T ARZ RADIO VAN Dcfilé van de B,V,L voor H.M. de Koningin Kind gevonden Van spinnen gesproken e B D G A R R I C E URROUGHS Het Prinselijk Paar op reis Door electrischen stroom gedood ETHEL M. DELL Door auto meegesleurd Van den wagen geslingerd Vacantie-weeën Uit opvoedingsgesticht ontsnapt Tweeduizend bombardementen Gebrek aan onderwijzers PROGRAMMA I door «4 No. 57. Bij de dorpspoort, waar doorheen zwarten Zich in grote paniek in veiligheid trachtten te brengen, liet Korak hen naar de veilige jungle vluchten, achtervolgd door de bavianen en keerde zelf haastig terug om Meriem te zoeken. In alle hutten zocht hij, doch werd steeds moedelozer, toen hij ze alle leeg vond. Tenslotte kwam het denkbeeld bij hem op, dat Meriem gedood was. Een vlaag van woede tegen degenen, die hij dacht, dat hiervoor ver antwoordelijk waren, doortrilde hem. Wraak zou hij nemen! In de verte kon hij het gebrul van de bavianen horen, vermengd met de kreten van hun slachtoffers en daarheen begaf hij zich. Snel, meedogeloos, vreselijk, begaf hij zich naar de wilde krijgers van Kovoedoo. Hij was als een leeuw, op alle plaatsen tegelijk, deelde met zijn harde vuisten menige kaak slag uit met de zekerheid van een getraind bokser. Telkens weer besprong hij een krijger en had al weer een ander te pakken, voordat een dodelijke pijl hem kon treffen. Zo alom tegenwoordig was hij, dat de vijand tenslotte door een bijgelovige vrees werd aangegrepen. Deze blanke krijger, die omringd was door sterke bavianen, die gromde en schold en aan vuurde als een beest, kon geen mens zijn! Hij was een bosgeest, een god of een duivel, die ze beledigd hadden en die uit zgn schuilplaats diep in de jungle gelegen kwam om hen te straffen. Het was nutteloos om verder weerstand te bieden. Zij. die konden, sloegen op de vlucht. Korak hield hijgend stil, op zoek naar slachtoffers. De bavianen waren ook ver moeid van de strijd. Korak vertrok met de apen, die hem geholpen hadden om naar Meriem te zoeken. Ziek van hart, begreep hij nu pas in zijn volle omvang, wat zg voor hem betekende. Verslagen en moedeloos nam hij afscheid van de bavianen en aanvaardde de eenzame terugweg naar het hart van de jungle. En dat alles terwijl Meriem nauwelijks honderd mijl van hem verwijderd was. Prinses Beatrix bij Haar Groot moeder. Men meldt ons van officieele zijde, dat H.H.K.K.H.H. Prinses Juliaha en Prins Bernhard heden voor ruim een week per aulo op reis zijn gegaan. Het eerste doel is Aken, waar Prinses Armgard een kuur doet. Vandaar ligt het in de, bedoeling een autotoer door Duitsch- land en Noord-1 talië te maken. Het kleine Prinsesje zal dien tijd bij Haar Grootmoeiier op het landhuis- Ru^génhoek logeeren. Tal van toespraken. Op Zaterdag 27 Augustus a.s. zal de Bijzondere Vrijwillige Landstorm zijn hulde brengen aan H. M. de Ko ningin, niet een défilé dos middags om 3 uur voor liet paleis Huis ten Bosch te Den Haag. Des morgens om 11 uur van dien dag wordt een huldigingssamenkomst vaii den B. Y. L. gehouden in de zalen van den Dierentuin, in welke samenkomst het woord zal worden ge voerd door luitenant-generaal L. E. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nationale Land storm Commissie, dr. II. Cölijn, minister van Staat, minister van Algemeen© Zaken, prof. mr. P. .T. M. AalberSè, minister van Staat, dr. .T, C. van Dijk, minister van Defensie, den heer II. van Boeyen, minister van Binnen- landsche Zaken en resorve-gcnoraal-majoor H. de Jong, inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm. Van de 91000 leden van den B. V. L. is een vertegenwoordiging, van pl.m. 3000 vrijwilli gers gekozen, om samenkomst en défilé me de te maken, in groote lijn: de reserve-of ficieren, die vrijwilliger van den B. V. L. zijn, de leden van do gewestelijke Landstonncom- missiën, en de plaatselijke leiders van de B. Y. L.