Een zilveren vogel daalde Postvlucbten op Itidië ssri51"*"-28 Chineezen zetten Henlein spreekt met Runciman Andermans geld opgesoupeerd Landstormers defileeren voor de Koningin CHINA een tegenoffensief in Ernstig verkeersongeval in Koedijk Motorrijder zwaar gewond Schadevergoeding voor graanhandel en veehouders Kinderverlamming schaduw op Oranjefeest Onze haringinvoer in België Zwarte Zondag voor Europeesche luchtvaart Fransche boeren moeten Italië verlaten Met Jean Batten erin. Wereldre cordhoudster op Ypenburg. De bekende Nieuw - Zeelandsche vliegster Jean Batten is gistermiddag om 5.32 uur met haar toestel, de Per- cival Gull, G.-A.D.P.R. op het vlieg veld Ypenburg geland nadat zij om 4.06 uur (Ned. tijd) van het vliegveld Lympne in Engeland was vertrok ken. Tegen half zes ontwaarden de vele bezoe kers van het vliegveld een sierlijke, zilve ren machine, welke men aan de groote snel heid, die het ontwikkelde, dadelijk als dat van Jean Batten herkende. Met een grootcn boog zwenkte de laagdekkcr over het vlieg veld om ten slotte daarop neer te strijken. Dit toestel is van hetzelfde type als de op Ypenburg thuisbehoorende Ph-H.G.A. doch van een later bouwjaar. De Percival Gull taxiede in de richting van de Aeroelub, waar verscheidene autoriteiten op luchtvaartgebied ter begroeting aanwezig waren. De deur van den zilveren vogel werd geopend en, gekleed in een donker blauw mantelpak, stapte miss Batten uit het toestel. Mevrouw Plesman bood liaar een bouquet dolikeri'öode anjers aan en na eenige hartelijke begroetingen zette het gezelschap zich op het terras van de Aeroelub neer. Na een kopie thee verklaarde Jean Bat ten zich bereid een en ander aan de aanwe zige journalisten te vertellen. Geen nieuwe recordplannen Men weet, dat Jean Batten recordhoudster is, niet alleen van vele vrouwelijke, doch ook van absolute vliegrecords In 1934 vloog zij in veertien dagen en twee en twintig en een half uur van Engeland naar Australië, in 1935 maakte zij deze vlucht in 17 dagen en 15 uur, in hetzelfde jaar vloog zij ook van Engeland naar Brazilië in ruim twee dagen, maar haar groote jaar was ten slotte 1936 toen zii in wereldrecordtijd van Engeland naar Nicuw-Zeeland vloog, n.1. in 11 dagen en 45 minuten, hetgeen de eerste directe vlucht EngelandNieuw-Zee- land was. Daarbij maakte zii tevens een record EngelandAustralië, door dezen af stand in 5 dagen en 21 uur te vliegen. De terugweg vloog zij in 5 dagen en IS uur en dit was de eerste tocht in deze richting door een vrouw ondernomen. Natuurlijk vroegen we haar aller eerst of ze plannen had voor nieuwe recordvluchten doch daar kregen wij een ontkennend antwoord op. Voor- loopig dacht zij er niet aan om Het Hankau-oficnsief thans de finitief begonnen. China beschul digt Japan weer gifgassen te ge bruiken. fn een interview met den correspondent van Reuter heeft Tsjang Kai Sjek heden verklaard, dat China tegenstand zal blijven bieden aan Japan. Alle geruchten omtrent Italiaansche bemiddeling zijn uit de lucht gegrepen. Het geheele Chineesche volk voelt, dat zelfs indien bemiddeling mogelijk zou zijn, dit niet door Italië zal kunnen ge schieden. Zoowel de Chineezen als de Japanners melden successen. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben de Chineesche troepen, die in het Zuidwesten van Anhwei opereeren, gisteren een algemeen tegenof fensief ingezet, de Japanneezcn bij verras sing aangevallen en de steden Tsjens Sjan en Taihoe na korten strijd heroverd. De Ja pansche verbindingslijnen tusschen Ifofei in Midden Anhwei en Ilwangmei zijn daar door in tweeën gesneden. T)e zegevierende Chineesche troepen achtervolgen de Japan neezcn. die zich terugtrekken in de richting van Wantsjiang en Ahking. Het bericht van deze successen heeft bet moreel der Chinee sche troepen aan de andere fronten gestium- nieuwe records te gaan breken. De vlucht naar ons land is een vacan- tiereisje. Zij is hier de gast van den heer en mevrouw Plesman, die haar een en ander van ons land zullen laten zien. Ben praatje met K.L.M.