Woensdagsche Mijmerij Postvlucbfen op Indië Haar klecren vatten vlam Met ongekeurde lampen rijden Nederlandsche ploeg samengesteld Klink (och naar Amsterdam Inschrijvingen Wereldkampioenschappen Gezinsvervoer door de lucht Gemeente wou de Kroon Jongeman schoot op zijn voor zijn Het rijtijdenbesluit 1 Jan. in werking ex-verloofde De onbewaakte overweg in den snelverkeersweg Een groep medeburgers uitgesloten Mierlo-Hout mag geen kermis vieren Flinke straffen geëischt tegen oneerlijken magazijnbedienden Doch h«t lukte niet Besluit tot benoeming van ont vanger nietig verklaard. Bij artikel 1 van de wet van 22 April 1937, heeft de Kroon zich de bevoegdheid voorbe houden, de gemeenten van 7500 zielen en daar beneden en wier gezamenlijk zielental 13.000 niet overtreft aan te wijzen, waarin de bediening van ontvanger door denzelfden persoon wordt bekleed. Ged. Staten van Zuidholland hebben B. en W. van Gouderak medegedeeld, de Kroon in overweging te zullen geven, de gemeen ten Gouderak en Ouderkerk a.d. Ussel aan te wijzen als gemeenten, welke gezamenlijk met één ontvanger kunnen volstaan. Een mogelijkheid tot aanwijzing, als hier bedoeld, wordt echter te niet gedaan, indien de gemeente Goude rak vóórdat de Kroon een beslissing heeft kunnen nemen, uit eigen be weging een ontvanger benoemt. Goudcrak deed zulks en naar het oordeel van de Kroon heeft deze ge meente hiermee de kennelijke bedoe ling gehad den pas af te snijden aan een maatregel van bezuiniging, wel ken de wetgever noodig oordeelde en dus in strijd gehandeld met liet alge meen belang. De Kroon heeft dan ook het besluit van Gouderaks gemeenteraad vernietigd. Reglement autovervoer van goe deren later in werking. Op de vragen van den heer van Braam beek in de Tweede Kamer, betreffende het tijdstip van uitvaardiging van het rijtijden besluit heeft de minister van Sociale Zaken geantwoord dat het niet in de bedoeling ligt de uitvaardiging van het rijtijdenbesluit te verschuiven totdat een reglement auto vervoer van goederen in werking zal zijn getreden. Invoering van het rijtijdenbesluit, zoodra zulks mogelijk is komt inderdaad zeer ge- we nscht voor. Het laat zich aanzien, dat genoemd be sluit met ingang van 1 Januari a.s. in wer king zal kunnen treden. Om hulp schreeuwend snelde de vrouw de trap af. Tengevolge van het omvallen van een brandend petroleumstel in de keuken van haar woning in de Groenlandstraat te Rot terdam geraakten de klceren vattr' de 59- jarige bewoonster W. Baav in brand. Het slachtoffer liep een aantal brandwonden van den eersten en tweeden graad aan het lichaam op en werd p. auto van den genees kundigen dienst overgebracht naar het zie kenhuis aan den Coolsingel, waar zij in vrij ernstigen toestand is opgenomen. Buurman snelde te hulp. Het staat nog niet vast of de vrouw, die de in de aan de achterzijde op de tweede verdieping gelegen keuken bezig was, het petroleumstel heeft bijgevuld terwijl het brandde, of dat zij een pan van het stel wil de nemen. In ieder geval is zij met haar kleeren blijven haken aan een van de kranen, zoodat de olie over haar kleeren liep. Toen het toestel daarop ook omsloeg, vatte de olie direct vlam en in een oogwenk stond de vrouw toen in brand. Zij snelde in haar schrik direct naar beneden waar zij om hulp riep. Een buur man schoot op haar geroep toe en slaagde er nog in om met een la ken de vlammen te dooven. De vrouw had toen echter al erge brand wonden opgeloopen aan den linkerarm, aan de linkerzijde en aan den rug. Aangezien er op het oogenblik, dat het ongeluk gebeurde niemand anders thuis was, veroorzaakte het brandende petroleum stel ook brand in de keuken. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet meer verhinderen, dat de keuken gedeeltelijk uitbrandde. Het mag tot 1 Jan. 1940. De K.N.A.C. schrijft: Oorspronkelijk was bepaald, dat met in gang van 1 Januari 1939 alle koplampen van een goedgekeurde soort dienen te zijn om dat daarop een door den minister vast gesteld goedkeuringsinerk diende te zijn aangebracht. De genoemde datum is thans door een beschikking van den minister van Waterstaat gewijzigd in 1 Januari 1940, zoodat tot dan met on gekeurde lampen mag worden gere den. Een uitzondering daarop en dit is zeer belangrijk voor koopers van nieuwe motor rijtuigen wordt gemaakt voor motorrij tuigen, die na 31 December 1938 ingevoerd of hier te lande vervaardigd worden, voor deze blijft de bepaling bestaan, dat zij van goedgekeurde koplampen voorzien moeten gijn. Wie dus na 31 December a.s. een nieuw motorrijtuig koopt, invoert of vervaardigt heeft zorg te dragen, dat daarop goed gekeurde koplampen zijn gemonteerd. Na invoering van de nieuwe Wegenver keerswet, hetgeen thans ieder oogenblik verwacht kan worden, krijgt ieder motor rijtuig een „voe.rtuigenbewijs", waaruit zijn leeftijd kan blijken. „Inwendig heeft hij diep berouw" zegt de verdediger. Drie Jaar ge- Sischt. Voor de meervoudige kamer van de Utrechtsche rechtbank stond gis- termiddag de 23-jarige H. G. J. uit Teteringen terecht, die ecnige maan den geleden in de gemeente Maars- sen eenige revolverschoten lostte op zijn vroegere verloofde mej. C. K., de dochter van zijn vroegeren kostbaas. De jongeman was naar Maarssen gekomen in verband met een nieuwen werkkring. Hij had een goed kosthuis. De kennismaking niet de dochter van den kostbaas was van dien aard dat men spoedig kon spreken van een verloofd paar. Toen na «enigen tijd de jongeman zonder werk kwam, was dit voor zijn kostbaas geen aanleiding hem de deur te wijzen. Geruimen tijd vertoefde de nu werklooze in de woning van zijn verloof de, waar hij gratis pension genoot. Zonder ecnige verdiensten was het hem onmoge lijk kostgeld te betalen. De periode van werkloosheid duurde evenwel lang, zoodat hij tenslotte wegtrok om elders werk te zoe ken. Verloving verbroken. Inmiddels had de moeder van zijn verloof de eens geinformeerd in zijn woonplaats Teteringen, hoe of het stond met de ante cedenten van den a.s. schoonzoon. Deze waren evenwel minder gun stig, zoodat het meisje tenslotte op aandringen van de ouders de verlo ving verbrak. Hierover was J. niet best te spreken. Tal van bedreigingen richtte hij aan het adres van zijn gewezen verloofde. Niemand hecht te daar evenwel waarde aan. Ook niet, toen de jongeman zich op zeke ren dag aan de deur van zijn vroeger kosthuis vervoegde en zijn ex-verloof de te spreken vroeg. Deze, geheel geen argwaan koesterend, ver scheen aan de deur, doch bepaalde zich tot het ontsluiten van het deurraampje, zonder de deur zelf te openen Dit was haar geluk, want nauwelijks zag J. zijn vroegere verloof de of hij trok een revolver cn lostte een drie tal schoten door het raampje. Een van deze schoten was zonder resultaat, doch de beide andere kogels troffen het meisje in het hoofd en aan een der handen. De dader trok zich aanstonds snel terug en vluchtte weg naar, Brabant, waar hij des avonds in de ouderlijke woning werd gearresteerd. Verdachte onverschillig. De wonden, die het, meisje had opgeloopen bleken niet ernstig van aard, zoodat zij spoe dig volkomen herstelde. Gistermiddag werd zij dan ook Ier terechtzitting gehoord. Het geheele geval trok zij zich meer aan dan haar gewezen verloof de. Zoowel voor als na het verhoor snikte zij het uit, zoodat zij door