HENLEIN wil Een zwarte schaduw schuift over de soldaten™ Postvluchten op Indië nationale landdagen Bom fusschen de druiven Met riek doorstoken Niet meer licht dan noodig Nieuwe schepen voor onze Koopvaardij Het Prinselijk Paar te Aken Hoving tegen Peter Fick De Karimata moest staken Uitwisseling van krijgsgevangenen Geen slachtoffers van Hartjesdag Claxons loeiden in den nacht Dorpen weggespoeld Goedkoopc telefoon gesprekken met Indië Dc noodsprong van dc verpleegster Praag vreest bedreiging van de eenheid des lands. De „nationale afdeelingen'*' waar- \an d« nationaliteitenontwerpen der Tsjechische regeering melding 11 na ken, zijn iets nieuws, hoewel de ge dachte zelf'reeds oud is en het Oos- .tenrijksch-Hongaarsehe régime in 1S61 reeds dergelijke instellingen kende. ï>e instelling dier afdeclingen vormt een compromis tusschen het huidige systeem en het door de Sudetenduitsche partij geëischtc Wat Henlein wil. De stelling van Henlein is; dat een demo cratisch systeem, toegepast in staten, die uit verschillende nationaliteiten bestaa.n een onderdrukking van minderheden toe laat. CONRAD HENLEIN, de leider der Sudetenduitschcrs. Deze minderheden zijn in het parlement naar verhouding van hun aantal vertegenwoordigd. Zij bezitten dus niet de mogelijkheid hun inzichten te doen zegevieren tegen de opvattingen in van de meerder heid der verschillende nationalitei- teh. Bijgevolg eischt de Sudeten- duitsche partij instelling van „natio nale landdagen"., v> Zoo zóu "er in Tsjecho' "Slowakije een Duitsche', ecu Hongaarsche en een Tsje chische landdag komen. Praags antwoord, Praag antwoordt op deze opvatting met er óp te wijzén, dat een dergelijk systeém eenverzwakking van het centraal bestuur tengevolge zou hebben waardoor dc eenheid des lands bedreigd zou worden. Bijgevolg heeft de regeering een compromis gezocht. Men zou provinciale landdagen in het leven roepen,en aangezien de Duitschers nog een minderheid zouden vormen in die landda gen en dezelfde verwijten tot deze lichamen zoüden kunnen richten als tot het centrale parlement, zouden binnen deze provinciale landdagen nationale afdeelingcn worden ge schapen. Deze afdeelingen zouden de zaken behan delen, die iiun eigen nationaliteit betreffen. De wetsontwerpen der regering bakenen de bevoegdheden dezer afdeelingen af. Zij voorzien ook jn een systeem waardoor de door afdeelingen genomen besluiten binnen het kader van haar bevoegdheid niet door den provincialen landdag, waarin dc ver- tegenwoordigers der afdeeling een minder heid zouden vormen, verworpen kunnen worden. Spaansche partijen stemmen toe in de aanstelling van een com missie. Officieel wordt medegedeeld, dat de bei de Spaansche partijen toegestemd hebben in de aanstelling van een commissie van drie leden die aangewezen zullen worden door de Engelsche regeering ten behoeven van de uitwisseling van krijgsgevangenen en andere desbetreffende problemen. De com missie zal onder leiding staan van veld maarschalk sir Philip Shetwode en gedomi cilieerd zijn te Touloiise, waar, naar verwacht wordt ook dc beide Spaansche partijen zullen zijn vertegenwoordigd. De werkzaamheden der commissie zullen van zuiver humanitairen aard zijn. Alle catego rieën gevangenen zullen in het werk der commissie betrokken worden, met inbegrip van leden der strijdende troepen, politieke leiders, en uitgewekenen. Naar Reuter ver neemt omvatten de voorwaarden ook de buitenlandsche gevangenen, ofschoon die niet in liet bijzonder genoemd zijn. Slechts enkele arrestaties in de De derde Maandag in Augustus is oor dc Amsterdammers hartjesdag, d.w.z. een traditioneele feestdag waarvan de oorsprong echter niet met zekerheid is vast te stellen. Zoo tegen donker worden komt de Am sterdammer jong en oud. maar vooral jong naar huiten met de zakken vol vuur werk en dan begint het feest, dat bestaat uit het producceren van zooveel mogelijk lawaai en vuur. Niet zelden wordt Hartjes dag gebruikt om een flinke zij het dan meestal onschuldige rel te maken. Gister was dan ook weer die grootc