De Groote Trek Kinderen zingen voorheen en thans Hare Majesteit toe Strijder voor den vrede overleed Postvluchtcn op Indië Inbreker dood geslagen Indrukwekkende aubade in de hoofdstad °S„reui hd,°7 7 s«* pconomische 'arometer Zonder deze een geschiedenis, wellicht armer aan tragiek... Prins Bernhard op het schoolschip „Koningin Wilhelmina" Amsterdam viert kermis! PUBLICATIE IN 1838 BEWAARDE HIJ HET VOOR NAAMSTE VAN ZUID-AFRIKA VOOR ONDERGANG. 1838. In de Kaapkolonie gist het. Na jaren van wrijving tusschen een het land niet kennen den Erugdschen overheerscher en een nationaal voelende bevolking van overwegend Nederlandsche afkomst, is de spanning tot het kookpunt gestegen. Dui zenden Ncdcrlandsch-sprekende families be sluiten onder hun leiders Potgieter, Pre- torius, Retief, Trichard, Hans van Rcns- 'burg enz. verder het binnenland in te trek ken om daar een IIollandsch-Afrikaansche natie op te bouwen, liever dan onder vreemd juk te blijven voortleven. De Groote Trek is begonnen. De wereldgeschiedenis levert talrijke voor beelden van personen en gebeurtenissen, die door de tijdgenootcn veroordeeld wer den, maar van liet nageslacht de eer krij gen, die hun toekomt. De Groote Trek be hoort daar zonder twijfel toe. Destijds is in regeeringskringen zoowel in de Kaapkolo nie als in Groot-Brittanje de meening uit gesproken, dat de Trek iets uit den boozo zou zijn; dat de Trekkers menschcn zou den zijn, die in dwaling verkeerden; men schcn, die door do kolonie te verlaten, de landswetten zouden verbreken. De Trek kers zouden volgens dit standpunt de ko lonie verlaten hebben, wij'l het Engelschc bestuur de slavernij had afgeschaft. Inderdaad echter verlieten de Boe ren de Kaapkolonie, wijl onder het Bngelsche bewind 't Nederlandsch- Afrikaanschc volksleven ten onder dreigde te gaan; wijl het Britsehe inboorlingenbeleid onsympathiek stond tegenover do blanke bevol king en het bestaan van een blan ke bevolking met een Euronoesche beschaving onmogelijk zou heibben gemaakt. Deze gerechtvaardigde grieven hadden de Trekkers en der halve verlieten zij huis en hof. Reed"? zoo gezien moet de Trek als een groote historische gebeurtenis worden aan gemerkt, wijl lui liet Nederlandsch-Afri- kaansehe volkselement, het belangrijkste van Zuid-Afrika voor den ondergang be waard heeft. Maar nog in een ander opzicht is de Trek groot, n.1. omdat de uitgeweken Boeren in de woeste binnenlanden, waar zoovelen van hen in den striid tegen den verrader lijke Zo.eloekoning Digaan het, leven lie ten, enorm veel gepresteerd hebben. Een van hun grootste verdiensten is, dat de Voortrekkers drie van de vier provincies, welke heden de Unie van Zuid-Afrika vormen, voor de Westerlingen bewoonbaar ge maakt hebben. Door het binnen land voor de Euroneesche bescha ving open te stellen, hebben de Voor trekkers aan de oude moedeVkolonic een grooten dienst bewezen, want de bevolkingselementen, die daar later onder knellende economische toestanden leefden, konden in do voetsporen van do Trekkers den weg naar het Noorden volgen. Tenslotte is de Groote Trek ook in zijn resultaten van beteekenis geweest. De twee Boeren-republie* kon waren een schepping van den Grooten Trok. Zonder deze republie ken zou de geschiedenis van Zuid- Afrika ontegenzeggelijk armer ge weest zijn, ook misschien armer aan tragiek. En thans 193 8 Weer, evenals honderd jaren vroeger, hebcn osscwagens Kaapstad verla ten om de groote reis naar het Noorden te ondernemen. Dit keer zijn het er echter slechts twee en de „Voortrekkers" zijn le den van de Afrikaansche Taal- en Cultuur- vereeniging. Zij volgen de paden van hun dappere voorvaderen en zullen op 1(1 De cember, Dingannsdag, die in geheel den lande gevierd wordt, aanwezisr zijn. De geschiedenis van den Dingaansdag, die door de Boeren voor de honderdste maal gevierd wordt, mag hierin het kort even worden weergegeven. Op