Hoe maakt men negers blank? Stroo-export uit de Wieringermeer Bedevaartgangers gewond Herfstkruistocht van de Engelsche „Home-fleet PALESTINA Bekend opstandeling gedood door een slang Geheime immigratie naar België Kunstgebit voor koeien Gccn misdrijf in het spel Van vaandrig lol beroepsofficier UIT ONZE OOST Voorhistorische armbanden op Java gevonden Naar den hoogsten top Vijf geslaagde experimenten Ver van de bewoonde wereld ligt de uitvoerhaven van de Wieringermeer, aan de Oude Zeug, op 10 kilometer afstand van Den Oever en evenveel kilometers ver wijderd van Medemblik. Slechts twee ge zinnen wonen in dit verlaten oord aan den IJsselmeer: de havenmeester en een kan tonnier met hun familie. Thans blijkt meer dan ooit, dat het stich ten van een haven in deze zoo geïsoleerde streek, indertijd goed bekeken is! Want de Oude Zeug begint zich tot een uitvoerplaats van beteekenis te ontwikkelen! Graan, vlas en stroo worden hier in groo- te hoeveelheden verladen, sinds geruimen tijd heerscht er een enorme bedrijvigheid in de haven. De Polder gaf zijn rijken oogst en gr is werk, véél werk voor de expediteurs! Oók werk voor onzen fotograaf, die voor onze lezers een stroo-transport van recenten datum vereeuwigde. Stroo wordt thans in groote massa's ge ëxporteerd. Bovenstaande lading gaat naar Straats burg en is bestemd voor het Fransche le ger. Dezer dagen zetten ook eenige schepen met vlas koers uit de Oude Zeug met be stemming Kortrijk in België. Dit land neemt ons vlas af voor zijn linnenindustrie. En is de drukte van laden weer voorbij, dan valt opnieuw de stilte in dezen uithoek van onze twaalfde provincie, een stilte, slechts nu en dan verbroken door het ge rucht van binnenloopende visschersschepen. Bij slecht weer zoeken de IJselmeervisschers een schuilplaats aan de Oude Zeug en ma ken een praatje met de bewoners van deze bijna vergeten plek richt, vet gedrukt worden of gespatieerd. In plaats van nu op een andere manier de Japanners aan te duiden, wordt, het letter- teeken voor vijand eenvoudig weggelaten en hebben de couranten daar een wit vak je. Iedereen weet, wat er bedoeld wordt en heeft pret over deze echt Chineesche hu mor. tt Van 6 September tot 17 November. De Engelsche admiraliteit heeft een me- dedeeling gepubliceerd omtrent den gere- gelden herfsttocht van de thuisvloot. De vloot, bestaande uit vijf slagschepen, zes kruisers, drie vliegtuigmoederschepen en drie flottielles torpedoboot jagers, zal de thuishavens op en na zes September verla ten. De meerderheid der bodems zal zich op 9 September te Invergordon bevinden, waar zij tot 17 October blijven. Vandaar be geven zij zich naar Scapa, waar zij blij ven van 26 October tot li November. De oorlogsschepen keeren naar de thuishavens terug op 17 November. Reptiel schoot weg van het lijk, toen de politie kwam. Al maanden lang zocht de Palestijn- sche politie naar Mohammed Taha Subani, een bekend opstandeling, op wiens hoofd een prijs was gesteld van 200 pond sterling. Subani, afkomstig uit een dorp in den omtrek van Jeruzalem, stond aan het hoofd van een bende, welke het district voortdu rend onveilig maakte en de omliggende dorpen bezocht om geld cn levensmiddelen ai te persen, aldus de N.R.C. Dezer dagen is Subani. naar Reuter meldt, op een ongewone wijze aan zijn eind geko men. De politie was hem op het