Agenda, Donderdag 25 Augustus 1938 Tweede Blad &tad6nitiiw4 Hr. Ms. flottieljeleider Het feestprogramma »Tr°mP** in de haven Gelukstelegrammen met de feestweek De K.S.K.-versiering Kon. Marinekapel Een plaquette in tin Klasse-indeeling van een perceel aan de van Limburg Stirumstraat Verbetering banken bijzondere school Koegras Ned. Fabrikaat-week Uit het politierapport JTlaune-frelicMefi Burgerlijke Stand Weermachtfonds en sportvliegerij Texelsch nieuws De a.s. Oranjefeesten Uitvoeringen „Ons Mannenkoor" Ongeluk aan de haven Onthulling monument T. 13 Reist per „ESONA" Frankrijk slaat een andere koers in Hedenmiddag 4 uur verkrijgbaar. Wat gebeurt er met de feest week? Het is een vraag, die men zich telkens en telkens weer stelt, vooral nu overal de zuilen verrgzen, de overspanningen in de straten worden aangebracht en de feeststemming Zich van de menschen meester gaat maken. We hebben een tweetal weken terug reeds een en ander verteld over wat er te gebeuren staat in de week van 31 Augustus tot 6 Sep tember. En dat is heel wat. Vandaag ver schijnt het Feestprogramma. Een lijvig pro gramma van niet minder dan 48 pagina's, dat voor den geringen prijs van 15 cent ver krijgbaar zal zijn aan de onderstaande adressen. Ieder, die op de hoogte wil zijn van de uren van de feestelijkheden, schaffe zich dit programma aait. De oplaag is niet groot, zoo dat men vooral niet te lang moet wachten met het te koopen. Het programma is verkrijgbaar bij BOEKHANDEL Egner, Ketéerstr. De Wit, Keizerstr. Duinker, Spoorstr. v.d. Haagen, Spoorstr. Schreuder, Koningstr. Boendermaker, Koningdw.str. Spruit, Kanaalweg Ottenhof, Emmastr. Bergman, v. Galenstr. 't Noorden, St. Bosse- straat. Sustrath, Bloemstr. DEPOTS Thijssen, Basstr. Uipkes, Brakkeveldw. Biegstraten, Corn. Ditostraat. Czech, Corn. Ditostr. Mondfrans, Jonkerstr. Boogert, Keizersgr. Buis, Molenstr. Duinker, Oostslootstr. Riedeman, Oranjestr, Jongkees, Paardenstr. Roomeijer, Polderweg Kramer, Ruyghweg Vlas, Ruijghweg Bres, Spoorgracht Heiligenberg, Stakm Bossestraat Minneboo, Vischstr. Riteco, Vosstr. Smit, Westgracht SIGARENMAG. Snel, Koningstr. Mesker, Spoorstr. Kikkert, Zuidstr. Stegehuis, Weststr. Kok, Hoofdgracht Keizer, Kanaalweg Blom, Dijkstraat Gedurende het tijdvak 29 Augustus t. en m. 5 September e.k. kunnen ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van H.M. de Koningin gelukstelegrammen worden aange boden, die op een voor deze gelegenheid spe ciaal vervaardigd luxe-formulier zullen wor den afgeleverd. Voor deze gelukstelegrammèn, die de bij zondere aanwijzing Lxj moeten dragen, zal het hierna volgende verlaagde tarief gel den; Het Lx-recht is daarin inbegrepen. voor 310 woorden 50 cent. voor 1115 woorden 55 cent. voor 1620 woorden 60 cent. enz., opklimmend met 5 cent per 5 woorden of deelten daarvan tot 50 woorden; daarboven met 5 cent per 10 woorden of gedeelten daar van. Volgens de prijsberekening blijven de woor den van het adres, alsmede de bijzondere aan wijzing Lxj buiten beschouwing, zoodat dus alleen de woorden van inhoud en onder- teekening medetellen. De afzender van een Lxj-tgm kan desge- wenscht tegen betaling van een recht van 10 cent per 50 berekende woorden één of meer afschriften op een Lxj.formulier verkrijgen. Behalve felicitatietelegrammen tegen ver laagd tarief kunnen gedurende het hierboven vermelde tijdvak ook gewone felicitatietele grammen voor H.M. de Koningin al of niet met Lx worden aangenomen welke desge- wenscht met als datum 6 September, op dien dag worden afgeleverd. We schreven gisteren reeds, dat ook de K.S.K. met het voorbereidend werk voor de feestversiering bezig was. Men heeft zich van een permanente versiering voorzien, die aan vankelijk wel heel wat geld vroeg, maar waar van men toch op den duur profijt zal trekken. Allen, die aan deze versiering het hunne bij droegen, vertoonen in hun étalages of tegen het raam, het K.S.K.