WAT GEVEN ©1 ©DO: HUIDUITSLAG met jeuk die dol maakt XLOOSTERBALSEN prebihbeurtni Zaterdag 27 Augustus 1938 Derde Blad [j^] 7) Een zeemonster in onze haven Twee Amerikaansch „love~stc :ies* Xiu-o-Ü-JAeateii Gevarieerd programma Meer dan duizend jaar oud veroorzaakt vurige wond De voorbereiding van den zeevaartdag AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE Texelsch nieuws ©e w-teJk in J&ten en JxmlaAieën De aftocht van gasten begonnen Het plan van Runciman Overpeinzingen in en over ïiialto-'JAexxifi Modelliefde". (Rialto). Twee Amerikaansche „love-stories". Es ist eine alte Geschichte, doch bleibt Sie ewig neu", zoo zegt het de Lorelei... Inder daad, liefde is een oude „Geschichte" en ze blijft altijd nieuw... En juist omdat ze altijd nieuw blijft heeft ze haar bekoring. Ook voor hen, die niet de betrokkenen zijn! En tot die laatste categorie behoort o.m. die, welke onze bioscooptheaters regelmatig met een bezoek pleegt te vereeren en op deze wijze „liefde" opdoen zooveel als ze maar willen. We zouden dan nu gevoegelijk een verhandeling over 't begrip „liefde" kunnen gaan houden, doch doen verstandiger naar het Rialto-programma van deze week te verwijzen. Daarin draaien immers achtereenvolgens „Moderne Liefde" en „Modelliefde". Wat blieft U nog meer? Maar in ernst: de eerste film is beter, of liever gezegd, fijn-geestiger dan de tweede. Zij geeft een kostelijke satyriek op dat zoo even genoemde groote woord en... wat artis- ten er van kunnen maken. Leslie Howard, Bette Davis en Oliva de Havilland, zij zijn het, die een origineel verhaal van dé artisten- wereld vertellen. Howard is de groote acteur Underwood, Bette zijn groote tegenspeelster in alle groote drama's van Shakespeare (hoe origineel is de inzet met de laatste scène uit „Romeo en Julia"), maar ook is zij de eenige vrouw, die hij werkelijk lief heeft. Maar hoe! We noemden in den aanvang reeds een Duitsch gevleugeld wcrord, we kunnen er hier nog een aan toevoegen, n.1. was sich neckt liebt sich. En dat gaat hier driewerf op. Howard en Davis houden niet op elkaar te „necken", maar o, zij houden zooveel van malkander... Dolkomische situaties, waarin de fijne humor triompheert, ontwikkelen zich, waar van het summum wel is, dat Bette dreigt de schoonmama van haar verloofde te worden... Het spreekt vanzelf, dat ahes op z'n pootjes terecht komt, maar niet nadat men ruim een uur zich verlustigd heeft in vroolijke satire en knap spel van genoemd trio. Nan Grey en Kent Taylor, twee hier ter stede vrijwel onbekende sterren, vervuilen de hoofdrollen in die andere sprankelende Come- die „Modelliefde" (Love in a bungalow). Dit is de kostelijke geschiedenis van een buiten huisje en twee vindingrijke jonge menschen, die dank zij hun vindingrijkheid en... wat filmische (on)mogelijkheden twee gelukkige menschen worden. Hoe, dat laat U de film zien welke zich niet zoo eenvoudig laat naver tellen. Nan Grey en Kent Taylor in hun bungalow. (Rialto). In tegenstelling met het programma, zooals dat wekelijks in Tivoli te genieten valt, n.1. twee hoofdfilmen, is er voor deze keer een uit zondering gemaakt en draaien er voor de pauze een vijftal shorties. En we zijn ervan overtuigd dat de keuze van deze één- en twee-acters het publiek in alle opzichten zal voldoen. O.a. worden een tweetal alleraardigste tee kenfilmen vertoond, waarvan vooral de tweede, een gekleurde film bijzonder geestig is. Het verliefde Spook. Eenige jaren geleden heeft men kunnen ge nieten, van de buitengewone sensatiefilm „De onzichtbare man", een product dat uitverkochte zalen bracht en over het algemeen genomen tegen viel. Het ging hier om een knap staaltje j van cinematografie, dat ook bereikt werd, maar waar het sensationeele element teloor ging, 'En wat dat betreft is de regisseur Mac Leod ten volle geslaagd. Het scénario handelt hier over een echtpaar, die bij een auto-ongeluk om het leven komt en als spook verschijnt. Spoken