Nederland: sprintersland bij uitnemendheid Begrafenis van C. Ridder van Rappard Postvlucbteo op Indic Ncdcrlaodsch bankiers- crediet aan Frankrijk WieJUenn&n Grootsch duel tusschen Hollandsche en Italiaansche amateur-sprinters verwacht Kinderverlamming breidt zich uit Veertien roovers gedood Nieuwe veiligheidsweek der K.N.A»C» Twee kinderlijkjes in een gonjezak Verkeersbuiteling Door maalmachine meegesleurd „De menschelijke kogel" verongelukt „Paus tegen de goddelijke wet Schepen in ruil voor grondstoffen 478ste STAATSLOTERIJ Met de Duitschers en Denen moet rekening worden gehou den. De strijd van de amateursprinters om het wereldkampioenschap be looft, dit jaar weer een hoogtepunt van de geweldige wielerréunie te worden, zooals dit trouwens bijna ieder jaar het geval is geweest. Met geen mogelijkheid is van tevoren te zeggen, welke renner de meeste kan sen op den wereldtitel heeft, omdat er verschillenden zijn wier krachten zóó weinig uiteenloopen, dat zij stuk voor stuk als groote favorieten be titeld dienen te worden. Is het dus practisch onmogclyk om thans reeds den vermocdclijken wereldkampioen in deze categorie aan te wijzen, met heel wat meer zekerheid Runnen wij zeggen, dat de strijd in hoofdzaak zal gaan tusschen de Nederiandsche en de Ital'iaansche amateurs, Voor wat Nederland betreft is dit piet zoo verwonderlijk. Het kleine Holland, dat in den loop der jaren op de wereldkampioen schappen te voorschijn kwam met kampioe nen als Jaap Eden, Manrice Peeters, Jaap Meijer, Mazairac, Moeskops, Van Egmond,, Van Vliet en Van der Vijver, heeft in de internationale sprinters-we rei d een naam hoog te houden, die welhaast een even goe den klank heeft gekregen als het srvrinters- land-bij-uitnemendheid: Frankrijk. Het gaat er zelfs veel op lijken, dat Nederland deze faam van de Franschen gaat overnemen. Het lokkende professionalisme. Want de inschrijvingen van het groote Frankrijk hij de amateursprinters getuigt niet bepaald van kracht. Slechts één .jonge re sprinter Werd waardig gekeurd om Frankrijk in Amsterdam te gaan vertegen woordigen en zelfs van dien eenen, den jeugdigen Maten-, koestert men niet de ver wachting, dat hij voor een verrassing kan zorgen. Eeitige maanden geleden had 1 rank rijk nog de beschikking over een goeden jongen sprinter, n.1. Renaudin, die i'i de Grand Prix te Parijs de- beste bui tenlanders versloeg. Maar Renaudin ver koos zoo spoedig mogelijk over te gaan naar de beroepsklasse, om te trachten zich meester te maken van de plaats van- den „ouden Miehard" in de internationale sprfen- terswereld, een plaats, die binnenkort drin gend nieuwe bezetting behoeft. Zoo ging Renaudin over naar de beroepsklasse, zonder te hebben ge tracht den amateur-were-ldtiitel te veroveren, iets, dat toch. altijd een waardevol praedicaat is bij' het be treden van de profklasse-. Loatti in de „watten" In het begin van dit jaar heeft Italië voor een diergelijk geval gestaan. Kort na de wereldkampioenschappen in I^openhagon kwam de jeugdige B-runo- Loatti de wieler- wercld met daverende prestaties verrassen. Waar Loatti startte, versloeg hij de beste aniateursnrinters en terecht zag de Itali aansche Wielerbond in dezen renner een waardig opvolger van Pola en flus een- hoo ge (roef voor de wereldkampioenschappen 1938. Zoo werd Loatti-, die het plan had zoo snel mogelijk prof te worden, min of meer gedwongen amateur te Mijve-n. De