TARZAN DE SCHAT IN HET ■■LOODEN KAMERT1E RADIO VAN Armenzorg kost véél geld» PROGRAMMA E B D G A R R I C E URROUGHS ETHEL M. DELL Nederlandsche filmindustrie herleeft DOOR No. 51. Korak was Meriem te hulp gekomen, on middellijk nadat hij een dorp van de wilden had geplunderd, waar hij pijlen, sieraden en voedsel had genomen. Zelfs de bijgelovige angst voor de blanke duivel, die op jacht ging met een aap, werd deze keer overwonnen door hun besluit de jungle voor eens en voor al van hem te zuiveren. De snelste krijgers, aange voerd door Kovoedoo, sterk en sluw, gingen op zoek naar Korak en Akoet. Urenlang ver volgden de onvermoeide mannen hun spoor. De zwarten kwamen op de plek waar de ge weldige strijd was gestreden juist op het ogenblik, dat Akoet met zijn troep wegging. Het gezicht van het jonge meisje deed de hoofdman aan de grond genageld staan. Was zij niet de dochter van de Sheik, waar zijn lieden soms handel mee dreven? Vast en zeker had hij haar meer gezien. „Als zij het is", dacht Kovoedoo, „dan zal de Sheik mij goed betalen als ik haar terugbreng. En toen hij Geeka de pop zag, die zijn eigen broer jaren geleden voor Meriem had gemaakt, had h(j zekerheid! Korak had zijn arm rond de schouders van Meriem geslagen; de liefde deed zijn zintuigen verslappen. Er bestond niemand anders meer op de wereld dan zij tweeën. Hij drukte haar dicht tegen zich aan... En op dat ogenblik brak er achter hem luid krijgs geschreeuw los, terwijl vele wilden op hen afstormden. Een stortvloed van scherpe pijlen vloog in het rond, Korak werd in zijn schouder en in een been getroffen, doch Meriem hadden ze opzettelijk gespaard. Nu renden ze naar voren om Korak te doden en het meisje gevangen te nemen. Maar toen ze hem dicht genaderd waren, kwam van een andere plek in de jungle de grote Akoet aan zetten, op de voet gevolgd door de andere apen van zijn troep. Kovoedoo greep Meriem vast en slaagde er in te ontsnappen. Akoet rende naar Korak; trok de pijlen uit zijn lichaam en likte de wonden schoon: daarna droeg hij hem naar de boomtent. En hier lag Korak vele dagen hulpeloos neer, ziek van de koorts. HET ROODE ETIQUET WAAR SCHUWT. BEZICHTIGING VAN HET RADIUM-PAKHUIS. Eenige oogen'blikken voor het ver trek van een D-trein. De conduc teur heeft de deuren van den goe derenwagon reeds gesloten daar komt op het laatste nippertje nog een bode aangehold. „Express!" roept, hij en hij houdt met beide handen een zwaar kistje omhoog. De man in uniform weegt het on derzoekend in zijn handen, dan valt zijn oog op een rond, felrood etiket. „Ra", staat er op, anders niet, doch daaraan heeft de ervaren beambte reeds voldoende. Al zijn er misschien wel briljanten of kostbare diamanten in de pakketten v. d. postwagen verborgen dan zouden zij het in waarde waarschijnlijk toch niet halen bij dit onaanzienlijke kistje, als het maar één enkel gram bevat van de waar, door de twee geheimzinnige letters aangeduid. Want het is radium, wat er in zit, het kostbaarste metaal ter wereld. Eén gram ervan kost volgens de huidige prijsnotee- ring over de honderd duizend gulden! Een stukje metaal zoo groot als een speldeknop. Radium per postpakket, „gestraalde ener gie" als expressgoed wie had dat een jaar of tien geleden gedacht! Menigeen zal zich misschien wel eens afgevraagd hebben, waar dit kostbare element bewaard en hoe het verzonden wordt. Het spreekt vanzelf, dat als men het èrgens wil zoeken, het in een der groote wereldsteden zal moeten zijn, want daar zijn de ziekenhuizen en laboratoria geconcentreerd, voor welke de kostbare