Agenda, De heer Delgorge 25 jaar bestuurslid der VVV Gemeenschapsmensen van het goede soort Het nieuwe belastingplaatje Zaterdag 6 Augustus 1938 Tweede Blad Een stille werker voor Den Helder Maandag op Uw fiets! Reist per „ESONA" Kocht U al een speldje? Circus Bouglione Zwaar weer Visch-attractie bij V. 6 D. Ds. G. H. Kersten Burgerlijke Stand van Den Helder Kruipt Stalin in zijn schulp? Natuurlijk kent II hem. Hy is de man, die men nimmer mist bij de openbare- of leden-vergaderingen van onze VVV „Helders Belang", de man, die de laatkomers bij de Marine concerten dikwijls nog haastig (soms op de trap naar het balcon!) een pro gramma in de handen duwt en daarbij stttttü" roept Ook de man ,die aan het muziek leven in Den Helder en aan den bloei van de voormalige Handelsschool (thans Lyceum) een zeer werkzaam aandeel heeft gehad. Het is deze man, waarover w(j in dit artikel schrijven: de heer Delgorge. Men zal vragen waarom wij over dezen heer, die men 's-winters geen enkel goede concert ziet overslaan en 's-zomers genoeglijk z'n sigaartje rookend langs den weg tegen komt, schrijven. Dat is spoedig gezegd: de heer Delgorge gedenkt morgen, 7 Augustus, den dag, dat hij vóór 25 jaar zitting nam in het bestuur van de plaatselijke Vereeniging voor Vreem delingenverkeer „Helders Belang". Een zit tingsperiode van een kwart eeuw, en in wel ken tijd hij kans zag zich ten zeerste ver dienstelijk te maken voor deze organisatie, die méér werk verzet en in stilte belangrijker arbeid verricht dat het gros van de Nieuwe- diepsche gemeentenaren zou meenen. Een van de bestuursleden van „Helders Belang", ook al weer langzamerhand een oude rot, kwam het ons van de week op kan toor vertellen. Of we wel wisten, dat de thans 74 jaar oude heer Delgorge Zondag jubileerde. Zelf wist de laatste daar wel niets van af, maar men had het toevallig in de boeken ontdekt en direct was bij het bestuur de ge dachte ontstaan, dien dag niet in stilte voor dezen harden werker voorbij te laten gaan. Men heeft de koppen bij elkaar gestoken en als wij ons niet vergissen, zal er morgen ten huize Delgorge wel iets gebeuren. Voor ons was deze mededeeling voldoende even bij den ouden heer, wien men z'n leeftijd echter niet aanziet, op bezoek te gaan. Niet om een formeel interview af te nemen, maar wel om, onder het genot van een kopje koffie en een goeie sigaar, eens een praatje te maken over vroeger en thans, en over de lange rij van jaren, gedurende welke deze man zich verdienstelijk maakte voor de Heldersche gemeenschap. Geen pretje. We hebben het voornamelijk gehad, hoe kon dat anders, over de VVV. Een kwart eeuw in het bestuur, waarvan sedert de laatste jaren als penningmeester, is geen sinecure. En dat temeer niet als men in aanmerking neemt, dat het toch werkelijk geen pretje is in dat bestuur zitting te hebben. Er moet gewerkt worden, propaganda gemaakt, maar het zwaarste karwei is altijd de noodige pen ningen bijeen te brengen om de zaken te laten marcheeren. We mogen er niets van verklap pen, maar we verzekeren U dat dit bestuur zich in financiëele bochten moet wringen om de eindjes aan elkaar te knoopen... De heer Delgorge heeft ons het noodige ver teld uit die 25 jaren. Hoe men steeds getracht heeft den naam van Den Helder in den lande, en ook daar buiten, bekendheid te geven. Hij heeft ons ook verteld dat het begin beschei den zelfs zeer bescheiden was. De bevolking begreep niet, of wilde niet begrijpen, het doel der vereeniging en het bestuur achtte zich reeds gelukkig, indien het er in slaagde bijv. op het Ankerpark een aantal boomen ter stadsverfraaiïng