spoor, doch hij was gewaarschuwd en was de bergen ingevlucht om aan de politie te ontkomen. Op een ochtend zag de politie, welke naar hem zocht, op een eenzame plaats een ver laten paard staan. Zij ging erop af om een onderzoek in te stellen en vond het lijk van Subani. Subani was overleden tengevolge van een slangenbeet. Het reptiel schoot weg van zijn lijk, toen de po litie naderbij kwam. Klaarblijkelijk was hij in zijn slaap door het dier verrast. Moffat, de adjunct-eomimïssaris van politie in het district Jenin, op wien een aanslag is gepleegd, is aan zijn wonden bezweken. Er is een politiecordon om Jenin getrokken. Een Arabier is in verband met den aanslag ge arresteerd. Strenge maatregelen van de re geering. I 1 Het Belgische ministerie van Justitie deelt mede, dat langzaam maar zeker de immigra tie van vreemdelingen naar België* blijft stijgen. Zij heeft de noodige maatregelen genomen om aan die immigratie een einde te maken en alle vreem delingen, die onder onwettige om standigheden in België zullen ko men. naar de grens terug te leiden, Die maatregelen zullen van heden af in werking treden. De regeering zal geen immigratie toestaan dan onder de voorwaarden en in de vormen die door het internationale comité, dat te Londen zetelt, vastgesteld zijn. Een Russisch experiment. Volgens het Moscousche blad „Vechernaya Moskva" loopen op Russische landerijen tal van koeien met valsche gebitten rond. Het blad schrijft, dat verscheidene beesten in de buurt van Worojilowgrad onder een ge heimzinnige ziekte leden, waarvan het ge volg was, dat de landen uitvielen. Veeart sen slaagden er niet in de oorzaak dezer ziek te vast te stellen. In wanhoop zijn de boeren naar een tand arts geloopen, die de beesten onderzocht en besloot valsche gebitten voor hen te maken. Iedere koe, die een tand verloor, kreeg een kunsttand. De arts is tevreden over zijn me thode, want volgens hem gaat het de koeien even goed met kunstgebitten als met natuur lijke tanden. JAPAN IS CHINA'S VIJAND NIET. Japan isniets! De bladen te Honkong hadden dadelijk na het uitbreken van de bijandelijkheden tusschen China en Japan den wenk gekre gen niet over de Japanners te schrijven als „vijand". Men leest dan ook in de Chinee sche kranten van Honkong niet meer van vijand", ook niet in berichten, welke in ver band met de belangrijkheid van het be- Het gevonden lijk bij Rhijnau- wen. Jhr. mr. J. J. W. Twist Quarles van Uf- ford, officier van Justitie te Utrecht, heeft gistermorgen verklaard, dat de 19-jarige jongeman, die dezer dagen bij Rhijnauwen dood op den weg is gevonden, niet door eenig misdrijf om het leven is gekomen. Zoowel het gerechtelijk onderzoek als de sectie hebben geen sporen van misdaad op geleverd. aldus het Hsb. Vermoedelijk is de jongen er alleen op uit getrokken en is bij Rhijnauwen in een boom geklommen. Men neemt aan, dat de jongen bij die klimpartij zoo is neergekomen, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. Autobus in Limburg door tram meegesleurd. Woensdagavond omstreeks half tien is ter hoogte van de Schelsberg, op den -weg van Heerlen naar Sittard, een autobus met bedevaartgangers, afkomstig uit Noorbeek, tegen een tramwagen van de L.T.M. gebotst. Drie der inzittenden werden gewond. Het gezelschap, leden van een zangkoor, had een bedevaart gemaakt en was op de thuisreis, toen