Schuillooppen Gescheurde muren, Huwelijksdrama in de hoofdstad dichtgespijkerde vensters Een hondje brak het liefdesspel niet afdoend De diefstal bij de pakketpost Dader meldt zich bij de politie UIT ONZE OOST Dc dood tusschen de rails Slangendooders in Artis Twee dooden bij motorongeluk jubileumpostzegels spoedig verkrijgbaar Prins Bernbard beschermheer van den K.N.S.B, Rust in Harlem Amerikaansche luchtvlootparade Gesprek met krotbewoonster van Hattem Echter kan wel worden aangenomen, dat er 'n hevige woordenwisseling is ontstaan. De vrouw was van meening, dat het huisraad van haar was, terwijl de man van oordeel was, dat zij er niets over had te zeggen en dat hij daarover alleen had te beslissen. Eenige oogenblikken later is de man de Koestraat ingeloopcn in de richting van de Kloveniersburgwal. Daar ontmoette hij een goede bekende, die hij staande hield. Hij vroeg hem: „Wil je m'n vrouw even in de gaten houden. Zij is de boel aan het opla den en wil mij met niets achterlaten. Ik moet even stempelen." De vriend is toen wel de Koestraat inge wandeld, maar meteen doorgeloopen. De vrouw stond op dat moment bij de driewieler. Met vier messteken zeeg het slachtoffer bloedend inéén. De vriend had niet in de gaten, dat Pommer hem achterna gcloopen was. Nauwelijks was eerstgenoemde de Koestraat geheel doorgeloopen, toen hij achter zich een hevig gegil hoor de. Het drama had zich toen reeds afgespeeld, in enkele seconden was het gebeurd. Pommer was op zijn vrouw toege- loopen met in de ecne hand een dolkmes, waarmede hij naar zijn vrouw stak. Met vier steken in den hals, den nek, de pols en in de zij, zeeg het slachtoffer hevig bloedend ineen. Zij was bijna op slag dood. De broer van de vrouw, die op dit moment niet buiten was, doch die het gegil hoorde, snelde naar bui ten, doch het was reeds te laat, Wel wist hij den dader het mes te ontnemen, maar toen waren de steken reeds toegebracht. De dader verliet daarop de Koestraat en heeft zich onmiddellijk bij bot politiebu reau gemeld. Daar is hij ingesloten. Oplichter houdt er twee vrouwen op na, een rijke en een arme. Een 35-jarige koopman C. V. te 's Graven- hage maakte op zeer normale wijze kennis met een juffrouw, van zijn leeftijd en deze kennismaking viel dermate in den smaak, dat zij, die inmiddels gelieven waren ge worden, plannen maakten om tot een hu welijk te komen. 's Mans vooruitzichten waren niet slecht, hij vertelde, dat hij een positie had bij de courses op Duindigt, hetgeen echter niet heelemaal waar was. Alleen besteedde lyj wel eens wat geld met het wedden op de races. Het was kennelijk voor hem gemakkelijk om aan geld te komen, want de goedige juf- trouw bezorgde hem herhaaldeijk conean- ten, welk bedrag spoedig ongeveer f 400.— groot was. Zijn toekomstige echtgenoote vond hierin niets vreemds en gaf hem op zijn vraag ook dadelijk f 100.welke hij voor een doktersbehandeling noodig had. Tegenover deze som geld lokten de trouw beloften en wat het zwaarst is moet nu eenmaal het zwaarst wegen. Langen tijd leefden de minnenden in vre de, totdat zij op zekeren dag een wandeling in Wassenaar gingen maken. Daar ontmoet ten zij twee dames, die haar hondje uit lieten. Het beestje maakte op de gelieven grooten indruk en zij besloten de stoute schoenen aan te trekken en de dames te vragen of zij het hondje misschien mochten hebben. I)e dames stemden hierin toe op voorwaarde, dat zij het beest nog eens mochten komen opzoeken. C. V. en zijn toekomstige ega na men den hond mee. Zijn vrouw tijdens een hevige woordenwisseling met een mes gestoken. Gistermorgen kwart voor twaalf heeft zich in de Koestraat te Am sterdam