veldwachters moest worden wegge leid om gekalmeerd te worden. De verdachte gaf de feiten toe, doch nam daarbij een zoo onverschillige houding aan, dat de president het noodig oordeelde hem daarop te wijzen. De Officier van justitie, mr. J. F. Camp- huis, eischte tegen verdachte een gevan genisstraf voor den tijd van drie jaar. De verdediger, mr. Cuperus, betoogde, dat ondanks de uiterlijke houding van zijn cliënt er bij dezen toch inwendig diep be rouw is en verzocht met het oog op zijn jeugdigen leeftijd clementie. De uitspraak werd bepaald op 30 Augus tus a.s. De helling maakt het zoo ge vaarlijk, dat sluitboomen alleen niet helpen. Er komt geen viaduct. Op vrageh van den heer Wijnkoop in de Tweede Kamer betreffende verzekering van de verkeersveiligheid op den autoweg Am sterdamDen Haag, heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat afsluiting van een locaalspoorweg wettelijk niet vercischt is en dat een door sluitboomen alleen be veiligde overweg ter plaatse nog gevaar zou opleveren. Roode flikkerlichten moeten hier het meest afdoende worden geacht. Spoedige opheffing van den lo kaalspoorweg AmsterdamAals meer. Verder deelde de minister medp, dat ver lenging van de viaduct over de spoorkrui- sing bij aanleg van den nieuwen rijksweg niet werd en ook thans niet gerechtvaardigd wordt geacht met het ciog op de daaraan verbonden zeer hooge kosten en op de mo gelijkheid van spoedige opheffing van dit nog slechts door enkele goederentreinen bereden locaalsponrwegbaanvak. Een nader onderzoek omtrent deze mogelijkheid is aanhangig en zal zoo spoedig doenlijk ten einde worden gébracht. Een publiekrechtelijk, lichaam moet onpartijdig zijn De Kroon heeft bij besluit van 25 Juli '38 vernietigd het besluit van den raad der ge meente Spijkenisse van 3 Februari 1938, strekkende tot het uitsluiten van ambachts lieden, die lid zijn van de vereeniging tot stichting en instandhouding van de School met den Bijbel aldaar, van het verrichten van onderhoudswerken en leveranties ten behoeve van de openbare lagere school. Genoemde gemeenteraad had 3 Fe bruari 1938 besloten om ambachts lieden, die lid zijn van de vereeni ging tot stichting en instandhouding van de School met den Bijbel al daar, voor het vervolg uit te slui ten van het verrichten van onder houdswerken "en leveranties ten behoeve van de openbare lagere school. Dit. raadsbesluit vond zijn grond in de omstandigheid, dat het bestuur der vereeni ging, ondanks den van de zijde van het ge meentebestuur uitgeoefenden aandrang, niet bereid was, wijziging te brengen in zijn ge dragslijn, dat voor het verrichten van le veranties en arbeid ten behoeve van de bij zondere school slechts diegenen in aanmer king komen, die lid zijn van bedoelde ver eeniging. De Kroon nu, oordeelt, dat de raad al is zijn besluit begrijpelijk, niet bevoegd kan geacht worden van le veranties en werkzaamheden ten be hoeve der gemeente een categorie medeburgers uit te sluiten om rede nen, welke liggen buiten hunne be trouwbaarheid en bekwaamheid, daar een publiekrechtelijk lichaam gehouden is, ook al misbruikt een particuliere vereeniging hare rech ten, tegenover deze de onpartijdig heid Ie betrachten, welke nu een maal de overheid heeft te dienen. Het besluit der gemeente Spijkenisse is mitsdien geacht in strijd te zijn met het al gemeen belang. Kellner-diplomaat. Het overmoedige ding dartelde het café terrasje op en had met één slag de aan dacht van het heele zomersche publiek, dat er amechtig zat te puffen, in beslag genomen. De verkoopsters van weldadigheidsspeld jes zijn onder te brengen in verschillende klassen: de somberen, de schuchteren, de