Woensdagsche Mijmerij De Piaagsche concessies Jeugd huldigt onze Vorstin Hitier, fier op zijn kracht! Rotterdam's burgemeester plotseling overleden Duizenden Chineezen gegast Bevolking van Brielle woedend De Koningin en de Boerenoorlog Post vluchten op Indië Tilbury onder den trein Werkloosheid laten wij aan de democratie over Diensttijd voor Duitsche reservisten verlengd Nationale autonomie De derde auto werd haar noodlottig „OOK ONS FEEST, WIJ JEUGD VAN NEDERLAND". - ONVER GETELIJK SCHOUWSPEL OP DE DAM. Op onvergetelijke wijze heeft de Nedérlandsche jeugd gisteravond Hare Majesteit de Koningin voor het Palels gehuldigd. De schitterend verlichte en ver sierde Dam bood een imposant - schouwspel, een fraaie omlijsting van Neerlands jeugd met haar vlag gen en vaandels, bijeen om onze Vorstin spontaan te huldigen. Het centrale deel van den Dam, waarop de delegaties van tallooze jeugdvereenigin- gen, en van de gemeenten, in totaal zes duizend deelnemers, staan opgesteld, is dag helder verlicht door batterijen sterke lam pen. In den stoet zijn o.m. de Nedeiv. landsche kleederdrachten vertegen woordigd. De kleurige Friezinnen niet hun gouden oorijzers, de don kere dracht van de VcluvVonarcnJ de fleurige kleeding van de Noord- Hollandsche boerinnen, dat ajles geeft kleur en stemming aan het grootsche schouwspel, dat door mu ziek van verschillende korpsen wórdt opgeluisterd. Om, half tien gaan de .vleugeldeuren open. Hare Majesteit de Koningin,. Prinses Juliana en Prins Bernhard betreden het balcon. De Prins is gekleed in marine-uni form. Ovaties. Een hartelijk en spontaan gejuich dat aanzwelt tot een daverende ova- ïie, begroet de Vorstin en Haar Kin deren. Een oogenblik is het stil, bazuin- geschal weerklinkt. Dan zingt Ne derlands jeugd de Vorstin het plech tige „Wilt heden nu treden" toe. Het is een indrukwekkend oogen blik én geroerd luistert de Vorstin naar. dit oude vaderiandsche lied. Oorkonde aangeboden. Nadat de laatste klanken verstorven zijn, begeeft ,de. .hoofdstedelijke burgemeester dr.PW. de'Vlugt, zich" naar het balcon. Daar vyofdt eert deputatie ontvangen, die Hare Majesteit de Koningin een oorkonde aanbiedt, waarop de wporden gegraveerd staan: ^„Majesteit, trouw aan U, Oranje- vorstin betuigen wij blijdschap op Uw feest, ook ons feest, wij jeugd van Nederland". Woorden, die door een spreekkoor worden gezegd. Dit spreekkoor klinkt dan met Indrukwekkende duidelijkheid op uit de monden van de duizenden jongeren. H. M. overhandigt wimpel. Vervolgens geniet de deputatie van de Drentsche gemeente Anlo, die den stoet opent, de hooge eer uit de handen van de Vorstin een oranjcwinpel te ontvangen die zij aan de vlag hecht. Op datzelfde plechtige oogenblik worden op den Dam aan alle vlaggen wimpels bevestigd. Minutenlange ovaties heeft de Konin klijke familie op dit historisch moment in ontvangst te nemen. Na het Wilhelmus, dat de plechtigheid besluit, weerklinkt een forsch en langdurig gejuich, gevolgd door een spontaan: „Lang zal Zij leven in de gloria". Dan defileeren de zesduizend onder oor- verdoovend gejubel voor. hun Vorstin. ■2 - V De Jordaan danst. De hoofdstad is nog lang niet uitgefeest. Vooral int den Jordaan gaat het des avonds lustig toe. Iedereen"-danst daar, jong en oud, slank en gevuld, platinablond en raven zwart in warrelende walsen, in slecpende foxtrottg, iiiot een overgave, een ernst-en tegelijkertijd een uitbundig plezier als waar van alleen de Jordaner het geheim bezit. Het hoogtepunt van het avondfeest der bevolking vormt een grootsch vuurwerk, op het zandterrein tegenover de Stadionkade, ontstoken en door onafzienbare menschen- rijen aanschouwd. Alle Stukken beschrijven zou ondoenlijk zijn. Genoemd moeten echter worden een olifant, die tot groote hilariteit van1 de toeschouwers zijn staart en slurf bewoog, terwijl er stroomen gouden regen uit snuit en staart kwamen. Daarna zagen wij een tweetal fregatten, welke onderling met behulp van vuur pijlen een verwoeden strijd leverden. Een zeer groot stuk, de portretten van Ko ningin, de Prinsessen en den Prins voor stellend, besloot het machtige vuurwerk, •i ,f,ü.