-afdeelingen uit liet gchecle land. Gisterochtend had de 37-jarige mejuffrouw J. van der WielenDekkers, bij haar werk zaamheden in het hotel van Alom te Oss het ongeluk, bij het inlassehen van een verlengstuk in het slofzuigersnoer met den electrischen stroom in aanraking tc komen, waardoor zij op slag gedood werd. Het slachtoffer laat een man en vier kinderen achter. FEUILLETON. „Ja, ik heb hem hierheen gebracht, want op de kinderkamer let niemand op hem. Het meisje, dat wjj voor hem aangesteld hadden, is tijdens onze afwezigheid ontslagen en Ken- nedy slaat hem en zendt hem weg naar de bediendenvertrekken. Neen, Ivor, wacht even, ik ben nog niet klaar!" Haar stem had een klank, dien hij niet kende. „Aan dezen toe stand moet een einde komen. Rollo is mijn kind, van mij alleen. Om deze reden heeft hij meer recht op mij dan een van de anderen en ik wil niet hebben, dat hij op deze manier be handeld wordt." Vol verbazing keek hij naar haar en plot seling zag hij in haar niet meer een kind, maar een volwassen vrouw van ontstellende schoon heid, wier nabijheid hem een trilling door de aderen zond. Hij greep haar bij de schouders en kuste vol verlangen haar bleeke, hartstoch telijke gezicht. „Mijn liefste", zei hij, „wat zou er van jou een prachtig schilderij te maken zgn! Ik zal het beslist binnenkort laten doen." Met kracht rukte ze zich los. „Ivor, ik spreek over Rollo en ik wil dat je ditmaal naar mjj luistert." Met een mengelmoes van arrogantie en be wondering in zijn blik greep hij haar opnieuw vast. Terwijl je me met zulke prachtige oogen aankijkt, vraag je me mijn aandacht bjj iets anders te bepalen!" Door zijn moeder verwaarloosd. Zondagavond brachten twee vrou wen van resp. 25 en 40 jaar, een on- gevpor twee cn een half-jarig jonge tje Dij het gebouw van de vereeni- ging „Hulp voor onbehuisden" in de Roggeveenstraat te Amsterdam. Zij verklaarden het kind op straat aan getroffen te hebben, doch toen nade re inlichtingen werden gevraagd, gingen zij er vandoor. Onmiddellijk word de politie gewaar schuwd en (ieze verzocht liet, A.N.P. hij de nieuwsberichten hiervan rnededeeling te doen, teneinde inlichtingen te verkrijgen. Het resultaat was, dat de politie reeds bin nen een half uur de identiteit van beide vrouwen kon vaststellen. Uit het onderzoek, dat geleid werd door hoofdinspecteur van der Berg chef van het bureau Spaarndammerstraat, bleek dat de jongste vrouw niet de moeder zooals aan vankelijk vermoed werd doch de voogdes van 't jongetje was. De 21-jarige ongehuwde moeder had het kind naar dc meening van ric- voogdes ernstig verwaarloosd en omdat zij geen andere oplossing wist, bracht zij het maar naar „IIulp voor onbehuisden", in de overtuiging dat daar wel beter voor het jongetje zou worden gezorgd. Inspecteur Van der Berg heeft zich ten slotte over den dreumes ontfermd en het, tot een nadere beslissing genomen zal wor den, laten overbrengen naar liet sladsbeste- delingenhuis. Yreeselijk ongeluk te Veenendaal. Gisterochtend omstreeks tien uur is nabij dc Klomp te Veenendaal een wielrijder door oen auto aangereden en levensgevaarlijk ge wond. De heer P. Scheulenhurg uit Veenendaal wilde nabij de Klomp den Rijksstraatweg oversteken. Uit de richting Ede naderde een auto. De heer Sch., stapte miden op den weg van zijn fiets. Dit werd hem noodlottig. Hij werd door den wagen gegrepen cn 25 meter meegesleurd. Het slachtoffer werd ernstig gewond. Nadat hem door dokter de Waard de eerste geneeskundige hulp was verleend is de man met een schedelbreuk in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis ver voerd. MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON OPGELICHT. De directie van Maatschappelijk Hulpbe toon te 's-Gravenhage heeft voor 8 gevallen aangifte gedaan van oplichting van steun gelden tot een gezamenlijk bedrag van f 6341.10. Landbouwer gedood. Toen gistermorgen de landbouwer K. Vos met een boerenwagen door Staphorst reed, sloegen plotseling de beide voor den wagen gespannen paarden op hol. Vos werd van den wagen geslingerd en kwam met het hoofd op den grond terecht. Dokter Beiboer kon slechts den dood vaststellen. De land bouwer laat een vrouw en twee kinderen achter. De heide paarden zijn later door