Ontbijten, visschen, zonnebaden! f Vechtpartij om een buffelstaart Meer oefening, meer ongelukken De tribune begon te leven.... Visch van het menu geschrapt Gevaarlijk vechtersbaasje Ossche marechaussee in hooger beroep Duitschland heeft ees te kort aan bouwvakarbeiders Autobus viel in hinderlaag Sensationeel proces in New York Amerika's staatssecretaris met Als Amsterdam de vacantie naar Europa Fransch vliegtuig bij den start verongelukt Geweldige partij opium in beslag genomen Koningin inhaalt. Dc weg over Wieringen voorrangsweg Britsch Koninklijk Paar naar Amerika Water in een mijnschacht gedrongen Moord op Hollandsch- Duitsch grensgebied Roosevelt met vacantie Schijnwerpers belichten de wa gons. Motorpolitie begeleidt den trein. Franklin D. Roosevelt reist veel en gaarne. Hij gaat visschen, wanneer het Congres vergadert, wat de volks vertegenwoordigers hem overigens zeer kwalijk nemen en maakt lange re reizen, zoodra het soms ietwat las tige parlement eindelijk met vacan tie gegaan is. Thans onderneemt hij weer een grooten tocht, die hem voor den tijd van bijna zes weken van zijn bureau in het Witte Huis zal afhou den. Eerst bezocht hij Midden- en West-Amerika. Overal zag hij politici en hield toespraken tot 't volk, deels van het achterste platform van zijn trein, deels op bijeenkomsten in ver schillende steden. Zijn bijzondere trein bestaat, uit 10 tot 12 wagons. Hij zelf gebruikt er slechts een, den laatsten, van welks balcon af hij dan zijn toespraken houdt. De wagon is ingedeeld in een eetkamer (f^gelijktijdig bureau), een woonkamer (tegelijktijdig conferentiekamer) en een slaapkamer met bad. Een bar voor de reporters. Daarbij sluiten zich de wagons voor den veiligheidsdienst (die hier S. S., d.w.z. Secret Service heet), voor zijn gevolg, drie wagons voor de pers, een wagon voor de dotoreporters, en res tauratiewagen, een wonwagen met bar voor de steeds dorstige reporters en andere reizigers cn een bagagewa gen aan. Het achterbalcon van zijn wagon is van microfoons en een luidsprekerinstallatie voorzien, zoodat hij op grooten afstand ge hoord kan worden. De ongeveer 30 tot 50 journalisten die hem vergezellen, hooren de toespraken in hun woonwagen door luid sprekers, zoodat zij niet behoeven uit te stap pen, maar hun verslagen onmiddellijk op de schrijfmachine kunnen typen. Uitgebreide voorzichtigheids- maatregelen. De reizen van een president der U. S. A. worden steeds met de grootste zorgvuldig heid door den Secret Service voorbereid. Reeds veertien dagen voor het begin van de reis controleert de chef van de lijfwacht van het Witte Huis, overste Starling, alle sta tions, die de president zal aandoen, om over al voor voldoende veiligheid te zorgen. Bo ven de plaatsen waar de president zich zal ophouden, mag tijdens zijn bezoek niet ge vlogen worden. Gevaarlijke heuvels en da ken worden ontruimd en door de plaatselij ke politie of mariniers bezet. Blijft de trein 's nachts op een sta tion staan, dan werpen schijnwerpers hun licht voortdurend op de wagons, die door de mannen van den Secret Service vijftien van hen begelei den den president overal bewaakt worden. Bij autotochten staan twee mannen op de treeplanken, andere rijden voor en achter zijn auto. Geen jas meer over den arm. Bij zaalvergaderingen mag niemand een jas over den arm of een pakje in de hand dragen. Bovendien mogen president en vice- president nooit in denzelfden trein reizen, opdat niet beide mannen omkomen, indien de trein zou verongelukken. Op gevaarlijke