Het drukkende weer Gezelschap was niet nuchter Roofmoord te Echteld opgehelderd Weer bommen op de Spaansche burgers Staatsgezag over de Herv* belijdenis? Programma wereldkam pioenschappen vastgesteld Op de huwelijksreis verdronken De Hooge Commissaris in Palestina deelt vermaningen uit Deensche zwemster verbetert wereldrecord Uit onze omgeving broek op langendijk, 9 Aug. purmerend, 9 Aug. Amsterdam, s Aug. U/^elïennen Wij loven in een abnormaal voch tige luchtsoort. Sinds de onweders Vrijdag hun in trede hebben gedaan, is er wat de warmte betreft nog geen be langrijke verandering opgetreden. Nog steeds leven wij in een warme en abnormaal vochtige luchtsoort: gisteren kwam de temperatuur niet zoo hoog doordat een wolkendek de zonnestraling tegenhield, doch het is daarom niet bepaald frisch gewor den. Zoolang het haast niet waait en de hooge vochtigheid onze natuur lijke verdamping hindert, blijft het drukkend; de onweerstoestand blijft. Bij de grillige verdeeling van de warmte* onweders over het land is De Bilt buitenge woon begunstigd en Amsterdam er met zeer kalm onweer afgekomen. De Bilt had Vrij dagavond 20 mm en Zondagavond 30, dus nu, met totaal 50 mm, in deze twee dagen meer dan de helft van den normalen regen val van Augustus. Amsterdam had in dezelf de tijden slechts resp. 3 en 6 mm, dus zeer weinig. En Groningen (dat al dien tijd het dichtst bij den hoogen druk lag) heeft sinds 27 Juli nog hcelemaal geen regen gehad! Intusschen is het al of niet voorkomen van onweer dezen keer van weinig beteekenis .voor de opfrissching, aldus het Hdbld. Integendeel: door een onweersregen wordt er nog wat meer vocht in de lucht gebracht. Na den regenrijken Vrijdagnacht is het Zaterdag in De Bilt weer 29.1 gr C. 84 gr. F.) geworden en Zondag 27.7 82 gr. F.). Amsterdam had deze dagen resp. 27.7 en 27.S gr. C. als maximum. Ook de nachten blijven hijzonder warm, getuigen de minima sinds Vrijdagnacht: Donderdag op Vrijdag De Bilt 19.0 C. 66 F., A'dam 21.2 C. 70 F. Vrijdag op Zaterdag 18.7 C. 66 F., 20.1 C. 68 F. Zaterdag op Zondag 19.0 C. 66 F., 19.7 C. 67 F. Zondag op Maandag 17.5 C. 64 F., 19.3 C. 67 C. In afwachting van een voortzetting van dezen ongewonen toestand der atmosfeer als het weer opklaart (waarop wel kans is) zul len wij nu nog geen balans opmaken van hetgeen er voor bijzonders is vertoond. Het staat evenwel vast, dat de warme periode van thans in karakter het meest gelijkt op die van midden Augustus 1932 en niet is overtroffen sinds de hittegolf van Juli 1923. belijdenis. Het is gelukkig, dat in ons vaderland be slissingen niet al te spoedig vallen. Wel hebben wij, wat zelden gebeurt, in één half jaar twee vergaderingen der Synode, ge volg van de agitatie der Reorganisatieman nen, die hier uit den treure herhalen, dat ze niet kunnen wachten, geen dag en geen nacht, omdat de kerk op den tweesprong staat en verloren dreigt te gaan. Maar ge- lukkicr is er, zelfs tijdens de deliberatie van de Synode nog gelegenheid de zaak van alle kanten te bekijken. En wel te bekijken met een nuchteren blik. Nu heeft zich een nieuw gezichtspunt voor gedaan. waardoor verborgen mociliikbedcn cp ontstellende wijze, zichtbaar werden. Het begon met een motie van de classis- "s-IIertogenbosch, op de laatste classicalp vergadering aangenomen met 26 tegen 1 stem. De strekking van deze motie is, dat