Frits Coltof Aq£nda DE ALGEHELE STOFFERING Een oud kantoor in nieuw gewaad De heer Dokter legt met zijn ontwerp eer in Woensdag 24 Augustus 1938 Tweede Blad Hr Ms. „Tromp" op de reede Hier betaalt men „met genoegen" Binnenbrandje in de Hoogstraat van het nieuw geopend gebouw der Centrale Boekhoudingbedrijven werd opgedragen aan Woni ng inrichting alhier In feestgewaad Wat Kanaalweg-Loodsgracht tijdens de feestweek bieden Uit het politierapport Reist per „ESONA Een briefje van vijftig een heele week op straat Aanschaffing rekenboekjes voor bijzondere school Keizersgracht Burgelijke Stand van Den Helder Nog eens: het antwoord van Franco Bijna twintig jaar is de Centrale Boekhou ding en de ontvanger met zijn personeel ge huisvest geweest in de oude notariswoning aan de Weststraat. De controle-belasting zat in de keuken en het andere personeel was ondergebracht in kleurlooze kamers, waar de ongezelligheid je den heelen dag aangaapte, 't Was een kweekplaats voor zenuwpatiënten. Piepende deuren, rammelende vensters, be nauwde atmosfeer. Toen besloot de gemeenteraad het vorig jaar tot verbouwing, tot moderniseering van het kantoor. Er waren er, die hadden in een en ander een zwaar hoofd. Hoe was er van dezen bouwval iets goeds te maken? De heer A. J. Dokter, directeur van gemeentewerken, maakte het ontwerp voor de nieuwe huisvesting en nu over morgen zal het nieuwe gebouw betrok ken worden. En welk een gebouw! Alles zon en licht. Het is onbegrijpelijk voor den leek, dat de ontwerper tot dit resul taat kon komen. De heer Dokter heeft alle eer van zijn werk. Het is practisch, het is ruim, het is licht, kortom het is een gebouw waar het personeel voor de volle honderd procent zal kunnen werken. De entree is al direct een verrassing. Fraaie teakhouten deuren, met in de gang groote glasplaten, die het licht onbelemmerd binnen laten naar de ruime hall, die als wachtkamer dienst zal doen. Rechts bij het binnenkomen heeft men het kantoor van de contrölebelastingen en links dat van den ge meente-ontvanger. De ingang naar deze kantoren is weer met fraai teakhouten deuren afgesloten. Het publiek betaalt hier met ge noegen. In een ruime hall wordt het publiek ont vangen en vijf loketten, met duidelijke aan wijzing waarvoor ze dienst doen, zijn in de plaats gekomen voor de twee „konijnenrui- ven", zooals de ontvanger terecht en geestig opmerkte. Hier zullen de mensehen „met ple zier" betalen. Er is een loket voor de Cen trale kas; voor den ontvanger; voor uitbeta lingen; een loket voor informaties en één voor de controle Belastingen. Voor even- tueele wachtenden staat er een bank in de hall, die dank zij den practischen geest van den heer Dokter, des middags na sluiting van de kantoren, door de incasseerders gebruikt kan worden. Door het wegtrekken van de zit bank kan men n.1. de rugleuning opslaan, waardoor er tafel met bank ontstaat. In de hall is voorts een kantoortje voor den con- cierge-bode, waar ook tevens de telefoon centrale is ondergebracht. Het kantoor van den ontvanger. Het kantoor van den ontvanger en de Centrale kas heeft een gedaanteverwis seling ondergaan, die het werk slechts ten goede kan komen. Ook hier weer de toe passing van veel licht. Crème is het schil derwerk en crème ook het beton-emaille, waarmee alle muren bewerkt zijn, ter wijl de plafonds van celotex het licht ge heel voltooien. Aan den kant van de Weststraat is het kantoor van den Gemeente-ontvanger, den heer P. v. Dalen. Hier is een eikenhouten be