Woensdagsche Mijmerij Zij kochten stemmen Raad Anna Paulowna Plannen voor den schoolbouw te Breezand worden ingezonden In Marseille broeit het Een uitbreidingsplan voor Kleine Sluis Nieuwe bommenwerpers voor Engeland Onze Oost Ratten bedreigen rijstoogst Uit onze Omgeving B'oembollenveilinïj fc Breezand IJdelheid der ydelheden. Ik zit in een tram, een boordevolle tram, en verveel me. Wat doet een kwaadaardig mensch, die zich verveelt? Hij gaat zitten philosofeeren over zijn medemenschen. Het is eigenlijk een vreemde gedachter Twintig, dertig wasemende mede-passa giers begeleiden je in een rollend huisje gedurende een kwartier van je levensweg. Een kwartier lang deel je eikaars lot. Er kan in zoo'n rollend glazen huisje van alles gebeuren. Je kunt samen tegen een vracht auto opkachelen, je kunt samen deraillee- ren en er kan zelfs een controleur binnen komen, die je erop betrapt, dat je, toen de conducteur voorbijkwam, je hebt ge houden of je neus bloedde. Je zit knie aan knie en je vat sympathie voor elkaar op door een blik, een gebaar van menschelijk- heid; of antipathie door een lompheid', of door een krant, die iemand leest. Waarna je elkaar misschien nooit meer zult terug zien. Zoo zit je te peinzen en als je blik ken tienmaal langs alle banken zijn ge gleden, doe je ineens een wonderlijke ont dekking: als je nu je oogen zou sluiten, zou je vrij aardig kunnen zeggen, wie er allemaal in de tram zaten, maar niets van wat ze aan hadden. Een rampzalige gedachte want je ziet in eens in, hoe nutteloos de zorgen zijn, die je aan je uiterlijk besteedt! Ik ga ze voor de curiositeit eens wat nauwkeuriger bekijken. Recht tegenover me zit een lieve dame, een brave, een voudige huisvrouw. Ze draagt een blouse met vroolijke, fleurige bloemetjes erop ge drukt. Ik had het niet gezien. Toch heeft ze o zoo lang gezocht en vergeleken tot ze dit dessin gekozen heeft. Ik zie haar in ge dachten in den winkel staan: ,,Ja juffrouw, het is op zichzelf wel snoezig, maar ik ben bang, dat de kleuren een beetje te opval lend zijn." „O nee mevrouw, volstrekt niet. Het wordt heel veel gedragen, 't is echt d e mode dit jaar". „Ja maar. ik weet niet, ik vind, je moet er een gezicht voor hebben, voor zoo iets" ('t is gek, zoo kinderlijk als menschen in een winkel kun nen stamelen) ,,en nu geloof ik niet, dat juist zoo iets mij bepaald staat." „Ik zal 't u 's voorhouden. Kijk, werkelijk heel aardig. Vindt u nu zelf niet?" „Hm, gaat. Hebt u misschien nog iets anders?" „O zeker mevrouw, hoe vindt u dit? Ook erg snoezig. Heel modern. En erg chic. Of houdt U van zoo iets? Erg apart." Ad in- finitumLieve mevrouwtje, 't is erg verdrietig, of misschien ook erg prettig: niemand, die het verschil zou hebben ge merkt! Mijn blik dwaalt naar een oudere dame, verderop. Ze zal een kwartier voor den spiegel hebben gestaan eer ze van huis ging. Kan men met goeden wil iets karak teristieks aan haar ontdekken? Ze zit boos uit het raam te kiiken. In haar hand houdt ze een sleutel geklemd. Een secure! En verder? Na lang en onbescheiden zoeken, ontdek ik een sjaaltje, een roestkleurige sjaal. Een liefhebbende hand heeft deze tusschen twintig andere voor haar uitge zocht, of misschien een andere uitgezocht die om onnaspeurlijke reden voor de ge schiktste