-piIoten. „Maandag", zoo deelde de heer Plesman haar mede, „heb ik voor U een prachtige plaats gereserveerd om het défilé van de weermacht bij te wonen." Jean Batten was overigens nog nooit in ons land geweest, maar zeide toch vele vrienden in Nederland te hebben. Ten eerste heeft zij vier maal onzen Oost gepasseerd en op de landingsplaatsen van onze Indië-route sprak zij dikwijls met de K.L.M.-pilotcn. Ook kreeg zij tal van brie ven van Ncderlandsche bewonderaars en bewonderaarsters. Na haar bezoek aan Holland gaat zij met haar vliegtuig naar Le Tourquet om daar vrienden te bezoeken, eveneens een vacantdereisje. „Maar u komt in het na jaar toch beslist terug om in Holland Ie zingen over uw vluchten te houden?" vroeg de heer Plesman. Jean Batten wilde hierover geen defini tieve belofte geven, maar weigeren deed zij de uitnoodiging evenmin. „Ik breng mooi weer mee". Haar eerste kennismaking met Nederland was goed uitgevallen, want nadat zij in Engeland met regen was gestart daalde zij op Ypenburg in volle zonneschijn. „Ik breng mooi weer mee", zei ze, toen ze uit het vliegtuig stapte, welk Hollandsch zinnetje de heer Plesman haar heeft ge leerd. Ypenburg vond zij een mooi vlieg veld en heel gezellig. De Ypenbur^sche sportvliegers deden dan ook hun best om met stunts te laten zien, waartoe de Hol landers in staat zijn. Natuurlijk zal Jean Batten ook een bezoek aan onze andere luchthavens brengen. Jongeman zwaar gewond. Gisteravond omstreeks acht uur is op den Rijksweg Alkmaar—Schoorldam, juist tegenover ons dorp, een ernstig ongeluk ge beurd. In de richting Schoorldam fietste de familie Kemper uit Amsterdam, de heer en mevrouw K. op een tandem, een zoon en dochter elk op een rijwiel, toen uit tegenover gestelde richting een vrachtauto naderde, welke op dat oogenblik werd gepasseerd door een personenauto. De bestuurder van laatstgenoemde auto haalde daarbij te veel naar links uit, met het gevolg, dat de 17- jarige André K. door deze auto gegre pen werd en tegen den grond geslin gerd. Zijn zuster kon door tijdig van haar fiets te springen een botsing voor komen. De jongeman bleek er erg aan toe te zijn en onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, welke door dr. den' Hartog al hier werd verleend en daarbij constateerde dat het slachtoffer een dubbele dijbeenbreuk had opgeloopcn en ook een ernstige vleescli- wonde aan één dor beenen had bekomen. De gewonde is per ziekenauto naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overge bracht. De gemeentepolitie uit Bergen maak te proces-verbaal op en stelde een onderzoek naar de schuldvraag in. TENNISTRAINER, VERDACHT VAN DIEFSTAL GEARRESTEERD. De Alkmaarsche recherche heeft gister ochtend, op verzoek van de politie te Am sterdam gearresteerd den tennistrainer C., verdacht van diefstallen, in Amsterdam ge pleegd. Er zouden in zes verschillende ten nisparken in do hoofdstad diefstallen zijn gepleegd. Ook hier. waar de vorige week een tennistournooi werd gehouden, kwam men tot de ontdekking, dat een bedrag van f40 was ontvreemd. C. ontkende iets met deze diefstallen te maken te hebben Gister middag is hij gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. leerd. De Japanneezen hebben zeer zware verliezen geleden. De Chineesche stellingen in den sector Joeitsjang, zijn, den .Tapanschen aanvallen ten spijt, intact gebleven. Een