timmering toegepast, die het geheel een voornaam cachet geeft. Ruime kasten zijn aangebracht, terwijl een speciale kast voor de garderobe, waarbij waschgelegenheid is. Baltex-afsluitgordijnen weren het overdadige zonlicht, terwijl een geruischlooze ventilator voor frissche lucht zorgt. Een ruim kantoor voor het personeel. In het ruime kantoor, dat achter dat van den heer v. Dalen ligt, komt het personeel van den ontvanger en Centrale kas te zitten. Doordat het vroegere wachtlokaal hierbij getrokken is, heeft het geheel veel aan ruimte gewonnen en door de practische in deeling van de loketten zal het werk veel doelmatiger kunnen zijn. Een brievenlift geeft verbinding met het kantoor van de C. B., dat boven is en waar mee uit den aard der zaak een nauw contact heerscht, terwijl met een huistelefoon de ge sprekken kunnen worden afgedaan. Een be langrijke tijdsbesparing zal door een en ander worden verkregen. Een groote verbetering is de ruime brand en inbraakvrije kluis, die achter in het kan toor staat en waar alle boeken van waarde, benevens natuurlijk het geld kan worden op geborgen. Deze kluis heeft een niet geringen omvang. Hij is 1.80 m breed en diep, bij een hoogte van 3.50 meter. Ook is achter in het kantoor de garderobe, de waschgelegenheid en de toiletten. Alles even keurig en frisch. In het domein van den heer Stoll. Langs een breede trap gaat men naar boven, waar men op een kleine hall voor het kantoor van de Centrale Boekhou ding komt. Door middel van een lichtkap ontvangt de hall, zoowel als het trappen huis, een zee van licht. Aan den voorkant is het kantoor van het hoofd van de Centrale Boekhouding, den heer J. Stoll, evenals dat van den heer v. Dalen voorzien van een eiken betimmering. Ook hier weer hetzelfde principe van licht en lucht en practische benutting van de ruimte. Een prettig ruim en licht kantoor is dat van het personeel geworden. Weg de ongezellige, onpractische hokken, waar men jaren in heeft moeten werken. Voor de machineafdeeling is een kantoor afge scheiden, dat door isolatiemateriaal geen lawaai doorlaat. De brandkast van beneden is tot in het kantoor van de Centrale Boekhouding door getrokken, zoodat voor het opbergen van waardevolle papieren, deze ruimte benut kan worden. Een waschgelegenheid, een garderobe en toiletten voltooien het geheel. Op de tweede étage, onder de pannen, is nog een ruim archief, waar de duizenden be scheiden van de C. B. worden opgeborgen en bewaard. De verwarming. Het spreekt wel vanzelf, dat in het nieuwe gebouw gasverwarming wordt gebruikt. De gemeente, die reclame maakt voor deze ver warming past haar natuurlijk toe in haar eigen gebouwen. Beneden, waar geen normale afvoer te ver krijgen was, zijn gasojaars van Jaarsma toegepast, men heeft hierbij de uitlaat en in laat direct door den muur buiten gebracht. Boven verwarmt men met de gasconfectoren Prometeus, die hun afvoer boven het dak hebben. De temperatuurregeling is geheel automatisch. Door het geheele gebouw is een brand leiding. Achter het kantoor van de Centrale Boek houding is een ruime overdekte rijwielberg plaats, terwijl naast het gebouw in de Koo- gersteeg, rijwieltegels voor de fietsen van het publiek zijn aangebracht. Wie aan de totstandkoming van het gebouw werkten, ZooaLs we in het begin schreven was het ontwerp van den directeur van gemeente werken, den heer Dokter. Het dagelijksch toezicht op de uitvoering van het werk was in handen van den opzichter van gemeente werken, den heer Mooy; aannemer