Komische film Japaosche opmarsch weer gestuit Wieringermeer De Ned Herv, Kerk aan de gemeente De vijftiende Katholieke landdag Runciman nog niet bij Hitier Zes en twintig arbeiders neergeschoten Pater Hlinka stervende Czaar Nicolaas II heilig verklaard Hoving niet aan de start? Overdracht op 24 September TEXEL Matroos wilde zijn straf ontgaan De strijd verplaatst zich Opnieuw hebben de Chineezen de Japan- sche opmarsch gestuit en wel thans langs den zuidelijken oever van de Jangtse ten oos ten van Joeitsjang. Verklaard wordt, dat de Chineezen krachtige stellingen innemen in de heuvels buiten Joeitsjang. De Japansche opmarsch naar Joeitsjang volgde naar het Chineesche communiqué omtrent de krijgs verrichtingen meldt, op de mislukte pogin gen om in andere sectoren vorderingen te maken. De strijd verplaatst zich. Nu de .Tapansch opmarsch langs den spoorweg Kioekiang-Natsjang tot staan ge bracht is, aldus meldt het Chineesche persbu reau, is het centrum der krijgsbedrijven ver plaatst naar Joeitsjang, ten westen van Kioe- kiang. Aan de noordelijken oever van den Jangt se ontwikkelt de toestand zich snel in het voordeel der Chineezen. De steden Taihoe en Sosoeng ten oosten van Hwangmei, zijn reeds heroverd. Ken .Tapansch detachement, dat bij Hwangmei is achtergebleven, is volkomen omsingeld: Een Britsche sleepboot houden. vast ge- De Britsche kanonneerboot „Scarad" Is Voor Toengtsjau-eiland aangekomen om een onderzoek in te stellen naar het vasthou den van de Britsche sleepboot „Victoria", welke door een Japanneeseh was gechar terd. De Britsche vlag werd omlaag gehaald en vervangen door de Japansche, waarna het schip in beslag werd genomen. De Britsche autoriteiten hebben geëischt, 'dat het schip onmiddellijk terug wordt ge geven. Gisteren gingen er hardnekkige geruchten, :als zou de Britsche bemiddelaar Lord Bun- ciman plan hebben zich tot Hitier te wenden, om ook zijn medewerking yoor de oplossing van het minderhedenvraagstuk in Tsjeeho Slowakije in ie roepen. Te Berlijn verwacht men voor het oogen- blik echter geen onderhoud tusschen Run ciman en Hitier. Officieele kringen verklaren, dat zij gee- nerlei kennis dragen van een voornemen van dien aard. De gedachte aan een derge lijk onderhoud komt dezen kringen boven dien voorbarig voor. Men moet, zoo zegt men hier, de resultaten afwachten van de zending van Runciman bij de Tsjechoslo- waaksche leidende instanties. Waren de bandieten door een Mexicaanschen vakbond ge huurd? Zaterdagochtend is een trein, waarmede dertig arbeiders aan den Chapparo-spoor- weg in den staat Michoacan (Mexico) naar hun werk gebracht, door een gewapende bende aangevallen. De trein werd tot staan gebracht en de aanvallers schoten 26 ar beiders, die lid waren van een bepaalden vakbond, neer. De overigen werden vrijge laten. Men veronderstelt, dat de bandieten wa ren gehuurd door een concurreerende vak- vereeniging. De leider der Slowaaksche auto- nomisten. Pater Hlinka, de 75-jarige leider der Slowaak sche autonomisten is stervende. olgens inlichtingen uit welingelichte krin gen zal mgr. Hlinka een politiek testament nalaten doch de commissie en leiders van de partij heeft besloten dit testament niet te publiceeren, aangezien men vreest, dat hier door een scheuring in de partij zal ontstaan Uit Belgrado wordt aan het Hsb. gemeld, dat, het congres der Russische Orthodoxe kerk in het buitenland den laatsten Czaar aller Russen, Nicolaas II heilig zal verkla ren. Hij zou in Namen gaan polospelenl Elders in dit nr. berichten we, dat de Rotterdamsche zwemmer en Europeesch kampioen op de 100 M. borstcrawl, Kees Hoving, bij