op Iodië Betere tarwe-oogst dan verleden jaar Synode verwerpt Houd er den moed maar in! Nieuw rechtsch offensief in Spanje Chineesche guerillaleidster voor een vuurpeleton Een eerste rapport van Runciman? Hitier kan de Paus niet dwingen Postvluchten i JEÏEf -*»«■ f reorganisatie-voorstel Zwaar weer te Rotterdam Dalende werkloosheid Tandem verongelukt Een nachtelijk bad Nederlanders in Spionnageproces Orkaan over Azië Waterstof in stratosfeerballon Dc sterkte van het Duitsche leger Vliegramp in Hongarije GEEN BEMOEDIGENDE VOORUITZICH TEN VOOR T.C.-TARWE EN EVENTUEEL TE LEVEREN VOERTARWE. Volgens uiteraard nog voorloopige schattingen (de dorschresultaten zijn nog niet algemeen bekend) zal Nederland 400.000 ton tarwe oog sten tegen 310.000 ton in 1937 en zal de kwaliteit aanmerkelijk beter zijn. Met passen en meten is men liet nu ein digende graanjaar doorgekomen. 15.000 a "20.000 ton zijn er thans nog ter beschikking van oogst 1937. Tegen September, als de levering van don nieuwen oogst begint, zal de voorraad tot vrijwel niets zijn geslonken. In den loop van het jaar is in overweging genomen het mengingspercentagc inland- sche tarwe voor de bloemberciding te ver lagen. Ondanks het advies daartoe is er ten slotte de voorkeur aan gegeven voorloopig aan te zien, of men het eind van het jaar kan halen. Men heeft het getracht doch niet op normale wijze. De maalindustrie heeft 23.000 ton Vita- tarwe noodig per maand, zoodat men ge makkelijk kan uitrekenen, dat de heele oogst 1937 noodig was voor de bijmenging bij de bereiding van grondstoffen voor de vervaardiging van wittebrood. 1937 erfde van 193G nog 30000 ton tarwe, die op verzoek van Defensie in voorraad warén gebonden. Met deze luilp mee is men precies rondgekomen. Evenwel is er geen korrel voortarwe aangeboden van oogst 1937. Het buitonland beeft daarin moeten voorzien. Met T. C. tarwe was ten deele hetzelfde het geval. Gedurende het heele jaar bleef de prijs van T. C. tarw iets hoo- ger dan overeen kwam met de noteeringen xan buitenlandsche tarwe. De koopers ver vingen daardoor inlandsche gedeeltelijk- door buitenlandsche tarwe. Dat is zelfs ge schied met do typische grondstoffen voor allerlei baksels bulten de broodbakkerij. De „Zeeuwsr.be bloem", zoo gezocht voor speculaasbereiding en andere speciale fa brikaten, waarvoor nooit een andere grond stof wordt gebezigd, was dit jaar gemengd met Australische, vaker nog met witte Amerlkaansche tarwe van de Westkust. Nog niet groot genoeg. Een oogst van 400.000 ton tarwe is niet groot als naast de Vita-tarwe nog voor an dere doeleinden tarwe zal worden beschik baar gesteld. In deze „andere doeleinden" die vroeger den licelcn oogst tot zich trok ken, kan niet op normale wijze worden voorzien. Eerst in de volgende maand zal blijken de gegeven schatting kan eenige tiendui zenden tonnen mee- of tegenvallen of er weer Ncdcrlandsche voertarwe aan de markt zal komen. Intusschcn is naar het Hsbl. meldt, de politiek van bet afgeloopen jaar, er toe strekkende vrijwel den gobeeien oogst te reserveeren voor Vita-tarwe en de vraag naar T. C. tarwe kunstmatig te beperken, voordcelig geweest voor het Landbouwcrisis fonds. De laatste maanden had men wel is waar de markt niet mee voor T. C. tar we, doch veel kon er dit jaar op den afzet daarvan niet zijn toegelegd. In dit opzicht lijkt Vita-tarwe beeft een vastgestelden prijs de marktpositie voor T. C. tarwe en eventueel te leveren voertarwe thans veel minder bemoedigend. De kwestte wordt overgebracht naar de Algemeene Synodale- commlssie der Ned. Herv. Kerk. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft gisteren het zooveel gerucht makende Reorganisatie-voorstel met algemeene stemmen verworpen. Zooals bekend, had genoemd voorstel ue strekking, strenger de hand te houden aan de belijdenis, zooals deze eeuwen geleden door de Dordtscho Synode werd vastge steld. Ten gevolge hiervan zouden leertucht- processen kunnen plaats hebben, waardoor predikanten die niet „vast in de leer" zijn, uit hun ambt ontzet zouden kunnen worden. Reorganisatie blijft gewenscht. De commissie voor het Reorgani satie-voorstel adviseerde de Synode eenparig, gehoord de conslderatiën der kerk, die wél zij het op ver schillende gronden erop wijzen, dat een meerderheid een niet nader bepaalde reorganisatie vvcnscht, maar tevens dat de meerderheid de in het onderhavige ontwerp vervatte niet wil, het ontwerp-Januari 1938 niet vast te stellen, maai te beslui ten. de zaak der reorganisatie over te brengen bij de algem. Synodale commissie, opdat deze in overleg met de gezamenlijke kerkelijke hooglcera- ren bcraadslage wat te doen zij, om in de conslderatiën der kerk over het ontwerp 1938 tot uiting gebrachte inzichten cn vvenschen het beste tot haar recht te doen komen. PRIJZEN VOOR ONGECOUPEERDE HONDEN. Ter voorkoming van onnoodlge dierenkwelling. De Sophia-vereeniging tot bescherming van dieren gevestigd te Amsterdam, heeft besloten, op twee belangrijke hondententoon stellingen (waaronder die van Cynophilia in Amsterdam) in 1930 en volgende jaren eenige prijzen te doen uittrekken voor de beste honden met ongecoupeerde ooren van die rassen, waarbij het coupeeren van de ooren voorkomt. De Sophia-vereeniging hoopt, dat zoodoen de de mode van het coupeeren. die tot on- noodigc dierenkwelling leidt, langs vreed- zamen weg tot een geringe ren omvang zal worden teruggebracht. De straten stonden blank. Tusschen vijf en zes uur gisteravond heeft zich boven Rotterdam een hevig onweer ont last, dat van eenige zeer zware regenbuien vergezeld ging. De riolen in verschillende deelen van de stad konden de ontzaggelijke watermassa's niet aan cn op tallooze plaat sen stond het water soms meer dan een de cimeter hoog. Tengevolge van den hevigen regenval zijn er in het noorden van de stad enkele flinke gaten in de straat geslagen. Nabij de grens van Hilligersberg is de bliksem ingeslagen-in de bovenleiding van cie Rotlerdamachc electrische tram, waar door het verkeer twintig minuten vertraging heeft ondervonden. De brandweer heeft enkele malen assis tentie moeten verleenen. Te Schiebroek is de bliksem tweemaal in geslagen, eenmaal in een winkel, waar de lichtinstallatie onklaar raakte cn eenmaal in de keuken van een woning, zonder per soonlijke ongelukken te veroorzaken. Wel is in de Lindenlaan te Schiebroek een koe door het hemelvuur getroffen en gedood. Vergelijkende cijfers over de week 25 t.m. 30 Juli 1938. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens hem door het Cen traal Bureau voor de statistiek verstrekte gegevens in de week 25 t.m. 30 Juli 1938 hij gesubsidieerde vereenigingen met werkloo- zenka» waren aangesloten 504.977 personen (waaronder 75.910 landarbeiders). Voor de 489.067 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 22.4 (in de vorige verslagvvcek, 4 t.m. 9 Juli 1938, was dit percentage 23.2). In de tweede verslagweek van Juli was het werkloosheidspercentage voor alle ver zekerden in de laatste jaren als volgt 1932 27.1, 1933 24.3, 1934 26.4. 