Sloopende invloed op den ondernemersgeest Komende weken zullen critiek zijn DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Fabelachtige snelheid van capt. Eyston Japanneeren veroveren Joeitsjang „Communisme is een Joodsche schepping" Minister wil geen Mexicaansche olie Londen waakzaam KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1938 66e JAARG. No. 8395 Nieuwe sociale N e d e r 1werkqevers 9 lasten op het I bedrijfsleven bestrijden groepsegoïsme REISBUREAU WACO Houding van Duitsctdand niet geruststellend Vader offert zijn leven Dit nummer bevat 8 pagina's yl/EERBERlCHT DE BILT S EINTt Nieuwe bommenwerpers voor Ned* Indië Hankau overstroomd door vluchtelingen HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ONZE INDUSTRIE IN DE KLEM. HAN DELSPOLITIEK ONZEKER. GééN LOONVERSTARRING! Hot dezer dagen verschenen .jaarverslag van het Verbond van Nederlandsche Werk gevers geeft opnieuw een overzicht van het veel omvattende werk, dat door deze organisatie in het belang van het bedrijfs leven wordt verricht. De inleiding memoreert in de eerste plaats de dalende conjunctuur sinds het midden van 1937 en de terugslag daarvan op het zakenleven. Ook in ons land vertoonde het prijs peil in den groothandel een daling. De grondstofprijzen liggen echter relatief nog hooger dan die van voedingsmiddelen en eindfabrikaten. Dit is voornamelijk een gé- volg van de omstandigheid, dat vrijwel alle belangrijke grondstoffen ingevoerd moeten worden, op de prijzen waarvan de depre ciatie van den gulden dus haar vollen in vloed doet gelden. Wat de kosten van levensonderhoud be treft, heeft het verbond in de stijging der prijzen voor voedingsmiddelen aanleiding gevonden aan te dringen op verlaging der daarop drukkende landbouwcrisishcffingen Vermeld worden de bezwaren tegen de jongste verhoogingen van monopoiieheffin- gen. Onze industrie is ten gevolge van belemmering in de vrije ontwikke ling van het prijspeil voor goederen ep diensten in een zekere beklem ming geraakt, waaruit zij zich niet kan loswerken. De prijzen kunnen niet met de noodige snelheid wor den aangepast bij de achter geble ven koopkracht van het publiek. De handelspolitiek vertoont onder deze omstandigheden een groote mate van onzekerheid, al is het Verbond den minister van Economische Zaken dankbaar, dat hij op dit gebied in nauw contact met de organisaties uit het bedrijfsleven wil samenwerken. De propaganda voor het „Plan van den Arbeid" van de S.D.A.P. is verstomd, doch gezien het voorbeeld van Frankrijk blijft waakzaamheid geboden, want behalve de S.D.A.P. zijn er nog andere politieke groe pen in ons land, die niet zouden schromen soortgelijke experimenten op ons bedrijfs leven toe te passen. Waarom de contingenteeringen bleven. Onder het hoofd „Handelspolitiek" pas- seeren de behandeling van de wijziging der Crisis-invoerwet en tariefmachtigings wet de revue. Eenerzijds zag de Nederlandsche industrie de zoo zeer gewenschte verruiming van exportmogelijkheid in het afgeloopen iaar niet ver wezenlijkt, anderzijds werd duide lijk hoe de kleine, slechts ten deel® beschermde Nederlandsche markt een welkom terrein vormt voor dumpingpractijken en afzet van overtollige voorraden van i andere landen. Zoo is te verklaren, dat de contingenteeringen werden gehand haafd en zelfs nieuwe werden in gesteld. De opzegging van de Oslo- overeenkomst past ook in dit tijds beeld. De Landbouwcrisispolitiek. Uitvoerig wordt stil gestaan bij de land- bouw-crisispolitiek. Naar de meening van bet Verbond is de regeering wel zeer snel aan de wenschen van