SCHUDT UW LEVER WAKKER Aqutclci Nu is het fijn om te varen per ESONA èn goedkoop Dinsdag 6 Augustus 1938 Tweede Blad ifJtxulónieiiivA Nationaal vliegfeest op 2 September De Zeevaartdag op 3 September Hr, Ms. «Gelderland" kiest het ruime sop Reist per „ESONA" Donderdagavond Romeo en Julia Frissche Morgen zwemt naar Texel Een Polygoonfilm ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum Huisduinen heeft opnieuw een attractie Waar blijven de oude belastingplaatjes Sperwer-reis Burgerlijke Stand van Den Helder Inschrijving Handelsregister Het roeibootje van Runciman Langs dc straat Op den Drempel van den Dood Texelsch nieuws Marktberichten Markto verzicht Uit het programma van het vliegfeest, dat ter gelegenheid van het 40-jarige re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin op 2 September a.s. op het vliegveld Ypen burg gehouden wordt, blijkt, dat vrijwel alle Nederlandsche luchtvaartinstanties hieraan hun medewerking verleenen. Leger, marine, de industrie, de sportvlie gers, de K.L.M., de ballonsport, de zweef- sport, de Nationale Luchtvaartschool en de Jeugdluchtvaart, alle zullen hun aandeel in deze veelzijdige demonstratie hebben. De N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker en de N.V. Koolhoven-vliegtuigen zul len haar nieuwste producten demonstreeren. Fokker zal demonstratievluchten houden met den jachtkruiser van het type G1 en den luchtkruiser T5, terwijl bovendien het snelle jachtvliegtuig D21 en het marine-lesvliegtuig S9 gedemonstreerd zullen worden. Kool hoven zal een van zijn nieuwste jachtvliegtui gen vertoonen. De K.L.M. zal den eigenaardig gevormden driewieler StearmanHammond voorvliegen. De jachtvliegtuig-afdeeling (Java) onzer land macht en de Marine Luchtvaartdienst (M.L.D.) zullen elk met een escadrille het vliegfeest luis ter bijzetten. De Vrijwillige Organisatie van Sportvliegers (V.O.S.) geeft een demonstratie berichtkoker- en parachute-werpen. Een der instructeurs van de N.L.S. zal „crazy flying" demonstreeren, terwijl een nummer kunstvlie gen ten beste gegeven wordt met het stunt vliegtuig Lambach2. De Mij. De Schelde komt met Nederlands babyvliegtuig, de Schel- demusch. Practisch alle Nederlandsche sportvliegers nemen deel aan een jubileumvlucht, die op Schiphol begint, via Waalhaven gaat en op Ypenburg eindigt. Alle hierboven genoemde vliegtuigen zullen een défilé op Ypenburg houden en daarbij langs de tribunes taxiën. Het publiek zal op deze wijze een overzicht krijgen van den huidigen stand van onze militaire-, handels- en sport- luchtvloot. Bovendien zal de waterstofballon „Hopman" opstijgen en zullen zwevers demon streeren met twee RhonBussard zweefvlieg tuigen. In den ochtenduren van den 2den September zal de jeugd een demonstratie geven met mo delvliegtuigen. De K.L.M. zal den geheelen dag rondvluchten houden. Aan duizend kinderen uit het publiek zullen oranjeballonnetjes wor den uitgereikt, die alle tegelijkertijd worden opgelaten. Er zijn prijzen beschikbaar gesteld voor de eigenaars der ballons, die den groot sten afstand hebben afgelegd. Het vliegfeest wordt besloten met een geza menlijke escadrillevlucht van Java, M.L.D. en N.L.S. Voor de Zeevaartdag, die 3 September a.s. te Scheveningen gehouden zal worden, bestaat, bedriegen de voorteekenen niet, in den lande groote belangstelling. Zoo zal de Alge- meene Vereeniging van Marine-Officieren met een 2-tal bussen daarheen vertrekken, ter wijl ook de vereeniging „Onze Vloot" haar leden in de gelegenheid stelt dit unieke schouw spel te bezoeken. Wij vestigen er de aandacht op, dat voor de laatsten de inschrijving morgen (Woensdag) sluit. Uit het programma, dat dien dag geboden zal worden, noemen wij Tentoonstelling scheepsmodellen in den foyer van het Kurhausgebouw. Défilé op den boulevard van adelborsten, matrozen en mariniers te 15.30 