ifJbjxUjxiejMjxd Ivorol - Oranje - Blanje - Bleu 70 adelborsten doen hun intrede bij de Marine UitriO-o-dLqiriy ÏJlacUiPiouj- 1938 ïïlodtfiuil HekbcfieZ Agznda Zaterdag 3 September 1938 Tweede Blad Feest te Huisduinen De feesten op Tuindorp De kleuters vieren feest Dansen, springen, juichen zingen Maandagavond feest op de Molengracht Koninklijke dankbetuiging STENOGRAFIE MERCURIUS, Loodsgracht 72 Wie het volk dient, dient God zijn de kleuren van de verpakking. Haal dit echt Nederlandsche kind Uw huis binnen en het zal 's morgens en 's avonds op koninklijke wijze Uw mond en tanden verzorgen. Begunstigd door fraai weer had gisteren middag de installatie plaats van 70 nieuwe adelborsten, een aantal grooter dan ooit in de annalen van het Kon. Instituut is opgeteekend. 70 jonge menschen, die het ouderlijk tehuis hebben verlaten, om vrijwillig hun vaderland te dienen, om een leidende positie in te nemen in onze landsverdediging. Vier secties van oudere jaars adelborsten staan voor het Kon. Instituut opgesteld, het vaandel treedt in en voorafgegaan door de Kon. Marine Kapel wordt afgemarcheerd naar het terrein achter het Instituut, het z.g. Bokke- veldje, waar de plechtigheid zal plaats vinden. De vele belangstellenden, w.o. ouders, voog den en verdere familieleden van de jonge adel borsten begeven zich eveneens naar dit terrein. Op de plaats van de plechtigheid. Het is op dit „Bokke veldje", waar de opstel ling plaats vindt. Rechts achter de te installeeren adelborsten stellen zich de oudere jaars op. De Kon. Marine Kapel bevindt zich voor het front van den troep, terwijl zich links, hoofdofficieren, Officie ren, onderofficieren, leeraren en personeel van het Instituut bevinden. Aan den rechterkant van het terrein vinden eenige honderden belangstellenden een plaats. Als devisiechef trad op luit. ter zee 2e kl. R. M. Crommelin, terwijl de functie van com- mandeerend officier door de le luit. der mars. H. C. Romswinkel werd waargenomen. Om even drie uur betreed Schout bij Nacht H. Jolles, vergezeld door den commandant van het Koninklijk Instituut Kapt. ter Zee- C. J. Baron van Asbeck en zijn adjudant de luit. ter zee le kl. R. J. Velderman, het terrein. Nadat diverse commando's over het veld hebben geklonken en de eerste maten van het Wilhelmus zijn gespeeld, neemt kolonel van Asbeck het woord. Kernachtige rede van den commandant. Na de aanwezigen, in het bijzonder Schout bij Nacht H. Jolles, adelborsten, leeraren en personeel, ouders en voogden, te hebben wel kom geheeten, richt de commandant zich tot de jonge adelborsten. 70 jongelui van Nederlandschen Stam heb ben zich verbonden om vrijwillig de Kon. Marine te dienen, teiwijl 12 adspirant reserve officieren aan het Instituut hun opleiding zul len ontvangen. Gij staat hier voor het eerst in de uniform, die gij drie jaar zult dragen. Gij hebt U verplicht Uw land te dienen en dat is een zware verplichting, waarvan gij nog geen vermoeden hebt. Veel zal er van U worden geëischt. Als offi cier, hebt gij naast de technische kennis ook andere kwaliteiten noodig. Karaktereigenschap pen, die een bezit moeten zijn en niet zijn aan te leeren. Gij zult vrienden maken en vriendschap is een kostbaar bezit. De commandant richt zich vervolgens tot de oudere jaars adelborsten. Gij ziet hier een 70-tal jongelui staan, ont vang ze als vrienden. Als zeevader zult gij dezen moeten opleiden. Voedt ze op tot een goed adelborst. Op de senaat rust de taak om