MOORDENAARS Hoving Europeesch kampioen 100 Meter borstcrawl regeerden de gevangenis Postvlucbten op Indië Afzet van gerst en rogge Dc „vliegende verpleegster" ons land in De „Stortemelk" heesch de vlag Treksprinkhaan gevangen Onze zwemmers maken een uitstekende indruk Luxe auto botst tegen trailer SeïrefsH83^8 7 Au* Iodhp' 8 Au* Wereldsympathie voor Rusland Een beroemd specialist pleegt zelfmoord te Weenen Duitschers moeten Duitsch dansen y^w-trnrrie/i NIEUW NEDERLANDSCH RECORD. SCHEFFER PLAATST ZICH IN DE DEMI FINALE VOOR DE 100 M. RUGSLAG. Op den tweeden avond van de Eu- ropeesche zwemkampioenschappen te Londen viel de eerste beslissing: de 100 meter borstcrawl voor heeren werd op verrassende, maar niet min der fraaie wijze gewonnen door on zen landgenoot Kees Hoving uit Rot terdam met een tijd van 59,8 sec. Een nieuw Nederlandsch record. Het oude record stond sedert 9 Mei 193? op naam van Schetter met een tijd van 1 min. 0,2 sec., gevestigd te Rotterdam. Eerder in den avond was meegedeeld, dat Dr. Csik, den Olympischen kampioen, zou uitvallen, wegens een hevige keelontste king. Toen was de Duitscher Fischer fa voriet voor den Europeeschen titel. Na een prachtige race tikte de R.Z. C.'er echter als eerste aan, een wel heel onverwachte Nederlandsche ze ge, welke uitbundige vreugde in 't Hollandsche kamp te Londen bracht. En toen het Wilhelmus ter eere van den nieuwen titelhouder ten gehoore werd gebracht, zongen leiders, leid sters, onze meisjes en jongens uit volle borst mee. Voor het eerst beneden de minuut! Voor liet eerst in de geschiedenis van de zwemsport in Nederland is een van onze heeren beneden de minuut gebleven. En dan te bedenken, dat dit gebeurd is op een 50 meterbaan, welke bovendien als zeer zwaar beschouwd wordt! Hoving was met de bijzondere omstandig heden van don baan goed op de hoogte. De Duitschers Fischer en Heibel waren niet r.iet een en ander bekend en o.i. verklaart dit voor een belangrijk deel het feit, dat juist Fischer, de favoriet, op de laatste 23 meter afzakte. De race. HW. Omtrent de race zelf kan nog worden me degedeeld, dat Hoving een uitstekenden start had en met een prachtigen slag over de baan ging. Op de eerste 50 meter was er tusschen de vijf finalisten zeker geen meter verschil. Bij bet keerpunt lag Hoving iets voor. gevolgd door den Engelschman Dove en Fischer. Op de laatste 25 meter wist Ho ving zijn voorsprong te behouden. Heibel was reeds afgezakt, Fischer viel op de laat ste 20 meter terug. Mot duidelijk merkbaar verschil tikte Hoving als eerste aan vóór Dove en den Hongaar Korosy, die zelfs Fi scher nog had weten te passceren. De uitslagen: 1. Europeesch kampioen: Hoving, 49.8 sec., nieuw Nederlandsch record; 2. Dove (Engeland) 1 min. 0.6 sec. 3. Korosy (Hongarije) 1 min. 1.2 sec. •4. Fischer (Duilschland) 1 min. 1.S sec. 5. Heibel (Dnitschland) geen tijd. Het resultaat van do zg. troostrace over 100 meter borstcrawl boeren luidt: 1. Nakache (Frankrijk) 1 min. 1.8 sec. 2. Olsson (Zweden) 1 min. 2.1 sec. 3. Tanberg (Noorwegen) 1 min. 2.2 sec. 4. Scheffer, 1 min. 2.6 sec. DE 100 M. RUGSLAG. Scheffer in de demi-finale. Elf zwemmers aan den start voor het nummer 100 meter rugslag. Onze landgenoot Scheffer, die tegen Nueske zwom, plaatste zich in de halve finale. In de tweede serie kwam onze landge noot Scheffer uit. Op de eerste 50 meter gingen Nueske en Scheffer op gelijke hoog te door het water, doch bij bet keerpunt won de Duitscher terrein. Na 75 meter viel Scheffer terug, zoodot Nueske met onge veer drie meter verschil won. De tijd van den Duitscher bedroeg 1 min. 10,6 sec. de Hongaar Erdelyi werd derde. De beste tijd in de series