ïiaacUbeljlexen, r Jubileum wandeltocht Maandag 29 Augustus 1938 Tweede Blad ^toddnleuLM De heer Schoeffelenberger had nog geen voldoende leergeld betaald Principe-kwesties Geen medelijden met de Emmastr.-bewoners Uit den geheimen raad geklopt? JJsegeeringsjubileum Reist per „ESONA" Ji. 77?. de 7\onin$ip ^gdJiclgeiioolen geeft uiting Aajri uk liefde voor ons Oranjehuis1. "Zgjndteer> geluR^vensch' telegram op het daivrvoor ontworpen^ jormulier. Het zomer-congres van Natuurhistorici Stedelijk Muziekkorps Winkelsluiting op 31 Aug. en 6 Sept» ViiAcAttij, De invoer van haring in België Texelsch nieuws Sterfgeval onder verdachte omstandigheden Zes fietsen vernield Geen motoren op de rijwielpaden Burgemeester Gaarlandt overleden Paradevlucht Br was geen vacantie-stemming meer in deze raadsvergadering. Een enkel lid, we misten slechts wethouder de Boer, de heer Terra en den gemeente-secretaris, zat zich nog te zon nen ergens aan het strand of in de bergen, maar overigens was college en raad voltallig. Er is door verschillende raadsleden vrij uitvoe rig geboomd over onbelangrijke punten en dat alles werd begeleid door den stadsbeiaardier, die genoeglijk te tokkelen zat in den toren van het monument. Het zal aanbeveling verdienen om geen raadsvergaderingen meer te houden als er een beiaardconcert gegeven wordt of geen beiaardconcerten te geven, als er raads vergaderingen zijn. Het een gaat door het ander verloren. Bovendien was het niet aardig van den heer Dito, toen de heer Schoeffelenberger fel stond te oreeren over de 5000 pegulanten die de gemeenteraad gaat „verbrassen" met de feestdagen,, dit betoog te begeleiden met „De Wip" van Franken en „Dom Jantje" van Praag. ik Ja, over die vijfduizend gulden gesproken. Het raadslid Schoeffelenberger maakte met zijn protest daartegen geen goede beurt. Direct na de vriendelijke installatie van Dr. Loesberg, als plaatsvervanger van den heer Bregman, trok de opposant van leer. Hij citeerde „Het Volk", hij schermde met de groote stad Haarlem en hij wond zich op over het feit, dat het college zich met een Jantje van Leiden van zijn vragen af gemaakt had, terwijl hij een taalkundige kwes tie maakte van ons opschrift, boven die vraag- beantwoording. Men kon zich nooit vergissen bij het stellen van vragen, aldus de heer Sch. De burgemeester ging met zichtbaar genoe gen den heer Schoeffelenberger te lijf (s.v.p. niet letterlijk op te vatten). Hij constateerde, dat Den Helder niet gesaneerd was en er ook niet aan dacht om gesaneerd te worden en dat Haarlem wel gesaneerd is. De Sch. pruttelde nog wat na, maar had overigens van dit argument niet terug, omdat zijn vragen daarop opgebouwd waren. Een principieele kwestie werd uitgevochten ten opzichte van een adhaesie betuiging met het adres van de samenwerkende onderwijzers organisaties aan den voorzitter van den Raad van Ministers, betrekking hebbende op ver laging van de leerlingenschaal voor het lager en uitgebreid lager onderwijs. De heer Uithol (nat. herstel) stond vrij sterk, toen hij zich principieel tegen deze adhaesie- betuiging verklaarde, omdat dit geval geheel tot de competentie van de volksvertegenwoor diging behoort en niet tot die van den raad. Sterk ook, omdat het college op dezelfde gron den adhaesiebetuiging weigerde aan een adres van het Ned. Comité van de Internationale vredescampagne aan Hare Majesteit de Ko ningin, om de regeeringen van alle volken uit te noodigen tot deelneming aan een op korten termijn uit te schrijven Derde Vredesconfe rentie. Hij vond steun bij den heer Van Zwijn- drecht (chr. hist.) en bij den heer Mulder (a.r.), terwijl daarentegen de heeren Smith (s.d.a.p.), v. d. Vaart (s.d.a.p.) en v. Loo (v.d.) wel voor adhaesiebetuiging aan het adres waren, in ver band met het groote belang, dat zij in deze maatregel zagen. „De zaak van het onderwijs leeft in het hart van het Nederlandsche volk", zoo zei de heer v. d. Vaart. Maar de zaak van den vrede ook, zouden we er aan toe willen voegen en als aan het een, om principieele redenen instemming geweigerd wordt, dan eischt de consequentie, dat hetzelf de standpunt ook ten opzichte van het andere adres wordt ingenomen. Hoe handig de wethouder de zaak ook tracht te voor te stellen en te verdedigen, in principe was het inconsequent. Met 13 tegen 6 stemmen besloot de raad evenwel het adresje te verzen den. De heer Uithol sprong op de bres voor de Emmastraatbewoners, die bij zwaren regenval last van overstrooming hadden. Een bewoner van deze straat, de heer Koopman, had in een adres aan den raad van dezen overlast van het water en zeer dramatisch verhaal opgehangen. ,,'t Was goed voor een roman", zei de burge meester, die er een stuk uit voorlas. De heer Uithol verdedigde het adres, maar bleef daarin alleen staan, want zoowel de Burgemeester als wethouder v. d. Vaart en de heer Mulder (a.r.), gaven hun ontstemming te kennen over het adres van den heer K., een ontstemming, die daarom te grooter was, omdat de heer K. zelf geen enkele maatregel genomen had, het euvel van den „waternshood" te bestrijden. Zijn dorpel lag „vriendelijk laag" voor het water, zijn roosters waren onbeschermd en daarover was men niet erg gestemd. Boven dien verklaarde de wethouder, dat de toestand heelemaal niet zoo erg was, de rioleering was niet slecht en een verandering aan de straat zou de zaak slechts ongunstiger kunnen ma ken. Besloten werd dus, dat de Emmastraatbe woners hun eigen boontjes maar moeten dop pen. Zij kunnen een paar laarzen aanschaffen of een buurtvlotje laten varen en 's zomers, bij sterken waterval, zwemwedstrijden organi- seeren van de le Emmadwarstraat naar het Koningsplein. De heer Schoeffelenberger maakte zich erg boos over het aanschaffen van den brandlad der, ten bedrage van 750 gulden voor 't Ly ceum. 't Is een prutswerk, slingerde hij wet houder Van der Vaart naar het hoofd Voor 150 gulden is een doelmatige ladder aan te brengen. Wethouder v. d. Vaart was allesbehalve ge stemd over deze critiek. „Daar had U mee in de commissie van bijstand moeten komen," zei hij, „maar toen hebt u gezwegen". Het argument van den heer Sch., dat hij toen geen pTijzen wist, weerlegde de wethou der met de papieren. Ook toen zweeg de oppo sant maar weer. Verslagen. Een amusant moment beleefde de raad nog bij de behandeling van de overplaatsing van onderwijzend personeel en de benoeming van een hoofd in verband met de stichting van een nieuwe O.L. school. De heer Uithol ging daarbij heel demonstra tief zitten op 't schellinkje. Hij maakte echter de fout, om eerst op de publieke tribune plaats te nemen, toen het op stemming aan kwam voor een hoofd van de Tuindorpschool, waarvoor de heer R. Gravemaker benoemd werd. Maar hij had mede zijn sanctie verleend aan de overplaatsing van den heer N. Muts als hoofd van school Tuindorp naar de nieuwe school. En daar ging 't juist om. Mr. Mulder oefende critiek op de houding van den heer U., die hij onjuist vond. Nu de raad besloten heeft tot stichting van de school, hebben de leden dat besluit uit te voeren. Eveneens vergaloppeerde de heer Uithol zich, toen hij de opmerking maakte bij de splitsing van de examenklasse der U.L.O.