Gemeenteraad JieAJk en Z^ndiny tten Vertrokken personen Beëediging nieuw benoemde officieren De Nederlandsche postzegels IO Cr De jeugdwerkloosheid in Indië Vischafslag Den Helder Vrydag a.s. De Raad der gemeente Den Helder zal Vrij dag. 26 Augustus 1938. des namiddags 8 uur, ten Raadhulze vergaderen. De agenda vermeldt de volgende punten te behandelen Notulen. Vaststelling der notulen van de vergadering van 18 Juli 1938. Mededeelingen. Vragen van het lid van den Raad, den heer J. J. Schoeffelenberger, betreffende uitgaven voor de feestelijkheden b(j het 40-jarig Re- geeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin, met de beantwoording van Burge meester en Wethouders. Ingekomen stukken. A. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Noordholland op: a. het raadsbesluit van 18 Juli 1938, tot vast stelling van de 2e wijzigingsbegrooting voor het grondbedrijf, dienst 1937; b. het raadsbesluit van 21 Juni 1938, tot vaststelling van de le wijzigingsbegrooting voor de waterleiding, dienst 1937; c. het raadsbesluit van 18 Juli 1938, tot ver meerdering, met ingang van 1 September 1938, van het aantal scholen voor gewoon lager onderwijs, met één; d. het raadsbesluit van 10 Juli 1938, betref fende ruiling van grond met de Woning stichting. B. Dankbetuiging van het bestuur der Afd. Den Helder van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst voor de toegekende subsidie voor het jaar 1938; C. Schrijven van het bestuur van de Afd. Den Helder van „Volksonderwijs", waarin in stemming wordt betuigd met het beleid van den Wethouder van Onderwijs en het besluit van den Raad, tot vermeerdering van het aan tal scholen voor gewoon lager onderwijs; D. Besluit van Gedeputeerde Staten van 27 Juli 1938, 4e afd., no. 90, waarbij onge grond is verklaard het beroep van het be stuur der Protestantsche Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel, te Koegras, tegen het raads besluit van 10 Maart 1938, waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek om voor de Chr. school aan de Kortevliet, ter vervanging van de jaarlijksche vergoeding, bedoeld in art. 205, le lid der Lager Onderwijswet 1920, een uit- kcering te mogen ontvangen van een som in eens, gelijkstaande met 80/100 van de in dat lid bedoelde geschatte waarde; E. Bericht van ontvangst door Gedepu teerde Staten van het raadsbesluit van 18 Juli 1938, tot vaststelling van de bezoldiging van den arts van den Gemeentelijken Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst. Voorgesteld wordt, deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen. F. Verzoek van het bestuur van het Ned. Coyiité van de Internationale Vredescam pagne, om instemming te betuigen met een tot Hare Majesteit de Koningin gericht adres, om de Regeeringen van alle volken uit té noodigen tot deelneming aan een op korten termijn uit te schrijven Derde Vredesconfe rentie. (Voorgesteld wordt adressant te doen be richten, dat, naar 's Raads meening, men zich met een dergelijk verzoek behoort te wenden tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, als vertegenwoordigende het geheele Neder- landsche Volk.) G. Verzoek van de samenwerkende onder wijzersorganisaties, om adhaesie te betuigen aan een onder dagteekening van 6 Juli 1938 tot den Minister van Staat, Minister van Al- gemeene Zaken, Voorzitter van den Raad van Ministers, gericht adres, betrekking hebbende op verlaging van de leerlingen-schaal voor het lager en het uitgebreid lager onderwijs. (Voorgesteld wordt naar aanleiding hiervan, het in concept bij de stukken gevoegde adres te verzenden.) H. Schrijven van C. Koopman, wonende Emmastraat 103/105, mede namens vele an dere bewoners dier straat, met verzoek om maatregelen te willen doen treffen, welke een