-embleem. Kapelmeester: L. H. F. Leistikow. Concert voor de Marineclub op 25 Aug. Van 810 uur. Programma: 1. Marche de la Légion Etrangére Queru 2. Rakoczy Ouverture Béla 3. Marseille Valse Desormes 4. Passing of the Regiments (Marsch- potpourri). 5. Fant. Faust Pauze. 6. Ballet Egyptien Luigini 7. Fant. Les Hugenots Meijerbeer. 8. Finale. Wijzigingen voorbehouden. Winter. Gounod. Door een stadgenoot vervaardigd van H. 51. de Koningin. Onze bekende kunstmetaaldrijver, de heer Sneltjes, heeft ter gelegenhei van het jubi leum van H.M. de Koningin, een plauqette in tin vervaardigd, die de beeltenis van de Ko ningin zeer goed weergeeft. De kunstenaar is er bizonder in geslaagd niet alleen een sprekende gelijkenis te treffen, maar de ziel in zijn werk tot uitdrukking te brengen De plaquette is uitgestald in den kunst handel van den heer Maizerac, Keizerstraat. Onder begunstiging van het prachtigste weer is hedenmorgen om half acht de „Tromp" de haven binnengesleept. De zon scheen fel en laag over het water en de prachtige vormen van het schip kwamen buitengewoon fraai uit. Langzaam kwam de flottielje-leider aangevaren, terwijl de „Nestor" en „Amsterdam", de beide sleepbooten van Bureau Wijsmüller, assistentie verleenden. Ter hoogte van het Paleis passeerde het oorlogsschip Hr. Ms. „Sumatra" en kon men genieten van den fraaien aanblik, die deze twee schepen, waarop onze Marine met recht trotsch kan zijn, boden. Ligplaats werd genomen tegenover de kolen- loodsen, waar zich ondanks het vroege uur, een aantal belangstellenden hadden opgesteld. Rustig werden de bevelen gegeven en om even half negen lag het schip gemeerd. Het is werkelijk de moeite waard om op het oogenblik een tochtje langs de haven te ma ken en daar de t^wee moderne oorlogsbodems te zien liggen. In het begin van dit jaar wendde de erf pachter van het perceel kadastraal bekend als sectie C. no. 7846. en gelegen aan de Van Limburg Stirumstraat, zich tot het College van B. en W. met de vraag, of hij dit perceel kon koopen voor den prijs van 0.75 per M2. Adressants bedoeling was op dezen grond een gebouw te stichten. Het terrein werd indertijd voor de volle oppervlakte ingedeeld in de 3e klasse en dien overeenkomstig werd het ook in erfpacht uit gegeven. Volgens de erfpachtsvoorwaarden mag het alleen voor berging van karren en wagens en voor opslag van puin en steenen worden gebruikt. Naar het oordeel van den directeur van ge meentewerken behoort de toegangsweg tot het eigenlijke opslagterrein bij de 3e klasse inge deeld te blijven; tot dezen toegangsweg wordt dan gerekend de grond, gelegen tusschen de straatgrens en de achterzijde van de er naast gelegen erven aan genoemde straat. De over blijvende grond zou dan als kerngrond aange merkt kunnen worden, omdat deze geheel door bebouwing is ingesloten. Met deze onderscheiding kan de commissie van bijstand voor het grondbedrijf zich ver eenigen. Echter wil zij den