de Zaterdag en Zondag a.s. te Berlijn te houden wedstrijd EuropaVer. Staten in een drietal nummers den ver maarden Peter Ficfc zal ontmoeten. Het Vsbl. weet echter te melden, dat Ho ving heeft besloten om aan de wedstrijden „die aanstaande Zondag te Berlijn worden gehouden, niet deel te nemen". De reden hiervan is, volgens het blad, dat zijn ver- eeniging, de Rotterdamsche zwemclub, dien dag naar Namen gaat om -n polowedstrijd te spelen tegen de Koninklijke Antwerpsche Zwem'blub en voor deelneming aan enkele wed?' "den en dat hij reeds had beloofd hier te zullen uitkomen. Vermoedelijk zal de Duiischer Heibel, die te Londen vijfde werd, nu in de estafetteploeg worden op genomen. Naar wij uit volkomen betrouwbaren bron verrtemen, bestaat het voorne men bij de commissie voor kerkbouw in de Wieringermeer de drie kerk gebouwen op 24 September e.k. aan de Kerkvoogdijen over te dragen. Ter bevoegder plaatse wees men ons er op, dat dit bericht inderdaad juist is, maar nog op een voorloopige af spraak berust. Men deelt ons mede, dat de overdracht voor de gemeente geen kosten met ztch brengt, m.a.w. dat een en ander gratis zal geschie den. „Och, wtr#n alle menschen wij».." (Dat is heelemaal niet noodlg, alt ze achter het stuur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) En stal daarom zeventig gulden uit een kampeertent! De Rijkspolitie te Den Burg op Texel heeft een dienstplichtig matroos aangehouden, die uit een kampeertent een bedrag van f70.- had gestolen. De jongeman had den diefstal begaan, aldus het Hsb. om hiertoe in staat gesteld door het geld naar Eindhoven te vluchten teneinde ecnige disciplinaire straf te ontgaan. Hij is gevankelijk naar den Hel der overgebracht. KOEGRAl JUL1ASABORP EINDLES VAN DEN MELKCURSUS. Door een commissie bestaande uit de hee- ren .T. Koster, D. Kaan en Ir. H. J. Huisman, werd aan de leerlingen van den door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw afdeeling Den Helder in samenwerking met de Coöperatieve Zuivelfabriek „Koegras" te Callantsoog en de Coöperatieve Zuivelfa briek „De Vooruitgang" te Julianadorp ge- organiseerden melkcursus, een examen af genomen. Hot aantal deelnemers aan dezen cursus bedroeg 6, aan 5 waarvan een diplo ma kon worden uitgereikt, met name aan W. Jimmink, W. Rampen, C. van der Vlies D. Gouwenberg. allen fe Koegras en aan A. Swaerts te Callantsoog. Na uitreiking van de diploma's door den heer J. Koster vroeg de heer I. J. Schroe- vers, Voorzitter van de afdeeling Den Helder van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw het woord, in de eerste plaats om de geslaagden geluk te wenschen met hun succes en voorts om hen erop te wijzen van hoeveel belang het is om het hier geleerde ook verder in de practijk toe te passen en zoo propagandist te worden voor het hier gegeven onderwijs. Tevens dankte hij de Commissie tot Ver betering der melkwinning in Noord-Holland voor de medewerking bij het organiseeren van dezen cursus en hoopte dat de com missie w"ederom steun zal willen geven voor een eventueelen cursus in het volgend jaar. Voorts werd de heer Jb. Zeeman geluk- gewenscht met het resultaat dat hij met deze leerlingen heeft weten te bereiken en werd hem dank gebracht voor de uitnemen de leiding, alsook aan den heer N. Hoorns man, die wederom zoo bereidwillig was zijn bedrijf voor de practische lessen ter beschikking te stellen. Na gelukwenschen aan de geslaagden en dankwoord aan allen die tot het' welslagen van den cursus hebben bijgedragen ver klaarde de heer J. Koster, Voorzitter der commissie, den cursus voor gesloten. WIERINGES HOUTEN GARAGE