Felle aanvallen der rechtsche troepen Daladier overwinnaar Matrozen rijden vrouw aan Leeuw verstoort kerkdienst De Alkmaarsche Kaasmarkt De motorraces SPANJE Ik heb 't gewonnen, zegt Franco Rusland houdt Duitsche schepen aan Recht en macht Deserteur op Texel aangehouden Mileüek Uit onze Omgeving VERWOEDE STRIJD AAN HET EBRO- FRONT. - ZEESLAG IN DE STRAAT VAN GIBRALTAR. De strijd aan de Ebro duurt voort. Men kan zelfs zeggen, dat de aan val der rechtschen beschouwd moet worden als de grootste van dezen oorlog, zoowel met het oog op de sterkte der deelnemende troenen als op de hevigheid van het vuur van geschut en luchtmacht. De recht sche troepen zijn iets gevorderd en blijven druk uitoefenen. Radio Nacional (Burgos! heeft of ficieel gemeld, dat de verliezen van de regeerinnstroepen tijdens den strijd aan den Ebro bedragen: 16.039 dooden, 10.584 gevangenen, 4500 ontvluchten, in totaal dus 31.000 man. Optimistische regeeringsberichten. Aan het front van Estreimadura blijven de regeeringstroepcn oprukken, terwijl na- hij Puente del Arzogispo de troenen van Franco oprukken in Noordoostelijke rich ting. Op het oogènblik wordt gestreden bij Belvias de la Jara, 25 K.M. ten Zuidoosten van Puenta de la Jara. Uit Burgos wordt gemald, dat de rema< ringstroenen, die hij Zuiar aanvielen, zijn ter„"-"p.slagen. Be berichten van de regee ring over overwinningen aan het Estrema- durafront worden te<»owesnrokon. Van 1 Januari tot 26 Augustus 1938 zijn 405 rechtsche vliegtuigen neergehaald. Be regeeringsaanhangers hebben er slechts 87 verloren. Tn het gehecle iaar 1937 hebben de regeeringstroenen slechts 296 vijandelijke toestellen neergehaald. Zeeslag in de Spaansche wateren. Zaterdag is de José Luiz Biaz, een torpe dojager der Snaansche regeering twee en een half uur in verwoed gevecht geweest met oorlogsschepen der rechtschen in de straat van Gibraltar. Be jager is zeer be schadigd. dorh kon nog op eigen kracht de haven van Gibraltar binnenloopen. Er zijn 32 man gedood, volgens den commandant van de José Luiz Biaz. meerendeels rechtsche gevangenen. De dooden zijn over boord. gezet. Be. Britsche torpedojager „Vanoc" heeft het stoffelijk overschot naar een punt. vijf mijl ten oosten van Europapunt gebracht, waar het gevecht is geleverd en hier kregen de gesneuvelden hun zeemansgraf. Be ge zagvoerder van de „Jose Luiz Biaz" bevond Tfrh aan boord van de „Vanoc". Gedurende de plechtigheid hadden alle Britsche oor logsschepen in de haven de vlag halfstok geheschen. Men veronderstelt, dat de „José Luiz Biaz" te Gibraltar geïnterneerd zal worden. Een besluit is nog niet genomen. En niemand mag hem de vruch ten der overwinning ontnemen. In een exclusief interview met Reuter heeft Franco o.m. verklaard, dat het natio nalistische Spanje gewonnen heeft en nie mand of niets zal toestaan haar van de vruchten der overwinning te berooven. Ten aanzien van het niet-inmengingsplan zeide Franco, dat de ontstane misvattingen veroorzaakt waren door een onbekend zijn met de werkelijkheid en door het feit. dat hef belanghebbende land niet vertegenwoor digd is in het lichaam dat het plan opstelt. Tn zijn verklaring heeft Franco verder nog gezegd de oplossing van het vraagstuk der terugtrekking van vrijwilligers moeilijk, doch niet onmogelijk is'te achten. Hij herin nerde er aan, dat hef rechtsche Spanje de terugtrekking beeft voorgesteld van gelijke