werd gehouden, en de uitver korene is dan om even onnaspeurlijke redenen verworpen en voor de roestkleu rige geruild, nadat opnieuw een twintig tal was bekeken, dat geen gratie kon vin den en nadat misschien met een knorrig gezicht een kwartje was bijgepast „omdat er heusch niets anders bjj is dat ik dragen kan." Het roestkleurige sjaaltje zit dan nu gesnoerd om de rimpelige hals van de secure-dame-met-den-huissleutel en lijdt een verfrommeld bestaan in de kraag van een datumlooze loden jas. Zooveel moeite, zóóveel selectie, voor zoo weinig effect Dan gaat mijn oog op zoek naar schoe nen. Er zijn groote en kleine, er zijn co- quette opengewerkte molières ik had er heusch niet op gelet, lieve meid, als je niet om de minuut je beenen anders over elkaar gooide er zijn zwarte, gele, bruine, don kerblauwe, en ik moet ze met geweldige inspanning o p zoeken om ze te z i e n en er iets „aparts" aan te ontdekken, en dan te bedenken, dat elk paar schoenen drie kwartier van uitzoeken heeft gekost! En dassenzoo keurig gesorteerd, wijnrood bij grijs, parelgrijs bij blauw, groen bij bruin, en een „snoezig streepje" bij effen zwart. („Heusch man, geloof me, dat staat héél èrg gedistingeerd."). Er is een jonge man, die een blauwe das draagt in een bruin costuum, en niemand, die er aan denki, hem de tram uit te gooien. Nie mand die het merkt! En er is een beza digd heer, die een wit piqué vest draagt. Wat zal hij trotsch zijn geweest, toen hij het kocht! Als een pauw heeft hij ermee loopen paradeeren: staat goed hè? Na jaren pikt hij er nog nu en dan een stofje van weg En de dameskousen, grijs, zwart, beige, kastanje, vleeschkleurig. Wat zijn er 'n zorgen en moeite aan besteeden zou i e m a nd het merken als de dames onderling van kousen wisselden? Zou in eens iedereen er „belachelijk uitzien"? En de damestaschjes niet te vergeten. Argeloos en door niemand opgemerkt rus ten zij nu op de schoot van hun bezitsters. Wat is er geen hoofdbrekens aan vooraf gegaan! Geruild zijn ze, en nóg eens en nóg eens geruild, die andere waren be spottelijk, afschuwelijk, idioot, monsters! Bedienden hebben door dat geruil ruzie ge kregen met hun patroons... er zijn veeten, hoofdpijnen, zenuwuitbarstingen en vaca tures door ontstaan. Al die zorgen om futiliteiten... ik ben er ineens trotsch op, dat mijn vrouw mij uit lacht omdat ik gewoon ben de éérste das, het éérste paar sokken, het éérste paar handschoenen te koopen, dat mij in een winkel wordt voorgelegd; als demonstratie en uit protest. Bij het verlaten van de tram constateer ik en passant dat er v ij f heeren met een lintje in de tram zitten. Die had ik maar even over het hoofd gezien. Over het hoofd gezien, hoort u, gerid- derden? Ik kijk naar mijn maagdelijke knoopsgat; staat toch wel „apart", zoo'% leeg knoopsgat, denk ik. De druiven zijn zuur Het kost, dat het barst, zegt de heer Kuiken, die tegen het plan •w. De Raad vergaderde gisteravond onder leiding van burgemeester Lovink; secreta ris de heer C. Kcijzer. Afwezig is de lieer Op 't Veld wegens on gesteldheid. Verder zijn bij de opening af wezig Mevr. Borst en de heeren Keuris, Dek ker cn Hoo-ijmeijer, die butien nog staan te praten Lven later komen zij ter vergadering Mededeelingen. De heer Jb. Reven heeft zijn