Zomervergadering van den Raad De heer Schoeffelenbergerdie de plank missloegDe overstroomde Emma- straat wekt geen medelijden Vreugdevuren met de feestdagen Zaterdag 27 Augustus 1938 Dc Kon. Marinekapel naar Amsterdam Melkboeren venten niet op 31 Aug. en 6 September Opleiding voor het middenstands diploma Tweede Blad Overste Moree met pensioen Het congres van Natuurhistorici in onze stad Gisterenavond kwam de raad der gemeente In vergadering bijeen. Afwezig waren wethou der de Boer en de heer Terra (r.k.). Installatie dr. Loesberg. Als eerste punt was aan de orde de instal latie van dr. Loesberg (gem.bel.). Deze instal latie was niet op de agenda vermeld, aange zien de heer Loesberg aanvankelijk door uit- stedigheid deze raadszitting niet bij had kun nen wonen. Door den loco-secretaris, den heer Wessel, (de heer v. Bolhuis was met vacantie uitstedig) werd de heer Loesberg binnengeleid en legde In handen van den burgemeester de belofte af. In een korte toespraak wees de burge meester den heer Loesberg nog op zijn voor ganger, den heer Bregman, die weinig, maar zeer bedachtzaam in de raadsvergadering sprak, maar die binnenkamers meermalen goede adviezen gaf. De burgemeester hoopte, dat de heer Loes berg zich met ambitie aan zijn taak zou geven en het resultaat zou mogen zien op zijn werken, dat hij ervan verwachte. De heer Loesberg neemt daarna zijn plaats naast dr. Feenstra Kuiper in. Vaststelling notulen vorige ver- dering. Vastgesteld worden de notulen van de vorige raadsvergadering. De heer Schoeffelenberger en de feestviering. Mededeeling wordt nu gedaan van de Vragen van het lid van den Raad, den heer J. J. Schoeffelenberger, betreffende uitgaven voor de feestelijkheden bij het 40-jarig Re- geeringsjubileum van Hare Majesteit de Koningin, met de beantwoording van Burge meester en Wethouders. De heer Schoeffelenberger (opp.) teekent protest aan tegen het antwoord van het college, dat zich er z.i. met een Jantje van Leiden heeft afgemaakt. Hij vraagt of Ged. Staten zijn goedkeuring aan deze uitgave ver leend heeft. Door het carillonspel van den heer Dito, was het vrijwel onmogelijk den heer Schoeffelenberger te volgen. De Burgemeester begrijpt de bezwaren van den heer Schoeffelenberger niet. Zijn vragen waren er absoluut naast. Hij had een klokje hooren luiden, maar wist niet waar de klepel hing. Hij moet in de veronderstelling geleefd hebben, dat Den Helder een gesaneer de gemeente was. Maar dat is niet zoo, zegt de raadsvoorzitter en wij hopen, dat wij in een reeks van jaren niet gesaneerd zullen wor den. Ged. Staten hebben natuurlijk hun goedkeu ring nog niet aan de uitgave verleend, dat kunnen zij eerst doen bij de wijzigingsbegroo- ting. Maar er is geen enkele reden waarom die goedkeuring niet verkregen zou worden. De heer Schoeffelenberger gaat nu nog wat uitvoeriger op de geschiedenis in en beweert, dat hij zich niet had kunnen vergis sen, omdat van vergissing alleen sprake kan zijn bij een mededeeling die men doet, maar niet bij het stellen van vragen. Hij citeert dan nog eens het bericht uit „Het Volk", waarin meegedeeld wordt, dat Haarlem slechts 1345 uit zal geven, terwijl wij, als veel kleinere ge meente een bedrag van 5000 uittrekken. De Burgemeester deelt dan mede, dat Haarlem inderdaad gesaneerd is Den Helder niet, zoodat voor de eerste gemeente de eisch van Ged. Staten geldt. Hamers tukken Onder de ingekomen stukken, die voor ken nisgeving worden aangenomen, bevinden zich: Dankbetuiging van het bestuur der Afd. Den Helder van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst voor de toegekende subsidie voor het jaar 1938; Schrijven van het bestuur