groenen van 10.000 vrijwilligers. Hij voegde hieraan toe: „Wii streven naar den vrede in Europa en hebben deze reeds van den aanvang af geproclameerd. Onze viianden daarentegen hebben medege deeld. dat zij een F.uropeeschen oorlog zou den ontketenen indien zij verloren zouden zijn." Zonder buifenlandsche vrijwilligers zou cle oorlog reeds in November 1936* geëindigd zijn geweest, daar het roode leger voor de poorten van Madrid verslagen was. Be komst van 4000 man internationale troepen heeft een verlenging van den oorlog en den tegenstand mogelijk gemaakt. Na stappen te Moskou twee er van vrijgelaten. De Duitsche ambassadeur te Moskou heeft Donderdag een bezoek gebracht aan I.itwi- nof, doch het gesprek heeft geen betrekking gehad op de kwestie der Sudctcnduitschers. De ambassadeur heeft geprotes teerd tegen de in beslagneming van drie Duitsche koopvaardijschepen door Sovjets in de Berentzzee. Twee dezer schepen werden reeds weer vrijgelaten. Men verzekert voorts op de Duitsche am bassade, dat de ambassadeur op 22 Augus- teus, van verlof teruggekeerd, een bezoek heeft gebracht aan Litwinof en dat indien de Tsjechische kwestie bij die gelegenheid al besproken werd, dit slechts in algemeenc termen is geschied, daar tal van onderwer pen aan de orde zijn geweest. Ook de communisten willen me dewerken Echter: handen af van de 40-urige werkweek. In de vergadering, welke de Fransche mi nister president Daladier heeft gehad met het Volksfront, beeft hij een beroep gedaan op de arbeidersklasse om een helder begrip te toonen voor de eischen des tijds. De communisten hebben geantwoord, dat men van de arbeidersklasse alles gedaan kon krijgen, wanneer men slechts garandeerde, dat de huidige sociale wetten van kracht zouden blijven. Omtrent de besprekingen der linksche frac ties wordt nog gemeld, dat de radicaal-socia listen hun goedkeuring hebben gehecht aan de drie eerste paragrafen van de motie van de socialisten, waarin de linksche fracties het met den ministerpresident eens verkla ren te zijn over de handhaving van de huidi ge meerderheid, de sociale wetgeving, alsme de over de noodzakelijkheid de productie in het belang van de veiligheid en het bedrijfs leven des lands te vergrooten. Met betrekking tot de twee volgende paragrafen van de mo tie, betreffende eventueele afwijkingen van de wet op de 40-urige werkweek en andere maatregelen, die aanbevolen worden om de productie te vergrooten, hebben de radicaal socialisten zich niet willen binden doer hier voor te stemmen, alvorens Daladier, die niet te bereiken was, er zijn instemming mede had betuigd. Het internationale recht is geen rustig bezit! Het is ijdel idealisme, om bij de regeling van de rechtsverhoudingen het element van de macht te ver- waarloozcn, aldus minister Goseling in een rede, welke hij heden uitsprak voor het congres der International Law Association, dat te Amsterdam gehouden wordt en zich bezighoudt met de beoefening en bevordering van het internationaal recht. „Doch het is een fatale dwaling", zoo ging de minister voort, „te mccnen dat men rechtsregelen, laat staan een internationaal rechtssysteem zou kunnen opbouwen alleen op een bepaalde machtspositie van het oogènblik. Het congres staat dan ook voor zeer groo- te moeilijkheden bij de vervulling van zijn taak. Nederland herdenkt binnenkort het hon derdjarig bestaan van zijn Burgerlijke Wet