den landbouw teso- mo"t gekomen door de monopolie heffingen opnieuw te verhoogen. Het Verbond heeft er reeds eenigen tiid geleden op aangedrongen bet vroegere stel sel van steun bijslagen uit bet Landbouw crisisfonds in cere fe herstellen. Eén van de niinendste problemen, waarvoor de land- houw-cris!smaatregelen ons blijven stellen is de nadeelipp invloed, welke de verwer kende industrie van de crisisheffingen on dervindt. Wat betreft event. nieuwe land- bon w-crisismaatregelen. welke voor komen, hoeft het verbond van bet rol lette van regeeringscommissaris- spn het bevredigende antwoord ont vangen, dat voor tijdig overleg met de belanghebbende takken van han del of idustrie zal wórdfn zorgge dragen. Minister Romme is voortvarend. Tn liet gedeelte: sociale zaken wordt her innerd aan de buitengewone voortvarend heid op het gebied der sociale maatrege len, welke door den huidigen minister van sociale zaken werd getoond. Na te hebben uiteengezet, dat de beste methode van werkloosheids bestrijding uiteraard is gelegen in een stimuleering van het bedrijfs leven, wordt het vreemd geacht, dat de regeering, die voor dit probleem is gesteld, niet aarzelt telkens weer nieuwe sociale lasten op het bedrijfs leven te leggen. Gedacht wordt aan het voorontwerp werkloosheidsver zekering, het voorontwerp kinderbij slagverzekering enz. Reeds door deze maatregelen zal een nieuwe last van circa 40 a 50 millioen gulden per jaar op het bedrijfsleven worden gelegd en de vraag wordt gesteld of niet wordt ingezien, dat men op deze wijze de werkgelegenheid steeds verder aantast en dat de moeilijk heden voor de ondernemingen, om het hoofd boven water te houden, steeds grooter worden. In dit verband kan verbindendver klaring van collectieve contracten slechts in de verkeerde richting wer ken. Het spreekt vanzelf aldus het verslag, dat loonverstarring speciaal in de beschutte be drijven een uiterst ongunstiger! invloed uit oefent op de verhoudingen in die bedrijven, die. op de internationale- markt moeten con- ourreeren. Gevieesd word, dat de bedrijfs- gewijze ordeningspogingen, waarbij telkens het groepsegoïsme naar voren komt, de werkloosheid in de hand werk». Weinig ver- tróuwen wordt gesteld in den maatschappij- vorm, waar de zeggenschap over het sociaal- economisch handelen toevalt aan collectivi teiten, raden, bedrijfsschappen. ed colleges cn wel meer in het bijzonder aan een amb telijk apparaat, dat op dit alles zijn sanctie moet verleenen. Dergelijke ordening van groeps belangen legt een rem op de zelf werkzaamheid van de burgers, oe fent 'n sloopenden invloed uit op den ondernemingsgeest, leidt tot monopo lisecring, beperkt het recht tot arbeid en belemmert den industrieelen voor uitgang. Uitvoerig wordt aandacht geschonken aan het wetsontwerp betreffende verzekering te gen geldelijke gevolgen van de werkloosheid alsmede aan den aanvang, welke is gemaakt met de uitvoering van de wet tot verdeeling van den beschikbaren arbeid. Uit het con tact met de leden is wel gebleken, dat in breeden kring van het uitstrijken van de werkgelegenheid weinig heil wordt verwacht. Een sombere toon: In het slotwoord wordt er op gewezen, dat de perspectieven voor de toekomst niet bij zonder gunstig lijken. Het werkloosheids probleem is het centrale vraagstuk, waarop de aandacht gevestigd zal moeten blijven. De hoop wordt uitgesproken, dat vooral de mi nister van Sociale Zaken meer dan tot dus ver een open oog zal hebben voor de nooden van het bedrijfsleven. Naast nauw contact van het verbond met de regeeringsinstanties, zal het