Ingezonden Donderdag 8 September 1938 T weede JM Reisplannen van oorlogs bodems Mevrouw J* Grunwald- Poppers f Hoe de Bothastraat feestvierde Uitslag openbare verkooping Ernstige aanrijding bij de Keizersbrug De tweede internationale wedstrijd aan de Sportlaan Arrondiss. rechtbank Alkmaar Burgerlijke Stand van Den Helder &tadóriieuux4 Oefeningen en convooidiensten. Hr. Ms. Sumatra. Onder bevel van kapitein ter zee L. F. Klaassen vertrekt Hr. Ms. kruiser „Sumatra" op 10 October van Den Helder naar de Straat van Gibraltar en Madeira. Van 1418 Octo ber verblijft de „Sumatra" te Lissabon; de bodem komt op 31 October te Gibraltar aan, na van 2028 October geoefend te hebben na bij Madeira. Van 119 November doet het schip con- vooidienst in de Straat van Gibraltar. Van 1925 November is het te Casablanca; na nog een tweeden convooidienst van 25 Novem ber15 December in de Straat van Gibraltar komt de „Sumatra" op 20 December te Nieu- wediep aan. Reis van O. 12 en O. 13. Op 20 September vertrekt een groep onder zeebooten, bestaande uit Hr. Ms. O 12 en O 13 naar equatoriaal gebied, onder bevel van lui tenant ter zee le klasse A. B. M. van Erkel. De onderzeebooten zijn van 2730 September te Casablanca, van 1519 October te Dakar, van 2427 October te Funchal. Op 29 Octo ber komen de schepen wederom te Casablanca aan: zij arriveeren op 5 November te Wil lemsoord. Hr. Ms. Gelderland naar de West. Onder bevel van kapitein-luitenant ter zee B. P. M. van Straelen vertrekt Hr. Ms. krui ser Gelderland op 17 October uit Nieuwediep voor de reis naar Curagao. Op 24 October komt het schip in Gibraltar aan, waarna van 25 October tot 1 November convooidienst wordt gedaan in de Straat van Gibraltar. De Gelderland blijft in Casablanca van 23 No vember en van 1819 November te Barbados. De aankomst te Curagao is bepaald op Dinsdag 22 November. Indien, in verband met de artillerie-opleiding, Hr. Ms. Gelderland eerst op Maandag 24 October uit Nieuwe diep vertrekt, zal worden doorgestoomd naar Casablanca. Hr. Ms. Tromp naar de Spaanschc wateren. Hr. Ms. flottieljeleider Tromp vertrekt, on der bevel van kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman op 10 November van Nieuwediep. Van 11 tot 15 November blijft het schip te Portsmouth. Op 18 November komt het schip te Gibraltar aan, waar van 1925 November convooidienst wordt gedaan. De Tromp komt op 29 November in Nieu wediep terug. DE HERDENKINGSMARSCH. Bij de jeugdgroepen was het niet het Ned. Padvindersgilde, dat een len prijs won, maar het Ned. Padvindstersgilde. Gisterenmiddag om 2 uur is, in een Rust huis te Bussum, op 68-jarigen leeftijd over leden, mevrouw J. GrunwaldPoppers. Begin April van dit jaar moest mevrouw Grunwald, op advies van den dokter naar buiten om rust te vinden voor een lichte over spanning, tengevolge van het vele werk, dat zij op maatschappelijk terrein verrichtte. Ac tief en ijverig als zij was, had zij teveel van haar gezondheid geëischt. De rustkuur heeft I echter helaas niet meer tot herstel mogen lei- den, want gisterenmiddag bereikte ons het be richt van haar overlijden. In het vereenigingsleven in Den Helder zal mevrouw GrunwaldPoppers een leege plaats achterlaten. In het bizonder de afd. Den Helder van de Vereeniging v Huisvrouwen, zal haar actieve presidente missen. Sinds 1932 had zij de leiding van deze vereeniging. En op welk een wijze! Haar levendige geest was im mer vol actie. Van haar ging het initiatief uit tot het beleggen van uitstapjes en het laten