KI December 1838 sloegen de Boeren onder Andries Potgieter den geweldigen aanval der Zoeloes onder Dingaan, die in Februari van dat jaar Pe ter Retief en zijn volgelingen hal laten ver moorden, af en wisten zelfs een volledige overwinning te behalen. Duizenden Zoeloes sneuvelden. Het water van de rivier op het slagveld was zoo rood gekleurd, dat deze ri vier sedertdien Bloedrivier heet. Andries Prctorius nu, die een zeer vroom man was, had, toen de drei ging der Zoeloes gevaarliik werd, met de ziincn een plechtige Gods dienstoefening gehouden, waarhij zij de gelofte aflegden, dat zij den dag, waarop God hun de overwin ning op de kaffers zou geven, tot in de verste nageslachten zouden wij den tot een dankdag aan Zijn Naams gedachtenis. Op het oogonblik nu is heel do aandacht van het Afrikaansche volk gespitst op den trek dor osscwagens van den Kaap naar Transvaal en N'atal langs hef pad waar de Voortrekkers gereisd hebben om de baan voor hun nageslacht te breken, door de- ge bieden, die zij met hun bloed bevrucht en door hun spierkracht bewoonbaar gemaakt hebben. Overal waar de trek verschijnt. waar de Afrikaners bij duizenden samenko- nten, verrijst het groote verleden voor de oogen van onze stamgenooten, worden zij met een uit den waren natiónalcn geest voortspuitendc bezieling toegesproken, tril len hun harten, wanneer zij de volksliede ren laten weergalmen. De beteekenis van den nieuwen trek. Intusschen mag deze trek niet slechts gezien worden als een herinnering aan het verle den. Hij heeft-ook een autueel doel, dat in vele redevoeringen belicht is. Nog steeds, ook na het verkrijgen van den dominion-status, tracht En geland in de Unie zijn invloed te, doen overheerschen, worden uitin gen van Noderlandsch-Afrikaansche cultuur onderdrukt, en dat in veel sterker mate, dan b.v. in Nederland over het algemeen wordt aangeno men. Dit is'b.v. weer eens gebleken bij bet vraagstuk van het Afrikaan sche volkslied, waarover in de laat ste dagen en weken zooveel te doen is geweest. Deze kwestie werd aan het rollen gebracht door het feit, dat bij de eerste steenlegging van liet Voortrekkersmonument tot veront waardiging van het Nederlandsch sprekende deel van Zuid-Arfika het „God save the King", het nationale lied van het volk, dat eens de Voorrtekkers had gedwongen do Kaapkolonie te verlaten, gespeeld werd. De Nederlandsch sprekende Afrikaners eischcn dat het bekende „Die Stem" het volkslied van de Unie zal worden, waartegen dc af gevaardigden van de Dominion Partij oen „neen" hebben laten booren De regeering die zooals bekend op de Vereenigde Partij steunt, bevindt zich nu tusschen twee vu ren, n.1. tusschen de Nationalistische Partij van dr. Malan en de Britsehe Dominion Par ty. Zij heeft reeds erkend dat het „God save Ihe King" niet het volkslied van de Unie zal kunnen zijn, wel echter een bede voor den koning, maar anderzijds is zij er toch nog niet toe overgegaan, „Die Stem" tot het. volkslied van de Zuidafrflcaansche Unie te proclameeren. Eigenaardig is, dat bij dezen strijd'de Ne derlandsch sprekende Afrikaners geenszins eensgezind zijn. De partij van dr. Malan meent dat het lied van den veroveraar bij geen enkele officieele gelegenhtid in Zuid- Afrika behoort gespeeld te worden. De Ver eenigde Partij, de partij dus van de gene raals Hertzog en Smuts, schijnt voor een compromis te zijn. Dit gebrek aan eensgezindheid komt ook op andere gebieden tot uiting en bet is nu het doel van dc organisatoren van den nieu wen trek, de menschon te wijzen op het saamhoorigheidsgevoel der voorvaderen. Voor de Zuid-Afrikaners is het te liopcn, dat zij in dit doel slagen. Ook het instructievaartuig „Prin ses Juliana" met hoog bezoek ver eerd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gisteroch tend een bezoek gebracht aan het school schip „Koningin Wilhelmina" en het in structievaartuig „Prinses