te zorgen, dat in de komende weken geen dingen gebeuren, die in strijd zijn met de belangen van het corps. Officieren en leeraren, 70 nieuwe adelborsten De tuinen van Tuindorp en Vischmarkt wa ren versierd met slingers van groen en veel vroolijk wapperende vlaggetjes, is een groot aantal en er zal veel van Uw arbeidskracht gevergd worden. Ik doe een be roep op U om deze jonge menschen naar Uw beste kunnen te onderwijzen. Ook van U het personeel van het Kon. Insti tuut zal hen de eerste beginselen van orde en tucht worden bijgebracht. Gij zijt het, die de adelborsten den eersten in druk van de Kon. Marine geeft. Vervolgens richt de commandant zich tot de ouders en voogden. Gij ziet Uw zoon voor de eerste maal in de uniform van adelborst. Zij behooren nu tot een gemeenschap grooter dan het huisgezin. Slechts geestelijke banden zullen hen met het ouderlijk huis binden. Ik doe een beroep op Uw volle medewerking om van Uw zoon een officier te maken. Bij het woord, dat kolonel van Asbeck tot de adspirant reserve - officieren richt, wijst hij er op, dat op deze wijze de band tusschen Mari ne en koopvaardij sterker wordt. Ons vaandel, zoo besluit de commandant zijn rede, is in 1904 door onze geëerbiedigde Koningin geschonken. Het is het zinnebeeld van eenheid en van trouw aan het Vorstenhuis. Het vaandel wordt dan voorgehouden en de spreker wekt de nieuwe adelborsten op vast te houden aan de strofe van het Adelborstenlied: „Maar die vlag verlaten, nooit!" Hiermede is dan de installatie verricht. De Kon. Marine Kapel speelt het Adelborstenlied, waarna de commandant een driewerf „Hoezee" op H. M. de Koningin laat uitbrengen, waarna het Wilhelmus ten gehoore wordt gebracht. 70 jonge menschen zijn een mijlpaal in hun levensgeschiedenis gepasseerd. Voor groot en klein een waar festyn. Te Huisduinen waren de feesten natuurlijk in handen van de vereeniging „Huisduiner Belang" en het bestuur daarvan verstaat de kunst om jong en oud te amuseeren. Laat ons allereerst vercellen, dat het dorp er feestelijk uitziet, vooral het dorpsplein is feestelijk aan gekleed. Het perk in het midden ervan heeft in het hart een heel groote kroon, waaronder natuurlijk de jaartallen 18981938. Slingers van groen met oranje loopen naar de kroon, die 's a vonds een waterfontein uitspuit van zeker 6 meter hoog, welke in de stralen van een schijnwerper een sprookjesachtig beeld geeft. Het is de moeite waard op een windstillen avond eens naar Huisduinen te peddelen. En nu gisterenmiddag waren er feesten ge organiseerd voor de jeugd. Heel Huisduinen was leeggeloopen om hiervan mee te genieten en de enkele badgasten, die nog van den Augustusstroom waren overgebleven, waren mede present. Men sluit zich ook zoo gemak kelijk aan de dorpsgemeenschap aan. Er waren om te beginnen wedstrijden voor meisjes (flesschenloop) en dan wedstrijden voor jongens, die bestonden uit mastklimmen. Een ronde hoepel hing boven in den mast en daaraan hingen tal van begeerenswaardige voorwerpen. De mast. bestreken met groene zeep, was niet gemakkelijk te beklimmen, maar het bestuur was wel zoo welwillend, de jongens die naar beneden zakten, een handje te helpen, terwijl een van de jonge deelnemer- tjes zoo handig was geweest zijn zak vol met zand te doen en bij het naar boven klimmen, wierp hij dan telkens een handje zand tegen den gladden paal. Zoo'n slimmerd, die brengt het vast nog ver in de wereld, evenals hij het nu ver bracht in den paal. En