opgewekten, de stormachtigen. Zij was een klasse op zichzelf. Storm achtig was voor héér type een veel te malsche qualificatie. Zrj kwam, zag en plunderde. Terwijl zij met een niet te stuiten stroom van lof voor de insLellinu die zij diende, een abrupt einde maakte aan alle particuliere gesprekken, alleen al doordat haar joviaal- kwinkeleerende geluid alles overstemde, gooide ze haar blonden krullekop in de verleidelijkste houdingen, zette onschul dige groote oogen, en terwijl ze de speldjes die wegvlogen als verdorde blaren in een Octoberstorm, op de revers der heeren colberts prikte, hield ze haar hoofdje schuin, om gelijk een pasdame in een ta beurszaak, met critischen blik te taxee- ren of het stukje blik zoo wel op z'n voor- deeligst uitkwam. En intusschen mitrail leerde haar stem als die van een gehaal den volksredenaar voort: „Duizenden kindertjes sturen wij naar buiten, dames en heeren. Zóó'n goed werk! Een genot om ze te zien. Zulke schatjes zijn erbij... als u ze zag, kocht u m'n heele kussen tegelijk. Een speldje meneer? Ja natuurlijk! Dat hoef ik niet eens te vra gen. 't Is voor alle gezindten. Er zijn nog zóóveel stakkerdjes die niet kunnen mee genieten van die heerlijke gezonde zomer zon, daar moeten we allemaal aan mee helpen. Nietwaar mevrouw? U bent het met me eens. Wacht ïag ik hem hier prik- k-rn? 1 "io ...dank u hartelijk. Juffrouw? Voor bleekneusjes van alle gezindten, kom, dat kunt u niet weigeren. We moeten alle maal mekaar helpen nietwaar? De armen hebben ook recht op gezondheid, dank u wel, wilt u 't even in m'n busje doen? Ja meneer, ik kom bij u..." Het was een vroolijkheid van belang. Als er geen arme lieve kindertjes wëren, moesten ze worden uitgevonden. Om de lieve kindertjes die speldjes erkoopen en om het stralende gevoel van wél te doen. Een vriendelijke familie noodigde haar uit om vlug even een kopje koffie mee te drinken, en tot belooning raakte ze aan meneer, mevrouw, de dochter en de twee zoons nog een extra speldje kwijt. Ze had ook loten, voor hetzelfde goede doel, en meneer kocht ook loten. Ondertusschen had een van de beide schalksche zoons zich van het kussen met speldjes meester gemaakt, dat nu de ronde deed onder de andere schalksche zoons op het van vroo lijkheid trillende terras. Maar alles kwam weer in orde en ze verdween zooals ze gekomen was: in een wervelwind. De kellner liep, zooals hij het al dertig jaar doet, rond, met een dienstvaardigen, innemenden glimlach. Aannemen mevrouw, dat is dan 2 koffie, mevrouw, veertig cent, alsublieft. Ja mevrouw, zegt u dat wel mevrouw, een goeie verkoopster, dat is zeker. Die doet haar werk goed, 't is gelukkig dat er menschen zijn die wat voor anderen over hebben. En als je dan zoo van de tong riem gesneden bent, nou dan is dat heel makkelijk, mevrouw. Dan bereik je bij de menschen ook een boel. Wat blieft u? Ja zeker mevrouw. Net zooals u zegt me vrouw. 't Is beter werk dan dat ze naar dancings gaan, dat is zeker. Mag ik u wel bedanken dames? Dank u dames. Wacht, gaat het zoo? Dag dames, dank U. Changement de décor. Ja mevrouw, ik kom bij u. U hebt gehad één koffie en één limonade. Dat maakt vijftig cent mevrouw alsublieft. Vat zegt u? Ja, een vreemde juffrouw nietwaar? Wat blieft u? Ja, erg opdrin gerig. Nogal brutaal nietwaar? Als je zoo rustig buiten zit, wil je ook met rust ge laten worden, zeker, 't Is ook zoo, erg onbescheiden; en ergens aan een tafeltje gaan zitten, dat moet zoo'n meisje toch heelemaal niet doen. Je hebt menschen die weten hun plaats niet, nietwaar mevrouw? De directie moest het eigenlijk niet toe laten, maar ja, ze zijn er vóór je het weet, nietwaar, en