„Veertig Jaren" De première van Berlijn wacht op Londen De uitbreiding der kinderverlamming DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Geen „historische" maar een achttien karaats „speeT-film Engelaods maatregelen voor de luchtvloot De Joden-uittocht uit Oostenrijk Admiraal Horthy uit Berlijn vertrokken EERBERICHT REISBUREAU WACO KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1938 66e JAARG. No. 8397 Prijzenswaardige objectiviteit in de uitbeelding van datgene wat leeft in héél ons volk. Intusschen een nieuwe felle perscampagne legen Tsjecho-Slowakije Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINT: Het tekort der Ned» Spoorwegen Welwillende neutraliteit van Hongarije HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mtf. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Onze speciale verslaggever, die de première van de Nationale film „Veertig jaren", welke, zooals .wij el ders in dit blad meldden, gisteren in Den Haag gegaan is, bijwoonde, schrijft ons het volgende: Ondanks het feit, dat het Nederlandsche volk reeds gedurende verscheidene maan den voorbereid wordt op een filmwerk, waarvan men weet, dat de bloem der vader- landsche film- en tooneelwereld haar mede werking er aan verleent, valt niet te ont kennen, dat er ten aanzien van de verwach tingen aangaande deze film eenige terug houdendheid is waar te nemen. Een terughoudendheid waarvoor wij aarzelen niet dit te bekennen, gegronde oorzaak bestaat. Tenslotte gaf de nationale filmindustrie ons tot nu toe geen bewijs in handen, dat het haar ernst was met het werk en zooals de zaken tot voor een half jaar stonden, kon gezegd worden, dat er über haupt geen filmindustrie in Nederland meer bestond. De kranten zorgden er voor, dat men op de hoogte bleef van den stand van zaken met betrekking tot de regeeringsfilm. maar ook deze porties „vóór-enthousiasme' konden een gevoel, dat men hot beste kon aandui den met „afwachten" niet wegnemen. Achttien karaat Hollandschl Reeds over enkele dagen vangt de circulatie dezer rolprent in 60 Neder landsche theaters aan. Het is een film geworden, waarvan men kan zeggen, dat ze nationaal is. Maar uau ook volkomen De technici waren Hollanders, de medespelenden Hollanders, de studio een Holland- sche, de regisseur de bewer kers kortom, deze film is, in de meest juiste beteekenis van het woord, een film van eigen bodem. Geen „historische" film. Ongetwijfeld zullen nog steeds tal van onze lezers veronderstellen dat deze film een overzicht geeft van de veertig Regee- ringsjaren onzer Koningin, maar niets is in ijider waar. Het is géén „historische" film geworden, ook geen serie aaneengelijmde journalen, noch een dor beeldrelaas van, zij 't op zichzelf interessante, episoden uit Vv'ilhelmina's veertig jaren. Verre van dat! Wat het dan wel is? In de eerste plaats een speelfilm, waarin gewone menschen van vleesch en bloed doodgewone dingen beleven. Een speelfilm, waarin aan de romantiek der jonge liefde van enkele hoofdvertolkers een ruime plaats gegeven is, die zal zorgen, dat ook de meest oppervlakkige bezoe ker, voor wien de eigenlijke diepere zin dezer film verloren gaat, geboeid wordt. Een merkwaardige film, deze „Veertig Jaren", merkwaardigomdat zij in Ne derland vervaardigd werd. In Nederland vervaardigd kon worden. Tenslotte zag on- zp industrie toch nog alleen maar kans de inhoud van den ouden tooneelprullemand zwart op wit herboren te doen worden en was eigenlijk .Dood Water' en „Pygmalion" 't eenige, waarmede we ons met goed fat soen tot 't buitenland konden keeren Inderdaad niet bijster veel. Ernst Maar „Veertig Jaren" toont ons een film. waarin men reeds bij de eerste weken met verheugenis kan constateeren. dat het den bewerkers ernst is geweest. Dat deze po ging, om een goede film te maken, slaagde is ongetwijfeld te danken aan het feit, dat men hier van geheel andere (de juiste!) principen uitging dan tot nu toe en dat men alle kraenten die in Nederland met betrek king lot de film iets goeds kónden prestee- ren, gcrecruteerd heeft. „Veertig Jaren"... dat zij, hoe is 't an ders mogelijk, de veertig