ROMEO EN JULIA WM GEVEN ©I BI@SC©PEN? LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM Onze visschers naar Duitschland? K.S.K. Zwemmen op het strand Aanwerving van 400 man Zaterdag 6 Augustus 1938 Derde Blad „Bruiloft in Waikiki" een zomerfilm „De Kleine Lord" zonder fondant! „The Gang Show" een Padvinders-show film schitterende intellect film KON ZICH NIET BEWEGEN AKKERS Een snapshot met eenige hoofdrol- vertolkers der film „Bruiloft in Wai ki ki", die deze week in het Tivoli-theater draait. JjwïtL-'TAejaUA: Waikiki... dat ia Hawaï en Hawaï be'- teekent maanlicht en palmen. Hawaï, dat ia een van die oorden die, ala men ten minste leest hoe er geleefd en geliefd wordt, het leven de moeite waard ma ken... romantische vrijage's onder scha- duwige palmen, een eeuwig aanbrui- schende zee, waarover de maan zilveren glanzen penseelt, schoone vrouwen, die den vreemdeling bloemenkransen om het hoofd winden, kortom, Hawaï is volgens de boeken en de film een Paradijs, waar het goed is te vertoeven. Natuurlijk heeft ook Hawaï z'n schaduw zijden en als U het niet gelooft, wel vraag het dan maar eens aan Bernard Shaw, die het vorige jaar aan wal stapte in dit oord van bloemen en badnimfen, doch die door deze badnimfen hardhandig aan de haren zijns baard getrokken werd. Hij komt nooit terug! Dat neemt echter niet weg dat er velen wel heengaan en die daartoe niet in staat zijn, wel die kunnen zich deze week opperbest amusee ren bij de hoofdfilm van de Tivoli, waarin men dit oord der duizend zaligheden afgebeeld ziet. Een film van de Stille Zuidzee, guitaren en zang, een beeld dat nimmer zijn aantrek kingskracht verliest ook al leven we in nog zulk een prozaïsche wereld. Voorts wordt dat alles met smaak en kleur vol opgediend, terwijl men er zorg voorgedra gen heeft dat dat alles niet overstroomde van zoetelijkheid en weeë romantiek. Het is een muzikale comedie geworden, waaraan zelfs critische geesten zich kunnen laven. Het is Bing Crosby, die in dit vroolijke spel van jonge menschen de eerste viool speelt. Hij zingt buitengewoon veel en doet het aar dig. Met name zijn Hawaï-songs zijn buiten gewoon geslaagd en zullen velen langen tijd in het oor blijven hangen. Tha Raye is onbetaalbaar; ze zingt, dans en doet mal, evenals Bob Burns, de prachtige droogkomiek, die in deze geheele film een zwarte big met zich meesleept en vreemde verhalen doet. Shirley Ross is allercharmantst en laat ons genieten van haar voortreffelijke zangstem, terwijl voorts diverse andere leden van de cast zich van hun beste zijde doen kennen. Dit uitgezocht stel komieken, met hun muzikale kwaliteiten, beleeft in de Hawaï- archipel de schoonste avonturen, zeilt in het maanlict}£, wordt bedreigd door in boorlingen, aanschouwt inlandsche zwaard- en trommeldansen, die bepaald fascineerend zijn, enz. enz. En steeds is er het goed gevonden verhaal, dat alles aan nemelijk en geestig maakt. Inderdaad... een cocktail van romantiek, waaraan het goed is in deze heete dagen den mond te zetten en zich erdoor te laten ver kwikken. Men Vergeet de zorgen van den dag duikt even onder in een wereld, waarvan ons verteld wordt dat het leven er is zooals men dat in een dorado verwacht. Of dat alles met de werkelijkheid overeen stemt is weer een andere kwestie, die wij hier niet zullen beantwoorden. Hier gaat het slechts om het feit dat Paramount kans ge- Blng Crosbij zingtin de film ..Bruiloft in Wai ki ki" (TiuoliJ, zien heeft de sfeer van de Zuidzee uitmun tend te treffen, terwijl daar bovendien gebruik gemaakt werd van een ervaren ensemble sterren. In het overige programma draait de film „Een nacht in het warenhuis." ïludLoSAeateSi: Vele jaren is het reeds geleden, dat een te goeder naam en faam bekend staande Engelsche schrijfster het boek ,,De Kleine Lord" („Little Lord