- school, door de aanstelling van een kweeke- ling met hoofdacte, dat het gemeentebestuur nu inconsequent was, daar het een zelfde geval betrof als waarvoor hij, in de vorige raadsvergadering, bestreden was. De Burgemeester zoowel als dr. Feenstra Kuiper maakten hem er op attent, dat hier wel degelijk een groot verschil was. Hier wordt geen boventallige leerkracht aange steld, doch het geldt een verhooging van de exploitatiekosten, die noodzakelijk is. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Een kleine verandering in de politieveror dening maakt het mogelijk, dat tijdens de feesten vreugdevuren ontstoken mogen wor den, mits natuurlijk toestemming van de po- litioneele autoriteiten daarvoor is verleend, anders zouden de Jutters misschien midden in de Spoorstraat hun „vreugde in vuur" uiten. En daartegen zal de politie waken. sfc Bij de rondvraag vroeg de heer Uithol hoe of het mogeüjk was, dat mededeelingen uit den geheimen raad in de Noorderpost (r.k.) terecht waren gekomen. Het was niet voor het eerst, dat er een lek was geconstateerd en hij verzocht den burgemeester daartegen maatregelen te nemen. Verschillende andere raadsleden gaven daar buiten de vergadering ook hun ontstemming over te kennen. Als het lek niet gedicht werd, zouden zij hun geheimhouding niet meer verplicht achten. Record aantal deelnemers. Bovengenoemde tocht, welke op 6 Sept. a.s. wordt gehouden en georganiseerd is door de plaatselijke wandelsportvereenigingen, onder auspiciën van het Centraal Oranje-Bestuur, belooft een groot succes te worden. De na volgende vereenigingen, met een totaal van pl.m. 1400 leden, waaronder begrepen 200 individueelen, zullen hieraan meedoen. Militaire groepen: Held. Burger wacht: Kustartillerie; Hr. Ms. Schorpioen; Hr. Ms. v. Speijk; Vliegkamp de Kooi. Burgergroepen: W.S.V. De Jutter; W.S.V. de Zilvermeeuw; W.S.V. de Volhar ding; Oranjegarde; Gymnastiekver. O.K.K.; Korfbalvereeniging Den Helder; Voetbalver. H.R.C.; Roode Kruis; Korfbalvereeniging E.L.T.O.; Marine Hospitaal; Post en Tele graaf; Buurtver. Emmastraat; Drankbestnj- aings-Comité; Groep „Wijma"; Ambachts school; Groep ouderen Speeltuinver. Oude Helder; R. Kath. Voetbalvereeniging; Bijzon dere Vrijwillige Landstorm. Jeugdvereenigingén: Speeltuinver- eenigingen afd. Centrum, Tuindorp en Visch- markt; Gijmnastiekver. O.K.K.Voetbalver. H.R.C.; Jongens Feest-Comité „Tuindorp"; Padvinders De Jutter groep 1 en 2; Ned. Padvinders Gilde; Padvindsters en Padvinders van het Leger des Heils; Ned. Chr. Pad vinders Vereeniging; Jeugdgroep „Wijma"; Jeugdgroep School 14; Chr. Jongs Club; Ge reformeerde Jeugdclub; Driehoeksmeisjes; R.-Kath. Padvinders. Voor den aanvang der wandeltocht zal door de wandelcommissie, namens alle deelnemers, een krans worden gelegd bij het» borstbeeld van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. Van iedere deelnemende vereeniging is een deputatie van 3 personen aanwezig, terwijl de Held. Burger wacht een eere-haag zal vormen. Voor en na de kranslegging zal het carillon bepeeld worden door den stadsbeiaardier. Zooals bekend, zijn voor dezen tocht ver schillende extra prijzen beschikbaar gesteld voor die groepen, welke den- besten alge- meenen indruk maken. Prijzen zijn o.m. aan geboden door den Edelachtbaren Heer Burge meester, den Hoog Edel Gestrengen Heer Commandant der Marine; Centraal Oranje- Bestuur; plaatselijke wandelsportvereenigin gen; fa. Beemsterboer, Keizerstraat; J. v. d. Witte, Keizerstraat en Drukkerij de Boër. De route, welke deze ongetwijfeld zeer lange en kleurrijke stoet zal volgen, kunt U vinden in de uitgegeven feestgids. Indien het weer