streven gericht blijven op het hand haven van een goede verstandhouding met de georganiseerde arbeidersbeweging, omdat beseft wordt, dat ook hier vertrouwen en we- derzijdsch begrip de beste waarborgen zijn voor een harmonische ontplooiing van het bedrijfsleven. Onnoodige strijd moet worden voorkomen: gezamenlijke opbouw blijveons doel, zoo eindigt het verslag. Spanje erkent slechts de waar de van de geest, niet van het bloed. Het schijnt niet waarschijnlijk, dat het rechtsche Spanje het rassenbeginsel in zal voeren. In een van de dagbladen van Pam- plona is een manifest van de „Phalanx" ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat de raspolitiek van de partij is beperkt tot een onverzoenlijken tegenstand tegen de Joden op religieuse gronden. Aangezien evenwel de Joden reeds in de tijden van Columbus uit het land verdreven zijn, is er weinig ge legenheid tot anti-semietisme. De partij zoekt de „suprematie van den geest" boven de „suprematie van het bloed" en een bio logisch rassenbeginsel kan zij niet erken nen, zij erkent in den mensch alleen de eeuwige waarde, welke hem bestemt tot verlossing of verdoeming. Toch tegenstanders van de Jo den. Voor ons zijn alle menschen gelijk, om dat Christus zijn bloed heeft vergoten voor allen. De Spanjaard heeft nooit geaarzeld zijn bloed te mengen met het bloed van de inboorlingen van zijn koloniën en heeft deze inboorlingen nergens van uitgesloten, nocli uit het sociale leven, noch van zijn universi teiten. Juist evenwel omdat wij niet de waarde van het bloed doch van den geest erkennen, zijn wij essentieele tegenstanders.van de Joden. De stich ter van de „Phalanx" Jose Antonio Primo de Rivera heeft gezegd, dat voor Spanje het Joodsche vraagstuk nooit een vraagstuk van ras, doch van geloof za) zijn. Het manifest van de „Phalanx" verklaart verder, dat de Joden de grootste vijanden van de kerk zijn en van de beschaving van Rome. Communisme is een Joodsche schep ping. De „Phalanx" zal geen politieke of eugenetische wetten tegen de Joden dulden, doch alleen incfuisitorieele maatregelen in den naam van God's rechten en de katholie ke grootheid van den staatr uitwijzing in massa. Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaaqsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773. Aulonw-biliitne. Bijna 560 K.M. per uur op de zout- vlakten van Bonneville Record kan wegens pech niet erkend wor den. Op de zoutvlakten te Bonneville heeft de befaamde Encelsche coureur, captain G. E. Eyston een poging gedaan om het absolute snelheidsrecord voor automobielen, hetwelk hij op 19 November 1937 met de Thunderbolt op zijn naam had gebracht met een snelheid van 502,1 K.M. te verbeteren In feite is hem dit ook inderdaad gelukt, doch slechts door jammerlijken pech kan zijn fantastische prestatie niet worden erkend, ter verkrijging van een gemiddelde snelheid en ter homoio gatie van het wereldrecord zijn n.1. een heen en een Mrugrit noodig. Capt. Eyston reed gisteren met zijn 6000 P.K. Thunderbolt den rit over 1 mijl in noordelijke richting met de geweldige gemiddelde snelheid an 558,606 K.M. en ook on den rit in zui delijke richting bereikte de Engelsch- man ongeveer hetzelfde fantastische gemiddelde, maar helaas bleek op dezen zuidelijken rit de electrische tijdopnemer niet te hebben gewerkt, zoodat deze onne'oofliike prestatie nooit als nieuw absoluut snelheids record zal kunnen worden erkend. GEORGE EYSTON. Maar men heeft thans gezien, waartoe de rhunderbolt in staat is en in ieder geval kan Capt. Eyston den roem voor zich opeischen, de snelste man