Een circus-olifant zat er onder! Een wilde geschiedenis in Utrecht. Gisteren hebben de olifanten van circus Bouglione, dat te Utrecht optrad, een pa niek ontketend onder de bezoekers. Op initiatief van Rosa, de jongste oli fant, zijn zeven dikhuiden tijdens de ma- tinée uit het circus ontsnapt en hebben een trip gemaakt naar de Volkstuintjes, welke zich in de. nabijheid van de tenten bevin den. Doch vóórdat de dieren van de gezonde Utrechtsche buitenlucht gingen genieten, zette één hunner in den meest letterlijken zin van het woord de tribune in de groote tent, op stelten! Het beest wist zich n.1. in een nauwe ingang te wringen, welke \lak onder de hoogste zitplaatsen doorloopt en tot schrik van het pu bliek, dat op het „schellinkje" had plaatsgenomen, begon de stellage plotseling te bewegen Kinderen en vrouwen sprongen schreiend en gillend van hun plaatsen op, ter wijl het personeel van Bouglione de olifant naar buiten dreef. De voorstelling werd voortgezet, doch in middels waren de zes andere deserteurs na hun visite aan de volkstuintjes in de hier aan grenzende fortgraeht terecht gekomen. Zij wisten zich weer op het droge te werken en werden nu door hun temster en haar collega, na een inspannende jacht, naar hun stallen teruggevoerd. trajecten moeten politieagenten op motor fietsen den trein begeleiden en daarbij dik wijls 120 k.m. per uur rijden. De trein is van uitstekende ventilatie voorzien, wat bij de tropische hitte van den Amerikaanschen zo mer zeer gewenscht is, maar de kolen voor de locomotief moeten met de handen in den tender geborgen worden, opdat daartusschcn geen bom verborgen kan worden. Geen zuiver genot. De president betaalt voor zijn wagen dage lijks 75 dollar en bovendien de kosten van het onderhoud. Ook de journalisten moeten voor de reis en het eten de gewone tarieven betalen; Amerika kent geen vrijbiljetten. Intusschen wordt hier ook geen uitzondering gemaakt, maar iedere krant, die de kosten betalen kan, zendt een of meer reporters uit en zoo gebeurde het bijna dagelijks, dat de correspondenten der oppositie-pers uit den treiu van den president felle artikelen tegen F. D. R., den chef v an den trein, aan hun bladen zonden! De reis is dus geen zuiver genot voor Roosevelt: voortdurend bezoe kers, meeningsverschillen tusschen de politici in de verschillende sta ten, die hij te beslechten had, tal rijke redevoeringen, hatelijke pers commentaren, geen rust bij dag en nacht. Thans rust. Daarvoor rust. hij thans aan boord van den kruiser Houston uit; hij zal bij de Schildpaddcneilanden op haaien, zwaard- visschen enz. jagen en daarna door liet Pa namakanaal naar de westkust terugkeeren. Aan boord zijn journalisten noch vrouwen. Zijn dagindeeling is: ontbijt-visschen-zonne- baden cn lezcn-middagctcn-visschcn-lcz.cn en ordenen van zijn postzegclverzameling- avondetcn-bioscoop op het dek slapen. Zijn lectuur bestaat voor het grootsle deel uit zee geschiedenis en defect ieverontans. Zieke soldaten mogen vermoede lijk a.s. Zaterdag het hospitaal verlaten. De militairen in de Menno van Koehoorn kazerne te Arnhem, die aan voedsel vergifti ging na het gebruik van gebakken visch le den, zijn allen hersteld. Zij konden, aldus het Hsb., wederom in de stad uitgaan doch kre gen nog geen verlof om naar hun woon plaatsen te vertrekken. De patiënten in het militaire hospitaal heb ben gisteren een lichte voeding gehad; zij zullen naar het zich laat aanzien, in den loop van de week geleidelijk opstaan en ver moedelijk Zaterdag allen 't