een drama afgespeeld, waar van een 29-jarige vrouw het slacht offer is geworden. De ongeveer 36-jarige man heeft zijn 29-jarige echtgenoote met wie hij in onmin leefde en niet mee sa menwoonde, tijdens een twist met een mes dermate verwond, dat zij onmiddellijk overleed. Het slacht offer was moeder van 4 jeugdige kinderen. De dader heeft zich na zijn daad bij de politie aangemeld. Hét drama speelde zich in en kele oogenblikken af. Omtrent dit huwelijksdrama vernemen wij nog het volgende: De dader, de ongeveer 36-jarige Pommer, die werkloos is, leefde reeds sinds gerui- men tijd met zijn vrouw in onmin. Op ver zoek van zijn echtgenoote was de man des tijds elders gaan wonen. Vele malen deed hij moeite zijn vrouw te bewegen weer sa men te wonen. Tenminste tweemaal in de week kwam hij in de Koestraat om zijn vrouw te bezoeken en om met de vier kin deren, resp. van 6, 4, 3 en 2 jaar te praten. Zijn echtgenoote wilde echter niets meer van hem weten. Gistermorgen werd de man gewaarschuwd, dat zijn vrouw bezig was te verhuizen. Er siond zoo werd hem verteld een drie wieler voor de deur en de vrouw, daarbij geholpen door haar broer, was bezig het huisraad op deze driewieler te laden. On middellijk ging de man naar de Koestraat, waar hij zijn vrouw te spreken vroeg. Of riit onderhoud in*derdaad heeft plaats ge had en zoo ja, wat daarbij is besproken, heeft de politie uiteraard nog niet kunnen vaststellen. Wie daarin bescherming zoekt, heeft, behalve een gasmasker, ook gasdichte kleeding noodig! Mosterdgas het verraderlijkst. In het een dezer dagen verschenen num mer van het tijdschrift „Luchtgevaar", het maandelijksche orgaan van de Nederland- sche Vereeniging voor Luchtbescherming, schreef de oud-directeur der Militaire Gas- school, de luit.-kolonel b.d. S. Schilderman een bijdrage, getiteld: „Schuilloopgraven versus schuilkelders", waarbij de schrijver het. onlangs verschenen regecringscommu- niqué t.o.v. de luchtbescherming uiteenzet Zooals men zich herinneren zal, ging het hierbij vooral om de kwestie schuilkelder of schuilloopgraaf. „Het groote voordeel van schuilkelders hoven schuilloopgraven, aldus de heer Schil derman, wat de bescherming aangaat is, dat men in schuilkelders, zelfs zonder gas masker, tegen alle mogelijke soorten van strijdgassen beveiligd is, wanneer men er voor heeft gezorgd die schuilvertrekken gas- dicht, te maken en eventueel daarin voor komende vensters zoodanig te beschermen, dat zij noch door scheuren noch door lucht druk kunnen worden vernield. Zelfs het zoo gevaarlijke mosterdgas ver oorzaakte geen nadeelige gevolgen bij de in hef vertrek geplaatste proefdieren". Hoe zal nu de toestand in de schuilloop graven zijn. wat de bescherming tegen gas- gevaar betreft? „De Regeering weet, d-t men met gasmaskers e.d. alleen niet kan volstaan om zich in de open lucht te beveiligen tegen de inwerking van het mosterdgas. Mosterdgas tast niet alleen de ademhalingsorganen aan, doch de geheele huid, en dringt door de gewone kleeding en schoei sel heen. Zou men dus in dergelijke schuilloopgraven tegen alle sooj-tcn van strijdgassen beveiligd willen zijn, dan zou de bevolking niet slechts over gasmaskers, doch ook over gasdichte kleeding moeten be schikken. Even illusoir als de regeering het vindt, dat' voor de zich op straat bevindende bevolking schuilkelders worden ingericht, even illusoir zal het zijn aan iedcrcn Ncderlandschen burger behalve een gasmasker ook een stel beschermende klccding te verschaffen. DaaruH volgt, dat de Nederlandsche burger in schuilloop graven slechts zeer betrekkelijk te gen strijdgassen beschermd zal zijn. Mocht de vijand in