maakte de Duit scher Schlauch, die de 100 meter aflegde in 1 min. 9,6 sec. Voor dit nummer kwamen elf zwemmers, verdeeld over drie series aan den start, waarvan er slechts een afviel. Er worden n.1. twee halve eindstrijden van elk vijf zwemmers gezwommen, zoodat dus het feit, dat er eerst nog in series moet worden uitgekomen, eigenlijk als belachelijk kan worden geken merkt. Het eenige, wat van deze series kan wor den verteld, is. dat de Duitschers met Borg in den eindstrijd om de zege zullen moeten strijdpn, t*»wijl onze beide landgenooten Scheffer en van Schouwen in dit sterke internationale milieu zeker geen slecht fi guur hebben geslagen. De uitslagen. 100 meter rugslag heeren: Eerste serie: 1. Schlauch (Duitschland) 1 min. 9.0 sec.; 2. Taylor (Engeland) 1 min. 12.6 sec.; 3. Lengyel (Hongarije) 1 min. 13.2 sec.; 4. Neumann (Luxemburg) 1 min. 15.6 sec. (niet geplaatst). Tweede serie: 1. Nueske (Duitschland) 1 min. 10.6 sec.; 2. Scheffer 1 min. 13.2 sec.; 3. Erdelyi (Hongarije) 1 min. 13.8 sec. Derde serie: 1. Borg (Zweden) 1 min. 10.4 sec.; 2. van Schouwen 1 min. 13 sec.; 3. French Williams (Engeland) 1 min. 13.4 sec.; 4. Baeth (Denemarken) 1 min. 14.4 sec. De waterpolowedstrijd DuitschlandBelgië eindigde met een 51 overwinning voor Duitschland. Er werd vrij ruw gespeeld. Nederland verloor den waterpolowedstrijd tegen Hongarij met 1—7. De indruk van de Holl. ploeg was niet ongunstig. Frankrijk won van Engeland met 51. Minimum der richtprijzen weer bereikt. Voor f 4.35, f 7.35, met de nieuwe tot f3 verhoogde monopolie-heffing wordt thans Amerikaansche rogge op de Nederlandsche markt aange boden. Deze prijs benadert dicht het mi nimum van den richtprijs van f 7.25 f8.25 dien de minister van Economi sche Zaken heeft gesteld. Met gerst is het al even zoo gesteld, aldus het Hsbl. Polen biedt gerst aan tegen f89 per last, f 4.45 per 100 kg., met f 3 heffing f7.45. Er is niet de geringste aanwijzing dat de buitenlandsche markten voor deze gra nen zullen stijgen. De oogstvporuitzichten zijn goed. Polen, dat nu zoo goedkoop aan biedt, was verleden jaar in het geheel niet aan de markt. De Russische aanbiedingen zijn met f5 a f 6 per last gedaald en benaderden de Poolsche prijzen. Wanneer straks in sterke mate aanbiedingen uit Noord-Amcrika los komen, lijkt de positie van de markt op het tegenwoordig peil zeer wankel. De bakkerij geeft vaak aan Russische rogge de voorkeur boven inlandsche en ook sommige buitenlandsche gerstsoorten wor den hier in den regel geprefereerd boven inlandsche. Met de vooruitzichten voor den afzet van inlandsche voergranen ziet het er dus maar matig uit en het blijft zelfs te bezien of bij een hef fing van f3 per 100 kg. de richt prijzen niet beneden de minimum- limiet zullen vallen. Toch hooren wij nog van onderhandelin gen over uitvoer van inlandsche rogge en gCl'St. Belgische brouwerijen zouden, evenals in andere jaren, weer gerst koopen. Wij hoorden prijzen van f 4.70 a f4.75 noenien, hetwelk met restitutie van heffing f7.70 a f7.75 wordt voor de verkoopers. Ook in Zwitserland wordt aangeboden. Op bei de markten moet echter het hoofd geboden worden aan de scherpe concurrentie .van Polen. Geen voorrang gegeven. Drie ernstig gewonden. Gistermiddag omstreeks drie uur kwam op den drukken Amsterdamschen straatweg onder Maarssen een personenauto uit Den Haag in botsing met een groote trailer van de firma Brouwer uit Vught. De auto werd door den schok in een langs den weg loo- pende sloot geworpen. De drie inzittenden, onder wie de bestuurder professor dr. H. L. C. E. Berger, directeur van den Veeartsenij- kundigen Dienst te 's-Gavenhage, werden in emstigen toestand overgebracht naar het zie kenhuis te Utrecht. De trailer werd eveneens zwaar gehavend, doch de bestuurder bleef ongedeerd. De oorzaak wordt hierin gezocht, dat de bestuurder van den personenauto geen voor rang aan de trailer heeft verleend. Nader vernemen wij, dat prof. dr. Ber ger omstreeks kwart over één uit de Sta tionslaan kwam gereden. Het uitzicht op den voorrangsweg is zeer slecht en prof. Berger, die zijn auto zelf stuurde, merkte de trailer niet tijdig genoog op. Om de „grond-organisatie" te be- studeeren. Met het K.L.M.