1935 29.6, 1936 31.4, 1937 23.8, 1938 22.4. Op 30 Juli 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschreven 319,246 werkzoekenden, waarvan 301.591 werkloos waren. Vrouw dood, man gewond. Gisterochtend is op den rijksweg tus schen Apeldoorn en Nieuw-Millingcn een ernstig ongeluk gebeurd. Op dezen weg reed het echtpaar K. Steenman, afkomstig uit Oostwoud in Noordholland op een tandem de helling af. Zij'hadden hun vacanlie in Beekbergen doorgebracht cn waren op weg naar huis. Door nog niet bekende oorzaak -is de tandem geslipt, waardoor beide mensyliön vielen.. De vrouw kwam zoodanig terecht, dat. zij vrijwel onmiddellijk overleed. De man werd licht gewond. Gevolgd door een procedure. Gisternacht omstreeks één uur. wilde een bewoner van Overschic, per motor het via duct aan de Troelstrakade te 's-Gravenhage passeeren. Door de hevige regens, welke in den laten avond gevallen waren, stond er onder het viaduct niet minder dan 75 c.m. water. De motorrijder reed pardoes in den geweldigen plas en kwam er midden in te vallen, evenals zijn vrouw, die op de duo zat. Zoowel hij als zijn vrouw kwamen er met een nat pak af, maar de motor had door den val eenige beschadigingen opgeloopen. Later is de man naar het. bureau Prinsestr. gegaan, waar hij zich over den toestand op de plaats des onhells beklaagd heeft cn verzekerde, dat hij de gemeente wegens nalatigheid in rechte zou aanspreken. LUTINE-GOUD BLIJFT ZOEK, DOCH DE KARIMATA BAGGERT DOOR. DE „TEXEL" SPEURT NAAR HET ACHTERSCHIP.... Naar wij vernemen, is in overleg met de directie van de Billiton Mij. besloten, dat, wanneer de „Karima- ta" het afgepaalde gebied heden morgen geheel zal hebben afgewerkt en geen goud zal zijn gevonden, rus tig verder in zuidoostelijke richting zal worden gebaggerd. Gisteravond nog werden enkele voorwerpen opge haald, o.m. een aantal koperen pla ten. Hieruit blijkt, dat de „Karimata" zich nog steeds boven het wrak be vindt. Zoowel de directie, als de heer Bol, deelden ons mede, dat zij nog steeds een groot vertrouwen hebben in den goeden afloop van de onderneming. Het gaat er slechts om de juiste plek te vinden en dit is een kwes tie van tijd. Het is overigens wel teleurstellend, te vernemen, dat de oppervlakte zee bodem, waarin zich volgens de ge gevens uit vroegere en latere tijden het Lutine-wrak moet bevinden en dat destijds werd afgepaald in een omtrek van 100 M. in het vierkant alvorens met het werk werd be gonnen, zoo langzamerhand wel Uitspraken van de Brusselsche rechtbank. De vacantiekamer van de correctioneele rechtbank te Brussel heeft gisterochtend vonnis gewezen in de spionnagezaak, waar bij een Belgische, twee Nederlanders en een onderofficier van het 2e luchtvaartregi ment betrokken waren. De in 1912 geboren Hcnriette Steven werd veroordeeld tot 25 maanden gevangenisstraf en 3,682 frank boete, de in 1901 te Utrecht geboren H. S. tot twee jaar gevangenisstraf en 3.500 frank boete, de in 1905 te Utrecht geboren hulpapotheker H. V. E. hij verstek tot vier jaar gevangenisstraf en 7.000 frank boete, en de onderofficier Joseph Hubeanx, geboren in 1905, tot drie jaar gevangenis straf, 3.500 frank Izoete en degradatie. Na een periode van rust her nieuwde actie. Na een tijd van stilstand in ver band met de afleidingsmanoeuvres der regeeringstroepen, hebben de opstandelingen gisteren aan het front van Estremadura een nieuwen aanval ingezet, o.a. in de Siërra Ser- na en op de linksche stellingen te Castuera. Het eerste objectief in de richting van Almaden. Dit front is voor