er was ringsteken en een optocht met versierde fietsen en autopeds, die inderdaad buitengewoon aardig was. Heel wat origineele ideeën waren uitgewerkt. De voorzitter, de heer De Jong, de secre taris, de heer Snel en de heer Boogaard, ge assisteerd door de noodige dames, zorgden voor een vlot verloop van de wedstrijden. Vooral de heer De Jong begeesterde de klein tjes. Hij juichte even hard als de kinderen zelf, als er een een prijs won, hij joeg ze op en hielp ze, hij deelde reepen chocolade uit, met breed gebaar, 't Ging er alles even aardig en gemoedelijk. Een verrassing was, dat het gemeente bestuur om tegen zes uur nog een kijkje kwam nemen en de burgemeester eenige vriendelijke woorden zei. Natuurlijk was ook de geluidswagen van v. Baaren present, die het druk had met „Marie, die nog altijd verliefd was" en vreug de schepte in het leven. En toen kwam tot slot de prijsuitreiking. Prijswinnaars waren: Flesschenloop: le prijs: Theo Chirmann en Louise de Klerk, 2e pr. Willem de Zeeuw en Grietje Leder, 3e pr. Cor Winter en Corrie Leen, 4e pr. Theo Leen en Corrie Laan, 5e pr. P. de Buysonjé en Tini Kreuger, 6e pr. Zusje Boogaard en W. de Gast. Mastklimmen: 1. A. Hoogerwerf, 2. Joh. Doorrt, 3. Henk Dito, 4 Nico Sprengers. Ringsteken: D. Terra, J. Doorn, Tr. Selder beek, en een troostprijs voor Tini Kreuger. Versierde fietsen. le prijs Jongedame Dokter, 2e pr. Aaltje Pronk. 3e pr. Rierdje Vynja, 4e pr. Jopie Loen, 5e pr. Jopie Sip, 6e pr. Riemers, 7e pr. Japie Beun. Men schrijft ons: Na een zeer geslaagden kindermiddag werd deelgenomen door 200 kinderen, welke, waar aan op allerlei versnaperingen, fruit en der gelijke werden getrakteerd en zich vermaak ten met de poppenkast en de goocheltoeren v. prof. Melorini, vraagt het jongenscomité thans per advertentie in dit nummer weer de aan dacht der Tuindorpers voor de hoogtepunten hunner feescviering n.1. het Zomeravondbal, m.m.v. The Master Keys op Zaterdagavond 9% uur in de Tuinstraat en het Groote vuur werk op Maandagavond 9 uur aan de Sport- laan. Wij twijfelen er niet f an of ook vele nlet- Tuindorp-bewoners zullen eens cenkijkje gaan nemen. Koningstraat 86 90 20 September a.s. Met het oog op de vele aanvragen zien wij gaarne plaatsbespreking tegemoet Twee dagen geleden verging op de beruchte ,fPannekoek"de driemastschoener ,J3now White", Enkele uren daarna reeds waren Heldersche vletterlui aanwezig om te zien of er van het schip nog iets te redden viel. Het was een sympathieke gedachte van het Centraal bestuur van de Speeltuinvereenigin- gen om de „heele kleintjes" ook in de vreug de van de feestviering te doen deelen en toen het Gemeentebestuur, met breed gebaar een bedrag van 150 gulden uittrok om dé klein tjes een versnapering te geven, toen was de zaak voor elkaar. Het onderwijzend personeel van de Fröbel scholen, dames van de speeltuinverenigingen en eenige heeren-helpers, onder wie natuurlijk de groote kindervriend Boogaard, hebben gis terenmiddag zegge en schrijve duizend kleu ters een middag bezorgd, die ze niet licht zullen vergeten. Wat zag dat goedje er fleurig uit, maar wat was er een tact en geduld noodig om ze allen in de vreugde te betrekken. Gelukkig, de uitnemende leiding, de prachtige oranje sjerpen en hoedjes, de reepen chocolade, de ijslollys en het cadeau oefenden een zoo groote aantrekkingskracht uit, dat alles als gesmeerd liep, en dat wil wat zeggen, met dat goedje van 2 tot 5 jaar. Het Tuindorp had het