-toestel is op Schiphol aangekomen de Australische pilote Nancy Bird, die in haar land als vliegster een even groote reputatie geniet als bv. Jcan Batten, al heeft zij zich niet op recordvluchten toe gelegd. Zij heeft het vliegtuig op andere wijze in dienst der menschheid gesteld, nl. door am bulance-werk. Vele malen trok ze er op uit om snel medische hulp te brengen op plaat sen, welke anders dan met een vliegtuig zeer moeilijk te bereiken zijn, of om gewon den en zieken tijdig naar een hospitaal te brengen. Zij kreeg dan ook in Australië den bijnaam van „de vliegende verpleeg ster". Miss Bird, die thans 22 jaar oud is, begon haar loopbaan als vliegster 5 jaar geleden. Haar erva renheid als vliegster blijkt wel uit het feit, dat zij in totaal 70.000 mijl in de lucht heeft afgelegd zonder 1 enkel incident. Thans echter heeft zij het actieve vliegen vaarwel gezegd. Zij heeft haar vliegtuig ver kocht en van het geld maakt zij een reis naar Europa om een studie te maken van den „grond-dienst", der groote'maatschap- pijen, om de kennis, welke zij kier opdoet, in Australië toe te passen. Grond-organisatie in zeer slecht. Australië Het is daar met de grond-organisatie nl. nogal sober gesteld, naar Miss Bird ons me dedeelde. Als de passagiers het vliegtuig verlaten hebben, moeten ze vaak zelf maar zien, hoe ze van het vliegveld wegkomen, waar ze onderdak vinden enz. Tot Singapore reisde zij met de nieuwe Australische lijn van de K.N.I.L.M. en ver der met de KLM Onderweg bestudeerde zij reeds de verschillende vlieghavens, waar bij zij wel eens moeilijkheden ondervond, omdat men haarvoor een spionne hield. Maar er was geen nieuw goud opgehaaldl Wat gebeurt er onder de Kari- mata? De sleepboot „Stortemelk", met aan boord de afgeloste nachtploeg van de „Karimata", stoomde in den vroegen Maandagmorgen de haven van Ter schelling binnen met de vlag in top. Het kleine groepje belangstellenden, dat zich op de kade had verzameld en de komst van de sleepboot afwachtte, zag het reeds van verre. Zou dat goud beteekenen? Zou men in den afgeloopen nacht er in geslaagd zijn, de „Lutine"-schat naar boven de bren gen? De spanning onder de wachtenden was groot. Het antwoord kwam, toen de „Storte melk" aan de kade had gemeerd. Goud be- tcekende de vlag niet! Zij was geheschen ter eere van den verjaardag van een mo- lcnbaas, die met de nachtploeg naar het ei land terugkeerde! Wij blijven dus wach ten De „Karimata" is in den vorigen nacht goed opgeschoten. Opgehaald werden onder meer een kogel, een ballastbroodje, een stuk anker, eenige spijkers en stukken wrakhout. Al deze voorwerpen zijn afkomstig van het Engelsche goudschip, waaruit dus blijkt, dat de „Karimata" zich nog steeds boven de wel zeer verspreide wrakstukken van de „Lu- tine" bevindt. En zoolang dat het geval is, is er goede hoop. Nieuwe zandinstortingen deden zich niet voor. Een duiker in den kuil afge daald. Er is één man op Terschelling die moeite heeft gedaan om precies te weten wat er gebeurt in den kuil dien de Karimata heeft gebaggerd. Dat is de duiker Bijlsma, die den Zaterdagmiddag heeft besteed om op een