Styetida Vrijdag 26 Augustus 1938 MtadónieiiuLi Cursus tot opleiding voor het middenstandsdiploma aan de Handelsavondschool Tweede Blad De postdienst op de feestdagen Cantate Herfstgoud Aanschaffing leerboeken Uit het politierapport Een bittere pil voor Duitschland Gemeenteraad Overplaatsing en benoeming van onderwijzend personeel Reddingsmedaille uitgereikt Burgerlijke Stand Het oranjeprogramma Wat doen onze badgasten als het stormt en regent? Ter waarschuwing Reist per ,,ESONA" K In verband met de in werking treding van de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 worden in tal van gemeenten in ons land cursussen opge richt tot opleiding van hen, die zich willen bekwamen voor een diploma, waarmee zij zullen voldoen aan de bg die wet gestelde eischen. Na daaromtrent gepleegd overleg met het bestuur der Middenstandsvereeniging „Den Helder" is nagegaan of het mogelijk zou zijn ook in onze gemeente een zoodanige cursus in te stellen en wel op zoodanige wijze, dat hij zou worden verbonden aan de gemeentelijke Handelsavondschool, welke inrichting uiter aard reeds voor een belangrijk deel in dezelf de richting gaat. Bij een wijziging van het leerplan blijkt het mogelijk in de derde klasse van de Handelsavondschool een split sing te maken in een afdeeling kar.tooroplei- ding en een afdeeling Middenstandsdiploma, indien althans het aantal leerlingen van die klasse groot genoeg is voor splitsing. Indien dit aantal te klein is, dan zal laatstbedoelde afdeeling in enkele vakken afzonderlijk les moeten krijgen. De eerste twee leerjaren vallen samen. Indien dit jaar met dezen cursus zal wor den begonnen, is het noodig in de beide eer ste klassen 2 uur per week meer les te doen geven. Zooals blijkt uit de mededeeling van den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen komen deze meerdere uren voor subsidie in aanmerking. Alleen in het derde jaar zullen de kosten, welke in het bijzonder voortvloeien uit den middenstandscursus, voor rekening der gemeente of van betrok kenen blijven. Uiteraard zijn deze kosten thans nog niet te ramen. Dit is afhankelijk van het aantal leerlingen en van het aantal lesuren, dat zal moeten worden gegeven. Het komt ons voor, dat er alle aanleiding is, om den cursus de twee eerstvolgende jaren in stand te houden om te beoordeelen, of hij voldoende bestaans recht heeft. Daarna kan worden beoordeeld, of de belangstelling eventueele meerdere kos ten rechtvaardigt. B. en W. stellen daarom aan den raad voor, onder mededeeling, dat de Commissie van brj- stand voor het onderwijs zich hiermede ge heel kan vereenigen, met ingang van den cursus 1938/1939 aan de Gemeentelijke Han delsavondschool te verbinden een cursus tot opleiding voor het Middenstandsdiploma. Voor de uitv' ering van den postdienst op 31 Augustus a.s. en op 6 September a.s., welke dag als nationale feestdag ter viering van het 40-jarig regeeringsjubi- leum van H. M. de Koningin is aange wezen, zal de volgende regeling gelden: De kantoren worden voor het publiek niet later opengesteld dan tot 10 uur. De kantoren zullen op die dagen gesloten zijn voor de be handeling van postwissels (met uitzondering van telegrafische), postbewijzen en quitan- tiën en voor de aanneming van belastingbe talingen, alsmede voor den pasmuntdienst. Voor den postchèque en girodienst zullen zij op de genoemde dagen alleen geopend zijn voor het aannemen van stortingen, waarvan spoed- behandeling of spoedbericht wordt gevraagd, het uitbe.alen van cheques, op welker adviezen ten girokantore oedbehanüeiing is toegepast of waarvoor telegrafische machtiging tot het doen uitbetalen is ve.