dag aangebroken, maar zooals het met do mees te volkstradities gaat, langzaam maar zeker wordt het minder. Namen in vroeger dagen de straatvuren die aangestoken worden zoodra het vuurwerk op is wel eens een gevaarlijken omvang aan en vormden zij wel eens de oorzaak van ernstige branden gisteravond beperkte dit alles zich tot een onschuldig vermaak, waarbij de brandweer slechts in enkele gevallen genoodzaakt was op te treden. Ook het vuurwerk eischte geen slachtoffers. De Dapperbuurt, de Kinker st raat en de omgeving van de Ferdinand Bolstraat, en van den Adclaarsweg vormden zooals gewoonlijk de brandpunten. „Vlagvertoon" van de politie. Echter slechts in de omgeving van den Hagedoornweg (over het IJ) en Tuindorp- Buiksloot, maakte de opgeschoten jeugd het de politie werkelijk lastig en daar zijn dan ook eenige arrestaties verricht. Over liet Wgènlëen k'011 fle politie zich beperken tot „vlagvertoon". Afschuwelijk ongeluk te Assen. Gistermiddag omstreeks half drie wa ren enkele arbeiders bezig met het binnen halen van rogge voor den landbouwer J. ten Rrink te Assen. Eén der helpers, de 35-jarige B. Hartlicf uit Assen, liet zich langs een met rogge beüaden wagen zakken. Hij kreeg hierbij de punt van een riek in het lichaam. Deze drong hem zoo diep in dc buik, dat de punt aan dc rugzijde uit het lichaam kwam. Onmiddellijk schoten de andere mannen toe, waarna dokter Nienhuis de eerste hulp verleende. Het slachtoffer werd naar het Wilhelminaziekenhuis overgebracht. Het ongeluk is, naar wij later vernamen, nog betrekkelijk goed afgeioopen. Het slacht offer maakt het, naar omstandigheden, goed Wijziging van de keuringset- schen voor auto-koplampen, gloeilampen en rijwielachter lichten. D'- Staatscourant bevat een viertal be schikkingen, van den minister van Water staat, waarbij gewijzigd worden de bepa- lingen betreffende dc ketirings-cischen voor koplantaarns van motorrijtuigen, voor gloei lompen in koplampen, voor incourante kop lantaarns en voor rijwiel-achterlichten. Niet alleen zullen de koplampen op niet- verbündend licht, doch ook in verblindende schakeling gecontroleerd worden, waarbij zij aan den eisch van een minimum licht sterkte zullen moeten voldoen. In overeenstemming daarmee zijn nok de bepalingen voor de gloeilampen gewijzigd, waarvoor een criterium is vastgesteld. Voorts zijn er soepeler bepalingen geko men voor incourante koplantaarns. Voor zeer lichte motor-twee en drie-wie- Iers is verder een lager minimum voor dc verlichtingssterkte van de koplampen vast gesteld. Dit geldt voor motorfietsen onder de 'M cm. voor motordriewielers onder dc 113 ccm., cylindcr-inltoud. Deze behoeven dus zeen „volwassen" koplampen te voeren. Ten slotte zijn ook dn bepalingen betref fende rij wiel-achterlichten aangevuld, met dien verstande, dat nu ook lampjes met ba jonetsluiting, welke minder kans op los- trillen bieden, in dc wettelijke bepalingen zijn opgenomen. M»n tieeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om allerlei andere eischen, welke in d« practijk gebleken zijn, een wettelijke basis te geven. „Noordam" en „Zaandam" op komst Den 23sten Augustus a.s. zal de technische proeftocht plaats vinden van liet m.s. „Noor- dam" liet jongste schip der Holland-Amerika lijn. I)e officiecle proeftocht volgt den loden September, waarna 't. schip den 28sten Sep tember zijn maiden trip zal aanvaarden. De „Noordam" die gebouwd is op de werf van de N. V. Machinefabriek en schecpwerf P. Smit Jr. te Rotterdam, heeft een lengte van bijna 153 meter, een breedte van IQ1/^ m. een holte van ruim 12 meter (gemeten tot liet zonnedek ruim 20 M.) en een tonnage van 0500 register tonnen. IRc is in de geregelde vaart van cn naar New York bestemd voor vervoer zoowel van personen (met een accommodatie voor 100 tot 125 passagiers) als van vrachtgoederen. Nog dit najaar zal onder den naam „Zaan dam een zusterschip van de „Noordam" ge reed komen, dat hij Wilton Feijenoord, Schie dam op liet oogenblik in aanbouw is. Het was gelukkig loos alarm. De gebruikelijke