het conceptreglement voor op zicht en tucht niet enkel wil von nissen in zaken van levenstucht, maar óók in leertucht-geschillen. De consequentie hiervan is, dat bij eventueele inroeping van de hulp van den burgerlijken rechter, de rechtbank zich zal hebben uit te spreken inzake de uitlegging der belijdenis. Thans, bij beslissingen in zake levens lucht, vraagt de rechtbank alleen of het algemeen reglement zuiver is toegepast. Dan, zal de leertucht juridisch staat kundig worden getoetst en daarmede wordt de uiteindelijke beslissing in zake de juiste leer overgedragen aan den Staat. Op deze wijze zou, geheel ongewild, door een noodlottige consequentie, het gezag van den Slaat zich kunnen uitbreiden voor de meest-innerlijke aangelegenheid der kerk: haar belijdenis. Dame vloog bij auto-ongeluk door portierraam. Hedennacht te ongeveer twee uur keerde een gezelschap van buiten, bestaande uit een zestal personen, waaronder eenige da mes, dat zich in de hoofdstad vermaakt had, huiswaarts. Het feit, dat het gezelschap in een vierpersoons auto plaats nam en mede de omstandigheid, dat men het met het voorschrift: „Bij snelverkeer geen alcohol" niet zoo nauw nam, werd oorzaak, dat do bestuurder niet voldoende aandacht aan den weg wijdde, zoodat hij op den Amstcl- veenscheweg, even voorbij het viaduct niet bemerkte, dat de weg ter plaatse. was opgebroken. De wagen reed daarop in op een hoop opbraak en na eenige omzwer vingen botste hij tenslotte tegen een langs den weg staande paal. Door den schok werd de dame, die naast den chauffeur had plaats genomen, met het hoofd door een portierruit geslingerd en toen dit portier zich opende, kwam zij met een smak op den grond terecht. Zij liep daarbij ernstige verwondingen aan het hoofd benevens een hersenschudding op, zoodat zij naar het Wilhelminagasthuis moest worden overgebracht. De overige in zittenden bekwamen geen noemenswaardig letsel. De politie van het bureau Overtoom, die een onderzoek instelde, heeft den autobe stuurder, die onder drankinvloed verkeerde, ter ontnuchtering opgesloten en zal tegen hem proces verbaal opmaken. De auto is in beslag genomen. Het programma voor de wereldkampioen schappen wielrennen, welke eind Augustus en begin September in ons land worden ge houden, is dezer dagen definitief vastge steld. Op Zaterdag 27 Augustus vinden de eerste wedstrijden op de baan plaats. Zondag 28 Augustus belooft een zeer be-. langrijken dag te worden. Des middags om twee uur begin men met de eindstrijden voor de amateur- en beroepssprinters, welk programma zal worden afgewisseld met de tweede serie over 100 K.M. der stayers. In de avonduren volgt dan nog de derde serie van den wedstrijd achter motoren.. De eindstrijd wordt Donderdag 1 Septem ber in het Olympisch stadion waar trou wens alle baanwedstrijden plaats vinden gereden. Zaterdag 3 September zal op het circuit van Valkenburg de wegwedstrijd om het wereldkampioenschap worden gehouden. De afstand voor de amateurs bedraagt 170 K.M. d.w.z. dat de renners 17 maal het circuit moeten rijden. Op Zondag 4 September zal om 12 uur het startschot gelost worden voor den weg wedstrijd voor professionals, die 270 K.M. afleggen en dus 27 maal het ongeveer 10 K.M. lange parcours rijden. AANGEHOUDEN WERKLOOZE BEKENT. Op enkele bijkomstige bijzonderhe den na, zooals het juiste bedrag van het gestolen geld en de nog steeds onopgelost gebleven geldvondsten, is de justitie er tenslotte in geslaagd den sluier, die om den geheimzinni- gen aanslag op de 54-jarige mejuf frouw Dina van Hattum hing, op te lichten en de reeds kort na den moord aangehouden 29-jarige werk- looze Bertus van Toorn uit Echteld als de dader te ontmaskeren. 