stof een onontbeerlijk hulpmiddel is geworden. In het Westen van Berlijn wijst een klein bordje aan den gevel van een vele verdiepingen hoog kan toorgebouw den weg naar een der kostbaarste schatten, die deze mil- lioenenstad bezit. Geen goud in ba ren of munten ligt hier in machtige pantsergewelven opgeslagen, doch in een klein looden kamertje wordt een stukje metaal bewaard, ter nauwernood zoo groot als een speldeknop. Radium! „Hier is ons pakhuis!" zegt de directeur glimlachend. Hij haalt een eigenaardig ge- vormden sleutel uit zijn zak, steekt dien in een onzichtbaar gat in den muur en doet dan, na hem vier, vijf maal te hebben om gedraaid, een stap achteruit. Knarsend gaat een zware gepantserde deur open. „Maar voor U naderbij komt, moet U eerst deze looden jas hier aantrekken! De gevaarlijke stralen worden geabsorbeerd. Nu ligt het inwendige van de radiunn- kluis, een speciale constructie, tegen be straling bestand, voor het bewaren van radium, voor ons. De wanden van de stalen bergplaats zijn met een 12 c.M. dikke laag lood gevoerd. Zeventig centimeter lang en 70 centimeter breed, ziet deze schatkist er eigenlijk heelemaal niet indrukwekkend uit. „En hoeveel weegt deze kist nu wel?"vragcn we. „Precies evenveel als een volwassen zeeolifant, 4500 pond!" luidt het antwoord. „Maar de hoofdzaak is, dat dit kleine loo den kamertje de zoogenaamde gammastra- len voor 09 procent absorbeert. Want deze stralen zijn het, die dén mcnsch in het grootste gevaar zouden brengen, als zij hem ongehinderd konden bereiken." Héél kleine glazen buisjes Heel kleine glazen buisjes zijn het, die in de kist bewaard worden. Platinastiften, nog niet half zoo lang als een lucifer. Vele er van liggen in kleine looden kokertjes, die er uitzien als lucifersdoosjes. Een gram, een milligram, ja zelfs een millioenste gram een gewicht waarvan wij ons geen voorstel ling meer kunnen maken, liggen hierin op geborgen. De stift, die het meest in den handel verschijnt, is met tien milligram ge vuld en kost op het oogenblik circa 1000 gulden. De prijzen op de radiummarkt zijn aan groote sphommelingen onderhevig. Enkele jaren geleden betaalde men voor dezelfde hoeveelheid nog meer dan het dubbele, ter wijl in 1910 de prijs voor 10 mg. zelfs tus- schen de vijf en zes duizend gulden lag. 1/1000 gram radiumpoeder wordt vervoerd. Een laborante, die evenals al het andere personeel, dikke met lood gevoerde gummi handschoenen en een loodglasbril draagt, komt juist binnen met de boodschap, dat een ziekenhuis in een stad in Rijnland een paar milligram radium heeft besteld. Even als elke bestelling wordt ook deze onder persoonlijk toezicht van den directeur door speciale chemici uitgevoerd. Met inachtnc- FEUILLETON. Toen het oogenblik van het afscheid daar was, drukte Molly haar jongen dicht tegen zich aan en kuste hem teeder. En, hoewel haar mond beefde, glimlachte ze dapper tegen hem. Rollo, die nog veel te jong was om te begrijpen hoe lang hij zijn moeder nu wel zou moeten missen, maakte zich na een oogenblik uit de omhelzing los om een steentje te gooien naar Kennedy, die hem nu toch niet durfde slaan. Maar later, toen ze weg reden, vond Ivor haar stiller dan ooit. En hij vroeg haar of ze er zich niet op verheugde met hem samen iets van de wereld te zien. Ze verzekerde hem dat ze er zich veel van voorstelde en met dat ant woord moest hij tevreden zijn. Het plan was een reis om de wereld te maken in westelijke richting. Den winter zou den ze dan in het Oosten doorbrengen en in het voorjaar weer naar Engeland terugkeeren een