-leend, alsmede voor het doen van uitbetalingen op reispostcbequeboek- jcs. Quitantie-invordering vindt niet plaats. In het geheele land wordt één brief- en pakketpostbestelling uitgevoerd. De openstelling op 31 Augustus a.s. voor'de telegraaf- en telefoondienst is als op werkdagen, terwijl op 6 September a.s. openstelling voor deze diensten zal plaats vinden van 810 en van 1314 uur. Naar men ons verzoekt mede te deelen zal op Maandag 29 Augustus a.s. ten 8.30 uur een algemeene koorrepetitie worden gehouden in het gebouw der R.K Volksbond a. d. Molen gracht, alhier. Aan deze repetitie zal het Sted. Muziekkorps deelnemen. De zangeressen en zangers (dus geen kin deren) worden beleefd en dringend verzocht op tijd aanwezig te zijn. De generale repetitie voor allen zal, met het oog op de vacantie, Vrijdag 2 September plaats hebben. Hiervan wordt uur en plaats tijdig bekend gemaakt. Christelijke opleidingsschool Kolensteeg. Het bestuur der schoolvereniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen", alhier, richt zich bij schrijven van 5 Augugstus 1938 tot den Raad met het verzoek, ingevolge art. 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920, medewerking te wilien verleenen voor de aanschaffing van een aantal leerboekjes ten behoeve van de gewone lagere school aan de Kolensteeg (opleidings school). Bij een ingesteld onderzoek is aan B. en v\ gebleken, dat het hiergevraagde een aanvul ling betreft van den voorraad leermiddelen. B. en W. stellen den Raad voor, de ge vraagde medewerking te verleenen. WEER EEN ZEDENDELICT. Gisteren is opnieuw een persoon aangehou den en in het hoofdbureau in bewaring ge steld. die betrapt werd op het plegen van on zedelijke handelingen met kinderen, Hr. Ms. „Tromp" verrijkt het beeld van de Marinehaven. Aanvullingsagenda. De aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente op hedenavond 8 u. bevat de volgende punten ter behandeling. Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de 7e wijzi- gingsbegrooting der gemeente, dienst 1938. Onderwgs, Voorstel tot overplaatsing en benoeming van onderwijzend personeel. Voorstel tot het verbinden van een cursus ter opleiding voor het Middenstandsdiploma aan de Handelsavondschool. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uw vergadering van 18 Juli j.1. werd, overeenkomstig ons voorstel, vervat in bij lage no. 80 (1938), onder meer besloten tot vermeerdering van het aantal scholen in deze gemeente met één, ingaande 1 September 1938. Aan dit besluit is intusschen goedkeu ring verleend door Gedeputeerde Staten de zer provincie. Als gevolg van dit besluit is het noodig, dat een hoofd wordt benoemd aan de nieuw te vormen school. In de dientengevolge aan laatstbedoelde school- ontstane vacature van hoofd moet ver volgens worden voorzien doorheen benoeming. Hiertoe is een oproeping van sollicitanten ge daan, waaruit, in overeenstemming met den waarnemend inspecteur van het lager onder wijs in de inspectie Den Helder, een voor dracht is opgemaakt. Voorts is nog noodzakelijk de overplaat sing van een onderwijzeres naar de nieuwe school. Onder verwijzing naar de stukken stellen B. en W. den raad voor, met ingang van 1 September 1938: a. den heer N. H. Muts als hoofd over te plaatsen van school Tuindorp naar de met ingang van genoemden datum te vormen nieuwe school; b. te benoemen een hoofd van de Tuindorp- school, uit de volgende voordracht: 1. R. Gravemaker, onderwijzer te Den Helder; 2. D. Tuinstra, hoofd der school te Mon- nickendam 3. R. Windsma, onderwijzer te Den Helder. c. mejuffrouw J. H. L. Gerth van Wijk als onderwijzeres over te plaatsen van school 8 naar de met ingang van genoemden datum te vormen nieuwe school. Door het Nationaal Hoofdkwartier werd toegekend aan den verkenner 2e klasse Arie Masseus de gouden reddingsmedaille voor 't redden van een jongetje aan het Strand bij de Donkere Duinen. Het kind was aan het baden en verdween plotseling in de nabijheid van een pier onder water. Zonder aarzeling sprong Arie te water en mocht de voldoening smaken het knaapje te redden. van 25 Augustus 1938. GETROUWD: A. Drogt en G. van de Vaart; M. Klos en J. van de Vaart; E. H. de Langen en J. Kamhoot; K. F. Puhl en M. J. Kater; J. A. Snelleman en M. okke, A. de Wilde en J. Nielen; H. Schinkel en J. Meeuwig; J. Wol- bers en L. Bijl. OVERLEDEN: C. J. Kroon, m., 31 jaar. Onze foto (feeft een beeld van de artillerie oefeningen van de 2de divisie van de Duitsche Marine, die dezer dagen bij Saszintz, ten noor