Fountleroy") het licht deed zien. Het heeft de auteur geen windeieren gelegd,' dit boek. Het werd eerst een Britsche best seller en al spoedig daarna een wereldsucces. Men genoot van het fon dant-zoete sentiment dat dit teedeje boek in behoorlijke kwantiteit bezat, men leed en weende mee met den kleinen Lord, die het aanvankelijk toch zoo slecht met het harde leven getroffen had. We bezwijmel- den ons aan de zoetgevooisde woordekens en beseften, dat het toch niet alles goud was wat er alzoo op deze planeet schit tert Dolores Costcllo Barrymore en Freddy Bartholomew in de film „De Kleine Lord'' Later werd het boek min of meer vergeten en alleen middelbare schoolleerlingen werden bij tijd en wijle genoopt kennis te nemen van deze fin de siècle-schepphig. Maar overigens kwam er een robuster soort lectuur aan bod die zich meer met het werkelijke leven op hield, en zich niet met de besognes van kleine Lords ophield. Inmiddels kwam de film op en greep men te hooi en te gras naar film-scenario's. Oude best sellers werden opgescharreld en op de film- markt gebracht. Ook de „Kleine Lord" moest er aan gelooven. Het was een prachtige weer gave van het boek en weer weende men heete tranen meeThans komt United Artists met een nieuwe bewerking. Men heeft het ver haal ontdaan van z'n zoete kanten en als men deze film aan U ziet voorbijgaan, komt men onder de bekoring van zooveel gezonde men- schelijkheid en zooveel inzicht in de totaal ge wijzigde psyché van den bioscoop-bezoeker anno 1938. De hoofdrollen worden vertolkt door een keurcorps van sterren, waarbij èr een is die men een waarlijk glorieuze come-back ziet maken, namelijk Dolores Costello Barrymore, van wie men geruimen tijd niets meer ver nomen heeft. Zij is in haar rol beter dan wij ooit voorheen zagen. Voorts wordt de kleine Lord zelf gespeeld... ja, wie kon deze rol eigenlijk anders gespeeld hebben dan Freddie Bartholomew, na Shirly Temple „world3 sweetheart". Freddie ziet men hier innemender, aantrekkelijker dan ooit en wordt voortreffelijk terzijde gestaan door C. Aubrey Smith, ook al een vergrijsde in het filmvak en die zjjn plaats daar nog steeds met eere vervuld. Als regisseur trad op John Cromwell en hjj heeft eer van z'n werk. Hg zag kans een oud verhaal weer te geven in gemoderniseerde om lijsting, zonder evenwel de oude glans en het cachet van het geheel teniet te doen. De pro ducer is David Selznick, een der jongste, maar tevens succesvolste menschen van de United Artists. Hij was het die o.a. „Viva Villa", ,.De Tuin van Allah" en „Menschen in Hotel" lan ceerde en daarmede een wereldnaam verwierf. Met dezen „Kleine Lord" heeft hij zijn repu tatie verstevigt en bewijst, dat hij weet op welke wjjze men een groot bioscoop-publiek kan grijpen, zonder nochthans te vervallen in sentimenteele onzin en verjaarde romantiek. Wij willen deze beschouwing niet besluiten zonder er op gewezen te hebben, dat „De Kleine Lord" het vorige jaar een zeer hooge onderscheiding ten deel viel. Ze werd namelijk uitverkoren voor het verkrijgen van de Vol- kenbonds-medaille, met de opmerking dat zij kon bogen op het praedikaat „de opmerkelijke film van dat jaar". Wjj zijn er van overtuigd, dat velen zich geroepen voelen de kennismaking met dezen „Kleinen Lord" te hernieuwen. Het zal een prettige kennismaking zijn. In het overige programma draait o.m. de film „Pennies from Heaven", een Amerikaan- sche show-film van uitmuntende kwaliteiten. WJUtlt )3io-icaafit Het hoofdnummer van het „Witte"- programma, dat deze week gegeven wordt is ongetwijfeld de film „The Gang-Show", 'n padvinders-show-film, waarin de hoofd rollen vertolkt worden door Ralph Reader en Gina Malo. Het betreft hier een stel padvinders, die op buitengewoon geestige wijze kans zien een revue te ensceneeren en daarbij ge