AFGEBRAND. Luxe auto door het vuur vernield. Gistermiddag ongeveer halféén is brand uit gebroken in de houten garage van de fam. de Haan, staande naast Cinema „de Haan". Het houten gebouwtje brandde in een oog wenk als een fakkel en lag dan ook spoe dig aan den grond. Een luxe auto van Garage de Haan, welke in deze garage stond werd eveneens een prooi der vlammen, zoomede een handwagen e.d. Daar het gebouwtje geheel op zichzelf stond was voor de belendende perceelen geen ge vaar aanwezig. Do brandweer bestreed het vuur met een slang op de waterleiding. Niets was verze kerd. Omtrent de oorzaak tast men volko men in 't duister. DEN OEVER. „O. O. V." Naar wij vernemen zal de Oeversche Orkest- vereeniging a.s. Woensdag haar medewer king verleenen bij de feestavond van de Mid- densfandsvereeniging tc Hippolytushoef. Oni ko-bi v-thAaal door Joh. W. Broedelet. Meneer rent, zwoegt, blaast, timmert, ont- spijkert, Is al dagen in de weer, want gaat verhuizen. Glijdt van stoel, wrijft been, gooit jas uit, bevliegt de trappen, pakt, bukt, klopt met vernieuwde razernij. Me vrouw, hoofdschuddend, ziet 't aan, kal meert, betoogt. Is van oordeel: „daar heb ben we toch menschen voor!" Meneer springt op als adder-gebeten, gebaart, raast, zenuwlacht waanzinnig: „Menschen? Als hij er niet bij is, komt er nooit ergens wat van terecht. Persoonlijke leiding is alles. Ze moet 'm nou niet staan te be-dit en dat- tcn." Mevrouw, berustend, hoofdschudt trager, laat 'm z'n gang gaan. Begint van den weeromstuit mee, stofdockt, hangt af, schikt stapelt. Meneer, vuurrood, graait onder so fa, kromt als sterk-gespannen boog. Knoo pen vliegen los, bretels flocp-floepen. Meid, bcbombardeerd, kijkt onthutst. Meneer zet door, richt zich op, draaft, beveelt. Meid, uit 'r doen, rent 'm na, zucht, voorhoofd-veegt. Trappen kraken, planken daveren, kisten botsen. Wereld-chaos, eind der dingen. Kat \Iucht door 't zolderraam. De dag is morgen. Verhuizers komen pas oni twaalf uur. Meneer, ontsteld, boodschapt, telefoont, dreigt. Verhuizers kunnen niet eerder. Meneer tol-draait, armen-wiekt, slikt krampachtig. Nieuwe knoopen lucht- doorklieven, bretels zwaai-zwaaien. Me vrouw sust. Meneer sist. Bedenkt zich dan, heeft 'n plan, herstelt zich. Zal vooruitgaan 's morgens met behangers, aanwijzingen ge ven voor zeil, gordijnen, viltpapier. Dan kun nen dc meubels zoo neergezet. Methodische arbeid is zijn systeem. Persoonlijke leiding is alles. Slaapt 's nachts niet, woelt, kreunt, springt. Droomt van tafels met zes poo- ton, van stoelen die dichtslaan, bedden die polkccren. Is om zes uur op, zet zelf thee. 't Is koffie. Schenkt melk bij, 't Is weer wat anders. Hangt uit de ramen, be-handenklapt melkboer. Neemt brood, snijdt hompsneeën, gilt: z'n duim bloedt! Boter zoek, kaas op den schoorsteen. Wacht twee uur. Mevrouw rommel-stommelt boven. Mei waart als blee- ke schim. De bel! Dc behangers, eindelijk- Meneer beveelt, wijst aan, adviseert, voet- stampt, adem-hijgt. Drinkt laatsten slok koffie-thee met nog wat. Zal voorgaan, hob bel-tolt de trap af, komt terug, had nog wat vergeten. Raast nu als 'n hagel-slag naar beneden, komt op straat. De frissche lucht brengt 'm tot zichzelven. Is de halve straat al af. Te drommel, de sleutel van 't nieuwe huis! Rent terug, ko gelt opnieuw opwaarts, zoekt, raast, ver wijt, grijpt naar z'n hoofd, houdt 't vast. Vindt den sleutel, stormt weer af, neemt de straat in vliegstap, tempert zich, slaat den hoek om. Neuriet, 's Morgens buiten maakt je 'n ander mensch. Wandelt 'n kwartiertje, komt in nieuwe wijk. Straat in aanbouw, gelijkvormige hui