nachtelijke stilte op den deftigen „bocht" van de Meerengraclht te Amsterdam, werd dezen nacht wreedelijk verstoord door de in werkingtreding van de alarminstallatie van een bankierskan toor dat op den hoek van Heerengracht cn Nieuwe Spiegelstraat is gevestigd. Verscheidene bewoners en de conciërges der kantoorgebouwen werden uit hun slaap opgeschrikt. In vele huizen werden de lichten ontstoken, terwijl enkele nieuwsgie rigen zich op straat begaven. Eenige agen ten waren spoedig ter plaatse. Zij begaven zich in het gebouw, waar op twee plaatsen claxons loeiden doch konden gelukkig constatccren dat het slechts een .loos alarm" was geweest. De installatie bleef nochtans in werking, totdat een der firmanten ter plaatse verscheen cn aan het nachtelijk rumoer een einde kon maken. Steeds meer tragediën in Palestina. De terroristen in Palestina hebben gis teren wederom vijf slachtoffers min of meer ernstjge verwondingen toegebracht. Een mijn is tot ontploffing gekomen in Tellit- vinstki, waardoor drie Joden werden ge troffen. Qp d.en weg. van Tel Aviv .naar .Bichon- lesión is een schot gelost op een voorbijrij dende autobus, waardoor een reiziger ern stig gewond werd. Op de -tnarkt te Tel Aviv hpeft een Arabier aan een Jood een mand druiven verkocht, waarin een bom verborgen was. Dc bom ontplofte en verwondde een vrouw. Nabij Hebron is een ploeg van 120 arbei ders, die arbeid verrichtte aan openbare werken, door een gewapende bende over vallen. die den mannen hevel gaf het werk te staken, op straffe des doods. De ingenieur en de werkbazen-werden ontvoerd. Jtamp in Brilsch Indic. In het Gonda district (Britsch Indië) is aanzienlijke schade veroorzaakt doör hoog water, eenige honderden dorpen zijn wee gespoeld, honderdduizenden zijn dakloos ge raakt. Eenige honderden menschen kwamen om het leven, terwijl in een vluchtelingen kamp cholera is uitgebroken. Salvo's worden afgevuurd. EEN OOGGETUIGE VERTELT VAN LUCHT AANVALLEN IN SPANJE WELKE TEN DOEL HEBBEN DE VIJANDELIJKE TROE PEN TE DEMORALISEEREN. In het Zwitsersche daghad Der Bund vertelt een ooggetuige zijn in drukken van den luchtoorlog in Spanje. Hij schrijft o.a. dat bij dc aanval len op Barcelona niet in de eerste plaats aan vernieling van militaire en burgerlijke objecten werd gedacht Men wilde evenwel den wil fot te genstand van het achterland ver lammen en zoodoende het front van achter af aan het wankelen brengen. Na op het verrassende optreden van vlieg tuigen Ie hebben gewezen, schrijft deze oog getuige, aldus de N.R. Ct.: Spanje heeft opnieuw aangetoond, dat hij luchtaanvallen de strijdende soldaat en de burger een absolute discipline in acht heb ben te nemen. De passieve luchtbescherming en de actieve luchtverdediging (van den grond af bieden slechts relatief bescherming Zij worden geheel en al^llusoir, wanneer de bevolking geen discipline toont. Aanvallen van vliegers kunnen in dc eerste plaats en het doeltreffendst door tegenaanvallen van het eigen luchfwapen worden bestreden. Aanvallen van vliegers aan het front heb ben eer een demoralisccrcndc dan een ma- terieele uitwerking. Geen gifgas. De schrijver voegt aan deze opmerking toe, dat in Spanje nergens gifgas werd ge bruikt, ofschoon heide partijen daarop zijn voorbereid. De redenen, weike er toe heb ben genoopt pm geen gifgas te gebruiken, zijn den schrijver onbekend. Zoowel soldaat als burger moet discipline worden bijgebracht om zich tegen luchtaan vallen te verweren. Als voorbeeld noemt de schrijver het volgende: Een uitgerust hatail- lon marcheerde naar het front. De weg loopt door een olijfboseh. De soldaten mareheeren in niarsclicolonne. Zij zingen en praten. De droge bodem lm 11 hen in een dichte stof wolk. De zon brandt op de hoofden der mar- checrendc soldaten. Plotseling klinkt een oorverdoovend gehuil. Een zwarte schaduw stuift snel als een bliksemstraal over de colonne. Salvo's worden op de ver bijsterde soldaten afgevuurd. De co lonne rent uit elkaar. Sommigen werpen zich op den grond en begin nen in angst op elkaar te schieten. Mat