geving, welke onlangs door een professor „een rustig bezit" genoemd werd. Dat het internationale recht óók een „rustig bezit" is kan men niet zeggen! Slechts do erkenning, dat ook in het ver keer tusschen de volken, en tusschen de bur gers der verschillende staten rechtsregelen de verhoudingen behooren te beheerschen, kan ook op het gebied van hot internationaal recht meer rust brengen." Gistermiddag pl.ni. twaalf uur heb ben twee matrozen uit Den Helder, gezeten op een tandem, op den Rijks weg Den HelderStolpen een 40-ja rige vrouw aangereden. Het slachtoffer werd bij café Bak ker aan de Stolpen binnengedragen. Dr. van Slootcn (St. Maartensbrug) verleende de eerste hulp, de vrouw wérd vervolgens naar Den Helder vervoerd. Tegen de matrozen is proces-ver baal opgemaakt door veldwachter Iloman van Schagcrbrug. Geestelijken vluchten, bezoekers vallen flauw. Sittard op stel ten. In Sittard wordt op het oogènblik kermis gehouden, de St. Rosakermis, zoodat de markt uit den aard der zaak vol met kra men e.d staat. Hier is ook het circus „Fri- so" opgesteld. Het waren twee uit dit circus ontsnapte leeuwen, die Zondagochtend groo- te consternatie teweeg hebben gebracht. Om half acht was een temmer van het circus bezig het hok .van twee leeuwen schoon te. maken. Hij had bierbij het hek in de tralies op een kier laten staan. Hierdoor wisten beide leeuwen te ontsnappen. Een van de woestijnkoningen liep het cir cus in, wandelde daar over de banken, ver volgens kroop hij onder het tentdoek door naar buiten en tippelde op het buitenterrein rond. steeds achtervolgd door den temmer. Be leeuw sprong over een schommel en kroop onder wagens door, waarna men hem tenslotte met touwen kon grijpen en naar zijn hok terug kon brengen. De kerk in. De hveede leeuw is regelrecht de St. Michielskerk, die op de markt staat, ingeloopen. In deze kerk, die stampvol was, werd juist de hoog mis gecelebreerd. De leeuw stootte met zijn kop den menschen opzij, liep eerst naar het middenschip, toen even naar rechts naar den kant van de biechtstoel, vervolgens naar het middenschip terug en zoo naar het allaar en het koor op, waar hij eenige kandelaars en kaarsen om stootte. Begrijpelijkerwijs bracht deze vreemde be zoeker een groote consternatie teweeg. De menschen vluchtten de kerk uit. De geeste lijkheid, die den dienst leidde, vluchtte toen de leeuw in de buurt van het altaar kwam, de sacrestie in. Ondertusschen hadden menschen van het circus ook naar dezen leeuw een achtervol ging ingezet en men slaagde erin het dier met touwen te grijpen en het zoo uit de kerk te sleepen, iets wat de vluchteling ge willig toeliet. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Slechts zijn eenige personen van schrik flauw gevallen. Had zich twee jaar schuil gehou den. De politie te Texel heeft een 22-jarigen jongeman, zonder vaste woonplaats, gear resteerd, die in 1936 opgeroepen was als ge woon dienstplichtige in het garnizoen te Harderwijk, maar die aan dezen oproep geen gehoor had gegeven. Twee jaar lang heeft, aldus het Hsb. de jongeman te Amsterdam zich bij de verschillende vrienden schuil we ten te houden. Voor kort vestigden zijn ouders, die in een woonschuit voeren, zich op Texel. De jonge man is toen eveneens naar Texel gekomen, waar hij werd aangehouden. Hij is naar Den Helder overgebracht; de militaire politie stelde hem in arrest. Het subsidie, ter