uur. Demonstratie van 15 oorlogsschepen (waar onder Hr. Ms. „Sumatra" en Hr. Ms. „Tromp") voor Scheveningen, bestaande uit: Het lanceeren van torpedo's door vliegtui gen, het leggen van nevelschermen, zoeklicht- spel, schieten met lichtgranaten en lichtspoor munitie, neerdalen van vliegtuigen in het licht van door hen geworpen parachuten, illuminatie van vuurwerk aan boord van de schepen. Deze demonstraties vinden plaats van 1618 uur en van 21.3022.30 uur. Taptoe door de Koninklijke Marinekapel om 22.30 uur. In verband met de verloven is het artillerie instructie-schip Hr. Ms. „Gelderland" eenigen tijd buiten dienst geweest. Gisterenmiddag heeft het schip, volledig bemand, opnieuw zee gekozen om zijn be stemming, n.1. het houden van schietoefenin gen op de Noordzee, te volgen. In October a.s. zal men voor ongeveer 5 maanden naar West-Indië vertrekken, zoo dat het doel van dit instructieschip zoo eco nomisch mogelijk wordt nagestreefd. In den zomer kan men op de Noordzee de schietoefeningen houden, terwijl in het voor Nederland ongunstige jaargetijde naar de West wordt gevaren, waar de oefeningen op denzclfden voet worden voortgezet. TWEE MIJNENVEGERS OP BEZOEK. Na een bespreking met het bestuur der ver eeniging Koninginnedag heeft de voorzitter van de afdeeling Haarlem van de Koninklijke ver eeniging Onze Vloot bij den minister van defen sie een verzoekschrift ingediend, met als resul taat dat na de vlootdemonstratie voor Scheve ningen op 3 September twee mijnenvegers naar Haarlem zullen opstoomen. Het zijn Hr. Ms. Jan van Gelder en Willem van Ewijck. De schepen zullen van Zondag 4 September tot Dinsdag d.a.v. blijven. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgéns „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zün slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. K.S.K.-filmavond, die men niet mag verzuimen. Reeds enkele malen hebben wij gewezen op den K.S.K.-filmavond, die a.s. Donderdagavond in het Rialto-theater gegeven wordt en alwaar men een opvoering krijgt van de eenige maan den geleden door ons zeer gunstig beschreven intellect-film „Romeo en Julia". Eigenlijk is het geen intellect-film. Het is een gewone speelfilm, waarin men dit klas sieke verhaal te zien krijgt, doch alle rollen zijn dermate goed gespeeld en men kan ge nieten van een dusdanige juiste uitbeelding van den historischen tijd, dat er onder het groote publiek niet een was waarvan wij ver namen dat hem of haar de film was tegenge vallen. Zoodat wij ook thans gaarne adviseeren deze film, dit oude, prachtige verhaal, de meest klassieke romance te gaan zien. De plaatsbespreking vindt plaats Donder dag van 56 uur aan de kassa. De deuren gaan open om half acht, terwijl de voorstel ling een aanvang neemt te 8 uur. Ook van half acht tot acht uur is men natuurlijk in de gelegenheid kaarten te koopen. Wie een goede, gezonde film wil zien, waar over hij nog geruimen tijd zal spreken, die ver- zuime Romeo en Julia niet. Het zou hem ongetwijfeld spijten! Zondagmorgen om half twaalf vertrokken twee dames en zeven heeren, allen leden van „Frissche Morgen", van de Oost-batterij, om den overtocht naar Texel te aanvaarden. Daar het allen geroutineerde zwemsters en zwem mers waren, werd de overtocht in een zeer snellen tijd volbracht. C. Tijsen was in 1 uur 2% min. op het Texelsche strand. H. Wilden berg deed er 1 uur 5 min. over. De overigen (mej. N. Borst, mej. S. Borst, P. Oom, L. Gladpootjes, A. Vlaming, J. Dekker en K. Stadtman) hadden 1 uur 20 min. noodig. Voor het uithoudingsvermogen van de polo spelers een uitstekende oefening en voor de anderen een prachtige prestatie. Zondagavond heeft de Voorzitter van de Sportclub „Frissche Morgen", de heer H. de Graaf, de prijzen uitgereikt, welke met de onderlinge wedstrijden werden behaald. Daar de heeren Brandt en de Vries niet