*/-,<© 33"- f.AV v* l* 4). -•(> A Q (V* PROCLAMATIE OP HET CONGRES TE NEURENBERG: EENIGE ZORG GE BREK AAN ARBEIDSKRACTEN. Het is niet, zooals. de Engelsche -• Kranten schreven, dat ik deti wenSch koesterde, met eenige staten, op ver schillend gebied, een pact te sluiten, daar ik anders dit jaar niet voor den partijdag zou kunnen treden. Ik had om Heb :ook tharts' dit -voor nemen niet. Ik verschijn niet voor u met een pact, doch met de zeven -nieuwe Duitsche gouwen van' mijn eigen vaderland. Het is Gijoot- Dui-tschland, dat -in' deze dagen 'voor hef eerst te Neurenberg verschijnt, aldus I-Iitler, de leider van het Derde Rijk in een proclamatie va tl liet partijcongres te Neurenberg. Jn politiek, opzicht vervolgt hij, kan de opbouw der beweging in Oo$tmark voor het belangrijkste deel voltooid geacht worden. Jn economisch opzicht zal de inschakeling ind en .gyöoten kringloop en in het geweldi ge rhyth-me van, het .Duitsche leven snelle vorderingen maken. Reeds aan het einde van het volgen-de jaar zal de crisis der werkloosheid ook in de Oostmark van het. rijk volkomen overwonnen zijn. Wij willen echter gaarne deze .zwakte van het gebrek aan arbeidskrachten ver dragen en den democratieën de kracht der werkloosheid overlaten. Dan zet de Führer uiteen, dat de eenig- ste economische zorg is, gebrék aan ar beidskrachten. Door overvloedige oogst thans en maatregcline van Görinff* in vori ge jaren, zal Duitscbland voor jaren van de zorg over de voedselvoorziening ontheven zijn. - 1 Niet bevreesd voor blokkade. Duitschland is dank zij zijn voort durend loenemende productie niet slechts een steeds groofere verkoo- per van zijn eigen, doch ook afnej mer van buitenlahdsche producten geworden. Evenwél''mei een beper king: over het algemeen is 'het Duitsche economische leven zoo op- gebouwd, dat het te 'allentijde ook gelreel onafhankelijk van- andere landen op eigen bennen kan staan. De gedachte aan een blokkade van 1 PuitschlajKl kan men reeds thans als een volkomen ondoeltreffend wapen begraven. Over de vriendschap met- Italië zeide Hitier o.a.: -' Het rijk heeft groote en sterke mogend heden als vrienden gekregen. Dreigender dan ooit verheft zich over deze wereld het bolsjewistische gevaar der volksvernieti ging. Duizendvoudig zien -wij het werk van den •Joodschen verwekker-van deeo wereld- pest. Ik mag hier wel zeggen hoe innig ge lukkig wij zijn, dat nog een groote Euro- peesche mogendheid onze mcening op grond van eigen ervaringen deelt. Wij verheugen ons over deze gemeenschappelijke meening en houding- in alle actueele vitale vraag stukken, waardoor wij in deze wereld van onverstand en vernietiging ook van men* fechélijk standpunt bezien steeds na,der lot elkaar worden' gebracht. Hit-ter- besluit met dank te brengen aan god ..voor -het slagen van de vereeniging van de oude Oostmark met het nieuwe rijk," zonder dat het noodig is geweest, het bloed en liet leven van onze .volksgcnooten in de weegschaal t stellen. Nota aan den Volkenbond. De perrhanente gedelegeerde van China te Gen'ëve heeft het secretariaat-generaal van den Volkenbond een nota doen toeko men, beyattende „aanvullende inlichtingen over het. gébruik van gifgas door de Japan- sche troepen in China". De