benoeming tot lid van liet Burg. Armbestuur aangeno men. Aan deze gemeente is een voorschot ver leend van f 2850.ter uitbetaling aan M. J. Moerland, tor bekoming van een plaatsje ingevolge de I.andarbeiderswet. De begrootingswijziging d.d. 30 Juni j.1. is goedgekeurd. Proces-verbaal van kasveriïicatie. Tot waarnemend ontvanger is benoemd de heer C. J. Doets. Door den secr. wordt de heer Doets binnengeleid, waarna hij dooi den Voorzitter wordt bccedigd. Felicitatie volgt. Aan de orde komt nu: UITBREIDINGSPLAN KLEINE SLUIS Voorgesteld wordt een uitbreidingsplan voor Kleine Sluis vast te stellen, niet bij- hehooronde hebouwingsvoorschriften. Ter behandeling van dit plan komt de heer Wieger Bruin van Amsterdam de ont werper ter vergadering. Door Dijkgraaf cn Heemraden van den Anna Paulownapokler is tegen het voorgestelde plan een bezwaar schrift ingediend. Het bestuur is van meening dat de terreinen van den voormaligen molenkolk ten on rechte in het uitbreidingsplan zijn opgenomen. Mocht de Raad niettemin hesluiten de ter reinen wel in liet plan op te nemen, dan worden verschillende bezwaren daartegen ingebracht Naar aanleiding van dit bezwaarschrift hebben B. en W. liet advies ingewonnen van den heer Wieger Bruin, met welk advies zij zich geheel kunnen vereenigen. Bij de dis cussies hierover meer. Algeniecne beschouwingen worden niet ge houden. Bij de artikclsgewijze behandeling zegt de heer Rezelman het gevaarlijk en verkeerd te achten, dat in het Boschie een vaste begren zing wordt vastgesteld. Spr. acht het beter zich niet ie binden aart grenzen in verband met de bouwbehoefte in de toekomst. Spr. stelt voor het betrekkelijke artikel te schrap pen. De heer Kuiken is hef roerendmet 'den lieer Rezelfn'an eens. De Polder hcbït. ons1 al-, tijd goed behandeld eh liet,'zó'ft w'eT eens'zoo kunnen worden, dat we elkaar in de baren zitten, 'aldus spr., En dat heeft de Polder niet verdiend. De hee,r Hooimcijcr merkt op, dat de heer Kuiken de discussie onmogelijk maalct. Het 'respect kan een ziekte wor„den. Hoe minder huizen er in het Boschje ko men, hoe liever spr. het heeft. Spr. zou de mogelijkheid geopend zien van drie terrei nen, twee te maken, enz. De lieer Kuiken wil altijd samenwerking met, het Polderbestuur. Hij denkt een en ander beter to begrijpen dan Dekker. Maar het is hier altijd zoo gegaan, dat het kost, dat het barst! Even later zegt spr. nog, dat men zeker denkt, dat er een goudboompje is, dat men slechts behoeft te schudden! De heer Wieger Bruin zet uiteen, dat er wel een formule zal zijn te vinden, vólgens welke twee terreinen samengevoegd kun nen worden tot één, drie tot twee enz. Ove rigens kan men voorloopig nog te kust cn te keur over terreinen beschikken. De ge broken rooilijn geeft een goede oplossing, hetgeen door spr. nader wordt uiteengezet. Ten aanzien van do vaste begrenzing is de heer Rezelman niet overtuigd en hij handhaaft zijn voorstel tot schrapping van c!e onderhavige bepaling. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 3 stemmen, die van de heeren Rezelman, Cornelissen en Kuiken. Bij verdere behandeling wordt in de be palingen ten aanzien van tuinhuisjes en ga rages meerdere soepelheid gebracht. De lieer Rezelman, sprekende over de verhooging der terreinen, vindt deze heel duur en leelijk. (Vermelding verdient, dat spr. er bij herhaling de aandacht op ves tigt, niet als Polderbestuurder te spreken, maar als raadslid). De Voorzitter: Dus villa's op terpen bou wen! De heer Dekker is het niet met den heer Rezelman eens. Spr. vreest, dat het dan een „puttenboel" zal .worden. De heer Wieger Bruin bestrijdt de mee ning van don heer Rezelman. Een voorstel-Rezelman om een minimale ophooging toe te passen tot 60 cm. beneden de weghoogte wordt in stemming gebracht, het wordt verworpen met 8 tegen 2 stemmen, die van de heeren Rezelman cn Kuiken. Ten slotte wordt de kwestie der rioleering nog besproken. Deze zal nader worden ge regeld, waartoe een overeenkomst met den exploitant zal moeten worden aangegaan. Het uitbreidingsplan wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. Vastgesteld wordt de pensioensgrondslaa van H. L. Bleeker, onderwijzer aan de o.l. school I. Per 1 Juli 1038 vastgesteld op f 1680. DE SCHOOLBOUW TE BREEZAND. B. en W. stellen voor een nieuwe openbare lagere school met 5 klasse lokalen, een gymnastieklokaal en een woning voor het hoofd der school te bouwen, overkomstig het ingediend plan door de heeren Saai en Hoep. Aan de wand is een perspectief-teekening van de school opgehangen, welke door de raadsleden wordt bezichtigd. De heer Kloosterman gunt het openbaar onderwijs wel een goede school, maar spr. vindt dit plan toch te grootsch van opzet. Het openbaar onderwijs te Breezand groeit bovendien niet, maar is eerder stervende. Het zal zoo afkomen, dat het gym nastieklokaal er alleen is voor de openbare school, want de R.K. school zal er geen gebruik van ma ken. De Voorzifer maakt bezwaar tegen de eerste door den heer Kloosterman over dit onderwerp gesproken woorden: We hebben hier de school en het zijn allemaal onze kinderen. Openbare of bijzondere school is voor ons altijd precies hetzelfde geweest. De heer Kloosterman vindt het niet ver antwoord zoo'n grootsch object te gaan bouwen. De Voorzitter merkt op, dat men in ieder geval voor de leerlingen die er zijn, heeft te zorgen. We hebben te Breezand vijf bevoegde 'leerkrachten en daar mogen we niet aankomen, aldus spr. De heer Lubbert noemt het een schitte rend plan, spr. zou echter eerst met de Chr. schooi over het gymnastieklokaal willen praten. Het bovengebouw (overblijflokaal en- lokaal voor den schoolarts) beschouwt spr. als luxe. Dit kan een punt van bezuini ging uitmaken. De Voorzitter: Dus de schoolarts weer den "-ang op! Sterk komt spr. op voor een eigen lokaal van den schoolarts. De heer Dekker noemt het plan schitte rend. Spr. had evenwel verwacht, gezien de houding, 'welke men. hier altijd heeft aangenomen, dat tegen de?e voorziening van het openbaar onderwijs geen bezwaar was geweest. De heer Kloosterman vraagt, of door het Christelijk schoolbestuur dan wel eens een verzoek is ingezonden dat wettelijk ontoe laatbaar was? De Voorzitter meent, dat de heer Klooster man de woorden van den heer Dekker nu verkeerd uitlegt. De voorstanders van het openbaar onderwijs hebben tegenover ver betering van het bijzonder onderwijs altijd sympathiek gestaan. Steeds is er in een prettige sfeer over deze zaken gesproken.. Nadat nog eenige besprekingen zijn gevoerd, wordt ten slotte besloten, de