reisplan, waarvan iedere vrouw zou watertanden. En, na de eerste uren, slaagde Molly er dan ook in haar neerslachtigheid van zich af te schudden; ze kreeg plezier in het avontuur. Ze vond zichzelf ondankbaar jegens den man, wiens bedoeling het was haar een genoegen te bereiden. Maar dit veranderde niets aan het feit dat zijn voortdurende aan wezigheid haar als een looden last begon te drukken. Op Aubreystone Castle waren er tenminste nog uren geweest, dat ze alleen kon zijn. Ze had zichzelf geleerd zijn aanraking te verdragen, maar zijn vaste overtuiging, dat hij haar geheel voldoende was en dat ze zich niets meer zou kunnen wenschen, prik kelde haar zenuwen soms tot het uiterste. Doch steeds wist ze zich te beheerschen ei? nooit toonde ze hem haar weerzin. Dapper trachtte ze haar gedachten zooveel mogelijk af te leiden, iets wat haar door de vele nieuwe indrukken, de ze kreeg, vaak gelukte. Ze had nooit eerder een mailschip van bin nen gezien en de luxe, waardoor ze omringd was, verbaasde en benauwde haar. En al die vreemde menschen om haar heen benauwden haar eveneens. Ze had voor haar huwelijk met Lord Aubreystone nooit veel menschen ont moet. En daarna was haar gezondheid zoo slecht geweest, dat ze nog niet in de gelegen heid geweest was aan het hof voorgesteld te worden. Lady Aubreystone had er erg op ge staan dat dat nu gebeuren zou, maar Ivor vond dat daar nog tijd genoeg voor was en had besloten dat ze nu eerst deze reis zouden maken. Ivor sloot zich niet gemakkelijk aan en, indien het aan hem gelegen had, zou hij met zijn medepassagiers niet meer dan de hoog noodige beleefdheidsphrases gewisseld hebben en dat dan alleen nog maar met zeer enkele. Op zijn manier hield hij de familieëer hoog en het feit dat hij beneden zijn stand getrouwd was, maakte hem nog kieskeuriger. Doch wat Molly zelf betreft, behoefde hij zich niet in het minst ongerust te maken. Ze was een vrouw van hooge principes en ge droeg zich geheel, zooals hij het zich zou wen schen. Ze had een zekere rustige distinctie, waardoor ze haar medepassagiers, waarvan er sommige haar maar al te gaarne nader hadden willen leeren kennen, op een afstand hield. Het leven aan boord interesseerde haar bijzonder, maar ze gaf er de voorkeur aan toeschouwster te zijn. En Ivor gaf hiermee zijn instemming te kennen. Naar zijn opinie kon men in een zoo gemengd gezelschap niet voorzichtig genoeg zijn met het aanknoopen van -vriendschapsbanden. ming van bijzondere voorzorgsmaatregelen worden de minimale hoeveelheden van het kostbare goedjo in platina-irridiumbuisjes ge daan, die vervolgens met lood luchtdicht worden gesloten. Voor dit werk is veel ge duld noodig, een pijnlijke accuratesse en ja renlange scholing. Men denke zich dit mi- nutieuse werk maar eens in: bijv. 1/1000 gram radiumpoeder in een buisje te moe ten doen, dat een opening van nauwelijks 0.6 milimeter heeft! Daarbij geen stofje ver loren gaan. De stopwatch als weegschaal. Een paar dagen later begint de eerste controle in het meetlaboratorium. Het „ge wicht" moet worden vastgesteld. Daarvoor gebruikt men natuurlijk geen weegschaal; men past hier de elcctroscopische meting toe, waarhij zelfs een stopwatch te pas komt. Niet de zwaarte van het radium wordt daarbij gewogen, doch de intensiteit van de gamastraling wordt gemeten. Hoe meer radium een busje bevat, des te snel ler vallen de goudblaadjes van den electros- scoop tegen elkaar. Vergelijkt men den val- tijd met dien van een standaardpreparaat met bekend gewicht, dan. kan men hieruit liet gewicht van het onderzoeken