zen, duinwind, slof, zand, kalk, behangsel- reepen. Zet er zich straf tegen in, ziet niet van de waai-waai. Moet nog twintig stappen verder naar 't nauw-voltooide huizenblok. Boven- en benedenwoningen naar één model Knijpt de oogen dicht, blind van de opwar- reling. Is er, hijgt voldaan. Opent de deur, zet zich op de trap, wachtend op de behan gers. Z'n omwonden duim steekt. Zit 'n eeuwigheid, springt op. loopt naar buiten, ziet de behangers, armen-zwaait, roept. Z'n hoed dartelt heen. Hij gaat op jacht, grijpt, struikelt, heeft ten soltto beet. Z'n heen staat, in ijzerdraad, z'n schoenen zijn bestuifseld, z'n das zit hij z'n oor, kran ten en pakpapier om-cirkelen z'n hoofd. Nieuwe wijk! Persoonlijke leiding is alles. Hij ordon neert de behangers, loopt naar boven, wijst, legt uit. De mannen gaan kalm aan den arbeid, leggen, knippen, snijden, nassen, meten. Meneer ziet toe, overal tegelijk, één warreling, weet niet, waar z'n hoofd zit, siaart met wazige oogen. Maar 't schiet op. Mevrouw zal verbaasd zijn. Kwart voor twee. Hij hoort 'n wagen. Daar zijn ze! Hij kijkt uit het raam. Jawel, daar komt het gevaarte. Hij roept, wenkt. De deur staat nog open. De behangers zijn bij na klaar! 'n Verhuizer kijkt de 1rap op. „Breng maar vast naar boven!" schreeuwt meneer, rauw, heeft geen stem meer. De man beneden knikt, treedt dan terug. Me neer vliegt weer naar de achterkamer. God dank, 't zeil ligt. Nu nog dc gordijnen! De trappen worden bebonkt, beklotst, be- stampt. „Laat ze hun gang gaan", denkt meneer. „Als eerst die behangers maar klaar zijn!" Gaat eindelijk toch kijken, nieuwsgie rig, komt voor, ziet de meubels. Kijkt ver dwaasd, staat als 'n standbeeld, spert de oogen. Dat zijn zijn stoelen niet, zijn tafels, zijn sofa! En die lamp, die kast! De druppels sijpelen langs zijn voorhoofd „Wat beteekent dat? brengt ie dan met moeite uit. „Zijn jullie gek geworden, of ben ik het?" De verhuizers bestaren 'm stompzinnig. 'n Gedachte doorfiltst z'n brein. Hij wan kelt, ziet rond, stormt vervolgens naar 't raam, kijkt naar buiten. Al die gelijvormi- ge. nieuwe huizen! Daar dreunt langzaam 'n tweede verhuis wagen aan. Z'n vermoeden wordt bijkans zekerheid. Hij tolt haastig de woningen, durft niet meer denken. En straks komt z'n vrouw! „Pardon" hoort hij achter zich. Keert zich om, ziet 'n hem onbekenden heer, die uit legging vraagt, druk gebaart, eindelijk op speelt. op z'n voorhoofd wijst. Hij snakt naar adem, sforttert, hakkelt, 'n Waas komt voor z'n oogen, hij is 'n onmacht nabij. En al maar meer vreemde meubels worden binnengedragen. Achter kloppen nog de be hangers. De consternatie heeft 't hoogtepunt be reikt. Zal 'n uitbarsting volgen? Nog ver keert meneer.in twijfel. Daar verschijnt z'n vrouw -met oogen als zoeklichten. „Man, wat doe je hier?" roep ze verbaasd. „Je moet toch twee verder zijn?" Meneer mond-hant als 'n bruinvisch. Nu eerst beseft ie 't. Die baast, die inspanning van dagen, die verbijsterende waai-waai, die onbewoonde wijk! Dat zoo'n sleutel ook op meer deuren past! Hij stamelt excuus kijkt als een verslagene. En ordonneert op nieuw de behangers, die niet weten, hoe ze het hebben. De boel lag net. Dat zal 'n kater tje worden vandaag! „Persoonlijke leiding", pruttelt mevrouw. „Als jij je d'r mee bemoeit, hc?" Meneer verliest weer twee knoopen. Défilé. Men deelt ons mede dat een aantal visschers van Den Oever deel zullen nemen aan het défilé dat 6 Sept. a.s. voor H. M. de Ko ningin te Amsterdam zal worden gehouden. Hr. Ms. „De Buffel". Getrokken door enkele sleepbooten is het wachtschip Hr. Ms. „De Buffel" Maandag morgen weer van Den