geplaatst te krijgen of hier en daar een stel banken te kunnen neer zetten. Geen spijt. Ontelbaar zijn de vergaderingen, die de heer Delgorge heeft meegemaakt van de V V V. Vergaderingen, waarover de buitenwereld meestal weinig of niets vernam, maar die toch ieder op zich zelf een steentje bijdroegen i aan de bekendheid van den naam „Den Helder" in Nederland. Hij heeft er geen spijt van gehad z'n hart gegeven te hebben aan dit werk. Er was veel narigheid, dat wil hij niet ontkennen... „maajr achteraf beschouwd ben ik blij, dat alles meegemaakt te hebben en ik hoef er zeker niet op te wijzen, dat die Heldersche VVV een stuk van mijn leven geworden is." "Wan huldigen wil onze man niets weten. „Be heb het gedaan", zoo zei hij ons, omciat ik van Den Helder houd", en dat is dufcs bel te waardeeren, omdat de heer Del gorge feitelijk niet eens het aureool van den ras-Jutter draagt. Hij is hier gekomen op 17-jarigen leeftijd, docii heeft daarna ook nooit meer het stof van. Nieuwediep van z'n voeten geschud. Op ander gebied. Het is niet alleen de VVV waarvoor deze krasse oude heer zich verdienstelijk heeft gemaakt. Integendeel, op diverse andere ter reinen van het maatschappelijk leven in onze stad was hij een hard werker en een goed organisator. Het zou ons te ver voeren op deze plaats een complete levensbeschrijving te geven, doch wij nemen toch deze gelegenheid te baat iets te zeggen van die „terreinen". Zoo is daar de Algemeene Heldersche Win- keliersvereeniging, waarvan hij 30 jaren lid geweest is, en daarvan weer 27 jaar secre taris. Hij had een zeer belangrijk aandeel in de oprichting van de Handelsavondschool, de Handelsdagschool en inzake de vorming der middenstandscursussen. Is het dan ook won der, «lat de heer Delgorge in het Lyceum, dat zich ttlnans zoo trots aan de Hoofdgracht ver heft, ook een stukje van zijn levenswerk ziet. En is het daarbij verwonderlijk, dat men hem, nadat hij zijn functie neerlegde, tot honorair lid benoemdeZeker niet! Gehuwde leerlingen Men moet hem hooren vertellen uit dien tijd. Wan de dagen dat de Handelsavondschool nog «gehouden werd in de Zeevaartschool, en toen de leerlingen bestonden uit bezadigde en gehuwde winkeliers, die beseften dat ze van cte kunst van het boekhouden slechts weinig- (om niet te zeggen heelemaal niets...) versta-iid hadden. De dagen waarover ook de heeren Joh. Bakker en van Mierlo mee kun nen p-raten. Toen men heeft gescharreld met de dagschool op het Dijkje en in het Chr. Mili tairen Tehuis... en toen niemand had kun nen dénken, dat diezelfde school, zoo klein en bescheiden begonnen, uit zou groeien tot een Lyceum met een benijdenswaardige reputatie in heel Nederland. Men moet er de heer Delgor-ge over hooren vertellen. Dat is historie 1 Oprichter van „Crescendo". En weer een ander terrein. De muziek. In 1884 richtte de heer Delgorge met de heeren Klik en Spruit de muziekvereeniging „Cres cendo op. welke vereeniging in 1901 lid van de MIJ t. bev. d. Toonkunst werd onder leiding van den heer Leewens. Vijf en dertig lange jaren was hij afdeelingsvoorzitter, zes jaren lid van het H.B., terwijl dit zelfde H.B. hem, bij zijn. afscheid eere-lid maakte en de zilveren medaille met het draaglint schonk. Vijftien jaar lang was hij lid van het Comité Marine Concerten en sedert ver scheidene jaren voorzitter daarvan. Hij is enthousiast als hij daarover begint, en de man van de krant gaat met de overtui ging naar huis dat achter deze marine- concerten nog geen punt gezet wordt. Morgen is de heer Delgorge een kwart eónv VVV-bestuurder. Zooals wij reeds gezegd hebben is het aan geen