leeuwenaandeel van de deelnemertjes. Daar waren niet minder dan 440 kinderen. In de Breestraat, evenals in den tuin van de afd. Centrum, een kleine 200 en in de Kemphaanstraat nog eens 200. De goede stemming werd er bij de dreu mesen al direct ingebracht door een eierkoek, die later gevolgd werd door de ijslolly en door de reep chocolade en tenslotte nog een rolletje pepermunt. O nee, dat slot was nog veel ver rassender, want het speeltuinbestuur had voor een blijvend cadeautje gezorgd, in den vorm van een serviesje, van een poppenwagentje, van een spaarpot, van een ameublementje, een autotje, een toeter of ander lawaaiding. 't Was daar in die clublokalen een Sinter klaastafel gelijk. En die oogen, toen ze naar binnenkwamen, 't Was een kostelijk gezicht en het was de dankbaarheid voor de organi satoren voor het vele werk, dat ze hadden voor dit feest. Maandagavond vindt op de Molengracht het avondfeest plaats, waarnaar de buurtbewoners ongetwijfeld reeds reikhalzend uitzien. Het comité heeft het zeer volhandig gehad met de voorbereidende maatregelen, maar thans hoopt men een feest te geven, dat er. zijn mag. Zoo vernemen wij, dat mede zullen werken o.m. „Turnlust" en de Oranje Harmonie-kapel, terwijl door de Oranjegarde de „Parade der Tinnen Soldaatjes" opgevoerd wordt. Voorts worden tablaux gegeven, o.a. „De stem der Historie", terwijl ook de H.R.C.O. medewer king verleent. Het kan, gezien het program ma, een aardige avond worden. De stadsbeiaardier, mocht van den Kamer heer van Hare '&jest°it de Koningin voor een door hem geschreven „Zangspel" ter gelegen heid van het veertigjarig regeer'ngsjubileum de volgende dankbetuiging ontvangen"! Hare Majesteit de Koningin droeg mij op den heer Tj. Joh. Dito, stadsbeiaardier te Den Helder Haar dank over te brengen voor de aanbieding van zijn Zangspel: „Hulde aan onze Landsvorstinne", welk Zangspel, door Hare Majesteit, met belangstelling werd ont vangen en gaarne werd aanvaard. DANKDIENST LUTH. KERK, WEEZEN STRAAT, Naar wij vernemen zal de Dank-Godsdienst- oefening in de Luthersche Kerk in de Weezen- straat plaats vinden Maandag 5 September a.s., des avonds om 7 uur precies, en dus niet, zooals oorspronkelijk was vastgesteld, des ochtends. In deze godsdienstoefening, welke door Ds. W. J. F. Mciners geleid zal worden, hoopt het Kerkkoor zijn medewerking te verleenen. LUXE AUTO CONTRA TRANSPORTFIETS. Gistermiddag kwam op de Kerkgracht, hoek Van Galenstraat, een luxe auto in minder zacht contact met een transportrywiel, tengevolge van het niet verleenen van voorrang. De gevolgen waren, met name voor trans portfiets-berijder. verre van aangenaam, aange zien het voorwiel als een harmonica in elkaar geduwd werd. Het laatste nummer van gisteren was inder daad met deze werkwoorden aangekondigd, maa voor ze tot werkelijkheid waren geworden, moest er heel wat gebeuren. Er waren eenige duizenden menschen op het Stationsplein. In een grooten kring stonden ze geschaard om den vreugdeboom, critisch. De gemeentewerk lieden deden hun best de onwillige kaarsen in den brand te steken, maar de wind blies ze telkens weer venijnig uit en het leek er veel op dat, evenals verleden jaar, dit festijn niet door zou gaan. Doch geduld overwon ook hier en om kwart over tien gingen de vurige hoepels onder luid gejuich naar boven. Maar de menschen bleven staan. Ze keken naar de vlammentongen, ze keken naar elkaar, maar er was er niet een, die den moed had gangmaker te