Drukke dagen voor Aans!asop Europas diplomaten ONTPLOFFING KORT NA DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hitier houdt het laatste woord Dagorder van den legercommandant Saneeringsmaatregeien voor de bollen De strijd om Hankau thy 1 D I N S DAG Londen en Berlijn in afwachting. Henlein toont zich inschikkelijker. Heden een belangrijke Minister raad te Londen. Geen terugkeer van Koning Alfonso Hitier inspecteert zijn troepen Bijzondere Honoaarsche gevangervssen van het veldleger Dit nummer bevat 8 pagina's kl/EERBERICHT DE BILT SEINT. REISBUREAU WACO HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) A- irnMST Tr onrn A p Uitgave der Ultg.-Ml) Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder 30 AUGUSTUS 1938 66e JAARG. No. 8399 Na een dag van groote politieke activiteit in de hoofdsteden van Eu ropa is over het algemeen zoowel te Londen als te Berlijn, de stemming iets hoopvoller. Men acht het een verheugend teeken, dat de Sudeten- Duitschers niet geheel onwillig schijnen op de basis van het nieuwe plan van Hodza de onderhandelin gen met de regeering van Praag te hervatten. In ieder geval heeft de bemiddelaar Lord Runciman zijn activiteit verdubbeld. Volgens zekere inlichtingen uit. welinge lichte bron zou de Engelsche bemiddelaar Henlein nieuwe voorstellen hebben over handigd, waarin van de zijde der Tsjechen groote concessies werden gedaan. Tot nu toe wordt 'n volkomen geheimhouding in acht genomen over den aard van het nieuwe be- stuursstelsel in Tsjccho-Slowakije. dat men onder oogen wcnscht te zien. Een aandach tig onderzoek over do activiteit van de En- gelsche missie en met name van Gwatkin werpt evenwel een vrij groote duidelijkheid op de nieuwe bestudeerde plannen. Echter sen! Hitier moet beslis- Te Londen geeft men er zich, aldus het Hsb. echter rekening van, dat het laatste woord niet bij Henlein ligt. maar bij Hitier en dat derhalve een zeer inschikkelijke hou ding van den leider der Sudeten-Duitschcrs nog niet genoeg is om den weg naar een vreedzame oplossing te banen. De Duitsche autoriteiten weigeren te. ge- looven, dat het de Westelijke democratieën ernst is met hun verzekeringen, dat zij hun verplichtingen jegens' Tsjccho-Slowakije en jegens elkaar strikt zullen nakomen. De Engelsche regeering overweegt derhalve haar standpunt, hetwelk Sir John in zijn rede van Zaterdag heeft omlijnd, binnenkort door den gezant te Berlijn nog eens in duide lijke woorden uiteen te latgn zetten. Ook Berlijn wacht! Na de felle critiek op de rede van Sir John Simon uitgeoefend, rest Berlijn thans niets anders dan af te wachten, hoe de re sultaten zullen zijn van het onderhoud tus- schen Henlein en Runciman, en hoe de inhoud is van de nieuwe voorstellen van Praag. Do Deutsche Diplomatisch-polistische Kor- respondenz bespreekt de pogingen van een groote mogendheid, welke de Tsjechische logeering van een verzoenende houding te genover de Sudetenduitschers vrijstelt, om dat Praag den Sudetenduitschers een nieu we niet nader aangegeven basis van onder handeling heeft voorgesteld. Dn Korrespondenz schrijft o.m.: Wanneer in het buitenland van een Tsjechische staatscrisis wordt gesproken, zoomede van de mogelijkheid, dat het acuut worden daar van met alle ernstige buitenlandsch politie ke aspecten van diens zware internationale gevolgen zal kunnen medebrengen, schijnt het gebiedend, dat in dit verband dan de vermaningen ook werkelijk worden gericht tot hem wien zij aangaan en die in staat zou zijn de dingen zoo te veranderen als in overeenstemming is met het waarlijk demo cratisch beginsel van het huisrecht van iedere bevolking op haar eigen grond en wel radicaal en direct. Hamburger Fremdeblatt schrijft, dat de aard der Britsche politiek is in Duitschland wantrouwen te zaaien. Het blad besluit: het is voor Duitschland onmogelijk in de nieu we Tsjechische voorstellen iets anders te zien dan "een nieuw