echter, die in staat zijn zich zichtbaar en onzichtbaar te maken. Tot de meest dwaze verwikkelingen geeft dit aanleiding. Zij helpen een vriend, die naar de pijpen van vrouwlief moet dansen, onder den plak vandaan te komen en dat op een wel zoo geestige, origineele manier, dat men zich ten volle amuseert. Het is aan Cary Grant en Constance Bennett, dat de hoofdrollen werden opgedragen van het zichtbare en onzichtbare echtpaar, twee typen, die voor een dergelijke rol als geknipt zijn. Roland Young speelt voor pantoffelheld en deze rol, die zeker een van de zwaarsten was, werd op een meesterlijke wijze uitgebuit. Prachtig spel geven de hoofdrolvertolkers. De diverse scènes zijn uitstekend van opzet en men geniet van begin tot eind van deze Amerikaansche humor. Dank zij den KLOOSTERBALSEM verdwijnt wond en huiduitslag Nee, dit is geen „komkommerpraatje", maar een historisch feit. Even voordat de „Tromp" Donderdagmorgen, slank van lijn en glimmend van „aangezicht" de haven binnen- stevende, kwam zuchtend en puffend, de motor met onregelmatige hartslagen, de HD 33 de haven binnen. Aan een van de flanken hing, naar het scheen amechtig, een groot monster, met tal van grijparmen. Zoo op het eerste gezicht leek het een enorme poliep, die zijn vangarmen naar de bemanning van de H.D. 33 uitstrekte, maar bij een wat nadere beschouwing was de vangst toch minder gevaarlijk, zij het dan dat hij niet minder interessant was. Op de z.g. „Laan" bij Texel had de be manning van de botter het monster in hun netten gevangen. Het bleek onwillig om van den bodem van de zee te komen, waar het honderden jaren in diepe rust geleefd had. Het net scheurde en zwaar gehavend werd het bovengehaald, met de eigenaardige vangst erin. De zeevaartdag op Scheveningen zal op den derden September de noodige drukte teweeg brengen. Het is een Zaterdag, zoodat velen des middags en 's avonds vrijaf hebben, en dan zal het schouwspel van de demonstratie van een zestien oorlogsschepen en een veer tiental marinevliegtuigen, die een uitgebreid programma zullen afwerken, van een om vang zooals dat in Nederland nog niet heeft plaats gehad .ongetwijfeld duizenden naar Scheveningen doen stroomen. Zoowel te land als ter zee moeten daarvoor tijdig de noodige maatregelen getroffen worden. Diegenen, die 's avonds over den Scheveningschen boulevard wandelen, hebben waarschijnlijk reeds de lichtjes opgemerkt, die de boeien, die daar neergeleg:d zijn door den dienst van het loodswezen ,in de duisternis aangeven. Deze boeien zullen op den derden September dienst doen om de verschillende oefeningen van de oorlogsschepen te mar keeren. Zij liggen van den Scheveningschen vuurtoren tot voorbij het Noordelijke einde van den boulevard op de 8 M. waterlijn. De groote schepen moeten op die lijn blijven, de duikbooten zullen er voor plaats nemen en ook de watervliegtuigen zullen in het water voor de boeien landen en stijgen. Ook voor de demonstratie te land dienen voorbereidingen getroffen. Na de groote mid dagbijeenkomst in de Kurzaal, zal immers over den Boulevard een défilé plaats hebben van de adelborsten, matrozen en mariniers, waarachter zich aansluiten de jongens van het opleidingsschip Pollux, zeevaartscholen en dergelijke instellingen. Voorts komt op den Boulevard luchtdoelartillerie te staan. mGe moet er niet tan krabben, zeidt men mij, als ik klaagde dat de uitslag, die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijk jeukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op mijn hand zoo groot als een kwartje, welke wond mij hevige pijn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin derde het jeukerige gevoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag vermin derde en verdween en ook de wond genas geheelL m (e Q R „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrjjfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroe.üoos 35 ct. Potten: ó2V2 c".. en 1.04 5 (foto „Modern"). De mannen aan boord van de visschersboot stonden aanvankelijk te kijken met oogen als theeschoteltjes, toen ze het veelarmig mon ster boven zagen komen. Wat was het geval? Een boomstam, een eik van. zeker 10 meter lengte, die de eeuwen getrotseerd had, was in hun net geraakt en kwam naar boven. Zee anemonen bloeiden in wondere klguren op den zwaren stam. Kreeften scholen weg in de "dichte begroeiing van de wortels. Heele tros sen z.g. druiven (doorzichtige bolletjes waar uit de jonge inktvisschen komen) hadden zich aan den stam gehecht. Duizenden mosselen zaten er tegen aangeklit. Aan alle kanten leefde de stam, die de verborgen geheimzin nigheden van den zeebodem aan zich had. Honderden, wellicht een duizendtal jaren moet deze boom op den zeebodem hebben ge rust. Eens hief hij zich trots tusschen de andere stammen, die tezamen het bosch vorm den, dat later door de zee werd opgeslokt. De Noormannen hebben er onder gestreden en de Vikingen branden er hun houtvuren onder. Als deze boom eens had kunnen vertellen, wat een romantisch verhaal, in vervolgen, zouden we in onze krant kunnen schrijven. Maar het monster zweeg, liet alleen het leven van den zeebodem op zijn willig lijf rond krioelen en liet zich weer wegsleepen naar het diepe water, door de H.D. 125, om daar zijn gestoorde rust weer verder te sma ken, totdat misschien over duizend jaar weer eens een Heldersche kotter, zijn netten zal scheuren aan zijn machtig „eikenlichaam". ZONDAG 28 AUGUSTUS 1938. Ned, Herv. Gemeente. Den Burg, n.m. 7 u., Ds. Visser. Oosterend, n.m. 3 u„ Ds. Kok. Waal, v.m. 10 u„ Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, v.m. 10.30, Ds. Kok. Maandcollecte. De Cocksdorp, v.m. 10.30, Ds. Salm. Maandcollecte. De Koog, v.m. 10 u„ de heer W. C. Luuring. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Visser. Maandcollecte. Doopsgezinde Gemeente, Den Burg, v.m. 10.15, Ds. Oosterbaan, van Hilversum. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare): v.m. 10 u. Cand. Wouda. n.m. 7.30, Ds. V. d. Leer. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. v. d. Leer. n.m. 3 u., Cand. Wouda. en n.m, 3 u., Ds. cjAtnzznle, tiet $icA een üuitenlianlje. ontgaan Met gerechtvaardigde verontwaardi ging heeft de burgemeester zijn ontstem ming te kennen gegeven, dat wij volgen de week naar Scheveningen moeten gaan, om een machtige demonstratie van onze vloot te zien, zooals die nog „nie dagewesen" is. Uit protest moesten we eigenlijk allemaal thuis blijvenmaar onze nieuwsgierigheid, wat die binnen- landers nu wel zullen zeggen van het grootsch vertoon van de N ederlandsche Marine, doet ons de reis naar Scheve ningen ondernemen. Wre zullen daar stil te luisteren staan tusschen de duizenden, die het onderscheid niet kennen tusschen een kruiser en een onderzeeboot, tus schen een torpedojager en een mijnen- leqger. Waarom ze niet naar Nieuwediep ge nacht? Een vischlunch in hotel Den 3urg. een officieele ontvangst op het Raadhuis, een wandeling door de .Don kere Duinen" en we hebben voor altijd het hart van het binnenland aan onze stad verbonden. Maar dat gaat niet meer en we zullen er ons bij neer moeten leg gen. en met een zucht van ergernis naar Scheveningen gaan. Maar wat erger is, dat het gemeente bestuur zich van de week een historische vondst heeft laten ontgaan, die Nieuwe diep in één slag beroemd had gemaakt. doordat de diverse scènes ontaarden in een belachelijke voorstelling van deze invisilrle man. £)c j-j 33" ijschte een monster op Beter, veel beter is de film, die deze week - - draait, die geschoeid is op dezelfde leest, maar waar de sensatie plaats heeft ge maakt voor een geestige opzet van het geheel. waarbij dat van Lochnes een beestje was. Een boomstam begroeid met de heele flora en fauna van de Zuiderzee. Het zware werk van dr. Redeke in levende lijve". Wat een pracht van een studie object voor de biologische studen ten, die hier 