verkoopsprijs van den kerngrond bepaald zien op 2.50 per M2„ overeenkomstig dien, waarvoor destijds grond, naast het betreffende perceel gelegen, is ver kocht. Adressant heeft de voorgestelde prijzen aan vaard. Mitsdien stellen B. en W. den raad voor de indeeling van den grond te wijzigen. D.DD. li een heldere rloel- «tof. die diep ln de porién doordrlnqt en de ziekte kiemen doodt Flacons 75 CU f. 1.50 en i. 2.50. Voor de Ned. Fabrikaatweek, waarbij men zich dus verplicht uitsluitend Nederlandsche voortbrengselen in zijn étalages uit te stallen, hebben zich een tachtigtal deelnemers opge geven, die te zamen 120 étalages zullen ver zorgen. Het reclame materiaal is dezer dagen aan de deelnemers gebracht, straks zullen de spreken de biljetten en kaarten de aandacht voor deze étalages vragen. TOEGANG TOT HET PARADE-TERREIN. Wij voldoen hierbij aan het verzoek van het bestuur van den Nationalen Bond Het Mobili satie Kruis, om te verwijzen naar een in dit blad voorkomende advertentie, waarin melding wordt gemaakt, dat de leden van den Bond toegangsbewijzen voor het gereserveerde ter rein voor het bijwonen van de parade op 31 AUg. kunnen verkrijgen bij de in de adver tentie genoemde adressen. Laag individu achter slot en grendel. Een persoon, die er in het Timorpark op betrapt werd, dat hij onzedelijke handelingen met kinderen pleegde, is op het hoofdbureau in bewaring gesteld. Past op Uw belastingplaatje. Verschillende aangiften kwamen weer op het hoofdbureau binnen van personen, die hun belastingplaatje hadden verspeeld door het onbeheerd laten staan van hun rijwiel. Het bestuur der Protestantsche Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met dén Bijbel te Koegras richt 'zich bij schrij ven van 8 Augustus j.1. tot den Raad met het verzoek, ingevolge artikel 72 e.v. der L.O.-wet 1920 medewerking te verleenen voor het ver beteren van 36 schoolbanken. Deze banken zijn namelijk, naar het oordeel van den schoolarts, te klein voor de leerlingen, welke daarin moe ten plaats nemen. Bij een door bovengenoemd bestuur en den schoolarts ingesteld onderzoek is gebleken, dat door een doelmatige verande ring van de voetenplanken, de gewenschte ver betering kan worden verkregen. De commissie van advies, over deze aan vraag gehoord, kan zich daarmede geheel ver eenigen. B. en W. stellen daarom den Raad voor de gevraagde medewerking te verleenen. Van 24 Aug. 1938. BEVALLEN: P. L. Onderdijk—Verlinde, z. ONDERTROUWD: H. Post en A. Mallet; W. Jansen en J. J. Zeeders; P. S. Koenderink en A. B. Burghardt. OVERLEDEN: Wed. G. Bas—Heikens, 75 j. Aan den luitenant ter zee le kl. jhr. W. Boreel, per 29 dezer geplaatst aan boord Hr. Ms. „Sumatra", zal worden opgedragen de be trekking van le officier aan boord van dien kruiser. De luitenant ter zee 2e kl. A. F. baron van Tuijll van Serooskerken, met 22 dezer ter be schikking gesteld, is bestemd voor diensten in Nederland-Indië. Hij zal 31 Augustus per m.s. „Baloeran" derwaarts vertrekken. Zooals men zich herinnert, hebben de com mandanten van Land- en Zeemacht aan de re geering verzocht de weermachtsbijdrage ten be drage van X, 85.000 te bestemmen voor de uit breiding van de sportvliègerij 'in Indië, aange past aan de behoefte der militaire luchtvaart. De Koninklijke Nederlandsche Indische Ver eeniging voor Luchtvaart heeft naar middelen gezocht om het fonds uit te breiden en slaagde er in van verschillende groote