diepte van 20 meter den toe stand ondergronds te verkennen. Hij had, aldus de N.R.Crt., zware ijzer platen laten zakken, die hem in den stroom op de goede plaats moesten houden, zoo vertelde Bijlsma ons. Vervolgens heeft hij deze platen als platform gebruikt en van daaruit is hij voorzichtig den bodem gaan onderzoeken, achter zich de schuin naar boven loopende wand, voor zich de berg zand, dien dc baggermachine van beneden af ondermijnt, zoodat zandinstortingen op gezette tijden moeten plaats vinden. In een breiachtigc massa. Hij zeide nog nooit onder zulke betrek kelijk gevaarlijke omstandigheden te heb ben gedoken; wanneer hij den zand wand vóór hem betastte, liet het zand onmiddel lijk los. Hij bevond zich in een breiachtige massa en hij heeft dan ook niets kunnen vinden. Aankom* te Singap. 8 Aug. Athene 8 Aug. Tnrtmk tii (heenreis) !«-* Au* (terugreis) |Basra 7 Au*" Den.greis) |Medan 7 Au* Jodhp- 8 A"g' Althans volgens een deel det Fransche pers. Wil men een gedeelte der Fransche pers gelooven, dan zal bij een oor log tusschen Japan en Rusland de sympathie der volkeren aan de zij de van Rusland zijn. Volgens 1'Oeuvi'e zal een oorlog tegen Japan thans even populair zijn als de oorlog van het tsaristische Rusland tegen Japan impopulair was. De regeering te Tokio weet dit zeer wel en daarom poogt het thans langs diploma* tieken weg een regeling te vinden. Het blad zou het verstandig vinden, al9 de Sovjetregeering duidelijk te verstaan; zou geven, dat het goheele volk achter haar staat, misschien zou dan het aantal grens* incidenten afnemen. Donnadieu schrijft in de „Epoque", dat de Aziatische diplomatie de menschheid heeft gewend aan vreemde dingen, toch is men onaangenaam getroffen als tegelijkertijd! hevige gevechten worden geleverd aan da grens en officieele onderhandelingen wor- den gevoerd. Nu Moskou volgens zijn zeg* gen zijn militaire doeleinden heeft bereikt, zal het zich niet langer verzetten tegen on* derhandelingen, doch de schrijver vraagt zich af, of Japan wil onderhandelen na eent nederlaag. De beroemde Weensche neus- en Ecel- specialist Rudolf Leiduer heeft zelfmoord gepleegd. Men gelooft, dat hij tot zijn daad is gekomen door de pas afgekondigde be paling, dat Joodsche artsen in Duitschland geen praktijk meer mogen uitoefenen. Ook een coloradokever De vorige week is de conservator van het natuurhistorisch museum te Maastricht iru het bezit gekomen van een coloradokever. Het diertje is gevangen in een aardappel veld in de omgeving van Heer en is zeer; klein. Behalve deze gevaarlijke vernieler heeft een Maastrichtenaar een ander, eveneens gevreesd insect gevangen, n.1. een treksprink kftan de zoogenaamde „locusta migrato* ria dia veelal voorkomt in Zuid-oostelijk Europa. In vroegere tijden veroorzaakten dezë sprinkhanen vaak rampen als heela zwermen de oogst vernield, aldus het \sb„ Het beestje is ongeveer vijf centi meter lang, olijfgroen en bruinachtig ge* kleurd en komt in Nederland slechts spora* disch voor. Op een vergadering van Duitsche dans* leeraren te Bad Kissingen heeft gouwleider i rauenfeld verklaard, dat de dansleeraren V* t? ("""ste plaats moeten verhinderen, dat de Duitschers weer vreemde dansen gaan na-apen, zooals dat al eerder gebeurd is. F rauenfeld noemde de dansen, die als uit* heemsch beschouwd moeten worden. Ontstellende misstanden in de Amerikaansche gevangenissen. Een interessant verhaal, hoe verstokten misdadigers eenig menschelijk fatsoen werd bijge bracht. AL TE HUMANE REGLEMENTEN VER OORZAAKTEN ERGERLIJKE TOESTAN DEN. Dc rcgcering van dc Vcreenigde Staten heeft in het kader der algemeene zuivering des lands van verdachte elementen