nota gaat verge zeld van een rapport, goteekend door vijf dokters van het Roode Kruis, die in Mei te Soètsjau Chineéscho soldaten hebben be handeld, -die door gifgassen waren aange tast, en van documenten, gevonden op lij ken van Japansche officieren bij Anking. De nota zegt, dat in Juli en Augustus dui zend Chineezen bij Joeïtsjang door phos- geengas om het leven zijn gekomen, dat op 1 Sept. bij Sjngtse een lialf regiment door gifgas verdelgd is. De Japansche aanvallen op Chi- neesche verkeersvliegtuigen. Zoowel het Japansche departement van Ruitcnlandsche Zaken als do admiraliteit hebben herhaald, dat het onmogelijk is de veiligheid te waarborgen -van Cbinecsche vliegtuigen, die in de zone vliegen der ope raties van de Japansche troepen. Mr. P.JOroogleever Jorluyn Oranjefeesten afgelast Gistermorgen, terwijl de Maasstad met het geheele land deelde in de feestvreugde om.het Rcgeeringsjubileum v. H. M. de Koningin, werd plotseling de ont stellende tijding be kend dat de zoo popu- 'aire burgemeester van Botterdam, Mr. P. Droogleever Fortuyn, na een korte ongesteld beid, die zich in het geheel niet ernstig liet aanzien volkomen on verwacht en kalm is overleden. De geheele Rotterdarnsche bevolking is diep getroffen door dit plotselinge heen gaan, dat een te tragischer karakter krijgt door de schrille tegenstelling net de in de stad heerschende feeststemming. Tien jaren heeft burgemeester Drooglee ver Fortuyn aan het hoofd van Rotterdam gestaan, het waren jaren van zorg, maar ook van de afteekeningvan een nieuwe goede toekomst. Daartoe zeer krachtig te hebben hijgedragen is wel de grootste ver dienste- van den overledene.' In vertind met hét overlijden van mr. P. Droogleever Fortuyn zijn de feestelijkheden in de Maasstad afgelast. De teraardebestelling zal plaats hebben a. s. Zaterdag op de Algemeene Begraafplaats te 'S-Giave'nhage. lil naam van Oranje vier feest! Maar de Burgemeester hield voet bij stukl De burgemeester van Brielle, de heer Co- lette, heeft Maandagavond alle feesten af gelakt in verband met een geval van kin derverlamming, nadat de inspecteur voor de volksgezondheid hiertoe geadviseerd had Gisterochtend negen uur is een deputatie uit de bevolking naar den burgemeester ge gaan, doch men trok onverrichter zake te rug. Het bestuur van de Oranje-vereeniging en nog eenige andere personen zijn hierna nog bij den burgemeester geweestj om hem te verzoeken op zijn besluit terug te komen, hetgeen evenmin succes had. Men heeft ver volgens den burgemeester nog verzocht al leen de kinderfeesten te laten vervallen, doch ook dat wilde de burgemeester niet. De teleurstelling der inwoners ver anderde toen in woede. Zij eigchten intrekking van het verbod en scliool- .^tden^sapiem^Pe politie,, moest her haalde malen ruim baan maken. Ten persoon is in arrest gesteld. De heer Colette heeft tenslotte toegezegd, dat de bevolking, wanneer zij zich kalm houdt, 's avonds, als de kinderen op bed lig gen, een muzikale rondwandeling mag ma ken. De straatversieringm zijn uit protest af gerukt en vertrapt. De burgemeester heeft politic-versterking laten aanrukken. Herinneringen door den aether voor de Zuid-Airikaansche stam- genooten. Gisteravond om 8.10 uur hebben de mi nister van algemeene zaken Dr. H. Colijn er. de minister van Buitenlandsche Zaken, Mr. J. A. N. Patijn, door de radio korte rede voeringen uitgesproken tot de stamgenooten in Zuid-Afrika. Onder het wijs bestuur van Koningin Wil- helmina heeft Nederland, aldus Dr. Cólijn, zijn plaats onder de volkeren niet eere we ten te handhaven. Voor li, landgenooten, die in Zuid- Afrika wonen, zal onze Oranjeher denking ongetwijfeld van bijzondere