'Aanvankelijk bekende van T. alleen den diefstal en noemde hij den ongeveer 50- jarigen orgeldraaier J. van B. uit Echteld als de moordenaar. Van B. werd hierop aangehouden en het duurde niet minder dan drie en een halve weck, voordat vast stond, dat de orgeldraaier met het heele geval niets te maken had. Met de feiten, die v. B.'s onschuld bewe zen, kreeg de justitie echter nog meer voor v. T. bezwarende feiten in handen en hier door heeft v. T. tenslotte ook do moord be kend. De justitie is echter nog niet overtuigd, dat met de f 1800.die in den band van de fiets van v. T. gevonden zijn, al het ge stolen geld terecht is, want zij brengt ook het indertijd gevonden briefje van honderd gulden nog steeds in verband met den moord. Het onderzoek naar de herkomst van dit geld wordt dan ook nog met kracht voortgezet, ONGELUK IN HEETWATERSTOKERIJ. Kind levensgevaarlijk gewond. Gisteravond omstreeks zeven uur is in de Koningsstraat te Utrecht een driejarig meis je in een tobbe met kokend water gevallen. Het ongeluk speelde zich in een heetwater- stokerij af, waar het kind woonde. Met ern stige brandwonden overdekt is de kleine naar het Stads- en Academisch ziekenhuis overgebracht. Voor helleven van het kind wordt gevreesd. Drama in Engeland. Een paartje op 'de huwelijksreis, de heer en mevrouw Frank Brandrick uit Darlaston in de buurt van Wol- verliampton, verdronken in de Se- vern, nadat de man getracht had zijn een en twintigjarige vrouw, waarmede hij pas was getrouwd, van den verdrinkingsdood te redden. De Daily Express vertelt over dit ver schrikkelijke drama het volgende: De heer en mevr. Brandrick waren aan het vis- schen aan den oever van de rivier, toen de vrouw zich voorover boog om te kijken naar den dobber van haar nian's hengel, haar evenwicht verloor en in de rivier stortte. Onmiddellijk sprong de man haar na en greep de vrouw vast, maar de sterke stroom dreef het echtpaar voort en plotse ling verdwenen beide in de diepte. Hun elfjarig nichtje dat het ongeluk zag gebeuren liep gillend langs den oever en tal van vacantiegangers, die in booten zaten, roeiden naar de onheilsplek, maar zij konden den man en de vrouw niet meer bereiken Iemand die in de buurt aan het kampee ren was, dook tal van malen op de plaats waar de ongelukkigen waren verdwenen en slaagde er na drie kwartier in, de lichamen te vinden. De man hield zijn vrouw nog steeds in zijn armen gekneld. Ook Valencia bewerkt. Britsch schip onder vuur genomen. Gisterochtend hebben drie van Majorca komende vliegtuigen eeni ge kustplaatsen op veertig kilome ter ten zuiden van Barcelona ge bombardeerd. Een kind werd gedood tien menschen gewond, terwijl ver scheidene huizen vernield werden. De vliegtuigen der opstandelingen hebben vervolgens Villanueva en G e 11 r i gebombardeerd zonder slachtoffers te maken. Ook de ha venwijk van Valencia werd met bommen bewerkt. De meeste projec tielen vielen in zee. Andere kwa men in de Nazaretwijk terecht. Er vielen geen slachtoffers. De strijd aan de Ebro. Aan