instellingen te zamen een bedrag van ruim 30.000 voor dit doel te verkrijgen. Voorts werden door de K. N. I. V. V. L. nader uitgewerkte voorstellen aan de regeering aangeboden. Naar het A. I. D. verneemt, is thans de be williging der regeering op deze voorstellen af gekomen en goedgekeurd, dat de gelden in een stichting zullen worden ondergebracht. In deze stichting hebben zitting eenige bestuursleden der K. N. I. V. V. L. en vertegenwoordigers van Land- en Zeemacht. Binnen afzienbaren tijd zal kunnen worden overgegaan tot de uitvoering van de goedge keurde voorstellen. Deze voorstellen hebben ten doel alle maat regelen te treffen om het beoefenen der spor- vliegerij zoo goedkoop mogelijk te maken en dus aan te moedigen. Zoo zullen de vliegclubs subsidie verkrijgen, waardoor gehoopt wordt op een uitbreiding van het aantal vliegclubs. Daarnaast zullen nog bedragen worden uitge keerd aan de vliegclubs ten behoeve van het technisch onderhoud der sportvliegtuigen. Voorts zal aan de bezitters van sportvliegtui gen eveneens subsidie worden verleend. Den Burg staat weldra in het teeken van de feestviering ter gelegenheid van het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Hoewel de eigenlijke feesten al hier gehouden zullen worden op Dinsdag 6 en Woensdag 7 September, zal toch in het gebouw Ebenhaëzer te Den Burg reeds op 30 en 31 Augustus een z.g. „Oranje- bazar" worden gehouden ten bate van kerk en pastorie der Ned. Herv. Gemeente te Den Burg. Het belooft daar een gezel lige boel te worden. Tal van attracties zijn er vereehigd en er wordt geen moeite ge spaard om het den bezoekers aangenaam te maken. Verder hebben de Texelsche middenstands- vereenigingen zich er voorgespannen om in de week van 5 tot 10 September een étalagewed strijd te houden, uitsluitend van goederen van Nederlandsch fabrikaat. Per circulaire zijn de middenstanders aangespoord om aan dezen wedstrijd deel te nemen. Reclamemiddelen voor het Ned. Fabrikaat zijn gratis beschik baar gesteld. Wat verder de eigenlijke feestviering be treft, hoewel het programma hiervoor nog niet officieel is vastgesteld, blijkt toch reeds uit het voorloopig programma, dat thans in te genstelling met de feesten bij de geboorte van Prinses Beatrix, de kinderen ditmaal het leeuwenaandeel van het feest zullen krijgen. Het voorloopig programma luidt als volgt: 6 September: 8 uur Herauten te paard. 8.309 uur: Klokluiden. 99.30 uur: Muziek van den toren. 9.3010.30 uur: Kerkdiensten. 1112 uur: Optocht van kinderen van alle scholen, met versierde hoepels, schilden, enz. Des middags van 1.304 uur bioscoopvoor stelling voor de kinderen en uitreiken van een herinnering aan de kinderen. 46.30 uur: Kinderspelen. 88.30 uur: Taptoe. 8.30 uur: Rede van den Burgemeester, waarna volksspelen tot 10 uur. 1010.30 uur: Vreugdevuurboom. Hierna Bal. 7 September: 9 uur: Planten van een herinneringsboom. 1012 uur: Kinderspelen. Des middags van 24 uur Ringsteken met paard en kar. 46 uur: Bloemencorso, allegorische optocht. 7.308 uur: Taptoe. 810 uur: Openluchtfilm, o.a. Oranjefilm. 