aanwezig konden zijn heeft de heer De graaf namens hen de uitgeloofde bekers aan de winnaars uitgereikt. Degenen, die 's morgens naar Texel waren gezwommen kregen een fraai diploma en ook eenige vaardigheidsdiploma's konden worden uitgereikt. Teneinde de kas van de Sportclub iets te stijven, werd een verloting gehouden, waarvoor door de Helder- sche winkeliers en leden der „Frissche Mor gen" vele prijzen beschikbaar waren gesteld. Een gezellig dansje besloot dezen warmen zomeravond. Dinsdagavond bestaat gelegenheid om de vaardigheidsproeven voor de diploma's van F. M. af te leggen. Inlichtingen en inschrij ving bij de badmeesters van „Frissche Mor gen". Ret.: Schoorl, Alkmaar, A'dam 0.55 0.65 1.10 De filmfabriek Polygoon heeft gemeend haar deel te moeten bijdragen tot de alge- meene feestvreugde ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Zij zal dat doen op haar wijze: Zij heeft een film gemaakt, die uiteraard in vrij kort bestek een overzicht geeft van wat er ge durende de laatste veertig jaar onder het zegenrijk bewind van onze Koningin in het Rijk der Nederlanden bereikt is. Deze film draagt de naam van .Veertig jaren Konin gin", en heeft een streng documentair ka rakter. Voor de vraag, die wij hier als opschrift stellen, heeft de firma Rhoer van Dam in de Koningstraat een goede oplossing gevonden. Zij heeft n.1. in de ruime portiek van haar zaak een standaard gemaakt, waarop een eenvoudig teiltje (eenvoud is tenslotte het kenmerk van 't ware). Een bord maakt de voorbijgangers erop attent dat men in dit teiltje zijn oude belas tingplaatje kan deponeeren en dat dit ten bate komt van de vereeniging ter bestrijding der t.b.c. Van genoemde firma een alleszins origineele en verdienstelijke geste, die naar Wij hopen resultaat mag hebben. Gooi Uw oude belastingplaatje niet weg, want zelfs dit kan voor een goed doel besteed worden. Gisteren heeft de eerste reis plaats gehad, georganiseerd door de Held. Winkeliersvereni ging „Samenwerking", populair bekend als „De Sperwer". Met circa 100 man zijn ze op reis gegaan naar Friesland. Allereerst werden de Uitwateringssluizen bezichtigd, waarna het monument „De Vlieter" met een bezoek werd vereerd. Vervolgens is naar Makkum gereden. Daar werd koffie aangeboden in hotel „De Prins". Hier had de bezichtiging plaats van de Plateelbakkerij. Vandaar naar Bolsward, waar het 350 jaar oude Raadhuis bezichtigd is. Na in Sneek aangekomen te zijn, was het de Voorzitter, de heer Jongejan, die het woord nam en allen bedankte voor de samenwerking waardoor het mogelijk was dergelijke reizen te organiseeren. In hotel Ozinga werd het diner gebruikt, hetwelk na de lange reis best smaak te. Vervolgenshet Oranjewoud, waar door allen geweldig is genoten en thee aangeboden werd. Na in den speeltuin geruimen tijd te heb ben doorgebracht, werd teruggereden naar Leeuwarden, waar men een half uurtje wan delde. Om 11 uur waren de „Sperwers" weer thuis. De tweede reis heeft plaats op 29 Augustus. Ongeveer 300 personen gaan dan naar Valke veen. Toen wij gisterenavond in de richting van onze badplaats fietsten, om na de ver moeienissen van den dagelijkschen arbeid, eenige frissche lucht in onze longen te krijgen, zagen we langs den horizon de lichtflitsen schieten van op den dijk opgestelde zoeklichten. De lichtbundels gleden over het water oppervlak op zoek naar de torpedojagers, die aan deze zoeklichtoefening van de land macht hun medewerking verleenden. Een drietal avonden zal men deze, uit de fensief oogpunt, zoo belangrijke oefeningen houden en daar het «eer zeker de moeite loont om van dichtbij dit interessante gebeuren gade te slaan, zijn wij ervan overtuigd, dat velen zich heden- en morgenavond naar Huis duinen zullen begeven om de stralenbundels op zoek naar het bewegelijke doel te volgen. Om ongeveer half tien wordt met de oefe