zijn medewerking niet zal onthouden, zal de prijsuitreiking plaats vinden op het terrein der voetbalvereeniging HFC Helder aan de Sportlaan, en wel door den Edelachtbaren Heer Burgemeester. Op dit terrein is voor een elk gratis toegang. Voor zoover noodig, verwijzen wij de indi- vidueele wandelaars naar de in dit nummer voorkomende advertentie, waarin hen wordt verzocht de startkaarten te komen afhalen op Dinsdagavond tusschen 7 en 9 uur bij den heer A. Wiersma, Hector Treubstraat 14. v&n naar Schoorl, Alkmaar, A'dam Retour 0.55 0.65 1.10 De netto opbfengst fèrnl iep goede aan Jeugdorganisaties het Tlederlöpdsche Jeugd- leidersinstituut en de Ctcademie voor /icharoelyKe Opvoeding Begunstigd door uitgelezen weer zijn Zater dag de 112 deelnemers aan het congres van de Nederlandsche Historische Vereeniging in onze stad gearriveerd. Het is voor de eerste maal, dat een congres van deze vereeniging in Den Helder plaatsvindt en wij zijn ervan over tuigd dat deze Natuurhistorici, die van alle deelen van ons land zijn gekomen van onze omgeving zullen genieten. Zij toch zijn men- schen, die de natuur met andere oogen zien dan de doorsnee en voor hen is onze omgeving zeker rijk aan interessante bijzonderheden. Deze jaarlijksche bijeenkomsten worden niet beschouwd als een studiereisje, integendeel, het is louter een genoegelijke vacantietrip naar het een of ander mooi gedeelte van ons land, waar men natuurlijk wel zoo veel mogelijk van flora en fauna geniet. Zoo is men Zondag naar Texel geweest, ter wijl men vandaag een bezoek zal brengen aan het Zwanenwater. Voor morgen staat er een excursie op het programma naar de Wierin- germeerpolder, de mooiste plekjes worden op deze manier in een paar dagen bewonderd. Zaterdagmorgen werd den deelnemers een lunch aangeboden in het badhotel, waar de plaatselijke voorzitter, de heer Nijkamp, een welkomstwoord sprak. De tweede secretaris Dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem beant woordde het hartelijke toespraakje van den heer Nijkamp. De officieele ontvangst door het gemeentebestuur. Zaterdagmiddag om vijf uur vond de offi cieele ontvangst ten stadhuize plaats. Het was de burgemeester, die hier het wel komstwoord sprak. Het deed hem een groot genoegen, de 112 congressisten te mogen welken heeten. Wij zijn erkentelijk, dat gij tot ons gekomen zijt. De afd. Den Helder van Uw vereeniging doet hier buitengewoon mooi werk voor dé volksgemeenschap. Gij zijt menschen, die de natuur beter kent dan een ander. Gij kent de geheele flora en fauna van Nederland. Toch zal ik U morgen een lesje geven. Ik zal de dames een raadsel opgeven in verband met de natuur, waarvan zij denkelijk de oplossing niet zullen weten. Deze woorden werden met een hartelijk gelach begroet. U zult in Den Helder op het oogenblik won derlijke dingen zien. Aan iedere boom groeien n.1. Oranjeappels. De burgemeester wijst er dan op. dat Den Helder vaak zoo verkeerd wordt beoordeeld door hen, die de stad niet kennen. Maar juist, zoo zei de heer Ritmeester, omdat wij zoo nauw in verband staan met de defensie van Nederland en Indië, voelen wij ons voor 100 Nederlander. Op het gebied van wetenschap en volksont wikkeling wordt getracht zoo veel mogelijk te brengen. Gij zult hier veel merkwaardigs aan treffen. Ik hoop, zoo eindigde de burgehieester zijn toespraakje, dat dit reisje U tot leering mag zijn en dat gij zult zeggen: „Wij komen hier nog eens terug" Ik heet U van harte welkom en wensch U een paar prettige dagen toe. Het was de Alg. voorzitter Dr. Joh. H. van Burkom, die het gemeentebestuur voor de hartelijke