Praag s voorstellen I als basis aanvaard „leder zakenman reisgereed in den zadel" DAGBLAD VOOR DEN-HELDER EN-1 HOLLANDS NOORDERKWARTIER Berlijn acht den toestand zeer ernstig Bombardement op Schiphol Nieuwe graaopolitiek Besprekingen echter door een nieuw grensincident voorloopig opgeschort Dit nummer bevat 8 pagina's U^EERBERICHT Belangstelling van Prinses Juliana voor „De Joodsche Invalide" Daladier dwingt de havenarbeiders HELDERSCHE COURANT XÖNWK53TOAAT W,,S«Nr'M8LMil T«JPOON (5 LWNBN) tfltgcrre d«r Ui»g.Ml| Hofkmdi Noorderkwartier N.V. te Den Helder DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1938 66e JAARG. No. 8407 HI.TLER ADVISEERT HENLEIN DE PLANNEN VAN BENESJ NIET TE AANVAARDEN. OPZIENBAREND ARTIKEL IN DE TIMES VERWEKT CONSTER NATIE TE LONDEN EN PRAAG. HENLEIN. De immer vage berichtgeving over Tsje- cho-Slowakije is thans verwarder dan ooit. Zijn de onderhandelingen met Praag afge broken? Zijn ze niet afgebroken? Er zijn be richten, dat de Sudetenduitschers de laatste voorstellen van Praag als basis aanvaarden, er zijn ook berichten, dat zij de onderhan delingen afbreken, zoolang een incident te Marisch Ostrow niet uit de wereld is. Een opzienbarend hoofdartikel in de „Times" welks meening meestal als officieus wordt- beschouwd en waarin het invloedrijke blad afscheiding van het Sudetenduitsche gebied als nieuwe mogelijkheid noemt, wordt door de Engelsclie regeering officieel tegengespro ken. In Praag is men op de Times heftig verbolgen. De gebeurtenissen in de laatste 24 uur. Gistermorgen is de Sudeten partij begon nen met de bestudeering der regeerings- voorstellcn. Kundt en Rosche brachten ver slag uit. Besloten werd de regeeringsvoor- stellen te toetsen aan de acht punten van Karlsbad en ze zoo mogelijk als basis van onderhandelingen te aanvaarden. Inmiddels werd uit Moravisch Os- trawa een bericht ontvangen over mishandeling en overvallen der po litie van en op Sudetenduitschers. Volgens het D.N.B. was de bevolking te hoop geloopen, ongerust over de arrestatie van 82 leden der partij, die van hun bed waren gelicht. Af gevaardigden der partij waren aan wezig, maar toen een dezer zich tot den politiecommandant wendde, sloeg een der agenten hem met den rijzweep. Praag bericht echter, dat de politie 300 Duitschers verrast heeft, die over de grens waren geko men. Deze menschen werden natuur lijk ontwapend. De delegatie staakte toen haar beraadsla gingen en besloot den minister-president mede te deelen, dat zij gedwongen is we gens de geheurtenissen te Ostrawa- de on derhandelingen te onderbreken. Het voor stel der regeering. aldus werd den premier medegedeeld, moet hij de Sudetenduitsehe bevolking den indruk wekken, dat het door de regeering ernstig bedoeld wordt, ook ten aanzien van het in praktijk brengen der af zonderlijke punten. De geheurtenissen van Ostrawa toonen aan, dat de regeering den toestand niet in die mate meester is, dat or> dit oogenblik de zakeliike besprekingen me' succes begonnen en voltooid kunnen worden Het optreden der politie te Ostrawa is in zoo scherpe tegenstelling met de verklaring der regeering, dat zij de nationaliteitskwestie wil regelen, dat men hier meer waarde aan de daad dan aan het woord moet hechten. HERVAT? Volgens inlichtingen uit officieele bron, gisteravond te Parijs ontvangen, is het in cident te Moravisch Ostrawa geregeld na besprekingen tusschen de regeering en de Sudetenduitsche gedelegeerden. Derhalve is besloten tot hervatting der besprekingen. Hitier de man op den achtergrond, die de Times een voortreffelijk „showman" noemt, zou Henlein geadviseerd hebben het plan van Benesj niet te aanvaarden. Konrad Henlein is gisteravond in Neu renberg aangekomen, eprgisteren had hij be sprekingen met Hitier en met von Ribben- He. Hsb. heeft gelegenheid gehad de mee ning van Duitsche regeeringspersonen, in Neurenberg aanwezig, over Benesj' voorstel te vernemen. Er is geen twijfel aan, dat de Duitsche regeering Henlein heeft geadvi seerd het niet te aanvaarden, aangezien men op het sta -dnunt staat, dat men op hier slechts met een partieele autonomie te doen heeft, terwijl liet Duitsche element blijft vasthouden aan zijn eisch van f'én aan- eenge.