verlaging van de wik- en weegloonen van 7 op 4 cent, opgezegd? Verhooging der wik- en weegloonen tot het oude peil niet te verwachten. Naar we vernemen staat het vast, dat het subsidie, dat over de jaren 1937 en 1938 uit het I.andbouw-Cri- sisfonds aan de gemeente Alkmaar ter beschikking werd gesteld, ten einde de wik- en weegloonen te kun- verlagen van 7 op 4 cent, na 1938 niet verder zal worden uitgekeerd. Als gevolg van een en ander zal de ge meenteraad aanstonds voor een moeilijke beslissing worden geplaatst. Immers, door een en ander ontstaat een extra-jaarlijksch.- tekort ad f 4000. Zooals te verwachten was, worden op het oogènblik in Alkmaar overal klaagliederen aangeheven, omdat men vreest, dat een eventueel terugbrengen dor wik- en weeg loonen op 7 cent een sterke teruggang van de aanvoeren met zich zal meebrengen. Sommigen zien de markt reeds geheel verdwijnen! Intusschen mogen we wel vaststellen, dat een verhooging der wik- en weegloonen op het oogènblik een dwaasheid zou zijn. Bij informatie bleek ons, dat ook bij de overheid de opvatting heerscht. dat verhoo ging der wik- en weegloonen een absurdi teit zou zijn, die buiten de practischc mo gelijkheden blijft. De moeilijkheid bij de Alkmaar sche kaasmarkt zit ten deel daarin, dat, de onkosten betrekkelijk hoog zijn. Deze onkosten houden verband met den gchcelen opzet van de markt en zouden stellig te reduceeren zijn door de markt te niodcrniscc- ren. Dit laatste zou echter het aparte karak ter verloren doen gaan, dat men juist wenscht te behouden. Dat onder deze omstandigheden van winst maken voor de stad gelijk vroeger ge schiedde, geen sprake meer kan zijn, ligt voor de hand. De winst zit in het vreemde lingenverkeer en dit vormt een post, die moeilijk onder cijfers is te brengen. Onverstandig van den gemeenteraad dunkt het ons, dat deze destijds niet is over gegaan ,tot do oprichting van een moderne kaasbeurs naast de kaasmarkt. Deze eerste had, zoo ze economisch was opgezet, wellicht voldoende voordeden kunnen afwerpen om de nadoelen der markf te dekken. Zulk een officieel gevestigde kaasbeurs zou op zichzelf heel logisch zijn geweest. Groote fabrieken kunnen niet wachten. Verkoopen echter moeten ze en de stedelijke overheid, die deze feiten miskent, en niet daarnaar handelt, vergist zich. Naar wc vernemen hebben B. en W. zich thans in verbinding gesteld met de Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer. We gelooven echter, dat Alkmaar wel aan gewezen zal zijn op eigen krachten. De wik- en weegloonen verhoogen kan men niet, daarover bestaat geen twijfel. Alk maar zal het nadeelig saldo moeten bijpas sen en zou dit wellicht kunnen terugverdie nen, indien het doet, wat van een centraal gelegen stad mag worden verwacht: zich te maken tot het centrum van den geheclcn handel en niet van een klein deel, wellicht 15 of 20 pet. daarvan. Kampioenschapen K.N.A.U. Aan de-gisteren op de Amsterdamsche sin- telbaan gehouden districtskampioenschap- pen van de Kon. Ned. Athletiek Unie werd ook deelgenomen door de athleten Blok (Anna Paulowna) en van Ham (Wicringcr- waard). De uitslagen van de nummers waarin zij medeliepen luiden als volgt: 100 M.: 1. Boersma 10.9, 2. Houtman 11.3, 3. A. Blok 11.3. 200 M.: 1. Boersma 22.7, 2. Blok 22.9, 3. Spaak 23.1. 