Italiaan sche Rond nam hem onder zijn hoede en hield hem zoodoende „in de watten" .hoe wel hij voldoende startgeTegenheid behield tot op den huidigcn dag. Eu inderdaad is Loatti thans een van die amateursprinters, die groote kans op den titel maakt. Maar het. lichtende voorbeeld van Loatti heeft in Italië navolging gekre gen en zoo heeft men naast hem eerr twee de jeugdige Italiaan, n.1. Astolfi opgewerkt tot een sprinter, met wien zeker rekening gehouden zal moeten worden. Astólfi slaagde er tijdens de Italiaansche knmni- pioensehappen al in Loatti te verslaan, hoewel deze ten slotte toch den nationalen titel wist te veroveren. Met Loatti en Astolfi zal Italië het kooiende weekeind in Amster dam dus zeer sterk voor den dag komen en o.i. vormt dit tweetal dan ook de grootste handicap, die de Hollandsche amateursprinters Van der Vijver, Ooms en Derksen zullen ontmoeten. Ongetwijfeld zijn ook de Duitschers Schorn en Hasselberg op een 500 Meterhaan geen te onderschatten tegenstanders en mo gen wij ook de Denen Nielsen en Andersen niet uit het oog verliezen, maar naar onze meening zal de strijd om den wereldtitel worden uitgevochten tusschen de Hollan ders en de Italianen. Jef v. d. Vijver, de snelste - Van der Vijver, de huidige wereldkam pioen, die na lang aarzelen en rijp beraad ten slotte toch verkoos zijn titel in Am sterdam te verdedigen, is absoluut de snelste van allen. In de conditie, waarin hij op het oogervblik verkeert, is er geen, die hem op de Stadionbaan met zuivere snelheid kan verslaan. Maar de sprint wordt nu eenmaal niet alleerr met de bee- nen, maar ook met de hersenen gereden. En de tactiek is Van der Vijvers sterkste wapen niet, Henk Ooms, slim als een vos. Zit het hem mee en krijgt hij de kans zijn races zoo in te deelen, als hij zelf wil, dan lijdt het ech ter geen twijfel of hij kan zijn titel voor dit jaar prolongeeren, om dan op 1 Januari 1939 als wereldkam pioen de beroepsklasse binnen te treden. Haast evenzoo staat zijn landgenoot Derk- sen er voor. Ook deze renner, die pas dit jaar onder de leiding van Guus Schilling met sprongen vooruit is gegaan, mankeert het niet aan snelheid, maar wel aan rou tine. Uiteraard is Derksen nog niet zoo vaak in de gelegenheid geweest in inter nationale sprintwedstrijden uit te komen, zoodat hij min of meer vreemd voor een uiterst belangrijke taak komt te staan. Dat hij het echter zeer ver zal brengen in de rijstenbrij-berg van sprintritten, die Zaterdag en Zondag verreden wordt, staat als een paal "Mv&'n1wMèr. tcl.fs a'cftfcn wij' hem jn,.stagt vpor de verrassing .'ie' zor- gen in dit tournooi, zooals zijn voorganger Arie van Vliet met wie velen hèni .vergelijken in 1934 te Berlijn deed. Als zijn broekzak. Ooms is zonder twijfel de grootste tacti cus, die zijn iets geringere snelheid ruim schoots aanvult mot tactiek. Reeds meer malen is het Ooms, dank zij zijn uiterst slimme wijze van rijden, gelukt snellere tegenstanders te kloppen. Routine heeft hij in de jaren, dat hij reeds rijdt, meer dan voldöènde opgedaan en dat alles is voor ons voldoende om hem eveneens tot de grootste favorieten te rekenen. Vooral op de Standbaan, die hy kent als zyn broekzak,, maakt hij zeer. ernstig aanspraak op den wereldtitel 1938. Do overige landen komen met renners, die tot op heden nog niet genoeg hebben ge presteerd om de aandacht öp zich te ves tigen. Natuurlijk is een verrassing nooit