van de Afd. Don Helder van „Volksonderwijs", waarin in stemming wordt betuigd met het beleid van den Wethouder van Onderwijs en het besluit van den Raad, tot vermeerdering van het aan tal scholen voor gewoon lager onderwijs; De schoolkwestie te Koegras. Besluit van Gedeputeerde Staten van 27 Juli 1938, 4e afd., no. 90, waarbij onge grond is verklaard het beroep van het be stuur der Protestantsche Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel, te Koegras, tegen het raads besluit van 10 Maart 1938, waarbij afwijzend is beschikt op het verzoek om voor de Chr. school aan de Kortevliet, ter vervanging van de jaarlijksche vergoeding, bedoeld in art. 205, le lid der Lager Onderwijswet 1920, een uit- keering te mogen ontvangen van een som in eens, gelijkstaande met 80/100 van de in dat lid bedoelde geschatte waarde; Bericht van ontvangst door Gedepu teerde Staten van het raadsbesluit van 18 Juli 1938, tot vaststelling van de bezoldiging van den arts van den Gemeentelijken Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst. Voorts was bij de ingekomen stukken. Verzoek van het bestuur van het Ned. Comité van de Internationale Vredescam pagne, om instemming te betuigen met een tot Hare Majesteit de Koningin gericht adres, om de Regeeringen van alle volken uit te noodigen tot deelneming aan een op korten termijn uit te schrijven Derde Vredesconfe- rentie. (Voorgesteld werd adressant te doen be richten, dat, naar 's Raads meening. men zich met een dergelijk verzoek behoort te wenden tot de Tweede Kamer dêr Staten-Generaal, als vertegenwoordigende het geheele Neder- landsche Volk.) Bezoek! U qraag een goed Café Neem „De Toelast", ge zijt tevree Adres voor verlaging van de leer- lingenschaal. Verzoek van de samenwerkende onder wijzersorganisaties, om adhaesie te betuigen aan een onder dagteekening van 6 Juli 1938 tot den Minister van Staat, Minister van Al- gemeene Zaken, Voorzitter van den Raad van Ministers, gericht adres, betrekking hebbende op verlaging van de leerlingen-schaal voor het lager en het uitgebreid lager onderwijs. De Burgemeester leest naar aan leiding hiervan een in concept opgesteld adres voor, om dit aan den voorzitter van den raad van ministers te zenden. De heer Uithol (Nat. herst.) toont zich hier in principe tegen. Evenmin als aan het adres hiervoor adhaesie wordt betuigt, omdat het niet tot de competentie van den raad be hoort, wil hij dat ook bij dit adres doen. Het is hier zuiver een zaak die de Kamer aan gaat en niet den gemeenteraad. De heer v. Z wij ndr echt (Chr.-hist.) en Feenstra Kuiper (Gem. bel.) verklaren zich op dezelfde gronden tegen het adres van het College. De. heer Smith (s.d.a.p.) meent dat er verschil is tusschen beide adressen. De ge meente voelt bizonder het groote nadeel van groote klassen en daarom is er iets voor te zeggen, dat de gemeente hier een uitspraak doet, ook al heeft de Volksvertegenwoordi ging in deze de beslissing. Wanneer men het adres voor kennisgeving aanneemt zou dat, volgens spr. bij den Minister den indruk kun nen wekken, dat de raad er tegen was. De regeering zou daaruit een verkeerde conclusie kunnen trekken. De heer v. Loo (v.-d.) wijst eveneens op het feit, dat alle gemeenteraden met de leer- lingenschaal te maken hebben en hij kan zich daarom indenken, dat de organisaties het adres stuurden. Spr. fractie zal voorstem men. De heer Mulder (a.-r.) zou den raad ten sterkste willen adviseeren, dezen weg te bewandelen, 't Is hier een kwestie die zuiver door de regeering behandeld moet worden. Als we daarmee gaan beginnen, is het eind zoek, want dan komen er straks meer adres sen. De methode is verkeerd. De heer Ran (r.