1500 M.: 1. Sweres 4.18.5, 2. van Ham 4.24.9, 3. Hermans (Haarlem) 4.25.2. ALKMAAR *1 Hartman en Kops winnen de hooldnummers. Van der Kley ernstig gevallen. De jaarlijksche motorraces, welke steeds ter gelegenheid van de Alk maarsche kermis worden gehouden, trokken minder publiek dan gewoon lijk het geval is. Slechts ruim 3000 menschen hebben de prestaties van de renners gade geslagen. Over het algemeen werd er goed gereden, al had men bij een meer doelmatige wed strijd-indeeling wellicht meer strijd kunnen verwachten. Er waren n.1. al te veel wedstrijd-onder- deelen, die van geen belang waren voor de renners, omdat alle deelnemers toch ge plaatst zouden worden. Zulks was 't geval in de halve eindstrijden in de 350 c.c. en 500 c.c. klasse voor senioren. De hoofdnummers werden gewonnen door Hartman en Kops. die beiden in hun klas sen verre de sterksten bleken. Het 2 jaar oude baanrecord, staande op naam van Houtop, werd tot drie maal toe gebroken en tenslotte door Kops gebracht van 26.8 op 25.6 sec., hetgeen een gemiddelde van ruim 91.5 k.m. beteekende. Van der Kley kwam te vallen en hoewel men mededeelde dat hij slechts onbeteekenende verwondin gen had opgeloopen, werd hij toch naar het ziekenhuis vervoerd. Na aankomst werd hij plotseling aan beide beenen verlamd. Waarschijn lijk heeft de motor hem in den val geraakt, waardoor de wervelkolom is beschadigd. Zijn toestand is op het oogènblik ernstig. De uitslagen luiden: Juniores tot 125 c.c.: 1. Rietveld, 4 ronden in 2 min. 17.4 sec. 2. Revenhol 2 min. 21,2 sec.; 3. v. Katwijk 2 min. 24.2 sec. Juniores tot 350 c.c. Totaal uitslag: 1. Thijsse 3 put. 2. Hegeman 8 pnt, 3 Poel 9 pntd Seniores tot 350 c.c. Finale. 1. Hartman 2 min. 48,2 sec.; 2. Moeke 2 min. 52.6 sec.; 3. Houtop 2 m. 55.6 s.; 4. Aartsen 2 min. 58,2 sec. Seniores 500 c.c. Finale: 1. Kops 2 min. 44,6 sec.; 2. Aartsen 2 min. 48,6 sec.; 3. Wcsterop 2 min. 51 sec.; 4. de Graaf 2 min. 53.4 sec. Langebaanwedstrijd 350 c.c. (10 ronden). 1. Hartman 4 min. 50 sec.; 2. Houtop 4 min. 55 sec.; 3 de Graaf 4 min 55.6 sec.; 4. de Jonge 5 min. 5.6 sec. Langebaan wedstrijd 500 c.c. (8 ronden). 1. Westerop 3 min. 47.6 sec.; 2. v. Dijk 3 min. 49.8 sec.; 3. Hartman 4 min. 0.2 sec. W1ERINGEN Doopsgezinde vermaning weer in gebruik. Gistermorgen werd voor het eerst na de restauratie weer dienst gehouden in de Doopsgezinde vermaning. De kerk is geheel van nieuwe gebrand schilderde ramen voorzien, welke allen een symbolische voorstelling hebben, n.1. de „Vier Evangeliën", „Geloof, hoop en liefde", „Rebecca bij den bron'! en „de Zaaiers". De ze doen buitengewoon rustig aan en zijn welgekozen. Verder heeft het interieur een verfraaiing ondergaan, welke de vermaning een stemmige sfeer geeft. Bs. de Wilde sprak naar aanleiding van het 3e vers van Math. 13: „Ziet de zaaier ging uit om te zaaien". Voor dezen kerkdienst was bijzonder groo te belangstelling en er werden woorden van dank uitgesproken, in het bijzonder aan kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, die het mogelijk hadden gemaakt dat verschillende voorgaande diensten in de Ned. Herv. Kerk hadden kunnen plaats hebben. DEN OEVER. ONGEVAL. Zaterdagmorgen was men bij Geniewer- ken aan den Gesterweg alhier bezig met het overeind zetten van een z.g. zware vierkant- balk. Plotseling schoot deze balk van onde ren uit en kwam terecht op den timmerman C. Moeijes alhier. Dr. Beeker van Hippoly- tushoef. die spoedig aanwezig was, consta teerde inwendige