plannen, zooals zij ter tafel lig gen, in te dienen. Men zal zich met de schoolbesturen in verbinding stellen omtrent het gebruik van het gymnastieklokaal en dan later even tueel, een gewijzigd plan nazenden. Daarom ook vooral heeft men haast, om dat 'den bouw, van den winter nog, heel wat werk zou verschaffen. Tevens kan men dan over het veilingsgebouw beschikken, waarin dan schoollokalen -kunnen worden getimmerd. Rekening 1937. Voorloopig vastgesteld wordt* de gemeen terekening 1937. De cijfers1 zijn dé'Volgende: Gemeente re kening, gewone dienst: uitgaven f 302.551.85 ontvangsten f 293.375: nadeelig slot f 9.176,85 Kapitaaldienst: uitgaven f 75.355.24-, ont vangsten f 71.418.78; nadeelig slot f 3.936.56 Burgerlijk Armbestuur: ontv. en uitg. f 48.612.5SÜS, subsidie der gein. f 40.778,12. Grondbedrijf: Lasten f G.128.08, baten f 1.873.54, nadeelig slot f 4.254.54. Nadeelig slot kapitaal,dienst f 12.259.63. Een cn ander is in goede orde bevonden. Dank wordt gebracht aan den secretaris en aan de commissie van onderzoek. Voor afscheid en opening. Volgt een voorstel, een bedrag van f 200 uit te trekken ter bestrijding van onkosten bij het aftreden van den burgemeester cn de opening van het nieuwe raadhuis. Bij deze gelegenheden zullen namelijk verschillende personen worden uitgenoodigd Aldus besloten. Rondvraag. De heer Kuiken in actie. De, heer Kuiken verhaalt in de rondvraag van de actie, welke hij lieeft gevoerd voor het behoud der spoorweghalte te Breezand. Eerst dacht spr. dat hij succes zou hebben, maar later bleek dat anders. Spr. heeft zich steeds gericht tot de Directie der Ncd. Spoorwegen, maar de eindbeslissing, lag bij den minister van Waterstaat. Ook tot hem heeft spr. zich nog gewend en juist gisteren ontving hij antwoord. Dit wordt door den Voorzitter voorgelezen: ook de Minister is van meening, dat de halte moet worden opgeheven. Echter kan de heer Kuiken nog mededec- len, dat' op zijn verzoek de nog nieuwe ver lichting te Breezand zou worden overge plaatst naar het tweede perron Ie Anna Paulowna, waar men het nog altijd met petroleumlampen moest doen. De Voorzitter dankt den heer Kuiken voor zijn bemoeiingen. Hierna sluiting om ongeveer 11.45 uur. Havenarbeiders eischen terug trekken der troepen. Toestand in het Parijsche gebied rustig. De nieuwe Fransche minister van arbeid, Pomaret is gistermiddag te Parijs aangeko men. Hij bracht een bezoek aan Daladier en bad vervolgens een onderhoud met den afgetreden minister van arbeid, Ramadier, die hem den dienst overdroeg. Het executief bureau der Radicaal So cialistische Partij zal hedenmiddag büeen- komen om den politieleen toestand te be spreken. De toestand is gisteren kalm gebleven, van sociaal standpunt gezien, ten minste in het Pariische gebied. Geen enkele staking heeft zich voorgedaan. In Marseille broeit het echter. Het secretariaat van den bond van havenarbeiders heeft medegedeeld, dat de bond het decreet van de re geering inzake de regeling van de staking in de haven niet heeft aan vaard. De afgevaardigd-en handhaven hun eischen: onmiddellijk terugtrekken van de troepen, toepassen van de geldende collectieve over eenkomst tot den vastgestelden termijn, voortzetten van de besprekingen over het vaststellen van een nieuwe loonschaal aan