uitgesloten, maar wij voor ons gclooven niet, dat renners als Gosselin, Hendrickx, Ganz, Jung. .Takl. Wing, Horn. Maxfièld. Kupczak of Jedrejewslvi in staat zullen zijn zich te gaan mengen in het groote sprintdue! dat de Hollanders en de Italia nen op de Stadionbaan zullen gaan uitvech ten. Weer twee gevallen. In de gemeente Waddinx veen is een nieuw geval van kinderverlamming voorgekomen. Dit is reeds het derde geval. De scholen, die Dinsdag na de vacantic juist weer waren begonnen, zijn gisteren alle gesloten, voorloopig tot 4 September. Ook in de gemeente Stolwijk is thails een geval van kinderverlamming voorgekomen. Te Gouda en omgeving is het aantal drie- en-dertig, waarvan vijf met doodelijken af loop. De patientjes uit Wartdinxveen en Boskoop worden in het ziekenhuis te Lei den verpleegd, alle anderen in de zieken huizen te Gouda. „WAT HEBT U EEN AARDIG HONDJE!" En met dat aardige praatje sloeg de zakkenroller zijn slag. Dinsdagavond ongeveer tien uur wandel de een 75-jarige dame niet haar hondje in het M eleringplantsoen. Ren ongeveer 25- jarige jongeman, die eveneens in het plant soen van den mooien nazomeravond leek te willen genieten, knoopte een gesprek met de oude dame aan. „Wat heht u een aardig hondje bij u", merkte de jongeman op en toen in een diepgaand gesprek over het doen en laten van hef dier de aandacht van de oude dame geheel op haar hond was ge richt, ontrukte de jongeman de vrouw plot seling haar handtasch met zilveren heugel, wjiarin o.a. eeuig klein geld. De laffe jonge ling verdween in de duisternis. Bloemenkransen van H. M. de Koningin en den Duitschen Rijkskanselier. Op de algemeene begraafplaats te Zutfen is gisteren onder zeer groote belangstelling liet stoffelijk overschot van den zoo tragisch om het leven gekomen Nederlandschen gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn, Mr. C. Ridder van Rappard, ter aarde besteld. In verband met de groote drukte in de om geving van het Kerkhof, waren bijzondere politioneele maatregelen getroffen. De vele tientallen auto's vonden een plaats in de straten in de nabijheid van de begraafplaats Ook op het kerkhof trad de politie rege lend op. Om den grafkelder van de families van Rappard en Hooft Graafland was ruim te vrijgehouden voor de familie en de auto riteiten, waaromheen zich een groote menig te kon scharen. Eenige rouwregisters lagen ter teekening aan den ingang, waarvan een zeer druk ge bruik werd gemaakt. Ongeveer twaalf uur vertrok de rouwstoet waarvan tal van leden van het corps diplo- matique en andere autoriteiten deel uit maakten, van huize „De Bouwkamp" te Wamsveld naar de Algemeene Begraafplaats Bij den grafkelder, welke met een schat van bloemen bedekt was en waarop nog enkele bloemstukken werden neergelegd, werd, toen de kist boven den grafkelder was ge plaatst, eerst namens II. M. de Konin gin een krans van dennengroen met witte anjers en witte lelies op de kist gelegd. Namens den Duitschen Fuehrer en Rijks kanselier, Hitier, legde de Duitsche gezant daarop een groote krans van dennengroen en witte anjers neer, waarbij hij den Duit schen groet bracht. Nadat de neef van den overledene, jhr. W. C. Hooft Graafland, namens de familie dank gebracht had voor de belangstelling, in het bijzonder aan clen vertegenwoordiger van H. M. de Koningin en aan de vertegenwoor digers der Duitsche autoriteiten, besloot ds. C. J. van Paassen de plechtigheid