ook een actie tegen de clandestiene handelaars in verdoovende middelen laten ondernemen, waarbij cocaine, heroine en opium ter waarde van eenige honderdduizenden dol lars in beslag genomen is. De smokkelaars bleken in hoofdzaak gangsters tc zijn, die door de opheffing van de drooglegging van hun oude bronnen van inkomsten beroofd waren. In den handel in verdoovende mid delen vonden zij oen nieuwe lucratieve be zigheid, intusschen zeer tot schade van hot Amerikaansche volk. De „American Medi- ean Society" heeft vastgesteld, dat per hoofd der bevolking in de V.S. op het oogenhlik tienmaal meer vergiften gebruikt worden dan in Europa. Dc centrale van dc smokkelaars bevindt zich, evenals vroeger bii de alcohol.smokkolarii.' in Chicago en de „filialen" zijn als ecu dicht net over geheel Amerika gelegd. Een „humaan reglement". De enorme omvang van den Amerikaan- srhen smokkelhandel in verdoovende mid delen blijkt het best uite en medcdecling van ren commissie van onderzoek voor de gevangenissen, waarin verklaard wordt, dat in de meeste Amerikaansche gevangenissen dergelijke vergiften gevonden zijn. Vele ge vangenen bevonden zich in een voortduren de roeaine-bedewlming of spoten zich in met morfium, zulks dikwijls met medewe ten van de gevangenisdirectie, die daarte gen niet ontrad of niet optreden kon. In het bijzonder in de gevangenis van Bliiladel- phia kwam de smokkelhandel in verdooven de middelen een schrikbarenden omvang aan. In dit oude, een honderdtal jaren ge leden, gebouwde tuchthuis, worden uitslui tend zware misdadigers opgesloten en juist hier oordeelde men het noodig, een „hu maan" reglement van orde in te voeren. Men benoemde gevolmachtigden der gevangenen en aan hun hoofd bevonden zich vier zwa re misdadigers, die straffen van twaalf tot achttien jaren uit te zitten hadden. De een was een moordenaar, twee ande ren sfraatroovers en de vierde een inbre ker. Met de opname van deze mannen in het gevangenisbestuur bereikte dc smok kelhandel in verdoovende middelen en al cohol ongekende hoogten. Bij vele gevange nen deden zieh ten gevolge van het over matig gebruik van coeaine, vergiftigingsver schijnselen voor, zooals b.v. krampen, neus bloedingen, enz., terwijl andere weer zoo dronken waren, dat zij nauwelijks op dc becnen konden staan. Uit overweging der „humaniteit" nam men den bewaarders dc wapenen af en om dc gevangenen niet te „ontecrcn" werd de gevangpnisdraeht door blauwe werkkielen vervangen. Zoo hadden de moordenaars en bandieten dc mogelijkheid zelfs op klaarlichten dag te ontvluchten. En tenslotte kwam het dan tot muiterijen zooals ze In de geschiede nis van het Amerikaansche gevan geniswezen wel nooit verschrikke lijker voorgekomen zijn. De vier mis dadigers aan het hoofd van de ge vangeniscommissie speelde het klaar naast verdoovende middelen en al cohol ook wapens het tuchthuis bin nen te smokkelen. Een ware oorlog brak uit en zulks niet slechts tegen de ongewapende gevangenisbewaar ders, maar ook tegen de medegevan genen, die zich tegen de bevelen van de rebellen waagden te verzet ten. Vele gevangenen verzochten de gevangenisdirectie hen tegen hun eigen gevolmachtigden te bescher men en in cellen voor een persoon op te sluiten. Maar ook dat hielp niet. De misdadigers drongen iedere cel binnen en sloegen de door hen gehate medegevangenen bewusteloos. En ioen daarna een algemeene mui terij uitbrak, moest men de hulp van militairen inroepen, wijl de po litie te zwak bleek te zijn. Een ontstellend rapport. De commissie van onderzoek belastte daar- opdenheer J. G. Groome, den leider van de politie in Pennsylvanië, met de reorganisa tie van het gevangeniswezen in