Grootc successen der Chineezen r m Geregelde Stellingen-oorlog in Mandsjoerije DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japansche oorlogsschepen tot zinken gebracht Runciman maakt een goed begin Inpoldering Z.0. Polder uitgesteld Luchtverdediging en luchtbescherming één 9 AUGUSTUS 1938 KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 66e JAARG. No. 8381 v Belgisch kasteel door brand geteisterd Henleinduifschers cn sociaal democraten vechten Prinselijk Gezin van vacantie terug REISBUREAU WACO fongetje te Leeuwarden vermist Uod&at Wiefaentien Een regen van handgranaten op de Japansche versterkingen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi De sultan van Deli maakt het goed KX.M* ook 's winters naar Manchester „Queen Mary" doef een aanval op het Blauwe Lint Angst in Shanghai HELDERSCHE COURANT DINSDAG Uitgave der Uttg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Japanners geleidelijk terugge dreven. Kanton gebombar deerd. Fransche Kathedraal ernstig beschadigd. De Chineesche strijdkrachten op den Noordelijken oever van de Jang- tse hebben over het geheele front van Tsjiengsjan tot Hwangmei een algemeen offensief ingezet. Naar verklaard wordt, worden de Japan- neezen geleidelijk teruggedreven. De Chineezen rukken bij hun of fensief in drie colonnes parallel op een front van 50 mijl op. Volgens den Chineeschen militairen woord voerder verloren de Japanneezen twee duizend man aan dooden en gewonden in één enkelen sector tij. dens den nieuwen opmarsch, ter wijl een van de regimentsbevelheb bers der Japanneezen gedood werd. Aan het front ten Zuiden van de ri vier wordt 'n verwoede slag geleverd waarbij de stellingen vier of vijf maal in andere handen zijn overge gaan. De Chineesche berichten stel len de Japansche verliezen op twee tot drieduizend. De laatste berichten van het front melden, dat de Japanneezen het of- fensief hebben hervat en Tatiensjan veroverd hebben, een heuvel ten zuid westen van Kioekiang. Chineesche kringen zijp opge togen over de berichten betreffende Chineesche successen aan de noordelijke -en zuidelijke oevers van den Yangtse. De Japanneezen bewaren evenwel het stilzwijgen over de operaties bij Kioekiang. Dé Chineezen beweren het Japansche of fensief ten zuiden van den Yangtse te heb ben afgeslagen. Ook de Chineesche luchtstrijdkrachten en artillerie zijn gisteren langs de Jangtse uiterst actief geweest in de nabijheid van Kioekiang. aldus het Chineesche Telegraaf- agentschap. Chineesche vliegtuigen wisten drie Japansche oorlogsschepen te vernielen, terwijl het geschut vier Japansche troepen transportschepen verwoestte nabij Kweitsji, een punt ten oosten van Kioekiang. Kanton gebombardeerd. Negen Japansche vliegtuigen hebben gis teren Kanton gebombardeerd. Er werden 39 personen gedood en 50 gewond. De Fransche kathedraal is ernstig bescha digd. Op het dak van de kathedraal woei een groote Fransche vlag die men moeilijk over het hoofd kon zien. Bovendien ligt de kerk in een volkrijke buurt, waar zich geen en kele militaire inrichting bevindt. De Engelsche Pers brengt hem hulde. Hij ontvangt een „open brief'. De „Times" schrijft, dat Runciman blijk baar een zeer goed begin heeft gemaakt. Hij heeft met volkomen onpartijdigheid de ver tegenwoordigers van de voornaamste par tijen ontvangen en, wat het belangrijkste is, hij heeft blijkbaar het vertrouwen van allen gewonnen. Men moet thans den be middelaar allen tijd laten. Reeds alleen zijn aanwezigheid te Praag schijnt kalmeerend te