het Ebrofront hebben de troepen van Franco ten noorden van Favon aange vallen op het punt, waar de stellingen van de regeeringstroepen het meest den rechter oever van de rivier zijn genaderd. Niette genstaande het hevige bombardement van vliegtuigen en artillerie werden de stellin gen van de regeering niet geheel vernield. Do aanvallers maakten zich meester van Alto de Los Auts. Bij Gandesa hebben de troepen van Franco Villalba Delos Arcos aangevallen ,even wel zonder positieve re sultaten. Ook de aanvallen van de rccht- selien ten zuiden van Gandesa langs den weg naar Tortosa werden afgeslagen. Engelsch schip in brand. Te Londen is thans bevestiging ont vangen van het bericht, dat het Britsche s.s. Lake Lugano Zondag morgen vroeg, toen het in de haven van Palamos bezig was met het la den van kurk en riet, door water vliegtuigen is gebombardeerd, met het gevolg, dat het schip in brand vloog, BomJbardeeren van open steden. De Engelsche commissie, die belast is met het instellen van een onderzoek naar de bombardementen op open steden, zal haar hoofdkwartier inrichten in Toulouse. Zij zal zich naar Spanje begeven alleen wanneer daartoe door een van beide partijen een verzoek wordt gedaan en zelf geenerlei ini tiatief nemen. Maar bommen ontploffen en schoten blijven knallen. De Hooge Commissaris voor Palestina heeft gisteravond in een radiorede een be roep gedaan op alle bevolkingsgroepen hun uiterste best te doen, dat de vrede zal wor den hersteld. Hij zeide: Zij die geweld aanwenden om kracht bij te zetten aan hun eischen, doen het slechtste wat zij kunnen doen om de zaak, welke hun ter harte gaat te dienen en zij bewijzen de wereld slechts, dat zij on geschikt tot besturen zijn, hetgeen de regee ring noopt, niet toe te geven. De Hooge Commissaris zette uiteen, dat verscheiden maanden zullen verloopen aleer verandering in de politiek kan komen. Hij deed dit beroep op het geduld als een stap in de richting van den vi~ede, waarom allen bidden. Na een kalm weekend. is de terreur gisteren in Palestina weer be gonnen. In Toelkarem heeft een bende re bellen het bureau van het kadaster over vallen em zich meester gemaakt van de do cumenten en dossiers. In Teberias is 's mor gens een bom ontploft, op de Arabische markt Een Arabier werd gedood, negen ara bieren werden gewond. In Jeruzalem is een Jood ernstig door schoten gewond door twee gemaskerde mannen. Op de grens tusschen Jaffa en Tel Aviv is een Joodsch meisje door een bom gewond. Over de 1000 yards borstcrawl. De 17-jarige Tenny Petersen te Kopenha gen verbeterde het wereldrecord over 1000 yards crawl door dezen afstand af te leg gen in 13 min. 15.9 sec. Het oude wereld record stond op naam van Helen Madison (V.S.) met een tijd van 13 min. 23.6 sec., gevestigd op 17 Juli 1931 te New York. KOEGRAS JULIANADORP. De derde feestdag. Uiteraard was er Maandagvoormiddags niets op het dorp te beleven. Des namid dags bleef het ook lang stil. De liefhebbers van Tonknuppelen deden nog enkele vaat jes sneuvelen. Om ongeveer 4 uur werd door de Harmonie „Kunstzin" onder lei ding van haar directeur, den heer J. van Glabbeek, een concert op de muziektent in het Loopuytpark gegeven, waar meer luis teraars aanwezig waren. En toen de diverse amusementsinrichtingen openden, was er al spoedig weer een feestelijke stemming. Ter beëindiging van het driedaagsche pro gramma was er nog het gebruikelijke bal- masqué. In het café „Prins Hendrik" had het démasqué plaats en beoordeelde de jurv de verschillende costumes De belangstelling was groot. De uitslag: le prijs no. 14, Schaakclub, T. Speur, N. Oost en J. Hakker; 2e prijs, no. 2, Oogsttijd, mej. T. Geense; 3e prijs, no. 3, Koopt Nederlands Fabrikaat. Mej. B. Pur- mer; 4c prijs, no. 13, Beer en Berenleider, mej. Harbrink Naman en mej. Schof. 