ter wereld on het land te zijn. Ongetwijfeld echter zal de Thunderbolt binnen enkele dagen voor een nieuwe poging in gierende vaart over de zoutvlakten razen cn wederom zal dan aan het stuur zitten cap tain Eyston. „De man zonder zenuwen". In het legioen van eer. Reeds eenigen tijd geleden had de Automo bile club de France een verzoek ingediend om captain Eyston fe benoemen tot ridder in 't legioen van eer. Gisteren juist dus op den dag, dat de Engelsrliman getoond heeft dezen eerenaam ten volle waardig te ziin, heeft de Fransche minister v. Buitcnland- sche Zaken doen meedeelen, dat op het ver zoek van de A. C. F. gunstig is beschikt. ZAL AFZET IN NEDERLAND WORDEN VERHINDERD. Op desbetreffende vragen van den heer Schouten heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, mede namens den minister van Econo mische Zaken geantwoord, dat juist zijn de geruchten, dat voor Mexi caansche olie en daaruit vervaar digde producten getracht wordt in Nederland een afzetgebied te vin den en dat, mede door Nederland sche reederijen, Mexicaansche olie en daaruit vervaardigde producten naar Nederland worden vervoerd. De Regeering acht onder de ge- gegeven omstandigheden afzet dezer olie en daaruit vervaardigde pro ducten in Nederland, alsmede het vervoer er van naar Nederland on- gewenscht en ziet deze derhalve ongaarne. Zij onderzoekt de vraag, in hoe verre de genoemde feiten aanlei ding geven ter zake nadere voor zieningen te treffen. Runciman confereert met Engel- sche ministers. - Een econo misch reorganisatieplan voor midden-Europa? Tijdens een gister gehouden bespre king. waarbij tegenwoordig waren Chamberlain, Halifax, Sir John Si- mon en Horace Wilson, hebben de ministers de Tsjecho-Slowaaksche en Spaansche kwesties bestudeerd. Halifax heeft gistermiddag G. Wat kin, lid der Runciman commissie, ontvangen. Havas meent te weten, dat de te Londen ontvangen aanwijzingen over de houding der Duitsche machtheb bers ten aanzien van Midden-Europa heelemaal niet geruststellend zijn en een overleg, zooals gisteren gepleegd, rechtvaardigen. Te Londen is men van meening, dat waakzaamheid meer dan ooit geboden is en dat de komende weken critiek zullen kunnen zijn. De Tsjechoslowaaksche bladen zijn er, naar het Vsb. meldt, van overtuigd, dat Watkin een soort schets bij zich heeft voor de economische reorganisatie van Midden- Europa. Volgens „A.Z." zou de leidende ge dachte hierbij zijn, de welvaart in Midden- Europa en vooral in het Sudetengetaied doen herleven dooi- een uitwisseling te or- ganiseeren van landbouwproducten uit Roe menië, Zuid-Slavië en Hongarije tegen Tsje choslowaaksche industrieproducten. Tsjecho Slowakije zou naar Engeland hcr- yerkoopen, wat het op die manier van de drie andere landen zou hebben gekocht. In dien aldus een tekort zou blijven bestaan, zou men dit compenseeren door het uitvoe ren van groote werken, betaald met behulp van goedkoopc Engelsche credieten. Een stap te Burgos? Ten aanzien van de Spaansche kwestie zouden de ministers het er over eens zijn geworden, dat te Burgos een stap moet worden ondernomen vóór de niet-inmen- gingscommissic bijeenkomt, om na te gaan of de tegenvoorstellen van Franco niet zou- den kunnen worden herzien. Tragisch verdiinkingsgeval Maasland. te G! (u-middag tegen half drie voer de 30-jarige bakker Moerman uit Vlaardingen met zijn vrouw en twee kinderen in een roeibootje op den Trekvliet te Maasland. In een onbewaakt oogenblik sloeg het driejarig zoontje over boord. Hoewel de heer Moerman niet kon zwemmen, sprong hij dadelijk te water. Hij verdween