hospitaal kun nen verlaten. Van het menu v an de kazerne is voorloopig de visch geschrapt. Steekpartij tusschen jongens. Gistermiddag geraakte een tweetal jon gens van twaalf jaar onder 't Zand (Gronin gen) bij een woordenwisseling handgemeen Het zoontje van de weduwe H. haalde eens klaps een mes te voorschijn en stak hier mede zijn tegenpartij, D. V., in het achter hoofd, waardoor een diepe wonde ontstond. Na voorloopig verbonden te zijn, werd de jongen naar zijn woning overgebracht. De toestand van het slachtoffer is niet ernstig. De leden van de vorige brigade Konink lijke marechaussee te Oss zijn, naar de N. R. Ct. meldt, bij den Centralen Raad van beroep te Utrecht in beroep gegaan tegen de uitspraak van het Ambtenarengerecht te 's-Gravenhage. SULTAN NAM ZIJN HUISORKEST MEE. De dirigent kan in Europa nog wat leeren. Onder den staf van bedienden, en per soneel, welke de Sultan van Langkat met zich mee naar Europa heefl genomen, be vindt zich ook de leider van zijn huisorkest, die in Europa zijn kennis van F.uropresche muziek cn van de meest mo.lernc amuse mentsmuziek zal verrijken. Dit huisorkest luistert nl. vaak de feestelijkheden aan het hof van I.angkat op en speelt hij diverse gelegenheden. Is'oq geen Italiaansche bouwvak arbeiders te werk gesteld. De in het buitenland gepubliceerde be richten over onderhandelingen, die op het oogenblik gevoerd zouden worden te Ber lijn betreffende het te werk stellen in Duitschland van Italiaansche bouwarbeiders zijn voorbarig, aldus verzekert men in het Duitsehe Rijksministerie van Arbeid. Juist is, dat een vertegenwoordiger van de Itali aansche bouwvakfedcratie, Begnotti. zich in verbinding heeft gesteld met het Duitsctic arbeidsfront over de vraag of cn in welken omvang Italiaansche bouwarbeiders in Duitschland gebruikt zouden kunnen wor den in verband met tiet tekort aan ge schoolde arbeiders in dit land. Het gaat echter, zoo verkléart men nader, slechts om een voeling nemen tusschen de beide organisaties. Er worden gcenerlei concrete onderhandelingen van regeering tot regee ring gevoerd en men kan zelfs niet zeggen of men tot dit stadium zal geraken. Deviezenmoeilijkheden de groote belemmering. Gezaghebbende Duitsehe kringen wijzen er op, dat deze kwestie minder gemakkelijk op te lossen is dan het probleem der Itali aansche landbouwarbeiders, die thans in Duitschland werken. De bouwvakarbeiders zijn van alle geschoolde arbeiders degenen, die de hoogste looncn beuren. De Italianen zouden, in geval een overeenkomst tot stand zou komen, willen dat een deel hunner loonen naar Italië zou worden overgemaakt. Bii deze deviezenmoeilijkheden komen dan nog kwesties van logies. Ondanks de drin gende behoeften van Duitschland aan bouw vakarbeiders, verwacht men voor het oogen blik niet, dat een arbeidersovereenkomst af gesloten zal worden. Zes Joden in Palestina gedood. Zeven bandieten neergelegd. Laat in den middag is gisteren een autobus op den berg Karmel bij Haifa in Palestina in een hinderlaag gevallen. Van de inzittenden wer den zes Joden gedood en twee Jodin nen gewond. Britsclie militairen waren spoedig ter plaatse. Zij heb ben zeven bandieten neergelegd. Arabier ter dood gebracht. Te Jeruzalem is een Arabier, die door het militaire hof ter dood was veroordeeld we gens liet vervoeren van een bom op straat nabij de grens van Tel Aviv op 20 Juli j.1. terechtgesteld. Drie Joden zijn gewond, loen een landmijn tot ontploffing kwam onder den vrachtwagen, waarin zij, nabij Herdera vervoerd