweer boven de gemeente Laren, sloeg de bliksem in het rieten dak van de villa vaii den lieer Korthals Altes aan den Rijksweg west. De brandweer kon liet vuur tot de keuken beperken. Deze brandde geheel uit. Auknut te Rang., 5 Aug. Basra, 5 Aug. I Basra, 5 Aug. 'Rang., 5 Aug. Een gezellige en practische in richting. In September 1934 werd te Den Helder opgericht de Hengelsport vereniging „Den Heldervereeni- ging van amateur-hengelaars. tAan vankelijk nog een „onderonsje" van enkele liefhebbers, groeide in den loop van nog geen 4 jaar het clubje uit tot een vereeniging, welke zeer zeker in het sportleven een eigen plaats inneemt. Alleen in Den Helder telt zij reeds 150 leden, 40 wonen in den polder en omgeving; verder zijn er nog adspirantleden, 16 dona teurs, 18 damesleden, vrije leden, en zelfs Indië kent nog 6 leden. Dat bij een zóóda- nigen groei de werkzaamheden aan ad ministratie enz. verbonden, naar verhou ding eveneens toenamen, behoeft geen be toog. Reeds in Januari was dan ook al be sloten tot de stichting van een eigen ver- eenigingsgebouw te komen. Evenwel, zoo iets is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Wel is de vereeniging schuldenvrij, en zelfs heeft zij reeds, uit inleggclden, boothuur en dagvergunningen, die, voor een kleine vergoeding door haar worden verstrekt, een reservefonds kunnen vormen ten behoeve van de pachtsom voor het vischwater, maar voor een clubgebouw kwam toch nog wat meer kijken. Brasem, de vereeniging uit de moeilijkheid Totdat de eerste secretaris, de heer D. den hielp. Deze heer bood n.1. tegen een uiterst ge- ringe vergoeding het aan hem behoorenda woonhuis Hoogstraat 72, aan de yereeni- ging in hutir aan. :l Het was de in gebruikname van dit per- ceel, waarvoor gistermiddag bestuur en: pers was uitgenoodigd. Helaas was do voor zitter verhinderd .tegenwoordig; te. zijn. De heer den Beasem heeft deze woning geheel ter beschikking gesteld van de Ver eeniging; de voorkamer werd door hemi ingericht voor kantoor en is gemeubileerd en gestoffeerd, zoodat zij een gezellig en geriefelijk verblijf vormt voor den secreta ris. De rest van de woning kan voor het archief cn het zich geleidelijk uitbreidende magazijn, worden gebezigd. Voor de finan ciering van een en ander was een uiterst geringe contributieverhooging noodig, waai; toe destijds reeds was besloten. Voorheen betaalde ieder lid 10 et. per week, f 1.30 per kwartaal of f 5.20 per jaar. Deze contributie werd betaald per maand en wel op de eerste maand van een kwar taal 50 cent cn op de twee volgende maan den 40 et., per maand. Nu is deze contribu tie geworden x'anaf 1 Juli 50 ct. per maand. De vereen, gaf aan deze regeling, xvaardoon zij de beschikking heeft over een eigen club gebouw, de voorkeur boven het vestigen, van een secretariaat in een of ander café, en het was alleen maar jammer, dat het absoluut ondoenlijk was alle leden voor een feestelijke openingsavond uit te noodigen, om de doodeenvoudige reden, dat zij er niet in konden tezamen! Maar in geen geval wenschte men de vereeniging onder te bren gen in een inrichting, waar drank geschon ken wordt, en het bestuur hoopt nu maar, dat de leden met dezelfde ambitie lid blij ven on voor de vereeniging ijveren zullen. Wij deelden hierboven een en ander mee over een reservefonds, dat gevormd is voor de pachtsom a f260.per jaar van de di verse vischwatcren. Uit deze kleine vergoe dingen: inleggclden, boothuur en dagvergun ningen, is thans reeds, in de 4 jaren van haar bestaan, f40.gekweekt, wel een be wijs wat men door samenwerking bereiken kan. Laten wij dit verslag eindigen met den wensch uit te spreken, dat tot in lengte van dagen de vereeniging pleizier van haar ge heel uit eigen middelen bekostigd, clubhuis, moge hebben! En dat menig baarsje, snoek je cn boe ze meer heeten, zullen worden ver schalkt! Een hamer, welke vijftig jaar geleden verloren werd, opgebag gerd. De „Karimata" heeft zich* vlot door de zandmassa, welke in don afgeloopen nacht door een kleine verschuiving was ontstaan, heengewerkt en gistermiddag baggerde men weer op de goede plaats en diepte. Onmid dellijk brachten de emmers „Lutinc"-onder deelen hoven, waaronder enkele schietloo- den met het bekende morkteeken en enkele kogels. Dc meest merkwaardige vondst was het ijzeren gedeelte van een hamer, waarop dc letters H. J. S. geslagen -waren. Bij on derzoek bleek, dat deze hamer eigendom is van den thans 86-jarigen H. J. Stobbe, die te Harlingen woont. Vijftig jaar geleden on dernam een Friesch-Texelsche combinatie n.1. een poging om de „Lutine" schat te her gen. Men gebruikte destijds een schelpen- zuiginstallatie, die zeer veel munten op diepte. Stobbe verspeelde, vijftig jaar gele den den hamer, welke thans door de „Kad mata" gevonden is en aan den rechtmatige! eigenaar zal worde nteruggegeven. 7ertrek van (heenreis) |j°dph.,5 Aug. T.emgre!sk)|J0dph",5AUg- (heenreis) Wh(me,5Aug. 0ehoe Medan, 5 Aug. (terugreis) Wielewaal1 A-dam 6 Aug. (heenreis) Gier I Band., 6 Aug. toruerms)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2