was de heer J. Steeman en uitvoerder, de heer D. J. Boon. De firma Kraak verzorgde het schil derwerk, het electro-technisch bureau Oort- gijzen legde het electrisch licht aan, de firma Schellinger zorgde voor de loodgieterswerk zaamheden, de heer Rosa voor de kunstgra- nietwerken en Frits Coltof voerde de beklee ding en stoffeering uit. Gisterenmorgen ongeveer 12 uur werd de familie Kiljan, Hoogstraat 60, opgeschrikt door zware rookwolken, die op de plaats neer sloegen. Het bleek, dat een vonk van het for nuis in den schoorsteen was geslagen, waar door brand was ontstaan. De rook sloeg reeds uit het keukendak. De agent W., die naast de familie woont, werd gewaarschuwd en dank zij zijn krachtig optreden, kon uitbreiding van den brand wor den voorkomen. Hij klom oogenblikkelijk op het keukendak en zorgde dat het schoorsteen gat werd afgesloten. Het fornuis werd door den heer Kiljan uit de keuken gesleept en toen was het blusschen het werk van een oogenblik. Van het hoofdbureau, dat kennis had ge kregen van het binnenbrandje, was de auto spuit reeds uitgereden, zoodat een en ander een groote drukte in de Hoogstraat veroor zaakte. De schade beperkte zich tot een gebarsten schoorsteen en wat kapotgetrapte dakpannen. Hedenmorgen 11 u. is Hr. Ms. „Tromp" op de reede aangekomen. De oorlogsbodem gaf een saluut van 13 schoten, ter begroeting van de vlag van den schout bij nacht. Morgen ochtend om half acht zal de flottieljeleider in onze haven komen en daardoor het beeld van de haven nog meer dat van een Marinehaven geven. Welke straten zullen versierd z(jn? Over een week zal onze stad het feestkleed hebben aangetrokken. De voorbereidende maatregelen zijn in vollen gang. We hebben reeds vermeld, hoe de gemeente aan het proef- branden was op het Helden der Zeeplein en aan het experimenteeren met de verlichting van het Raadhuis. Gisterenmiddag was men in de Spoorstraat aan den gang om de kabels voor de verlichting aan te brengen. Het werk had de volle aan dacht van de gepensionneerden en losloopende jongelui. In de Hoogstraat toonde een van de leden van het feestcomité ons trotsch het resultaat van vele weken arbeid. Zestig zuilen, die straks den rijweg zullen flankeeren. Zuilen in den vorm van een W gekroond met gouden kroon, waarin, evenals in de zuil, een licht punt is aangebracht. Bij veel oranje dragen de zuilen de rood-wit-blauwe kleur. Bij de Spoor straat, Koningdwarsstraat en Loodsgracht zal een model van een kroningsbord, uitgegeven bij de kroning van H. M. de Koningin, wor den aangebracht. Ook andere straten zullen zeker de voor bereidende maatregelen reeds getroffen heb ben. Want de groote week nadert, nadert snel. Op het hoofdbureau van politie heeft men op het oogenblik opgave van de volgende stra ten gekregen, die versierd zullen worden: Torenstraat, Breewaterstraat, Vlamingstraat, Emmastraat, Herzogstraat, Sluisdijkstraat, Reigerstraat, Bothastraat, Molenstraat, Hoog straat, Koningdwarsstraat, le Vroonstraat, Weezenstraat, Goversstraat, Hoofdgracht en Havenplein, Molengracht, Koningstraat, Spoor straat, Keizerstraat, Kanaalweg en Loods gracht. Verder Huisduinen en Julianadorp. Hoogstwaarschijnlijk zal het bovenstaande aantal nog wel uitgebreid worden, daar nog niet alle aanvragen binnen zijn. Het programma in kannen en kruiken. Gisteravond is het comité, dat Kanaalweg en Loodsgracht in een feestgewaad zal steken, in café „De Pool" bijeen gekomen en heeft onder genoegelijk gekout het programma voor de a.s. feestweek