werden. Onthullingen verwacht betref fende invloed der gangsters. Gisteren is in het gebouw van het Hoogge rechtshof fe New York het proces begonnen tegen den democratischen Tammany-Hall- leider, James Hines, die beschuldigd wordt van omkooperij en van het houden van ver boden loterijen. Men verwacht, dat het proces een der sen sationeelste zal worden, die ooit, 1e New York gehouden zijn en dat het zal leiden tot onthullingen betreffende den invloed der gangsters op de stedelijke rechters en ma gistraten. In kringen der onderwereld verwacht men dat de districtsattorney, Thomas De- wey, verscheidene anderè stedelijke ambte naren zal aanklagen, o.m. rechters en po litici. Gisteren is het publiek niet tot de zitting toegelaten, aangezien alle plaatsen bezet waren door de journalisten en door 300 per soncn uit wier midden de jury zal worden gekozen. Aan boord van de sterdam". „Nieuw-Am- De Amerikaansche Staatssecretaris Sum- mer Welles gaat voor de tweede maal in dit jaar een reis naar Europa maken. Hij zal zich 16 Augustus inschepen aan boord van de „Nieuw-Amsterdam". Na eenige dagen in Nederland te hebben doorgebracht, zal hij zich naar Zwitserland hege\en. olgens een oflicieele uiededceling wil Sununer Welles in Europa rust nemen. Bij het vertrek van het vliegveld Cointrin bij Genève is een vliegtuig verongelukt. De inzittenden waren de Fransche bestuurde- en drie Fransche passagiers. Het vliegtuig, dat naar Lyon-zou gaan, verloor snelheid, tocji het vijftien nieter hoog was, en viel op een vleugel. Een der inzittenden zou ge dood zijn, de anderen zwaar gewond. Aan boord van een schip. Het Amerikaansche departement van Fi- naniën deelt mede, dat een partij opium ter waarde van 600.000 dollar is aange haald aan boord van een schip, dat in de haven van Brooklyn voor anker lag. Dit is de belangrijkste hoeveelheid opium die in de laatste 10 jaar is aangehaald. Nogmaals het vliegongeluk bij Bandoeng. Omtrent, het vliegongeluk bij Bandoeng, dat 8 Augustus j.1. is gebeurd, geeft het Bat. •Nwsbl. nog de volgende bijzonderheden: Het ongeluk geschiedde kort na den start van vijf Koolhoven-toestellen, die liet „lucht- e'xcercocrcn", het verband-vliegcn, zouden beoefenen. Toen de machines van Andir wa ren opgestegen, en voldoende hoogte hadden bereikt om in do voorgeschreven formatie te komen, is het gebeurd. Het was toen onge veer kwart over tien. Luitenant Peeters, die een der loestnllen bestuurde, raakte bij het vormen der formatie de machine van zijn instructeur, luitenant Oostindiön, in wiens toestel eveneens zat de Inlandsche helper Parmo. De instructeur was de eenige die zich vrij wist te maken en uit het onklaar geraakte toestel sprong, waarna hij zijn parachute opentrok: hij kwam ongedeerd in een vijver terecht. Tweehonderd meters van hem af stortten de beide Koolhovcns neer: luitenant Peeters en Parmo moeten daarbij onmiddel lijk gedood zijn. De wrakken liggen ongeveer 200 m. van den Grooten Postweg, halverwege Bandoeng Tjimahi, ter hoogte van het plaatsje Tji- mindi. De drie overgebleven toestellen zijn on middellijk naar Andir teruggekeerd. Dok ter, ambulance, reddingspersoneel en -mate riaal, die onmiddellijk van het vliegveld naar de plaats des onheils werden gediri geerd, konden niets meer doen dan de lij ken bergen. De verongelukte vliegtuigen waren gere gistreerd als K 18 en K 19. Waarschijnlijk Is hot, toestel van luitenant Peeters tenge volge van remous op het teostel van luite nant Oostindien gevallen als gevolg waarvan beide machines 