de regeeringstroepen van het grootste belang. Het bergachtige ter rein is niet bevorderlijk voor een snellen opmarsch der troepen. De krachtige tegenstand van de regee ringstroepen komt den vijand op ernstige verliezen te staan en deze rukt met moeite op, aldus de berich ten uit Madrid. De rcchtschen zelf bewaren over dit of fensief nog het stilzwijgen. Uit Saragossa melden zij dat de rechtsche troepen sinds het aanbreken van den dag krachtig optre den in de sectoren ten zuiden van Fayon. Zij slaagden er in het front op verscheidene kilometers door te breken. Deze operatie moet niet worden beschouwd als een groot slotoffensief, het gaat hier veeleer om een belangrijke verbetering van het front. Valencia en Barcelona zijn weer gebom bardeerd. Britsch protest. Do Britsclie regeering heeft bij Franco geprotesteerd tegen twee aanvallen op het Britscho schip „Lake Lugano". In het pro test wordt gezegd, dat de aanvallen wel overwogen waren en dc Brifsche regeering behoudt zich het reolit voor schadevergoe ding te eischcn. Men ontkent in Spaansche kringen dat Gabriel Callejon, de Britsclie consulaire agent aan de bij het jongste bombardement van Alicante bekomen verwondingen is overleden. Zijn toestand is integendeel ccnigszins verbeterd. ZES PERSONEN LEVEND VERBRAND. Droevig ongeluk in Engeland. Een vader, een moeder en hun drie doch ters, met een vriend van een der meisjes, verloren het leven, toen een groote auto over don kop sloeg cn daarna in brand vloog, na oen botsing met een autobus. Het ongeval gebeurde, volgens do Daily Express, op de kruising van de Seven Springsweg en den weg naar Cheltcnham. Do slachtoffers waren van plan om te gaan picniccen. Passagiers van de autobus, motorfietsers en inwoners van een nabijge legen dorp snelden te hulp. Met bijlen hak ten zij het dak van do auto open. Allen wa ren reeds in de vlammen omgekomen. wrakresten, maar geen schatten en dus geen goud blijkt te bevatten, uit gezonderd dan het ééne kleine goud staafje, dat veertien dagen geleden werd opgehaald. Doch dat is dan ook het eenige belangrijke succes geweest. De plaats van het achterschip. Dc leiders van de onderneming vragen zich af, of het achterschip van het verongelukte Engelsche fre gat in 1799, na van het middenschip to zijn afgebroken, verder landwaarts terecht is gekomen? Hierop zou men zoo gaarne antwoord willen hebben. In het thans afgewerkte gebied heeft men geen enkel spoor gevonden, hetwelk er op zou wijzen, dat men zich boven het achter schip bevindt. Maar waar ligt dit gedeelte dan wel? Teneinde te trachten een antwoord te krij gen, heeft men dezer dagen met een puls steekproeven in den bodem genomen. De zelfde proeven, welke o ok zijn gedaan alvo rens de Karimata haar werk begon en wel ke eveneens op verschillende plaatsen in Juli zijn genomen. Tweehonderd steekproeven. Thans heeft men de omgeving ten zuid oosten cn ten zuiden van het afgewerkte ge bied verkend. Do proeven werden gedaan aan boord van den Schelpenzuiger „Texel" en stonden onder leiding van den lieer Van Cnppelle, ingenieur bij den gemeenschappe- lijken mijnboUwmij. Billiton en Folkcrt Doek- sen van de reederij Doeksen. In totaal werden 200 steekproeven geno men, welke echter geen enkel resultaat heb ben opgeleverd; in geen enkel geval zijn wrakresten aangetroffen. Door vroegere kameraden wegens overloopen naar Japan gefusil leerd De loopbaan van Wang Beh-mei, een van de bekendste vrouwelijke militaire leidsters van China, is volgens een Reuterbeiicht uit Sjanghai