is er gebeurd? Het front ligt op 10 afstand. Een iaehtvlieger heeft uit zen grooio lmoefp fjo mareheerende afdee ling gezien. Hij neemt de zon in den rug. vermindert gaS Pn komt in glijvlucht naar omlaag over den troep. Op ongeveer 50 me ter hoogte geert hij gas, geeft een aantal schoten int zijn mitrailleur af en verdwijnt. Gedemoraliseerd. De (roep zelf heeft weinig nadeel onder- Men meldt ons van officieele zijde, dat het Prinselijk paar gisteren in den laten middag in gezelschap van prinses Armgard een be zoek heeft gebracht aan het concours hippi- que te Aken. QuAemmen Driemaal ontmoeten de zwem mers elkaar in den wedstrijd EuropaVereenigde Staten. De Internationale Zwembond (F.I.N.A.) heeft naar aanleiding1 van de resultaten, be haald op de Europeesche kampioenschappen de Europeesche ploeg samengesteld, welke in den werelddeelcnwedstrijd tegen de Ver eenigde Staten op 20 en 21 Augustus a.s. in het Olympisch Zwemstadion te Berlijn zal uitkomen. Wereldrecordhouder Fick. De Europeesche kampioen op de 100 meter borstcrawl, Kees Hoving, zal Zaterdag tweemaal en Zondag eenmaal aan den start moeten ver schijnen en alle drie keeren zal hij het tegen niemand minder dan Pe ter Fick, den wereldrecordhouder op de 100 meter, moeten opnemen. Allereerst zal onze landgenoot Zaterdag in den sprint tegen den Amerikaan moeten zwemmen. Omtrent den uitslag behoeft men zich geen illusies te maken, maar Hoving heeft te Wembley op meer dan verrassen de wijze bewezen een zwaren tegenstander te kunnen zijn en ongetwijfeld zal de Rot terdammer dan ook zoo goed als henrmoge- lijk is, partij geven. Verder staat Hoving opgesteld als eerste man op de 4X 100 meter borstcrawl estafet te, welke eveneens Zaterdag verzwommen wordt, cn weer komt hij dan legen Fick uit. En ten slotte fungeert de Rotterdam mer nog als slotman op de 100 meter wis selslag estafette, welke Zondag op het pro gramma staat en voor de derde maal zal hij dan den wereldrecordhouder als tegenstan der ontmoeten. De Amerikanen te Hannover. De Amerikaansche zwemploeg, welke Za terdag en Zondag a.s. te Berlijn tegen Euro pa zal uitkomen, nam gisteravond deel aan wedstrijden, welke te Hannover werden ge vonden. Eenige gewonden, voor het grootste deel door het vuur van den eigen troep. Niettemin is het bataillon zoo ge demoraliseerd, dat de officieren hun manschappen niet meer in de hand hebben. Met voertuigen worden de soldaten teruggevoerd. Eén jacht vliegtuig is dus in staat geweest om 500 soldaten voor den strijd onge schikt te maken, alleen maar door zijn verrassend optreden, niet door de uitwerking van zijn vuur of bom men. Dit verschijnsel, aldus de schrijver, heeft er toe geleid, teneinde verrassende lucht aanvallen te keeren, speciale vlieger-verspie ders op te leiden en hij elk onderdeel in te deelen. Het zijn soldaten, die voortdurend de lueht naar vliegtuigen afzoeken. Zoodra een vijandelijk vliegtuig dat den troep wil aanvallen, wordt ontdekt, wordt de Ynarsch- formatie onmiddellijk verbroken cn mar cheert dc troep verspreid verder. Met den afweer van den aanval zijn enkele mitrail- leur-afdeelingcn belast. 1200 schoten per minuut. De schrijver wijst vervolgens op het ge bruik van jachtvliegtuigen ter ondersteuning van tankaanvallen ten einde Ier verdediging oprukkende tanks met hommen onklaar te maken. Wat het materiaal der regeeringslroepcn be- trpft merkt de schrijver op dat er grootc af deelingen Russische jachtvliegtuigen bestaan welke een maximum-snelheid van 500 k.m. per uur bezitten. Deze jachtvliegtuigen be zitten en z.g.n. moteur-canon (een Fransche uitvinding, waarbii een machinegeweer door de holle as van den vlieertuiemotor vuurt). Dit machinegeweer geeft 1200 schoten per minuut af. Het zijn één persoonsvliegtuigen welke een kleine hoeveelheid hommen moe- voeren. F.en aantal dezer vliegtuigen is bij de luchtverdediging te Madrid ingedeeld. Niet uit umanitaire overwegingen Aan de zijde der regeeringslrocpen is nog een aantal kleine afdeelingen Russische Aaiiinul te -nngap. 