beteekenis zijn. Want gij leeft op een bodem, die door de eeuwen heen zeer nauwe banden niet Nederland bezit. Bij alle herinneringen aan de regeerinarsperiode tijdens den in Zuid Afrika gestreden strijd, moet het voor u reden tot verhoogde vreugde en dankbaarheid zijn, dat gij in een gastvrij land begrip vindt voor uw gevoelens en u omringd weet door vrienden, die met u de hooge waarde beseffen van een door het gansche volk geliefd Vorstenhuis van een regeerende Vorstin, onder Wier bestuur in vrijheid mag wor den geleefd en mag worden gear beid." Rede minister Patijn. Mr. J. A. N. Patijn merkte in zijn rede o.m. het volgende op: Als een wijs bestierster handelde Koningin Wilhelmina in den Zuid- Afrikaanschen oorlog even cor rect als haar beleid tegenover Enge land was, even loyaal heeft zij ge handeld tegenover Kriiger, die in Europa zijn land en volk, welks be proevingen ónze beproevingen wa ren, wilde dienen. Hare Majesteit deed daarmede en nationale daad, die uitsprak, wat er in het volk leefde. Sedert dien zijn tientallen jaren verloo- pen en hebben zich in Zuid-Afrika nieuwe dingen ontwikkeld. Er is een jong, geeste lijk zelfstandig volk opgestaan, dat zich eigen wegen heeft uitgehouwen, zelf aan het leven een eigen vorm geven wil. Wij kunnen er ons slechts over verheugen, zoo zeide minister Patijn aan het eind van zijn toespraak, dat de oude Nedcrlandscho stam, samen met den Oranjestam, telkens nieuwe groeikracht in velerlei bloeiwijze openbaart. Men verzekert volgens Havas, dat de Duitsche reservisten onder de 45 jaar, die nog niet in dienst geweest zijn, drie maan den inplaats- van acht weken zullen moeten dienen. De Nachrichtentruppen, de verbin dingstroepen, zullen echter zestien weken dienen. De verlenging wordt hiermede ge motiveerd, dat de oorspronkelijke periode van acht weken te kort is om recruten op te leiden. Alle drie inzittenden gedood. Maandagochtend omstreeks kwart over tien is op den onbewaakten overweg te Hasselo, onder de ge meente Hengelo (O.), bij het café Pentrop, een vreeselijk ongeluk ge beurd. Een Tilbury, die bestuurd werd door den ruim zeventigjarigen land bouwer J. Welberg uit Hasselo, is door den trein uit Hengelo gegrepen. In den wagen zaten de even oude echtgenoote van Welberg, en het zes jarige kleindochtertje, Anna Weg- horst uit Hasselo. De drie menschen werden op slag gedood. Nader vernomen wij, dat een losse loco motief achterwaarts van Oldenzaal naar Hengelo reed. Bij den onbewaakten over weg onder Kleindriene in de zoogenaamde „Norik",. een kwartier van Hengelo. De heer Welberg heeft de locomotief niet opgemerkt, hoewel het uitzicht ter plaatse goed is. Het pahrd bleef ongedeerd. Het rij tuigje echter werd meegesleurd en totaal vernield. De drie inzittenden moeten onmid dellijk zijn gedood, Tante ziet de wereld. Je weet soms niet of je er goed aan doet, als je den menschen aanraadt, eens een flinke buitenlandsche reis te maken om hun. gezichtsveld te verbreeden. Wij hadden bijvoorbeeld tante Suzanne willen opvoeden en een vacantiereis naar Frankrijk voor haar in elkaar gezet. Haar odyssee spoedt ten einde en gisteren mocht ik den volgenden, brief van haar ontvangen: „Beste neef, „Nu onze reis al een heel stuk opschiet, herinner ik mij opeens dat ik je nog niet bedankt heb voor de gedane moeite en wil ik je wel bedanken. Het was een zeer in teressante reis, zekerlijk vol vreemde erva ringen en ook wel ontberingen doch begryp ik zepr goed men die voor een mooien tocht moet overhebben. De moeilijkheden begon nen aan de Fransche grens waar de douane ze.er onaangenaam was en werden direct allerlei opmerkingen gemaakt, over diverse levensmiddelen die wij hadden