Oever naar Den Hel der vertrokken. ASNA PAULOWSA „Roomsch naar buiten". Gij zult hier niet lang meer zijn, aldus sprak de voorzitter van het landdagcomité, burgemeester Nolet van Warmenhuizen, in een speciaal woord van welkom tot burge meester Lovink. Deze overweging, aldus spr. heeft voor ons den doorslag gegeven om dezen loden landdag in Uw gemeente te houden (applaus). Het applaus dat hier op klinkt, geeft mij nog te meer de overtuiging dat ik uit naam van alle Katholieken uit ons district spreek en in het bijzonder na mens de Katholieken van Anna Paulowna, als ik U van harte gelukwensch met de onderscheiding welke U is ten deel geval len, (daverend applaus). Actueele onderwerpen. Ook" op den Maandagmiddag op het R.K. schoolplein aan de Spoorbuurt gehouden landdag die door vele Katholieken, uit den geheelen omtrek, werd bijgewoond zou, zoo zeide spr., een actueel onderwerp ter sprake komen. De heer Nolet kondigde aan dat thans het onderwerp „Roomsch naar huiten" aan de orde zou zijn. In dezen tijd, aldus spr., wordt veel on derst boven gekeerd. Al het bestaande staat aan aanvallen bloot. Speciaal wij Katholie ken moeten het ontgelden. Er moet een te genaanval worden georganiseerd. „Nu of nooit" schijnen de aanvallers zich tot leuze gekozen te hebben. Pessimisten zijn er on der ons. Maar gelukkig ook optimisten, zoo als de groote pionier, de ook hier bekende Mgr. Dr. Poels, die o.a. heeft geschreven dat wij Katholieken zoolang het zwaard moeten opnemen totdat de beschaafde wereld de R.K. kerk heeft erkend als de stichting van den Verlosser der wereld. Rede Kapelaan Pronk. In plaats van Pater Borromeus de Gree- ve, wiens verhinderd zijn wij reeds meld- don, heeft vervolgens kapelaan E. N. F. Pronk uit Alkmaar een geestdriftige, groo te rede gehouden, waarin hij telkens terug kwam op het gegeven onderwerp „Roomsch naar Buiten". Spreker die zich een be gaafd redenaar toonde, bepleitte een strijd baar katholicisme. Christus zelf zij ons ten voorbeeld. De groote vraag, waarop ik zal trachten een antwoord te geven, zoo ging spr. voort is: van welk gehalte moet het leger van Christusbelijders zijn en met welke wapenen moeten zij zich toerusten om zegevierend uit den strijd te komen. Het Gelialte. Wij leven hier in een democratisch land, wij hebben onze menschen overal in, maar er zijn toch groote stroomingen die telkens tegen de rots van Petrus opbotsen. Als het om specifiek Roomsche'belangen gaat staan wij alleen met ons derde deel van de Ne- dcrlandsche bevolking. Do gedachte: liever Turksch dan paapsch, ligt volgens spr. nog in een groot deel van het volk verankerd Nu vormen wij nog een derde, maar als onze kinderen groot zijn, zijn wij in de meerderheid dan kan niemand en niets ons meer deeren. Spr. moest er echter aan toevoegen dat Spanje, Mexico en Oosten rijk nog iets anders leerden. Daar is de bevolking bijna geheel R.K. De kracht ligt dan ook niet in het getal, maar in het gehalte. Zelfgenoegzaamheid beteekent stil stand. Stilstand brengt bederf en ontbinding Strijdbaar moeten we zijn, aldus spr., „Roomsch naar buiten". Een kerngezond godsdienstig leven moet een voortdurende wisselwerking tusschen denken en doen te weeg brengen. Christenen van den Daad. daar hebben we behoefte aan. Wij spreken niet schoon, maar wij leven schoon, was het woord van dat oude fiere Christendom van den daad. Wanneer wij het „Uw Koninkrijk kome" bidden, beteekene dit: maakt mij tot een strijdbaar katholiek, wiens handel en wan del aan een Christelijk geweten is getoetst. Menschen met een moraal voor Zondagmor gen en een voor Zondagavond beteekenen als