prepa raat nauwkeurig berekenen. Na deze procedure moet een volle maand gewacht worden, tot het radium weer „tot kalmte is gekomen", d.w.z. tot eindelijk zijn radioactieve evenwichtstoestand is ingetre den. Ten overvloede wordt elke zending, voor zij aan den geadresseerde wordt afge zonden, door liet „Sfralungsinstitut" van de universiteit te Berlijn of door de „Pliysi- kalisch-technische Reichsanstalt" nog eens haarfijn gecontroleerd. „Vadertje Langbeen", het nieuw ste Nederlandsche product. Na anderhalf jaar gesloten te zijn geweest, zijn gistermorgen de Cinetone-studio's te Amsterdam heropend. Een begin is ge maakt met de verfilming van We,hster's be ker"3" verhaal „Daddv Long Lcgs", dat als tooneelstuk onder den naam „Vadertje Langbeen" in ons land vele triomphen heeft gevierd. RECLAME IN DE WARMTE! De firma de Gruyter heeft het initiatief genomen, haar klanten in deze warme zo merdagen wat te verkwikken! Zij biedt de clientèle in de winkels n.1. een glas limo nade aan. Tevens vernemen wij, dat h'et personeel opdracht gekregen heeft, om aan alle per sonen die in de buurt dienst moeten doen of werkzaam zijn, b.v. de gemeentewerkers, brievenbestellers en vooral de politic-agen ten ,ccn verfrissching aan te bieden in den vorm van een glas de Gruyter's limonade. Een aardige geste. Alkmaar slaat geen slecht figuur. Het 'Centraal Bureau voor de Statistiek doet eenige interessante tnededeelingen over de ondersteuningen met geld of le vensbehoeften, ingevolgde de Armenwet verstrekt door burgerlijke instellingen en gemeentebesturen in de maanden Januari, Februari en Maart 1938. Uit het algemeen totaal blijkt, dat in Februari 1938 gemiddeld per week meer behoeftigen zijn ondersteund dan in Janu ari en dat ook de uitgaven voor onder steuning in Februari een weinig hooger waren dan in Januari. In Maart waren echter het aantal ondersteunden en (4/5 deel der) uitgaven lager dan in de vorige maanden. Wat de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners betreft, hadden Amsterdam en Rotterdam de hoogste uitgaven p. 1000 der bevolking, terwijl Eindhoven hot laagste verhoudingscijfer f 1.004. van deze groep heeft. In verband met het betrekkelijk gering aantal ondersteunden was echter het gemiddeld bedrag per on dersteunde partij in Eindhoven f 8.78 te gen f G.4S in Groningen. Het blijkt dat van de gemeenten met 50—100.000 inwoners Nijmegen, Arnhem en Leiden relatief hooge uitgaven voor on dersteuning hadden, terwijl Apeldoorn, Til- bnrg, Enschedé en Schiedam de ondersteu ningsuitgaven konden beperken. Per on dersteunde partij had in deze groep Arnhem het hoogste gemiddelde bedrag (f 8.40). Alkmaar sloeg geen slecht figuur! Bij .vergelijking van de cijfers der ge meenten met 20—50.000 inwoners zien we dat Beverwijk, Alkmaar en 's Hertogen bosch relatief hooge uitgaven voor onder steuning ingevolge de Armenwet deden, terwiil déze uitgaven zeer gering waren in Kampen en Amersfoort. Voor sommige gemeenten is de nabijheid van een groote gemeente blijkbaar van in vloed. Zoo werd in Voorburg per onder steunde partij gemiddeld f 9.36 en in Hille- geröberg f 9.18 per week uitgegeven. In Bergen op Zoom, Kampen en Opsterland werd respectievelijk gemiddeld slechts f 3.77, f 4.09 en f 4.23 per ondersteunde par tij (per week) uitgekeerd. In Alkmaar waren 31.215 inwoners. Daarvan werden gemiddeld 590 gezinnen en 306 alleenwonende personen onder steund. In Januari werden 62, in Februari 60 cn in Maart 120 personen met losse giften ondersteund. Het totaal steunbedrag bedroeg in het eerste kwartaal f 67.920 of 5.84 gemiddeld per gesteunde partij. WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1938. Hilversum I, 1875 VARA-Uitzcnding. 