gepast aan het huidige levenspeil en in overeenstemming met de loonen in andere groote havens. De luchtvaart-correspondent van de Dai ly Express bericht, dat de Britsche regee ring voornemens is viermotorige bommen werpers in Canada te laten bouwen. De nieuwe toestellen zullen een gewicht van dertig ton hebben en een snelheid van 480 k.m. per uur kunnen bereiken. De actiera dius met 8000 k.m. zijn. De toestellen zullen worden bewapend met een klein kanon. Voor één of twee kwartjes per stuk en werden gekozen. De correspondent van de Loc. te Ngawi schrijft: De Landraad van Ngawi behandelde een zaak tegen Pawirosentono Alias Sakijo, het kortgeleden verkozen desahoofd van Watoewalang, wien ten laste werd gelegd overtreding van artikel 140 van het wetboek van strafrecht van Ned. Indic. Beklaagde ontkende ten stelligste het hem ten laste gelegde. In deze zaak werden ge- gehoord twee weduwen: Bok Ilirodrono en Bok Tokromo, die verklaarden, dat beklaag de den middag voor de verkiezing bij haar was gekomen en ieder harer 25 cent gaf, met verzoek, om bij de verkiezing haar stem op hem to laten vallen, hetgeen ook geschied de, waardoor hij dc vereischte stemmen wist te krijgen en tot desahoofd van Watoewa lang werd gekozen. Doch voordat hij zijn besluit kreeg, werd hij reeds vervolgd. Als derde getuige werd gehoord Kartodi- kromo, die verklaarde, den nacht voor de verkiezing ten huize van beklaagde te zijn gekomen en van den a.s. bekel Sakijo f 2 te hebben gekregen, met het doel daarmee kiesgerechtigden voor beklaagde te winnen Kartodikromo wist nog dienzelfden nacht drie menschen over te halen, aan wien hij ieder een kwartje gaf. Alle drie menschen stemden ten tijde van de verkiezing op be klaagde. De Landraad achtte de schuld van be klaagde volkomen wettig en overtuigend be wezen en legde hem een gevangenisstraf van twee maanden op. Hij heeft een uitvlucht Terzake van hetzelfde'hut stond tevens te recht de hekel v. Kandangan, ond. en distr. Ngawi, Wongsosastro alias Saheran. Beklaagde bekende, nadat hij tot desa hoofd was verkozen, aan den Kamitoewo Projoredjo alias Sadijo cn den Kebajan So noredjo, resp, f 18,en f22,te hebben ge geven, met het doel om die gcldcT onder hen te verdeelen, dien ten tiide van de verkiezin-* op hem hadden gestemd, zulks naar beklaag- des aannemelijke verklaring: uit blijdschap Beklaagde ontkende échter aan genoemde personen geld to hebben beloofd en hun Ie hebben verzocht, kiesgerechtigden fe zoeken teneinde hun stem op hem te laten vallen, waarvoor hij dan aan eiken stemmer een belooning van f 050 in uitzicht stelde, wanneer hij tot desahoofd zou worden ver kozen Dc landraad liet als eerste getuigen voor zich roepen den vorengenoemdon Projoredjo en Sonoredjo,' die allebei verklaarden, dat beklaagde voor de verkiezing hun had ver zocht, keisgérechtigden te zoeken, die op de komende verkiezing hun stem op beklaag de wilden uitbrengen, met de belofte aan iederen kiezer f 0.50 (e zullen geven, indien -hij tot bekel verkozen werd. Hierna werden nog 17 andere getuigen gehoord, die allen eenstemmig verklaarden rlat zij deels van Sonoredjo. anderdeels van Proioredio na afloon van de verkiezing 50 cent baden ontvangen, zulks in verband met of als gevolg van een door hen ge maakte afspraak