legenheid krijgen een nonstop serie origi- neele vondsten te debiteeren. De regie van deze Nova-film berustte bij den bekenden Ralph Reader, die kans zag er een vlot, gezond en bij wijlen daverend geheel van te maken. Zoowel de Engelsche als Euro- peesche pers toonde zich enthousiast toen de film uitkwam en wij lezen in een der toon aangevende filmbladen zelfs, dat men zelden op smaakvoller wijze een dergelijk gegeven heeft behandeld. Een goede film, een film waarbij men zich van de eerste tot de laatste meter kostelijk amuseert. Een feest van Engelsche humor en vroolijkheid, dat met name onze padvinders en hun vrienden, doch daarnaast ook de gewone bioscoopbezoeker, hoogelijk zullen kunnen apprecieeren. Als tweede hoofdfilm wordt ver toond „Publiek Geheim". presenteert U a.s. DON DERDAG in Rialto Kaartverkoop bij de winkeliers in Keizer-, Spoor- en Koning straat. Plaatsbewijzen alle rangen 30 cent. Dank zij KLOOSTERBALSEM kan bij weer wandelen en fietsen .Het kwam In eens, maar 3 jaar lang was het of ik die pijn in mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel. Men zei mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SI te H. OftlSINEEl TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Scnroe.tloos 35 et. Potten: ö'ilh c en 1.04 Bij Huisduinen méér trekking in het water dan vroeger. Door de warme, zomersche dagen wemelt het nu op het Huisduiner strand van zwemmers en baders. Een waarschuwing voor al die in het zilte nat verkoeling zoe kende menschen lijkt ons daarom in deze dagen niet misplaatst. Want het zwemmen aan het Huisduiner strand is gevaarlijker dan vroeger; waarschijnlijk zijn de stroo mingen langs de kust anders geworden door het dempen van de Zuiderzee. Vooral gevaarlijk voor kinderen, die in een ki*il aan den waterkant spelen. Kinderen ver- eischen dus steeds het noodige toezicht! Maar ook de ouderen, en vooral zwem mers, dienen zeer voorzichtig te zijn, want er zit schijnbaar tegenwoordig mèèr trek king in het water dan vroeger het geval was, en tegen de enorme kracht van deze stroomingen is zelfs de beste zwemmer nog niet opgewassen. Bedenk, dat het met laag water (eb) gevaarlijker is om te zwemmen dan met hoog water (vloed). Amuseert U dus, ieder op zijn wijze, aan het strand, zwemt en baadt naar harte lust, neemt op de bekende voorzichtige manier Uwe zonnebaden (d.w.z. niet te lang achtereen in de felle zon), doch weest ten allen tijde voorzichtig en hoedt U voor den verdrinkingsdood! SD-e jo-tjdk in feilen en Jxmlaüeën I 7xren de. 7taedag.o-g.Le nog. niet uitg.eaonden umi Een dag of veertien geleden heeft iemand het in deze krant gehad over j de Vischmarktschool. Hij heeft daarbij geschreven, dat het een school moet worden, die den lezer doet denken aan een lust-oord, zooiets als een verblijf, waar het voor de jeugd vreugdevol moet zijn te arbeiden. Wij hebben het gelezen en onze gedachten gingen j terug. Naar onzen eigen tijd en dat is nog niet eens zoo héél lang geleden. We dachten aan die eerste school van ons, waarin het altijd schemerig was, en waarin banken stonden (ik geloof dat ze er trouwens nóg staan!) die de corpulente jongens en meisjes deden denken aan dwangbuizen, zóó nauw waren ze. Er waren luchtgaten die nooit open- gingen, omdat ze verroest waren, ook niet als het 80 in den schaduw was.' Er was altijd een meester die een pijp rookte, en waar schrijver dezes wegens herhaald spieken altijd in de voorste i bank zifting had. heeft hij zich ge- durende de vier laatste jaren van z'n lagere schooltijd steeds min of meer verwand gevoeld aan de bladluizen in den tuin zijns vaders, die ook met BZK-walmen bedwelmd werden. Maar het bleef niet bij dwangbuizen en bladluizenrook. Drie van de vier j jaren moest ik het beleven bij een spleet in den wand te zitten, die de eenige afvoer