zijn. Hoofdinspecteur Helder probeerde het al eens met een paar jongens, maar die vertikten het en de meisjes, die wel zin hadden in een rondedans, die wachtten op het voorbeeld van de jongens. Toen kwam er een jongeman met een groo ten neus, een fel roode blouse, een korte broek en afgezakte kousen en die begon op z'n eentje een rondedans. De menschen lachten om zijn dwaasheid en toen hij een speech be gon af te steken, steeg de vreugde en toen kwam er één bij en nog één en zoo begon de rondedans, die aangroeide, aanzwolg tot een massale beweging. En toen juichte men, zong men, danste men, door dien eenen, die de nuchterheid verbrak. Hulde! Het vreugdevuur werd een knallend succes. TWEE AUTO'S IN BOTSING. Gistermiddag kwamen in de Bierstraat een tweetal luxe auto's, die elkander van tegen gestelde richting naderden, in botsing, geluk kig op een moment dat beide met niet al te groote snelheid reden. Een der auto's moest tol betalen in den vorm van een ingedeukt spatbord. (Nederlandsch en moderne talen) Aquarium Zool. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u„ Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Mr. Moto speelt hoog spel" en „Elephant- Boy". Rialto, Spoorstraat half 8: „Veertig Jaren". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Race-boot-kampioen" en „De wrekende Ruiter". Zaterdag 3 September. Casino8 uur. Feestavond M.S.F. Musis Sacrum, 8 uur. Jubileum-feestavond. Zondag 4 September. Casino, 's Middags en 's avonds dansen. Musis Sacrum. 's Middags en 's avonds dansen. Maandag 5 September. Casino, 8 uur. Feestavond Alg. Or. Ver. „Musis-Sacrum", 8 uur: The Hodlars; The Hodler-Band en George Conetta. Dinsdag 6 September. „Casino": Dansmiddag en avond 3.306. en te 8 uur. Walter Krieger. „Musis-Sacrum": 's middags en 's avonds: The Hodlars; The Hodler-Band en George Conetta. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.1 Temperatuur zeewater 16.2 Temperatuur lucht 14.3 Wind: richting N.W., kracht 4 Licht op 8.14 Hoogste temp. lucht gisteren 17.6 Laagste temp. lucht gisteren 13.0 Hoogwater (heden) 19.25 Laagwater (heden) 20.15 Hoogwater (morgen) 4.0517.05 Laagwater (morgen) 10.2520.50 Dit is Duitsche Godsdienst, de uitlating hier boven neergeschreven. Bürckel, de gevolmach tigde van Hitier in Oostenrijk, heeft het in dien geest, zij het met eenige andere woorden gezegd. Op het congres van de Auslanddeut- schen te Stuttgart. „Wijl het kerkelijk vraagstuk zoo zelde hij een godsdienstvraagstuk is, bestaat er geen enkele discussie; wijl er geen ware Godsdienst bestaat, die zich zou kunnen aanmatigen het volk als wils uiting van den Schepper te loochenen. En nu komt het: „Wie dit werk van den Schepper, het volk, dient, aldus Bürckel, beoefent een godsdienst, juist wijl de Voorzienigheid het volk wil behouden. Slechts wie ons in dezen volksdienst wil belemmeren, ontmoet tegenstand, ook als men daarbij met den politieken machtswil van een belijdenis in botsing komt." Ziehier de Duitsche opvatting, die niet Christelijk is. Niet wie het volk dient, dient God, maar wie God dient, zal het volk dienen. Het is de omgekeerde volgorde en men begrijpt dat bij dergelijke verdraaide opvattingen de kerkstrijd nog niet tot de „afgedane zaken" kan behooren. Op hetzelfde congres heeft Bürckel gespro ken over den heropbouw in Oostenrijk en niettegenstaande zijn hoopvolle woorden voor de toekomst, liet hij toch ook doorschemeren, de groote moeilijkheden, die eraan