omstanders gegrepen. De bewoners afwezig de die ven in huis. Toen Zondag de bewoners van de derde étage van een huis aan den Sloterweg te A'dam van een uitstapje terug kwamen, ontdekten zij dat dc deur van de eerste éta ge opengebroken was. Zij waarschuwden de politie en gingen verder de trappen op, om lyj hun eigen woning tot dezelfde ontdek king te komen. Het bleek dat inbrekers van de afwezig heid der bewoners gebruik hadden gemaakt om de woningen te doorzoeken. Een groote buit is hen echter niet in han den gevallen althans op de derde étage, waar een klein bedrag aan geld, enkele sieraden en de inhoud van de electriciteifs- meter vermist wordt. Wat gestolen is op de eerste étage kan nog niet worden vastge steld omdat de bewoners nog afwezig zijn. Naar Holland gevlucht en daar booze daden verricht Een rechercheur te Haarlem heeft een zeventienjarigen Duitscher betrapt bij het stelen -van een fiets. Bij zijn verhoor bleek, dat rrucn te doen had met een jongmcnsch, wiens aanhouding door de Duitsche auto riteiten was verzocht, omdat hij enkele dagen geleden kans had gezien, uit een opvoedingsgesticht in Duitschland te ont snappen. Reeds op zijn twaalfde jaar was hij we gens het plegen van diefstallen ter be schikking van de regeering gesteld en on langs had hij nog zes maanden gevange nisstraf ondergaan, omdat hij ook in Duitsdhland fietsen had gestolen. D jongen is ter beschikking van de jus titie gesteld. Waarschijnlijk zal hij over dc Duitsche grens worden geleid. Volgens het Hsib. hebben vrouwen in Britsch-Indië, die niet willen trouwen, een „spin'bond" opgericht, Ze willen spinnen leeren, om zoo doende in haar onderhoud te voor zien. Maar ach Dat de vrouwen, die niet trouwen Willen spinnen is niet mis, Hier wordt zonneklaar bewezen, Dat de vrouw tóch spinnig is Tóch, indien zij had verkozen ,,'t Leven naast een manimcnscii door" Had ze 't spinnen niet tc laten, 't. Komt in 't huwlijk daaglijks voor! Hoeveel maal in ,,'t gruw]ijiksleven" Ontspint zich niet een leuk dptbat (Door moord gevolgd, als manlief zich met Tijdig ingespo nnen had!) Spinnen vrouwen niet als poesjes Als „dat bééldig jurkje" lokt Maar spinnijdig zijn die snoesjes Als papa daarvoor niet dokt Ongetrouwd en nu maar spinneli, 'k Weet niet of ze 't daamièe wint, Door met, spinnen te beginnen Wel de meeste zijde spint! Efgé. Gruwelcijfers uit Spanje. Volgens de gegevens van den generalen staf van het leger van Franco zijn bij aan vallen door de luchtmacht van dc regee- ring op de steden van het rechtsciie Spanje ongeveer 19.000 personen gedood cn gewond. Van het begin van den burgeroorlog tot 1 Juli van dit jaar zijn 375 steden in totaal 2000 maal gebombardeerd. In Asturië zijn elf steden 327 keer gebom bardeerd, waarbij 9024 personen werden ge troffen, in de provincie Teruel werden 256 bombardementon uitgevoerd en in de pro vincie Huesca 165, Saragossa werd 241 keer en Caceres 215 keer gebombardeerd. Neen, Nederlandsclie schoolmees ters, verheug U niet, 11 is in Rus land! Volgens de „ïsvestia" bestaat in de Sovjet unie, overeenkomstig de officieele statistie ken een tekort van 33.000 onderwijzers. Voor het schooljaar 1938-1939 heeft men bovendien nog 59.000 onderwijzers noodig voor het la ger onderwijs en 64.000 voor het voortgezet onderwijs cn het blad vraagt zich af, waar men dit personeel vandaan zal halen. WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1938. Hilversum I. 1875 m. VARA-uitzending, 10.0010.20 v.m. en 7.308.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Ber.) 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.17 VARA-orkest. I.151.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelspel en gramofoonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de kinderen. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Esmeralda-septet en gramofoonmuziek. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. (Om ca. 7.00 Felici taties.). 7.308.00 Religieuze causerie. 8.05 Herhaling SOS-berichten. 