twijfel onderhevig, dat het be stuur- den dag zal laten passeeren zonder meer. En... hij heeft het verdiend. Deze 74-jaar oude Nieuwedieper van het beste soort! Vantiaag en morgen kan fietsend Den Hel der zich nog rollend voortbewegen, met aan den stuurstang van het rijwiel het belasting- plaatje 1937/1938. Maandagmorgen echter is daar eHsn eind aan gekomen. Men is verplicht zich dan voorzien te hebben van het nieuwe stukje geel metaal en diegenen, die plannen koesterren zich zonder dit kleinood van een rijksdaalder langs 's heeren wegen te begeven beloopc n kans de niet malsche boete te moeten betalen- In dit verband wijzen wij er nog eens ten overvloede op, dat men vanmiddag tot 4 unx- in de gelegenheid is het plaatje op het Postkantoor te koopen. De loketten sluit«?n om 4 uur precies, zoodat men, wil men tenminste Maandag niet naast z'n rijwi«»l wandelen, vóór dat tijdstip z'n offer aan den Fiscus gebracht moet hebben. naar Schoort, Alkmaar, A'dam Zoo niet, verzuim dat dan van middag niet. Zooals wij reeds in een vorig nummer be richtten, vindt vandaag in onze stad de col lecte plaats ten bate van de typografen in Nederland. Het betreft hier een collecte, om het moge lijk te maken typografen van alle gezindten in ons land te steunen bij de gevreesde T.B.C. Het behoeft geen nader betoog, dat men moreel verplicht is tot het helpen slagen van deze speldjes-actie. Het dubbeltje of de stuiver, die door U gegeven wordt, is slechts een kleinigheid, doch al deze kleine giften maken het de organisatie mogelijk haar prachtig doel na te streven en te helpen waar dat nood zakelijk is. Er wordt nog veel leed in tal van ge zinnen gebracht in ons land. Ook in die van de typografen. Het is daarom, dat -wij nog eens een dringende aanbeveling schrij ven, om niet te verzuimen vanmiddag nog het speldje aan te schaffen. een weldaad voor Uw huid Doos 20ct Gisteren is circus Bouglione, genaamd de Fransche Barnums, in Den Helder gearriveerd, en binnen enkele uren aanschouwde men het wonder van een compleet kamp met tractors, tenten, diesel-machines en stallen. Vele honderden hebben er van genoten. Ze hebben de wilde dieren zien gapen en slapen en plezier gehad bij dit montere Fransche volkje, dat den geheelen dag snatert en kwekt en schijnbaar te protesteeren loopt tegen alles en iedereen. Des avonds werd de eerste voorstelling ge geven. Van heinde en ver was men gekomen. Uit de polders, van de eilanden, in auto's en bussen. Een klein leger agenten was present om dat groote publiek in de goede banen te leiden e"n om eventueel te groot enthousiasme te temperen. Het was een écht circus. Dat wil zeggen: er waren massa's Oosterlingen (gegaran deerd!) er waren bont gekleurde suppoosten, er waren meisjes met zwart haar en witte tan den, en schreeuwende jongens, waarvan men niet goed begrijpt wat ze er eigenlijk bij te maken hebben. In de tent zaten eenige duizenden bezoekers Men was vroeg gekomen om een goed plaatsje te krijgen en aangezien het niet vol was, had dat weinig moeite gekost. Middelerwijl hield men zich onledig met het wegveegen van transpiratie-vocht, dat rijkelijk op de hoofden van de duizenden parelde, gezien de broeiheete atmosfeer onder het tentlinnen. Dan begint het program... met een teleur stelling. Men krijgt te hooren, dat de Bou- glione's zelf niet aanwezig konden zijn en men heeft ons later medegedeeld, dat de oorzaak daarvan was, dat de moeder van hen in Parijs ernstig ziek geworden is. Gevolg: geen leeuwen, geen tijgers, geen oli fanten. We hebben geïnformeerd of die num mers heden- en morgenavond doorgaan en men heeft ons