tactisch gebaar de Su detenduitschers in het ongelijk te stellen". Downingstreet heeft het druk. Sir John Simon, Lord Halifax, Yansittart en Neville Henderson ,die gistermiddag om drie uur naar Downingstreet waren gegaan, om daar te beraadslagen met don eersten minister, zijn weer vertrokken na een on derhoud, dat een uur en twintig minuten heeft geduurd. Halifax en Henderson, de Britsche gezant te Berlijn, die vergezeld waren .van twee des kundigen van het departement van buiten- landsche zaken, begaven zich vervolgens naar het Foreign Office, dat aan de overzijde van het bureau van den premier is gelegen. Hef is thans waarschijnlijk te achten, dat de heden te houden bijeenkomst der minis ters den omvang zal hebben van een kabi netsraad, daar waarschijnlijk alleen de mi nister van de Dominions, Lord Stanley die in Canada vertoeft, en de Lord-prësident van den raad, Lord Hailsham, niet aanwezig zullen zijn. Heden zal een beslissing genomen kun nen worden omtrent de te volgen politieke gedragslijn, daar de dag van heden alleen gelegenheid heeft geboden, zich een over zicht van den toestand te vormen, aldus verklaart men in F.nsrelsche diplomatieke kringen. De aanwijzingen van Neville Hen derson zullen overigens niet de ecnige ele menten zijn, waarover het kabinet zal be schikken. om zich een oordeel te vormen. Het is niet juist, dat Franco hem den troon heeft aangeboden. Een Engclsch dagblad bevatte gistermor gen het bericht, dat graaf Luis Sierragorda contact gezocht had met ex-koning Alfon so, ten einde hem uit naam van Franco voor te stellen opnieuw den troon te beklim men, wanneer de rcchtschen de overwinning behalen. Graaf Sierragorda heeft thans Havas ver zocht bekend te maken, dat dit bericht van iederen grond ontbloot is, dat hij nooit door Franco met een missie van dien aard is be last en dat hij nooit stappen van dien aard bij ex-koning Alfonso heeft ondernomen. Een treiler verdwenen. De autoriteiten van de haven van Algeci- ras hebben gisterochtend een communiqué gepubliceerd, waarin medegedeeld wordt, dat sedert den nacht van 26 Aug. een trei ler is verdwenen. Het schip „San Fausto". had 11 man aan boord. Men gelooft, dat de treiler in de Straat van Gibraltar tot zinken gebracht en de bemanning door de Jose Luis Diaz gevangen genomen is. Te Londen is het rapport ontvangen, dat kapitein Smvth Piggott en Majoor Lejeune op verzoek van de regeering te Barcelona hebben opgesteld, inzake het bombardement van Alicante. Het zal binnenkort gepubli ceerd worden. Van de fronten is geen nieuws. De stad thans volgens de Japan- sche berichten geisoleerd. De Chineezen melden nog steeds successen van het Jangtsefront. Volgens de berichten uit Tokio is de om singeling van Hankau thans zoo ver gevor derd, dat na drie dagen an geslaagde ope raties een halvcn cirkel is gevormd rondom de stad. De Japansche troepen oefenen zwa- ren druk uit op Menglisien aan den Noorde lijken oever van de gele rivier, tegenover Lovang, met de, bedoeling de rivier over te steken bij Tienhsietsjen op ongeveer 20 km De berichten in de bladen doen verder uitkomen, dat de Japansclie vloot gestadig stroomopwaarts trekt en de belemmeringen in don stroom opruimt, terwijl de Chinee- sclie stollingen aan beide kanten der riiicr tot zwijgen worden gebracht. Spoorwegverbinding Kanton Hankau verbroken. De stalen brug van Tintsjang.iau op .6.1 k.m. ten noorden van Kanion is door Jnnansclie luchtaanvallen vernield, waardoor de spoor wegverbinding KantonHankau verbroken is. Er bestaat weinig kans dat deze verbin ding spoedig hersteld zal zijn. De stad 1-Ian kau is thans van de buitenwereld geisoleerd Volgens een ander telegram, dat echter nog niet bevestigd is, zou een Japansche afdee ling, die de provincie Hoeneh hinne'n is sc drongen, zich op slechts 110 k.m. noordelijk van Hankau bevinden. Ook de Chineezen melden weer successen. Een officieel Chineesch telegram