wat doe je er dan tegen. Mag ik u wel bedanken, mevrouw? Dank u zeer dames, wacht, gaat het zoo? Dag dames, dank u... De Kroon vindl, dat het geld beter kan worden besteed! Bij Kon. Besluit van 25 Juli 1938 is vernietigd het besluit van den raad der gemeente Mierlo van 22 December 1937, strekkende tot in stelling* van een afzonderlijke ker mis voor Mierlo-Hout, te weten op Zaterdagnamiddag, Zondag en Maandag daaropvolgende, waarvan de data nader zouden worden be paald. Blijkens de overwegingen tot dit K. B. had de raad der gemeente Mierlo, naar aanleiding en geheel overeenkomstig de strekking, van een verzoek van verschil lende caféhouders daartoe besloten. De burgemeester heeft ten aanzien van dit besluit, als naar zijn oordeel strijdig met het algemeen belang, artikel 76 der gemeentewet toegepast en van zijn gevoe len kennis gegeven aan Ged. Staten van Noordbrabant, op grond van wier verslag het besluit op 22 Maart 1938 door de Kroon geschorst tot 1 October eerstkomende. Vermeerdering van het aantal ge legenheden tot kermisvieren kan volgens de Kroon de bevolking, waarvan een belangrijk gedeelte van WielAtnntn De a.s. Wereldkampioenschappen in Nederland. Naar wij vernemen is de Nederlandsche ploeg voor de wereldkampioenschappen wiel rennen officieel door de Nederlandsche Wiel- ren Unie als volgt samengesteld: Amateur sprint: Ooms, Jef van der Vijver (wereldkampioen) J. Derksen, reserve P. W. H. Smits. Professional sprint: van Vliet, Kremers, Peperkamp. Stayers: Cor Wals en Groenewegen. Zal het Arie van Vliet thans gelukken „Poeske" Scherens te onttroonen? Amateur wegrenners: Hofstede, Demmenie, de Hoog, Banken, re serves Engel en Toontje Pijnenburg. Professionals wegrenners: Middelkamp, Schulte, Piet van Nek, Johnny Braspennincx Jr. reserve C. Valentijn. Wij kunnen ons met de samenstelling van onze ploeg zeer wel vereenigen, ook al had den wij gehoopt, dat bij de amateurs-wegren ners Ab Bosma uit Opmeer eens een kans had gekregen. Bosma toch is een renner met meer dan gewone capaciteiten, die in den laatsfen tijd vele opvallende resultaten heeft bereikt. Zijn verkiezing was o.i. alleszins te rechtvaardigen geweest. We willen echter gaarne aannemen, dat het slechts toeval is, dat deze talentvolle renner niet tot de uit verkorenen behoort. De thans gekozenen heb ben meermalen bewezen over uitstekende kwaliteiten te kunnen beschikken cn wij kunnen daarom vertrouwen in hun stellen. Dethmer Klink. Wij zijn zeer verheugd mede te kunnen deelen, dat de Wieringer renner, Dethmer Klink toch zal deelnemen aan de achtervolging»- wedstrijden, welke ter gelegenheid van de Wereldkampioenschappen aan het einde dezer maand te Am sterdam verreden zullen worden. We fellciteercn Klink hiermede van harte en wcnschen hem tevens veel succes toe. Hij zal zich hebben te meten met renners van een wereldreputatie We noemen slechts Oimo, Archamliaud en Richard maar niettemin zijn wij ervan overtuigd, dat hij eervol uit den strijd zal komen. Gisteren hebben we Klink's nieuwe acli- tervolgingsfiets gezien en we hebben wel den indruk gekregen, dat inet dit buiten gewoon lichte materiaal de capaciteiten van den W ieringer nog meer tot hun recht zul len komen. Dethmer, good luck! De verschillende landenploegen voor de a.s. wereldkampioenschappen zijn samenge steld en we zien, dat weer vele bekenden een gooi naar den hoogsten titel zullen doen. Bij de prof-sprinters zijn behalve van Vliet, Richter, Scherens, Falok Hansen en Gérardin, ernstige candidatcn voor den titel Achter den motor zullen o.a. deelnemen de Duitschers Lohmann cn Metze, de Belgen Meuleman en Ronsse en de Franschen Le- moine