kneuzingen. Het slacht offer is per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Overbrenging naar het ziekenhuis achtte de geneesheer voorloopig nog niet noodig. DE „MAJA" TE WATER GELATEN. Wat een handig amateur-scheeps bouwer kan bereiken. Zaterdagmiddag was het wel een zeer bij zonderen middag voor den heer Jn. Bruul, kantoorhouder der P.T.T., alhier. De heer Bruul, die in zijn vrijen tijd, al is die niet bijzonder groot, gaarne timmert en knutselt, liep reeds lang met het plan rond voor zich zelf een schip en wel een Maaskruiser te bouwen. Doch een schip bouwen is lang niet ieders werk en mocht het mislukken, dan wordt het een zeer kost bare geschiedenis. Doch die niet waagt, die niet wint, dacht de heer B., dus probeeren maar. Teekeningen werden gemaakt, hout en andere honoodigdheden werden besteld en toen aan het werk getogen. Dikwijls hebben wij den amateur-scheeps bouwer bij zijn werk bezocht en dikwijls hebben wij hem bewonderd voor zijn ge duld om de vele moeilijkheden die zich voordeden te overwinnen. Zooals te begrij pen schoof het werk, vooral bij het maken van de spanten, eigenlijk het allervoor naamste, langzaam op, daar hij alles in z'n eentje uitknobbelde en er per dag maar luttele uren, soms halfuren aan kon werken. Een aanhouder wint en langzaam tooverde de heer B. het schip te voorschijn En eindelijk was dan Zaterdagmiddag de groote dag daar, waar de bouwer zoo lang naar verlangd had, het schip kon te water gelaten worden. Omstreeks drie uur gingen de groote deuren van het pakhuis aan den Noorder- weg open en daar stond bet schip in zijn volle glorie. Een wagen van landbouwer Bakker was gecharterd en met vereende krachten, want over publiek en helpers had de heer B. niet te klagen, werd het scheepje op den wagen geladen en naar de haven gereden. Spoedig hing het schip in de bok van Dekker en langzaam kwam het in zün element. Voor don heer Bruul de kroon op zijn noesten arbeid. Wij kunnen niet anders zee-gen dat het schip van den heer Bruurl buitengewoon goed geslaagd is. Mooi ligt het slangke schip op het water i en alles glimt dat het een lust is. Het schip is ongveer 7.50 M. lang en ruim 2 M. breed. Het is voorzien van 'n Grav-benzine- motor. Al het ijzerwerk is verchroomd. Be romp is geheel van eikenhout vervaardigd terwijl voor het dek en binnenbetimmering andere mooie houtsoorten gebruikt zijn. Ruim negenhonderd uren verdeeld over ongeveer twee i'aar heeft de heer R. aan zijn schip getimmerd en het zal hem wel veel meer zweetdruppls gekost hebben voor alles gereed was. Be motor werd geplaatst door den heer Holkema, die ook voor het andere ijzer werk gezorgd heeft. Ook dit is alles keurig in orde. Verder werd al geinformeerd hoe de heer B. aan de naam „Maja" kwam. Ge achte lezer we kunnen U ook dit vertellen. Het zijn de afkortingen van de voornamen van zijn vrouw en hemzelf. Heer Bruul wij wenschen U veel pleizier van Uw mooie vaar tuig en steeds een goede vaart! 