einde maken aan den noodtoestand, welke daar heerscht bij zwaren regenval. (Onder verwijzing naar de desbetreffende stukken, wordt voorgesteld aan adressant te doen berichten, dat afdoende maatregelen van gemeentewege niet kunnen worden getroffen, dat de bewoners zich tegen overlast van het water kunnen beschermen door de muurroos- ters te voorzien van voldoend hooge water dichte keeringen en door het voldoende om- hoogbrengen van de drempels onder de buiten deuren, en dat de Directeur van Gemeente werken desgewenscht nadere inlichtingen over de uitvoering van een en ander zal kunnen geven.) Grondbedrijf. Voorstel tot klasse-indeeling van grond van het perceel sectie C, no. 7846. aan de Van Lim burg Stirumstraat (P. C. Kaan). Onderwas. Voorstel tot wijziging van het Reglement voor het Gemeentelijk Lyceum. Voorstel tot het aanbrengen van een brand ladder aan het Gemeentelijk Lyceum. Voorstel om medewerking, ingevolge art. 72 e. v. der Lager Onderwijswet 1920, te verlee- nen voor het verbeteren van schoolbanken voor de van de Protestantsche Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Koegras uitgaande Chr. school aan den Kortevliet. Voorstel om medewerking, Ingevolge de artt. 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920, te verleenen voor de aanschaffing van leerboek jes ten behoeve van de van de Schoolvereeni- ging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" uitgaande opleidingsschool aan de Kolen- steeg. Voorstel om medewerking, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, te weigeren, voor de aanschaffing van rekenboekjes, ten behoeve van de van de Schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" uit gaande bijzondere lagere school aan de kei zersgracht. Gemeente-rekening. Aanbieding van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede van de onderscheidene bedrijven, over 1937, met voor stel om deze stukken ter onderzoek in han den te stellen van de inmiddels daartoe aan gewezen commissie. Benoemingen. Voorstel tot benoeming, voor den enrsii» 1938/'39, van den heer J. W. van Ve»»ü.«A>, iot directeur van de Handelsavondschool. Voorstel tot herbenoeming, voor den cur sus 1938/'39, van de heeren A. Kramer, A. Lever, J. P. Rebel, H. R. Kousbroek en A. Treffers, tot tijdelijk leeraar aan de Handels avondschool. Voorstel tot benoeming in vasten dienst van M. J. W. Rienks als leeraar aan de Zeevaart school ingaande 1 September 1938. Voorstel tot benoeming in vasten dienst van L. M. F. Ruder, als leeraar. in Nederlandsche Taal aan de Avondvakteekenschool, ingaande 1 October 1938. Voorstel tot benoeming in vasten dienst van Ir. R. F. Scheltema de Heere, als leeraar in vaktheorie en vakteekenen voor scheepsbou wers aan de Avondvakteekenschool, ingaande 1 October 1938. Voorstel tot benoeming in vasten dienst van Mej. T. Bakker als onderwijzeres aan de school voor B.L.O. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd: 1. het antwoord op de vraag van het lid van den Raad, den heer Th. A. A. Terra, no pens verbetering van het wegdek van den Duinweg. 2. de opgaaf van de namen, enz. der patiën ten, die gedurende het 2e kwartaal 1938 voor gemeenterekening in de St. Lidwinastichting zijn verpleegd. 