10.00—10.20 v.m. en 7.30—8.00VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten), 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continu-bedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12.15 Ber.). 12.30 VARA-orkest. I,301.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Gramofoonplaten. 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.30 De Ramblers (opn.). 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Fantasia. 7.10 Causerie over zweefvliegen. 7.308.00 Religieuze causerie. 8.05 Herhaling SOS-Berichten. 8.07 Berichten ANP., VARA-Varia. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Radiotooneel. 9.00 VARA-orkest en solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers (opn.). 10.30 Esmeralda-septet en soliste. II.0012.00 Gramofoonmuziek, Hilversum II, 801.5 m. NCR V-U itzendin g. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. (9.309.45 Gelukwenschen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Zang, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 All Round"-sextet en gramofoonplaten, 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Pianovoordracht. In de pauze: Gramofoonmuziek. 4.15 Gramofoonplaten. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tuinbouw-cauresie. 7.458.00 Reportage, eventueel gramofoon platen. 8.05 Berichten ANP. Herhaling SOS-Bericht. 8.15 Dubbel Mannenkwartet „Kunst naar Kracht", en gramofoonmuziek. 9.00 Causerie over Stanley Jones. 9.30 Christ. Muziekkorps „Euphonie". (10.00—10.05 Berichten ANP.) 10.30 Gramofoonmuziek, ca. 11.5012.00 Schriftlezing. Er was echter één man aan boord, in wien Molly belang was gaan stellen. Hij had een plaats aan een tafeltje naast dat van Lord en Lady Aubreystone en vanaf het eerste moment, dat hij Molly zag, was zijn aandacht op haar gevestigd, ofschoon op een zeer onop vallende manier. Hij was een Engelschman, in Amerika woonachtig, en dokter van zijn vak. Hij had tijdens den oorlog in het Engelsche leger gediend en als herinnering hieraan had hij een kunstbeen, waardoor hij eenigszins hinkte; overigens was er niets opmerkelijks aan hem. In den aanvang had Molly hem dan ook nauwelijks gezien. Maar het duurde niet lang voor ze bemerkte dat iets in hem haar bijzon der aantrok. Het was alsof hij op een gelegen heid waohtte haar aan te spreken en toen ze eenige dagen op zee waren en Ivor en zij hun plaatsen aan het tafeltje innamen, glimlachte ze vriendelijk in de richting van den jongen medicus. Vanaf dat oogenblik was het of deze twee menschen een verbond samen gesloten hadden en enkele uren later sprak hij hen aan in het salon. Hij richtte hoofdzakelijk het woord tot Ivor en de conversatie bleef strikt algemeen, maar het was in ieder geval het begin van een kennismaking. Toen Molly den volgenden morgen voor het ontbijt aap dek ging om den frisschen zee wind in te ademen, stond hg, leunende op zijn stok, met een diepen rimpel tusschen de oogen voor zich uit te staren. De zon stond stralend aan een strak blau wen hemel en de onmetelijke oceaan schit terde in haar gloed. „Wat een mooie dag," zet ze. „Inderdaad, Lady Aubreystone," antwoord de hij. „En voor U ben ik daar big om." „Voor mij vroeg ze verbaasd. „Ik denk dat U niet veel mooie dagen in Uw leven gehad hebt. Of heb ik het mis?" Molly bloosde pijnlijk, maar, achter deze woorden de vriendschappelijke bedoeling voe lende, antwoordde ze: „Gelooft U niet dat de