-k.) is voor adhaesie- betuiging. Wethouder v. d. Vaart (s.d.a.p.) wijst er op, dat B. en W. een zelfstandig adresje stu ren, waarmee het College te kennen geeft, dat het gevoelig is voor de taak aan den ge meenteraad toebedeeld. Het moet niet zoo zijn, dat de gemeenteraad zich voor het kar retje laat spannen van bepaalde verzoekers, maar naar eigen inzichtkenbaar maakt, wat zij wenschelijk vindt. De zaak van het onderwijs leeft in het hart van het Nederlandsche volk. Laat ons de zaak niet meer opblazen, zegt spr., dan nood zakelijk is, en laat ons de regeering bekend maken, hoe we erover denken. Met 13 tegen 6 stemmen wordt besloten het adresje te verzenden. De verdronken Eniniastraat. Schrijven van C. Koopman, wonende Em- mastraat 103/105, mede namens vele an dere bewoners dier straat, met verzoek om maatregelen te willen doen treffen, welke een einde maken aan den noodtoestand, welke daar heerscht bij zwaren regenval. Onder verwijzing naar de desbetreffende stukken, wordt voorgesteld aan adressant te doen berichten, dat afdoende maatregelen van gemeentewege niet kunnen worden getroffen, dat de bewoners zich tegen overlast van het water kunnen beschermen door de muurroos- ters te voorzien van voldoend hooge water dichte keeringen en door het voldoende om- hoogbrengen van de drempels onder de buiten deuren, en dat de Directeur van Gemeente werken desgewenscht nadere inlichtingen over de uitvoering van een en ander zal kunnen geven. De heer Uithol breekt een lans voor de bewoners. Door verhooging van de omliggen de straten is het euvel van de overstroomin gen in de Emmastraat ernstiger geworden en hij meent, dat het gemeentebestuur hier de taak heeft het euvel te helpen bestrijden. De verhooging van dorpels en roosters kan niet afdoende zijn. Trouwens, de dorpels zouden zeker 30 cm naar boven moeten. Toen op den Singel zich een geval van overstrooming voordeed, is er een groote rioleerput gemaakt. Is dat hier ook niet mogelijk? vraagt spr. Als de toestand zoo blijft ,zal men straks nog moeten komen tot het afkeuren van woningen. Spr. verzoekt deze zaak terug te geven in handen van het College en haar dan nog eens nader te bezien in het belang van het College. Mr. Mulder is onaangenaam getroffen door het feit, dat adressant zelf het minst gedaan heeft om het euvel te verhelpen. Laat hij eerst zelf voorzorgsmaatregelen nemen, voordat hij protesteert. Spr. gelooft niet, dat het op den weg van de gemeente ligt om hieraan kostbare gelden ten offer te bren gen. Wethouder v. d. Vaart zegt, dat het gemeentebestuur zijn taak naar behooren ver vult en dat de heer U. het niet moet voor stellen alsof het College in zijn taak tekort schiet. Wanneer de gemeente hier de zaak zou oplossen in den geest waarin men dat wenscht, zou de toestand voor de bewoners nog slechter worden, omdat de woningen zoo laag liggen. De gemeente kan alleen eischen stellen aan de eigenaars. Het bestaande rioleerstelsel is niet slecht. Spr. stelt den raad voor het voorstel-U. niet te steunen. Nadat de heer U. nog heeft gerepliceerd, wijst de burgemeester er ten over vloede ook nog eens op. dat de heer Uithol één ding vergeet, n.1. dat adressant zelf in gebreke is gebleven. De heele zaak wordt te veel aangedikt. Het voorstel-U i t h o 1. om de zaak terug te zenden naar het College wordt door geen enkel raadslid gesteund. Grondbedrijf. Voorstel tot klasse-indeeling van grond van het perceel sectie C, no. 7846, aan de Van Lim burg Stirumstraat (P. C. Kaan). Zonder stemming wordt hiertoe besloten. Eveneens z.h.s. besloten tot wijziging van het reglement voor het gemeentelijk lyceum. De heer Schoeffelenberger