werken en men hoopt, dat thans een einde komt aan de incidenten, welke ont staan doordat militaire vliegers over de grens vliegen. Het einde van deze inciden ten is een eerste voorwaarde voor een suc ces van de Britsche bemiddeling. Een open brief. De „Prager Mittag" heeft een in het En- gelsch gestelde open brief aan Runciman gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat het vraagstuk der Sudetenduitschers geen bin- ncnlandsch Tsjechisch vraagstuk is. Zon der het Duitsche rijk, dat er gebruik van maakt, als voorwendsel, zou er nooit spra ke van zijn geweest. Het vraagstuk kan niet worden opgelost door een proportionee- le vertegenwoordiging van Duitschers in het ambtenaarscorps. Men moet niet in Tsjecho Slowakije ingrijpen om den vrede te redden, doch men moet stappen doen bij de Duitsche regeering. kien verwacht, dat Runciman zich aan 't einde der week naar Londen zou begeven om rapport uit te brengen, om dan ter stond weer naar Praag terug te keeren en zijn eigenlijke werkzaamheden aan te van gen. Attlee in Karlsbad. Een-endertig Engelsche heeren, o.a. ma jor Attlee, leider van de Labour-oppositie in het Lagerhuis, bevinden zich in Carlo- vyvazy (Karslbad). Zij maken een studie reis door Tsjecho-Slowakije. Oude schilderijen uit de 16e en 17e eeuw een prooi der vlammen. La Libre Belgicjue meldt, dat gistermid dag brand is uitgebroken in het historisch kasteel van Rymenam bij Mechelen. Dit kasteel dateert uit de zestiende eeuw. Ongeveer een eeuw geleden werd het ge deeltelijk herbouwd. Ten gevolge van de grootc droogte breidde het vuur zich snel uit. Ondanks de pogingen van de brandweer het vuur, dat op de vlie ring ontslaan was te beperken, sloeg de brand toch over naar twee lager gelegen étages, waar schilderijen uit de 16e en 17e eeuw een prooi der vlammen werden. De schade wordt op ecnigc millioencn franken geraamd. Eén man bezweken. Het Tsjecho Slowaaksche telegraafagent- schap deelt mede: Zondag 7 Augustus heeft zich in Zuid Bohemen een betreurenswaar dig incident voorgedaan tusschen Duitschers van verschillende politieke overtuiging. Vol gens het officieele verslag van het gebeurde zou te middernast twist zijn ontstaan tus schen 14 soc.-dem. en drie aanhangers van Henlein. Eén dezer, zekere Bayerle, werd door een sociaal-democraat tegen den grond geslagen. Kort daarna is de man, die messteken had opgeloopen, bezweken. Gearresteerden zwijgen. De politie heeft alle personen die bij het incident betrokken waren gearresteerd. Tot nu toe is de oorzaak van het geschil nog niet vastgesteld, daar de gearresteerde per sonen een volledig stilzwijgen in acht nemen Het onderzoek duurt voort. Het duurt nog minstens zes jaren, éér één Amsterdamsche werklooze aan den slag kan gaan! Bij de interpellatie-Van Gelderen inzake de bestrijding der werkloosheid heeft mi nister Colijn aan de Tweede Kamer mee gedeeld, ,dat spoed zou worden betracht met de uitvoering der werkzaamheden voor de inpoldering van den Zuid-Ooster Zuider zeepolder. In deze mededeeling hebben Bur gemeester en Wethouders van Amsterdam nog zeer onlangs gesteund door Gedepu teerde Staten van Noordholland, aai 'eiding gevonden in Den Haag op spoed aan te dringen. Zij hebben daarbij kunnen wijzen op de beteekenis van uitvoering van dit werkobject voor de bestrijding der werk loosheid. Wij vernemen thans echter, aldus het Vsb., dat het Departement van Waterstaat dezer dagen aan de be treffende instanties heeft meege deeld, dat de voorbereiding van dit groote werkobject