definitief vastgesteld. De feeststemming had reeds bezit genomen van de aanwezigen en bij het vaststellen van de diverse punten heeft het aan geestige op merkingen niet ontbroken. Hier en daar werd het werk van den heer Steenbergen, die op zich genomen had om het geheel samen te stel len, wat aangevuld, maar over het geheel kon den de aanwezigen zich met hetgeen geboden zou worden, best vereenigen. Het was de voorzitter, de heer Bregman, die na de dames en heeren welkom te hebben ge- heeten, direct het voornaamste punt van de agenda onder handen nam n.1. de finantiën. Een feestweek zonder geld kan nu eenmaal niet slagen. In totaal is op het oogenblik binnen ge komen 304.— terwijl enkele kapitalisten nog hun penningske moeten afdragen. De post ar beidsloon, zoo zei de heer Bregman, wordt dank zij de medewerking van een aantal bewoners gereduceerd tot ongeveer nihil, waarvoor deze heeren dank werd gezegd. Hieronder laten we dan volgen, wat de a.s. feestweek voor de bewoners van de beide grachten zal bieden. In de eerste plaats de ver lichting. Zoowel Kanaalweg als Loodsgracht zullen met roode Oranje ballons, die tusschen de boomen worden opgehangen, electrisch wor den verlicht. Dan wordt er door den voorzitter vooral op gewezen, dat winkeliers zoowel als andere bewoners veel kunnen medewerken aan deze feestverlichting door étalages of kozijnen te verlichten. Voor de versiering geldt dit na tuurlijk eveneens. Er zullen zelfs een paar prijs jes beschikbaar worden gesteld voor hen, die hun woning het mooist versierd of verlicht hebben. Met Oranjewimpels, die dwars over den weg worden gespannen, zullen zoowel Kanaalweg als Loodsgracht worden versierd, hetgeen zeker een aardig gezicht zal opleveren. Op de lan taarnpalen zullen groote Oranjestrikken prij ken. Het ligt in de bedoeling om de verlichting van 's avonds 8 tot 12 uur te laten branden. Wat de attracties betreft, die geboden zullen worden, deze bestaan in de eerste plaats uit muziek, die verzorgd wordt door de geluids wagen van de firma Van Baaren. Voorts zullen er Donderdagnamiddag 1 Sept. aan te vangen om 6 u. 30, kanowedstrijden plaats hebben in het gedeelte Mosterdbrug tot Postbrug. De jeugd is ook niet vergeten. Voor meisjes tot 10 jaar worden prijzen beschikbaar gesteld voor de mooist versierde poppenwagen, voor jongens tot denzelfden leeftijd zal een jury be- oordeelen, wie zijn autoped, vliegende Hollan der, driewieler enz. enz. het best heeft opge kalefaterd. Dit zal Zaterdagmiddag om half drie plaats vinden. Om vier uur zal dan voor jongens en meisjes tot den leeftijd van 16 jaar een wed- strijd worden gehouden in ringsteken op fietsen over Kanaalweg en Loodsgracht. Zij, die het vlugst de meeste ringen inpikken, komen in aanmerking voor een prijs. Uit het bovenstaande blgkt wel, dat het comité niet heeft stil gezeten en dat er dank zij de medewerking van verschillende bewoners, zoo heeft de heer Polak van Casino, zijn kleine zaal beschikbaar gesteld voor prijsuitreiking en wat dies meer zij, een feest zal plaats vinden, dat als het weer tenminste mag medewerken, zeker belooft te slagen. Aanrijding. Gisteren heeft op 't Helden der Zeeplein een aanrijding plaats gehad tusschen 2 wiel- rijdsters en een bakfiets, waarbij een der rijwielen werd beschadigd. Een onderzoek wordt ingesteld. Ter herinnering aan het Internationale Ento- mologencongres te Berlijn kreeg iedere ver tegenwoordiger van de deelnemende landen een speld met een in -barnsteen gevat insect. Onze afbeelding vertoont een stuk barnsteen met een eendagsvlieg. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Retour 0.55 0.65 1.10 SS Een smidsknecht vond het vanmorgen terug. Precies een week geleden kwam een juf frouw, woonachtig nabij de Blauwe Keet, tot de onaangename ontdekking, dat zij vijftig gulden armer geworden was, zonder een briefje van die waarde te hebben uitgegeven. Zij liep natuurlijk naar veldwachter Vroom, ook al omdat zij aan diefstal dacht. De veld wachter had echter reeds dadelijk een andere opinie in deze en hij vroeg de juffrouw dan ook of zij het briefje niet verloren kon heb ben. Nee, daar was geen sprake van! Een week ging voorbij en het waardevolle papiertje kwam niet boven waterTotdat hedenmorgen een knecht van den smid Teun Lanser aan de Blauwe Keet, de straat voor de smederij aan het vegen was enonder stof en andere vuil het bewuste briefje vond! Het had dus niet minder dan een week daar ge legen, zonder dat iemand het gezien had! Het behoeft zeker geen nader betoog, dat de juffrouw in de wolkep was. En de smids knecht, wel, die heeft een pluim verdiend voor zijn eerlijk gedrag, dat naar wij vertrouwen, wel beloond zal zijn. Voorstel tot weigering medewerking. Bij schrijven van 28 Juni 1938 wendt het Bestuur van de Schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mijkomen", alhier, zich tot den Raad met het verzoek, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, gelden beschik baar te willen stellen voor de aanschaffing van een serie rekenboekjes, getiteld „Funda menteel Rekenen" door P. A. DielsJ. Nauta, bestaande uit: 45 ex. van de deeltjes I t/m XII 540 ex. k 0.25 135.— 45 ex. slotdeeltjes k f 0.25 11.25 13 ex. onderwijzersboekjes k 0.75 9.75 Totaal 156. ten behoeve van de bijzondere lagere school aan de Keizersgracht. Het bestuur deelt in zijn verzoekschrift mede, dat deze serie zal gebruikt worden in de plaats van de rekenmethode „Bouman en Van Zelm", welke methode, naar zijn oordeel, sterk verouderd is, terwijl de herdruk van deze boekjes niet meer verkrijgbaar is. De serie boekjes, welke aangevraagd wordt, zou vol doen aan de tegenwoordig gestelde eischen. B. en W. hebben over deze aanvraag het oordeel ingewonnen van de Commissie van Advies op verzoeken ex art. 72 der Lager On derwijswet 1920, wier advies in de stukken is overgelegd. De commissie geeft toe, dat aan het gebruik van de rekenmethode „Bouman en Van Zelm" inderdaad bezwaren verbonden zijn, doch zij acht deze bezwaren niet zoodanig, dat invoe ring van een nieuwe methode op grond daar van direct noodzakelijk is. Ook aan de open bare scholen in deze gemeente wordt de methode nog steeds gebruikt. Het wil de com missie dan ook voorkomen, dat de thans door het schoolbestuur gebruikte méthode zonder groote bezwaren in gebruik kan blijven, tot dat, op grond van het feit. dat de boekjes ver sleten zijn, tot de aanschaffing van nieuwe boekjes moet worden overgegaan. B. en W. kunnen zich met dit advies geheel vereenigen en stellen daarom voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. UITBREIDING EN VERBOUWING OP „DE MOK". De Rijksgebouwendienst heeft gisteren aan besteed de uitbreiding en verbouwing der ka zerne van het Vliegkamp „De Mok" op Texel. Laagste inschrijver was G. Koning, te Scha- gen, voor 74.482. van 23 Augustus 1938. BEVALLEN: C. J. de VriesHatemink, d. J. W. SchorsijEndenburg, z. GETROUWD: J. Smit en A. van Dijk. A. A. van Oorschot en M. L. Schoeman. OVERLEDEN: A. F. van