Juliana", van liet Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. De Prins werd bij dit bezoek vergezeld door zijn particulier secretaris Jhr. Mr. C. Dedcl en zijn adjudant-kapitein J. K. H. de Roo van Alderwerelt. Zoowel bij aankomst als bij vertrek werd Prins Bernhard door een „Leve de Prins" en een driewerf hoezee van de opgestelde matrozen en leerlingen der schepen toege juicht. Twee broers te Orvelte gearres teerd. In het Wilhelminagasthuis te As sen is gistermorgen overleden A. B. uit Zweeloo, die in den nacht van Zaterdag op Zondag j.1. bij een po ging tot inbraak in een boerderij te Orvelte, zoodanig door de bewoners werd toegetakeld, dat hij naar ge noemd ziekenhuis te Assen overge bracht moest worden. De boerderij zou dezer dagen betrokken worden door de familie G. uit Smalhoorn. Toen dt heer G. Zaterdagmiddag dc woning bezocht, ontmoette hij daar een man, die zicli bij zijn aankomst snel uit de voeten maakte. Besloten werd dat G. met zijn broer den nacht van Zaterdag op Zondag in de boerderij zouden doorbrengen om de wacht te houden. Inderdaad kwam dc inbreker te rug. Omstreeks 2 uur bemerkten de gebrs. G. dat men probeerde in te breken. Zonder verder af te wachten sprongen zij te voor schijn en slaagden er in den inbreker te grijpen. Met een welhaak en een stuk ijzer hebben zij den man tcclijk toegetakeld. Maandag heeft het parket uit Assen een onderzoek ter plaatse ingesteld. De gebrs. G. zijn gistermorgen voor den officier van Jus titie geleid en na verhoor in arrest gesteld. VOOR DE OOGEN VAN MOEDER VERONGELUKT. Op den Rijksweg Maastricht—Niimcgen onder Reuver is gistermiddag ongeveer half één het negenjarig meisje Leentjc Houba, voor de oogen van haar moeder, onder een personenauto afkomstig uit Am sterdam, geraakt en gedood. Het. meisje wilde waarschijnlijk haar hondje, dat op den weg liep, grijpen, met bovenstaand noodlottig gevolg, „ALS 'T LIEF PRINSESJE SLAPEN GAAT Sinds Haar blijden intocht in de hoofdstad heeft de Koningin gister ochtend haar eersten rijtoer dooi de stad gemaakt. Onder daverende toejuichingen van duizenden bereik te dc hofstoet omstreeks half twaalf het Koloniaal Instituut aan de Lin- nacusstxv, waar de hoogc Bezoekster door den voorzitter van het Huldi gingscomité, Mr. L. J. A. Trip, en bestuursleden van het Koloniaal In stituut werd verwelkomd. Binnengetreden, luisterde dc Landsvrou we aandachtig naar een dankbede, Haar door het a capcllakoor „Bel Canto" onder leiding van Alphons Vranken locgezongen. Vervolgens bezichtigde Hare Majesteit niet levendige belangstelling liet geëxposeerde. Dr. Henri Polak aanwezig. Geruimcn tijd vertoefde de Vorstin in de afdeeling ingericht door de Nederlandsche Hoogovens, bij den stand van de Fokkerfa brieken, bij dien van de Kon. Ned. Mij. tot exploitatie van Petroleumhronnen van dc Philipsfabrieken, van de K.L.M. en de PTT. Geruimcn tijd verbleef Hare Majesteit in de zaal, waar de diumantcntentoonstclling is ingericht. Behalve vele vooraanstaande figu ren uit de Amsterdamsche diamant wereld was ook aanwezig Dr. Henri Polak, voorzitter van den Diamant- bewerkersbond, Een verrassing. Uit de menigte, die voor het Kolo niaal Instituut was blijven wachten tot de Koningin zou vertrekken, ste&g opeens een luid gejuich op. Z.K.H. Prins Bernhard kwam in een open auto, gezeten naast zijn chauf feur, voorbij om zich voor een privé- bezoëk naar liét Burgerziekenhuis te begeven. Om kwart over twaalf verliet de Koningin hét, Koloniaal Instituut en gedurende het half uur, dat de rijtoer naar het Paleis duurde, nam Hare Majesteit één onafgebro ken jubel in ontvangst, van dc dichte haag 'menschcn' dié langs den 'weg'"stond opge steld. Vriendelijk wuivend dankte de Vorstin voor de Haar gebrachte hulde. Om kwart voor één kondigde de stafmu- ziok van liet 5c regiment infanterie, die het Wilhelmus speelde, aan, dat het Paleis zijn Ilooge