Oe kerkstrijd in Oostenrijk Japansche legerchefs bijeen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER 10 AUGUSTUS 1938 Waarom de Karimata zand baggert Opheffing katholieke scholen Göring naar Londen 1 Spaansche regeering zal onvermoeid verder strijden Als Indische vorsten reizen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) De groote vraag: Oorlog of Vrede? Moskou ziet den toestand zeer ernstig 66e JAARG. No. 8382 Chamberlain onderbreekt zijn vacantie Tegenstrijdige berichten van het Chineesch-Japansche front Een nieuw tweelingvliegtuig Een nieuwe tarwesoort Het droogleggen van den Z* O» polder Arbeiderspartij ia Ned-Indië? Kampioenschappen van Noordholland Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Engelsch militair vliegtuig vermist HELDERSCHE COURANT ONDANKS VERSCHERPING VAN DEN STRIJD EN VERWOEDE GEVECHTEN, BLIJFT MEN IN TOKIO OPTIMISTISCH. Een zeer belangrijke conferentie tusschen den Japanschen minister van oorlog, generaal Itagaki en de hooge legerleiders, is gisteren ge houden. Een conferentie, waarin waarschijnlijk is beslist of Japan thans ook openlijk tegen Rusland zal ageeren of nog voort zal gaan langs diplomatieken weg te trachten het geschil te regelen. De conferen tie zal vandaag hervat worden. In Moskou ziet men den toestand thans zeer ernstig in. Men meende dat Ja pan, gebonden door de actie in China, geen oorlog met de Sovjets zou riskeeren. Hoe langer hoe meer komt men thans tot de overtuiging, dat de militaire extremisten in Ja pan de overhand zullen krijgen. Waar ook de Russen, gehoord de uitlatingen van Litwïnoff, geen duimbreed willen wijken en het in Moskou moties blijft regenen, om Japan krachtig aan te pakken, moet het welhaast uitgesloten worden ge acht, langs diplomatieken weg de zaak te beëindigen. In sommige kringen te Tokio blijft men ondanks alles optimistisch. Men verneemt dat Litvvinof en Sjigemitsoe binnenkort een derde onderhoud zullen hebben op een nader door de beide diplo maten te bepalen datum. In dezelfde krin gen is men van meening, dat het tweede onderhoud op fi dezer geenszins de hoop op een diplomatieke regeling, die na het onderhoud van 4 Augustus ontstaan was, heeft vernietigd. Een nieuwe aanval? De .Tapansche pers bericht, dat de opper bevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten, maarschalk Blücher te No- vokieisk is aangekomen om persoonlijk de leiding van de operaties op zich te nemen. De gevechten gaan onverdroten voort. De Russische artillerie bombardeert zonder op houden de .Tapansche stellingen. Het geheele dorp Tsjang Koe Feng, dat aan den voet van den heuvel Tsjang Koe Feng is gelegen, stond gisteravond in vlam- ITAGAKI. men, na een bombardement door de Sovjet- Russische artillerie. Dit was het hevigste bombardement sinds het uitbreken der vij andelijkheden. ITet was duidelijk, dat de Russische ar tillerie alle hoogten, welke zich in Japan sche handen bevinden, geheel beheerschte. Het scheen ongelooflijk, dat er nog Ja pansche soldaten in leven zijn gebleven om ze te behouden, doch toen het rookgordijn wegdreef, waren duidelijk de Japansche ka nonnen te zien, die in actie waren. Blücher zelf de leiding. Uit het feit dat sterke afdeelingen Rus sische infanterie, ruiterij en artillerie wor den geconcentreerd ten Zuidwesten en ten Noordwesten van Hansj, dat 20 kilometer ten noorden van Tsjangkoefeng, leidt men af, dat de Russen blijkbaar een nieuw inval op Mandsjoerijsch gebied in den zin hebben. Volgens berichten van de grens zijn vijf tig Russische tanks, zwaar bezet met man schappen, van Novokiefsk naar