15 Aug, Athene 15 Aug, I Jodhp. 15 Aug. De Ibis bleef met storing aan het hydroift lisch systeem te Penang staan. houden. Het was voor de eerste maal, dat de Amerikanen na hun overtocht aan dea start kwamen. Op de 100 meter borstcrawl werd er zeer feilen strijd geleverd tusschen den wereld recordhouder op dit nummer, Peter Fick, en den Duitscher Fischer. Beiden noteer den denzelfden tijd, n.1. 50.5 sec. maar Fick, de a.s. tegenstander van onzen landge noot Hoving, bleek met aantikken iets eer der te zijn geweest. io,;* EMMERKETTING GEDEELTELIJK VAN SPIL AFGELOOPEN. Als gevolg van een Zondagavond ontstaan defect zal de „Karimata" zijn werkzaamheden tijdelijk moe ten staken. Tegen twaalf nur is n.1. de emmerketting van den bagger molen voor de helft van d« onder ste spil afgeioopen. De bemanning trachtte dadelijk het euvel te her stellen, doch dit mocht haar niet gelukken. Gistermiddag heelt men den mo len naar de haven van Terschelling gesleept, daar men van meening was dat herstel aldaar gemakkelijker zou kunnen geschieden. Men verwacht, dat de „Karimata" tegen het einde dezer week naar de „Lutine' zal terugkeeren om het werk te hervatten. Ter gelegenheid van het Re^jee- ringsjubileum van H. M. de Ko ningin t Ter gelegenheid van het Regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin zal de gelegen heid worden opengesteld tot 't voeren van radiotelefoongesprekken met Nederlandsch— Indië tegen sterk verlaagd tarief. De gesprekken waarin geen zakelijke aan gelegenheden mogen worden behandeld, die nen in de week van 5 tot en met 10 Septem ber te worden aangevraagd. Met de, afwikke ling dezer gesprekken wordt op 12 Septem ber daaropvolgend begonnen. Verbetering in den toestand vaö de zuster. Wij vernemen nader, dat er in den toe stand van zuster S., de verpleegster uit het Gemeenteziekenhuis te 's Gravenhage, die Zaterdagavond een noodsprong uit het raam van een op de eerste verdieping gelegen zie kenkamer maakte, thans een lichte verbete ring ingetreden is. vliegtuigen voor verschillende doeleinden in gedeeld. Bornbardeervliegtuigen bezat de Spaansche republiek slechts zeer weinig. Re presaillemaatregelen wegens de voortduren de bombardementen van Barcelona zijn niet uit humanitaire overwegingen achterwege gebleven, doch als gevolg van gebrek aan bruikbare bornbardeervliegtuigen. Dc beman ning van de regceringsvliegtuigen bestaat hoofdzakelijk uit Bussen. De troepen van generaal Franco beschik ken over Duitsche Messerschmitt-, Heinkel- en Italiaansche Fiat-jachtvliegtuigen. Daar nevens bestaan verscheidene escadrilles born bardeervliegtuigen van het type Savoia, Ca- proni en Dornier. In de lucht komt duidelijk de quantitatieve meerderheid van de vliegers van Franco tot uitdrukking. Barcelona heeft zelf geen basis zooals Ma drid om jachtvliegtuigen gereed te houden voor luchtverdediging. Het luchtafweerge schut is ongunstig geplaatst. De vliegers van de nationalistische troepen gelukt het steeds hun doel te bereiken. Zij bereiken van Pal- ma (Balearen) uit in 20 a 25 minuten Bar celona. Zij maken gebruik van de glijvlucht teneinde niet door de opgestelde luisterappa- raten te worden vernomen en verschijnen plotseling boven de stad. De reorganisatie van den luchtafweer van de steden wordt door don schrijver buiten beschouwing gelaten. Slechts een sterk en geoefend escadrille jachtvliegtuigen zou een succesrijke luchtverdediging mogelijk maken Batterijen moeten gecamoufleerd worden. Tenslotte behandelt de schrijver het lucht afweergeschut Camouflage van de batterijen is zeer noodzakelijk, daar de batterij anders kans loopt door zwermen vijandelijke vlie gers te worden aangevallen en tot zwijgen gebracht, tenzij de eigen vliegtuigen er in slagen de aanvallers te verjagen. Deze batte rijen bestaan doorgaans uit vier stukken, welke snel kunnen worden verplaatst naar bedreigde punten. "Tertrek ram Nanrtoe Rang. 15 Aug. (heenreis) Zilverreiger Basra 15 A 'terugreis) I Torenvalk pa5rR 15 A (heenreis

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2