«!oten autonoom Sudetenduitsch ge bied. Men geeft oe, dat het voorstel van Praag blijk geeft van een 'oenemend verlangen met Duitsrhland, of zoo men wil met Sude- tenland, tot een compromis te komen. In Duitsrhland ziet men echter in dit voorstel geen basis voor het bereiken van een com- promis en men versvacht daarom, dat de vol- In lange rij trokken de duizenden Woens dagmiddag in huldigend défilé langs het paleis te Amsterdam, waar H. M. de Ko ningin de begroetingen vriendelijk in ont vangst nam. gende fase gekenmerkt zal zijn door de pu blicatie van het z.g. plan van Runciman. De Duitsche regecring dat is althans de indruk voelt zich zeer sterk én wordt nog aangemoedigd door de beschouwing van de Londensche Times. Het Timesartikel heeR, zooals gezegd zoowel te Londen als te Praag groote consternatie, gewekt. Zij is slechts te vergelijken met de stem ming na het hekend worden van de Hoare- Laval voorstellen in December 1933. Om deze beroering te begrijpen moet men de pu blicatie van het artikel in zijn historisch verband zien zegt de N.R.Crt. Van het be gin af aan heeft de Engelsche regeering het standpunt ingenomen dat de oplossing van de Sudenteduitsche kwestie moest worden gezocht binnen het kader van den Tsjechischen staat. Zij heeft Runciman naar Praag gezonden om een dergelijke op lossing te bewerkstelligen en slechts twee weken geleden noopte de militaire agressie van Duitschland haar er toe bij wonde van Sir John Simon Duitschland te waarschu wen voor de gevolgen van een gewelddadig ingrijpen in de Tsjechische kwestie. Hen- derson heeft daarna aan von Ribbentrop deze waarschuwing nog eens op ondubbel zinnige wijze verduidelijkt. Tegelijkertijd werd druk op Praag uitgeoefend om hel tot nieuwe concessies te bewegen. Ten ge volge van dezen zwaren druk is Praag nu gisteren met het vierde plan foor den dag gekomen, dat verder gaat in de richting van een aanvaarding van het programma van Karlsbad, dan men ooit had durven hopen. Op dat oogenblik en terwijl Lord Halifax en zijn adviseurs zich afvroegen hoe zij er Hitier van konden overtuigen dat Enge- land's waarschuwing tegen een geweldda dig ingrijpen geen bluf was, komt Enge- land's eerste blad, dat in het buitenland algemeen bekend staat als het officieele re- geeringsorgaan, met het idee de Tsjechische kwstie door een cessie van de betwiste ge bieden aan Duitschland op te lossen, als de bewoners van dit gebied de nieuwe voorstel len van Praag weigeren te aanvaarden. DUITSCHLAND ACHT DEN TOESTAND ERNSTIG. Berlijnsche diplomatieke kringen leggen een levendige ongerustheid aan den dag met het oog op de ontwikkeling der Sude- temluitsche kwestie. De woordvoerder der Wilhelmstrasse verklaarde, dat door de incidenten van gis ter een gevaarlijke toestand is geschapen. Politieke kringen voegen hier aan toe, dat deze incidenten de zwakte bewijzen der regeering te Praag, die zich geen reken schap geeft of wil geven vand en toestand. „Zeer zeker zijn te Praag invloedrijke krin gen vastbesloten tot iederen prijs iedere poging tot een vreedzame regeling van het Sudetenprobleem te saboteeren. De ver antwoordelijkheid voor den toestand valt uitsluitend op de regeering van Tsjecho- Slowakije, welke te zwak is om degenen, die onrust en verwarring willen zaaien, tot de orde te roepen." Marine en leger demonstreeren. Minister-president