meldt de herovering van Soesoeng, op 40 K.M. ten N. van Kioekiang. De Japanners noemen dit bericht echter belachelijk. Naar liet Chineeschc persbureau meldt, zijn de Japansche troepen te Hwangmei ge heel van de achterhoede afgesneden, nu de Chineezen na Tailioe en Tsjensjan ook Soe soeng hebben genomen. De Chineesche troe pen rukken van verschillende kanten op Ilwangmci aan en de herovering van die stad kan van oogenblik tot oogenblik vei wacht worden. Door het succesvolle tegenof fensief is de militaire toestand aan don noor delijken oever van den Jangtse aanzienlijk gewijzigd. Dagbladen verboden. De plaatselijke Chineesche autoriteiten te Peking, die onder in vloer) staan van Japan, hebben twaalf dagbladen en 5 persbureaus" verboden Te Peking zullen nog slechts ze ven dagbladen blijven verschijnen Al deze bladen zijn in het bezit van Japanneezen of staan onder Japansche leiding. ZIJN AAN KOMST TE BOEDAPEST. Een oorverdoovende ontploffing weerklonk gisterenavond op den steiger aan den Donan, waar veertig minuten te voren admiraal Horthy, bij zijn terugkeer uit Duitschland voet aan wal had gezet. ADMIRAAL HORTHY. Er is niemand gewond. Men stelt met spoed een onderzoek in naar de oorzaak der ontploffing. Bii hun aankomst werden de rijksbestuurder en zijn cchtgenoole wel kom geheeten door bet gehoole kabinet en bongo vertegenwoordigers van bot logor. Do gezanten van Duitschland en van Ita lië waren mede ter begroetiug aanwezig. Admiraal Horthy heeft bij het verlaten van het Duitsche grondgebied een zeer hartelijk telegram van dank gericht tot den rijkskan selier. Nader vernemen wij dat een ontploffing plaats vond bij een koffiehuis aan den Do- nau tegenover den aanlegsteiger. waar Horthy drie kwartier tevoren was aangeko men. Alle ruiten van een huis met drie Ver diepingen werden vernield. Drie personen werden door de kracht der ontploffing tegen den grond geslingerd. Er schijnen geen slachtoffers te zijn. In het gebied van de Zwitser- sche grens. Volgons berichten uit ernstige bron is Hit- Ier gisteren in de buurt van Loeërrach gé- weest, waar hij versterkingen heeft geïn specteerd. Uit dit gebied wordt gemeld, dat de Duilschers er twee divisies hebben, misschien nog meer. De beriehten hebben de aandacht van Bern, doeb haren geen bijzondere zorg, daar verschillende kringen den omvang der Duitsche manoeuvres van dien aard achten, dat hun aanwezigheid in de streek ver klaarbaar is. Hitier was vergezeld van generaal von Keitel en een aantal officie ren van den eeneralen staf. Hij beeft zirli naar Leringen beeeven. Gistermorgen negen uur was Adolf Hitler geheel onverwacht te Kelil. aan de grens hij Elzas-Lotharingen aangpkomen, vergezeld van acht generaals. Nergens was te Kehl de vlag gehesehpn en onmiddellijk na aan komst van den Fnehrei werd de SS. van Kehl gemobiliseerd om den ordedienst te regelen. De grens werd gesloten en alle verkeer tussehen Straatsburg en Kehl ge staakt. Een officieele ontvangst werd niet georganiseerd. Hitler en zijn gevolg inspecteerden de ver dedigingswerken aan weerszijden van de brug. Omstreeks tien uur vertrok het ge zelschap in de richting van Offenburg. Strenge maatregelen tegen de na- tionaal-socialisten? .v. ngezien de gevangenis te Boedapest overvol is en geen nieuwe gevangenen meer kan berbergen, zal. naar gemeld wordt, in de provincie een aantal hijzondere gevangenis sen worden ingericht. De onlangs door de regeering genomen maatregelen hebben een zekere onrust ge wekt in nationaal-soeialistische kringen, die te verstaan geven, dat indien de regeering de partij zou verbieden, de leden op illegale wijze zouden gaan werken. In de laatste dagen werd de openbare meening eenigszins verontrust o\or fantas tïsrhe geruchten over een nationaal-socia listiselien aanslag op bet parlement. Deze ongerustheid is toegenomen 11a de •ontploffing aan den Donuu-ocvcr. Hel défilé was voor Hare ila- jesteït