aangekeken en „ja" gezegd. Voor de waarheid staan wij niet in. Na het derde nummer ving het aan te don deren en bliksemen op een wijze, die deed vreezen, dat spoedig heel Bouglione naar Huis duinen zou verdwijnen. Een complete wolk breuk barstte boven de hoofden dezer duizen den circusgangers los en veel van het gebo- dene ging teloor bij een niet geringe nervo siteit, die zich van de menschen meester maakte. Ook de paarden maakten een onrus- tigen indruk. Als mitrailleurvuur ratelde de regen op het tentlinnen, en binnen een kwar tier was het land rondom het circus herscha pen in een bandjir, waarin de roodgebroekte en -gejaste Parijzenaars bezig waren met stal- scheppen en houweelen een dam op te werpen en een waterafvoer te fabriceeren. Zooals men ziet... aan sensatie van bui ten af ontbrak het allerminst. Het programma. Het programma zelf van dit cursus is over 't algemeen goed. Er wordt aan ieder nummer zorg besteed en ook al ontbraken de belangrijk ste onderdeden gisteravond, men kreeg er uit stekende voor terug. Men beschikt over een stal buitengewone paarden. Wat de dresseur laat zien grenst aan het ongelooflijke en ongetwijfeld ziet men hier een der beste dressuurstallen van Europa. Hoogeschoolrijden aanschouwt men, zooals men dat niet beter zou kunnen wenschen. Men mist echter de dressuur o p de paarden. De clowns-groep is aardig. Jammer dat veel verloren gaat door de taal, die lang niet ieder een kan volgen. Maar er is om de Zavatti's veel en hartelijk gelachen en daar gaat het tenslotte om. Ook op muzikaal gebied wordt iets bijzonders gepresteerd. De Algevols trac- teeren U op acrobatiek waarbij ge vergeet, dat er menschen aan het werk zijn. Als gummi-poppen slingeren deze menschen zich om en om elkaar en het is onbegrijpelijk de vaart en het rhythme waarmede dit alles ge presteerd wordt. De Romano's gaven onge hoorde staaltjes van plastische standen te zien. Magnifieke lichamen en een wijze van afwerken, die ongeëvenaard is. Voor sportlief hebbers om te watertanden. En overigens... overigens zijn daar troepen Chineezen en andere Oosterlingen, die U per manent in verbazing houden met hun kunsten. Er zijn acrobaten, die boven het valscherm U het ijswater van schrik over den rug laten loopen (ondanks de warmte!) kortom, er is een groot aantal nummers, dat U tot by elven in spanning houdt. Natuurlijk miste men de dieren-nummers en daarover werd nogal eens de teleurstelling uitgesproken. Voorts is het programma wat men U aanbiedt de vijftien cent niet waard, want men vindt er niets in terug wat in de arena geschiedt... Was dat wellicht een ver gissing met dat programma? Ook na ijverig zoeken konden wij er geen handleiding in zien. Neemt men dat alles in aanmerking, dan. kunt ge ongetwijfeld een avond op aangename wijze hier doorbrengen. Bouglione geeft inderdaad iets waarover gesproken zal worden, zij het dat men met enkele, hier genoemde factoren, rekening houde. HR 30 Gisteravond, toen het weer reeds langer dan een uur gedreigd had, is om ongeveer kwart voor negen een donderbui boven Den Helder losgebarsten, die een dermate omvang aan nam, dat velen haar niet spoedig zullen ver geten. Van verschillende kanten kwamen onweers buien toegedreven en toen dezen zich boven de stad ontlastten hebben wij langer dan een uur een donderbui meegemaakt, zooals die slechts zelden hier gehoord wordt. Tegelijk met de slagen en het felle lichten ontlastte zich een ware hoosbui. Als met bakken tege lijk kwam het water naar beneden en allen die niets op straat te maken hadden zochten hun heil binnenshuis. Met name op het terrein van circus