Japansche po ging tot het bestormen van de stellingen bij Sjaho werd verijdeld. Japansche vilegtuigen hebben Tehan ernstig gebombardeerd. Aan liet spoorvvegfront hebben de Japanneezen weer Gifgassen gebruikt. Volgens een door het telegraaf- agentschap Domei ontvangen telegram ma ken de Japansche strijdkrachten, welke in het noorden van Kiang Si opereeren, thans een omtrekkende beweging in de richting van Teian, een centrum van Chineeschen tegenstand, halverwege den spoorweg van Kioekiang naar Antsjang gelegen. Het telegram maakt er verder melding van. dat de Japanneezen zich Zaterdag meester hchbcn gemaakt van Toeng Koe Ling en Tsjang Ling, belangrijke stellingen ten noorden van Heian. Chineesche strijdkrachten worden samen getrokken ten noordoosten van Teian, met de bedoeling het offensief der Japanneezen te breken. Offensief tegen Hankau. Met groot materiaal heeft Japan het reeds lang aangekondigde offensief tegen Hankau ingezet. Het worit gekenmerkt door een frontaanval op Hankau te water en te land en door een omsingelingsbeweging. Daartoe zullen de operaties in Honan hervat worden, zoodra het water gezakt is. Men gelooft dat voor October geen beslissende resultaten verwacht kunnen worden, TSJECH O-SLOWAKIJE IN HET BRAND PUNT DER BELANGSTELLING. DE SPANNING WEER VERMINDERD? In tegenwoordigheid van Kundt en enkele anderen, heeft Henlein, de leider der Sudetenduitschers, twee maal met Lord Runciman, den En- gelschen bemiddelaar geconfereerd op het kasteel Rothenhaus. Tijdens de bespreking werd besloten, dat zeer binnenkort een nieuwe conferentie zal worden gehouden, mogelijk reeds in den loop dezer week. De ontmoeting acht men een goed voorteeken voor de komende be sprekingen. Men kan zeggen, dat de atmos feer wat verbeterd is en hopen, dat de spanning, welke de laatste week heeft ge kenmerkt, zal verminderen, indien zekere voorwaarden vervuld zullen zijn, aldus een oordeel uit bevoegde kringen. Volgens de berichten uit Berlijn wordt de toestand bijzonder ernstig geacht, daar men voelt, dat do openibare meening door de geïnspireerde Duitsche pers is opge zweept tot een hoogte, dat de verwachting werd gewekt, dat iets positiefs zou geschie den. De redevoering van Simon heeft de uitwerking echter wat verzacht, Engelsche kabinetsraad hijeen. Morgen, nog voor zijn vertrek naar Schotland, zal de Engelsche premier Chamherlain een bespreking -met zijn mi nisters houden In de vergadering zal besloten worden of verdere diplomatieke stap pen te Praag en Berlijn nuttig worden beoordeeld en of voorzorgs maatregelen moeten worden geno men. Het schijnt waarschijnlijk, dat tenzij de toestand verbetert, het ge heele kabinet begin September zal bijeenkomen. Een incident Gisteren heeft zich aan de Duitsche grens een incident voorgedaan, waarvan het Tsjechoslowaaksche persbureau de volgen de lezing geeft. Even na achten passeerde een Tsjecho- Slowaaksche staatsburger van Duitsche nationaliteit Seifert genaamd nabij Hory Svati Kateriny de grens. Op Duitsch gebied werd hij aangehouden door een agent van den dienst der financiën, wien hij zijn vrij geleide toonde. Vervolgons toonde hij op verzoek van de zen agent zijn lidmaatschapskaart van de Henleinpartij. Hij verklaarde sigaretten bij zich te hebben, waarop de financieele be ambtc zeide, dat hij 200 mark boete moest betalen. Terwijl hij naar hot douanekantoor werd gebracht, wist, Seifert te ontsnappen en Tsjechoslowaaksch grondgebied te be reiken. Bij zijn aankomst te Hory Scati ver klaarde hij, dat de Duitsche beambte vier revolverschoten op hem had gelost, waar van een hem in de zij had geraakt. Alle hoop op Hitier gevestigd, aldus sprak Winston Churchill Zaterdag te Theydenbois in