5e prijs no. 6. Het antieke Echtpaar, de dames Roskam en Cootje Smit. 6e prijs no. 11. Sultan en Sultane. Mej. Gortzak en E. Zon; 7e prijs no. 1. Suiker zoet Jongetje, Jan Stins; 8e prijs no. 10. Opoe met haar lammen kleinzoon, D. Pur- mer; 9e prijs no. 4. Turkije, Mej. G. Mee- reboer; 10e prijs no. 8. 't Slijten van de Radio, mej. N. Vroom; 11e prijs no. 12. Snip en Snap in de Finale, mej. G. Tigchelaar en mevr. Tigchelaar-Hoornsman: 12e prijs no. 9. De familie naar Bed. J. Oost Jr. en gezin; 13e prijs no. 5. Terug van de Vier- daagsche mej. A. BregmanZon; 14e prijs no. 7. Hongaarsch meisje, mej. A. Constant Na de prijsuitreiking werd de pret voort gezet tot het uur van gehoorzaamheid daar was. En hiermede is het jaarlijksche volks feest weer voorbij. CALLANTSOOG STRANDFEEST. Zandhoopen maken. Zondag heeft een commissie uit de pen sionhouders en neringdoenden een wedstrijd in het maken van zandhoopen georgani seerd. Ruini twintig paren waren voor dezen wedstrijd ingeschreven. Na loting werd om tien uur 's morgens met frisschen moed begonnen en groeiden de bergen aan tot flinke zandmassa's, al of niet versterkt door een dijkje als golfbreker. Tegen hoog water werden de genummerde vlaggetjes opgezet en was het wachten op de dingen die komen zouden. Wiens berg zou het eerste slachtoffer van het verwoestende water zijn! Door de landwinden, gedurende de laatste week was het strand hol en \vas het te voorzien dat zij, die dit jaar de mid denplaatsen bezetten, niet zoo gelukkig zouden zijn. Dit kwam wel uit, stuk na stuk begonnen de bergen te bezwijken en tuimel den de bergen van Roeland de Graaf en Wim Volkers, die dus de troostprijs kregen. Na een ruim half uur stonden nog alleen de nummers 1, 2 en 3. Dat is wel heel toe vallig geweest. Ten slotte gingen ook deze vlaggen om laag: De uitslag is als volgt: le pr. Gerard van Honschoten en Jaap Iloogvorst; 2e pr. Nellie Blom en Tu de Raat; 3e pr. Jaap Breed en Al je Breed; 4e pr. Piet Breed en Simon Kruit; 5e pr. Jan Vos en Jan Prins. Troostprijs: Roeland de Graaf en Wim Volkers. Na afloop zorgde de zee nog voor een aar dige springwedstrijd. De terugweg van het terrein van den strijd bleek door het zeewa ter afgezet. Er was een kil gevormd. Vele veteranen hebben de sprong gewaagd en natuurlijk tot groote hilariteit waren er weer enkele „soppers." Het was een prachtig geslaagd strandfeest, waarvoor de organisatoren een woord van hulde toekomt. W1ERINGEN POLITIE. Gevonden: een portemonnaie inlï. eenig geld en een kindertaschje met inhoud. Inl. bij den gem.