in de diepte. De moeder was er inmiddels met behulp van een, roeispaan in geslaagd het kind op het droge te brengen. Enkele voorbijgangers begaven zich ge kleed te water, doch slaagden er pas na drie uur in het stoffelijk overschot van den heer Moerman op te halen. Verwachting: Meest matige Oos telijke tot Noordelijke wind, helder tot licht of half be wolkt, droog weer, koude nacht, warmer overdag. Verdere vooruitzichten: Toene mende Noordoostelijke wind toenemende bewolking, aan vankelijk nog droog en warm. Credietaanvrage van bijna 13 millioen. Bij den Volksraad is, naar het Bat. Nwsbl., meldt, in gediend een suppletoire begrooting met een credietaanvrage van f 12.908.700, welk bedrag in hoofdzaak be stemd is voor de verdere aanschaffing van bommenwerpers. Bij de begrooting voor 1939 is voor het zelfde doel nog gerekend op een uitgave van f 6.784.000. In het eerstgenoemde bedrag is begrepen een som van f 827.400 voor de aanschaffing van machines voor de vervaardiging en de vulling van vliegtuigbommen, den aanleg cn de inrichting van vliegvelden en den houw van hangars, kampementen en wonin gen ten behoeve van de luchtvaartafdeeling. De totale kosten van deze maatregelen worden begroot op rond f 3.275.000. Bij de be grooting voor het dienstjaar 1939 is met het oog hierop gerekend op een bedrag van f 1900.000 terwijl het resteerende gedeelte ten laste van de begrooting voor 1940 zal worden gebracht. DE BELANGEN DER VREEMDE MOGENDHEDEN. De Japanneezen melden, dat Joeitsjang in hun handen is geval len. Naar het Chineesche persbureau uit Hankau meldt, is de strijd in den sector Joeitsjang thans in een belangrijk stadium gekomen. De Japansche luchtmacht heeft de stad en de omgeving den geheelen dag onder vuur genomen. Den Ja- panschen aanvallen ten spijt bezet ten de Chineezen nog de linie Ant- s jents j auTs j ens j as j anTs josj an, ongeveer vijf kilometer ten Oosten "en Joeitsjang. Volgens Chineesche berichten hebben de •Tajlanneezen in den sector Hsingtse aan zienlijke verliezen geleden. Een stroom van vluchtelingen begeeft zich uit het gebied,, dat door de Japansche luchtmacht gebom bardeerd wordt naar het platteland. Ellende onder de burgers. Te Hankau ziet men duizenden vluchtelingen, die des nachts op de straten bivakkeeren. In Woetsjang zijn vrijwel alle zaken gesloten: de banken zijn naar Hankau overge bracht. Te Haniang is de bevolking werkloos, doordat de bedrijven den arbeid gestaakt hebben. Guerilla heeft succes. Volgens de van de verschillende fronten ontvangen berichten heeft het algemeene offensief, op 13 Aug. door de Chineesche mobiele eenheden in het bezette gebied in Kinngsoe,, Tsjekiang en Anhwei ingezet, buitengewoon vele succes gehad. In Tsiekiang werd Foejang heroverd en wordt Hangtsjau bedreigd. Aan den spoor weg Nanking—Sjanghai is het stafion Hsinfeng verwoest. De rails zijn ongebro ken. Aan den spoorweg Sjanghai—Hangts jau is Nantsjing in handen der Chineezen gevallen. Janan en de andere mogend heden. Op een vraag over de juistheid van de in lichtingen. volgens wejke Japan de belan gen van buitenlandsche mogendheden al leen zou eerbiedigen, wanneer zij ophouden met het steunen van Tsjang Kai Sjek, heeft de woordvoerder van het ministerie van bui- tenlansche zaken vei'klaard, dat Japan geen voorwaarde verbindt aan het eerbiedigen van de rechten van vreemde mogendheden, doch wel is het noodzakelijk, dat de mo gendheden rekening houden met de moei lijke positie waarin de vijandelijkheden Ja pan hebben geplaatst.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1