het ongeluk gebeurde. De chauffeur, O. uit Gulpen, reed links van den weg en botste tegen de tram. De gevolgen lieten zich zeer ernstig aanzien. De autobus werd ongeveer twintig meter meegesleurd, voordat de tram tot staan kwam. Passagiers zagen het aankomen. Het tumult, dat deze botsing veroorzaakte, werd nog overstemd door het gegil van de inzittenden, die het ongeluk hadden zien aankomen. De bus maakte tenslotte een halven draai om en kwam in tegenoverge stelde richting te staan. De gevolgen bleken intusschen minder ernstig dan men aanvankelijk vermoedde. Drie passagiers van de bus, die ernstig werd beschadigd, kregen verwondingen. De veer tienjarige J. H. had een ernstige hoofdwonde opgeloopen, de 67-jarige L. F. liep eveneens een hoofdwonde op. De chauffeur verwond de zijn lip. De geestelijke, die het gezel schap vergezelde, kreeg eenige onbeduiden de verwondingen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Nadat den gewonden hulp was verleend, kon het gezelschap de reis naar huis voortzetten. De politie heeft de bus in beslag geno men. Eenjarige opleiding mislukt. Van deskundige militaire zijde wordt aan het Hsb. verzekerd, dat de proef om reserve officieren in één jaar tot beroepsofficier op te leiden als mislukt moet worden be schouwd. Het bleek niet mogelijk om den vaandrigs in dat korte tijdsbestek die wetenschap en geoefendheid bij te brengen evenwaardig aan die van een beroepsofficier. Men heeft daarom besloten dat de zeventig vaandrigs \an de scholen voor reserve-officieren die in October a.s. naar de K.M.A. zullen gaan om een cursus te volgen voor beroepsoffi cier aldaar een tweejarige opleiding zullen ontvangen. ARBEID IN HOTELS TIJDENS DE FEESTWEEK. De Minister van Sociale Zaken heeft goed gevonden, in verbaftd met feesten ter vie ring van het 40-jarig regeeringsjubileum van II.M. de Koningin, ten aanzien van man nen cn vrouwen, die arbeid verrichten in een koffiehuis of een hotel, gedurende het tijdvak van 29 Augustus tot en met 10 Sept. het volgende te vergunnen: Indien in een gemeente des rijks in ver band met feesten als bovenbedoeld op één of meer dagen in bovengenoemd tijdvak voor koffie huizen of hotels een later sluitings uur is toegestaan, mag de aan dit verlate sluitingsuur aansluitende dagelijksche onaf gebroken rusttijd zooveel korter zijn dan 10 uren als de betrokken inrichtingen langer ge opend mogen zijn, echter met dien verstan de, dat die rusttijd niet minder dan zeven uur mag bedragen. Ongeveer 2 a 3 duizend jaar oud. In de omgeving van Goendi (ten noorden van Solo), aldus meldt Aneta-A.N.P. uit Bandoeng, zijn door dr. G. H. R. von Koc- ningswald verschillende praehistorische voor werpen gevonden, Behalve steenen bijlen kon een aantal armbanden van een tot dus ver op Java onbekend type worden verza meld. Deze armbanden zijn namelijk uit tridac- na-schelpen vervaardigd.. De meeste dezer armbanden zijn glad, enkele echter zijn met horizontale strepen versierd. Deze armban den moeten volgens een zeer gecompliceer de techniek zijn \iitgevoerd, aangezien zij zoowel aan den binnen- als aan den buiten kant de sporen van boren vertoonen. De meeste dezer armbanden vertoonen een sterke verwering. De ouderdom wordt geschat op 2 a 3 duizend jaar. Behalve deze armbanden werd voorts een groot aantal kralen, uit hetzelfde schelp materiaal