10 uur: Prijsuitreiking in „de Lindeboom". Ook op dezen avond is er gelegenheid voor den dans. In stilte zijn verschillende buurtcommissies reeds in actie om de straten een feestelijk aan zien te geven, terwijl ook gevelversieringen niet zullen ontbreken. Uit bovenstaande blijkt, dat er afwisseling genoeg zal zijn. Als het weder wat medewerkt belooft het Jubileumfeest te Den Burg een mooi feest te worden. De Amsterdamsche Vereeniging „Ons Man nenkoor", die vorig jaar te Den Burg een uit voering heeft gegeven in het Park, geeft dit jaar weer verschillende uitvoeringen op Texel. Zondag werd een uitvoering gegeven te De Cocksdorp, Maandag met medewerking van het Fanfarecorps D.E.K. te Den Hoorn op het Pleintje, en Woensdag zou te Oosterend een uitvoering worden gegeven. Bij het vertrek van de boot van 5.35 uur, gisterenmiddag is een vrij ernstig ongeluk ge beurd, dat aan den stuurman Vlas. een van zijn vingers van de rechterhand kostte. Vlas hielp bij het verzetten van een kist van 650 kg. De kist schoot van de rollen, waarop zij langzaam werd voortbewogen, en kwam op een van de vinger van den stuurman te recht, die afgeknepen werd. V. werd met een auto naar Den Burg ver voerd, om daar onder geneeskundige behan deling te worden gesteld. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Retour 0.55 0.65 1.10 Vorige week namen we eenige regels op over de onthulling van het monument, te Soerabaia, voor de gevallenen van de T. 13. In het Soer. Handelsblad van Woensdag 17 Augustus vinden we een vrij uitvoerig ver slag van de plechtigheid, dat we hieronder laten volgen: Het blad schrijft: Treffende plechtigheid op Rem bang Koening. Hedenmorgen acht uur heeft de Marine de gevallen kameraden der „T 13" geëerd door de onthulling van een sober en indrukwekkend gedenkteeken op de begraafplaats Kembang Koening. Aanwezig waren kolonel Doorman, de nieuwe commandant van den Mar. Luchtvaart Dienst tevens vertegenwoordiger van den Comman dant Zeemacht te Batavia, kolonel A. C. v. d. Sande Lacoste, Marinecommandant alhier, deputaties van alle schepen, bestaande uit den commandant, resp. diens plaatsvervanger, ver gezeld van een officier, een onderofficier, een korporaal en twee manschappen, voorts een deputatie van Morokrembangan, bestaande uit den commandant, vijf officieren, vijf onder officieren, vijf korporaals en vijf manschappen. Verder werden opgemerkt de Vlootpredikant, het Hoofd der afd. Soc. Zaken der Marine al hier, de heer Spits, nabestaanden der gevallenen en vele dames van officieren en minderen. Om 8 uur precies leidde de Marinecomman dant de familieleden der gevallenen tot voor het monument, dat door de Nederlandsche driekleur bedekt was en opende de plechtig heid. Toespraak Marinecommandant. Kol. v. d. Sande Lacoste ging in gedachten terug naar den 12en October van het vorige jaar. toen een zware slag de Kon. Marine en in het bijzonder den M.L.D. trof: de „T 13" viel omlaag en nam alle inzittenden mee in de diepte. Dat waren de Kapitein-Luitenant ter zee H. G. de Bruyne, officier-vlieger le kl. M. Vet- hake, officier-M.S.D. le kl. H. Uurbanus, serg. telegrafist P. Pronk, korp. telegrafist F. H. Plevier, de korp. vliegtuigmakers Rutte en A. A. Goedhart en de miliciën matrozen G. J. Zuyderhoudt en P. J. S. de Groot. „Nauwelijks hadden wij ons den omvang der ramp gerealiseerd, of een tweede ramp trof de Kon. Marine en den M.L.D.de ,,T 1", welke zoo succesvol meegewerkt had aan de Marine manoeuvres stortte bij Bandaneira in zee en nam alle inzittenden mede: luitenant ter zee le kl. der Kon. Marine Reserve E. van Haften, majoor tel. vlieger G. J. Radstaat, serg. vlieger G. v. d. Hooft, korp. vliegtuigmaker P. L. Bo- gert, en de zeemiliciën-matroos-telegrafist E. F. Nolten. Op initiatief van