met het „Onze Vader". Financiering van Fransche be wapening met Nederlandsch geld druischt niet in tegen onze po litiek van zelfstandige onzijdig heid. Op vragen van den heer Rost van Ton ningen. betreffende een crediet van 35 rnilli- oen gulden verleend door de firma Blendels- sohn en Co. te Amsterdam aan den Fran schen staat, voor den duur van V/% jaar, hebben de ministers van Financiën en Van Bnitcnlandsehe Zaken geantwoord: De wissels van het onderhavige crediet zijn uitgeschreven voor drie maanden, met het recht voor de Fransche regeering np vijf verlengingen. Dc Nederiandsche Bank heeft de wissels, voor de eerste drie maan den en voor drie verlengingen, in beginsel discontabel verklaard. Ten aanzien van de laatste twee verlen gingen heeft de Nederiandsche Bank zich algcheele vrijheid van beslis sing voorbehouden. Tot recht begrip van zaken zij vermeld, dat het discontabel verklaren in beginsel wil zeggen, dat de Nederiandsche Bank lief papier, wanneer het haar te eeniger tijd ter disconteering wordt aangeboden, niet om in den aard van hef papier fafgezien van de handteokeningenl gelegen redenen zal afwijzen. Daarmee is dus volstrekt niet ge zegd, dat de bank het papier te allen tijde en van eiken gegadigde in disconto zal ne men. Ook ten aanzien van in beginsel disconta bel verklaard papier wordt eerst op het ©ogenblik. waarop het panier ter discontee ring wordt aangeboden, beslist of de bank het neemt. De omvang van eventueele geldbehoeften der Fransche openbare lichamen, voor zoo ver voor de onderhavige aangelegenheid van belang, is een zaak voor de kredietgevende bankiers. Het feit. dat het in 1937 verleende krediet van 150 millioen gulden aan de Fransrhe spoorwegen door een Nederlandsch bankiershuis werd verstrekt. hren"t geenszins mede, dat het totaal van het thans uitstaande bedrag zich nog in Nederiandsche handen zou bevinden. Ontkennend wordt geantwoord op de vraag of de ministers niet van meening zijn, dat een dergelüke vasflegging van midde len in Frankrijk incUuischt tegen het be lang der Nederiandsche volkshuishouding cn dat de financiering der Fransche bewa pening met Nederlandsch kapitaal, in- «lmisclit tegen de politiek van zelfstandige onzijdigheid van ons land. Gevecht bij Nazareth. In een gevecht tusschen Britsche soldaten en Arabieren hij Nazareth zijn veertien roo vers gedood. F.en hoeveelheid wanens en mu nitie werd in beslag genomen. Het gevecht volgde np het schieten op een door soldaten begeleid renvooi. Van 31 October tot 5 November De jaarlijksche veiligheidsweek der K.N.A. C. zal ditmaal zulks in tegenstelling met vorig jaar weer in het begin van Novem ber worden gehouden, in den tijd dus dat de omstandigheden voor een veilig verkeer on gunstig worden door mist en regen vallende bladeren en kans op ijzel en sneeuw. Van Maandag 31 October tot Zondag 5 No vember zal de K.N.A.C. de weggebruikers op velerlei manieren herinneren aan hun rech ten en plichten in het verkeer, en hun tot uiterste voorzichtigheid manen. Als gebruikelijk zal in dezelfde week de wegverkeersdug te 's-Gravenbage worden ge houden waarop verschillende sprekers van naam belangrijke verkeersvraagstukken zul len behandelen. Gruwelijke vondst in de Korner. Gistermiddag omstreeks half drie zagen voorbijgangers in de Korner, een zijarm van de Linge onder Buren een gonjezak drijven, waaruit het armpje van een kind stak. Men stelde