optreden van verschillende sprekers. De or ganisatrice van de feestavonden van de ver eeniging was mevrouw GrunwaldPoppers. In dit verband mogen we herinneren aan het tien-jarig jubileum van deze vereeniging, waarop het geheele programma door mevr. Grunwald in elkaar was gezet en waarop zij het bestuur toesprak en dat op zulk een wijze, dat de heeren bezoekers dien avond er stil van werden. Op welk een keurige wijze leidde ze de sprekers in. Vriendelijk en beschaafd was haar optreden, welgekozen haar woord. Zij was een zeer intelligente en belezen vrouw, die ook in de moeilijkste situaties, met juist gekozen woorden, de zaak wist te redden. Het verlies voor de Vereeniging voor Huis vrouwen is wel zeer groot. De honderd leden, die haar in Juni van dit jaar, toen zij een bezoek hadden gebracht aan de Gerofabriek te Zeist, nog een groet brach ten, zullen niet vermoed hebben, dat dit de laatste groet was voor hun presidente. Als bewijs van haar activiteit, is wel zeer sprekend het feit, dat zij niettegenstaande haar ziekte, toch nog in het laatst van April, de algemeene vergadering van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen te Rotterdam bijwoonde. Mevrouw GrunwaldPoppers was voorts vice-presidente van de commissie van beheer van de Nutsfröbelscholen en presidente van de Fröbelschool aan de Laan. Ook daar heeft zij een groote activiteit aan den dag gelegd. Zij was lid van de Commissie op het Middel baar-onderwijs en vice-presidente van het ver leden jaar opgerichte Baby-comité. De belang stelling voor deze vereeniging typeerde tevens haar medeleven met de nooden van de minder bedeelden. Zij was verschillende stadgenooten tot steun. Haar vriendelijke, opgewekte verschijning zal men missen en vooral voor haar kinderen, waarvan er een in Indië vertoeft, is dit heen gaan een groot verlies. Vrijdagmorgen elf uur heeft de teraarde bestelling plaats op de Joodsche begraafplaats te Huisduinen. De afdeeling Adelborstendie den eersten prijs Men verzoekt ons alsnog opname van het volgende: De bewoners van de Bothastraat kunnen met voldoening op de afgeloopen feestweek terug zien. De straat, die smaakvol versierd was, trok vooral des avonds vele belangstellenden en door de intieme verlichting werd er een sfeer van gezelligheid geschapen, die Maandag en Dinsdagavond wel haar toppunt bereikte. Deze anders zoo stille straat bleek nu het aantrekkingspunt van honderden zingende en hossende feestgangers, al of niet gemaskerd, die al dansend en zingend aan hun feest vreugde uiting gaven, die door geen wanklank werd verstomd. Op den nationalen feestdag werd namens alle bewoners een gelukstelegram aan H. M. de Koningin verzonden. De door de bewoners georganiseerde wed strijden der kinderen op Zaterdagmiddag vielen wel in den smaak der jeugd. De meesten gin gen met een prijsje naar huis, terwijl allen op royale wijze getracteerd werden op allerlei heerlijkheden. De wedstrijden der volwassenen, gehouden op Dinsdagmiddag, gaven dikwijls aanleiding tot groote hilariteit; vooral het worsthappen en de hinderniswedstrijd op fietsen waren succes nummers. Nadat bekend werd, dat een 2e prijs behaald was met de straatversiering, wat voor deze jonge buurtvereeniging een mooi succes ge noemd mag worden, hoorde men alras het schoone lied, dat er geen straat in Den Helder is, die de Bothastraat kan slaan. Dat houdt de belofte in van een len prjjs bjj een volgende gelegenheid, Bothastraters! 