verbonden zijn. Hij verwachtte zijn taak in één jaar te kunnen volbrengen en daarmede „achttien jaar Geneefsche methode te kunnen weerleg gen". Maar of hijzelf niet gelooft met dit eene jaar aan den- optimistischen kant te zijn? Wat hij ook in deze rede gedaan heeft is een scherpe belichting geven van het natio- naal-socialisme en waar we in het begin van dit overzicht reeds wezen op zijn anti-chris telijke opvatting, is het niet on-interessant, ook den maatschappelijken kant van het natio naal socialisme nog eens te belichten. Wij ontleenen daartoe een en ander aan een zeer juiste beschouwing in de Msbd. Het blad schrijft dan o.m.: Het verwezenlijkt telkens, wat het op dat bepaalde moment bereiken kan, en daar het niet met dagen of maanden, maar met dui zenden jaren rekent - een karaktertrek, wel ken het met alle volledige levensbeschouwin gen gemeen heeft heeft het ook den tijd. Soms kan het den schijn hebben, of het haast heeft; maar dat is dan de menschelijke zijde, de menschelijke zwakheid van het geval. Het tempo van het nationaal-socialisme, dat zoo veel onrust brengt, is in wezen niets anders dan het begrijpelijke verlangen om de idee zoo snel mogelijk volledig te verwerkelijken, Maar als het noodig is, kan het systeem ook wach ten, wijl het meent, dat de leer toch binnen afzienbaren tijd daad zal worden. Dan zegt Bürckel: „De volksche gedachte is nu eenmaal de wereldbeschouwing van de twintigste eeuw. De volken strijden derhalve in het sterkste bewustzijn van hun heiligste recht om hun levensrechten als volken. Zij laten zich niet meer in het dwangbuis van een rasvreemde staatsidee wringen." En met een toepassing op den Anschluss en op hetgeen nu in Oostenrijk gebeurt, voegde hij er aan toe: „De eenheid van het Duitsche volk eischt, dat de eigenstaatsheid van Oostenrijk, zonder sporen na te laten, weggevaagd wordt." Men moge op deze opvatting, vanuit zuiver menschelijk standpunt zelfs, nog zooveel aan te merken hebben, zij is tenslotte de volkomen logische consekwentie van het nationaal-socia- listische oer-beginsel van ras, bloed en bodem. En wijl dit tot de pantheïstische kern van deze, den geheelen mensch omvattende leer verhe ven is, heeft men er bij alle politieke activiteit, naar ibnnen en naar buiten, als feit rekening mede te houden. De geheele natoinaal-socia- listische internationaalpolitieke actie wordt door dit elementaire beginsel voortgedreven, met een onweerstaanbare kracht. Alles, wat er mede in strijd komt, of er zich tegen verzet, wordt meedoogenloos neergeslagen: in dezen kamp is geen pardon, noch voor den eenling, noch voor eenige andere leer, zelfs niet als deze de godsdienst is. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon Sept. op: ond.: Hoogwater Laagwater z 4 6.16 7.42 2.50 15.40 9.00 21.25 M 5 6.17 7.39 4.05 17.05 10.25 22.50 D 6 6.19 7.37 5.25 18.15 11.50 23.55 W 7 6.21 7.34 6.20 19.10 12.55 0.50 D 8 6.23 7.32 7.00 19.50 13.45 V 9 6.24 7.29 7.35 20.25 1.35 14.20 Z 10 6.26 7.27 8.15 20.50 2.10 14.55 APOT'IEKEN. X an hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma Smeets-Snel Weststraat. Van Maandag 5 Sept. tot 12 Sept. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. UITBETALING RENTE ONGEVALLENWET Maandag a.s. In verband met den Nationalen feestdag zal de wekelijkscl.e betaalbaarstelling van de definitieve renten van de ongevallenwet op Maandag 5 September plaatsvinden,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5