'als een steen neerstortten. De commandant der L. A., kolonel Van Oven, verklaarde, dat in deze zeer drukke oefen-periode helaas ook meer ongelukken plaats hebben dan in den lijd loen er min der personeel en minder materiaal was en dus ook minder geoefend werd. Indisch begrafenismaal liep niet zonder incidenten af. In Sitorang eindigde, naar een correspon dent aan de Sum. Post meldt, 'n begrafenis plechtigheid in een groote kloppartij. Bij de bedoelde plechtigheid werd door de zoons van den gestorven „ompoe" uit pieteit een adat-buffel geslacht. Nu moet men weten, dat, een sterfgeval van iemand met nakomelingen altijd een adat-feest oplevert, dat zich in een zeer druk bezoek mag verheugen. De schoonvaders- en de dochtersgroep van den gestorvene en alle zoons, zelfs verre fa milie, zijn goed vertegenwoordigd, want... geen enkele bezoeker keert met leege han den van het feest terug, leder krijgt al naar gelang het ambt, den verwantschapsgraad of aanverwantschapsverhouding tot den adat- feestgever een stukje rauw vleesch voor zich op het erf toegeworpen. En tiet gebeurt niet zelden, dat de zoons voor de groote menigte geuren met familie van „standing", althans in de oogen van het eenvoudige publiek. Zoo zag men eens een gastheer vanaf een stellage een homp vleesch op het erf neergooien, met luider stemme roepende: „Dit is 't aandeel van mijn neef S., hoofdschrijver bij den president te Sibol ga of: „Dit is het aandeel van mijn zwa ger N. hoofdmantri hij het boschwezen". Het woord „hoofd" is het, dat altijd zoo een diepen indruk maakt, want de zucht van den gemiddelden bafak naar een hoofd schap al is het slechts kampong-hoofdje, is overbe kend. De adat en de anatomie van den buffet. Hef borstbeen van den feestbuffel is een voornamer aandeel dan b.v. een halsstuk, want dat is altijd bestemd voor den Radja, Het halsstuk wordt verdeeld onder het ge wone publiek Sadja, waaronder hoort de dochtersgeroep. Immers de Boroe (dochters- groep, aan wie men zijn dochter uithuwe lijkt) maakt in de Rataksche sfeer altijd een Inferieur figuur. De achterpoot is voornamer dan de voorpoot. De achterpoot wordt n.1. ter verdeeling gegeven aan familieleden van den ouderen tak in de stamboom. De buffelkop wordt toegewezen aan degenen, die zich met de begrafenis belasten. Het. geringste aan deel („Djambar') is wel de „Tampoerocng" een bepaald gedeelte van de ingewanden. De gastheer moet, behalve 'an de moeilij ke stamboom (om ruzies te voorkomen) dus uiterst goed op de hoogte zijn van het orga- nismt van den buffel. Ben adatfeest bij een sterfgeval is een voortdurende bron van ve le twisten. De „veldslag" in Sitorang. Zoo ook te Sitorang. Hier ging het om den „achtersteven" van den feestbuffel. De gastheer had al eerst gro ve fouten gemaakt hij de toewijzing van de aandeelen, wat protesten van alle kanten wekte. Tenslotte bleef het staartstuk over. dat volgens adat een aandeel was voor de naaste marga van den gastheer. Deze marga was onderverdeeld in 2 grrepen, een oudere en een iongere tak. De gastheergroep eisch ic dit staartstuk voor zich op, de andere ech ter bepleitte een gezamenlijke verdeeling. Het werd een boogloopende woordenruzie die plotseling oplaaide tot een algemeen ge vecht, waarbij zelfs de knuppels voor den dag werden gehaald. Rü dezen broederlijken veldslag raakten lal rijken gewond. Dc politic moest tusschcn- bcidc komen. Zullen honderden vereeni gingen haar opwachting maken. De huldigingsconxmissie 1938 Amsterdam deelt mede, dat reeds