3. de opgaaf van de patiënten, die geduren de het 2e kwartaal 1938 voor rekening der gemeente in het Marine-Hospitaal zijn ver pleegd. P. Vermeulen, schilder, naar Haarlemmer meer, Nieuw Vennep, Dorpsstraat 14. J. v. d. Vegte, naar Kampen, Oudestraat 92. Maria Lamberta Schoeman en E. N. Schoe- man, naar Alkmaar, Nassaulaan 7. L. v. d. Linden, kwartiermeester, en echtgen., naar Soerabaja. D. N. Kuiler, terreinchef Rott. Lloyd, en ge zin, naar Vlissingen, Boulevard de ftuyter 66. Th. M. Hertzberger, kantoorbediende, naar Helmond, Veestraat 16a. Johanna Louisa Leistikow, naar Arnhem, Velperweg 24. Jacomina Christina van der MeulenAlexan- der, naar Soerabaja. M. van Zon, machinist koopvaardij, en Cla- na Scheper, naar Rotterdam, Parallelweg 3. W. J. Adr. Kooien, kapper, naar Amsterdam, Schinkelkade 50 III. S. L. Kerkmeester, kellner, en gezin, naar Amsterdam, Javastraat 201 II. Laurina Pieternella Remijnse, naar Nieuwer Amstel, Amstelveen, Kweekschool L.d.H. Maria Arthura Norbertha KempenersThe- wissen, naar Maastricht, Koningsplein 55a. J. Dok, kommies R.D.B., en gezin, naar Nij megen, Javastraat 55, J. Booij, matroos le kl., en gezin, naar Nij megen, Waterstraat 162. R. Swanborn, majoor-machinist, naar Vlis singen, P. Krugerstraat 66. S. van der Meij, bootsman K.M., en gezin, naar Schiedam, Vlaardingerdijk 57. Gezina van der LansGrjjmans en zoon, naar Vlissingen,St. Jaeobsstraat 29. Cornelia Schoonderbeek, dienstbode, naar Ede, Waterlooweg 52. Jannetje FondseTimmens, ngar Soerabaja. N. v. d. Ben en gezin, naar Hilversum, Gijs- brecht van Amstelstraat 85. G. Ekelmans, kapper, naar Egmond aan Zee, Voorstraat 91. Willemke Geertruida van Veldhoven, dienst bode, naar Haaften, Hellouw, Waaldijk B 9. Bernardina Johanna Theodora Steinmeijer Reij, naar Alkmaar, Kraanbuurt 4, hotel t Centrum". G. Bruining, kapper, naar Harderwijk, Luttkepoortstraat 51. J. W. Bakker, naar Rotterdam, Mathenes- serlaan 238bv G. Korff, winkelier, en gezin, naar Apel doorn, Hoofdstraat 69. Maria StafleuVil, naar Amsterdam, Heem stedestraat 47 I. Gerritje Plagmeijer, dienstbode, naar Anna Paulowna, Breezand, Balgweg 77. Anna Christine Caroline Meyer, naar Am sterdam, Hunzestraat 74 I. Kl. Mastemaker, los-werkman, naar Velsen, Prins Hendrikstraat 63 rood. Charlotte Pietronella Boon, dienstbode, naar Zandvoort, Haltestraat 30. Met een vlet er vandoor. Een bewoner van de Vijzelstraat deed aan gifte, dat men zijn vlet door de koopvaardjj- sluizen in de Binnenhaven heeft gebracht. 2 riemen en een ankertouw zjjn ontvreemd. Naar wjj vernemen, zullen de nieuw benoem de officieren, Dinsdag 13 September beëedigd worden op het terrein aan het Ankerpark. De beëediging zal met het gebruikelijk militair vertoon plaats hebben. De installatie van de jonge adelborsten heeft plaats op 2 September a.s. De luitenant ter zee le kl. F. S. C. baron van Randwijck en de officier v. admin. 2e kl. W. F. C. Vuijk, wegens langdurig verblijf in Nederlandsch-Indië in Nederland terugge keerd, zijn ter beschikking gesteld. De met 26 dezer bij de Zeemacht benoemde officier van gezondheid 2e kl. T. Stelma wordt met dien datum geplaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, voor diensten hem op te dragen door den chef van den genees kundigen dienst. De officier van gezondheid 2e kl. W. J. M. W. Timmers, gerepatrieerd uit Gibraltar van Hr. Ms. „Johan Maurits v. Nassau", vertrekt 31 Augustus per m.s. „Baloeran" naar Neder landsch-Indië voor diensten in die Gewesten. Bij K. B. van 20 Augustus 1938 is met in gang van den datum van dit besluit aan den Ikapitein ter zee titulair bij de Kon. Marine- mserve H. J. Boldingh, op z(jn verzoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. -MET UE BEELTENIS VAN" KONINGIN" WILHELMINA. Toen in 1890 prinses Wilhelmina Staats hoofd werd onder regentschap van Hare Moe der, Koningin Emma, werd het wenschelijk geacht, de Nederlandsche postzegels te ver anderen. Aanvankelijk verscheen Haar kinderportret op de zegels, maar in verband met het spoe dig beschikbaar zijn van de nieuwe zegels, werd van de oude zegels met de beeltenis van Koning Willem III de omlijsting behouden en alleen het medaillon vervangen. Men noemt deze nieuwe zegels wel eens „prinses" zegels, volkomen ten on rechte: Koningin Wilhel mina