vormde van 4 urinoirs en ik ver- zeker U. dat 4711 een ander luchtje verspreidt. De meester rook niets, maar die was het al sedert 16 jaar gewend. De verlichting was altijd bedroevend en het bord stond niet recht voor onze oogen. We hadden ordinaire naad- vloeren en geen parket zooals in de i nieuwe scholen. Geluiddempende wan den en lichtgevende verf waren nog niet uitgevonden. Onze verf was hard- i groen (schuttingen-groen) en als je j vriend in de klas naast je uitgekafferd werd, was het of je er zelf bij zat. Er waren nog erger dingen in dien pionierstijd. Want in die dagen was ie paedagogiek nog niet ontdekt en als was het vandaag, zoo herinner ik me nog den dag, dat m'n onderwijzer mij, in verband met een al dan niet j begane euveldaad, die inpeperde door schrijver dezes krom voor de eerste bank te laten staan en hem in deze ver- heffende houding, ten overstaan van al i z'n vrienden (en vriendinnen!) 3 mep- pen met den kaartenstok gaf. Hoogere j gevoelens heeft het me overigens nim- i mer bijgebracht, en het eenige nut dat deze handeling met zich bracht was, dat er '3 jaar schoolstof uit m'n pilo- broekje geslagen werd. Voorts werden we in die dagen nog i uitgescholden. Voor niksnutters en lui- j wammesen, hijkneuters en achterlijken. Dat moet een onderwijzer tegenwoordig doen Dan komt het in den Raad! J En toch ondanks de dansende j kaartenstok op pilobroekjes, ondanks het feit dat de paedagogie nog niet in j de wereld was, en ondanks de luchtjes i in de klassen, zijn de meesten van onze i klas zoowaar toch nog goed terecht- gekomen. Geen enkele kwam in Veen- huizen terecht, ondanks onze scholen, j Dat is merkwaardig, want onze oude meesters hebben ons meermalen ge- noemd zootje gajes", en wat komt er van gajes tenslotte terecht Het was deze overpeinzing over die i oude paedagogielooze scholen die ons te binnen schoot. En de wetenschap dat de jeugd van tegenwoordig, gezien j haar ideale opvoeding, het toch oneindig verder zal brengen dan wij-zelf. j Gelukkig maar. De wereld mag best j nog iets vooruit gaan i In de aige.uopen weken is eenige malen me ding gemaakt van de werving van Neder- landsche visschers voor Duitsche reederijen. Vooral IJmuiden blijkt veel materiaal voor de Duitsche visscherijvloot te leveren. Men heeft op grond daarvan al gesproken van het leeg halen van IJmuiden en van een bedreiging van de Nederlandsche vischerij, aldus het „Hsbl.". Aan de gemeentelijke Arbeidsbeurs te IJmuiden, die de bemiddelaarster is tusschen de visschers en de Duitsche reederij de „Nordsee" die met de gegadigden contrac- treert, hebben wij eens gevraagd of er inder daad sprake is van een groot verloop van Nederlandérs naar de Duitsche visscherijvloot. Begin Juli vervoegde zich bij de Arbeids beurs een Duitsche reeder namens de „Nord see" die de vraag stelde of hij Nederland sche visschers, stokers en nettenmakers kon krijgen voor de Duitsche visscherij. De Beurs verklaarde zich uiteraard tot bemiddeling be reid en vernam toen, dat voor drie reederijen voorloopig 400 arbeidskrachten noodig waren. De ingeschrevenen bij de Arbeidsbeurs, aan wie deze oproep werd voorgelegd, stonden aan vankelijk eenigszins aarzelend tegenover deze arbeidsmogelijkheid in Duitschland, omdat zij geen zekerheid hadden, dat uitbetaling van het loon ook in Nederland zou kunnen geschieden. Toen echter bleek, dat een regeling gemaakt zou worden, waarbij bepaald wordt, dat 15 van het loon in Duitschland verteerd moet worden, maar dat 85 naar Nederland mag worden overgemaakt, meldden zich vele lief hebbers aan. Op 5 Juli is de eerste ploeg naar Duitsch land vertrokken. Tot nu toe zijn ongeveer hon derd visschers te IJmuiden aangeworven; in andere visschershavens van onze kust ook hon derd. Woensdag zal een eerste ploeg uit Scheveningen