Philadel- phia. „Alles in deze gevangenis moest her vormd worden", schrijft Groome in zijn rap port, „Eerst liet ik alle gevangeniscellen grondig onderzoeken. Het resultaat was ont stellend: in 57 uitgebrande kachels vonden wij 220 messen, 29 hamers, 11 bijlen, 26 re volvers, een gedemonteerd machinegeweer 300 patronen, 18 radiotoestellen en voor 10 duizend dollars cocaine, heroine, en mor- phim. Veertien morphinisten moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, daar hun gezondheid geheel door dit verschrkkc- lijk vergif was ondermijnd. Ik besloot de misdadigers op te voeden, maar daartoe moest ik eerst een strijd voe ren tegen andere misstanden. In de gevangenis heerschte zoo'n stank, dat men nauwelijks adem kon halen. De cellen en gangen werden slechts eenmaal in de week geveegd en eenmaal in de vier weken ge schrobd. zoodat de spijsresten onder de banken dikwijls tot ontbinding overgingen en een verschrkkelijke stank verspreidden. Ik gaf bevel, dat het geheele gebouw iederen morgen van boven tot beneden geschrobd moest worden en de gevangenen, die zich tot nog toe slechts eenmaal in de 14 dagen gebaad hadden, moes ten zich nu iederen derden dag aan deze procédure onderwerpen. Dat heeft strijd gekost, zelfs veel strijd, maar de overwinning bleef mij; reeds na weinige weken was er in het tuchthuis geen spoor van den verschrikkelijken stank meer te be merken. Hoe de gevaarlijke boef getemd werdl Mijn gevangenen kregen goed voedsel, zij konden twee uur per dag op de binnenplaat sen wandelen en daar lichamelijke oefenin gen houden. Bovendien voerde ik voetbal, worstelen, boksen, baseball, en zingen in. Er waren ook goede boksers onder de ge vangenen en dikwijls werd er een spannen de strijd geleverd. Ook mceningsverschillen werden van titi af in plaats van met messen nog slechts door bokswedstrijden beslist. Op zekeren dag overviel Green, die in het tuchthuis als de gevaarlijkste man gold, een andere gevangene, Withe genaamd, en de vechtpartij nam reeds gevaarlijke vor men aan, toen ik aankwam. Ik gaf hun boks- handschoenen, liet de andere gevangenen een ring vormen en benoemde twee bewa kers tot scheidsrechters. Daarop begon de strijd. Tot algemeene verwondering moest Green, die als onoverwinnelijk gold, veie sla gen incasseeren. Na eenigen oogenblikken had hij er genoeg van en trachtte den strijd te staken. "Jij bent begonnen", antwoordde ik, "nu krijg je je verdiende loon!" De strijd ging verder en eindigde met een volledige nederlaag van Green. Voortaan was deze ge vaarlijke gevangene volkomen veranderd. Een vrouwenhart werd week... Onder de gevangenen bevonden zich ook musici en zangers van groote kwaliteiten en de concerten, die zij organiseerden, wa ren dikwijls zoo uitstekend, dat zij door de radio werden uitgezonden. Een van de solisten, een neger, uit Harlem. bezat een heerlijke bariton. Na zijn radiopremiere schreef mij een filanthope, de vrouw van een hoog Amerikaansch ambtenaar, dat zij van plan was gratie voor hem te verzoeken, en mij daarbij om hulp verzocht". Een menscli, uit wiens stem zooveel ziel spreekt", schreef mij de dame, "kan onmogelijk een misdadiger zijn". in antwoord op dit schrijven deelde ik de dame mede, dat de zwarte zanger wegens ze dendelicten tot acht jaren gevangenisstraf veroordeeld wasEen antwoord van dc fi- lantrope bleef uit. Minder sentimentaliteit en veel gezond menschelijk verstand en praktischen zin", noodig, want anders blijft dit probleem, on- hesluit Groome zijn rapport, "zijn voor het Amerikaansche gevangeniswezen dringend danks alle hervormingen, eeuwig onopgelost"

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2