Essex. Hij zeide o.a. dat de wereld op weg is naar een nieuwe crisis. Een oorlog is ze ker niet onvermijdelijk, doch het gevaar is niet geweken, zoolang de groote Duitsche legers niet ontbonden zijn. Alle hoop is thans gevestigd op llitler. Te Perth heeft Inskip eveneens verklaard dat hij een oorlog niet onvermijdelijk acht te, omdat een mogendheid, welke zoo eensgezind is als de Britsche, een kracht heeft, welke door niets kan worden ge schokt. Wat betreft Tsjecho Slowakije zeide Inskip, dat de gebeurtenissen leiden naar een beslissing. Verzekeringsagent aangehouden. De Haagsche politie heeft den 37-jarigen verzekeringsagent W. A. M. aangehouden, die tot voor kort in dienst was van een te Rotterdam gevestigd levensverzekeringsbe drijf. Als agent van deze maatschappij heeft hij bij een bewoonster van Oegstgeest een lijfrente afgesloten, waarvoor zij f 5000 zou storten. Om dit te kunnen doen heeft de vrouw een groot aantal van haar effecten te gelde moeten maken waarna zij ten slotte het hedrag in contanten aan den agent heeft ter hand gesteld. Deze is kort daarna ontslagen en heeft het groote geldsbedrag niet aan de maatschappij afgedragen, doch onder zich gehouden. Toen de vrouw na ge- ruimen tijds niets van de verzerkering boorde, kreeg zij argwaan en wondde zich tot de politie. Deze arresteerde den gewezen verzekerings agent en bij huiszoeking bleek, dat de man reeds f900 van de gestorte som had opge maakt. De rest werd in zijn woning terug gevonden. Bij zij insluiting bekende hij, dat hij het geheele bedrag onder zich wilde houden en ten eigen bate aanwenden. Na botsing met wielrijdster. Gisteravond te kwart over acht is op den Rijksweg ter hoogte van Laren een botsing ontstaan tusschen een wielrijdster en een motorrijder. Mej. van der Hoop uit Laren wilde dicht bij de Drift per fiets den Rijksweg overste ken. Tegelijkertijd naderde uit de richting Baarn een motorrijwiel, bestuurd door den 2ü-jarigen H. C. Hoyer uit Rijswijk. De mo torrijder kon de wielrijdster niet meer ont wijken, waardoor een botsing ontstond. Bei den vielen tegen den grond. De motorrij der sloeg eerst tegen een kilometerpaal en bleef bewusteloos liggen. Een passeerende geneesheer uit Overijssel en een medicus uit Laren verleenden de eerste hulp en lieten de slachtoffers overbrengen naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren. Hier bleek, dat de wiel rijdster niets mankeerde, terwijl de motor rijder een bloedende hoofdwonde en een schédolbasisfractuur had opgeloopcn. De toestand van het slachtoffer is zorg wekkend. Monopoliehellingen worden niet verder verhoogd. Dorschbij- slag voor gerst? Omtrent de audiëntie, die een ver tegenwoordiger van den Nederland- schen Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw met den Mi nister van Economische Zaken heeft gehad, verneemt het Hsb., dat ver wacht mag worden, dat de schade, die de graanhandel, veehouders en alle bedrijven, die granen en meel verwerken, op de voorraadovereen- komsten hebben geleden, vergoed zal worden. Omtrent de contracten wordt vernomen, dat een onderzoek zal worden ingesteld en dat in gevallen waar schade veroorzaakt blijkt te zijn, alsnog op vergoeding kan wor den gerekend. Buiten de schade om, die veroorzaakt is door de voorraadovercenkomsten, die tot bijbetaling verplichten en buiten die welke geleden is op de contracten gerst, omdat dit artikel tengevolge van de sterke ver hooging der heffingen te duur werd tegen over ander veevoer en daardc--; niet ver kocht kon worden dan met groote sc'hadc —zullen ook de laatste verhoo"ringen der monopoliehefingen als zoodanig worden be zien. De Minister heeft verzekerd, dat geen enkele verdere verhooging der