den van het eiland Rügen, in tegenwoordigheid van den Opperbevelhebber der Marine, gene- raal-admiraal Raeder, gehouden werden. Matrozen brengen de projectielen naar de kanonnen. Reeds op den eersten dag van den ver koop van het Oranjeprogramma, bleek er .veel belangstelling voor de komende fees ten. Het lijvige programma van 48 pag. ging grif van de hand. Men vindt er dan ook alle bijzonderheden in over de ge beurlijkheden tusschen 31 Augustus en 6 September. Hieronder geven we nog eens de adressen van verkoop, met nog eenige nieuwe adressen: BOEKHANDEL Egner, Keizerstr. De Wit, Keizerstr. Duinker, Spoorstr. v.d. Haagen, Spoorstr. Schreuder, Koningstr. Boendermaker, Koningdw.str. Spruit, Kanaalweg Ottenhof, Emmastr. Bergman, v. Galenstr.' 't Noorden, St. Bosse- straat. Sustrath, Bloemstr. DEPOTS Phijssen, Basstr, tlipkes, Brakkeveldw Biegstraten, Corn. Ditostraat. Czech, Corn. Ditostr Mondfrans, Jonkerstr Boogert, Keizersgr. Mahieu, Badhuisstraat. Kries, Sluisdijkstraat 123 Buis, Molenstr. Duinker, Oostslootstr. Riedeman, Oranjestr. Jongkees, Paardenstr. Roomeijer, Polderweg Kramer, Ruyghweg Vlas, Ruijghweg Bres, Spoorgracht Heiligenberg, Stakm Bossestraat Minneboo, Vischstr. Riteco, Vosstr. Smit, Westgracht SIGARENMAG. Snel, Koningstr. Mesker, Spoorstr. Kikkert, Zuidstr. Stegehuis, Weststr. Kok, Hoofdgracht Keizer, Kanaalweg Blom, Dijkstraat Zitten ze dan te kniezen op Huis duinen Bij de door de vakantiegangers op te ma ken plannen voor den dag speelt het weer vanzelfsprekend een groote rol. Het is* met een stormachtigen wind natuurlijk geen weer om in een badstoel op het strand te gaan zit ten zonnebaden; evenmin is er dan sprake van om bij zoo'n hooge zee te gaan zwemmen of baden. Want de stevige Zuidwester maakt dan de zomer bijna tot herfst! Maar wat doen die menschen dan? Zitten zij daar maar stilletjes in hun pension te mokken en met zure gezichten naar buiten te kijken, of, om zich wat op te vroolijken, naar zemelende radiomuziek te luisteren? Geen sprake van! Want al vinden de bad gasten dan wel. dat het orkaant, daarom zit ten zg nog niet moedeloos bij de pakken neer, niks hoor! Zij zijn dan geregeld op den Zeedijk, op den Strand-boulevard, te vinden, waar zij genieten van het grandioze" gezicht op de ruwe, onstuimige zee. Eén ding begrijpen zij maar niet, namelijk, dat die ras-echte Nieuwediepers dan nog durven spreken van een -stijf briesje, en dat de echte jutters bij zoo'n storm dood-gemoe- dereerd tegen elkaar zeggen: „Het lijkt wel een beetje te waaien!" Zien die menschen dan den stormbal niet aan den toren han gen? Of zijn ze hier in het hooge Noorden zóó gewend aan stormweer, dat zij zoo'n krachtigen Zuidwester nog een briesje noe men? Zijn de menschen hier soms immuun geworden voor den wind, omdat het in Den Helder bijna altijd waait? Want. zooals een oud-marineman ons vertelde: „Den Helder zonder stormbal, het is gewoon-weg ondenk baar; zooiets bestaat niet! Evenmin als Soe- rabaia zonder de gele quarantaine-vlag!" Nu. zóó erg is het nou wel niet. maar waaien kan 'net hier toch wel, dat hebben wij bij onder vinding. Hun vermaak zoeken de logeer gasten dus in hoofdzaak op den Dijk. Heele«gezelschap pen van die gelukkigen, die maar heel rijk vrij-af hebben, kunt gij daar dan ontmoeten. Zij zijn allen op den storm gekleed en zien er over 't algemeen erg badgasterig uit; de wind of regen deert hen niet. En zij genieten van de prachtige, ruime, en onvergelijkelijke ver-gezichten over de wijde zee en turen naar de hevige branding op de verre zandbanken. De wisselende kleuren van de zee bij zonsondergang, het pracht-gezicht op het helder-witte strand en de duinen van Texel, dit alles boeit hen en trekt hun aandacht. Met een variant op het bekende gezegde: „Napels zien en dan ster ven", zeggen zij: „Den Helder zien, en dan verder blijven leven, om al dit schoons nóg eens te kunnen aanschouwen! Zij zien de „Gelderland" voorbij varen, die naar buiten gaat om schietoefeningen te houden, en even later stoomt een sleepboot voorbij, die een schiet-schijf op sleeptouw