vindt de brandladder te duur. Het voorstel tot het aanschaffen van een brandladder aan het gemeentelijk lyceum on dervindt een vrij heftige kritiek van den kant van den heer Schoeffelenberger, die' den prijs van 750 gulden veel te hoog vindt. Een ijzeren ladder van 150 gulden is meer dan voldoende. De burgemeester wijst er op, dat de kosten gespecialiseerd aan de raadsleden ver strekt zijn. Inderdaad zijn ze hoog, maar noodzakelijk. De mogelijkheid bestaat echter, dat de aanbesteding een lager bedrag aan zal wijzen. Wethouder v. d. Vaart protesteert er tegen, dat de heer Schoeffelenberger in de commissie van bijstand niets gezegd heeft en nu met bezwaren komt. De heer Schoeffelenberger: U hebt daar geen prijs genoemd, 't Is een prutswerk voor zoo'n hoog bedrag. De heer Mulder (a.-r.) wil de zaak in handen van het College stellen. De heer D o 1 wijst nog op de belangrijk heid van het aanbrengen van zoo'n ijzeT»o trap, waar het hier een school met honder den kinderen geldt. Velen zouden in geval van nood, niet van zoo'n ladder als de heer Schoeffelenberger voorstelt, afdurven. Het voorstel wordt vervolgens aangenomen met de stem van den heer Schoeffelenberger tegen. Aan de orde is voorts; Voorstel om medewerking, ingevolge art. 72 e. v. der Lager Onderwijswet 1920, te verlee- nen voor het verbeteren van schoolbanken voor de van de Protestantsche Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Koegras uitgaande Chr. school aan den Kortevliet. Voorstel om medewerking, ingevolge de artt. 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920, te verleenen voor de aanschaffing van leerboek jes ten behoeve van de van de Schoolvereeni- ging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" uitgaande opleidingsschool aan de Kolen- steeg. Voorstel om medewerking, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, te weigeren, voor de aanschaffing van rekenboekjes, ten behoeve van de van de Schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" uit gaande bijzondere lagere school aan de Kei zersgracht. Deze voorstellen worden z. h. s. aangeno men. Gemeente-rekening. Aanbieding van de rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente, alsmede van de onderscheidene bedrijven, over 1937, met voor stel om deze stukken ter onderzoek in han den te stellen van de inmiddels daartoe aan gewezen commissie. Hiertoe wordt besloten. Benoemingen. Voorstel tot benoeming, voor den cursus 1938''39, van den heer J. W. van Vendeloo, tot directeur van de Handelsavondschool. Voorstel tot herbenoeming, voor den cur sus 1938/'39, van de heeren A. Kramer, A. Lever, J. P. Rebel, H. R. Kousbroek en A. Treffers, tot tijdelijk leeraar aan de Handels avondschool. Voorstel tot benoeming in vasten dienst van M. J. W. Rienks als leeraar aan de Zeevaart school ingaande 1 September 1938. Voorstel tot benoeming in vasten dienst van L. M. F. Ruder. als leeraar in Nederlandsche Taal aan de Avondvakteekenschool, ingaande 1 October 1938. Voorstel tot benoeming in vasten dienst van Ir. R. F. Scheltema de Heere, als leeraar in vaktheorie'en vakteekenen voor scheepsbou wers aan de Avondvakteekenschool, ingaande 1 October 1938. Voorstel tot benoeming in vasten dienst van Mej. T. Bakker als onderwijzeres aan de school voor B.L.O. Bij gelijke stemming over al deze voorstel len worden met algemeene stemmen de door het college voorgedragen personen benoemd. Begrooting. Aangenomen wordt het voorstel tot vast stelling van de 7e wijzigingsbegrooting der gemeente, dienst 1938. Overplaatsing en benoeming on derwijzend personeel. Aan de orde is voorts de overplaatsing en benoeming van onderwijzend personeel ten