meegenomen omdat een mensch toch aan zijn Holland- sche keuken gewend is, maar werden zij bepaald onhebbelijk toen zij onder in de kof fie de honderd sigaren vonden die ik voor Neef Joost had meegebracht/Die Franschen zeiden notabene dat ik wou smokkelen, als of ik zelf sigaren rook en is het toch wel een verschil of men iew medeneemt ten eigen behoeve of als gescuenk. Hetgeen hun doör den reisgeleider het uiteenzetten maar hebben deze menschen zoo weinig op- voéding genoten dat het niet aan hun ver- stahd te brengen en moesten maar even het dubbele invoerrecht betalen, waarvoor Neef Joost mij toch wel even had kunnen waarschuwen want het lag toch voor de hand dat ik niet met ledige handen zou komen! Wil in ieder geval in je courant scherp protestceren tegen de onwettige houding van de Fransche grensautoritei- ten, het is waarlijk meer dan bar. Ik kan mij niet voorstellen dat Nederlandsche grensdouanen eveneens invoerrechter» van vreemdelingen zouden eischen zoo het slechts cadeaux betreft. „Dat het hier van vreemdelingen wemelt behoef ik je wel niet te zeggen. Zij kunnen er zekerlijk niets aan doen, dat ze niet als Nederlanders geboren werden, maar wat men hun diende af te leeren, is zoo luid ruchtig en zelfs met de handen te spreken. En zoo rad dat men hen niet volgen kan. Wel prijst men zich gelukkig als men dan behoort tot een volk dat er zelfbeheer- sching, beschaving en een gelijkmatig tem perament op nahoudt. „De eerste dag in Parijs was een draven en jachten om onze hotels te vinden. Maar tenslotte kwamen wij dan toch waar wij wezen moesten en rook het er naar knof look, wat mij zeer tegenstond. Ik vroeg den portier in duidelijk Nederlandsch, of daarin geen verandering was te brengen, want ik vind dat men in dezen benarden tijd zijn taal en landsgewoonten niet on trouw moet worden, maar deze brutale kerel haalde steeds zijn schouders op en zeide voortdurend Je regret madame. Ze houden zich naar mijn meening van den domme en verzoek ik -ie vriendelijk ook daarop in je orgaan de aandacht van de autoriteiten te vestigen. „Een mooie stad heb ik Parijs niet kun nen vinden wel zeer interessant om de vele, Franschen en andere buitenlanders die men ziet doch ver van zindelijk. De meeste hui zen zouden met een degelijke Hollandsche schoonmaak zeer gediend zijn en heb ik ook den directeur van ons hotel pogen dui delijk te maken zoomede een politieagent, doch gezien het zeer gebrekkige taalonder wijs begrepen zij niet waar ik heen wilde. Wij lachten er veel om. Wij d.i. mevrouw van Diggelen en ik, werden goeden vrien den en vergeleken steeds de rekeningen, jammer dat men hier in franks rekent wat bevordert en veel hoofdbrekens kost .Ook de aantrekkelijkheid van het reizen niet over het drukke verkeer zou veel aan te merken zijn, ik heb den indruk dat er zeker tweemaal teveel auto's zijn voor een stad die toch vreemdelingen moet trekken. Ook zijn wij een avond naar een cabaret ge weest, maar zeer weinig verstaan; wij wer den door den conférencier speciaal toege sproken by onze binnenkomst, zeer attent maar wel vreemd en ik zou er wat voor overgehad hebben te weten wat hij zeide. Het publiek lachte hartelijk om den man en wij lachten toen maar mede. „Veel moeite hadden wij om een Hol- landsch restaurant te vinden, maar Neef Joost heeft ons een adres verschaft waar wij iederen avond onzen biefstuk nuttig den en ons als thuis voelden. Ook zijn wij nog een film met Harry Baur gaan zien die we in Den Helder al hadden bekeken, om het verschil eens te zien, maar nee hoor, precies hetzelfde, in dat opzicht kun nen ze ons landje niet slaan! Ton tante Suzanne." Vertrek van 'heenreis} lSin*ap' 6 SeP<" (terugreis) Athene 6 Sept. Pelikaan (heenreis) Zilverreiger (terugreis) Nandoe (heenreis) Jodhp. 