Hansj ver trokken. De Russen leggen versterkingen aan tusschen Hansj en de grens. Volgens berichten uit Tokio hadden de gevechten, welke in de laatste vier dagen aan een front van ongeveer 4 k.m. hebben plaats gehad tot resultaat, dat de lijken van 1000 Russische soldaten binnen de Ja pansche linies werden geborgen. DE MOLEN GRAAFT LOOD RECHT NAAR BENEDEN EN ONDERMIJNT HET TALUD. Het ging blijkbaar te vlot met de ber gingspogingen van de Lutine-schatten gis teren. Weer stortte het talud in en viel het zand van een ho«gte van 14 M. naar be neden in den circa 20 M. diepen kuil, op den bodem waarvan de emmers van de „Karimata" zitten te wroeten. Af en toe wij meldden het elders in dit blad wer den wrakstukken naar boven gebracht. Dat gaf hoop en vertrouwen. Voorloopig echter zullen geen nieuwe vondsten meer worden gedaan. Eerst moet het neergestorte zand worden weggebaggerd en dat duurt altijd langer dan men wel zou willen wen- schen. De „Karimata" is in verband met de zand- instortisg enkele meters achteruit gegaan. Het feit, dat deze instortingen pe riodiek terugkeeren. is een gevolg van de wijze waarop men de laatste weken bij de bergingspoqingen te werk gaat. Sinds eenigen tijd graait de „Karimata" den zeebodem in het afgepaalde gebied niet meer regel matig laag voor laag af. Deze werk wijze is te tijdroovend gebleken. Nu Baat men anders te werk. Nadat de molen eerst steil naar beneden heeft gegraven en op deze wijze de ver- eischte diepte van circa 20 M. on der den waterspiegel heeft bereikt, gaat de „Karimata" langzaam voor waarts De molen blijft echter op een diepte van 20 M. baggeren. Hierdoor wordt het talud ondermijnd, met het logisch qevolg. dat wanneer het zand niet langzaam in den kuil stroomt, het talud na eenigen tijd instort. Do molen moet dan weer eenige meters achteruit om eerst het ingestorte zand weg te baggeren. Een dergelijke instorting heeft Eisteren weer plaats gehad. Overbodige nonnen naar Brazilië. Te Weenen is aangekondigd, dat de particuliere scholen in Oosten rijk langzamerhand zullen worden opgeheven. Dit is, aldus het Hsb., weer een nieuw bewijs van den strijd, wel ken de nationaal-socialisten tegen de katholieke kerk voeren. Het gaat hierbij immers voornamelijk om katholieke parochiale scholen. In het begin van deze maand zijn de katholieke bewaarscholen reeds onttrokken aan het toezicht van katholieke nonnen en overgedragen aan staatsonderwijzeressen Thans zijn de lagere scholen aan de beurt Aangekondigd wordt voorts, dat de katho lieke nonnen, die overbodig zijn geworden naar Zuid-Amerika zullen worden gezonden in het bijzonder naar Brazilië. Katholieke nonnen in de Weensche hospitalen worden langzamerhand vervangen door nazi-pleeg zusters. Kardinaal Tnnitzer moet zwijqen Volgens inlichtingen van betrouwbare zijde, zou kardinaal Innitzer, die wel eens de „Heil Hitler-bisschop" wordt genoemd, vrijwel het zwijgen zijn opgelegd, en zou hij opdracht hebben gekregen geen voor stellen meer tot de nazi's te doen, zonder dat dit door het Vaticaan tot in alel details is gelast. Het vooruitzicht op een rompro mis tusschen Hitier en het Vatiaan. waar voor kardinaal Innitzer dc afgeloopen ja ren heeft gewerkt, is daardoor niet zeer verbeterd. Uitgave der Ultg.-Mij. Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder Strengere maatregelen lestina? in Pa- Dn Engelsche pers kondigt aan, dat minister-president Chamberlain naar Londen terug zal keeren om een neusaandoening te laten behan delen, doch men veronderstelt, dat hij van zijn verblijf te Londen ge bruik zal maken om op Downing- street eenige vraagstukken te bestu- deeren. De „Times" is van meening, dat de mi nister-president zich zonder twijfel op de hoogte zal laten brengen van den buiten- landschen toestand door lord Halifax, die iedere week twee of drie dagen op het mi nisterie van buitenlandsche zaken door brengt. Ook zal hij den toestand in Pales tina bespreken met Macdonald, die mor gen uit Jeruzalem naar Londen terug zal keeren. De „Daily Herald" schrijft, dat Chamber lain van zijn terugkeer naar Londen ge bruik zal maken om zich met twee gevallen bezig te houden, nl. Spanje en Palestina. Macdonald werd door den Hooge- Commissaris te Jeruzalem en den generalen staf aangespoord krachti ger maatregelen te nemen tegen de Arabische terroristen. De minister president heeft geen strengere maat régelen willen nemen, evenmin trou wens de minister van Koloniën, al vorens hij ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. De plaatselijke autoriteiten houden even wel voet bij stuk. Wat betreft het stilzwijgen van Franco over het Britsche plan, is men van oor deel, dat hierdoor een moeilijke toestand wordt geschapen. De weken gaan voorbij en terwijl de Fransche grens gesloten blijft, gaan Duitschland en Italië voort het recht- sche Spanje te voorzien van wapenen en munitie. Berlijn spreekt de geruchten tegen. Sinds Zaterdag loopen er geruchten, vol gens welke generaal-veldmaarschalk Göring door Lord Londonderry tot een bezoek aan Engeland en Schotland zou zijn uitgenoo- digd, aldus de Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. Van deze geruchten werd nauwelijks no titie genomen, totdat de Intransigeant met de bewering kwam, dat Göring binnenkort naar Londen zou gaan, teneinde aldaar, ten vervolge op de onderhandelingen van YViede- mann, verder over een luchtpact te gaan on derhandelen. Deze bewering van de Intransigeant wordt te Berlijn ter gezaghebbender plaatse, tegen gesproken. Göring heeft in Duitschland be langrijke ontvangsten af te doen: Balbo, ge neraal Vuillemin en Horthy. Intusschen is nog niet gezegd, dat Göring geen uitnoodiging heeft gehad. Mocht hij die wel hebben ontvangen, dan is het mogelijk, dat hij er voorshands geen gebruik van maakt, want inderdaad is het, als het de kwestie van een luchtpact geldt, voor hem zeer gewichtig eerst door besprekingen met Balbo zich op de hoogte te stellen van de meening, welke men in Italië over dit ge compliceerde vraagstuk koestert. Alleen wanneer het onderhoud met Balho. zoowel als dat van Vuillemin ten opzichte van het luchtpact een positief resultaat mocht ople veren (hetgeen overigens nauwelijks wordt verwacht), dan zou een besluit van Duitsch land en een daaraan aanknoopend bezoek van Göring tot de mogelijkheden gaan be- hooren. Beide partijen beweren successen te hebben behaald. Zoowel de Chineezen als de Japan ners melden successen van het Kioe Kiangfront. Volgens Chineesche be richten zou de onmarsch der Japan ners tot staan zijn qekomen, de Ja panners snreken dit tegen en hou den vol, door de eerste Chineesche verdedigingslinies om Hankau ge broken te zijn. Dc Chineezen hebben de steden Hwanghei <m Tainhoe op de Japanners heroverd. Ook de bekende Leeuwenheuvel is bij ver rassing door de Chineezen heroverd. Dit neemt echter niet weg. dat de Japanners, ook volgens deze berichten 22 kilometer ten westen van Kioe Kiang zeer belangrijke posities bezet houden. Kanton opnieuw gebombardeerd Twintig Japansche vliegtuigen hebben Kanton opnieuw gebombardeerd. Het aan tal dooden wordt op verscheidene honder den geschat. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft be paald, dat een half millioen inwoners van Hankau de stad voor 15 dezer moeten ver laten. Reeds zouden 300.000 inwoners geëva cueerd zijn. doch iederen dag komen dui zenden van verschillende punten stroomaf waarts. In één nacht zonder tusschen- landing van Londen naar New York. Majoor Mayo, de ontwerper van de wa tervliegtuigcombinatie, waarvan het boven ste deel de „Mercurv" onlangs over don Oceaan is gevlogen, heeft medegedeeld dat men spoedig met den bouw van een nieuw tvpe landvliegtuig combinatie hoopt te be ginnen, waarvan de maximum snelheid 480 km. per uur en de kruissnelheid slechts weinig minder zal bedragen. Men zal met dit nieuwe tweelingvliegtuig in één nacht met een ton nuttige lading zonder tusschen- landing van Londen naar New York kun nen vliegen. Resultaat van Engelsche kweek- proef. De landbouwcorrespondent van de Daily Telegraph and Morning Post meldt uit Cam- bridge, dat prof. F. L. Engledow van het instituut voor kweekproevcn aldaar ver trouwt een nieuw soort tarwe te hebben ge kweekt, dat betere eigenschappen bezfit dan alle tot dusver in Engeland verbouwde tar- wesoorten, aldus de N.R. Ct. De stengel is korter dan bij andere En gelsche tarwesoorten, maar ook zwaarder, zoodat zware regens en felle wind niet zoo veel schade aan de nieuwe soort berokke nen als aan de gebruikelijke oudere soor ten. Een bezwaar van de soort, welke een IQ pet. hoogere opbrengst per vlakte-een heid geeft dan andere goede soorten, is, dat de kleur nog niet bestendig is, hetgeen ech ter door voortzetting van selectieproeven kan worden verkregen. Geen uitstel? Het is volkomen onjuist te zeggen, dat de Zuidoostelijke inpoldering uitgesteld is ondanks de verzekering van minister Co- lijn, gelijk van zekere zijde te verstaan wordt gegeven, schrijft de Tel. Van den aanvang af heeft het voor den technischen dienst van den Waterstaat vastgestaan dat de voorbereidingen vrij veel tijd zouden vragen. Tal van meetings worden gehou den. Te Batavia. Bandoeng, Semarang en Soe rabaja zijn. naar het Bat. Nbl. meldt, ge durende de laatste maanden vakhonden op gericht waarvan behalve vakarbeiders, ook ambtenaren lid zijn. Deze vereenigingen hebben nog geen vast omlijnd programma doch stellen zich ten doel, betere sociale toestanden voor de ar beiders te verwerven. Er bestaat tusschen de diverse bonden een streven naar aanslui ting. In de betrokken kringen zegt men: als elders ter wereld moeten de ar beiders ook in Indië voor zichzelf zorgen, Daartoe moeten zij zich bij elkaar aansluiten. De wettelijke ar beidsregeling is nog steeds niet wat zij moet zijn, zij laat den arbeider noq vrijwel onbeschermd. Hoe de organisatie in de toekomst zich zal ontwikkelen, zal van ver schillende omstandigheden afhan gen. Zij zal kunnen uitgroeien tot een arbeidsbureau naar analogie van het Arbeidsbureau van den Volken bond; ook kar zij worden een defi nitieve arbeiderspartij. Tal van meetings worden gehouden; op een der laatste werd de regeering in een motie verzocht, de loonbelastig af te schaf fen. MileiUJk Op 28 Augustus te Amsterdam. De Districts-kampioensehappen in Noord- Holland zullen, naar door het Bestuur van genoemd District aan het Hsbl. wordt ge meld, op Zondag 28 Augustus a.s. op de Sintelhaan Olympiaplein te Amsterdam wor den gehouden. Het programma zal de navolgende num mers omvatten: Hardloopen 100 m., 200 m„ 400 m„ 800 m.. 1500 m. en 5 km, 110 m .hor den loop. hoogspringen, verspringen en pols stokhoogspringer), speerwerpen, discuswer pen en kogelstooten. Voor de dames zijn aan dit programma toegevoegd 100 