cn wel nl. om bij do verkie zing on beklaagde te stemmen. De landraad achtte de schuld van be- klaaede volkomen wettig en overtuigend bewezen en legde hem een gevangenisstraf op van twee maanden en twee weken met toepassing van art. 26 van het wetboek van strafrecht. Ruim CM h.a. oost-mocsson-jmdi in Tjirasea-gcbied vernield. Naar hpt A.I.D. verneemt is een ernstige rattenplaag opgetreden in het Tjiparaische Sawahgebied. Thans heeft de Tjirasea- streek de invasie der rijstvernielers te ver duren gehad. Ruim 600 h.a. oosfmoesson-padi is door de ratten bedreigd. Onmiddellijk <zijn maatregolen genomen tot bestrijding van de rattenplaag. Een mas sale bestrijding is aangevangen. Vrees dat voedselschaarsehte het gevolg zal zijn van deze plaag behoeft niet te bestaan, daar de streek voldoende sawah gebied bezit. KOEGRAS JULIANADORP. Propaganda voor Staatspensioen Dinsdagavond te ongeveer zeven uur kwam alhier op het dorp aan een auto, voorzien van een geluid-installatie en welke ten doel had door muziek en gesproken' woord door mid del van den versterker aan 't luisterend pu bliek kond te doen, welk ideaal de Bond van Staatspensioeneering voorstaat. Deze propa- gandatocht, die gepaard ging met mooi Zo merweer ging uit van de Federatie Hollands Noorderkwartier van genoemden Bond en als men dan weet, dat de begeleidende hee ren op cn top voorstanders van dat ideaal zijn, dan behoeft het geen nader betoog, dat deze tocht goed voorbereid was. Van hier werd de tocht naar Breezand en Anna Pau lowna voortgezet. ANNA PAULOWNA Aanrijding. Dinsdagmiddag werd op den hoek Knees- kade en Kerkweg mevr. Stabbekoorn dooi de auto van den heer P. Wissekerke aange reden en zoo ernstig verwond, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk werd geoor deeld. Mw. Slabbekoorn kwam de Knees- kade afgereden en wilde linksaf slaan naai de Kleinesluis, terwijl de heer W. van daar kwam om den Oostpolder in te rijden. Naar we vernamen was de aanrijding een gevolg van een weifelende houding van de wielrijdster bij het nemen van de bocht. Bij zijn pogingen de aanrijding te voorko men, reed de heer VV. door de heg langs den weg, waarna dc auto de diepgelegen wegsloot indook. De bestuurder kwam er goed af, maar de wagen, later door Blaau- bocr en Kosscn weer op den weg gebracht, was deerlijk gehavend. Een bericht, laat op den avond uit het ziekenhuis gekregen, meldde dat de toe stand van mevr. S., die een hoofdwonde had en over inwendige pijn klaagde, niet ernstig werd geacht. Dinsdag 23 Aug. hield dc N.V. Btoembol- lc-nveiling „Breezand" een droge bloembol- lenveiling. Dc kooplust was zeer matig. Enkele vroege tulpen: Scarlet Duc 11—12 1.35; Pr. v. Oosten rijk 1011 0.96: Brillant Star 12 op 2.25; Crarnm. Brillant 11 1.35; 1011 0.05; Pros- perity 1112 1.35; Flamingo 12 op 1.00; Pr. Juliana 1112 1.45; Diana 1011 0.95; Ar- tus 1112 1.35; La Reine Max 12 op 2.05; 11-12 1.60: Grand Duc 12 op 2.60; 10 2.—. Dubbele vroege tulpen: Trimphafor 11—12 1.50; 1011 1.25; Elec- Ira 12 op 1.85; T.a Condeur 12 op 1.60; Thee roos 1? op 1.60: 11 f 1.35; Pearh Blossom 12 op 1.65; Murillo 12 op 1.65; 11 1.35. Enkele late tulpen: Tnglesr. Yellow 12 op 1.40; 1011 0.75; F.clipse 11—12 1.10; 10—11 1.