gevolge van het besluit tot het stichten van een nieuwe O.L. school. De heer N. H. Muts wordt met ingang van 1 September overgeplaatst van school Tuin dorp naar de met ingang van genoemden da tum te vormen nieuwe school. Mejuffrouw J. H. L. Gerth van Wjjk, onderwijzeres aan school 8 wordt met 1 Sept. eveneens overgeplaatst naar de nieuw te vormen school. Met 16 tegen 2 stemmen wordt tot hoofd van de Tuindorpschoo! benoemd de heer R. Gravemaker. onderwijzer, alhier. De heer Uithol had zich tegen deze bij lage verklaard in verband met het feit, dat hn het.onjuist \ond een hoofd van een senool te benoemen, die er niet is. De burgemeester wees er op, dat na een minutieus onderzoek van den hoofdin specteur van het L.O., het college van Ged. Staten den bouw van de school toegestaan had, omdat met het oog op den toestand van onze stad, deze school meer dan noodig was. De groote meerderheid van den raad is dus in het gelijk gesteld. Daarover verheugen wij ons. aldus de burgemeester. Mr. Mulder vindt de positie, die den heer Uithol inneemt onjuist. Wanneer de raad in meerderheid besloten heeft, dan kan men zich niet tegen een onderdeel van dat besluit verzetten, maar moet men meehelpen aan de uitvoering ervan. Een andere houding is principieel onjuist. Cursus opleiding Middenstandsdiploma. Besloten wordt tot het verbinden van een cursus ter opleiding voor het "Middenstands diploma aan de Handelsavondschool. Splitsing van de examenklasse der U.L.O.-school. Aan de agenda was nog toegevoegd een voor stel tot splitsing van de examenklasse der U.L.O. school, omdat deze klasse, met ingang van den nieuwen cursus waarschijnlijk 38 leer lingen zou tellen en een dergelijk aantal onmo gelijk zou kunnen worden geplaatst in verband met de beschikbare ruimte. Bovendien moet dit aantal inderdaad te groot worden geacht om een behoorlijk resultaat van het examen met eenigen grond te kunnen ver wachten. Verbetering hierin is te verkrijgen door aanstelling van een extra leerkracht. Van de mogelijkheden om daartoe te geraken is de eenvoudigste oplossing en tevens de minst kost bare, een kweekeling in het bezit van de hoofd akte en een of meer bijakten aan de school werkzaam te stellen. Aan dezen kweekeling zou in verband met de soort van onderwijs een belooning kunnen worden toegekend, gelijk aan het minimum van de onderwijzersjaarwedde. Vanzelfsprekend zal dit invloed uitoefenen op het bedrag, dat als exploitatievergoeding aan de bijzondere schoolbesturen moet worden uit gekeerd. In totaal zal naar raming een bedrag van rond 2500.per jaar met een dergelijken maatregel gemoeid zijn. Gezien echter de stijgende lijn van het aantal leerlingen dezer school, is te verwachten, dat binnen afzienbaren tijd een achtste leerkracht voor rekening van het Rijk zal kunnen worden gebracht. Zoodra dit het geval zal zijn, verval len dus weer de bovenbedoelde kosten voor de gemeente. B. en W. zijn van oordeel, dat het belang van het onderwijs aan de U.L.O.-school medebrengt, dat, te beginnen met den cursus 1938-'39 een kweekeling met akte aan die school wordt werkzaam gesteld, opdat de examenklasse kan worden gesplitst. De heer Uithol zegt, dat hij voor de bij lage zal stemmen, maar toch niet wil nalaten zijn bewondering erover uit te spreken, dat nu wel de gemeenschap op groote lasten zal worden gebracht, terwijl het bij zijn voorstel op groote bezwaren stuitte. Nu, wordt het zelfde systeem gevolgd. De heer Mulder gelooft, dat de heer Uithol een belangrijk ding over het hoofd ziet en dat is, Jiet belang van het U.L.O.