monopolie- heffing te verwachten is en dat als do richt prijzen niet bereikt worden, voor rogge nog op een denaturatielbijslag mag worden gerc kend. Invoering van dezen bijslag is vrij wel zeker. Voor gerst is een dorschhijslag niet uit gesloten, hoewel dit punt nog in onderzoek is omdat het. dit seizoen misschien te laat is om een dergelijken bijslag nog in te voeren. „Een schutse voor den troon van Oranje", zegt dr. Colijn. Zaterdagmiddag precies drie uur werden de groote bordesdeuren van Huis ten Bosch geopend en verscheen H. M. de Koningin om de hulde van de Landstormers, die in grootcn ge tale naar de residentie waren op gekomen, in ontvangst te neanen. De Koningin was gekleed in een licht-lila mantel, waarop een donke re vos, en droeg een lila hoed met pleureuse. Aan haar linkerzijde nam plaats reserve generaal-majoor H. de Iongh, inspecteur van den Land storm, die Hare Majesteit over de verschillende groepen zou inlichten. Ter rechterzijde' van de trappen stonden o.m. luitenant-gen. b. d. L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van den B. V. L. en eenige ministers. Het défilé van de Landstormers duurde precies 25 minuten. De burgergroepen mar cheerden op de muziek van het Haagsche po- litiemuzickcorps. Na afloop van het défilé betuigde H. M. de Koningin haar tevredenheid tegenover re serve generaal-majoor H. de Iongh, waarna de leden van de Nationale Landstorm Com missie aan de Vorstin werden voorgesteld. Herinnering. De secretaris, reserve-kapitein G. F. Bou- logne böod tenslotte aan de Koningin een bord van Delftsch blauw aan. Het bord stelt voor de familiegroep van H. K. H. Prinses Juliana, Z. K. II. Prins Bomhard en de jon ge Prinses Beatrix en bevat aan de achter zijde de volgende opdracht: 1898 1938. Ter gelegenheid van het veertigjarig Regceringsjubileum van Hare Majes teit Koningin Wilhelmina Hoogstde- zelve eerbiedig aangeboden door den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, met betuiging van groote dankbaar heid en onverzwakte trouw. Oogenblikkelijk na afloop van het défilé werden vele militaire en oud-militairen, die dragers zijn van de Militaire Willemsorde, door de koningin op Huis ten Bosch ont vangen. Herdenkingssamenkomst Aan het dcfié was een groote herdenkings samenkomst in de zalen van den Dieren tuin voorafgegaan, ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van den B. V. L. Onder de vele aanwezige autoriteiten be vonden zich o.m. luitenant-generaal J. H. Reijnders, chef van den Generalcn Staf, lui tenant-generaal Jhr. W. Roëll, oud-comman dant van het veldleger, vice-admiraal .T. Th. Furstner, chef van den Marinestaf en leden van do vloot- en legcrcommissie. Tal van sprekers voerden op deze bijeen komst het woord, o.m. de minister-president, dr. H. Colijn, die eerc-voorzitter is van de Nat. I.andstormcommissie. Dr. Colijn memoreerde het ontstaan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm in de Novemberdagen van 1918, toen er in Ne derland krachten werkten tegen onze staat kundige orde. Het ideaal van den B.V.L., is, al dus spr.. het handhaven van onze geestelijke goederen, van gezag en vrijheid. De BVL was bedoeld als een schutse voor den troon van Oranje. „Van dit ideaal zijt gij inderdaad trouw gebleven. De B.V.I, is een demonstratie van de volkseenheid niettegenstaande de ver scheidenheid van opvattingen, welke in ons volk leven", 1 Vertrek van Nandoe Athene 28 Aug. Aankomst te Band. 28 Aug. A'dam 28 Aug. Calc. 28 Aug. (terugreis) (heenreis) lJodhp" 28 Au*" Torenvalk jodhp 28 Aug. Basra 28 Aug. (terugreis) I I Buizerd \tlicne 28 Aug.'Basra 28 Aug. Valk LVIedan 28 Aug. [Rang. 28 Aug. (terugreis) I I Steeds meer gevallen, Te Schoonhoven, Leiden en