heeft. Op de steenen banken op den Dijk zitten zij te kijken naar het spel der meeuwen aan den kant; hoe deze ranke, vlugge vogels hun maaltijd uit het water opduiken, en zij kijken naar de uit het water opspringende of rond wentelende bruinvisschen. Sommige badgas ten zijn wel eens van meening, dat dit jonge walvisschen zijn. Of zij luisteren naar de on opgesmukte verhalen van de Huisduiners. Hoe daar op Huisduinen vroeger jaren bergen geld te verdienen waren met de haring- visscherij. Maar door de afsluiting van de Zuiderzee is op Huisduinen alles te loor ge gaan: het strand vlak voor Huisduinen is daardoor verdwenen, en er komt nu bijna geen haring of andere visch meer in scholen voorbij. Zij krijgen dan te hooren, dat het bij een werkelijken storm nog wel eventjes anders toegaat, dat dan het zeewater soms over den verhoogden Dijk slaat, dat het op den Boule vard dan levensgevaarlijk is, en dat deze bij een werkelijken storm dan ook onbegaanbaar is. En zij vinden het heel gewoon, en nemen er niet de minste aanstoot aan, deze dames en heeren. dat de zeeridders hen direct maar ongevraagd en dus ook onggweigerd tutoyeeren. Want is dit niet één van de vele ongeschreven rechten van deze helden der zee, dat zij frank en vrij met een ieder om gaan Redden zij, als het moet, óók niet zon der aanzien des persoons ieder menschen- leven, dat in gevaar is? Ook dan bestaan immers voor hen rangen noch standen, doch slechts menschen! En waarom zouden zij dan tegenover een mede-mensch aan den wal overdreven kruiperig en vleierig of al te on derdanig doen? Daar is uit den omgang met deze eenvou dige oer-menschen voor vele hoogdoeners en drukte-schoppers nog veel te leeren! Wij hebben met een heel gezelschap ook ge bruik gemaakt van het zéér gezellige zitje in het Badpaviljoen te Huisduinen, en wij heb ben daar natuurlijk ook gedanst. Weer een ander deel der badgasten prefe reert een bezoek aan de Heldersche duinen, de prachtige duinen, hier en daar begroeid met dennen. Ook hier wacht hen een onver gelijkelijk ver-gezicht en schouwen zij over het wijde polderland, of, op een duintop ge zeten, over de zee. En urenlang zitten zij daar dan het wilde spel der golven te bezien en naar de voorbij trekkende onweerswolken en windveren te kijken. In de verte, heel ver, ontwaren zij voorbijgaande schepen, en zij zitten maar stilletjes te luisteren naar den wind en het geruisch van de zee. En sommi gen wagen zich zelfs toch nog op het strand! En alles is hier tip-top! Waar, in welke bad plaats, vindt men dan ook zulk een schitte rend strand met dat helder-witte zand, en zulke mooie, rustige plekjes als b.v. de „Don kere Duinen"? Zij, die werkelijk hun vacantie willen gebruiken om eens uit te blazen en uit te rusten van hun werk; zij, die de stad ont vluchten, de drukke en rumoerige stad met z'n levensgevaarlijk verkeer, om ergens an ders de rust en de stilte op te zoeken, doen wijs hier hun bivak op te slaan en niet naar één van die drukke, mondaine badplaatsen te gaan. Want hier rust men werkelijk eens uit. en dat is toch eigenlijk de bedoeling van onze vacantie! En nu is de stormbal weer naar binnen ge haald; de wind is thans Oost, en daarom gaan wg nou maar weer vol goeden moed den tweeden zomer van dit jaar met zijn strand geneugten, tegemoet! Kind met voetje tusschen de spaken. Gisterenmorgen reeds een vader met twee kinderen op zijn fiets, een voor en een achter, op den Jan Verfailleweg. Het achterwiel was niet voorzien van een jasbeschermer en dat had tot noodlottig gevolg, dat het ongeveer vierjarige jongetje dat achterop zat, met zijn voetje tusschen de spaken kwam. Het beentje werd ernstig gewond, zoodat het kind onder geneeskundige behandeling moest worden ge steld. Het is voor velen ter waarschuwing, die kin deren achter op hun rijwiel vervoeren, zonder dat het achterwiel van een bescherming voor zien is. Duitschland is in den laatsten tijd niet gelukkig met zijn vriendschappen. Men schijnt niet erg geneigd al te vertrouwelijk te worden met het Derde Rijk. Uilenspiegel zou zeggen: Ik heb het er ook naar ge maakt. Men weet, dat Engeland niet al te vast wil aanpappen, dat Frankrijk afzijdig blijft, dat Polen zijn buurman in de gaten houdt, dat de verhouding tot Rusland niet van den besten aard is, dat de Tsjechen Duitschland, om het onparlementair te zeggen, wel dood kunnen kijken, dat de Kleine entente het verbond met elkaar ver stevigd hebben. 