de Koningin onvergetelijk Na afloop van het défilé der weermacht heeft de luitenant-generaal van Voorst tot Vorst, adjudant in b.d. van H. M. de Ko ningin, commandant van het veldleger, de volgende dagorder tot de deelnemende troe pen gericht: „Officieren, onderofficieren, korporaals, matrozen en soldaten. Hare Majesteit de Koningin droeg mij als commandant van het veldleger en be last met hel algemeen bevel over de onder- deelen, die aan de wapenschouw op heden deelnamen op, aan alle rommandanten en onderdeelen Hoogslderzelver groote ingeno menheid en buitengewone waardeering te betuigen voor de uitnemende wijze waarop de onderdeelen van de Koninkl. Marine en de Koninklijke Landmacht, zoo te land als in de lucht, zoomede de koloniale reserve, vertegenwoordigende liet Koninklijk Neder- landsch Indische leger, lieden hebben gedefi leerd. Hare Majesteit verzocht mij daar aan toe te voegen, dat de door de gezamenlijke troepen op zoo in drukwekkende wijze tot uiting ge brachte huhje een onvergetelijk oogenblik van haar leven heeft ge vormd. Ook Vpor de uitvoering van de getroffen voorbereiding, welke leidde tot een fViberispelijken voor- bijmarsch, hij Ilfcre Majesteit niets dan lof. W Terwijl ik mij van d,eze hoogst eervolle opdracht kwijt, noodig ik u uit u ten volle te doordringen van de beteekenis voor ieder uwer en voor de korpsen en de onderdeelen welke gij hebt vertegenwoor digd, van deze op zoo waardeerdende wijze uitgesproken dank van baar, die gedurende veertig jaren aaneen op koninklijke wijze 't oppergezag over zee- en landmacht heeft gevoerd. Verplaatst u, officieren, onderofficieren, korporaals, matrozen en soldaten in ge dachten te zamen nog eenmaal terug naar het oogenblik waarop gij ten aanschouwc van de hoogste militaire en burgerautori teiten en van duizenden van ons volk, op het defileerpunt uwe Koningin uw eerbe wijs bracht en vereenigt u dan in den uit roep: „Lang leve Hare Majesteit, onze ge- eerbiedigde Koningin". Deze dagorder is voor het front der troe pt. voorgelezen. De overgroote meerderheid van „Bloembollencultuur" schaart zich thans achter het bestuur. Op de door het hoofdbestuur van de Algemeene Vereen, van Bloem bollencultuur aan de alg. vergade ring te Haarlem voorgelegde vraag: Moeten wij voor of tegen bedrijfs- maatregelen in het bloembollenvak zijn? hebben de leden met 162 tegen 35 stemmen geantwoord, dat zij zich voor het behoud dezer maatregelen verklaren. Zooals men weet, staan door dit besluit dus de leden weer achter het bestuur, dat verklaard heeft 111 te zien, dat aan de tegen woordige maatregelen bezwaren kleven, maar meende, dat men moet trachten deze te overwinnen, zonder alle maatregelen over hoord te werpen. Het hoofdbestuur had. nadat de algemee ne vergadering van 21 Juni 1037 zich tegen voortzetting der saneeringsmaatregeien bad uitgesproken, een nieuwe uitspraak noodig geoordeeld, aangezien naar zijn meening de omstandigheden in 't hloembollenvak heb ben uitgewezen, dat bedrijfsmaatregelen on mogelijk gpmist kunnen worden. Zonder be- drijfsmaatregelen zouden aanmerkelijke ver liezen geleden zijn. die een ander jaar nog grooter zouden worden, als de teelt onbe lemmerd was en daardoor z.011 worden uitge breid. zonder dat dit een zoodanig gevolg op den export zou hebben, dat hiervan in de toekomst meer winst verwarbt zou kun nen worden. Vele afzetgebieden hebben den invoer van bloembollen gecontingenteerd en bet is waarschijnlijk, dat belangrijke afzet gebieden hij de lage prijzen van Nederland- sche bloembollen eveneens tot contingentee- ring zouden overgaan on grond van dum ping Dit zou oen nrijsval. welke reeds door onbebeerschte teelt ontstaat, nog grooter doen zijn. Een persoonlijk feit. Tijdens de discussies vroeg Dr. Dijt de aan dacht voor een persoonlijk feit. In de afdppling Sassenheim heeft een lid namelijk verklaard, dat bij anti-saneerder was, omdat bii