-onder- wijs. De ouders zullen zeker dankbaar dit be drag voteeren. De heer Feenstra Kuiper protesteert ook tegen de uitlating van den heer U. Er wordt geen boventallige onderwijzer aange steld. Het geldt hier een verhooging van de exploitatiekosten. Het geld is volkomen ge motiveerd. De Burgemeester zegt nog, dat het College de goedkoopste oplossing heeft voor gesteld. Hij wil niet eens zeggen de beste oplossing. Met algemeene stemmen wordt de bijlage aangenomen. Er mogen vreugdevuren ontstoken worden. In verband met de komende feestdagen wordt nog aan de agenda toegevoegd een kleine wijziging van de politieverordening, die de bedoeling heeft, dat tijdens de feesten vreugdevuren ontstoken zullen mogen worden De wijziging van de verordening vervalt weer op 7 September. Rondvraag, De heer Uithol brengt het College dank voor de 150 gulden, geschonken aan de Speel- tuinvereeniging. Hij vraagt voorts of bij de distributie van vleesch in blik ook de slagers zijn ingescha keld. Uit de beantwoording blijkt, dat Maat schappelijk Hulpbetoon het vleesch distri bueert, omdat de slagers daarvoor bedanken. Zij wilden wel de voordeelen van de distribu tie hebben, maar bedanken voor de lasten. De heer Feenstra Kuiper vraagt of er moeilijkheden gerezen zijn bij de uitbeta ling van de rente van het Zeebad Huisduinen, omdat deze nog niet heeft plaats gehad. De Burgemeester deelt daarop mee, dat eerst de rekening en verantwoording door het College moeten worden goedgekeurd en dat daarna de dividenduitbetaling kan geschie den. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Der traditie getrouw zal de Kon. Marine kapel, directeur de heer L. H. F. Leistikow tijdens het verblijf van H. M. de Koningin in Amsterdam, op 5 en 9 September de muziek verzorgen in het Kon. Paleis. Altijd als de Kon. familie te Amsterdam is, verzorgt onze marine kapel de muziek in het Paleis. De heer Leistikow heeft voor deze bizon- dere gelegenheid een speciale jubileummarsch gecomponeerd, die op beide dagen zal worden uitgevoerd. In een advertentie in dit blad wordt bekend gemaakt dat op 31 Augustus en 6 September a.s. geen melk gevent zal worden. Op 30 Augustus en 5 September zal gevent worden als des Zaterdags. In de gisteravond gehouden raadsvergadering is besloten tot oprichting van een cursus tot op leiding voor het Middenstandsdiploma. Deze cursus zal driejarig zijn en zal worden onder gebracht bij de Gem. Handelsavondschool. Het onderwijs omvat de vakken boekhouden, han- delsrekenen, handelskennis, wetskennis en be drijfsleer en Ned. taal en handelscorrespon dentie. In 1938 zijn examens gehouden voor oudere candidaten, die te dezer stede opgeleid waren door cursussen, ingesteld door de Midden- standsvereenigingen. De nieuw opgerichte cur sus geeft gelegenheid tot opleiding van leerlin gen. die de lagere school pas verlaten hebben. Blijkens een advertentie in dit nummer zal er gelegenheid zijn voor aangifte van leerlingen voor het eerste leerjaar op Maandag 29 en I Dinsdag 30 Aug. a.s. des avonds van 8 tot 9 u. in het schoolgebouw van het Gem. Lyceum, Hoofdgracht 14. J Donderdag 1 September verlaat een zeer verdienstelijk hoofdofficier den Ma- rinedienst met pensioen. De chef van de afd. werktuigbouw, op de Marinewerf, alhier, overste W. Moree, zal dan als zoo danig aftreden en worden opgevolgd door overste J. v. Ruggen. Overste W. Moree. De hoofdofficier van den M.S.D. Moree was niet alleen een man met een buitengewoon groote werkkracht, maar tevens van bizon- dere kennis. Een kennis waarvan zijn col lega's profiteerden door de velerlei publica ties van wetenschappelijk-technischen aard. Zoowel tijdens zijn plaatsing op de monteur- school te Amsterdam als op het Kon. Insti tuut alhier, heeft hij diverse