jaren, geduren de welke Koningin Wilhelmina thans de Nederlanden regeert. En goed regeert. In die veertig jaren is veel gebeurd. De jeugd weet het niet meer allemaal, maar de vo rige generatie vergat het alles nooit. Het vergat niet de broodkaart, het vergat ook de opkomende arbeidersklassen niet, noch den oorlog. In deze veertig jaren zien wij een Hol- landsehe familie leven en werken. Een familie, zooals 't land er duizenden telt en, wier belevenissen en lotger allen die van elke 'andere zouden kunnen zijn. Er gebeurde wél wat Men ziet het begin, de sfeer van onver antwoordelijke „fin de siècle". Die sfeer van „ons kan niets gebeuren". Helaas... er ge beurde wel wat. 1 Als de film begint ziet men een Hol- l landsch zeilschip, dat aan den horizon de vaderlandsche kust in 't oog krijgt. Hol land in zicht. Van dat oogenblik af volgt men den levensroman van den hoofdper soon en allen, die in diens omgeving wer ken en strijden. Een boeiend verhaal, om dat het valt in een boeienden tijd. Deze film is één van haar schoon ste eigenschappen, eerlijk! Men ziet hier zoowel het volk jubelend om de geboorte van Prinses Juliana, maar óók dat zelfde volk, drei gend de vuist opheffend tegen de „kapitalisten", de klasse der uit buitende heerschers. Men ziet de Haagsche paleizen, maar ook de krotwoningen in 'n vergeten stads deel. Men ziet den opbloei der luchtvaart, maar eveneens het vleu gellamme toestel dat de inzittenden naar het verderf voert overal, met prijzenswaardige openhartig heid, het pro en het contra. Origineel. Het verbaal, dat geschreven werd door Ben van Eijsselsteijn, naar een ontwerp van Jo van AmmersKüller, is, (gelukkig!) origineel. En dat is een verdienste, die men niet te licht moet overslaan. Men moet zien de opkomst van het verkeer. De eerste auto, rijdende op de Amster- damsche Heerengracht en dan de gestroom- lijde wagen van thans. De luchtvaart, die nu Holland en de Indien verbindt en een brug sloeg over twee werelddeelen. De op komende arbeidersbeweging, de sociale maatregelen... alles werd, zij 't meestal slechts in 't voorbijgaan, aangehaald," om dat het anders niet mogelijk geweest ware een „nationale" film te vervaardigen. Een film die ons ook de grootheid toont van dit kleine land. Het was Edmond Greville die de regie van deze film op zich genomen heeft en hem komt zeker in de eerste plaats waar deering toe voor datgene wat hij hier be reikte. Zijn visie was opvallend juist, zijn fantasie nam meer dan eens een koene vlucht, terwijl hij tenslotte op alleszins kundige (en bescheiden) wijze realiteit en romantiek tot harmonie wist te brengen. Climax. Deze film bezit een climax, zooals wel licht geen andere Nederlandsche film, die bezit, ondanks het feit dat men ieder the atraal effect reeds bij voorbaat had uitge bannen. De eenvoud dezer film kenmerkte echter ook in dit geval het ware. Of deze film dan volmaakt is? Natuurlijk niet. Er zijn fouten gemaakt in de, overigens goeddeels voortreffelijke, montage. Hier en daar was 't geluid min der schoon dan wel wenschelijk, terwijl er enkele gedeelten zijn, die aan spanning doen inboeten. Dat zijn de, volkomen logische, fouten van een jonge industrie, die nog geen gelegen heid vond (al dan niet door eigen schuld) alle SDoren te verdienen. Maar het is een film geworden die stil maakt en waarvoor, zonder eenigen twijfel, in het gcheele land een groote mate van dankbaarheid zal bestaan. Dankbaarheid, dat een Hollandsche film die laatst verloopen veertig jaar op een dus danig pakkende wijze in beeld bracht. Zij nog vermeld dat de hoofdrollen in deze goede Holandsche speelfilm, die nie mand zal willen verzuimen, worden ver tolkt door Cees Laseur, Lilly Bouwmeester Matthieu van Eijsden, Ank van der Moer, Adolphe Engers en tal van anderen, wier namen in de Nederlandsche film- en too neelwereld een goeden klank bezitten. Nieuwe militaire centra. Een tiental nieuwe vliegtuigfabrieken Een militaire vliegschool. De Engelsche minister van luchtvaart sir Kingsley Wood heeft verklaard, dat zijn de partement de mogelijkheid zal bestudeeren nieuwe centra te vormen voor de militaire