ontvangst bedankte. Ik ben dankbaar voor de woorden, die U tot ons gesproken hebt; duidelijk is gebleken, dat U een open oog hebt voor de natuur. Ik hoop ailecn, dat de dames morgen op de excursie niet aan een stuk zullen denken aan het raadsel dat U op zult geven. Wij hebben reeds gemerkt hoe het gemeen tebestuur hier werkt voor verfraaiing van plantsoenen. Wij hebben de Donkere Duinen bezocht en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat gij streeft in de richting, die onze vereeni ging zich gesteld heeft. Wij zijn U dankbaar voor den krachtigen steun, die gij onze afd. hebt gegeven bij de oprichting van het Natuurhistorisch mu-seum. Nogmaals bedank ik U voor Uw gastvrij onthaal en voor het feit dat gij enkele uren van Uw weekend er aan hebt gegeven om ons welkom te heeten. Hierna worden de aanwezigen op een glas wijn en gebak onthaald. Tot 6 uur bleef men dan in de trouwzaal van het raadhuis gezellig bijeen. Wanneer het weer dezelfde medewerking mag blijven verleenen zooals het deze twee dagen gedaan, zijn wij ervan overtuigd dat het bezoek aan Den Helder en omgeving voor de Natuurhistorici een aangename herinnering zal blijven. Zaterdagavond had de officieele vergadering plaats, welke geheel aan huishoudelijke kwes ties gewijd was. Zondagmorgen maakte men met een groep van bijna 120 deelnemers een tocht naar Texel. In de morgenuren werden de slikken en de Eendrachtspolder, 's middags de duinen van de Slufter tot de Muij bekeken. Teruggekeerd in Den Helder, had het offi cieele diner plaats in het Badhotel, waar o.a. gesproken is door den Alg. Voorzitter Dr. Van Burkom, die in de eerste plaats den burgemeester en in de tweede plaats de leiders welkom heette. Ook bracht hij dank aan het afdeelingsbestuur voor de uitstekende organisatie. In een geestig speechje bedankte de burgemeester voor de gesproken woorden en wenschte hij de deelnemers nog aangename dagen toe. Tenslotte prak de heer Nijkamp als voorzitter van de afdeeling. Onder het diner werd een telegram van hulde gezonden aan H.M. de Koningin, de Beschermvrouwe van de Vereeniging. Beschermheer Burg. G. Ritmeester Dir.: Joh. F. Pala Eere Voorz.: L. van Loo Feestprogramma op Woensdagavond 31 Aug. 1938 n.m. van 78 uur (in de muziektent Jülianapark) ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin. 1 Wilhelmus van Nassouwe arr. Dr. L. Walter Boer 2 „Heil Oranje" Feestmarsch M. Kleij 3 Die Beiden Blinden, Ouverture E. H. Mehul 4 Roses of Picardy.wals Haydn Wood 5a Het beleg van Bergen op Zoom 5fcr Strijdzang der Geuzen (1570) 6 My Regiment, marsch H. L. Blankeberg 7 Fantasie op motieven van Franz Schubert arr. Albert Floris. 8 De Koningin Verjaart Joh. F. Pala 9 Wien Neerlands Bloed Wilms Verzoek der Middenstands vereeni gingen. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat uitgaande van de besturen der beide Middenstandsvereenigingen het verzoek gericht wordt tot de middenstanders hun zaken op 31 Augustus en 6 September, voor zoover mogelijk, te sluiten. Dit in verband met het in de gelegenheid stellen van het personeel ter bijwoning van de feestelijkheden. NAAR SCHOORLDAM EN ALKMAAR. Woensdag voor het laatst per ESONA. Wij vestigen er de aandacht op, dat Woens dag a.s. voor het laatst gelegenheid zal bestaan zich Alkmaar- en Schoorldamwaarts te be geven per „Esona". Ongetwijfeld zullen ver scheidene stadgenooten van deze goedkoope ge legenheid nog eens gebruik maken. EEN TRAGISCH GEVAL. Gisterenochtend werd de heer Dekker, wo nende aan den Kanaalweg, bij het aanslaan van een motor plotseling onwel. Bij kennissen, waar hij binnenging om wat