'ANNA PAULOWNA Het afscheid van Burgemeester Lovink. Vóór de raadszitting, waarin Burgemees ter Lovink Dinsdag afscheid zal nemen van het Gemeentebestuur en die, zooals ons blad reeds aankondigde, in Veerburg wordt ge houden, omdat ook vele anderen daarbij uitgenoodigd zijn, zulleD de kinderen van alle scholen om half twee voor den burge meester defileeren en hem hun afscheids- hulde brengen. In een vergadering van afgevaardigden der plaatselijke vereenigingen is besloten, dat de leden dezer vereenigingen zich des avonds 8 uur in 't Boschje zullen verza melen. Burgemeester Lovink en familie zal verzocht worden het défilé dezer vereeni gingen vanaf het bordes van Veerburg gade te willen slaan. De muziekvereenigingen Concordia en Soli Deo Gloria verleenen me dewerking bij het défilé, waarbij het pu* bliek zich achter de vereenigingen kan aan sluiten en verzocht wordt zich daar niet tusschen te dringen. Na het défilé is er receptie in Veerburg. De afgevaardigden der vereenigingen en andere genoodigden zullen daartoe, op ver toon van hun kaart, toegang hebben door de zij-ingang. Voorzoover er dan nog plaats is zullen ook andere ingezetenen in de ge legenheid gesteld worden, deze receptie bij te wonen. BREEZAND. Alle begin is moeilijk. Een juffrouw, die in een wagen van de firma N., het autorijden probeerde machtig te worden, maakte op den hoek Molenvaart en Zandvaart een verkeerde beweging, waar door de auto, niettegenstaande haar leer meester dit nog trachtte te voorkomen, door het hekje langs den weg en in de sloot reed. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij gelukkig niet voor en ook de auto kwam er vrij goed af. Onder groote belangstelling het gebeurde Zaterdag in den vooravond trok een bus van N. den wagen weer spoe dig op den weg. Naar de Veluwe. Yii' bussen maakten een honderd der tig cliënten van de winkeliers Hoogeboom en De Graaf alhier, van Eeten te Anna Pau lowna en een collega van Wieringen een reis naar de Veluwe. Te Apeldoorn werd een bezoek gebracht aan de fabriek N.V. de Haas en Brero, waar den bezoekers een gul onthaal wachtte. In opgewekte stemming aanvaardde men de terugreis en het was over middernacht toen het vroolijke gezelschap, dankbaar voor den mooien dag, weer thuis was. ALKMAAR, 27 Aug. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor groothandel 62%67% cent en kleinhandel 7072% cent. Kipeieren (groothandel) f 3.655.10. Eendeieren geen noteering. Handel matig. ALKMAAR, 27 Aug. N.V. Eierveiling voor Llollands Noorder kwartier. Aanvoer: 170.000 kipeieren 4.65 —5.50, kuikeneieren 2.90—4.50, eendciercil 3—3.25 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Aug. Aanvoer: 14.000 Kg. aardappelen: Scliotsche muizen 2.90, eigenheimers 2.50—2.90. bl. di to 2.60—2.90, 6800 Kg. gele uien 1.70—3.10, drielingen 2.20-2.50, grove 3.20-3.30, gele nep 5.50—6. 350 kg. spercieboonen 18.70—21.90; 1350 kg. kroten 2.90; 7300 kg. roode kool 2.10- 2.90; 33000 kg. vroeger witte kool 1.501.80; 1100 kg. bloemkool 20.4024.40; dito 2e soort 7.9012.80 530 komkommer 1.903.60. NOORDSCHARWOUDE, 29 Aug. Aanvoer: 6600 Kg. aardappelen. Schofsche muizen 2.50. grooten 2.30, r. duken 1.60, bl. eigenh. 2.40—2.70. 1000 Kg. uien 2.50—2.90, drielingen 2.502.70, gele nep 5.706.10, b>70 Kg. zilveruien, drielingen 3.904.60, zilvernep 4.40—8.50. 1460 kg. spercieboonen 17.9023; 100 kg. kroten 2; 7000 kg. witte kool 1.70; 44600 kg. pootaardappelen A 2835 4.804.90; 3555 4.20—4.40; B 28—35 4—70; C 35—155 4. ALKMAAR, 29 Aug. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 2 paarden, geen prijs, 112 vette koeien 175 —285. graskalveren 28—50, 37 vette kalve ren 60.per Kg. 80 ct. 47 nuchtere kalveren 9—20; 41 veile scha pen 2124; 277 veile varkens per kg. 0.53— 0.56.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 8