werd Staatshoofd op iet moment van het over lijden van Koning Willem III. Een betere aanduiding voor deze zegels is: de uit gifte met beeltenis der Ko ningin met hangend haar. Toch duurde het nog tot October 1891, voordat deze zegels in omloop werden gebracht en wel naar gelang de voor raad der Willem III zegels was opgebruikt. In 1894 verschenen de zegels der uitgifte 1891 in geheel afwijkende kleuren. Een zeer bijzonder en zeldzaam zegel is de z.g. 5 cent foutdruk oranje. Dit is een bij vergissing uitgegeven kleurproef. De oranje kleur was bestemd voor de zegels van 3 cent en genoemde foutdrukken werden dan ook als 3 cents waaiden verkocht. Het aantal dezer zegels is zeer gering; er zijn gebruikte en ongebruikte exemplaren bekend, waarvan er eenige aanwezig zijn in het Nederlandsch Postmuseum te 's-Gravenhage. De prijs van deze zegels bedraagt een 5 600 gulden. Bij gelegenheid der kroning van Koningin Wilhelmina op 6 September 1898 werd een nieuw zegel uitgegeven in de waarde van 1 gulden. Dit zegel, algemeen bekend onder den naam van „Kroningszegel" werd gegra veerd door I. Vurtheim Sr., Rotterdam, naar een photografie van prof. R. Staag; de om lijsting naar een teekening van W. Steelink. Evenals bij de zegels der vorige uitgifte werd de druk verzorgd door de fa. Joh. Enschedé Zonen te Haarlem. De oorspronkelijke gra vure bevatte niet de waar- de-aanduiding „1 gulden". Deze werd later in gegra veerd. Bij de latere 1, 2%, 5 en 10 gulden werd de waarde-aanduiding op nieuw gegraveerd en het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken, dat deze gravure eenigszins af wijkt van de voorgaande, zoodat de 1 gld. in 2 typen bestaat. Bij het Kroningszegel is het cijfer 1 (van 1 gulden) dikker en staat lager dan bij het 2e type, terwijl het woord „gul den" in dunnere letters is gedrukt. Op de meeste zegels van ons land komt de juiste aanduiding „Nederland" voor,, doch op deze gulden-zegels van 1898 ziet met plotse ling de merkwaardige vergissing: „Koninkrijk der Nederlanden". Een vergissing? Ja, inder daad, want reeds bij de grondwetswijziging van 1887 lezen wij, dat „het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden omvat het grondgebied in Europa, benevens de koloniën en bezittingen in andere werelddeelen". Hieruit zou men dus mogen concludeeren, dat de gulden-zegels ook voor de overzeesche gewesten: Indië, Curagao en Suriname be stemd waren! De 2y2 gulden waarden zijn, voorzien van een opdruk (de naam van het gewest), als noodhulpzegels voor de overzeesche gewesten in gebruik geweest. In 1898 verschenen ook nieuwe zegels van lage waarden (tot 60 cent) met een medail lon, gegraveerd naar een beeltenis van Ko ningin Wilhelmina door E. Mouchon, Parijs; de omlijsting was van Joh. Enschedé, die ook weer de druk verzorgde. En kele waarden dezer serie ver schenen in tweekleurendruk; zij maken een aangenamen in druk. Er bestaat van de 5 en 10 cent dezer uitgifte onge tande zegels Dit was een ge volg van een staking bij de fa. Enschede, die daardoor ge dwongen was ongetande vel len af te leveren. Ter gelegenheid van de 100-jarige onafhan- ketijkneid van Nederland werd, ingevolge Kon. Besluit van 23 November 1913, den 29en November d.a.v. een aanvang gemaakt met de uitgifte van een serie zegels, die de beelte nis dragen van de Koningen Willem I, Wil lem II en Willem III en Koningin Wilhelmina. De ontwerpen dezer zegels zijn van den architect K. P. C. de Bazel, kepergravure van prof. Aarts, druk van Joh. Enschedé Zonen. In Augustus 1923 verscheen een serie zegels ter herdenking van het 25-jarig Re- geerings-jubileum van Koningin Wilhelmina in verschilende waar den van 2 cent tot 5 gulden toe. Het ont werp van deze zegels was van den kunste naar W. Konijnen