Bouglione werd alles in een mod derpoel herschapen en velen moesten huis waarts keeren, aangezien vrijwel niemand die een kijkje bij het tentenkamp genomen had, een jas bij zich droeg. Langer dan een uur hield de bui aan. Er viel in deze betrekkelijk korte spannen tijds een hoeveelheid water, die niet gering was. Op dijk waren vele menschen, die ondanks het regenwater, van het ontegenzeggelijk fraaie gezicht hebben genoten. De bliksem schoot langs de lucht en het hemelruim stond soms als het ware in vuur en vlammen. Een roode gloed boven Texel duidde aan, dat de bliksem ingeslagen was. Tegen een uur of elf werd het lichten minder en kon men het onweer als afgeloopen beschouwen. De loome hitte van den vooravond had plaats ge maakt voor een aangename koelte Altijd prijs V. D. heeft er slag van bij tijd en wijle met iets origineels te komen en ook thans weer heeft men een vacantie-attractie (natuurlijk voor de jeugd!) uitgedacht, die ongetwijfeld zal inslaan, temeer waar men het lofwaardig principe huldigde van: „altijd prijs". Het betreft hier een soort „vijver" in het bosch op de 1ste etage, waar men kan hen gelen, naar baarzen, snoeken, palingen of karpers. Groene of roode. Natuurlijk zijn ze niet echt, maar dat maakt niets uit. Het hengelen naar de roode kost een stuiver en naar de groene, een dubbeltje. Men moet er eens met z'n kroost heengaan. Voor een bagatel kunt U het voorzien van cadeaux! Een bijzonder aardige reclame. Men meldt ons: Op verzoek van een hier logeerend lid van de Geref. Gemeente zal het bekende kamer lid Ds. G. H. Kersten a.s. Maandagavond 8 uur in de bovenzaal van het Chr. Mil. Tehuis Kanaalweg een predikbeurt vervullen. Het is de eerste keer, dat Ds. Kersten in Den Helder optreedt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende advertentie. DE K XI WAS DE OORZAAK VAN EEN AANVARING. De Marineraad heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende een aanvaring op 4 Febr. j.1. van de K. XI met een Madoereesche prauw in Straat Madoera. De raad sprak als zijn oordeel uit, dat de aanvaring te wijten is aan onvoldoende zorg bij de navigatie van de K. XI. van 5 Augustus 1938. GETROUWD: C. Kiesling en C. Rump; J. Tijsen en O. Teitsma; K. Vermeulen en J. Visser. BEVALLEN: M. Bood—Pie, d.; H. L. B. C. Martare—van Wieringen, z. JUBILEUM WANDELTOCHT. Onder verwijzing naar de desbetreffende ad vertentie vestigen wij er de aandacht op, dat deelnemers (sters) voor de te houden jubileum wandeltocht zich uiterlijk 15 Augustus kunnen opgeven aan de bekende adressen. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 8 Augustus tot 15 Augustus wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertyd Zon Aug. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 7 5.30 20.40 5.00 17.40 11.10 23.35 M 8 5.31 20.38 6.05 18.45 12.20 0.35 D 9 5.33 20.36 6.55 19.35 13.20 W 10 5.35 20.35 7.40 20.15 1.20 14.05 D 11 5.37 20.33 8.10 20.50 2.00 14.50 V 12 5.38 20.31 8 35 21.25 2.35 15.25 Z 12 5.40 20.29 9.10 21.55 3.05 15.55 Het is pas enkele dagen geleden, dat de kranten volstonden over de bombar dementen van de heuvels bij Tsjankoe- feng. Een deel der wereld scheen reeds het plan op te vatten om een paniek stemming te scheppen, doch op het laat ste oogenblik bleek, dat er van een for meel verklaarden oorlog nog steeds geen sprake was. Overigens zy gememoreerd, dat in den tegenwoordigen tijd nimmer meer oorlogen „verklaard" worden. Ze beginnen éénvoudig op den een of anderen dag... Wij hebben met belangstelling de ontwik keling van deze zaak gevolgd en komen thans tot de slotsom, dat Rusland bezig is in z'n