strijder niets. Spr. ging uitvoerig na hoever de ont kerstening van het openbare leven reeds gevorderd zou zijn. Toch zag hij, als mo- reelc steun in den strijd verschillende hoop volle symptomen. Velen willen naar God terug. Het Religieus Socialisme vindt hier in zijn oorsprong. De Engelsche arbeiders hebben een manifest gepubliceerd waarin verklaard wordt dat alle plannen tot lots verbetering nutteloos zullen zijn, indien ze niet doordrongen zijn van den geest van het Christendom. Frankrijk beleeft een heerlijk Reveille na Leon Blum. De tijden zijn moeilijk, aldus kap. Pronk, maar nimmer kregen wij zoo'n goede ge legenheid om onzen slag te slaan in het openbare leven. Het wachtwoord zij nu: alles herstellen in Christus. Wij moeten met ons geloof naar buiten treden en onze persoonlijke, sociale en staatkundige leven er van doordringen, opdat wij uit de chaos van den modernen lijd met zijn godloos communisme, nationaal-socialisme en nieuw heidendom het Godsrijk bouwen. Wanneer de priesters belemmerd worden, moeten de leeken het geloof, door hun christelijk leven ten voorbeeld te stellen, uitdragen, heeft de Dtiitsche Bisschop Mgr. Boming onlangs gezegd. Zonder het licht van het geloof is het menschelijk leven een comedie, zog eindig de kapelaan Pronk zijn gloedvol betoog, dat een uur duurde, ongeveer: pas in het licht van het geloof leeren wij 's levens oorsprong, inhoud en bestemming kennen. (Langdurig applaus). Ook de heer Jan Behrends uit. Bergen koos het. „Roomsch naar bui ten" tot onderwerp. De rede van den heer Behrends had echter een historischen inslag en legde er den nadruk op, hoe het Noor derkwartier, welks bodem ons draagt, mid dels voortdurende strijd aan de zee is ont woekerd. Deze strijd heeft het karakter van den Noordhollander gevormd. Hier spreekt voor hem die luistert, de stem der historie. Er is geen land waar s menschen werk zoo diep in het land staat gegrift. Spr. schetste de opkomst van het cultureele leven in deze gewesten. In 1300 waren hier reeds 116 kerken en 13 kapellen. De katholieken hebben aan allen strijd tegen het water en den Spanjaard dapper meegedaan. Na de overwinning zijn ze echter, aldus spr., onderdrukt. Tweederangs burgers zijn ze echter nooit geweest. Wij waren ook strijdend, wij stonden achter Oranje, toen en nu. Op onze kerken staatj het kruis, maar uit de torenspits strekt de vaderlandsche driekleur met de Oranjewinpel (applaus) Wij katholieken moeten strijdend Mijven, aldus spr., want de stem van geslachten, spreekt tot ons. Wat morgen gebeuren gaat is onbekend. In deze gewesten, Wesf-Friesland, Kenne merland en Waterland hebben we 100.000 volwassen katholieken. En dat in het Pro- testantsche Noorden. Deze 100.000 dragen de verantwoordelijkheid voor wat hier ge beurt. Ze kunnen de gang van zaken wel degelijk beïnvloeden. Bedenkt eens of er ook niet iets aan het openbare leven zou veranderen als hier 100.000 georganiseerde communisten waren? Is het evenwel zoo, vroeg spr. zich af dat deze maatschappij nu doortrokken is van den Chr. geest, zoo dat de zeden en normen er van glanzen? Spr. moest toegeven dat vele katholieken aan vergenoegzaamheid lijden en „verbur- gelijken'-. Men speelt zoo graag martelaar, maar is ons leven wel heelemaal Christe lijk? Geloog is niet te overwinnen. Slechts hij die niet katholiek leeft, kan met succes vervolgd worden. Spanje, Mexico en Oosten- riik weken als hij tnoverslag. We moeten menschen hebben met pit en ruggegraat, die voor hun geloof uitkomen en er naar leven. Het Christendom, zeide' kapelaan Pronk zoo treffend, is zoo lang als ons mensch-zijn rekt. De