ning een aanvang gemaakt. MEISJE DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Gisterenmiddag om ongeveer 4 uur, heeft op den hoek Hector TreubstraatLorentzstraat, een ernstige aanrijding plaats gevonden. Het 7-jarig meisje Goedhart, die uit de Begoniastraat kwam wilde de Hector Treub straat inrijden. Bij het oversteken van de Lorentzstraat werd zij door een vrachtauto, geladen met grint, aangereden. Gelukkig reed deze wagen zeer langzaam, en remde de chauf feur oogenbilkkelijk. Niet verhinderd kon wor den dat het kind eenige meters werd mede- gesleurd. Haar linkerbeen werd ernstig verwond. Door de politie is de eerste hulp verleend, terwijl Dr. Rienks, die inmiddels was gewaarschuwd haar door de ziekenauto naar het Hospitaal heeft laten overbrengen, waar het been is ge hecht. De toestand van het meisje laat zich ernstig aanzien. HIJ KWAM AAN HET VERKEERDE ADRES. Vannacht meldde zich een persoon op het hoofdbureau met de mededeeling, dat hij door een taxichauffeur uit zijn wagen was gezet en hij zou, die taxichauffeur wel eens even dit en dat doen. Het bleek op het hoofdbureau ras, dat de man onder invloed van sterken drank ver keerde en men heeft hem ter ontnuchtering opgesloten. BEVALLEN: G. Lagerveld—Pompert, d.; J. H. GerritsenBurgers, z.S. G. C. Del- voijele Mahieu, z.; J. JansenWendel, z.; N. A. van Haarenvan Haaren, d.; M. P. de HaanKoppes, d.; G. FlensWillemstein, d.; N. BoeschotenLont, z. OVERLEDEN: C. B. de GrootHokkeling, 57 jaar; H. de JagerVos, 47 jaar; W. P. Vis ser, m.), 4 jaar. Niewue zaken. Den Helder: J. Geervliet, Beukenkampstraat 19, make laar-bouwondernemer. DE MARINE-MILICIENS MET GROOT-VERLOF. De dienstplichtigen van de lichtingen 1927 en 1928, die hunne eerste oefeningen hebben volbracht bij de Kon. Marine en thans voor herhalingsoefeningen onder de wapenen wa ren bij de 2e Compagnie van het 3e Bataljon- Regiment Genietroepen te Den Helder, zijn op 9 Augustus met groot-verlof naar hunne haardsteden vertrokken. Bij beschikking van den' minister van defen sie, is de officier van den M.S.D. der le kl. S. Pluim, dienende bij den onderzeedienst te Willemsoord, den 13 Augustus 1938 ter be schikking gesteld. Bij beschikking van den minister van defen sie is de officier van administratie der le kl. W. F. L. Walefeld, dienende bij het departe ment van defensie, den 29 Augustus 1938 ter beschikking gesteld. Ondervolgende schepelingen zijn bestemd om 12 October 1938 per m.s. Dempo naar Oost- Indië te worden uitgezonden. Bootsman J. Dekker. Sergs-torpedom. T. Staal, J. Lenstra, C. Smit. Serg.-ziekenverpl. J. de Roode. Serg. der mar. B. Schop. Kwartiermeesters J. Henneveld, T. A. Fiévez, A. Schillemans. Matrozen 3e kl. P. Bek, J. T. Bouwman, J. H. Claudius, G. L. de Haan. Telegr.maats A. de Heus, J. Vos. Torpedom.maats W. Broertjes, P. W. A. Möller. Korp.-monteur C. F. M. Colombain. Korps.-schrijvers C. Prins, J. van Es. Korps.-bottelier G. O. Vonk, F. A. v. d. Ham, S. C. Keerssemeeckers. Korp.-ziekenverpl. J. W. G. Peijpers. Korp. der mar. P. van Espelo. Mariniers 3e kl. P. Overhof, B. Pluijmers, P. Prins, L. Roubos, P. Slotboom, G. van Triest. De ijlbode des Konings. Gistermorgen een tooneeltje op den Zeedijk, zooals wij daar wel meer, bijvoorbeeld na een gezinsvermeerdering in een poesen-familie, aanschouwen, namelijk een man, die in zijn ééne hand een zak draagt, waarin zich iets levends beweegt, en in de andere hand een grooten steen torst, gaat de dijk-glooiing af naar den Waterkant. Uit den zak klinkt een klagelijk gemiauw, zoo angstig klagelijk ge- mauw, dat het zelfs een steenen hart zou ver murwen. Maar de man is blijkbaar niet teer gevoelig, en trekt zich van de poesen-smart geen sikkepit an. Aan den waterkant wordt de zak voorzichtig neergelegd en opdat de poes niet ontsnappen kan met een touwtje dicht gemaakt. Dan wordt de