zooveel tijd vergt dat binnen afzienbaren tijd niet op een begin der werkzaamheden kan worden gerekend. Op grond van de mededeelingen, die ons hebben bereikt, kan men gevoeglijk aanne men, dat er minstens zes jaren zullen ver- loopen, voordat één Amsterdamsche werk looze aan de inpoldering van den Zuid- Oostelijken polder, waarvan stads- en pro vinciebestuur zich zooveel hebben voorge steld, aan den slag zal kunnen gaan. Prinses Beatrix in Haar rieten wiegje vervoerd. De Prins cn de Prinses zijn gis teravond te ongeveer zeven uur per auto ten paleize Soestdijk terugge- 'keerd. Prins Bernhard bestuurde den wagen. Naar wij vernemen heeft de Prinselijke Familie de geheele reis van het Heiligen- dam (Mecklenburg) per auto naar Soest dijk gemaakt. Het Prinselijk Echtpaar reed in den eersten auto, in een tweeden volgde de verpleegster, jkvr. Feith met Prinses Beatrix in een rieten wiegje. In tijd van oorlog. Naar het Hsb. verneemt, is het de bedoeling, om in tijd van oorlog de (militaire) luchtverdediging en de (civiele) luchtbescherming onder één hoofd te stellen en wel onder lei ding van den chef van de luchtver dediging generaal P. W. Best. Naar men weet, zal de nieuwe dienst van de lucht-verdediging onderdeelen van ver schillende wapens bevatten: militaire lucht vaart, luchtdoel-artillerie, zoeklichten en de luchtwacht, De lucht-beschermings-organisa- tie staat thans onder leiding van den luit- generaal b.d P. H. A. de Ridder. In het buitenland vindt men in verschil lende staten ook in vredestijd de luchtbe scherming en de luchtverdediging in één hand. Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773. Het kind lijdt aan vallende ziekte. Gisterochtend om acht uur verliet de achtjarige P. Bijlsma de ouderlijke woning aan de Spanjaardslaan te Leeuwarden, om deel te nemen aan de vacantiekinderspelen voor leerlingen der lagere scholen. Toen het jongetje des middags om twee uur nog niet was teruggekeerd, werden de ouders on gerust. Bij informatie bleek hun, dat het kind niet op het speelterrein verschenen was. Onmiddellijk werden de gemeente politie van Leeuwarden en de Koninklijke Marechaussee gewaarschuwd. Deze stelden pogingen in het werk om het ventje op te sporen, doch dit leverde tot nu toe geen resultaat op. Aangezien het kind aan val lende ziekte lijdt, vermoedt men, dat het een ongeluk is overkomen. DR. COLIJN LICHT ONGESTELD. Naar wij vernemen is de Minister-Presi dent, Dr. H. Colijn, licht ongesteld, zoodat bij zijn werkzaamheden aan het departe ment heden niet heeft kunnen vervullen. KWESTIES IN DEN AMSTERDAMSCHEN VOETBALBOND. Administrateur en bestuur gaan heen. De buitengewone algemeene vergadering van den Amsterdamschen voetbalbond heeft het ontslag van den administrateur bekrach tigd. Het bestuur heeft verklaard te zullen aftreden. Het blijkt wel dat de A.V.B. na een rumoerigen tijd geheel weer met een schoone lei wil beginnen! DE RONDE VAN ZWITSERLAND. In de derde étappe heeft onze landgenoot I.ambrichts zich in de bergen goed gehou den. Hij kwam als 24ste binnen met ruim 13 minuten achterstand op Valetti. Minder goed bracht Verveer het er af, die als 43ste over de eindstreep ging, 25 minuten na den winnaar. In het algemeen klassement heeft Cana- vesi den Luxemburger Mersch van de eer ste plaats verdrongen. Lambrichts ging twee plaatsen vooruit en staat thans negentiende, Verveer daarentegen viel vier plaatsen te rug en staat op de 34ste plaats geklasseerd. Nieuwe besprekingen op niets uitgeloopen. Pessimisme te Tokio. De