8.07 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneei. 9.30 Vervolg concert en solist. II.00 Berichten ANP. 10.05 De Ramblers (opn.). 10.30 „Fantasia". 11.00 Gramofoonmuziek (tot 12.00). ■■•"/ipftnot »MSf Hilversum II. 301,5 en 415.5 m. NCBV-uitzending. 6.307.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, weerbericht. 8.15 Gramofoonplaten (Om 9.30 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst, (in de pauze: Gramofoonmuziek) I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Zang en piano. In de pauze: Gramofoon platen. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Het Hendriks-Trio en gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor jongens en meisjes. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en Causerie over het Bi.men- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 Vocaal concert. 9.00 Declamatie. 9.15 De Gooilanders en gramofoonmuziek. II.15 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. Hij trachtte haar nog dichter naar zich toe te trekken, maar driftig schudde ze hem van zich af. „Je moet Ivor, je zult naar mij luisteren!" „En als ik nu eens niet wil luisteren Ik wil vanavond niet met je redetwisten Rollo's toekomst komt heusch wel terecht." En, haar weer naar zich toetrekkende, kuste hij haar heftig. Ze voelde haar weerstand ver slappen, maar wanhopig kreet ze: „ivor! Ik wil niet. dat Rollo als een onbelangrijk iets behandeld wordt!' Hij achtte haar woorden niet en, uitgeput viel ze tegen hem aan en barstte in heftig snikken uit. „Ivor, het is niet fair het is niet recht vaardig. Ik heb je twee kinderen gegeven en er zal over enkele maanden weer een bij ko men. Wees tenminste edelmoedig voor mijn kleinen Rollo." Het plotselinge nieuws overweldigde hem en, haar voorzichtig optillende en op bed leg gende, zei hij op geheel anderen toon: „Mijn lieve Mary, waarom heb je me dat niet eerder verteld? Daar had ik geen idee van!" „Ik dacht, dat je heusch al genoeg aan je hoofd had," fluisterde ze. zich onderwijl af vragende waarom zijn vriendelijkheid haast nog moeilijker te verdragen was dan zijn tyrannie. „Genoeg aan mijn hoofd!" herhaalde hij. „Maar mijn liefste, dit is het eenige, dat in deze droeve tijden verlichting brengt. Ik ben juist heel blij. want ik verlang er naar dat er nog een zoon bjj komt. Ditmaal zal het toch een zoon zijn, hè Mary?" „Ik weet het niet." Doodelijk vermoeid sloot ze haar oogen. „Ik had graag gewild, dat ik eerst wat sterker geweest was, maar er is nu eenmaal niets aan te doen." „Wat een nonsens, liefste," protesteerde hij. terwijl hii. op den rand van haar bed gezeten, haar naakten arm streelde. „Je bent nu juist in je beste jaren. Als we voorzichtig met je zijn, zal alles best gaan. Ik zou er graag nog drie of vier kinderen bjj hebben, weet je. „Ja, ik weet het," zei Molly vermoeid. „Er schijnt geen einde aan te komen." „Verheug jij je er dan niet op?" vroeg hij spijtig. Vaag schudde zij haar hoofd. „Ik ben zoo moe, Ivor. Als het niet was om..." Plotseling opende ze haar oogen en keek hem smeekend aan. „Je zult me met Rollo mijn eigen gang laten gaan, is het niet? Eerder heb ik geen rust." Hij voelde zich slecht op zijn gemak en keek langs haar heen. „Je bent doodop, liefste de reis is veel te lang en veel te ver moeiend voor je geweest," zei hij. Molly bleef hem strak aankijken. „En wat Rollo betreft, Ivor?' Hij bewoog zich onrustig heen en weer. „Mijn liefste, je bent geheel vrij die regelingen te treffen, die je goeddunkt. Maar het is heusch niet mijn schuld dat het zoo geloo- pen is." „Nee..." Molly sprak langzaam en met na druk. „Caroline is het, die hieraan schuld heeft. Wil je haar dan vertellen dat ik van nu af aan alles, wat de kinderkamer betreft, zelf in handen neem? Maak het haar vooral heel goed duidelijk. Wil je, Ivor?" Hij aarzelde, maar die dwingende oogen kon hij niet weerstaan en, zoo spoedig mogelijk van het onderwerp afstappende, antwoordde hij: „Natuurlijk zal ik 't haar vertellen. Maar. Mary, je moet nu gaan slapen. Je ziet er dood moe uit en je mag nu niet ziek worden." Ze