zware steen aan den zak gebonden. Dat is schijnbaar niet zoo eenvoudig en gemakkelijk, maar na veel gemartel en schier eindelooze pogingen om dien steen goed stevig te bevestigen, kijkt de man weer voldaan en zeer triomfantelijk op: het zaakje is naar zijne meening einde lijk in orde en het doodvonnis kan voltrok ken worden. Met een tamelijk iezegrimmig gezicht neemt hij nu kat, zak en steen op en met een for- schen zwaai slingert hij den zak met hutje en mutje naar het water. En nu gebeurt het wonderlijke, het schier ongelooflijke! Het voor de poes op het laatste moment nog redding brengende! Er nadert geen ijlbode, die, zooals wij dat in geschiedenisboeken lezen, de uit voering van het doodvonnis nog bijtijds in naam des Konings verhindert, neen, de red ding komt van een anderen kant, is alleen aan een bloot toeval te wijten. Het heele zaakje is vermoedelijk door den zwaai in het ongereede geraakt, want de steen vliegt naar rechts, de poes naar links, en de ledige zak valt vlak voor 's mans voeten op den grond. In plaats dat één compacte massa in het water terecht komt, vliegt alles een verschillende kant op. Het poesje, dat zich in het natte element heelemaal niet op z'n plaats voelt, zwemt fluks naar den kant, het ontwijkt schielijk zijn beul en rent de Dijk op. De poes is zijn baas te glad af en wil nog niet naar het Katten-Waihalla ver huizen. Stom-verbaasd, met wijd-open mond. staat de man met een onnoozel gezicht het poesje, dat met een oolijken snuit ijlings de beenen neemt, na te kijken. En hij kijkt nog gekker op en wordt met de zaak al meer ver legen, als het op dit vroege morgenuur nog maar weinig talrijke aantal toeschouwers bo ven op den Dijk bij dit malle geval in een schaterlach uitbarst. Veemarkt. 8 Augustus 1938. 2 paarden 150 tot 350; 6 veulens 75 tot 125; 3 koeien 180 tot 260; 6 gras- en vette kalveren 40 tot 65; 12 nuchtere kal veren 8 tot 14; 145 schapen 16 tot 18; 240 lammeren 8 tot 11; 11 biggen 16 tot 22; 3 korven kippen 0.55 tot 0.75. Eierenveiling. 8 Augustus 1938. Aangevoerd 48244 eieren. 58/62 kg 3.55 tot 3.80; 62/64 kg 3.70 tot 3.85 66/70 kg 3.95 tot 4.20; 50/56 kg 3.20 tot 3.60, alles per 100 kg. Ook de Maandagsche markt stond gister ge heel in het teeken van het Vreemdelingenver keer. Het aantal niet-Texelaars, dat de markt bezocht, was belangrijk grooter dan dat der ingezetenen dezer gemeente. De veeaanvoer was vrij groot, de wolveehan del stug, vooral de verkoop van schapen ging niet vlug. Het schijnt, dat de veekoopers vorige week hieraan hebben verloren. Voor half-vette schapen werd 18 betaald, voor gelde pl.m. 17, oude schapen golden ongeveer 16 per stuk. De lammerenhandel verliep iets vlugger, er was nog al eenige vraag naar ooilammeren; een partijtje werd verkocht voor 11.50 per stuk. De middenprijs voor lammeren bedroeg ongeveer 9.50. De rundveeprijzen waren vrij goed. Voor een versch-afgekalfde koe betaalde men ongeveer 260, voor een kalfkoe pl.m. 210.—. Voor een flink vet kalf werd 65.besteed, graskalveren pl.m. 40.De nuchtere kalve ren golden gemiddeld 11.per stuk. Voor vette varkens wordt op de boerderij on geveer 28 ct. per pond besteed. De biggen gin gen op de markt voor ongeveer 19.— per stuk beste voor 22. Verder werden drie korven kippen aange voerd, hoogste prijs 75 ct. per stuk. De eieren- prijzen stijgen iets tengevolge van de achter uitgaande productie. De prijzen aan de veiling alhier liepen b(j de vorige week 10 a 15 ct. per 100 op. Hij heeft het zoo aardig gezegd, Lord Runci man. de Britsche niet-officieele bemiddelaar tusschen de Tschechoslowaaksche meerder- en minderheden. Hij heeft gezegd bij zijn vertrek uit Albion: „Men kan mijn reis naar het land van Masaryk beschouwen als een roei bootje op de golven van een heftig- bewogen zee. Het kan omslaan en het kan de kust veilig bereiken; de toekomst zal