dictaten ge maakt. Zijn veelzijdigheid blijkt o.m. ook hier uit, dat hij op het Instituut leeraar was niet alleen in de kennis van turbines en motoren, maar ook van de radio-techniek. Als blijk van waardeering voor zijn arbeid, werd hem tijdens zijn plaatsing op het Kon. Instituut, de Orde van de Oranje Nassau toe gekend. Onder zijn leiding als chef van de afd. Werktuigbouw, zijn groote uitbreidingen tot stand gekomen. Zooals wij eenige maanden geleden in een artikeltje schreven, werd een geheel nieuwe werkplaats gebouwd voor de vervaardiging van torpedo's, wat voordien steeds in het buitenland geschiedde. Reeds als jong officier onderscheidde de heer Mpree zich, en in het bijzonder op radio- technisch gebied was hij zeer bekwaam. In 1919 werd hij in Indië gedetacheerd bij de P.T.T. te Bandoeng, ter voorbereiding van den bouw van radio-stations voor de Marine. Hier werkte hij ook mee aan den bouw van het groote radio-station „Malabar" van de P.T.T. Gedurende zijn detacheering te Ban doeng werkte hij samen met den bekenden Dr. ir. de Groot. In 1904 ontving de heer Moree zijn oplei ding te Hellevoetsluis. Zijn eerste plaatsing was op de „Piet Hein" in 1907. In 1908 werd hij uitgezonden naar O-Indië, waar hij op verschillende schepen diende. In 1911 keerde hij naar Holland terug en ook hier werd hij op verschillende schepen geplaatst. Van 1915 tot 1916 verbleef hij in W.-Indië, om in 1917 weer naar O.-Indië te worden uitgezonden. In 1921, bij zijn plaatsing te Soerabaia, was hij werkzaam aan den bouw van het Marine radiostation. In 1923 repatrieerde de heer Moree weer naar Holland en werd geplaatst bij den Radiodienst te Amsterdam, terwijl h(j in 1925 benoemd werd tot hoofd van de Monteurschool te Amsterdam, wat o.m. om vat de opleiding van officieren van land- en zeemacht. In 1928 volgde zyn plaatsing als officier-instructeur op het Kon. Instituut voor de Marine, te Willemsoord. Zijn laatste trip naar Indië maakte de heer Moree in 1934 met Hr. Ms. „Piet Hein". In 1936 werd hij bevorderd tot hoofdofficier van den M.S.D.keerde terug naar Nederland en werd geplaatst als chef van de afd. Werk tuigbouw op de Marinewerf. Op 30 Augustus a.s. des middags 5 uur zullen collega's en oud-collega's in intiemen kring afscheid van Overste Morée nemen in Hotel Den Burg. Ongeveer honderddertig deelnemers Het is voor het eerst, dat de Nederlandsche Natuurhistorische vereeniging haar jaarlijksch congres in onze stad houdt en dat de deel nemers dus kennis zullen nemen van de flora en fauna van de Heldersche omgeving. Want niet alleen dat het congres hier gehouden wordt, ook excursies worden gemaakt in onze onmiddellijke omgeving*. Vanmorgen zijn de bijna honderddertig deel nemers, uit alle deelen van ons land naar onze stad gekomen, waar zij om half één op het badhotel te Huisduinen werden begroet. Hier werd de lunch gebruikt, waarna vanmiddag een bezoek aan het Zoöl. station volgt en een aan het Nat. Hist. Museum, dat een belang rijke uitbreiding heeft ondergaan. Om vijf uur hedenmiddag heeft de officieele ontvangst op het Raadhuis plaats, door het gemeentebestuur, terwijl om half zeven een diner in het badhotel gebruikt wordt, na af loop daarvan zal de vergadering, eveneens in het badhotel, dat dezer dagen wel in het mid delpunt van de belangstelling zal staan, wor den gehouden. Morgen is er een excursie naar Texel en Maandag een naar Callantsoog, terwijl Dins dag een bezoek aan den Wieringermeerpolder zal worden gebracht. Laat ons hopen, dat de deelnemers gunstig weer hebben, want dat is een eerste ver- eischte om de excursie te doen slagen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5