honderden vereeni- gingen zich hebben aangemeld om met hun vaandels, banieren en vlaggen aan de grootsche hulde, welke H. M. de Koningin bij haar intocht te Amsterdam op Maandag 5 September zal worden bereid, deel te ne men. Uit alle geledingen van het. Amster- dainsclie vereenigingsleven zullen deputa ties met hun kleurrijke en fraai uitgevoerde banieren langs den vijf kilometer langen in- tochtsweg zijn opgesteld. Met ingang van gisteren ts de weg over Wieringen tusschen de Basculebrug bij Ewijcksluis en de draaibrug over de Voorhaven te Den Oever, welke weg een onder deel vormt van de verbinding Alk maarAfsluitdijk, aangewezen als voorrangsweg. Vage verklaring van een hof dig nitaris. Een. liofdignitaris van' Balmoral Castle heeft aan een verslaggever van de „Evening Standard" in antwoord op diens vraag of de berichten van de Amerikaansche bladen juist waren, volgens welke de Koning en de Koningin van Engeland een bezoek aan Amerika zouden brengen, gedurende de we reldtentoonstelling te New Y'ork, naar het Hsbl. meldt, gezegd: „Ik heb niets verno men omtrent een dergelijk voornemen. De Koning zou zeker niet voor den zomer gaan, en er zijn nog geen voorbereidingen getroffen, maar tooh is hef niet onmoge lijk, dat de Koning een dergelijk plan koes tert." Elf mijnwerkers opgesloten, In een mijn te Ehrenfriedersdorf hij Chem- njtz is een ernstig ongeluk gebeurd. Op 150 meter diepte is het water een schacht binnengedrongen, toen men met dynamiet aan het werk was. Vijf en twintig arbei ders werden opgesloten. Tien mijnwerkers konden zichzelf redden, -vier werden onge deerd naar boven gebracht. De andere ge ven klopteekens, zoodat men ze levend hoopt te kunnen bevrijden. De reddingspo gingen worden met* koortsachtige haast voortgezet. Slachtoffer laat vrouw en zes kinderen achter. In den nacht van Zaterdag op Zondag is, naar het Vsb. meldt, even over de grens op Duitsch ge bied, 'n moord gepleegd op den 41- jarigen H. F. W. Brinkbaumer, in gezetene van Overdinkel. De da ders, Duitschers, zijn bierbij op zeer barbaarsche wijze te werk gegaan. Nadat zij B. tegen den grond gesla gen hadden, namen zij het lijk op en gooiden het in het kreupelhout langs den weg, die van Duitsch ge bied naar Overdinkel loopt. Hier werd het Zondagmorgen door de Duitsehe politie gevonden, deerlijk toegetakeld. Het in beslag genomen lijk is naar Gro- nau overgebracht. Slachtoffer van persoonsverwis seling. Zaterdagavond was B. over de grens ge gaan om in een der café's een glas bier te drinken. Iets dergelijks gebeurt helaas nog al veel door Ilollandsche grensbewoners. In het bewuste café ontmoette B. ook Duit schers. Deze hadden enkele weken geleden ruzie gehad met een Hollander, die zeer veel gelijkenis vertoonde met B. In de mee ning verkcerendc, aldus luiden de inlichtin gen van het blad, dat B. dc man was, die nog wel iets te goed had, hebben deze Duit' schers hem in den nacht omstreeks half twee achtervolgd, om hem daarna te ver moorden. B. is dus het slachtoffer geworden van een persoonsverwisseling, die hem het leven heeft gekost. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. Tot dusver hebben de Duitsehe autoriteiten de vrouw nog van niets op dp hoogte gebracht. B. was Duit- scher van geboorte cn zou zich over eenige dagen weer in Duitschland vestigen, of schoon hij reeds jaren in Holland woonde. Van Duitsehe zijde laat men zich over dezen moord niet uit. Wel zijn de daders in middels gearresteerd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6