25 JAAR IN GEMEENTE-DIENST. Morgen zal de heer J. A. van Vliet, machi- nist-stoomstoker op de Gasfabriek den dag herdenken, dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bq de gemeente. won met marcheeren in de jubileummarsch. (foto „Modern"). Gisteren is in Musis Sacrum een openbare verkooping gehouden door Notaris A. M. En gelmaan. Huis en erf aan de Hoogstraat no. 67, groot 1 are 56 centiaren. Kooper de heer W. Lam- mers q.q. te Den Helder, voor 2635. Woon- en winkelhuis met erf aan den Mid denweg no. 181, groot 1 are 95 centiaren. Koo per de heer W. Molenaar q.q., te Den Helder, voor 1980. Winkelhuis met erf aan de Spoorstraat no. 97, groot 69 centiaren. Kooper de heer Alb. Govers q.q., te Den Helder, voor 3550. Woon- en winkelhuis met steenen pakhuis en erf aan de Emmastraat no. 49, groot 82 cen tiaren. Kooper de heer L. Braat q.q., te Voor burg, voor 2100. Huis en erf aan de Langestraat no. 120, ter grootte van pl.m. 1 are 50 centiaren. Kooper de heer H. K. Groen q.q. te Den Helder, voor 1952. Huis en erf met steeg aan de Langestraat no. 118, groot pl.m. 81 centiaren, en Stal met erf aan de Langestraat (naast vorig perceel), ter grootte van pl.m. 2 aren 9 centiaren. Kooper de heer J. A. Zegel q.q., te Den Helder, voor 2806. Huis en erf aan de Breedwarsstraat no. 15, groot 64 centiaren. Kooper de heer L. Braat q.q., te Voorburg, voor 1000. Huis met recht van erfpacht op den Ruijgh- weg no. 177. groot 1 are 66 centiaren. Kooper de heer J. Bussing q.q., te Den Helder, voor 2665. Huis met schuur en erf aan de Achterstraat no. 77, groot 60 centiaren. Kooper de heer P. Bregman q.q., te Den Helder, voor 670. DE NATIONALE FEESTDAG. Door omstandigheden buiten onze schuld, kunnen we eerst heden de belangrijkste mo menten van den nationalen feestdag in beeld brengen. We achten de plaatjes belangrijk ge noeg om ze niet achterwege te laten. Burgemeester Ritmeester neemt afscheid van de leidster van de Heldersche jeugdgroep, die met de vlag naar Amsterdam vertrekt. (foto „Modern"). (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie, ^iet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) ZEERIDDERS OF ROOFRIDDERS? Geachte Redactie, de be- Eenige dagen geleden heeft zich op Noordzee, vlak bij Den Helder, op de ruchte „Pannekoek", de zelfde plaats waar een paar jaar geleden de „Menja" ten onder ging, een dubbele tragedie afgespeeld. Door uitstedigheid kwamen de bizonderhe- den daarvan mij eerst gisteren onder het oog en ik meen tegen de wijze waarop eenige Heldersche vletterlui, zich bij deze stranding „verdienstelijk" meenden te moeten maken, alsnog te protesteeren. In den nacht van Dinsdag op Woensdag verging de driemast-schoener „Snow White"; dank zij het flinke optreden van de beman ning der sleepboot „Amsterdam" vielen er geen menschenlevens te betreuren, doch niet voorkomen kon worden, dat het schip op de zandbank vastliep. Dat schip was niet verzekerd. Het was een van die bootjes, die men tramps noemt; zwervers op alle wereldzeeën. Ze gaan van haven tot haven. Overal waar men een vrachtje kan meepikken zijn ze pre sent. Meestal is het harde armoede op die scheepjes. Soms is de eigenaar zóó arm, dat hij zich niet eens de weelde van een verzeke ringspremie veroorloven. Zoo'n schip was de „Snow White", dat vorige week schipbreuk leed op de gronden der Razende Bol. Uitgeput van de doorgestane ellende der laatste dagen kwam de bemanning, bestaan de uit 6 man en 1 vrouw, aan land. Versla gen en diep gedesilussioneerd. Men begreep dat het schip verloren