vervaardigd, gevonden. T.a.v. de armbanden kan nog worden ver meld, dat soortgelijke voorwerpen nog he den op verschillende Zuidzee-eilanden wor den vervaardigd. De door dr. von Koe- ningswald gevondene vertoonen groote ver scheidenheid. Sommigen ervan zijn zeer smal, andere weer zeer breed en manchet achtig. WIELRENNEN. PIET VAN NEK THANS 28E. De vijfde étappe van den Omloop van 't Westen, welke over een afstand van 212 K.M. werd verreden van Nantes naar Lo- riemt, was weinig spannend. Uitlooppogin gen kwamen vrijwel niet voor. Het werd te Loricnt een massa-aankomst. De Belg Raes won in een groep, welke ex aecjuo als twaalfde werd geklasseerd. In het alge meen klassement schoof hij twee plaatsen op cn is thans no. 28. Hlmalaya-helden op weg. Onder leiding van prof. Schwarzgrueber zullen zes ex-leden van de Duitsche Alpen- club pogen de Badrinath-top, de hoogste top van de centrale Himalaya, te bestijgen. De expeditie wordt tegen half October terug .verwacht, Zal het resultaat duurzaam zijn? De gekleurde visschen. Een Amerikaansch bioloog is er in geslaagd, door een hormoonthera pie 5 negers zeer licht van kleur te maken. Dit bericht heeft in alle door negers bewoonde streken van Ame rika groot opzien gewekt. De oude droom der negers, blank te worden, schijnt dichter bij zijn verwezenlij king te zijn gekomen. De negers hebben het idee en het is een idee, waar zij min of meer onder gebukt paan dat zij zich slechts door hun zwar te huidskleur van de Amerikanen cn Euro peanen onderscheiden. Dat er nog een paar andere kleinigheden zijn, als hun kroeshaar en hun dikke lippen, vergeten zij maar al te gaarne. Als eerst die zwarte kleur maar eens weg was Hoe negermillionairs hun rijk dommen verwierven. In de negerwijken der Amerikaansche ste den leven tal van zwaarte millionairs, die op een zeer eigenaardige wijze aan hun rijk dommen zijn gekomen. Zij vonden een mid del uit, om bijv. de haren glad te maken, zoodat deze net zoo plat op den schedel van den neger liggen, als het gepommadeerde haar van een blanken Amerikaan. Of een neger studeerde in de medicijnen en vestig de zich als chirurg in de negerwijk, waar hij er zijn speciale werk van maakte, langs ope ratieven weg de gelaatstrekken van zijn zwarte rasgenooten meer aan het blanke ideaal te doen beantwoorden, En de neger, die een injectieprocé dé uitvond, dat de huid der negers volkomen kleurloos maakte, zou op slag millionair zijn geworden, als niet gebleken was, dat zijn eerste proefpersoon door de bewerking doo- delijk was vergiftigd. Zijn patiënt stierf nadat hij sneeuwwit was ge worden sneeuwwit tot in de uiter ste punten van zijn haar, en de „kun stenaar" moest zich ijlings uit de voeten maken, daar de politie zich voor hem interesseerde. Op het pigment komt het aan. Waarom heeft men eigenlijk nog altijd geen methode kunnen ontdekken, waardoor de kleuren van het mensclielijk lichaam ver anderd kunnen worden? Het verschil in kleur van de huid, van de haren of de oogen hangt van de meer of minder groote hoeveel heid pigment af, welke het menschelijk or ganisme bezit. Verder komt natuurlijk ook nog de soort van pigment als belangrijke factor in aanmerking. Doch het pigment is van de hormonen af hankelijk, door welke het in de verschil lende declen van het lichaam wordt afge scheiden. Als wij oud worden, wordt ons haar