burg; de uitvoering in koperdiepdruk van de fa. Joh. Enschedé In de verwachting, dat met deze zegels een 3erie prachtige exemplaren aan de Ned. ze gels zou worden toegevoegd, werd men diep teleurgesteld; vooral het 5 cents-type was niet erg geslaagd. Clinge Doorenbos gif in het volgende gedichtje uiting aan deze alge- meene teleurstelling. Het Regeeringsjubileum Van de Hollandsche vorstin V\ at zit daar een mooi ontwerpje Voor een mooie zegel in. Wat zou er wel van gemaakt zijn? Kijkjes, hier en daar in 't land? Zaansche molen? Bollenvelden? V aterlandschap? Stukje strand? Wat zou 't wezen? Vol verwachting Ga ik naar het Postkantoor... Deze regel zal dus reizen Heel de wjjde wereld door! Hij zal van de kracht getuigen, Van de Nederlandsche stam? En hij zal een denkbeeld geven Van het land, vaarwaar hy kwam? 1 n H iJUH y 4 Op een vierkante verhooging Zien we een soort beeltenis. Niemand weet, of het Pilatus, Salomo of Wijnkoop is. Middelen tot bestrijding. In een nota, door de regeering bij den Volksraad ingediend, wordt een samenvattend overzicht gegeven betreffende den stand van het vraagstuk der werkloosheidsbestrijding In Indië. Cursussen voor weermacht. Na overleg met den vlootvloogd en den legercommandant is besloten over te gaan tot de instelling van een aantal bijzondere cursus sen, welke een vooropleiding geven voor be paalde technische functies bij leger en vloot, in de voorziening waarvan thans, gelijk be- bekend, met zulke groote moeilijkheden ge kampt wordt. Het gaat hier in het bijzonder om de vorming van jeugdige arbeidskrachten, die later opgeleid kunnen worden voor vlieg tuigmaker, bankwerker, draaier, automonteur en dergelijke technische beroepen. Op deze wijze kan echter slechts een be perkt aantal jongelieden aan een bestaan wor den geholpen, terwijl ook de cursussen zonder meer de arbeidsgelegenheid niet vergrooten, al is het feit op zichzelf, dat het afloopen van deze cursussen de plaatsingsmogelijkheid ver beterd, reeds winst. Teneinde daarom een meer blijvende ar beidsgelegenheid te openen, is thans in over weging de mogelijkheid om den jongelieden, die de technische cursussen van de Indische maatschappij voor individueele werkverschaf fing afgeloopen hebben en niet aanstonds plaatsing in de maatschappij kunnen vinden, arbeid te verschaffen in de hout- en ijzer- bewerkingsafdeeling van de werkcentrales, die als onoeconomische objecten op den duur zul len moeten verdwijnen, indien daarvoor geen andere bestemming kan worden gevonden. Men stelt zich voor deze afdeelingen uit te bouwen en te bezetten met deze jongelieden en dan door een betere uitrusting van die af deelingen bekwame vaklieden te vormen, die in tijd van nood mede ter beschikking gesteld kunnen worden van leger en vloot voor de vervaardiging van oorlogsmateriaal. De uitwerking van dit vraagstuk verkeert nog in een voorbereidend stadium, doch zal door het kantoor van arbeid, in overleg met den staatsmobilisatieraad ter hand worden ge nomen. Werd in het voorgaande in hoofdzaak ge sproken over de Europeesche jeugdwerkloo- zen, het is duidelijk, dat de hierbedoelde maat regelen, zoowel wat betreft de cursussen als de mogelijkheid van tewerkstelling in de hout en ijzerbewerkingafdeeling van de werkcen trales, ook van nut kunnen zijn voor de in- heemsche jeugdwerkloozen, in het bijzonder de inheemsche intellectueelen, die daarvoor in aanmerking komen en voor deze werkzaam heden geschikt zullen blijken te zijn. Ali en Nino door Kurban Said. Van Hol- kema en Warendorf N.V.,* Amsterdam. Het Mohammedaansche Azië en het Christe lijk Europa worden in dit boek voorgesteld door de beide hoofdpersonen. Hij afstammeling van een oud Perzisch ge slacht, met een schaar van vrome, met roem overladen