den commandant Zeemacht heeft men gelden bijeengezameld om op de ge meenschappelijke graven hier en te Banda neira een eenvoudig gedenkteeken op te rich ten. De onderdeelen van het monument op Banda zijn gisteren per gouvernementsstoomer „Arend" verzonden en gehoopt wordt, dat half September het monument aldaar zal kunnen worden onthuld in tegenwoordigheid van de bemanningen der vliegtuigen van Ambon en van de „Arend". Gedenken wij hen, aldus vervolgde spreker zijn toespraak, die bij deze ongelukken het leven lieten als gevallen in de uitoefening van hun plicht voor het Vaderland, als mannen, die het Vaderland nog vele goede diensten hadden kunnen bewijzen. Jongeren en ouderen, behoo- rende tot het beroeps-, reserve- en militieper- soneel zijn daarbij heengegaan. Ons past eer biedig gedenken. (Op verzoek van den spreker ontblootten allen eenige oogenblikken het hoofd en bleven zwijgend staan). Vervolgens verzocht de marinecommandant den heer B. P. de Bruyne, broer van den omge komen overste het monument te willen onthul len. Toen deze met een enkele handbeweging de vlag deed vallen, werden de namen der be manning van de „T 13", welke uitgehouwen zijn in het middenstuk van het monument zichtbaar. Terwijl de aanwezigen zwijgend en ontroerd toezagen, speelde de Marinekapel het „Elegie" van Dumont. Rede kolonel Doorman. Kolonel Doorman, hierna het woord voeren de memoreerde, hoe de ramp met het vliegtuig zich had toegedragen, de oorzaak echter is tot heden een raadsel gebleven. Spreker noemde de ramp een bijzonder zware slag voor de Ma rine en voor den M.L.D. en herdacht de geval lenen als goede kameraden, van wie de Marine nog vele uitstekende diensten had mogen ver wachten. Toen de oproep van den vlootvoogd om gelden bijeen te brengen voor een eenvoudig monument was uitgegaan, heeft iedereen on middellijk daaraan gevolg gegeven. De Com mandant Zeemacht wenscht uitdrukking te geven aan zijn voldoening over de spontane wijze, waarop de geheele Marine gereageerd heeft. „Laat dit gedenkteeken", aldus spreker „ons herinneren aan de gevallen kameraden, doch laat het ook voor de anderen een aansporing zijn, hun plicht te doen tot het uiterste, indien dit noodig mocht zijn". De heer de Bruyne betuigde uit naam van de familie der gevallen bemanning vervolgens zijn dank voor de betoonde deelneming. Nadat namens de Marine, den M.L.D. en de familie talrijke kransen aan den voet van het monument waren neergelegd, dankte kolonel v. d. Sande Lacoste den vertegenwoordiger van den commandant Zeemacht en alle andere aan wezigen voor de belangstelling, bij deze plech tigheid beloond. Het monument. Het eenvoudige, indrukwekkende monument bestaat uit een middenstuk van blauw marmer -bevattende de namen der bemanning be kroond door een- witmarmeren vliegerembleem met de letter en cjjfers T 13. De zijkanten, be staande uit bloembakken, zijn vervaardigd van kunstgraniet. Links en rechts ziet men het anker der Marine, dat in blauw marmer uitge beiteld is. De vloer bestaat uit wit marmer. Het maken van het ontwerp en de uitvoering hiervan werden toevertrouwd aan de fiwna Carrara alhier. Onze tijd kenmerkt zich door zooveel belang rijke vraagstukken, dat het eene telkens weer door het andere wordt verdrongen. De strijd in China is op den achtergrond gedrongen door de opeenvolgende belangrijke gebeurtenissen in Europa. De Tsjechische kwestie houdt de gemoederen bezig, de