was.. Ondanks het feit, dat de kapitein nagenoeg drie maal vier en twintig uur niet uit de kleeren was geweest en op alle manieren ge poogd had z'n schip in veilige haven te bren gen, was deze reeds dienzelfden middag weer present, teneinde met een bootje de drie en een half uur lange tocht naar het wrak te maken. Dat was begrijpelijk, want al zijn bezittingen, papieren en waardevoorwerpen (al was dat ook niet zoo heel veel) waren nog aan boord. Twee man nam hij mee van z'n laatste equipage. Toen het overblijfsel der „Snow White" in zicht kwam, ontdekte men dat men niet de eerste was. Er was reeds volk op het wrak. Het zal wellicht geen Nieuwedieper verwon deren dat dit volk bestond uit Oude Helder sche vletterlui, visschers, die wonen in het roemruchte kwartier van wijlen Dorus Rijkers en Jaap Been. Men had er als „zeeridders" lucht van gekregen en nauwelijks hadden kapi tein en opvarenden de hielen gelicht, of deze afgezanten van den Ouden Helder enterden als nazaten der Duinkerker (of Nieuwedieper?) kapers het wrak. Men verrichtte daar grondig werk. Kisten en koffers werden opengebroken, hutten, die gesloten waren, werden met geweld ontgren deld, en ieder plaatsje nagezien en onderzocht met een waarlijk niet te overtreffen ijver. Er ontstond een ernstig verschil van mee ning tusschen den kapitein en deze „zeerid ders", die weliswaar een houding aannamen van „wjj wilden de boel alleen maar veilig voor den kapitein aan land brengen," doch welke houding in flagranten tegenspraak was met hun optreden op het schip. Het slot van deze kwestie is ellendig: de toch reeds berooide kapitein ;s een groot deel van z'n kleeren en waardepapieren kwijt, ter- wql eveneens eigendommen van de eenige vrouw aan boord spoorloos verdwenen blijken. Natuurlijk is niemand dezer wakkere kna pen daaraan debet. De dader ligt allang op het kerkhof, en van een bestraffing zal thans wel niets meer kunnen komen. Maar bij het signaleeren van deze trieste affaire wil ik niet nalaten een woord van groote afkeuring te doen hooren over deze daden van menschen die zich Hollandsche zee lui noemen. Het blijkt, dat er tusschen het koren van deze zeelui, waaruit men blauwe zeeridders recruteert, nog altijd veel kaf zit. Dat is beschamend voor onze stad. Hoogachtend, Commissaris van het Loodswezen Den Helder, P. C. VAN DIEST. te Meisje breekt haar rechterbeen. Gistermiddag te omstreeks half twee heeft bij de Keizersbrug een vrij ernstig verkeers ongeval plaatsgevonden, waarvan een 5-jarig meisje, door het niet goed opletten het slecht- offer geworden is. Op genoemd tijdstip kwam de hulppostbesteller, Arie Wit met zijn mo torfiets uit de Keizerstraat gereden, terwijl het dochtertje van den heer den Hartog, uit de Van Hogendorpstraat, van de Westgracht geloopen kwam, in de richting van de Spoor- gracht. Zonder op het verkeer te letten stak het plotseling den weg over met als noodlottig ge volg, dat het tegen de aankomende motor fiets terecht kwam. Door omstanders werd het over hevigen pijn klagende meisje bij dokter Proost binnen gedragen. Deze moest constateeren, dat het het rechterbeen gebroken had. Na verbonden te zijn is het naar huis vervoerd. De F. C. Kleve 63 tegen „Helder'' Zooals wjj reeds eerder medegedeeld heb ben, speelt a.s. Zaterdagmiddag voor de tweede maal in korten tijd een buitenlandsch eltfal tegen de H.F.C. Helder. Nog versch ligt de prachtige demonstratie, die de F.C. „Szürketaxi"uit Boedapest eenigen tijd ge leden hier gaf in het