voorouders, met lichaam en ziel fanatiek Muzelman. Zij, de dochter uit een ge slacht van Georgische vorsten, meten reeds vanaf de schoolbanken, dat zij elkander lief hebben. In hun jeugdige, niet-officieele ver lovingstijd doen zich al contrasten voor en moet Ali, tot schrik en afkeer van Nino, zelfs gehoorzamen aan den eisch tot bloedwraak volgens Mohammedaansch voorschrift, maar eerst na het sluiten van hun huwelijk stapelen de bezwaren en conflicten zich op en blijkt de kloof tusschen beider geloof zelfs niet over brugd te kunnen worden door hun groote wederkeerige liefde. Zoo verloopt hun leven eenige jaren in een voortdurende botsing van liefde tot elkander en afkeer van elkanders levensopvatting en godsdienstige overtuiging. De entourage is Bakoe met zijn bevolking van Aziaten en zijn groote nederzetting van Europeesche olie- industriën, tijdens en direct na den grooten oorlog, waarbij de ondergang van de jonge republiek Aserbeidsjan ook de ondergang wordt van het jonge gezin. Ironisch, weemoe dig, maar soms ook harmonistisch wordt het verhaal van de liefde tusschen Ali en Nino in dit boek weergegeven. Zeldzaam duidelijk wordt hier voor ons Westerlingen, de Moham medaansche psyche belicht en krijgt de lezer een helder inzicht in de Turksche zeden en gewoonten. Een boeiend verhaal van den alouden stryd tusschen Oost en West. Wat is dat? Deze afleveringen 15 en 16 van „Wat is dat?", de Encyclopedie voor Jongeren (tweede druk, 6e12e duizendtal) besluiten het tweede deel van dit aantrekke- iyke standaardwerk voor de Nederlandsche Jeugd, dat in 24 afleveringen, welke in drie halflederen banden gebonden kunnen worden, compleet zal zijn. Deze afleveringen loopen van Kerkelijke Staat tot Laboratorium en van Laconiek tot en met Luchtvaart. Het z(jn wederom rijk ge- illustreerde afleveringen geworden met inte ressanten tekst, die b(j het doorbladeren lust tot lezen wekt en dan de belangstelling boeit voor de zeer verscheidene onderwerpen die hier op een voor jongeren zoo begrijpelijke wjjze worden behandeld. „Wat is dat?" is daardoor een standaardwerk voor de jeugd geworden dat bij al zijn leerrijkheid nooit vervelend of droog is. De vele en juist ge kozen illustraties dragen hiertoe het hunne zeer zeker bij. De gekleurde plaat van aflevering 15 be hoort bij Kermis, een reproductie van een oude Vlaamsche kermis naar een schilderij van Anton Pieck; de gekleurde plaat van af levering 16 hoort bij Landaanwinning, een reproductie naar een aquarel van C. Vreeden- burg. De band van het tweede deel van de Ency clopedie voor Jongeren, waarin de afleverin gen negen tot en met zestien gebonden kun nen worden en waardoor zij beter de tand des tijds zullen doorstaan, verscheen tegelijk met deze zestiende aflevering, en wordt door de uitgevers tegen den lagen prijs van f 0.95 beschikbaar gesteld. Met het oog op veelvul dig gebruik is deze band vervaardigd van grijs linnen met blauw-lederen rug, waarop in goud-opdruk de titel yan het boek. „Wat is dat?" is een uitgave van de Hol- landia-Drukkery N.V. te Baarn. DE ORTHODOXE KERK IN* POLEN. De Orthodoxe kerk in Polen heeft het moei- l\jk. In den laatsten tijd zijn van staatswege niet minder dan 400 kerken haar door ont eigening ontnomen. In de vorige maand wer den zelfs 114 kerken afgebroken, van welke er 56 tn gebruik waren, deels door gemeenten tot over de 8000 zielen (de grootste telde 3.484 zielenHet onteigende bezit werd aan de Roomsch-Katholieke kerk in Polen gegeven. Ook de politiek speelt bij dit proces mee. De Orthodoxe kerk in Polen nl. was vroeger een bolwerk der Russificeering. Polen wil sterk staan tegenover nieuwe Russificeeringspogin- gen. CATACOMBE TE ROME. De nieuw ontdekte catacombe te Rome zal in eigendom aan het Vaticaan worden overge dragen, ofschoon de catacombe buiten het ge bied ligt, dat den paus in het Lateraanverdrag werd toegezegd. GEEN GEESTELIJKE IN SCHUILKELDERS. Das Evangelische Deutschland verneemt, dat de president van den Leningrader Sovjet een verordening heeft uitgevaardigd, dat in gevallen van luchtaanval aan geestelijken een schuilplaats in de schuilkelders geweigerd moet worden. STOOMVAART ftHJ. NEDERLAND. J. P. Coen (toeristenv.) 