wit, omdat langzamerhand het pigment uit de haren verdwijnt onder invloed van de gewijzigde werkzaamheid der hormonen. De hormonen zijn producten van klieren, die geen eigenlijke „afvoerkanalen" of „afvoer- leiding" bezitten. De hormonen worden niet naar een bepaald deel van het lichaam ge voerd, doch de secretie gaat in het bloed over en wordt van daar uit gelijkmatig over het geheele organisme verdeeld. Na deze korte verklarende inleiding zal men gemak kelijker de experimenten kunnen begrijpen, welke reeds jaren geleden werden onderno men. Kleurwisseling mogelijk. Toen men eenige jaren geleden aan ver schillende zoogdieren hormonen onttrok en deze visschen inspoot, was het resultaat verrassend: visschen, die onopvallend en kleurloos waren geweest, werden met een prachtige goudkleur overtogen. Ook schenen de dieren veel levendiger te zijn. Doch na enkele uren hadden zij hun gouden kleur weer verloren. De visschen hadden de geïn jecteerde hormonen geneutraliseerd. Ook met kikvorschen hebben dergelijke experi menten tot het gewenschte resultaat geleid. In elk geval was daarmede bewezen, dat het mogelijk is door een bepaalde behande ling bij dieren voor korten tijd een veran dering van kleur teweeg te brengen. Men moest nu natuurlijk nog een methode zoeken om den nieuw verkregen toestand te besten digen. Proeven op menschen Na deze experimenten lag het voor de hand, dat de volgende stap het experimen teeren op menschen zou zijn. Dit was nu nog slechts een kwestie van tijd en van voorbe reiding. Men wist, dat de zwarte huid van den neger het resultaat van een hormoonstel sel is, dat sterk verschilt van het hormoon systeem van den blanken mensch. Wanneer men nu in staat was, de hormoonorganisa tie van den neger door injecties zoodanig te veranderen, dat zij de karakteristieke ken merken van het hormoonapparaat van den blanken man zou gaan vertoonen, dan zou de neger noodzakelijkerwijs na korter of langer tijd een lichte huid moeten krij gen. De theorie bleek juist te zijn: In derdaad is men er in Amerika in ge slaagd, langs den weg der hormoon therapie, de huid van vijf negers aanmerkelijk lichter te maken. De negers werden in 4 weken tijds al lichter cn lichter, waarbij overigens tot nog toe het bleekproces in een bruine of hoogstens gele tint resul teerde. Doch men is er vast van overtuigd, dat het door verdere be studeering van het hormoonsysteem binnenkort reeds mogelijk zal zijn, den neger werkelijk blank te ma ken. Dan blijft echter nog de vraag of de nieuw verkregen huidskleur ook duurzaam zal zijn, terwijl ook nog moet worden afgewacht of een dergelijke ingrijpende bewerking op den duur geen schadelijke gevolgen voor het organisme zal hebben. Begrijpelijkerwijs volgen intusschen de negers in de Vereenigde Staten de betref fende experimenten met spanning, want het schijnt nu inderdaad, dat hun droom, uiter lijk aan het blanke ras gelijk te worden, al thans ten dcele kans heeft, verwezenlijkt te worden. De gisteren benoemde secretaris-penning meester van Zijpe en Hazepolder, de heer J. D. Rigbers. KOEGRAi JULIANADORP BERGPLAATSJE VERBRAND, Zeer waanschijnlijk doordat vonken of sintels uit de locomotief van een voorbijrij dende trein gevallen zijn, geraakte het dor re gras langs den spoorweg in brand. Daar het brandje plaats had kort bij het nog bestaande houten