geëindigd met haar gevangenne ming en haar dood; zij is door een vuurpe loton gefusilleerd. Zij was een nationale beroemdheid gewor den als onvervaard guerillaleidster en tal van verhalen waren in omloop over haar dapperheid in den strijd. Haar gewoonte rond te loopen met twee wapens op zij had haar den bijnaam bezorgd van „Beh-mei met het dubbele pistool". Een beruchte rooverhoofdvrouw. Nadat zij eenige jaren een befaamd roo verhoofdvrouw was geweest, schaarde zij zich aan het begin van de vijandelijkheden aan de zijde van de Chineesche regeering als leidster van een guerillabcnde. Óp een strijdros gezeten en aan het hoofd staand van een horde roovers, die geen genade ken de, werd zij dra de meest opvallende mili taire figuur van het schiereiland Pootung bij Sjanghai. Toen de Chincezen zich in November van verleden jaar uit Sjanghai teruggetrokken, zou,zij vriendschap hebben gesloten, naar het Hdbld. meldt, met een Chineesch gene raal, die toen op het punt stond zich als pacificatie-commandant aan te sluiten bij de onder Japanschcn invloed gevormde „regee ring" te Nanking. De generaal moet tevoren ook guerilla- leider geweest zijn en zijn afvalligheid en die van Wang Beh-mei wekten groote gram schap bij de guerillaleidcrs van Pootung, die wraak zwoeren. Thans, vele maanden later, zijn beiden gevangen genomen door hun voormalige ka meraden cn samen voor een vuurpeloton ge plaatst. De voor het najaar in Duitschland aange kondigde manoeuvres, waaraan ook de re serve zal deelnemen, zullen de onmiddellijke beschikbare effectieven van het Duitsche le ger van Augustus tot November aanzien lijk vermeerderen. Indien men rekent, dat Duitschland op het oogenblik een millioen man onder de wapenen heeft, kan gezegd worden, dat dit cijfer voor de maanden Au gustus tot November minstens 1.350.000 zal zijn. Het onder dc wapenen roepen van deze reservisten en de concentra ties, die daarmede verband houden, verdienen volgens Havas de aan dacht, nu men in Duitschland ver kondigt, dat de Sudetenduitsche kwestie voor het najaar geregeld moet worden indien men niet wil, dat dc Sudctenduitscliers cn Duitsch land huu geduld verliezen Aankemet ta Singap. 10 Aug. Athene 10 Aug. Rang. 10 Aug. Pelikaan ytherie 9 Aug. Basra 10 Aug. (heenreis) I1 Scheiding tusschen Duitsche katholieke kerk en Vaticaan op komst? De „Daily Herald" heeft aange kondigd, dat Hitier voornemens is de katholieke kerk in Duitschland van het Vaticaan te scheiden. Kardinaal Innitzer zou de aanstichter van deze hervorming zijn. KARDINAAL INNITZER. Japansche oorlogsbodems bedreigd door taifoen? Men gelooft, dat de concentratie van Ja pansche oorlogsschepen bij Kioekiang in ge vaar verkeert, aangezien een taifoen zich met een snelheid van 100 K.M. per uur naar het binnenland begeeft in de richting van Kioekiang. Bij gebrek aan helium. Aangezien het niet mogelijk is, binnen den nog beschikbaren tijd in de Vereenigde Staten helium te verkrijgen, is te War schau besloten, dc ballon, waarmede bin nenkort een tocht naar dc stratosfeer zal worden gemaakt, met waterstof te vullen* In een geest van verzoening. Duitschers en Sudetenduitschers blijven pruttelen. De Slowa- ken willen het Hof van Perma nente Justitie in den arm nemen De „Evening Standard" meldde gister middag: „Men meent te weten, dat sedert zijn terugkeer naar Londen Chamberlain van Runciman een rapport heeft ontvangen over diens eerste indruken van den toe stand in Tsjechoslowakije. Het rapport geeft te verstaan, dat de beide partijen be reid