—; tsabella 12 op 1.40; M.T. Zenober 10—11 0.75. Darwintulpen: Will. Pitt 1112 1.10: 10—11 0.70; Clara Butt 12 op 1.40; 11—12 1.10—1.15; 10—11 0.78; Pr. F.lisabeth 11—12 1.10: Vief. Oiiviére 1011 0.85 Bartigon 10 11 0.700 85; Pride of Haarlem 11 1.10; 10—11 0.75—0.80; Will. Copland 10—11 0.70; Rev. Ewbank 11—12 1.10; 10—11 0.70 Sundew 11 1.10, Richmond 12 1.40, Greuze 11—12 1.30. H. I. Imperator 9 op 0.90, 8 op 0.56. 78 0.31—0.33, 6—7 0.18—0.21, Wedgewood 10 op 1.10, Dr. Haering 7 on 0.30. Sp. I. Kine of the White 45 0.07. Crocus Geel 9 op 0.33, 89 0.21, 78 0.14, F.. N. Bnrrv Conspiruus 1.101.15, Emperor 1/60—2,25, Sir Watkin 1.452.25, Lucifer 1.20, D.N. Alba Pleno 0.90. PURMEREND, 23 Aug. Gemeentel. Kaasfoeurs. Verhandeld 18 partijen, wegende 58.000 Kg., handel goed, hoogste prijs f 22.— 3 stapels Kleine Boe renkaas f 20., volvette f 23.50, 1153 Kg. boter f 1.23—1.33 per kilo. Runderen, totaal 705 stuks: 310 vette koeien 64—72 ct. per kilo, stug; 220 gelde koeien f 140—210 per stuk, matig; 135 melkkoeien f 220—300 per stuk, matig; 100 stieren 50—54 ct. per kilo, matig; 12 paar den f 100—160 per stuk, stug; 105 vette kalveren 30—50 ct. per kilo, matig; 304 nuchtere kalveren: voor de slacht f 714, voor de fok f 11—18 per stuk, vlu"* 205 vette varkens voor de slacht 5567 ct. per kilo, vlug; 42 magere varkens f 2535 per stuk, matig; 333 biggen f 1522 per stuk, matig; 996 schapen f 1624 per stuk, ma tig; 42 bokken f 3—13 per stuk, matig; 427 lammeren f 8—11 per stuk, matig; kip eieren f 4.50—5, eendeieren f 2.7,53 per 100 stuks, oude kippon en hanen 2540 ct. per kilo, konijnen f 0.301.50 per stuk, een den 2065 ct. per stuk, duiven 40 ct. per paar jonge hanen 3545 ct., N.-H. blau wen 60—70 ct. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer; 59000 eendeieren f 2.753, kl. eendeieren f 1.05—2.40, 70.000 kipeieren: 65—66 Kg. 4.90—5, 63—64 Kg. 4.85—4.90, 60 02- Kg. 4.654.85, 5859 Kg. 4.554.75. 56 57 Kg. 4.404.55, 5355 Kg. 4.304.50, 50—52 Kg. 4—4.25, 45—49 Kg. 2.90—3.70. WARMENHU1ZEN, 23 Aug. Schotsche muizen 3.10, id. .grove 2.20, id. drielingen 2.80, eigenheimers 2.603, gele nep 6.206.70, uien 3.704.30, drielingen 4.4D —4.00. zilvernep 8.50—9.10, drielingen 4.50, uien 1.10, roode kool 1.201.S0. goedgekeur- de poters A 28-35 4.705, A 35-55 4.20, sla- boonen 12.80—16. Aanvoer: 62.600 Kg. aard appelen. 5750 Kg. gele nep, 1400 Kg. zilver uien. 2100 Kg. roode kool, 1700 Kg. slaboo- nen, 6800 Kg. uien. BROEK OP LANGENDI.TK, 2-4 Aug. Aanvoer: 23000 Kg. aardappelen, Schot sche muizen 2.70, eigenh. 2.803, hl. dito 2.502.80, uien 3.704.40. drielingen 4.30 4.80, gele nep 5.806.30. 825 Ka-, zilveruien, driel. 4.80, zilvernep 8.30—9, 625 Kg. peen 0.90—1. 1300 kg. sperciehoonen 9.90—15.70; 30 kg. snijboonen 12.6013; 1800 kg. kroten 1.10 1.00; 25 duizend kg. roode kool 1.102.10; 20 duizend k.g. witte kool 801.20; 30 dui zend kg. gele kool 1.303: 1150 kg. bloem kool 20.80; dito 2e soort 9.309.40. NOORDSCHARWOUDE, 24 Aug. Schotsche muizen 2.70, grooten 2.202.40, R. ducn 1.601.70 eigenheimers 2.70—3, hl .dito 2.502.70, uien 3.404, drielingen 4.104.70. gelen ep 6.206.60. Zilveruien 1.301.60; direlingen 4.70 5.40; zilvernep 3.609.20; sperciehoonen 12.50 17; roode kool 1.802.30; witte kool 1— 1.30, gele kool 1.70—2.70.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3