22 Aug. v. Funchal. Mapia 23 Aug. van Amsterdam. Sembilian, t., 22 Aug. van Sabang. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Ariadne 22 Aug. van Venetië. Ariadne 23 Aug. te Triëst. Astrea 21 Aug. te New York. Aurora 22 Aug. van Catania. Barneveld 22 Aug. 2 u. 38 min. v.m. 650 mijl Z.W. v. Valehtia. Bodegraven 23 Aug. te Amsterdam. Breda, t., 21 Aug. van Paita. Ceres 22 Aug. van Tunis. Costa Rica (toeristenvaart) 23 Aug. van Ko penhagen. Euterpé 23 Aug. te Amsterdam. Helder pass. 23 Aug. 8 u. St. Cath. Point Hermes pass. 22 Aug. 12 u. 450 m. N. Azoren. Iris 23 Aug. te Amsterdam. Oranje Nassau, t., 24 Aug. te Amsterdam ver wacht. Orion 23 Aug. te Rotterdam. Rhea 23 Aug. van Gibraltar. Saturnus, pass. 22 Aug. Ouessant. Stuyvesant 21 Aug. van Curagao. Titus 23 Aug. te Bourgos. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk 22 Aug. 12 u. 75 mijl Z. van Landa End. Binnendijk pass. 21 Aug. 6 u. 39 min. n.ro. Lizard. Dinteldijk 23 Aug. van Rotterdam. Narenta 17 Aug. van Los Angeles. Nebraska, 20 Aug. te San Francisco. Nela 20 Aug. van Cristobal. Nieuw Amsterdam 23 Aug. te Rotterdam. Volendam 22 Aug. te New York. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg 22 Aug. van Batavia. Indrapoera, ul., 23 Aug. v. Port Said. Kedoe 23 Aug. van Rotterdam. Kota Pinang, u., pass. 22 Aug. Finisterre. Kota Radja, t., 22 Aug. van Genua. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Boissevain 22 Aug. te P. Natal. Tasman 22 Aug. te Sydney. Nieuw-Holland 22 Aug. van Sydney. Nieuw Zeeland 21 Aug. te Adelaide. Sawahloento 21 Aug. te P. Natal. Tegelberg 21 Aug. te Batavia. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjimanoek 20 Aug. van Makassar. Tjinegara 21 Aug. te Hongkong. Tjikandi pass. 22 Aug. Ouessant. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Bengalen 23 Aug. te Manilla. Hoegh Silverlight 22 Aug. van Singapore. Modjokerto 23 Aug. van Calcutta. Talisse 19 Aug. te Vancouver. STOOMVAART MIJ OCEAAN. Diomed 21 Aug. te Hamburg. Eurybates pass. 23 Aug. Wight. Laertes 20 Aug. van Batavia. Menestheus 19 Aug. van Penang. KON. HOLL. LLOYD. Waterland, u., 22 Aug. te Montevideo. Westland 22 Aug. van Hamburg. J A V A—NEW- YORK-LIJN. Tanibar 22 Aug. van Batavia. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth 21 Aug. 3 u. 30 min. n.m. 100 mijl Z.O. v. Land's End. Jonge Johanna pass. 22 Aug. Malta. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Jaarstroom 23 Aug. te Rotterdam. ROTTERDAMZUID-AMERIKA LIJN. Algenib, u., pass. 22 Aug. Finisterre. Alwaki, t., pass. 21 Aug. Ouessant. Aludra, t., 22 Aug. van Montevideo. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika L(jn). Bloemfontein, u., 22 Aug. te P. Natal. Boschfontein 22 Aug. te Hamb. Heemskerk, t., 22 van Marseille. Jagersfontein, t., 22 Aug. van P. Said. Jaogersfontein, t., 22 Aug. van P. Said. Nijkerk, u., 22 Aug. van Port Soedan. Den Helder, 23 Augustus 1938. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.481.30 Slips 1,100.90 Tarbot 0.75 Schol le soort per kist 8.00.6.50 Schol 2e soort 3.002.00 Schar 1.80—0.80 Aangebracht door garnalenvisschers: Gekookte garnalen per kg 0.15 HAVEN VAN NIEUWEDIEP: 23 Augustus 1938. Hr. Ms. „Nautilus" is vertrokken ter in spectie van de visschery.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6