m. hardloopen voor de klas sen A, B en C en 4 x 100 m. estafette. De inschrijving is tot Maandag 15 Augus tus opengesteld. Verwachting: Zwakke tot mati ge wind, meest uit Ooste lijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, met aanvankelijk nog kans op onweersbuien, vooral in het Zuiden, warm weer ,in het Oosten zeer warm. Verdere vooruitzichten: Nog wei nig verandering. Het fortuin blijft den linkschen troepen gunstig. Een der belangrijkste verklaringen van de Spaansche regeering in de laatste dagen is geweest dat zij reeds alle maatregelen heeft geno men den strijd voort te zetten ge durende den winter en zelfs gedu rende het voorjaar. De regeering is thans zeer optimistisch gestemd. Successen der regeeringstroepen Rechtsche berichten zijn er weer in het geheel niet. De berichten uit Barcelona ma ken melding van successen der regeerings troepen. Aan het Levantfront hebben de re geeringstroepen den vijand onophoudelijk bestookt en na enkele uitvallen vooruitge schoven stellingen heroverd. In de Siërra Espada maakten de linkschen zich van eeni ge heuvels meester. Verscheidene vijande lijke aanvallen in den sector van Caudiel en de Siërra de Javalambre werden afgeslagen Vannacht hebben de regeeringstroepen een offensieve beweging ontketend. Zij zijn de Fiio Segre ten zuiden van het bruggehoofd bij Balaguer overgestoken. Zij zetten hun opmarsch voort. Gunstige perspectieven voor Haagsche winkeliers. In een hoofdartikel in de Javabode van 1 Augustus bespreekt Zestgraaff de vraag, wat de handeldrijvende middenstand in Ne derland te verwachten heeft van de komst van de Indische vorstendelegaties ter gele genheid van het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Hij herinnert daarbij aan hetgeen vroe ger deze vorsten bij een reis in Indië zelf in enkele dagen uitgaven en zegt daarom trent het volgende: In onze oude notities, overgenomen uit een Kraton register, vinden wij bijv. van zoo een reis, die zes dagen duurde, van Solo naar naar Semarang, om de „Koningin Re gentes" te bezichtigen: dat de kosten f 13.136.14 waren. Dus meer dan f2000. per dag En voor eene latere reis naar Soerabaja vinden wij de volgende aanteekening (uit het Maleisch vrij vertaald): „De vorst met zijn gemalin reisden naar Soerabaja met het doel verschillende fa brieken te bezichtigen, en gingen naar de haven („eboem" of „boom") met een torpe doboot, om het wachtschip van Soerabaja te bezichtigen. Verder gingen zij naar Pa- soeroean. Er werd (in het geheel) zeven da gen overnacht. De kosten bedroegen f47.222.24K". Bijna 7000 gulden per dag. Hier werd hef bijna f7000 per dag, waar onder natuurlijk ook zijn begrepen de in- koopen welke de soenan in verschillende winkels doet. Hij is een vorst die het royale gebaar heeft. Natuurlijk is een reis naar Europa van een zijner zonen veel minder kostbaar. Alles bijeen is er voor hotelhouders en sommige winkeliers in Den Haag weer een goede tijd op komst, en later zal men, uit den klank van het enthousiasme over deze rei zende Oostersche zelfbestuurders, wel hoo- ren of er veel geld in Holland is blijven hangen. i Waarschijnlijk in zee gestort met vier man aan boord. In de baai van Bridlington wordt op het oogenblik gezocht naar een militair vliegtuig, dat sedert Maandag vermist wordt Visschers, die des avonds thuis kwa men hebben medegedeeld, dat zij eèn vlieg tuig hadden gehoord, dat op geringe hoogte scheen te vliegen. Kort daarna hoorden zij een ontploffing. Het verdwenen vliegtuig had een bemanning van vier personen aan boord.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1