's zomers weken vertoeven en vette pakken moeten halen om wat plankton op te duiken. Heel de biologi sche wereld was naar Nieuwediep ge trokken als deze levende vischboom in een aquarium was opgeborgen op het Helden der Zeeplein. Waarom niet met spoed een zeewater-aquarium gegraven en dit stuk geschiedenis van „vroeger en nu" daarin opgeborgen. De stadsbei- aardier had de inktvisschen en kreeften als stille luisteraars gehad bij zijn bei aardconcerten, het Zeebad had adver tenties kunnen plaatsen dat in de onmid dellijke nabijheid van ,.het breede en vrije strand" een voorwereldlijk monster te zien was. de burgemeester had Vlam mende redevoeringen kunnen houden, staande bij de druiventrossen (zie het plaatje en praatje op pag. 1 en 2) van den inktvisch. Nee. 't was een machtig reclame-mid del geweest, als het gansche edelacht bare college zijn schouderen had gezet onder deze historische eik en hem naar het Helden der Zeeplein had getorst. Een plaatje van dit gebeuren, zou tot over de grenzen van onze goede stad de aandacht hebben getrokken. 't Is zonde en jammer, dat het monster nu weer rust ergens tusschen Texel en Den Helder, waar het wellicht nimmer meer zal opduiken. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10 u E. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 uur, Straatzang Den Burg. Zondagmorgen 7 uur, Bidstond. Zondagmorgen 10 u. Heiligingsdienst. Zondagmiddag 3.30 u., Openluchtmeeting Oosterend. Zondagavond 8 u., Verlossingssamenkomst. VERTROKKEN PERSONEN. Catharina Buys, Herv. G., van De Cocks dorp 73, naar Terschelling (Weel). Trijntje Slot, van Schildereind 183 naar Amstelveen, Kweekschool L. d. H. M. J. Oele en familie, van Koogerstraat 43 naar Leiden, De Sitterlaan 70. Willem de Waard, Oud-Geref., van De Cocksdorp naar Heiloo, Heilodijk B 27. BURGERLIJKEN STAND van 19 tot en met 26 Augustus 1938. GETROUWD: C. Haringa en C. Buys; J. Keijzer en C. J. Bakker; Z. W. Stolk en H. Blom; A. Mechielsen en W. H, C. A. Verste gen. GEBOREN: Gerard Antonius. z. v. H. Go- mes en A. M. Smit; Reinier Willem, z. v. L. J. Dijt en B. M. Zijm; Johannes Martinus, z. v. J. Witte en J. C. Rejj. OVERLEDEN: Adriaan van Hoorn. 82 j., wedn. v. C. Jacobusse; Johannes Henricus Joseph van Nesselrooy, 29 j.; Aloysius There- sius Rutten, 4 j. GEVONDEN VOORWERPEN, 1 portemonnaie met inhoud, 1 driepoot voor fototoestel in étui, 1 portemonnaie met in houd. 1 radiateurdop, 1 zakmes, 1 damesfiets. 1 jongensfiets, 1 foto-toestel, 1 blauwe regen mantel. GROOTE DEELNAME AAN DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN. De aangifte voor de atletiekwedstrijden om t kampioenschap van Texel, die morgen wor den gehouden, is zeer groot. Alle nummers zijn ruim voldoende bezet. De wedstrijden zullen om twee uur aanvangen en worden onder broken door een voetbalwedstrijd Texel I H.R.C. II. 9 *t Aantal zomergasten is in de afgeloopen week geleidelijk afgenomen, heden (Zaterdag) echter zullen honderden weder 't eiland ver laten, zoodat er in vrijwel alle pensions weer plaats komt. Hoewel dit jaar, tengevolge van het slechte weder, het drukke seizoen Iaat is ingezet, heeft de zeer warme Augustus maand veel goed gemaakt voor de verschillende onder nemingen op dat gebied, 't Is evenwel te hopen dat de Herfst dit jaar niet zoo snel zijn in trede zal doen als vorig jaar, omdat dan alle gasten spoedig zijn verdwenen en men nu nog niet direct van een best seizoen kan spreken. WERKVERSCHAFFING STOPGEZET We hebben van de week in een over zicht de mogelijkheid geopperd, dat Duitschland, om de aandacht van de toe nemende onrust in het binnenland af te leiden, een greep zou doen naar Tsjecho- slowakije. Het zou niet voor het eerst zijn, dat het Derde Rijk een dergelijke tactiek toepaste, om het binnenland onder de macht van zijn buitenlandsche politiek te brengen. Tot nog toe zijn die experimen ten van Hitier zonder ongelukken afgeloo pen. We bedoeleh, dat