de toekomst eventueel van strijdgassen tegen de burgerbevolking gebruik maken, dan zal hij in de eerste plaats het zoo gevaarlijke mosterdgas toe passen. Dit strijdgas is het verraderlijkst, derhalve het meest geschikt om paniek te veroorzaken, met welk doel, indien strijd gassen worden gebezigd, zij in de eerste plaats zullen worden gebruikt. De schrijver bepleit voort» het inrichten van lange overdekte schuilloopgraven bo ven de door de regeering bedoelde open schuilloopgraven. welke laatste slechts zeer primitief tegen het binnendringen van gas zijn af te sluiten. Uiteraard bracht dit drama deze zoo volk rijke buurt in rep en roer. Vele bonderden belangstellenden verzamelden zich in de omgeving van het huis, waarvoor de moord aanslag zich had afgespeeld. Zij werden door de politie op een grooten afstand ge houden. Het gebeurde werd natuurlijk druk besproken. Groot is het medeleven met de vier nog jonge kinderen, die op deze wijze hun moeder hebben verloren. De recherche van bet bureau Warmoes straat heeft onmiddellijk een nauwgezet on derzoek ingesteld. Do G.G.D. heeft het lijk van de vrouw naar het binnengasthuis ver voerd. AARDBEVING OP SUMATRA Glaswerk vernield. Te Benkoelen (Surnatra) is een flinke aardschok geconstateerd, waardoor veel glas werk werd vernield. Deze aardbeving werd ook door het meteorologisch observatorium te Batavia als een vrij ernstige heving waar genomen, aldus de N.R.Ct. De richting was Westnoordwest, de afstand bedroeg 350 k.m. AUTOBUS REED TEGEN BOOM. Zestien inzittenden gewond. Door het onklaar raken van het stuur is is nabij Madioen (Java) een autobus tegen een boom gereden en omgeslagen. Hierbij zijn 16 inzittenden gewond, waarvan zes ern stig, meldt de N. R. Ct. De autobus werd vrijwel geheel vernield. WONDERDOKTER GEARRESTEERD In de desa Kretek, nabij Djokjakarta, is een Doekoen (inheemsch wonderdokter) ge arresteerd, die, aldus de N.R.Ct. een vrij grooten aanhang om zich had verzameld met de bewering dat hij deze onkwetsbaar kon maken. „Groote schoonmaak" in het Overijsselsche dorp een onmoge lijkheid. (Van onzen specialen verslaggever) HATTEM, Ons land kent vele steden en dorpen, die om h un oudheidkundige architec tonische schoonheden bijzondere bc- teekenis hebben. Vooral in de omge ving der groote rivieren treft men- vele oude plpatscn aan, vroeger bela den met roem en luister, thans min of meer in verval. Tot die plaatsen moet ook Hattcm gerekend worden, het stille, min of meer verlaten plaatsje in den „kop" van Overijsel. Iets mclancoliek. Haüem is een merkwaardig stadje. Er gaat iets melancolieks van het stedeke uit, met zijn grauwe kleuren, nauwe straten en oude, lage huisjes. Het lijkt, of alles er even oud is, en men verwondert zich er eigenlijk over, dat men hier jonge menschen aantreft dat hier in de maand Augustus, als overal elders, een uitgelaten schooljeugd het feest van de zomervacantie viert. De oudheid van Hattcm mist echter icde re aantrekkelijkheid. Hierheen zullen niet spoedig drommen vreemdelingen trekken, zooals naar Middelburg, Veere en zoovele Waar Is het hondje? Eenigen tijd later kwamen de Was- senaarsche dames zich inderdaad bij de vrouwelijke helft van het paar overtuigen of het hondje een goed te huis had, maar tot haar verbazing was het beest daar niet te vinden. De juffrouw verklaarde, dat haar „verloofde" naar Parijs was voor za ken en den hond bij zijn broer had ondergebracht. De hondeliefhebsters vervoegden zich daarop bij den be- wusten broer, maar ook deze bleek geen hond in huis te hebben. Hij wist er evenwel wel wat van, want naar zijn verklaring was het dier in de kost bij een gescheiden