op verhaal te ko men, overleed hij echter, hoogstwaarschijnlijk ten gevolge van een hartverlamming. Een flauwe aardigheid. Een stel jongelui, die Zaterdagavond met vuurwerk de Spoorstraat onveilig maakten, werden naar het hoofdbureau meegenomen, waar procesverbaal tegen hen werd opge maakt. De jongelui schijnen nog niet te besef fen hoe gevaarlijk het is om zich met derge lijke flauwe aardigheden op te houden. Door auto aangereden. Gisterenmiddag werd een jongetje van 8 jaar, zekeren N. V. D. B. door een auto aangereden. De bestuurder van de auto trof geen schuld. Het jongetje was n.1. op den rijweg aan het spelen. Gelukkig liep het ongeval goed af, het kind werd licht aan het achterhoofd gewond en door dr. Buchli Fest verbonden. Aanrijding. Zaterdagmiddag had in de Spoorstraat een aanrijding plaats tusschen een bakfiets en een paard en wagen. De bakfiets werd beschadigd. Omtrent de beperking van den invoer van haring in België verneemt de N.R.Crt. nader, dat deze licentieering, welke zoowel den in voer als den uit- en doorvoer van versche, gezouten en gerookte haring betreft, voor- loopig slechts bedoeld is als een statistische controle ter verkrijging van een inzicht in de hoeveelheden, welke worden in- en uitgevoerd. Het ministerie van oeconomische zaken heeft zich in verbinding gesteld met de Bel gische regeering om te bereiken, dat de nor male gang van zaken zoo weinig mogelijk belemmering zal ondervinden. Het blijkt namelijk o.a.. dat er nog verscheidene impor teurs in België zijn. die nog geen invoerver gunning hebben, zoodat het hun onmogelijk is, Nederlandsohe haring te importeeren. VISCHHALLEN TE IJMUIDEN OP 6 SEPTEMBER NIET GESLOTEN? Reglement laat het niet toe. Op 6 September zijn de staats- en andere overheidsbureaux en instellingen gesloten. Tot de weinige uitzonderingen behooren de visch- hallen te IJmuiden. Het Reglement laat nu eenmaal sluiting niet toe op andere dan de aangegeven feestdagen. In dit geval zou toch wel een uitzondering gemaakt kunnen worden, schrijft het Hbl., nu zoowel reeders als handelaren hebben medege deeld, dat zij zich met de sluiting zouden kun nen vereenigen. Misschien is er nog een oplossing voor te vinden, In den loop der vorige week is in den pol der 't Noorden een knaapje van 4 jaar, 't kind van een ongehuwde moeder, die zich hier uit Amsterdam is komen vestigen, vr(j plotseling gestorven, 't Geen bij den behand»- lenden geneesheer, de politie en vooral bij de omwonenden zeer verdacht voorkwam, 't Ingesteld onderzoek heeft tengevolge gehad dat de moeder is gearresteerd, en in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Den Burg is gevangen gehouden en Zaterdagmorgen naar elders is vervoerd. Vermoedelijk heeft men hier te doen met een geval van wor ging. Zondagmorgen zijn, tijdens de Vroegmis in de R.K. Kerk te Den Burg, door een onvoor zichtig rijdenden bestuurder van een melk- auto, die van den Hoorn kwam, niet minder dan zes rijwielen vernield. Het schijnt dat 'n aldaar parkeerende luxe-auto het verkeer be lemmerde. De rijwielen waren tegen een tuin muur geplaatst. Het geval is ter kennis ge steld van de politie die de zaak onderzoekt. Ook verschillende zomergasten waren door dit onprettig voorval ernstig, gedupeerd. Een zoon van den heer C. W. te Den Burg werd Zaterdag, toen hij zich met een motor rijwiel op een der rijwielpaden bevond, ver- baliseerd. Dit is een overtreding, die hier dikwijls voorkomt... men is dus gewaar schuwd. Te Gouda is gister na korte ongesteldheid op 58-jarigen leeftijd overleden Burgem. Gaarlandt. De overleden was ook enkele jaren