zouden zijn hun eiscben en voornemens te bespreken in een geest van verzoening." Minister president Ilodza heeft gistermor gen de afgevaardigden der Sudetenduitsche partij Kundt en Rosche ontvangen. Het hoofdkwartier van de Sudeten-Duit- sche partij heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt verklaard/dat de toe stand eerder erger dan beter is geworden. Dit communiqué is uitgegeven na een bij eenkomst van de leiders der partij. Naar P.A.T. verneemt, heeft de autonomis tische Slowaaksche partij het voornemen, bij het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag een klacht in te dienen over niet-naleving van het verdrag van Pittsburgh door de Tsjechen. Steeds feller ageert de Duitsche Pers. Tsjecho Slowaaksche politieke kringen geven uitdrukking aan hun levendige verwondering over de steeds heftiger Duitsche propaganda jegens Tsjecho Slowakije. -Terwijl Runciman, aldus zegt men, voort gaat met dc hem opgedragen taak, welke moet eindigen met de vreedzame regeling van de nationaliteitenkwesties verzuimt do Duitsche propaganda geen gelegenheid om de politieke atmosfeer te vertroebelen. De heftigheid dezer aanvallen en de wijze, waarop de feiten stelselmatig worden ver draaid, wekken in gezaghebbende kringen te Praag den indruk, dat men te Berlijn probeert de pogingen van Runciman ver- gcefsch te doen zijn door te Parijs cn Lon den wantrouwen jegens TsjechoSlowakije te zaaien. Deze wijze van vergiftiging der atmos feer, aldus doet men te Praag opmerken, is in volkomen strijd met de woorden van Hitier zelf, die vroeger op zoo5n gestrengen toon heeft gesproken over de verantwoor delijkheid, die op de buitenlandsche jour nalisten in Duitschland rust bij dc vorming der politieke meening. Als Hitier zijn geduld verliest Het blad weet nog niet te zeggen, hoe de reactie van de priesters en geloovigen in Duitschland zou zijn. Indien Hitier evenwel meent den Paus te kunnen dwingen met de bedreiging van een schisma, dan vergist hij zich ongetwijfeld. Indien dit voornemen tot uitvoer zal wor den gebracht, dan zal het niet al leen voor Duitschland, doch voor de geheele wereld van groot belang zijn. Een Duitsch schisma zou zonder twijfel ook het vraagstuk van de be trekkingen tusschen kerk en staat in het fascistische Italië aan de orde brengen. NEGEN HONGAARSCHE JOURNA LISTEN EN TWEE LEDEN DER BEMANNING OMGEKOMEN. Tijdens vliegdemonstraties, die werden gehouden ter gelegenheid van de Stephanusfeesten en waar aan door Nederlandsche, Engelsche en Fransche vliegers werd deelgeno men, is een Hongaarsch vliegtuig, waarin negen journalisten zaten, neergestort. Alle inzittenden kwa men om het leven. Het waren allen Hongaren. Ook twee leden der bemanning kwamen om. Het ernstige vliegtuigongeluk is In "de nabijheid van Debreczen gebeurd. Negen journalisten hadden zich naar deze stad begeven om aanwezig te zijn bij de inter nationale sportvliegdemonstraties. Op den terugweg naar Boedapest stortte het toe stel neer. VIJF ZUSJES WEER BIJ ELKAAR. Vreugde in Canadal De gezondheidstoestand van de Canadee- sche vijfling is, naar dr. Dafoe heeft me degedeeld, beter. Emnilie, die geïsoleeixi was, omdat zij er slechter aan toe was dan haar zusjes, heeft toestemming gekregen weer bij de anderen te komen. Dr. Dafoe voegde hieraan toe, dat bin nenkort het publick weer bij dc vijf zusjes zal worden toegelaten. Hij acht het niet noodig, dat de amandelen worden wegge nomen. Vertrek van nfrLreis) Aup i ïe",Sis)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2