vrouw, met wie C. V. een verhouding had. Zoo eindigde deze historie, welke blij be gonnen was, De dames uit Wassenaar vertel den namelijk aan deze vrouw dat V. verloofd was met een ander. Daarop begaf de vrouw zich in gezelschap van een vriendin naar het huis van de gefortuneerde vrijgezellin. Het gesprek, dat tusschen beide partijen ge voerd werd, was niet bepaald aangenaam voor de onschuldige juffrouw en zij trok oogcnblikkelijk haar conclusies. De Haagsche politie werd van het ingewik kelde geval in kennis gesteld en er werd aangifte gedaan van oplichting. C. V., die vroeger al eens een voorwaardelijke veroor deeling heeft ondergaan, bleek heelemaal niet in Parijs te zijn voor zaken. Hij werd in de residentie aangehouden. Natuurlijk ontkent hij alles en de politie staat voor de moeilijkheid om zonder getui gen de hond ka,n niet gehoord worden oplossing te brengen in deze dure liefdes affaire. Nu weer een 15-jarig meisje het slachtoffer. Gistermorgen omstreeks half twaalf is op den onbewaakten overweg tusschen Ouden bosch en Zegge het 15-jarige meisje Kuyster- mans-Jongenclcn, die boodschappen had ge daan, door den trein overreden en op slag gedood. andere oude steden. Want de oudheid van Ilattem draagt de droeve en onuitwisbare sporen van een ernstig verval. Er is niets moois, niets van cultureele waarde in die oude vervallen woningen met de scheefge zakte paneelcn, dc vervelooze deuren en de dichtgespijkerde vensters. Zeker, als er vele bouwwerken waren als 't typische torentje dan zouden de vreemdelingen ook Hattein bezoeken, en wie weet zou er dan niet een tot ver over onze landsgrenzen vermaarde Hattemschc klë'federdrarht zijn ontstaan. Het meerendcel van Hattein's oudheid be staat echter uit zeer simpele huisies. krot ten bijna. Huisjes, die misschien lang niet alle bijzonder oud zijn, maar waarvan er verscheidene sporen vertoonen van revolu tiebouw. Toch zou dit alles niet zoo erg zijn, ware het niet, dat vele oude huisjes welke vaak slechts één vertrek be vatten, nog bewoond worden. Ver scheidene zijn reeds lang onbewoon baar, maar bij gebrek aan beter blij ven de bewoners. Wij hebben eens een kijk ie eenomen in een aantal dezer woningen. De lezer stelle zich gerust. Wij hebben geen toestanden aangetroffen die hemeltergend en mensrh onteerend zijn. Men hoort zoo vaak. dat de bewoners van krotten half verdierlijkte, to- taal vervuilde analphabotcn zijn. Welnu dergelijke toestanden treft men te Hattcm niet aan. Maar eigenlijk maakt dat de toe- Horloges, lepeltjes en tal van an dere voorwerpen in beslag ge nomen. In verband met den diefstal bij de pakketpost in de Zaanstraat- te Den Haag door den besteller W., waarover wij dezer dagen melding maakten, heeft de Haagsche politie bij kennissen van W. en van den heler S. nog in beslag genomen 6 doublé dames-polshorloges, een al» pacca-aardappellepel, een zilveren portrotlijstje en een witgouden ring, waaruit de graveering is verwijderd. Verder werden in beslag genomen twee zilveren Juliana:Bernhard-lepcltjes, met de monogrammen A. B. Th. en II. P. B. En kele van deze voorwerpen werden ontdekt bij goudsmidwinkels daar ter stede, waar W. en S. de zaken hadden verkocht. Bij de politie in Arnhem werd daarenbo ven aangifte gedaan van diefstal van 10 gouden schuifkcttingen uit een zending van Arnhem naar Voorschoten. Deze zendingen loopen over het kantoor van de pakketpost in Den Haag en zoo heeft W. kans gezien de kettingen te ontvreemden. Deze voor werpen werden ten huize van den besteller W. in beslag genomen. Niettegenstaande dat, blijft W. ontken nen, doch de bewijzen tegen hem zijn zoo groot, dat hij in het