SchijndelRade maker, 66 jaar. Het antwoord van Franco over de terug trekking van de vrijw .ligers, waarover wij gisteren reeds in onze beschouwing schreven, heeft de pennen van alle Europeesche jour nalisten in beweging gebracht. Algemeen is men de overtuiging toegedaan dat het ant woord een stukje diplomatie is van den eer sten rang. De leider van de rebellenpartij in Spanje, laat o.is hem zoo maar noemen, heeft met groote handigheid eenig positief ant woord omzeild. Hij zegt geen nee en geen ja. Hij wijst niet af en aanvaardt niet. Hij doet beloiten en stelt eischen. Het is alles zoo ge raffineerd opgesteld, dat Frankrijk en Enge land, al zijn ze er allerminst mee ingenomen, toch niet kunnen beweren, dat Franco onwil lig is. We hebben er gisteren reeds op gewezen, dat er Franco heel wat aan gelegen is, om Engeland niet van zich af te stooten. Van Mussolini zal hij zeker een wenk ge kregen hebben, daar vooral voor te zorgen Nieuwe onderhandelingen aanknoopen, de consequenties van het voorstel verschui ven, dat is de tactiek. De niet-inmengings- commissie is daar natuurlijk allesbehalve over te spreken. Men marchandeert nu allang genoeg en wil eindelijk wel eens resultaat zien. Als het zoo nog eenigen tqd doorgaat, is ee i beslissing bereikt en heeft heel het werken van de niet-inmen- gingseommissie geen enkel resultaat ge boekt. Franco heeft dan echter zijn doel bereikt. Londen en Frankrijk nemen daar echter geen genoegen mee. In beide hoofdsteden ver wacht men van de terugtrekking van de „vrij willigers", niet het einde van den strijd, maar wel een vermindering van den invloed van buitenlandsche mogendheden. En als dat be reikt kan worden, dan wordt het gevaar van een eventueel Europeesche uitbreiding van den Spaanschen strijd gelijktijdig beperkt. Het plan voor een wapenstilstand en de daarbij geuite hoop, dat dit tevens zou beteekenen, dat de wapens niet meer zouden worden opgenomen, zal ook wel een ijdele hoop zijn. In dat geval zou er im mers een regeering samengesteld worden uit de gematigde elementen van de nu strijdende partijen, maar daarmee zou de alleenheerschappij van Franco van de baan zijn en dat wil Franco niet... en Mussolini evenmin. Daarvoor heeft de Duce zijn mannen niet in het vuur ge bracht. Met dit al zal er van een wapenstilstand niets komen en zal er evenmin van een terug trekking van de vreemde troepen (laat ons het valsche woord vrijwilligers maar niet meer gebruiken) iets komen. Zoo blijft Spanje nog altijd een Europeesch gevaar. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Draaikolk des Levens" en ..Woestijn goud". Rialto, Spoorstraat half 8: „Paljas" en „Zeeschuimers". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Paris" en „Een stormachtig huwelijk". Zondag 28 Augustus. „Casino": Dansavond 8 uur. Dinsdag 30 Augustus. „Casino": Chr. Oranje-vereeniging. Uitvoe ring. Woensdag 31 Augustus. „Casino": Koninginnenachtfeest; Bal. 8 uur. Zondag 4 September. „Casino": Dansmiddag en avond, 3.306 en te 8 uur. Walter Krieger. Dinsdag 6 September. „Casino": Dansmiddag en avond 3.30—6.— en te 8 uur. Walter Krieger. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 768.0 Temperatuur zeewater 17.7 Temperatuur lucht 15.1 Wind: richting Z.O., kracht: 3 Licht op 8 u. 36 Hoogste temp. lucht gisteren 18.4 Laagste temp. lucht gisteren 12.5 Hoogwater (heden) 20.55 Laagwater (heden) Hoogwater (morgen) 7.5520.45 Laagwater (morgen) 1.35—14.35

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5