geheugen; de talrijke toeschouwers waren opgetogen. De trainer van „Helder,", de heer Lon- gin, deelt ons mede, dat de F.C. Kleve '63 niets voor de Hongaren onderdoet en technisch zelfs nog aantrekkelijker speelt dan dte profs. De club uit Kleef speelt het typisch Duitsche spel; n.1. cobineeren en nog eens combineeren, kort spel, uitgevoerd in groote snelheid. Het zal dus interessant zijn een vergelijking met het spel van de Ween- sche profs, te trekken. De F.C. Kleve speelt in de z.g. Bezirsliga, waar zij blijkens het volgende uittreksel van haar staat van dienst in het vorige seizoen, een belangrijke rol gespeeld heeft: tegen Preussen-Krefeld werd 22 gespeeld en 31 gewonnen, van de Duisburger Spielverein werd met 20 en 41 gewonnen en tegen de bekende Union Krefeld werden de volgende resultaten behaald: 2—2 en 32 gewonnen. Een belangrijk succes behaalde de F.C. Kleve tegen de Spielverein Hörntrop, die als no. 2 eindigde achter de beroemde kampioensclub Schalke '04. Van dit sterke team won Kleve na spannenden strijd met 21. Uit een en ander blijkt wel, dat Zaterdag middag weer iets bijzonders op voetbalgebied te zien zal zijn. De Duitsche gasten komen met hun volledige elftal, waarmede ze een week later de competitie hopen in te gaan, n.1.: Vehreschild Harnau KoM Giesen I Bredick Zeiler v. d. Loo Giesen II Lohmann Mölders Kool De grootste kracht gaat uit van de geheele achterhoede, van rechtsbuiten v. d. Loo, rechtsbinnen Giesen II en linksbinnen Mölders. SPELDJESDAG CENTRAAL GENOOTSCHAP. Opbrengst speldjesverkoop ten bate van 't Centr. Genootschap aan 't eind van de vo rige week bedroeg bruto f 320.20''. Aan de koopers van onze speldjes onzen dank daar voor, maar niet het minst aan de collectrices en collectanten, die ons zoo prachtig hebben gesteund. Het bestuur v/d Afd. Den Helder C. G. Namens dc verschillende jeugdvcrecnigingcn te Den Helder, legt de heer Liicker een krans aan het borstbeeld van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. De Burgerwacht presenteert het geweer. (foto „Modern"). STEENEN GESTOLEN. Den Helder. Voorgeroepen werd Maandag J. A. Gr., wo nende te Den Helder, die ervan beschuldigd wordt op 26 Mei j.1. zich 150 steenen te hebben toegeëigend, toebehoorende aan de gemeente Den Helder. Verd. erkent het ten laste gelegde, doch be weert, dat hij niet het oogmerk had om te stelen. Politierechter: Waarom vroeg U dan niet, of U die steenen hebben mocht? Als get. wordt gehoord C. Pr., stratenmaker in dienst der gemeente. Deze zegt, dat de stee nen weinig waard waren. De Officier van Justitie vordering nemend, eischt 20 boete, subs. 5 dagen. De Politierechter veroordeelde verd. tot 7 boete subs. 5 dagen. van 6 en 7 September 1938. ONDERTROUWD: T. Berghout en W. E. de Leeuw; K. Brons en T. P. Meurs; J. Pas terkamp en P. K. Bak. BEVALLEN: Th. J. Ellens—de Vos, z.; C. W. Breemesvan Vooren. z.; G. Wever Hooiveld, z.; I. E. M. BurgersRichter, d.; A. A. KlikBreet, z.; A. A. PrinsenLou- man, z.; C. J. Schol—Reinderman, d. OVERLEDEN: T. NootSwaag, 38 jaar; J. Leusman, (v), 17 maanden; wed. A. Hoo- gerwerf, geb. T. Groot, 82 jaar. HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Dinsdag 6 September: Aangekomen van Amsterdam en vertrokken naar Harlingen het Engelsche s.s. „Merel". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Ned. motorschip „Rottum". De ambachtsschool maakte tijdens de jubileummarsch een flinken indruk. (toto „Modern").

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5