Bewoonster weer huisvestte. Een kwartier later verving een «erewacht van matrozen, waarbij de Marinekapel is inge deeld, liot 5e regiment. Aubade. Zichtbaar getroffen en ontroerd lieeft H.M. de Koningin, aan wier zijde Prinses Juliana en Prins Bern hard op het balkon van het Kon. Pa leis hadden plaats genomen, de zang- liulde aangehoord, die haar des mid dags op het Damplein door ongeveer dertienduizend zangeressen, zangers en kinderen van verschillende wees huizen en scholen gebracht is. Een levende vlag. Toen de klokken drie uur beierden en H.M. de Koningin en Prinses Juliana en Prins Bernhard, gevolgd door den burge meester van Amsterdam, Dr. W. de Vlugt, liet balkon betraden, kon Fred. J. Roeske, die veertig jaar geleden eveneens op den- zelfden dag, voor de toen juist ingehuldig de Vorstin den dirigeerstok mocht zwaaien, het teckcn geven voor het inzetten van het Wilhelmus, waarvan het eerste en zesde couplet gezongen werden. Voordat echter het gezang aan ving, was een uitbundig gejuich los gebroken ter begroeting der jubilee- rende Vorstin, waarbij de zangers en zangeressen, die in drie opeen volgende banen voorzien waren van roodc, witte en blauwe vlaggetjes, daarmede boven hun hoofden zwaai den, hetgeen een levendig en kleurig fraai blinkend tafereel vormde, dat door dc Koningin met duidelijk ge noegen aanschouwd werd. Nadat het Wilhelmus was verklonken, werden „Den Hoogen God alleen zij eer" en de „Huldezang aan de Koningin" speciaal voor deze gelegenheid door Fred. J. Roeske gecomponeerd, met als refrein: „Wilhelmina van Nassouwe li onze onverbreekbare trouw, Diepe eerbied, reine min: Leve onze Koningin". Toen de eerste regel van het eenvoudige, liefelijke lied: „Als 't lief Prinsesje slapen gaat" gezongen was, toog een diepe ernst en een aandachtige ontroering over het ge laat van Prinses Juliana en ook de Konin gin liet duidelijk haar getroffenheid blijken. Vorstelijk applaus. De laatste toon trilde nog in de lucht, toen de groote dankbaarheid van Hare Ma jesteit voor de uit het lied blijkende liefde van het jonge Nederland voor Prinses Bea trix, een uitweg vond in een hartelijk hand geklap, terwijl een heldere blijdschap het gelaat der Koningin overstraalde. Ook Prin ses Juliana en Prins Bernhard, diep ont roerd, lieten hun dank door langdurig hand geklap duidelijk blijken. Het waren waarlijk oogenhlikken om nim mer te vergeten. Hier sprak het, hart van Nederland zijn diepste liefde en zijn diep ste overtuiging in liederen uit De zanghulde werd vroolijk en blij be sloten met een défilé der duizenden kinde ren met hun vlaggetjes en begeleid door dc pittige muziek van de Amsterdamsche Post Harmonie en do Marinekapel Toen de Vorstelijke Personen zich' in het Paleis hadden teruggetrok ken, hield het publiek op den Dam zóó lang aan met juichen en het zingen van het Wilhelmus, tot Ko ningin, Prinses en Prins zich nog maals op het balkon vertoonden en wuivend dankten voor de hartelijk heid van het saamgestroomde volk. Kermis. De feeststemming in de hoofdstad duurde onverminderd voort en is gisteravond in bijzondere mate ver hoogd, doordat op een tiental plaat- sen in de stad voor het eerst de kermissen, welke daar onder lei ding van de firma Hommerson zijn opgeslagen geopend zijn. Het officieele, in den geméenteraad en in de politieverordening gebruikte woord is „vermaaksparken", maar het zijn geluk kig doodgewone, oer-ouderwetsohe kermis sen, met olicbollenkramen, carousscis, schiet tenten, 'het hoofd van jut enz., behoudens misschien op het terrein van het voormalig ge Paleis voor Volksvlijt aan het Frede- riksplein, waar omvang en inrichting .den grootschoepschen naam van Lunapark rechtvaardigt. De bevolking heeft op ongedwongen wijze kennis gevierd. Bart de Ligt, die het pacifisme uit zijn halfzachte lijdelijkheid verhief. EEN INTERNATIONALE FIGUUR. Te Genève in Zwitserland overleed