Spaansche „vrijwilligers" geschiedenis heeft vooral de laatste dagen aan dacht gevraagd. En dan speelt er zich nog zoo veel achter de schermen van het Europeesch poltiek tooneel af, dat ons doet gissen naar den ernst van den toestand. Wij wijzen slechts op het berichtje opgenomen op de voorpagina van ons nummer van gisteren, waarin gespro ken werd van een angststemming in Duitsch- land en in verband hiermee mede op het interessante artikel, dat een onzer medewerkers schreef naar aanleiding van een reis, die hij dezer dagen maakte door Duitschland en Tsjecho Slowakije. De stemming in Duitschland schijnt steeds bitterder te worden over de maat regelen, die de regeering neemt. Dat is ge vaarlijk, niet alleen voor het binnenland, maar evenzeer voor het buitenland. De ge schiedenis kan bewijzen, dat bij toenemen de spanningen in het binnenland, de leiders van Duitschland altijd een uitlaat gezocht en tot nog toe gevonden hebben, in een daad, die plotseling de aandacht van den binnenlandschen toestand moest afleiden. Kan een onvoorzichtige daad tegenover Tsjechoslowakije dezen keer niet als uit laatklep dienst moeten doen? We zouden het echter in dit overzicht niet over Duitschland, doch over Frankrijk hebben. Frankijk, dat de laatste dagen de aandacht ge vraagd heeft door het plotseling aftreden van twee van zijn ministers, met de bedoeling, dat ze Daladier in hun val mee zouden sleepen, maar welke opzet de Fransche ministerpresi dent heeft afgeweerd, door de benoeming van twee opvolgers, waardoor hij zijn positie ver sterkt heeft, althans tegenover het Fransche volk, dat het met de politiek van zijn minister president op het oogenblik vrijwel roerend eens schijnt te zijn. Daladier heeft in zijn laatste politieke rede uiteengezet, dat hij anders, krachtiger op zal treden, tegen alle saboteurs. Op de staking in Marseille heeft hij geantwoord door het zenden van militairen, die de schepen losten. Een maatregel, die een niet geringen indruk heeft gemaakt op het volk. Frankrijk moet terug naar den arbeid, zoo heeft Daladier betoogd. Meer werk uren, minder staatsuitgaven, verlaging van de lasten op het bedrijfsleven. Een streven, dat met uitzondering in de socialistische en communistische bladen, overal met instem ming is begroet. Men voelt, dat men op den verkeerden weg was en het is nog altijd beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Het is nu de vraag of Daladier kracht ge noeg bezit om zijn eenmaal ingenomen stand punt, door te zetten. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u„ Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland", BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Draaikolk des Levens" en .Woestijn goud". Rialto, Spoorstraat half 8: „Paljas" en „Zeeschuimers". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Paris" en „Een stormachtig huwelijk". Zondag 28 Augustus. „Casino": Dansavond 8 uur. Dinsdag 30 Augustus. „Casino": Chr. Oranje-vereeniging. Uitvoe ring. Woensdag 31 Augustus. „Casino": Koninginnenachtfeest; Bal. 8 uur. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.2 Temperatuur zeewater 17.9 Temperatuur lucht 16.7 Wind; richting N.N.W., kracht: 3 Licht op 8.34 Hoogste temp. lucht gisteren 18.3 Laagste temp. lucht gisteren 13.4 Hoogwater (heden) 20.45 Laagwater (heden) 14.35 Hoogwater (morgen) 8.4021.3 Laagwater (morgen) 2.3015.25

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5