Giessendam zijn in totaal 4 gevallen van kinderverlam ming geconstateerd. Te Rotterdam is de epidemie van dien aard, dat B. en W. het raadzaam hebben ge oordeeld, de scholen tot 12 Sept. a.s. te slui ten. De epidemie werpt een schaduw op de kinderfeesten, welke in de Maasstad ter ge. tegenheid van het Regeeringsjubileum zou den plaats hebben. O.m. worden de bios coopvoorstellingen in de feestweek, waarbij 65.000 kinderen zouden genieteii van de Na tionale Film, uitgesteld. Beperking is slechts een statis tische controle. Omtrent de invoerbeperking van haring in België vernemen wij nader dat deze lbj centiecring, welke zoowel den invoer, als den uit- en doorvoer van vctsche, gezouten en gerookte haring betreft, voorloopig slechts bedoeld is als een statistische coru trole, ten einde een inzicht te verkrijgen, in dn hoeveelheden, welke in- en uitgevoerd worden. Het ministerie van Economische Zaken; heeft zich in verbinding gesteld met de Bel gische regcering om te bereiken, dat de nor male gang van zaken zoo weinig mogelijk belemmering zal ondervinden. Het blijkt n.1. o.a., dat er nog verscheidene importeurs in België zijn, die nog geen invoervergunning hebben, zoodat het hun onmogelijk is, Ne- derlandsclie haring te importeeren Militaire toestellen neergestort, vele dooden. De Zondag en de Zaterdag van het verloopen weekeinde zullen als zwarte dagen voor de Europeesche burger- en militaire luchtvaart in herinnering blijven. Verschillende vliegtuigen zijn naar beneden ge vallen. Er zijn vele dooden te betreu ren. Tegen de bergen te pletter, Zaterdagmiddag is een escadrille van vijf Zwitsersche vliegtuigen, dat op weg was naar Lugano, waar een luchtvaartdag werd gehouden, in het kanton Schwyz in een dikken mist geraakt, ten gevolge waarvan vier der toestellen tegen de ber gen te pletter vlogen. De zes inzittenden van drie dezer machines werden gedood en de beide inzittenden van het vierde toe stel ernstig gewond. In dichten mist zijn bij Zilina in Slowakije twee militaire vliegtuigen tegen elkaar ge botst en omlaag gestort. De vier inzitten den zijn om het leven gekomen. Te Pan in Frankrijk zijn tijdens een nachtvlucht twee militaire \iiegtuigen neer gestort. Hierbij zijn totaal acht nienschen om het leven gekomen. Door midden gebroken. De Albatros, een vliegtuig dat een tocht over den Atlantischcn Oceaan zou maken, is in tweeën gebroken bij daling op het vliegveld Ilatfield (Engeland). De Alba tros had juist de laatste proefvlucht ge maakt voor een grooten tocht over den Oceaan zou worden ondernomen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Het toestel had een lading benzine inge nomen, welke ongeveer het dubbele was der hoeveelheid welke als maximum was toegestaan. Dreigementen der Italiaansche autoriteiten tegen boeren uit een grensgemeente. Steun der Fransche regeering gevraagd. Naar vernomen wordt hebben Italiaan sche autoriteiten Zaterdag .den burgemees ter van Isola, een kleine grensgemeente in het departement der Zee-alex Alpen, ervan in kennis gesteld, dat de Fransche onderda nen, die in het Italiaansche deel van het dal '."Mi Chastillon grond bezitten, hun lan derijen en boerderijen, die aan gene zijde van de grens zijn, gelegen, binnen 48 uur onvoorwaardelijk moeten verlaten. Er is hun een termijn van een maand gesteld om te verhuizen, hun vee weg te voeren en den oogst binnen te halen. Indien binnen dezen termijn niet aan het bevel is voldaan, zullen de militaire autoriteiten het gebied bezetten. De bevolking van Isola Hooft een pro test onderteekend, gericht aan den minister van binneniandscbe zaken, waarin de steun der regeering wordt geëischt.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2