Burgemeester van Texel en bevond zich juist in de eerste jaren der Mobilisatie in onze gemeente. Vooral dezen tijd werd van een Burgemeester van een gemeente als Texel, die een flinke militaire bezetting kreeg en begrensd werd door de stelling Den Helder zeer veel gevraagd. De heer Gaarlandt wist zich op voortreffelijke wijze door de moeilijk heden heen te slaan en nam ook ruim deel aan de Maatsch. Instellingen die tot stand kwamen om de nooden ontstaan door de Mo bilisatie te lenigen. Ook was de overledene een der oprichters van de Sportsereen. „Texel" HANGAR VOOR MILITAIRE VLIEG TUIGEN OP HET VLIEGVELD TEXEL. Vorig jaar was tijdens de zomermaanden een afdeeling Soesterbergers op het vliegveld Texel in Eierland gedetacheerd. De proefne ming slaagde uitnemend, schrijft het „Hbl." boven de Vliehors vonden de militaire vlie gers een ideaal oefenterrein zoodat ook dit jaar een detachement van Soesterberg kwam. Daartoe werden op het vliegveld tijdelijk ten tenhangars opgeslagen voor de militaire toe stellen. Ook de manschappen werden in tenten ondergebracht. Naar het blad verneemt, ligt het thans in de bedoeling op het vliegveld ten behoeve van de vliegtuigen een permanente hangar te doen bouwen. De plannen bevinden zich reeds in vergevorderd stadium. Hieruit valt dus af te le*den, dat voortaan ieder jaar een afdeeling van Soesterberg naar Texel zal komen. Tot besluit van het défilé der weermacht. Omtrent de paradevlucht tot besluit van 't défilé der weermacht voor H.M. de Koningin op heden Maandagmiddag vernemen wij: Ongeveer 14.30 starten de deelnemende vliegtuigen van de koninklijke landmacht van Soesterberg, behoudens een jachtgroep, welke van Schiphol vertrekt. De deelnemende vlieg tuigen der Koninklijke marine starten van Ypenburg. De vertrekuren zijn zoo geregeld, dat de defileercolonne tijdig wordt gevormd op een circuit boven de Kager plassen. Hoogte on geveer 400 meter. De defileer-colonne bestaat uit: 1 commando-groep van 3 vliegtuigen, waarin de commandant van de gezamenlijke luchteskaders (in totaal ongeveer 90 vlieg tuigen), de reserve-luit.-generaal M. Raay- makers, inspecteur der militaire luchtvaart, met beperkten staf. Het eskader der Koninklijke Marine, aan gevoerd door den officier vlieger der 1ste klasse, D. J. R. Beugeling, bestaande uit een colonne gevormd door drie afdeelingen van 5 vliegtuigen, typen fokker CV Kool hoven FK 51 (tot 15 vliegtuigen). Het eskader der Koninklijke Landmacht, aangevoerd door den commandant der lucht- vaartafdeeling, den luit. kolonel F. A. van Heijst, bestaande uit 2 groepen F.K. 51 vlieg tuigen, 2 groepen C.V. vliegtuigen, elk dezer groepen samengesteld uit 2 afdeelingen van 7 vliegtuigen. Voorts een groep van 11 Fokker C vlieg tuigen, in gesloten formatie, gevormd door de jachtgroep van Schiphol en een groep der modernste vliegtuigen, samengesteld uit een luchtkruiser Fokker T V en 4 l-persoons jachtvliegtuigen Fokker D 21. Op het op Zaterdag gehouden examen te 's-Gravenhage, slaagde de heer L. Rietveld voor de acte M.O. Schoonschrijven. Geen plaats om te bivakkeeren. Een aantal jongelui, die zich in portieken in de Spoorstraat genesteld hadden, werden be keurd. De versiering was te laag. De straatversiering in de Vlamingstraat, die met zooveel zorg werd aangebracht, is Zater dagavond door een vrachtwagen beschadigd. Daar door de politie de hoogte waarop de ver siering moest worden aangebracht, op 4 m 25 werd gesteld en men in de Vlamingstraat zich hier niet veel van aangetrokken heeft, kan men aan dit geval niets doen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5