Huis van Bewaring is opgesloten. Do winkelier S. is op vrije voe ten gesteld, nadat hij de politie uitvoerigo inlichtingen had versterkt. Een mooie aanwinst. Artis mocht weer een interessante aanwinst voor zijn levende have ont vangen. De heer L. Sohl bracht van Bobo Dioulasse (Fransche Congo) twee slangendooders mee, -waar schijnlijk een exemplaar van de soort die N. O. Afrika bewoont en bij de oude Egyptenaren als „Krokodillen- dooder" een heilig dier was. Sierlijk-vlugge sluipers, vrij vertrouwelijk in den omvang, deze dieren, die als verdel gers van gifslangen en krokodilleneieren ook heden ten dage in een goeden reuk staan. In de „Pullmancar" waar verschillende klei ne roofdieren tegenwoordig hun departemen ten met eigen tuintje bewonen, zijn deze rappe, langlijvigc, aan reuzen wezels herin nerende roovers te vinden. Met groote snelheid vloog het rijwiel tegen een boom. In den vroegen avond van Donder dag heeft zich in de Duitsche ge meente YVürselen een zeer ernstig motorongeluk voorgedaan, waarbij twee personen om het leven zijn ge komen. Door nog onverklaarbare oorzaak is de 39-jarige motorrijder M. J. Scheilen, woon achtig te Kerkrade, met zeer groote snel heid tegen een boom gereden. Zoowel de bestuurder van het motorrijwiel als de op de duo gezeten vrouw werden op slag ge dood. Aangezien deze vrouw, die waarschijn lijk een Duitsche is, geen papieren bij zich droeg, kon haar identiteit tot op heden nog niet worden vastgesteld. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn naar het lijkenhuisje van Würseien overge bracht. stand des'tc erger. Want er is nog een zeer breede marge tusschen totale vervuiling en helderheid. Er is ook veel mogelijk tusschen sociaal en asociaal! Want het is eigenlijk veel erger, dat zeer behoorlijke lieden, met normaal schoolgaande kinderen moeten le ven in woningen met twee of soms nog min der vertrekken. Het zijn tochtige huizen, waarvoor krot misschien een iets te zwart woord fs, maar die toch in geen geval kun nen dienen om een gezin normaal te huis vesten. De muren vertoonen groote scheu ren, waardoorheen de wind op wintcrsche dagen fel blaast. Behang of vloerbedekking zoekt men tevergeefseh. Meestal worden huiskamer, slaapkamer en keuken in één vertrek vereenigd. Vrees voor onbewoonbaarverkla ring. De bezoeker ziet met één oogopslag dat het woord schoonmaak hier een onbekend begrip is. Zeep en boender lijken hier taboe te zijn en ook dc bewoners zien er allen even groezelig uit. Welk een demoraliscercnde, ver pauperende uitwerking nocten zulke huizen op dc bewoners hebben. Wij hebben gcruimen tijd gesproken met een vrouw, die met twee kinderen van resp. veertien en zestien jaar zort'n schamele wo ning bewoont. De vrouw mankte een zeer schuwen indruk. Zij leek beangst voor het bezoek van ambtenaren, uic haar woning wellicht onbewoonbaar zouden verklaren, zooals al met verscheidene huizen is ge beurd. Dc bewoners zijn dan vertrokken, soms ver weg, geheel buiten Ilattem. En dat is het, waarvoor de vrouw bang was. Zij wil wel weg uit de oude woning, die niets aantrekkelijks biedt en waar de gaten in de onbehangen muren slechts herinneren aan de koude, die op wintersche dagen geleden wordt, maar zij wil blijven in Hat tem, baar geboorteplaats, waaraan zij, alle ellende ten spijt, gehecht is, zooals iedereen hecht aan de plaats, waar hij geboren is. De ter gelegenheid van het Re- geeringsjubileum van H. M. de Ko ningin verschijnende herdenkings postzegels zullen in plaats van 30 Augustus reeds 27 Augustus a.s. op alle postkantoren worden ver krijgbaar gesteld. De laatste verkoopdag blijft vast gesteld op 15 October