de zeer bekende pacifist Bart de Ligt, die ook in onze omgeving, meermalen spreekbeurten vervulde en wiens boeken en geschriften op geen enkele anti-oorlogsavond ontbreken Hoe me t ook over zijn denkbeelden en wij ze van propageeren mag hebben gedacht, dat met Bart de Ligt iemand is heengegaan die belangrijken invloed heeft geoefend in wijden kring, zal niemand ontkennen. Hij wilde geen proselieten maken, maar wekte op tot zelfbevrijding. De persoonlijkheid stond bij hem voorop en do beteekenis van dc gemeenschap zag hij in do wisseh erking tusschen persoonlijkheden. Uitgangspunt voor wereld verbetering en menschheidsher- vorming vond hij in de idee der liefde als behoefte aan zolfmedcdceling en aan uitwis seling van natuurlijk en geestelijk, leven In de eenzijdig-mannelijke moderne maat schappij achtte hij deze wisselwerking te kort gedaan. Daarom kwam hij ook op voor eerherstel der vrouw als wezenlijke voor waarde voor menschelijker samenleven. Toch was de Ligt geen onmannelijk droomer Hot aanslooielijke voor menigeen was juist zijn felle en strijdbare geest.'t Pacifisme hief hij op uit de „halfzachte" lijdelijkheid; hij is liet, die den term „geestelijke weerbaar heid" uitvond. Even belangrijk als het doel waren hem de middelen; te geringe kieskeu righeid ten opzichte van de laatste was zijns inziens de oorzaak van herhaalde tragische mislukking. Hierom heeft hij zich onophou delijk moeite gegeven om zijn geestelijke wapenrusting te volmaken; zijn buitenge wone intéllectueele gaven besteedde hij aan diep doordringen in het arsenaal van de we tenschap; met een even eerlijke als scherp zinnige kritiek bestudeerde hij godsdienst en wijsbegeerte, psychologie, occonomie, staat kunde, ethiek. Het veld zijner belangstelling was onbegrensd en nimtirter was deze belang stelling bloote weetgierigheid. Wetenschap bleef hem middel tot het bereiken van hot cenige doel; bewustwording en zelfbevrij ding als mensch. De Ligt is als spreker en schrijver een kunstenaar geweest. Van zijn sprankelend vernuft, zijn hartstochtelijke bewogenheid en dc zuiverheid van zijn vaak oorspronke lijke beelden en zinswendingen hebben vriend en vijand genoten. De Ligt was de zoon van een orthodox predikant. Als student reeds publiceerde hij een pleidooi voor een gevangen dienstwei geraar. Nuenen is de eenige plaats waar hij ooit beroepen is geweest. Verbannen. Als predikant richtte hij zich in scherpe principieele uiteenzettingen onder den titel Profeet en Volksfeest, Profeet en Volksnood De schuld der kerken tegen dc gelegenheids manifesten der synode. De militaire over heid nam in Augustus 1911 laatstgenoemd geschrift in beslag en verbande den .predi kant van Nuenen op grond "an zijn kan selredenen als „gevaarlijk voor den troep" uit dc zuidelijke provinciën. Ook als mede opsteller van iiet Dienstweigeringsmanifest kwam deze in last. Op (I Maart 1916 besloot De Ligt zijn be diening neer te leggen om zich geheel aan zijn eigenlijke levenstaak te wijden. Op den duur achtte 1 zich ook niet meer gerech tigd, don Christnnnaam te dragen, daar hij zich bewust was geworden, dat hij zijn in zicht niet toetste aan den Bijbel maar den Rijbel aan zijn inzicht, Ilij vestigde zich in Zwitserland, vanwaar hij Europa en ook Ne derland in verband niet zijn studie en pro paganda bereisde. Tn bet. intcrnatonaal pa cifisme werd hii een vooraanstaande figuur. Bart rle Eigt beeft tot die werkers behoord die zichzelf in "ver verteren, zegt de N. B. Ct. Herhaaldelijk heeft hij door overspan ning zijn weerstandsvermogen ondermijnd en de ziekte, waaraan hij op reis is gestor ven was ook een gevolg van uitputting door de problemen van dezen zwaren tijd, waar aan elk ernstig mensch lijdt. Als dienaar der „geestelijke weerbaarheid" heeft hij zijn le ven gegeven, Vertrek van Rang. 7 Sept. Basra 7 Sept. Aankom* te Singap. 7 Sep», Athene 7 Pepf," Athene 7 Sept. Basra. 