en Paillard. De wegwedstrijd voor de profs brengt ver der een keur van renners bijeen, o.a. Meu- lenberg, Deltour, Kint, Vissers, Silver Maes, Vervaecke, Canardo, Berrendero, Paul Mave Cosson,"Fréchaut Goasmat, Amberg, Buch- walder, Schulte, Middelkamp. De officieele inschrijvingen van Italië zijn nog niet binnengekomen, terwijl ook een gedeelte van de afvaardiging van Luxem burg op dit moment niet bekend is. ^memmen Hoving niet naar Berlijn Met zijn club naar Namen (Bel gië). Naar wij thans vernemen, zal de Euro- peesche kamipiocn 100 M. borstcrawl, Kees Hoving, inderdaad niet uitkomen in de ploeg, welke op Zaterdag 20 en Zondag 21 Augustus a.s. in het Olympisch Zwem sta dion te Berlijn tegen Amerika zal uitkomen De Rotterdammer zal deelnemen aan wedstrijden van zijn vereeniging, welke op 21 Augustus te Namen in België worden gehouden. Naar wij van do zijde van de technische commissie van den K.N.Z.B. nog hooren, was de komst van de Rotterdamsche Zwern- club te Namen reeds enkele weken van te voren vastgesteld, zoodat Hoving wel ge dwongen was de invitatie voor Berlijn af te zeggen» Tertrek van Aankomst ta (heenreis) !Sin*ap' 16 Au?!Band' 16 Au* Zilverreiger (terugreis) Torenvalk (heenreis Ibis (terugreis) Valk (heenreis) Wielewaal (terugreis) Athene 16 Aug. Jodhp. 16 Aug. Penang 16 Aug A'dam 16 Aug. Band. 16 Aug. A'dam 16 Aug. Rang. 16 Aug. Basra 16 Aug. Athene 16 Aug. Medan 16 Aug. overheidswege moet worden ge steund, brengen tot het besteden van gelden, die voor andere doeleinden onmisbaar zijn. Voorts is gebleken, dat het niet wensche- lijk is, met name in het gedeelte der ge meente, waar de afzonderlijke kermis zal worden gevierd, het bezoek van koffie huizen te stimuleeren. Op vorenstaande gronden heeft de Kroon het raadsbesluit geacht te zijn in strijd met liet algemeen belang. De portier-controleur het zwaarst gestraft. Een zevental vroegere geëmployeerden van de N.V. Galeries Modernes -te Utrecht heeft gistermiddag voor de rechtbank te Utrecht terecht gestaan, verdacht ten na- deele van de N.V. tal van goederen te heb ben gestolen. Deze diefstallen geschiedden in onderling overleg cn na afspraak. Achtereenvolgens werden vier magazijn bedienden, een winkelbediende, een portier- controleur en een chauffeur voorgeleid, die allen volmondig toegaven zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Sommige van hen hadden het wegnemen van een fiets lantaarn of huishoudelijke artikelen niet zoo ernstig opgenomen en kwamen eerst nu tot de ontdekking welke de gevolgen van hun ondoordachte daad waren. De Officier van Justitie eischte tegen de vier magazijnbedienden ieder een gevange nisstraf van acht maanden, tegen den por tier-controleur, door wiens toedoen de an dere verdachten gemakkelijk tot deze dief stallen waren gebracht V/2 jaar cn tegen den chauffeur 1 jaar. In zijn pleidooi wees de verdediger van verdachten op het feit, dat de controle on voldoende en de verleiding daarentegen voor de nog jeugdige verdachten te groot was geweest. Eenigcn van hen zijn nog nooit met de justitie in aanraking geweest en mede met het oog op te hunnen aanzien gunstig uitgebrachte reclasseeringsrappor- ten, drong pleiter aan op een voorwaarde lijke veroordeeling. De uitspraak werd bepaald op 30 Aug as. Op een dor eerstvolgende dagen heeft een gezin, bestaande uit vader, moeder en tien kinderen, passage geboekt op het K. L. M.- vliegtuig, dat het traject HaamstedeRotter dam vliegt. Door de K. L. M. is voor deze vlucht een stewardes ingedeeld, die zicli gedurende do reis met de zorg voor de jongste kinderen zal heiasten,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2