a.s. Naar wij vernemen, heeft Z.K.H. Prins Bernhard het beschermheerschap aanvaard van den Koninklijken Nederlandschen Schaatsenrijders Bond. Minstens een derde der betere betrekkingen zal door negert vervuld worden. In het begin van het jaar hebben zlcK in de negerwijk van New York, Harlem, ernstige ongeregeldheden voorgedaan, om« dat de negers zich achteruitgezet voel* den. Thans is een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij is bepaald, dat mins* tens een derde van de betere betrekkingen: door negers vervuld moeten worden. Meiï hoopt hierdoor de rust te herstellen. De blanken, die boven het bepaalde kwantum betrekkingen in Harlem hebben, zullen niet onmiddellijk ontslagen worden, doch zij zullen successievelijk worden ver vangen. Het land moet bereid zijnl Het Amerikaansche departement van oorlog heeft medegedeeld, dat heden té Los Angelos, ter gelegenheid van de jaar- lijksche bijeenkomst van de leden van het Amerikaansche legioen een demonstratie zal worden gegeven van de luchtmacht van leger en marine. Meer dan driehonderd mo derne vliegtuigen zullen bijeengebracht worden. De autoriteiten hebben verklaard hiermede geen internationaal doel na te streven, zonder twijfel is de bedoeling het land te toonen dat het noodzakelijk is be reid te zijn voor moeilijke tijden. WORSTELAAR REDT KIND. De vroegere worstelaar John Siejack te Baltimore (V.S.) heeft de tegenwoordigheid van geest gehad een vijfjarig meisje, dat uit een raam op de derde verdieping van een huis viel, in zijn armen op te vangen. Het TE ROYAAL MET ELECTRICITEIT I Uit Moskou wordt gemeld, dat de direc teuren van zes industriëele ondernemingen zijn gearresteerd en tachtig directeuren van hotels en winkels zijn veroordeeld tot het betalen van boete, omdat zij bij de verlich ting van hun bedrijf electriciteit hebben ver kwist. „De gootsteen in het salon" Houdt U wel eens groote schoon maak? konden wij niet nalaten te vragen. Het was een vreemde vraag. Het woord schoonmaak moet in deze omgeving een bittere klank hebben. En zoo voelde de vrouw het ook aan, waarmede zij bewees, dat haar ver standelijke vermogens heusch wel in orde waren en dat zij niet was als het totaal gedegenereerde type, dat zelfs wel in houten keeten huist. „Schoonmaak meneer", hoe zou dat moge lijk zijn. Het stof waait van alle kanten binnen. Er is iets mistroostigs in de wijze, waarop zij dit zegt, iets, dat vereenzelvigd lijkt met dc omgeving van de scheurende muren, verzakte paneelcn en naargeestig neerhangende stroospricten, die door de stukkende zoldering steken. Het ise er alles even bedompt en goor en het verwonderde ons eigenlijk, dat wij in deze woning nog een waterleiding aan troffen, een waterleiding overigens ,die met de kraan uitmondt in hel woonvertrek. „Ja de gootsteen hebben we hier in het salon" merkte de vrouw ironisch op, toen ze onze blikken op de kraan gevestigd zag. Uitkomst, Gelukkig is er één belangrijke troost. Het leed schijnt spoedig geleden. Dc ergste wo ningen zijn reeds ontruimd en van gemeen tewege wordt er naarstig gewerkt om den woningtoestand te verbeteren. Slechts vraagt men zich zorgelijk af, waar de grens ge trokken moet worden, want het aantal zeer oude woningen is te Ilattem wel bijzonder groot, zoo groot, dat de bezoeker met echten Hollandschen zin voor properheid de onweer- staanbaren lust voelt opkomen om de zeep en den boender eens flink over het gehee le plaatsje te halen en het oude Hattcm geschrobde straatsteenties en kraakheldere gordijntjes te schenken in plaats van de ge scheurde, muren en dichtgespijkerde ven sters 1

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 14