7 Sept, Pelikaan (heenreis) Zilverreiger (terugreis) Nandoe (heenreis) Er deed zich nergens een wan klank voor en duidelijk bleek, dat men den Amsterdammer in een periode, waarin drankmisbruik en vechtpartijen tot de sporadische zeld zaamheden bchooren, ten onrechte zijn kennis ontnomen had. Door de verlichte grachten^ Tot omstreeks elf uur in den avond ston» den de menschcn in lange rijen op plaat* sen te wachten voor een rondvaart doog do sprookjesachtig verlichte grachten. Boven het drukke stadsgewoel en dq muziek uit café's en van straatorkesten klomk den geheelen avond het geronk vapj de motoren der K.L.M.-toestellen, waarmedel zooveel liefhebbers een rondvlucht boven dc verlichte stad maakten, dat niet alleen enkele Douglas D.C.-2 vliegtuigen, maag ook de „Arend", de gioote viermotorige Fokker F-36, welke plaats biedt aan 3(j passagiers, enkele malen, dienst moest doen Versierde kano's In de residentie, Ook in de residentie zijn de festiviteiten nog niet ten einde. In de grachten had een vaart met versierde en verlichte booten plaats, waaraan o.m. vijftig kano's deel* namen. De geïllumineerde sleep trok dg belangstelling van duizenden, die zich op| de kaden verdrongen. Ook door Nederland in den vreeimdej wordt lustig Oranjefeest gevierd. Uit taï van koloniën bereiken ons enthousiaste be* richten over Oranje-sairncnkoimsten,waarf het Wilhelmus uit volle borst werd gezon* gen en gloedvolle hcrdenkingsspeeches da gedachten der Nederlanders naar heli Moederland deed teruggaan. AMERIKA MAG NIET ACHTERAAN KOMEN! De maritieme commissie te Washington; lieeft aanbiedingen gevraagd voor den bouw! van een nieuw type snelle en ruime vracht* schepen, zulks in het kader van het streveiü naar bespoediging van liet program tot het vormen van een Amerikaansche koopvaar* dijvloot, die bij geen andere ter wereld ach* terstaat. DENATURATIE AARDAPPELEN. Zooals uit' de in de Staatscourant van S| September gepubliceerde ministerieele be* schikking blijkt, zal Maandag 12 September! a.s. een aanvang gemaakt kunnen worden met de denaturatio van aardappelen. De denaturatiercgeling is practisch ge* lijk aan die, welke liet vorig jaar werd toe* gepast. Voor steun komen in aanmerking aardap* pelen, welke niet kunnen vallen door eert vierkante opening van 1225 m.m2. De denaturatiovergoeding bedraagt voor! de periode tot 1 December f 0.70 per 100 kg., voor de periode van 1 December tot 1 Maart f 0.80' per 100 kg. en voor de periode van IJ Maart tot en met 23 Juni f 0.90 per 100 kg., terwijl met ingang van 1 Februari 1939 voor klci-consumptic-aardappclen van dej rubriek A wederom f 1.50 per 100 kg. zat kunnen worden betaald. 1'abi'ieks- en vroege aardappelen komen! ook voor dcnaluraticvergoeding in aanmer* king, fabrieksaardappelen echter niet eer* der dan na 1 Januari 1939. Voor elke aanvraag tot denaturatie zal wederom een bedrag van f 1.moeten wor* den betaald, hetwelk met liet uit te keerert steunbedrag kan worden verrekend. Wanneer bij een teler minder dan 2509 kg. en lui een handelaar minder dan 5000 kg. ineens wordt gedenatureerd, zullen bo* vendien de werkelijk gemaakte kosten moe* ten worden vergoed. 's Gravenhage, 7 September 1938. '(Adv.Jj Basis overeenkomstige week 1937 100 Week v. Maandag t tu Zater d Eflectenmarkt Aandeelenkoersen Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst Groothandel Groothandelsprijzen Omzet termijnmarkt Amsterdam Kleinhandel Omzet winkelbedrijf Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart Arbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers Aanbiedingen van werknemers Plaatsingen 15 t m 20 Aug. 22 1 ia 27 Aug. 29 Aug.* 3 Sept. 91.4 92.4 91.4 121.4 101.6 99.7 68.4 68.3 67.5 72.8 16.4 133.9 105.4 107.7 97.5 97.1 65.1 70.6 114.6 106.9 111.3 104.7 92.7 92.4 115.4 97.7 U0.6 93.9 93.3

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2