aanwezig. Gisteren werd de tweede dag van bet Luchtvaartfeest op Schiphol, we derom onder groote belangstelling van de zijde van het publiek, gehou den. Het programma bestond vóór een deel uit dezelfde nummers Als dat van gisteren doch opende op veel attractiever wijze doordat direct in het begin verscheidene formaties marine- en legervliegtuigen de lucht ingingen en op bewonderenswaar dige wijze in gesloten formatie bo ven het vliegveld manoeuvreerden. De Lockheed Super Electra der K. L. M. demonstreerde, bestuurd door Snitslaar, op nieuw haar snelheid en de invliegcr Cop- pens van de Koolhoven fabrieken liet we derom de prachtige vliegcieenschappen van de F.K. 52 en F.K. 56 bewonderen, terwijl invlieger Meinecke en Leegstra van de Fok kerfabrieken de snelle luchtkruiser T5 en de zeer bijzonder Gl, voorvlogen. Met ge juich begroette het publiek ook de door Mei necke gevlogen „Spin", Fokker's eerste vlieg tuig, waarmee de invlieger ondanks den vrij straffen wind, welke later op den middag opstak, een ronde boven het vliegveld vloog. Na de herhaling van verschillen de programmanummers van Dinsdag zooals een lesdemonstratie van de N. L. S. en parachutesprong boven het vliegveld, volgde een aanval van eenige escadrilles bombardements vliegtuigen boven het veld, welke echter werd afgeslagen door eenige verdedigende escadrilles iagers en door batterijen afweergeschut en luchtdoelmitrailleurs, welke op het vliegveld stonden ongesteld en voor welker bediening het Amsterdam- sche garnizoen Luchtafweertroepen zijn medewerking verleende. In den loop van den middag werden de demonstraties o.a. bijgewoond door den mi nister-president. dr. H. Coli.jn, den mi nister van Defensie, J. J. C. van Dijk en vrij wel alle hier te lande vertoevende Indische Vorsten met hun echtgenooten, zonen en dochters. DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit N. richtingen, betrokken tot zwaar of half bewolkt, plaatselijk nog eendgen regen, later iets warmer. Verdere vooruitzichten: Weinig of geen regen en iets war mer. Minister stelt studiecommissie in. Ten éinde na te gaan, welke graanpolitiek en welke wijze van steunverleening aan de graanverbouwers het best wordt geacht, is het de bedoeling van den minister van Eco nomische Zaken, zich door een commissie van belanghebbenden en deskundigen te laten voorlichten. Op het oogenblik is de samenstelling van deze commissie in voorbereiding. Om daar in zitting te nemen, worden, aldus de Msb., zoowel vertegenwoordigers van den land bouw als van handel en industrie en ook een tweetal economen uitgenoodigd. Naar wij vernemen zal H.K.H. Prinses Ju liana morgenochtend om kwart over elf een bezoek brengen aan het nieuwe gebouw van „De Joodsche Invalide" aan het Wees- pcrplein te Amsterdam. Marseillaansche haven heden onder militair beheer. De recfuisitie van de haven van Marseille zal hedenochtend ingaan. De havenarbei-- ders zullen, aldus de Msb., gemobiliseerd worden en onderworpen zijn aan de wet be treffende de organisatie van de natie in tijd van oorlog. De desbetreffende bevelen zijn gisteravond afgezonden. Er is een commissie benoemd, bestaande uil den havenmeester, een hooge functiona ris van de prefectuur Bouches du Rhöne, admiraal Muselie^ en generaal Michel. Bezoekt de feestweek te Amsterdam 510 September per WACO Autobusdiensten. Iedere nacht extra diensten vanaf Amster dam. Vraagt hiervan dienstregelingen aan onze chauffeurs en Reisbureau WACO, Kanaal- weg 132. Tel. 773. De jaarbeurs zal haar poorten weer openen. EEN BELANGRIJKE AGRARISCHE AFDEELING. Voor de derde maal ziet men op de jaar beurs te Utrecht, een agrarische afdeeling. Deze agrarische jaarbeurs ondervond ter elfder ure tegenslag, doordat het uitbreiden van de mond- en klauwzeer epidemie