6 Sept. Jodhp. 6 Sept. A'dam 6 Sept. ^ier iBand. 6 Sept. terugreis) I Aaakeatj* te 'Band. 6 Sept. A'dam 6 Sept, Rang. 8 Sept, Basra 6 Sept, Athene 6 Sept. Medan 6 Sept. EVENREDIGE TEWERKSTELLING, EEN TAALWET EN HULP AAN IN- DUSTRIEËN. I Het nieuwe aanbod der Tsjecho Slowaaksche regoering werd gister middag uiteengezet aan de leiders -der Sudetenduitsche partij, Kundt en Rosclie. Vernomen wordt, dat hét resultaat gunstig was. Runciman was ook aanwezig en heeft aan de bespreking, die van langen duur was deelgenomen. Om half zeven zijn de beide Su detenduitsche gedelegeerden ont vangen door Hodza om met hem te spreken over een hervatting der onderhandelingen. De voornaamste punten van de nieuwe voorstellen der Tsjechische regeering zijn: 1. De aanbeveling van beginselen voor een evenredige tewerkstelling van ambtena ren in overeenstemming met de sterkte der bevolkingsgroepen; 2. Tewerkstelling van ambtenaren In hun eigen nationale districten; 3. Gebiedsdeelen zullen politie krijgen van de eigen nationaliteit; 4- Een nieuwe taalwet, gebaseerd op volkomen gelijkheid der talen; 5. Hulp aan industrieën in Duitsche districten,d ie door de crisis het meest ge troffen werden, in het bijzonder door een leening van 700 millioen kronen, welke op voordeelige voorwaarden zullen worden ver strekt; 6. Gelijkheid van den nationalen status op de basis van nationale autonomie door de invoering van een stelsel van kantons. Personén van Duitsche nationaliteit zuilen fk 111v it v .ii f» M'j daarbij zelfbestuur krijgen binnen de grenzen der gebieden, waar de Duitsche be volking de meerderheid heeft. Alle kwesties niet de nationale eenheid, betreffende, zullen plaatselijk worden be handeld. De integriteit van de grens en de staats- eenheid zullen doeltreffende waarborgen krijgen. 7. In alle centrale bestuurslichamen zul len speciale afdeelingen worden in het leven geroepen, waar aangelegenheden de nationaliteit betreffende door leden dier nationale groep zullen worden behandeld. 8. De nationale rechten dier burgers worden beschermd door speciale wetten (tegen denationaliseering) en gekozen ver tegenwoordigers van de verschillende natio naliteiten in de verschillende vertegen woordigende lichamen zullen het recht hebben bezwaar te maken tegen eenige in menging in de rechten of belangen van hun speciale volksgroep. Voor iedere nationali teit zullen speciale registers worden inge steld. 9. Er zuilen direct maatregelen worden genomen op de punten, die geen wetgeven de maatregelen vereischen. Ten .aanzien van de noodzakelijkheid van nieuwe wetten wordt bepaald, dat de regee ring deze zal voorbereiden in samenwer king met de Sudetenduitsche partij en deze bij het parlement zal indienen. Zij zullen zoo spoedig mogelijk in wer king treden. Jonge vrouw bij aanrijding gedood. Gisteravond om half elf is op den Rijks weg ter hoogte van hotel „De Witte Ber gen" onder de gemeente Laren een ernsti ge aanrijding met doodelijken afloop ge beurd. Een tot nog toe onbekende, ongeveer 28- jarige vrouw wilde per fiets aldaar den Rijksweg oversteken in de richting Hilver sum. Zij liet daartoe eerst twee auto's pas- seeren en heeft toen vermoedelijk een derde auto, bestuurd door den 42-jnrigen heer W. W. uit Arnhem, die in de richting Amers* fort reed, niet opgcmci'kt. Zij werd door de auto gegrepen, waarbij zij met het hooid tegen den carburator terecht kwam en vervol gens tegen den grond sloeg. De dood trad onmiddellijk in. Het stoffelijk overschot is naar het SU Jans ziekenhuis te Laren vervoerd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2