onmiddellijk de politie hiervan in kennis. Deze haalde de zak uit het water cn kwam tot de gruwelijke ontdekking, dat zich in de zak een pasgeboren tweeling be vond, beiden meisjes en voldragen kinderen. De lijkjes zijn naar het lijkenhuis te Bu ren overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. Met leeljjke gevolgen. Op het Weesperzandpad onder Diemen is gistermiddag een motorrijder door een auto aangereden en vrij ernstig gebles seerd. Het ongeluk gebeurde op de plaats waar de hooge dijk van het Ringspoor de Diemensche straatwegen en vaarten kruist en waar men thans bezig is met het bou wen van bruggen en viaducten. De motorrijder, een Duitscher, die van een weggetje naast den spoordijk kvi'am, zwenkte don asphaltweg op, juist op het moment, dat de hartspecialist, dokter Po lak uit Amsterdam, in zijn auto het kruis punt naderde. De automobilist remde krachtig en week naar links uit, doch kon den motorrijder niet meer ontwijken. Deze kwam mot zijn motor voor de auto te recht en maakte een leeljjke hui teling. Hij liep behalve ©en aantal verwondingen, een beenfractuur op cn werd naar hot Bin nengasthuis vervoerd. Een loodgieter uit Diemen, die op zijn fiets passeerde, kwam eveneens in de knel, doch heeft slechts entkele lichte ontvellin gen opgeloopen. Arbeider te Nuenen deerlijk ver minkt. Gistermorgen omstreeks tien uur is in de steenfabriek van de firma van der Groo te] en Co., te Nuenen (N.B.) een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer vijftigjarige arbeider J. Ververs uit Nuenen, raaktcw ver moedelijk met zijn kiel tusschen een kam wiel van de maalmachine cn werd meege sleurd. Onmiddellijk zette men de machine stop, doch het was reeds te laat. Het slachtoffer was op vreeselijke wijze verminkt. In afwachting van het onderzoek door de arbeidsinspectie te Den Bosch is de fabriek stilgelegd. Tijdens een proefvlucht gewond en in een ziekenhuis overleden. De bekende vlieger Frank Hawks die tij dens een proefvlucht verongelukte en ge wond werd, is in het ziekenhuis van Buf- falo overleden. FRANKS HAWKS Frank Hawks was bekend onder den bij naam „De menschelijke kogel". Hij heeft het snelheidsrecord voor een aantal vluchten over het vasteland van Amerika op zijn naam gebracht. LANDMETERS VERMOORD. In het Nabije Oosten. Een veertigtal ruiters in het gebied Faour (Perca) heet een kamp van landmeters overvallen. Drie personen werden gedood cn de leider van het kamp gewond. De Vertrek van Aankonuit te cKreis) Ran*' 24 AuK' jSingap. 24 Aug, Ctêragre?») iBasra 24 Auf?" |Athene 34 Au*< Nandoe Medan 24 Aug. Rang. 24 Aug. (terugreis) I I Zilverreiger vdam 94 Aug. Basra 24 Aug. (heenreis) I U" I »UU' p Een Britseh soldaat werd ernstig gewond. 1 ruiters namen vervolgens de vlucht. t» Jood verbergt zich achter ka tholiek priester", zegt Julius Stretcher. I11 den Stuermer richt Julius Streicher opnieuw een krachtigen aanval op deni Paus. Onder bet opschrift: „De Paus tegen de goddelijke wet" keert Streicher zich te gen de gelijkheid der rassen. Hij schrijft: ^,De Paus maakt de onjuiste opvatting van de gelijkheid der rassen, welke door de Joden wordt gepropageerd, tezamen met Marxisten en Vrijmetselaren, tot het zijne". Het artikel wordt begeleid door een carri- catuur op dc eerste pagina, welke een ka tholieken priester voorstelt, achter wiep,1 een Jood zich verbergt. Italiaansche plannen. Naar Reuter uit Rome