Russische pers spreekt openlijk van oorlog. Met een regen van handgranaten heeft de Sovjet-Russische i ïfanterie de Japansche stellingen aan de Mandsjoerijsche grenzen opnieuw aangevallen. Sovjet-vliegers hebben bij verschillende dorpen hommen la ten vallen. Er wordt thans een geregelde stel lingenoorlog gevoerd langs een iront dat 4 Kilometer lang is. De inzet wordt gevormd door de beide strate gische punten Tsjang Koe Feng en Sjatsauping. Gisteren is zeer lievig gevochten. Na ver bitterde gevechten van man tegen man zou den de Japanneezen nog in het bezit zijn van de heuvels Tsjang Koe Feng cn Sjat sau ping. Gisteravond hebben de Japansche troepen zich in loopgraven genesteld. Zij wachten thans op verdere Russische aanvallen. De stilte van deu namiddag werd tegen het val len van den avond verbroken, toen Russische kanonnen een hevig bombardement openden op den linkervleugel der Japanneezen bij den heuvel van Sjatsauping. Sovjetvliegers hebben de Japansche linies verkend en de wegen binnen de Ivoreaansche grens gebom bardeerd en beschoten, terwijl zij ook den spoorweg hebben aangevallen. Men gelooft dat de Russen thans een ge heele divisie, bestaande uit ongeveer 12.000 man. met 200 tanks en op zijn minst 200 vliegtuigen hebben geconcentreerd in de on middellijke nabijheid. Slechts enkele hon derden meters terrein liggen 'usschen de te genover elkander staande strijdkrachten en deze strook ligt nu bezaaid met lijken, gewe ren, mitrailleurs en een paar verlaten tanks. Van tijd tot tijd ziet men, hoe een gewond soldaat zich naar de linies van zijn troepen sleept. Pessimisme in Tokio en Moskou. In het Japansche communiqué over het onderhoud van Sjigemitsoe met Litwinof, wordt Litwinof onstand vastig genoemd, omdat hij eerst heeft gezegd, dat de Japansche troepen van Russisch gebied verdwenen waren en daarna, dat hij niet kon beloven een einde te maken aan de vijande lijkheden, zoolang de Japansche troe pen binnen de grens van de Sovjet- Unie stonden. De vroegere minister van oorlog, Dr. Araki heeft verklaard de groote beslissing eind Augustus of begin September te rerwachten. In Japansche welingelichte kringen ver klaart men, dat de zaak van Tsjangkoefeng slechts een afleidingskwestie is, die geen invloed zal uitoefenen op de Chineesche campagne. Japan, zoo zegt men, zal niet ge dwongen zijn, troepen uit China naar Mandsjoerije te transporteeren. Ten slotte gelooft mon, ondanks den ernst der gevechten aan de grens niet, dat Mos kou een oorlog wil Terwijl men er den nadruk op legt, dat een regeling langs diplomatieken weg moge lijk blijft, erkent men echter, dat wanneer de Japansche luchtstrijdkrachten op een goeden dag tusschenbeide zouden komen, de toestand aanzienlijk ernstiger zal wor den. Het Russische blad de Prawda spreekt thans openlijk over de eventualiteit van een oorlog. Wat gisteren echter den grootsten indruk heeft gemaakt op het publiek was, dat do berichten van het Telegraafagent- schap Tass vervangen werden door 'n com muniqué van den generalen staf van het eerste leger in het Verre Oosten. Adressen en resoluties van trouw aan ré gime en socialistisch vaderland blijven de dagbladen vullen. Jonge lieden verzoeken naar het front te worden gezonden. De toe stand blijft dus ernstig temeer, daar het in cident van Grodekovo het terrein van het conflict uitbreidt. De toon van de Russische hladen. die dus thans het stilzwijgen hebben verbroken, sluit aan hij de woorden, waarmede Litwi nof het onderhoud met Sjigemitsoe Zondag beëindigde: „De regeering van de Sovjet Unie is be sloten de meest krachtige maatregelen te nemen om een einde te maken aan den in- \al op Sovjet-Russisch gebied. Japan moet zijn Kwantoengleger en liet leger in Korea dwingen de grens te eerbiedigen. Het is tijd, dat een einde komt aan de voortdurende in cidenten cn gevechten aan de grens. Verwachting: Meest zwakke wind uit Oostelijke rich tingen, half tot zwaar be wolkt, afnemende kans op regen of onweer, warm tot zeer warm. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. In den loop dezer week uit het ziekenhuis. Naar wij vernemen, maakt Z.H. de Sultan van Deli, die Zaterdag j.1. in de Ned. Herv. Diakonesseninrichting -aan de Overtoom te Amsterdam een oogoperatie heeft ondergaan het uitstekend. De doktoren zijn over zijn toestand zeer tevreden en de sultan behoeft reeds niet meer het bed te houden, zoodat verwacht kan worden, dat hij in den loop van deze week de Diakonesseninrichting zal kunnen verlaten. Nachtverlichting van Ringway nog niet gereed. De K.L.M. overweegt ernstig om de lijn naar Manchester ook gedurende de winter maanden te blijven vliegen. In principe heeft men trouwens in deze richting reeds beslo ten en feitelijk hangt een cn ander slechts van Manchester zelf af, aldus de Tel. De kwestie is, dat de nachtverlichting van Ringway nog niet gereed is, evenmin als de verlichte mistpijl, zoodat vliegtuigen hier na donker of hij slecht weer nog niet volkomen veilig kunnen landen. Verwacht mag worden dat alles voor den aanvang van het winter seizoen in orde zal zijn. Een record in beide richtingen is echter noodig om de „Hor- mandie te slaan! Officieel wordt medegedeeld, dat de „Queen Mary" den oceaan in westelijke richting is overgestoken in 93 uur 48 mi nuten. De gemiddelde snelheid bedroeg 30.99 knoopen. De snelste reis van de „Normandie" was 95 uur 2 min. terwijl dit schip zijn snelste reis in Oostelijke richting maakte in 94 uur 7 minuten. In scheepvaartkringen te New York wijst men er op, dat de record- vaart van de „Queen Mary" tus schen Bishops Rock en het lucht schip Ambrose met een gemiddelde snelheid van 30.99 knoopen, het schip nog niet het recht geeft op het Blauwe Lint, aangezien daar voor een recordovertocht in beide richtingen noodig is! Zoolang de „Queen Mary" de prestatie van de „Normandie" in dit ^opzicht niet ge slagen heeft, blijft het Blauwe Lint in het bezit van het Fransche schip. Allerlei geruchten doen den om loop. Er zijn allerlei maatregelen getrof fen voor de handhaving van de or de in de internationale nederzetting te Sjanghai. In verband met hard nekkige geruchten, volgens welke Chineesche guerillabenden de stad zouden willen aanvallen. Terroristische betoogingen zouden worden gehouden en plannen zouden bestaan voor aanslagen op de leden der nieuwe regeering en Japansche inwoners. Al die plannen zou den ten uitvoer gelegd worden op 13 Aug., omdat het dan een jaar geleden zal zijn, flat het incident te Sjanghai tot strijd aan leiding gaf. In het geheel zijn 15000 man troepen van de verschillende nationaliteiten g°mohiliseerd: gepantserde wagens worden gereed gehouden. Met ingang van heden ziin in de Fransche en de internationale concessie bepalingen afgekondigd, volgens welke men zich na bepaalde uren niet meer op straat mag begeven. De openbare verma kelijkheden zullen van 11 tot en met, 13 Aug. gesloten zijn, terwijl de winkels vroeger dan anders sluiten. Ook van Japansche zijde zijn uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1