Paus heeft richtlijnen voor den op bouw van een nieuwen tijd gegeven. Die moeten we in ons bloed opnemen. Ze zijn er niet alleen voor ons, maar voor de heele wereld en voor ons geheele volk, aan wie wij, leeken, ze hebben uit te dragen. (Applaus). Optocht. Na een sluitingswoord van den heer No let marcheerden de landdagbezockers met het Heldersche muziekcorps „Winnubst" voorop rond de Spoorbuurt. Na de terugkeer werd op het terrein een plechtig lof gecele breerd. De sprekers werden door muziek van „Winnubst" en zang van Schagen's R.K. Kerkkoor afgewisseld. Onder de aanwezigen merkten we o.m. Deken Kuys op, die als adviseur van het Landdagcomité speciaal welkom werd ge- heeten, alsmede vele vooraanstaande katho lieke voormannen uit de omgeving. Het comité beschouwde den landdag me de dank zij het weer, als uitstekend ge slaagd. AMSTERDAM, 15 Aug. Veemarkt. 331 Vette koeien: le kw. 72 78 ct., 2e kw. 60—70 et.., 3e kw. 50—58 ct., per Kg. slachtgewicht; 60 melk- en kalf- koeien f 200270 per stuk, 69 vette kal veren: 2e kw. 5160 ct., 3e kw. 46—52 ct. per Kg. levend gewicht; 105 nuchtere kal veren f 7—12 per stuk, 57 schapen f 20—27 per stuk, lammeren f 1618.50 per stuk, 423 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 6667 ct., zware varkens 64 65 ct., vette varkens 6364 ct. per Kg. sl. gewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Overzicht: Vette runderen matige aanvoer (Katholieke feest dag), handel gedrukt, prijzen onveranderd; melkkoeien zeer matige aanvoer en handel, prijzen onveranderd. Vette kalveren matige aanvoer, zeer stugge handel, prijzen ietSi hooger. Nuchtere kalveren matige aanvoer, handel vlug prijzen constant. Schapen en lammeren aanvoer gewoon, handel stug, hoogere prijzen. Varkens matige aanvoer, handel vrij willig, onveranderde prijzen. ALKMAAR, 15 Aug. Aardappelen 1.502.80, aalbessen 20. andijvie 0.802.80, appelen 5.5012, augur ken 16.50, bloemkool I 716, idem II 25, donerwten 4.druiven 1832, gele kool 2.60 50, groene kool 1.803, kropsla 1.80 5.70, om.kommers 14.50, meloenen 1028, peren 6.5019, prei 4.60, peterselie 1.803, perziken 28, postelein 0.100.22, rabarber 3.506, roode kool 12.40, selderie 0.80 2.60, spinazie 0.751.35, dubbele spercieboo- nen 0.701.95. tomaten 23, uien .4405.30, wortelen 6—11. PURMEREND, 16 Aug. Veemarkt. Koeien, totaal 600 stuks: vette koeien 6173 ct. per Kg., goldekoeien f 140200, melkokeien 220304, stieren 49 53 ct. per Kg.. 14 paarden 11200, 50 vette kalveren 3050 ct. per Kg. 320 nuchtere kalveren v. d. slacht 718; 1566 vette varkens 0.550.57 60 mager var kens 2836; 480 biggen 1724; 400 schapen 24; 30 hokken 313: 350 lammeren 8-11. BROEK OP LANGEND IJK, 16 Aug. Schotsrhe muizen 3.eigenheiemrs 2.80 3, hl. dito 2.502.90, drielingen 2.10, uien 3.604.60. driel. 4.20, cele nep 4.406.50, driel, 5.40. zilvernep 6.30—6.40, spercieboo- nen 6.60—9.30. snijboonen 10.70—11, kroten 2.10*2.60. 90.000 Kg. roode knol 12. 11000 kg. gele knol 1—1.20; 1200 kg. bloemkool 19.80—11.50, dito 2e soort 5.S0: 3400 tomaten A 4.30—4.60: R 4.30—5.10;; C 4. CC 4, 840 kg. druiven Alirant 3538.40; Frankenthalers 33.10—40.60; 630 komkom mers 1.10—3.60 68 Perziken 4.50—8.80; 16 meloenen 1524 NOORDSCHARWOUDE, 16 Aug. Schotscbe muizen 2.90—3, grooten 2.20— 2.30, ei~°nheimers 2.90—3, bl. dito 2.50—2.80, drielingen 1.70—2.10, uien 3.70—4.70. driel. 44.30, gele nep 6406.90, zilveruien 1 1-20, drielingen 4.805.30. zilvernep 5.106.50: 200 bos peen 2.50 2.80; spercieboonen 6.4012; 8.50 kroten 0.801.90: rode kool 1.30—1.40; 30600 k<- witte kool 0.80—1.10

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3