meldt, doet men in Italië krachtige pogingen tot uitbrei ding van den scheepsbouw door schepen! aan te bieden tegen gedeeltelijke betalin gen in goederen. Zoo zijn er, aldus de N. R.Crt., onderhandelingen gaande met de Roem een sche regeering voor 25000 ton scheepsruimte, waarvan 60 pet. zal betaald worden met petroleum, de rest in geld. Met Denemarken onderhandelt men ovef twee motorschepen van 15000 ton, met een snelheid van 19 mijl voor don dienst Ko penhagenNew York, voor de helft te be talen met stokvsich uit IJsland. Ook praat men over onderhandelingen met Mexico voor den ruil van schepen, oorlogsschepen, machines en textielgoede- rcii tegen petroleum. Op deze wijze dient men zoowel dei» scheepsbouw als den invoer, welke ver meerderd wordt zonder een nieuw beroep te doen op den schaarschen voorraad aan, deviezen. DRAMATISCH EINDE VAN 'N PARTIJTJE De gastheer stierf aan een vergif. De Daily Express vertelt, dat vijf gasten, die op een partij waren in Londen door de politie werden ver hoord, omdat hun gastheer, een zeke re Frank Newlands aan een vergifti ging gestorven was. Een voor een werd hun een verhoor af genomen Frank Newlands die eigenaar was van een blok huizen waarin kantoren waren gevestigd, noodigdo zijn vrienden uit in z'n kleine flat in do Tcmple-avenue. Newlands dronk een whiskylsoda en proef de onmiddellijk dat er een vreemde smaak zat aan den drank. Later kreeg hij hevige krampen en zakte ineen. Doktoren werden erbij geroepen en Mr. Newlands werd bewus teloos naar een ziekenhuis overgebracht. F,r werd een bloedtransfusie toegepast, doch niets hielp en de patiënt stierf zonder hij kennis te zijn gekomen. De politie die in het geval werd gemengd, doorzocht het gcheele huis, doch vond geen spoor van vergif. MAMA WIST NIET, DAT DOCHTERLIEF TROUWDE! Mevrouw Ellen Carroll, de moeder van de twintigjarige Nancy Carroll vond dat. haar dochter te jong was om te trouwen, maar ze wist niet, dat haar lieve dochter alreeds in het geheim getrouwd was! De moeder stond bij een menigte die zich had opgesteld buiten de kerk te Ipswitch cn verwonderde er zich over, wie die be langstelling gold. Toen zeide iemand naast haar: „Weet U dat niet! Nancy Carroll trouwt vandaag!" Het bleek later, dat de autoriteiten van Ipswitch aan Nancy verlof hadden gegeven om met den zes en twintigjarigen ChaSes Porter in den echt te- treden. Na haar huwelijk zeide de moeder: „Ik vergeef Nancy haar ongehoorzaamheid. Ik verbood haar te trouwen alleen 0111 haar eigen best wil. Doch nu het toch een maal is gebeurd, hoop ik van harte, dat zij gelukkig zal worden." (Niet officieel) 3de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 24 Augustus 1938 Hooge Prijzen 25.000.— 15469. 400.— 20220. i f 100.— 3171. Prijzen van 45. 1197 1398 1603 1611 1718 2782 3097 3229 3334 3401 3590 3686 4071 4205 4355 4361 4422 4482 4861 5146 5205 5263 5408 5415 5466 6103 6111 6264 6655 6849 7062 7153 7397 7651 7729 8175 8400 8503 9404 9654 9658 9802 10084 10261 10712 10921 11382 11587 11751 12025 12661 12713 12812 13021 13062 13201 13575 13585 13685 13900 14965 14973 15245 15393 15525 15720 15967 16099 16419 17100 17193 17328 17519 17558 17654 17815 17832 18085 18113 18122 18148 18921 19037 19068 19260 19543 19654 20457 20468 20635 20725 21228 21370 21427 21530 21595 21840 Verbetering 3e Klasse, 2e lijst: 2033 m. z. 2032.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2