zijn teelt.bewijzen duur bad verkocht. Dr. Diit verklaarde, dat bii zijn bedrijf had moeten verkoonen. omdat hij geschrapt was als lid der Sierteeltcentrale. welke een aanklacht tegen hem bad inge diend, omdat hij zich in hel openbaar te- Verwachting: Meest matige wind uit Noordelijke rich tingen, nevelig tot betrok ken of zwaar bewolkt, later opklarend, waarschijnlijk in den nacht nog eenigen re gen, vooral in het Oosten, overdag weinig of geen re gen, iets koeler. gen de saneeringsmaatregeien had uitgela ten. In hooger beroep was hij echter tot f 100 boete veroordeeld. Voorts waarschuw de hij tegen voortzetting der saneerings maatregeien. Van verschillende zijden werd critiek op het Hoofdbestuur uitgeoefend, dat men o.a. verweet de vergadering juist in den druk ken seizoentijd uit te schrijven. Ook vond men bet niet juist, dat liet met de uitvoering van het besluit der vorige al gemeene vergadering een jaar heeft ge wacht. Daardoor kan het thans de beslissing krijgen, welke het zelf wenscht. Na een uitvoerige discussie over het voor en tegen der saneeringsmaatregeien werd tenslotte bovenstaand resultaat verkregen. Bij de replieken merkte de heer Murk nog op. dat de Engelsche kweekers reeds bij hun regeering op beschermende maatregelen aandringen. Dat de Nederlandsche uitvoer nog op een redelijk peil staat is juist, maar men vergete niet, dat een deel der uitge voerde bollen bestemd is om in bet buiten land weer uitgeplant te worden. De beer Varekamp verklaarde van een Engelschen kweeker vernomen te hebben, dat deze zijn bollen goedkooper uit Neder land kon betrekken, dan ze zelf te telen, daar bij dan alleen aan arbeidsloon reeds meer moest betalen! UIT ONZE OOST De malaria te Priok Broedsel van malariamuskieten in de goten? Vragen van de Indische regeering. De heer Kan, lid van den Indischen Volks raad, heeft de volgende schriftelijke vraag tot de regeering gericht: „Steller veroorlooft zich de vraag tot de regeering te richten of zij haar in Juli j.1. verkondigde meening t.a.v. de oorzaak van de malaria-explosie te Tandjong Priok hand haaft en zoo ja, of het destijds ingestelde on derzoek naar haar oordeei volledig is ge weest. Hierbij moge hij de vraag stellen of aan de leiding van den M.G.D. al dan niet is gerapporteerd, dat de goten te Priok als broedplaatsen van malariamuskieten moeten worden beschouwd. Verder zou hij gaarne vernemen of en zoo ja, welke maatregelen zullen worden ge troffen, ter dadelijke beperking van het ma laria-gevaar te Priok, hetwelk dermate ern stig wordt geacht, dat de vlootschouw, wel ke ter gelegenheid van het regeeringsjubi- leum van Hare Majesteit de Koningin al daar zou worden gehouden, moest worden éf'gelast en dat aan een Fransch oorlogs schip, hetwelk eind Augustus te Priok zou arriveeren, in overweging moest worden ge geven, deze haven niet aan te doen". Een onvolledig onderzoek? De toelichting op deze vraag luidt als volgt: In de Memorie van Antwoord betreffende afdeeling Va der begrooting van Neder- landsch-Indië voor 193!) heeft de regeering naar aanleiding van de malaria-explosie te Tandjong Priok in het afdelingsverslag ge stelde vragen verklaard, dat „liet gotenstel- sel te Priok niet mag worden aangezien als oorzaak van deze explosie, aangezien in deze goten goon broedplaatsen van malariamus kieten werden aangetroffen". Sedert zouden echter, naar ver luidt. feiten aan het licht zijn geko men. duidend op onjuistheden van de aangehaalde verklaring, welke gebaseerd zou zijn geweest op een minder volledig onderzoek. In verband hiermede moge steller verwij zen naar het hoofdartikel in ,dc Java-bode" van 18 Augustus jl„ getiteld „Priok-epide- mie". Wilt u een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaagsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar Reisbureau W.A.C.O., Den Helder. Kanaalweg 132, Tel. 773.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1