bergplaatsje van de voormalige spoorwoning Post 5, deelde het vuur zich ook aan dit schuurtje mede, dat weldra met den grond gelijk gemaakt was, zonder dat er door iemand aandacht aan was besteed, omdat het nogal afgelegen lag. Gevaar voor de omgeving kon het niet opleveren en toen men er bij kwam, was er niets meer dan asch over. ANNA PAÜLOWNA Gereformeerde kerk, De Gereformeerde Kerkeraad alhier heeft beroepen cand. Jac. van Nieuw koop te Rijnsburg. BREEZAND. Ongelukkige val. De heer W. Cornelissen, die bij J. Cornelis- sen Jz. in den Meerweg bezig was aan 't op zetten van een zaadklamp, had het ongeluk daarvan achter af te glijden. Hij kwam daar bij met 't zitvlak juist neer op een recht staande vork, waarvan de steel hem in 't li chaam drong. De erge verwonding maakte opname van den heer C. in het ziekenhuis noodzakelijk. WIERINGEN DEN OEVER. Een gelukkige winnaar. Voor eenige weken werd door de fa. Alb. de Haan, electrotechnisch bureau, alhier een reclamekaart van huis tot huis bezorgd van de Ferodon Lampenfabrieken, welke kaart genummerd was en waarop men een lamp kon winnen. Dezer da' m is de uitslag bekend gemaakt. Het nummer was 20788 en de gelukkige winnaar E. Halfweeg te Vatrop IIELDERSCHE EIERVELIING, 25 Aug. Aangevoerd: 18000 kipeieren: 5557 Kg. 4.30—i.90, 58—60 Kg. 4.60—5, 61—63 Kg. 4.60 —5.20, 6470 Kg. 4.905.30, kleine eieren 2.503, 150 eendeieren 3.50—3.70, p. 100 st. EIERVEILING SCIIAGEN, 25 Aug. Aangevoerd: 45.000 kipeieren: 56—58 Kg. 4.70—4.85, 58—60 Kg. 4.70—4.85, 60-62 Kg. 4.75i.95, 6265 Kg. 4.905.25, p. 100 stuks. WARMENHUIZEN, 25 Aug. Schotsche muizen 2.903.10, grove 2.10, bintjes 1.602.10, eigenheimers 2.303, gele nep 6.306.S0. uien 33.50, drielingen 4.10 —4.30, grove 3.80, zilvernep 8.90—9.50, drie lingen 4.80, uien 90 et. Roode kool 1.402.30, witte kool 1.30 1.40, slaboonen 15.30—18.40, bieten 1.70—2.10 goedgekeurde eerstelingen A 28-35 4.80, B 28-35 4.40. A 35-55 4.20. Aanvoer: 33350 Kg. aardappelen. 7000 Kg. gele nep. 1800 Kg. uien, 1150 Kg. zilveruien, 3625 Ke. roode kool, 0850 Kg. witte kool, 1955 Kg. slaboo nen, 66075 Kg. goedgekeurde eerstelingen. NOORDSCHARWOUDE, 26 Aug. Aanvoer 20200 kg. aardappelen: Schotsche muizen 250—260; grooten 220—230; r. duken 160—170; eigenheimers 260—2S0; BI. dito 260 drielingen 2; Bintje 220—230; 16600 kg. uien 280—320; drielingen 310—4; 4100 kg. zilvpr- uien: gele nep 6—650; zilveruien 90—1.20; drielingen 460—510; zilvernep 4.50—8.60; 5100 kg. spercieboonen 14.5020; 45 kg snij- boonen 4.60—6.60 300 kg. kroten 1.40; 6000 kg. roode kool 1.10—1.90; 24400 kg. witte kool 1.10—1.40; 3200 kg gele kool 2.10—2.60. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Aug. Aanvoer; 19000 Kg. Aardappelen: Schot sche muizen 2.80. eigenheimers 2.503, hl. dito 2.602.80, drielingen 1.80, 10.000 Kg. uien 1.903.50, drielingen 3.904. erove 3.70 —4.20, gele nep 6.20—6.40. 4000 Kg. zilver- uien, drielingen 4.80. zilvernep 8.70. 1900 Kg. sporciebnonon 10.30—17.80. 350 Kr snii- hoonen 7—15.10. 2200 Kg. kroten 1.90—2.20, 25000 Kg. roode kool 1.30—2.60. 15000 Kg. witte kool 1.40—1.6, 20000 Kg. gele kool 1.60 —2.90e 1140 stuks bloemkool 14—25.10. 20 soort 6.20—10.30. 2450 Kg. tomaten: 5 20— 6.10, R 6.20. C 4.80R. CC 4.—. 675 Kg. drui ven: Alicant 27.2037.60, 100 st. andijvie l 2.50.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 3