glimlachte zwak. „Ik zal alles doen, wat je maar van me verlangt," zei ze. „Ik zal je een dozijn kinderen geven, als dat mogelijk is zoolang ik maar de vrjje hand mag hebben met mijn eigen kind. Lang geleden heb je me beloofd dat hij gelijke kansen zou hebben en ik hou je aan die belofte, Ivor." „Natuuftgk, liefste, natuurlijk! En hrjzal geheel volgens jouw wensch opgevoed worden. Maar je moet je hierom niet zoo van streek maken: Kennedy heeft zonder twijfel haar best gedaan." „Kennedy zal moeten weggaan." zei Moüv. „Misschien wil jg dat aan Caroline zeggen. Ik zal tijd genoeg hebben om haar plaats in te nemen." Ivor's gezicht versomberde „Ik wil hier geen onaangenaamheden hebben," zei hij. „Ca roline heeft gedaan wat ze kan onder bui tengewoon moeilijke omstandigheden. Ik ver onderstel dat je weet dat mijn arme Moeder naar alle waarschijnlijkheid niet meer beter zal worden?" „Ja, ik weet het en het spijt me verschrik kelijk. Maar ze is oud, Ivor, en daarom is het heel natuurlijk. Caroline zal haar plaats in nemen en de huishouding bestieren. Maar ik wil mijn plaats innemen bij de kinderen." „Zeker," antwoordde hij. „daar heb je ook recht op. Maar ik verwacht dat ook ik een woordje bij de opvoeding van de kinderen mee te spreken zal hebben. Voor zoover het mij be treft is Rollo welkom tusschen onze eigen kin deren en het is mijn wensch, dat hij dezelfde opvoeding zal krijgen. Maar als hij zich mis draagt, moet hij straf hebben. Ik wil niet dat hij een onhandelbare jongen wordt." „Dat zal ook niet gebeuren. Ik wil alleen maar gelijke rechten voor hem en die heeft hij tot nu toe niet gehad." „Dan moeten we eens goed nagaan wat we daaraan kunnen verbeteren." zei Ivor. „We zouden hem bijvoorbeeld naar een kostschool voor jongere kinderen kunnen zenden." Molly zat plotseling recht overeind. „Als dat gebeurt, ga ik met hem mee." Kalmeerend legde Ivor een hand op haar arm. „Ga weer liggen, liefste en wees ver standig. Het was slechts een idee van me. Hij kan voorloopig hier wel blijven, maar dan moet er ook flink de hand aan hem gehouden worden." Op dit oogenblik mengde het onderwerp van gesprek zich zelf in de discussie. In zijn slaap was hii opgesprongen en riep: „Awkins! Geef mij ook veel suiker! Ikke hou daar zoo van!" Snel was Molly overeind gekomen en nu knielde ze bij hem. haar armen om het tengere kindertichaampje geslagen. „Stil maar, mijn lieveling, morgenochtend krijg je thee met suiker maar nu moet je eerst slapen," zei ze en zachtjes legde ze hem weer neer. Pas nu herkende hg haar. „Ben jij dat, Molly? Oh, wat ben ikke blij dat je niet Ken nedy bent. Ze slaat me Rollo houdt niet van haar." Meteen viel zijn bolletje opzij en hg was alweer ingeslapen. Zacht rees ze overeind en, Ivor met vasten blik aanziende, zei ze: „Dus Kennedy gaat weg. Ik zal probeeren Rose Masters terug te krijgen. Wil je alsje blieft tegen Caroline zeggen, dat ik in het vervolg zelf mijn plichten zal vervullen? Want het zijn mijn plichten, Ivor en van nie mand anders." Hij lachte een beetje zuur. „Vergeet niet, dat je ook ten opzichte van mij plichten hebt,' zei hg grimmig. „Dat zal ik niet vergeten en ik beloof je ze niet te zullen verwaarloozen," antwoordde ze kalm, hem nog steeds vast aanziende. „Zullen we nu gaan slapen? Ik ben heel moe." Ivor voelde dat ze hiermede de conver satie als geëindigd beschouwde en hij be sloot haar voor dezen eersten keer de over winning te laten, hoewel dit geheel tegen zijn principes was. Met waardigheid keerde hij zich om en zei: „Ik zal vannacht in mgn kleedkamer gaan slapen. Morgen gaat Rollo naar zijn eigen bedje terug." „Ja," stemde Molly ernstig toe, „morgen slaapt hg weer in zijn eigen ledikantje." Toen ze alleen was. boog ze zich vol liefde over het slapende kind en de tranen stroom den onophoudelijk langs haar wangen. Wel had ze haar wil doorgedreven, maar de weg, die voor haar lag. leek haar onuitsprekelijk lang en moeilijk. En ze knielde neer en trachtte te bidden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7