-bode, DEN OEVER. OVERPLAATSING. Naar wij vernemen wordt de heer Bur gers, opzichter bij den Dienst der Zuider zeewerken alhier, met ingang van 15 Augus tus a.s. overgeplaatst naar Genemuiden. CONCERT „APOLLO", Bij gunstig weer zal de muziekvereeniging „Apollo" Vrijdagavond een concert geven voor Hr. Ms. wachtschip „De Buffel" aan de werkhaven alhier. Wij gelooven wel dat de jongelieden die op dit schip hun intrek hebben genomen een en ander zullen appre- cieeren. DE GENIEWERKEN. De geniewerken aan den Gesterweg begin nen langzamerhand op te schieten. De ge raamtes van de diverse gebouwen zijn bijna gereed en thans zijn de metselaars bezig. Ook aan den Rijksweg bij Oosterland is men druk bezig met het heien der eerste palen voor de fundeering. Naar wij vernemen komt hier een woning met enkele muni tiedepóts. '1 Vl Schotsche muizen 2.904, grooten 2.20— 2.30, eigenheimers 2.603.10, bl. dito 2.50— 2.80, drielingen 2.30—2.40, uien 44.60 drie* lingen 4.10, grove 2.903.10, gele nep 5.20— 5.30, zilverdrielingen 5.205.60, zilvernep 5.00 tot 5.90. spercieboonen 7.308.40; snijboonen 8.60; kroten 3.503.60; roode kool 11.50; gele kool 11.60, tomaten A 4—4.70; b 5—5.40; C 4; CC 4; 500 pex-ziken 3.808.20; komkom mers 1.90—3.20. NOORDSCHARWIOUDE, 9 Aug. Schotsche muizen 2.703.50, grooten 2— 2.10, r. duken 1.60, bl. dito 2.302.90, drie lingen 1.902.40, uien 4.305, grove 3.10— 3.40, gele nep 4.905.40, zilveruien 1.50 1.80, driel. 3.505.60, zilvernep 3.206.10. Spercieboonen f 5.707.80; kroten f 1.40— f 2.30; roode kool f 11.10; witte kool f 0.80—1.20; gele kool f 1—1.10. Koeien, totaal 580 stuks: 295 vette koeien 6473 ct. per Kg., geldekoeien 140-210, melk koeien 220300, stieren 4953 ct.p er Kg., 12 paarden f 90—210, 65 vette kalveren 30 50 ct. per Kg., 300 nuchtere kalveren 7—18. 200 vette varkens 0.540.56; 60 magere 2638; 450 biggen 1723; 530 schapen 16— 24; 40 bokken 3—13; 400 lammeren 811. AMSTERDAM, 8 Aug. Veemarkt. 341 Vette koeien, le kw. 73 78 ct., 2e kw. 6070 ct., 3e kw. 5058 ct. per Kg. slachtgewicht; 87 melk- en kalf- koeien f 200270 stuk, 69 vette kalveren: 2e kw. 5458 ct., 3e kw. 3848 ct. ner Kg. levend gewicht; 111 nuchtere kalveren f 7— 12 per stuk. 35 schapen en lammeren: scha pen f 1820, lammeren f 1315 per stuk, 404 varkens: vleeschvarkcns, wegende van 90110 Kg. 6667 ct., zware varkens 6465 ct., vette varkens 63—64 ct., per Kg. slacht gewicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken, Overzicht; Slachtrunderen, aanvoer matig, handel ge drukt, prijzen lager. Melkkoeien aanvoer matig, handel stil. Vette kalveren aanvoer matig, zeer gedrukte handel, prijzen als Woensdag j.1. Nuchtere kalveren aanvoer ruimer, handel vlug, prijzen constant. Scha pen en lammeren aanvoer zeer matig, han del zeer stug, prijzen lager. Varkens aan voer iets ruimer, handel stil, prijzen vast Binnenl. granen (boerennotseringen). Rog ge 77.25. Chev. gerst 77.50, wintergerst 6.907.10, haver 66.25, groene erwten 9 10, wijkers 1314, Mansholt 1516, alles p. 100 kg., karwijzaad 10—10.25 per q0 Kg. ALKMAAR, 8 Aug. Aardappelen 2—3.S0, aalbessen' 16—22, andijvie 0.802.50, appelen 513, bloemkool I 47, idem II 1.50—3, doperwten 37, drui ven 2335, gele kool 1.90, groene kool 1.50 2.20, kronsla 0.704.40, komkommers 14.50, meloenen 830, peren 716, prei 4.60, pe terselie 1.504, perziken 28, postelein 0.10 —0.18, rabarber 3—6.50, roode kool 11.40, selderie 26, spinazie 0.16—0.35, snijboo nen 2.506, dubbele spercieboonen 1.051.85, tuinboonen 0.30—0.40, tomaten 2—3.60, uien 5.wortelen 410, zwarte bessen 32.— Classis Den Bosch wil dat de burgerlijke rechter zich uit spreekt inzake de uitlegging der

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3