schulp te kruipen, een meening waarvoor wy reeds in een vorig overzicht ruimte lieten. Rusland blijkt inderdaad nog niet „klaar" te zijn en dat heeft tenslotte een kind kunnen begrijpen na al die zuiveringen van de laatste jaren. Op welke wijze men ook saneert, op welke wijze men ook- zijn leger en vloot zuivert van onbetrouwbare individuen, komt men aan de leiders, dan ontneemt men zijn weermacht de ruggegraat met alle fnuikende gevolgen van dien. Stalin doet de wereld ieder oogenblik kond van zijn „Onoverwinnelijk Rood Leger", de machtigste organisatie ter wereld, maar we zijn zoo vrij dat met de noodige korrelen zout te nemen, aangezien de wijze, waarop Stalin en de zijnen trachten een punt te draaien aan de kwestie met de gebombardeerde heuvels eerder bij een natie die op zijn retour is, past, dan bij een onoverwinnelijk Rood Leger" Het laatste is wellicht iets te kras gezegd. Het leger van Stalin is natuurlijk machtig en oneindig sterk. Maar niet zóó sterk, dat men het risiko wenscht te loopen voor een even eens zeer sterke Japansche legermacht te komen met minstens 50 procent kans dat de victorie zal kraaien in de rijen der laatsten. Inmmiddels is men met hernieuwde energie voortgegaan met de zuivering. Er zijn weder om enkele saboteurs, Trotskiïsten en dergelijk gespuis" ontdekt, en men kan er zeker van zijn dat achter de dreigende muren van de Loebjanka straks weer vele salvo's zullen ver konden dat er idem zooveel hoogverraders hun snoode plannen geboet hebben met het leven. De gemiddelde Rus schijnt dat alles te ge- looven. Hij heeft het na zijn drukke bezigheden volhandig genoeg met het hoera schreeuwen voor Stalin en diens paladijnen en waar geen krant hem kan vertellen wat er precies in de 'buurt van Tsjankoefeng gebeurde (en nog gebeurt) zal hij niet twijfelen aan de groot heid en onsterfelijkheid van zijn Onoverwinne lijk Russisch leger. Het buitenland weet anders. Dat weet dat er thans op alle mogelijke manieren gepoogd wordt terug te krabbelen-, omdat men zich ver gist heeft in de felheid en beslistheid waar mede de Japs direct en zonder aarzelen zijn opgetreden. En voor men zich openlijk tegen over die buitenwereld blameert is het beter enkele diplomatieke draaiingen te plegen, om althans de eer te redden. Een gelukkige omstandigheid is daarbij dat het tenslotte ook Japan beter gelegen komt thans de handen in Korea en Mandsjoekwo los te hebben van de Russen. Deze Japanners beschikken echter over 'n stalen geheugen en men kan er verze kerd van zijn, dat te zijner tijd er voor gezorgd zal worden dat deze Russische daden ingepeperd zullen worden. Iets heel aparts Twee prima biljarts „De Toelast" Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Bruiloft in Waikiki" en „Een nacht in het Warenhuis". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Kleine Lord" en „Pennle's from Heaven". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „The Gang-Show" en „Publiek Geheim", 5, 6 en 7 Augustus: Terrein Javastraat (achter Singel): Circus Bouglione. Julianadorp: Volksfeesten. Zondag 7 Augustus. Casino, 3.30 tot 6.00 uur en 8.00 uur Dansen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Baromterstand Den Helder 760.8 Temperatuur zeewater 19.6 Temperatuur lucht 20.3 Wind; richting N.N.O., kracht 0 Licht op 9.12 Hoogste temp. lucht gisteren 26.8 Laagste temp. lucht gisteren 21.4 Hoogwater (heden) 16.25 Laagwater (heden) 22.25 Hoogwater (morgen) 5.00-17.40 laagwater (morgen) 11.00-23.35 Geslaagd: voor het Staatsexamen A, onze stadgenoot, de heer A. Vermeulen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5