moeten leeren welke van de twee moge lijkheden uit zal komen". Runciman is thans in Tschechoslowakijs. Hij is als niet-officieel persoon niet-officieel ontvangen en heeft niet-officieel een aanvang gemaakt met z'n besprekingen. „The man in the street" is doorgaans nogal geneigd om met een zekere mate van bitter sarcasme over diplomaten-werkzaamheden te spreken. Met name voor de heeren in Genève is de waardeering ten eenenmale zoek en alhoewel men deze zaken natuurlijk in een breeder daglicht moet zien, heeft deze zelfde man in the street hierin veelal gelijk. Er wordt veel gesproken en weinig bereikt. Hetgeen echter niet wil zeggen dat Runciman veel zal spreken en weinig bereiken, ook al wordt ons dat sedert een week van alle mogelijke kan ten ingegoten. Zooals de toestand momenteel is, valt er weinig van te zeggen. Runciman is z'n ge weldige karwei begonnen en heeft zich ver diept in de Engelsche vertalingen van do centenaars-lasten documenten, aangezien hij geen woord Tschechisch kan. In de avonduren ontvangt hij de partij vertegenwoordigers. Henlein en Hodza komen een after-dinner bij hem rooken en middeler wijl wordt historie gemaakt. Beide kanten leggen hun moeilijkheden, al dan niet aan gedikt en opgeschroefd, den bemiddelaar voor, in de hoop straks door dezen super-diplomaat in het gelijk gesteld te worden. Het is jammer dat men zich inmiddels niet stil houdt. Dat zou een zuivere atmos feer zeer ten goede komen. Maar uit beide kampen wordt thans hoog van den toren geblazen, met als gevolg, dat deze atmos feer inplaats van helderder troebeler wordt, met alle gevaarlijke consequenties van dien. Ieder zou thans gaarne de vraag beant woord willen zien: zal hij 't 'm klaren? Zal deze Brit er in slagen de hoog opgelaaide hartstochten van Sudeten—Duitschers, Tsche- chen, Slowaken, autonomisten, Hongaren, en wat deze smeltkroes van dit 20 jaar oude land meer mag bevatten, te bezweren? Daarvan valt, hoezeer het ons ook moge spijten, niets te zeggen. Er wordt iederen dag nog gehetzt, gescholden, en met grof geschut gewerkt. Runciman moge honderdmaal in Praag zitten, middelerwijl komen Tschecho slowaaksche vliegmachines boven Duitsch ge bied en wil men den Derde Rijkers nog schoo- ner propaganda-materiaal voor „Greuelmar- chen" in de hand geven? Aan den anderen kant is Henlein irriteerender en veeleischender dan ooit met de mededeeling, dat alleen vol maakte autonomie een einde aan den „onduldbaren toestand" kan maken. Autonomiedat eischen Henlein en zijn legioenen en dat kan noch Runciman, noch Benesj ooit geven. Het zou een staat in den staat worden! Maar wat dan Niemand weet het. Misschien is Runciman zoo geniaal hier een mogelijkheid te ontdek ken, die wij gewone stervelingen over het hoofd zien. Zoo ja, dan zal men het roeibootje van dezen arbiter den blauwen wimpel kunnen geven, die het tot aan het einde der dagen met eere mag voeren! Het bier van kwaliteit En toppunt van gezelligheid Hotel-Café-Restaurant „De Toelast" Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. Iederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland", BIOSCOPEN: Tivóli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Vallei der Vogelvrijen" en „Gigolo". Rialto, Spoorstraat half 8: „De Kleine Lord" en „Pennie's from Heaven". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „The Gang-Show" en „Publiek Geheim". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 761.5 Temperatuur zeewater 19.8 Temperatuur lucht 19.6 Wind; richting: N.W.; kracht 1 Licht op 9.08 Hoogste temp. lucht gisteren 23.7 Laagste temp. lucht gisteren 18.7 Hoogwater (lieden) 19.35 Laagwater (heden) Hoogwater (morgen) 7.40 20.15 Laagwater (morgen) 1.30 19.50 GESLAAGD: Te Utrecht slaagde voor dc akte Fransch (l,o.) de heer N. J. v. Gorselen,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5