meesten er maar al te weinige in hun leven ontmoeten?" Zijn grijsblauwe oogen rustten peinzend op haar. „Sommigen kennen geen enkelen mooien dag in hun leven. En hoe bedriegelijk mooi lijken soms de omstandigheden." Plotseling herinnerde Molly zich dat ze met een vreemde sprak en met een verlegen glim lachje zei ze: „In ieder geval is het een prach tige morgen; laten we ons daarop verheugen. Hebt U al ontbeten?" „Nee, ik ben, evenals U, eerst aan dek gekomen om een luchtje te scheppen." „U hebt een slechten nacht gehad," zei ze met een plotselinge intuitie. „Och, ik heb wel veel slechte nachten ge kend," zei Geoffrey Asterby met iets ver moeids in zijn stem. Iets in hem ontroerde haar sterk en ze wist niet wat te antwoorden. „Men moet de dingen nooit van hun donkerste zijde bezien," vervolgde haar met gezel. „Ik denk dat U gelijk hebt," zei Molly. „Het is in ieder geval een troost te weten, dat het allerergste nooit tweemaal kan gebeuren." „Het allerergste gebeurt heelemaal niet," zei hij met nadruk. „Zelfs niet in deze arme, gefolterde wereld. Het kan eenvoudig niet." „Waarom kan het niet?" vroeg Molly, ge heel onder den indruk van zijn woorden. Geoffrey Asterby keek haar vast aan en antwoordde: „Omdat de Groote Bouwmeester te veel behagen schept in Zijn werk, dan dat Hg zou toestaan, dat het geheel vernietigd werd. Wat ook ooit in elkaar mag storten, altijd blijven er fundamenten, waarop weer verder gebouwd kan worden." Diep getroffen dacht Molly een oogenblik na. „Zoo heb ik het leven nooit bekeken," zei ze zacht. „Sommigen van ons krijgen nooit tijd om na te denken." zei hij. „Eerst wanneer men werkeloos aan den kant staat en moet toe zien, gaat men veel van het leven begrijpen, wat tot dusverre een mysterie was." Hoewel deze man uiterlgk geen enkele aan trekkelijkheid bezat, interesseerde hg haar hoe langer hoe meer. Met een impulsief ge baar legde ze haar hand op zijn arm. „Laten we hier nog eens over praten!" zei ze drin gend. „Tenminste, indien U wilt." Hij glimlachte tegen haar en met warmte zei hij: „Ja, dat zullen we doen. Wij arme stervelingen zijn er om elkander de hand te reiken; het maakt den weg, dien wij te gaan hebben, lichter." Toen Molly aan het tafeltje tegenover Ivor plaats nam, was ze zich bewust van een vreemd, blij gevoel in haar hart. HOOFDSTUK XI. Plastische Chirurgie. Molly ontmoette Geoffrey Asterby nog heel vaak gedurende die korte reis. Meestal was ze dan in gezelschap van Ivor, doch een enkele maal ook wel eens alleen. Dit gebeurde nooit bij afspraak, maar het leek wel, alsof er tusschen deze twee menschen een zeker magnetisme bestond. Ze hadden het gevoel, dat ze hun leven lang vrienden geweest waren. En zoo langzamerhand vernam Molly iets van den moeilijken weg, dien deze man ge gaan was. Hij had in Amerika medicijnen ge studeerd, maar nog voor hij daarmee geheel klaar was, brak de oorlog uit en hij was naar Engeland gegaan en had dienst genomen bg het militaire hospitaal. Van de verschrikkin gen van den oorlog sprak hij nooit, ofschoon ze uit enkele toespelingen van hem kon op maken, welk een diepen indruk deze op hem hadden gemaakt. Na twee jaar aan het Fransche front geweest te zijn, was hg ge wond geraakt en wegens zijn invaliditeit was hij wel gedwongen geweest naar Amerika terug te keeren, alwaar hij zijn studie weer had opgevat en zich vooral in de chirurgie had bekwaamd. Molly begreep al gauw, dat zijn werk alles voor hem beteekende. al'wist ze toch nog niet, waarin dat werk precies bestond. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7