luchtvaart in Zuid-Wales. Een tiental vlieg tuigfabrieken zijn reeds in bedrijf of worden thans gebouwd. Het gebied kan gemakkelijk tegen luchtaanvallen worden beschermd. In September zal bij Cardiff een militaire vlieg school worden geopend. In deze inrichting zal plaats zijn voor duizend leerlingen. Engelsche missie in Canada ge slaagd. Twee groote fabrieken worden gebouwd. De Britsche commissie, belast met het or- ganiseeren van een centrum voor de vlieg- tuigfabricage voor het Engelsche leger in Canada is er in geslaagd de vliegtuigbou wers te groepeeren. Er zullen twee groote fa brieken worden opgericht, waar de van de verschillende werkplaatsen afkomstige on- derdeelen zullen worden verzameld en ge monteerd. Dit is de eerste maal, dat de Canadee- sche industrie aldus is vercenigd om te wer ken voor de verdediging van liet Empire. Hitier nam hartelijk afscheid. Alvorens Berlijn te verlaten heeft de Hon- gaarsche rijksregent, admiraal Horthy een bezoek gebracht aan Potsdam en heeft hij een krans gelegd op het graf van Frederik de Groote. Des middags na een hartelijk afscheid van den Führer, vertrok de hooge gast met zijn echtgenoote, om zich over Eberswalde naar de Schorfheide te begeven. Het Lehrter-sta- tion was weer rijk versierd. Op het perron waren ministers en hooge officieren bij het vertrek aanwezig. De grootste parade van het Duitsche leger sinds den Wereldoorlog. Hitier en de Hon- gaarsche Rijksregent Horthy woonden de wapenschouw bij. Henlein acht zelfverdediging ge oorloofd. Volgens den Berlijnschen correspon dent van het Hsbl. wordt In de Duit sche hoofdstad met eenige spanning gewacht op de rede, die minister Sir John Simon heden zal houden en waarin hij volgens mededeeling der Engelsche regeering haar stand punt inzake het conflict tusschen Praag en de Sudeten-Duitschers zal uiteenzetten. Erg veel vertrouwen in een vastbesloten houding van Engeland heeft men echter niet. De bladen wijzen op de aarzelende po litiek van Engeland in Palestina en Spanje en Duitsche kringen verklaren onomwonden, dat Hitier nimmer zal toestaan, dat het Su- deten-Duitsche gebied tot een tweede Spanje wordt gemaakt. Voor alles stelt men, in overigens meer bezadigde kringen, dat slechts volkomen zelfstandigheid van het Sudeteig Duitsche gebied den Duitschers tevreden kan stellen Felle perscampagne. Een ge heim Russisch document? De Duitsche pers is weer een agitatie campagne begonnen tegen Tsjecho-Slowa kije, waarbij zeer krasse termen worden ge bruikt. Alle gistermiddag uitgekomen kran ten hebben opschriften, als: „De Komintern van Praag bereidt een burgeroorlog voor". Tezelfdertijd gelasten de bladen de Sude- tenduitsche organisaties gebruik te maken Verwachting: Meest matige N. tot W. wind, betrokken tot gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. van hun wettig recht op verdediging. Be richten over een beweerde communistische mobilisatie in Tsjecho Slowakije, door alle Duitsche bladen opgenomen, berusten op een „geheim document", dat gepubliceerd is in een Duitsch blad in Tsjecho Slowakije eij afkomstig zou zijn van den leider der com munistische partij in Tsjecho §lowakije. Het zou een communistisch complot ont hullen. Herlein gooit het hek van den dam. De regeering grijpt in. Frank, de gevolmachtigde van Henlein, heeft in de „Rundschau" een manifest ge publiceerd, waarin zijn volgelingen vrijheid wordt gegeven zich zelf te verdedigen en dit niet langer over te laten aan de overheids instanties. Onmiddellijk heeft de regeering te Praag ingegrepen en het blad waarin dit manifest was afgedrukt, in beslag genomen. Daarnaast is een regeeringsverklaring ge publiceerd, waarin wordt gezegd, dat de re geering met alle machtsmiddelen tegen het zich verschaffen van eigen recht zal op treden. Waakzaamheid geboden. De kinderverlamming breidt zich uit. Te Waddinxveen is het aantal gevallen van 2 tot 5 gestegen; een ne genjarig jongetje is overleden. Ook te Alphen aan den Rijn zijn 2 geval len geconstateerd en ook te Leeuwar den werd een meisje wegens kinder verlamming ter verpleging opgeno men. Een algemeene waakzaamheid