een inzending van het prachtige Nederlandschc stamhoekvee onverantwoordelijk maakte. De reeds gebouwde modelstal zal ditmaal ledig moeten blijven en in plaats van levend vee een demonstratie te zien geven van hetgeen van regeeringswege gedaan wordt om vee ziekten te bestrijden. Dn agrarische jaarbeurs is nog niet dat, wat zij, in een zoo vooraanstaand agrarisch land als Nederland, kan en moet zijn. Maar toch zit er in de agrarische jaarbeurs groei, aldus zeide de beer Graad van Roggen, se cretaris van de jaarbeurs, gisteren in een persconferentie. Eeebter er ziin meer verheugende verschijnselen. De groep land bouwwerktuigen is zeer uitgebreid. Er is in de Nederlandscbe agrari sche jaarbeurs nog een zwakke stee: de te geringe deelneming van het eigenlijke landbouwproduct. Er zijn aanwezig zaaizaden, nootaardappe- len. fruit, hoornen, planten en ge sneden bloemen, enz., maar de in zending van het Nederlandsche bo demproduct moet nog veel grooter en gevarieerder worden. Rekening dient gehouden met het feit, dat niet alle producten van het land bouwbedrijf zich zullen leenen voor het zakelijke doel, dat een agrarische jaarbeurs beoogt. Ten aanzien van tal van stapelproducten van den landbouw verhouden vraag en aan bod zich anders dan ten aanzien van de meeste industrieele voort brengselen. Spr. was van meening, dat export en bin- nenlandsche handel als hulpmiddel de jaar beurs niet kan missen. Er moet innige sa menwerking tusschen landbouw en industrie zijn. Het jaarbeursbestuur vertrouwt er op, dat in de toekomst ook de landbouworganisaties het agrarische jaarbeursintermediair in haar arbeid zullen inschakelen om naar het voorbeeld, dat reeds enkele rijksvoor lichtingsdiensten en regeeringsbureaux ge ven door grafische voorstellen, suggestie ve en instructieve propagandamiddelen de veelzijdige beteekenis van den boerenstand en bet boerenland onder de aandacht van onze geheelc samenleving te brengen. De jaarbeurs als geheel een record. In den aanvang van zijn betoog liet de heer Graad van Roggen een optimistisch geltiid booren over de ontwikkeling van de jaarbeurs, die hij vergeleken bij vroegere jaren een record noemde. Wat de algemeene toestand in handel en industrie betreft, kwam spr. tot de conclu sie. dat trots teleurstelling in de kringen der Nederlandscbe zakenwereld toch het ai gemeen vertrouwen in een toekomstigs ver betering van de conjunctuur bleef behou den. De neiging tot verbetering, welke ver schillende conjunctuurschommelingen in Amerika vertoonen, doet verwachten, dat ook de algemeene economische toestand in het buitenland daardoor gunstig bcinvloed zal worden. Iedere zakenman blijve reisgereed in den zadel, zeide de heer Graad van Roggen. Met, niet van zorgen vrije belangstelling wacht het Nederlandsche bedrijfsleven de troonrede af. zoowel wat betreft de nieuwe wegen, die de regeering op economisch ge bied zoowel als op die van het werkloos heidsvraagstuk zal inslaan. Niet denkbeeldig is het gevaar, dat de belanghebbende beschermde industrieën den steun als permanent- onontbeerlijk gaan beschouwen en met de contingenteering als met een blijvenden factor rekening gaan hou den. Daarmede qepaard gaat een zich meer en meer vertrouwd maken met het denkbeeld, dat de binnen- landsche markt ook in de toekomst voor de inheemsche industrie het belangrijkste zal blijven. De toe komst van Nederland als industrie land kan niet liggen uitsluitend op de binnenlandsche markt, maar ex port is en blijft noodzakelijk. Spr. zette dit nader uiteen, om tenslotte het vormen van Nederlandsche secties op Iniitenlandsche jaarbeurzen te bepleiten, liet aantal doelnemers aan de jaarbeurs bedraagt 1211. tegenover 1207 aan de na- jaarsbeurs 1937.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1