vertrekken. De Duitsche reeder verklaarde over drie of vier weken te IJmuiden te zullen terugkeeren; zoodat verwacht wordt, dat binnen dien tijd de 400 werkkrachten geleverd zullen zijn. Of de Duitsche vloot er dan nog meer noodig heeft, zal moeten blijken. Wat de financieele regeling aangaat, valt dit te zeggen. De'visscher er zijn ook schip pers bij, die zich als matroos aanmelden, in. de verwachting het op de Duitsche vloot tot stuurman te kunnen brengen wordt door de Arbeidsbeurs volkomen ingelicht omtrent de voorwaarden, waaronder hij zal werken. Gaat hij de verbintenis aan, dan ontvangt hij een vast loon van 30 Mark per week. De Mark be rekend op ongeveer 72 cent. Aan boord krijgt hij vrij voeding. Van hetgeen hij in totaal ont vangt, moet 15 in Duitschland worden ver teerd; het overige mag naar huis worden ge zonden. De vrouw in Nederland de aan- geworvenen zijn tusschen 25 en 30 jaar en meerendeels getrouwd ontvangt dus weke lijks ongeveer 21 Mark. Eens per maand wordt het koersverschil en wat er nog bij mocht zijn gekomen, verrekend. Of nu dit verloop van werkkrachten naar Duitschland van grooten invloed is op de voor de Nederlandsche visscherij vloot beschikbaar blijvende krachten, kan eenigszins worden bepaald door de cijfers van de Gem. Arbeidsbeurs te IJmuiden. Op 31 Juli 1937 waren daar ingeschreven 257 werklooze visschers onder wie ook be grepen: schippers, stokers, koks), en nu 235. Oppervlakkig zou men zeggen, dat de invloed van de Duitsche werving niet zoo groot is; maar men weet natuurlijk nog niet wat de verdere gevolgen zullen zijn. Bedreiging van de Nederlandsche visscherij. De reeders te IJmuiden zijn er dan ook ver van gerust over. Er zit zoo verzekerde men ons daar wel degelijk een gevaarlijke kant aan deze zaak; waarop dan ook de aandacht van de regeering gevestigd is. De regeering heeft toegelaten, dat Duitsch land onze visscherij heeft weggedrongen. Wij mogen aan Duitschland geen visch leveren; maar nu mag men daar wel onze menschen weghalen. En met de Nederlandsche visschers gaat men daar zijn vloot versterken om met onze vloot te concureeren. Hoe meer visschers wij aan Duitsche reederijen leveren, hoe beter zal men daar de vloot kunnen inrichten en hoe moeilijker zal het voor onze visscherij worden een loonend bedrijf te blijven. Het verlies van arbeidskrachten is voor onze visscherij niet het grootste nadeel; in betrekke lijk korten tijd kan van een zeevarende een visscher worden gemaakt. De resultaten van de propaganda voor de Visscherij-school, die nu nog zeer poover zijn, kunnen met het oog op een eventueele toeneming van vraag naar a beidskrachten onder de oogen worden ge zien. Maar dat is zooals de reeders het be schouwen nu niet het belangrijkste. Van het grootste belang is thans of wij niet bezig zijn, door het leveren van arbeidskrachten aan de Duitsche visscherij-vloot, het bestaan van onze eigen visscherij in ernstig gevaar te brengen. En daaraan meent men in reederskrin- gen mag de regeering wel terdege haar aandacht schenken. Ook Heldersche visschers? In verband met het bovenstaande hebben wij ons in verbinding gesteld met de bevoegde instantie en inlichtingen verzocht hoe men over deze maatregelen in Den Helder denkt. Men deelde ons mede dat het hier inderdaad een proef betreft, waarvan nog niet te zeg gen valt hoe deze zal uitvallen. De mogelijk heid bestaat dat men na eenigen tijd ook Heldersche werklooze visschers In de gelegen heid zal stellen naar Duitschland te vertrek ken, doch of men dit zal aanwakkeren of afraden valt momenteel met nog geen enkele zekerheid te zeggen, afgezien nog van het feit, of de Heldersche visschers voor dit werk in aanmerking kunnen komen. Op een en ander hopen wij later nog nadftf terug te komen,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9