is thans wél geboden. Onder waakzaamheid is in de eerste plaats te verstaan 't vermijden van opeenhoopin- gen van kinderen. Isolement is de beste pre ventieve bestrijding der kinderverlamming, te meer, omdat de besmettelijkheid van deze ziekte, minder groot is dan van andere be smettelijke ziekten, zooals b.v.' roodvonk en dyphterie. Reden tot ernstige ongerustheid is er op het oogenblik nog niet. De epidemie heeft ge lukkig nog land niet die afmetingen aange nomen als in de ernstige jaren 1929 en 1930 toen resp. 507 en 596 gevallen van kinder verlamming zijn waargenomen. Daartegen over staat echter, dat dit jaar ongunstig af steekt bij de jaren 1935. 1936 en 1937, toen resp. 52, 101 en 60 gevallen zijn geregistreerd. Sluiting van scholen De bestrijding van deze vooral om de ge volgen zoo gevaarlijke ziekte geschiedt, zoo als gezegd, liet effectiefst door isolement. Daarom worden in plaatsen waar zich meer dere gevallen voordoen, onmiddellijk de scholen gesloten. Deze maatregel is reeds te Gouda.ep Roskoop getroffen. En thans beeft men ook te Rotterdam besloten dezen maat regel toe te passen. Daar zijn n.I. de vacan- ties verlengd tot 12 September. Over bet ontstaan van de ziekte deelde dr. Peisser. Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Rotterdam ons het navolgende mede: De ziekte wordt veroorzaakt door een z.g. filtreerbaar virus en treft in hoofdzaak kinderen tusschen 2 en 5 jaar. Bij het klimmen van den leef tijd neemt de frequentie af. De incu batie, dat is het voorstadium der ziekte duurt 4 tot tien dagen, soms korter, soms ook langer. Het is een zomerziekte, waarvan de top meestal in den nazomer valt, In 't algemeen ziet men de ziekte meer op het plat teland dan in de groote steden op treden. De verspreiding geschiedt veelal door gezonden (smetstof in de neus-keel-holte.) De kinderen beginnen met flink ziek te zijn (koorts), pijnlijkheid, dikwijls'vooral van de wervelkolom, soms trekkingen. Eerst daarna treden de gevreesde verlammingen op, vooral van beenen en armen, die soms tot blijvende invaliditeit leiden. Gemiddeld heeft 1015 pCt. van het aantal ziektegevallen 'n dóodelijkèn afloop. De bevolking zal verstandig doen om het voedsel zooveel en zoo goed mogelijk te ko ken en zich te hoeden tegen kouvatten, aan gezien daardoor niet alleen het weerstands vermogen vermindert, doch ook de verbrei dingskans wordt verhoogd, Raming met ruim anderhalve ton overtroffen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi- zing en verhooging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Verkeers- fonds voor het dienstjaar 1937. Ter toelichting van de voorgestelde wijzi gingen deelt de minister van Waterstaat o.a. het volgende mede: Zooals uit het wetsontwerp blijkt, wordt de gewone dienst verhoogd met f 3.187.040 en verminderd met f2.566.046, zoodat de verhoo ging per saldo bedraagt f620.994. Deze verhooging heeft o.m. betrekking op het bedrijfsverlies der Nederlandsche Spoorwegen over 1936, dat, met inbegrip van het gegarandeerd dividend ad f 1.620.000, ge raamd is op f 31.700.000. Na afsluiting van de winst- en verliesrekening over genoemd jaar bleek echter, dat het tekort de raming met f 151,184 overtrof. Reeds 40.000 vertrokken. SOCIAALDEMOCRATEN GEARRESTEERD. Volgens een officieel woordvoerder te Weenen, zijn sedert Maart 40.000 Joden uit Oostenrijk vertrokken. Naar officieele schatting bevinden zich 600.000 niet-Ariërs in Oostenrijk. Onlangs zijn ongeveer 60 of 70 leden van de vroegere sociaal-democratische partij ge arresteerd, o.a. Heinrich Allina, voormalig socialistisch parlementslid en Franz Hollu- bck, een bekend vakvereenigingsleider. De vroegere socialistische burgemeester van Weenen. dr. Karl Seitz, bevindt zich nog in vrijheid. Welwillende neutraliteit van Hongarije. Horthy heeft tijdens zijn bezoek aan Hit- Ier verklaard, voor het geval van een con flict met Tsjecho Slowakije, niet meer te kunnen beloven dan een welwillende neu traliteit. Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.CJ3., Den Helder, Kanaalweg 132, TeL 773.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1