't Is eigenlijk een bittere pil voor Duitsch land, dat de Kleine Entente te Boedapest be sloten hebben, dat aan Hongarije volkomen gelijkheid en derhalve onbeperkte vrijheid op bewapeningsgebied is toegekend, zoodat alle desbetreffende bepalingen van het verdrag van Trianon van 1920 vervallen zijn, terwijl ander zijds de vier staten plechtig verklaren, dat zij van elk gewapend geweld om geschillen welke tusschen hen mochten ontstaan, te regelen, definitief af te zien. Een bittere pil, omdat dit beteekent, dat Duitschland er weer een tegen stander bij heeft gekregen. Daarnaast wordt medegedeeld, dat ook an dere vraagstukken besproken zijn, waarbij uit drukkelijk melding wordt gemaakt van de on getwijfeld economische betrekkingen der Donaustaten, terwijl niet onduidelijk op het minderhedenvraagstuk wordt gezinspeeld. Na bijna twintig jaar van harden strijd, zegt de N.R.Crt. in een beschouwing, na ruim een jaar van moeizame onderhandelingen heeft Hongarije dus eindelijk in deze kwestie, welke een ondragelijke vernedering voor Hongarije was geworden getriumfeerd. Wij verheugen er ons van ganscher harte over, zegt het blad, niet allen voor het land zelf, maar ook voor de groote zaak van den Europeeschen vrede. Hier is een aanleiding van veel zieleleed weggenomen, door vriendschap pelijke onderhandelingen, gelijk dat enkele weken geleden tusschen den Balkanbond en Bulgarije het geval was. Misschien laat en op het aller uiterste moment, maar gelukkig nog niet te laat, En zooals we voor drie weken ons vooral hierover verheugden, dat, men niet voor een voldongen feit werd gesteld, maar voor een accoord, dat in vredelievend overleg tot stand kwam, zoo gaat ook nu onze vreugde wederom bovenal daarnaar uit, dat deze vier landen, welke voor hun politiek en economisch welzijn zoo nauw op elkaar zijn aangewezen, elkaar vriendschappelijk gevonden hebben, en dat de verwezenlijking van Hongarije's rechtsgelijk heid de betrokkenen niet uit elkaar drijft en tegenover elkaar stelt, maar juist samenbrengt en tot samenwerking dringt. Dat is ongetwij feld een zeer belangrijke vredesfactor in het Centraal-Europeesche gebied, waar zooveel ge vaarlijke internationaal-politieke spanningen opgehoopt liggen. naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Retour 0.55 0.65 1.10 Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De Draaikolk des Levens" en .Woestijn goud". Rialto, Spoorstraat half 8: „Paljas" en „Zeeschuimers". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Paris" en „Een stormachtig huwelijk". „Casino" Zondag 28 Augustus. Dansavond 8 uur. Dinsdag 30 Augustus. „Casino": Chr. Oranje-vereeniging. Uitvoe ring. Woensdag 31 Augustus. „Casino": Koninginnenachtfeest; Bal. 8 uur. Zaterdag 3 September. „Musis-Sacrum", 8 uur: The Hodlars; The Hodler-Band en George Conetta. Zondag 4 September. „Casino": Dansmiddag en avond, 3.30—6 en te 8 uur. Walter Krieger. „Musis-Sacrum": 's middags en 's avonds: The Hodlars; The Hodler-Band en George Coneta. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 763.2 Temperatuur zeewater 17.4 Temperatuur lucht 16.6 Wind; richting: Noord, kracht: 5 Licht op 8.31 Hoogste temp. lucht gisteren 20.1 Laagste temp. lucht gisteren 15.3 Hoogwater (heden 21.30 Laagwater (heden) 15.25 Hoogwater (morgen) 9.2022.10 Laagwater (morgen) 5.1516.05 Wederom tijdelijk benoemd aan de R.H.B.S. te Den Helder tót leeraar A. M. Kloos en tot leerares Mej. Joh, M. L. Bgvoet. Geslaagd 11 Augustus te 's-Gravenhage voor akte NI (natuurkunde en mechanica) de heer B. Rensink. Door den bisschop van Haarlem, is benoem;/ tot kapelaan te Den Helder, den Weleerw. heer P. J. v. Ste\jn.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5