er geen Europeesch conflict ontstaan is, doch de waarschijn lijkheid is voor negentig procent zeker, dat dat wel zou gebeuren, als Duitschland zijn hand naar Tsjechoslowakije uitstak. Engeland heeft zich in dat geval niet te verwijten, dat het niet alle mogelijke moeite gedaan heeft, om een oplossing te vinden voor het penibele vraagstuk van de Sudeten Duit- schers. Runciman zit nu al wekenlang in het Tsjechische land om de moeilijkheden op te lossen. Aanvankelijk meende men, dat zijn heele pogen op een fiasco zou uitloopen, maar de laatste dagen begint men moed te krijgen, dat de Engelschman inderdaad een kans maakt om tot een compromis tusschen de partijen te komen. Runciman is een econoom van groote be kwaamheid en het ligt dus voor de hand dat hij naar een oplossing in die richting gezocht heeft, terwijl een feit is, dat de Sudeten- Duitschers daarvoor niet onverschillig zijn. Zij hebben economisch zooveel verloren tengevolge van nationaal-socialistische agitatie van Hen- lein en de zijnen. Tal van Tsjechische en niet- arische industrieelen en handelslieden hebben den veiligsten weg gekozen en hebben het Sudetenduitsche gebied verlaten om zich elders te vestigen, terwijl andere factoren het handelsleven in het Sudetenduitsche gebied hebben lamgeslagen. Wat wil nu Runciman? Een van zijn medewerkers is te Londen aangekomen met eenige concrete voorstellen, welke hij, na overleg met de regeering, aan Britsche industrieelen en financiers zou voorleg gen. Deze voorstellen zouden zijn geba seerd op uitwisseling van Roemeensche, Joegoslavische en Hongaarsche land bouwproducten tegen Tsjechoslowaaksche industrieelen producten. De door Tsjechoslowakije verkregen land bouwproducten zou dit land dan weer aan Engeland verkoopen. Zooals we schreven is Tsjechoslowakije niet afkeerig van deze oplossingen ter- wille van den broode. Het voordeel van deze oplossing is, dat het in zeker opzicht van Engeland afhankelijk wordt, U« econo misch opzicht dan en dat is een kans, die Engeland zeker niet onbenut zal laten, om den vrede steviger te baseeren. Dat Duitschland erg enthousiast zal zijn over de oplossing is niet aan te nemen. Het heeft immers al eerder zijn ontstemming over deze economische politiek van Engeland te kennen gegeven, met het verwijt, dat Enge land, bezig was den geheelen Balkan op te koopen". Hoe het zij, er gloort toch weer eenige hoop. PRINSES JULIANA WOONT LES BIJ VAN MILTAIRE RIJSCHOOL. Prinses Juliana, prinses Armgard en prins Aschwin hebben gistermorgen een bezoek ge bracht aan de Militaire rijschool te Amers foort. Het <v ge gezelschap werd ontvangen door den directeur, luitenant-kolonel D. A. Camer- ling Helmc lt en woonde daarna op het achter terrein een les bij van leerlingen van de rij school., o.w. zich ook prins Bernhard bevond. Omstreeks half twaalf keerde men per auto naar Soestdijk terug. BEZOEK VAN MINISTER COLIJN AAN HET PALEIS. In gezelschap van minister De Wilde. Gistemamiddag heeft min.-president dr. H. Colijn. in gezelschap van minister mr. J. A. de Wilde, een bezoek gebracht aan het ge restaureerde paleis. De leden van de Rijks gebouwencommissie leidden de ministers rond, die om halfvijf weer per auto naar Den Haag terugkeerden. DE JUBILEUMFEESTEN IN INDIE fiNiiiiaiitni Sedert enkele dagen is de werkverschaffing in onze gemeente geheel stopgezet. Er zijn thans, mede in verband met het afkomen der uitkeeringen van den Zuidersteunwet, zoo goed als geen werkloozen meer op Texel, Batavia. 26 Augustus. (Aneta/A.N.P.). Ook in Nederlandsch-Indië wordt allerwege gewerkt aan de voorbereiding van de a.s. feest viering! In het Wilhelmina-park brandde gis teravond de proefverlichting. Het oude fort dat hier ligt wordt geheel verlicht, hetgeen bij de proef-illuminatie een feeëriek effect maakte tegenover den achtergrond van wui vende palmen, welke door lampjes werden verlicht.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 9