Een dag ging voorbij.... Aantrekkelijke wedstrijd van het Bondselftal Nieuw voedsel voor de kanonnen Geen radio storingen meer Nederlandsche auto in België verongelukt Wereldhandel is niet dood te krijgen" Brouwgersttentoonstelling geopend 'W&Kwr. UIT ONZE OOST Onze fabricage van gasmaskers Prinselijk Paar in de busl Amerikaanscbe [oden getroffen Palestina. Uoet&al Gelijk spel tegen Juventus ö/vi Qcahi o-eAPuiat: JAPAN ZENDT OMVANGRIJKE 'ROE PENTRANSPORTEN NAAR CHINA. Uit Peiping wordt gemeld, dat de woordvoerder der Japansche mili taire autoriteiten heeit aangekon digd, dat in de komende dagen om vangrijke militaire transporten uit Japan in China zullen aankomen. Bij Tang Koe is de ontscheping der troepen reeds begonnen. De sterkte der nieuwe, naar Chi na gezonden troepen wordt niet medegedeeld, doch zij moet aanzien lijk zijn, daar met de troepen tal rijke officieren met den rang van generaal aangekomen zijn, of nog zullen aankomen. Hebben Japanneezen ook binnen ste verdedigingslinie van Hankau doorbroken? I>e Japanneezen beweren, dat zij niet slechts de buitenste verdedigingslinie van Hankau heibben doorbroken, doch ook de binnenste verdedigingslinie en wel on drie punten, namelijk te Koesjih, Kwangtsi en nabij Teian. Voor de buitenlanders heeft de Japansche regeering te Hankau een veiligheidszone aangewezen welke ongeveer half Hankau omvat. De Fransche concessie en de oude Britsche, Duitsche en Russische concessies maken er deel van uit. De Chineesche verliezen. Bij de verschillende verwoede gevechten met Japanneesche troepen hebben de Chi neesche strijdkrachten in het gebied ten Noorden en ten Zuiden van de Jangtse ri vier en het Loesjan gebergte in het tijd vak tusschen 19 Augustus en 6 September volgens een .Tapansch bericht van een niet nader aangegeven punt aan de Jangtse 22000 man op het slagveld moeten achter laten. Ook de door de Japanneezen gemaak te oorlogsbuit is zeer groot. De strijd aan den Jangtse. Te Hankau wordt gemeld, dat de Japansche opmarsch aan den zui delijken oever van den Jangtse na de inneming van Mahoeling voor de nieuwe Chineesche verdedigingsli nies tot staan is gekomen. Japansche aanvallen bij het Ming-gebergte en Hwangmei zijn afgeslagen. Chineesche troepen hebben de Japanneezen v. Soesoeng uit in den rug aangevallen. Ten zuiden van Hoesjan zouden de Japanneezen zware verliezen geleden- hebben. Wetsontwerp ingediend tot be scherming van den radio-omroep- ontvangst. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de Telegraaf- en Te- Ie foonwet 1904. Bij deze wijziging wordt bepaald, dat bij Algemeenen Maatregel van Bestuur voorstrif- ten zullen worden gegeven ter be scherming van de radio-omroepont- vangst tegen storingen, welke ont staan door het gebruik van electri- sche inrichtingen. Aangezien er uitzendingen zijn, die niet vallen onder het algemeene begrip, „Radio- Omroep", maar daarmede nochtans veel ge meen hebben, b.v. de uitzendingen van den zakelijken-omroepzender van het staatsbe drijf der P. T. T. is in de nieuwe regeling een voorziening opgenomen, die het moge lijk maakt de ontvangst van dergelijke uit zendingen gelijk te stellen met de ontvangst van den radio-omroep. De strafpositie is ge lijkgesteld aan die van artikel 12 van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904, met dien verstande dat bovendien een bepaling is op genomen om verbeurdverklaring van in be slag genomen voorwerpen met uitzonde ring van die, bestemd voor den openbaren dienst mogelijk te maken. VIER GEWONDEN. Gisteravond omstreeks negen uur heeft zich op de Koningin Astrid- laan te Kontich (België) een ern stig verkeersongeluk voorgedaan, waarbij een uit vier personen be staand Nederlandsch gezelschap min of meer ernstige verwondingen heeft opgeloopen. Een auto, bestuurd door den heer V. de Groot, handelaar, wonende in de Kerk straat te Hilversum, komende uit de rich ting Mechelen en op weg naar Antwer pen, kwam te slippen, reed het trottoir op en botste met volle kracht tegen een paal van de electrische verlichting. De botsing was zoo hevig, dat de paal afknapte, waar na de auto in de naast den weg loopende gracht terecht kwam. Er bevonden zich behalve den bestuurder nog drie personen in de auto. Nadat zij op het droge waren gebracht bleek, dat de heer de Groot eenige ribben had gebroken, ter wijl hem de borstkas was ingedrukt. Zijn echtgenoote had verwondingen aan het hoofd gekregen, etrwijl zij verder een kaak been en enkel had gebroken. Mej. Johanna de Groot, een zuster van den bestuurder, wonende te Heemstede en de heer Janssens uit de Groote Houtstraat te Haarlem, lie pen kneuzingen op over het geheele lichaam De vier gewonden zijn ter verpleging op genomen in het St. Maria Ziekenhuis te Berchem bij Antwerpen. Dr. F. H. Fentener van Vlissin- gen over den economischen toe stand. Tijdens het persdiner in het Jaarbeurs- restaurant naar aanleiding van de 39e Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, hield de voorzitter van den Raad van Beheer van de Koninklijke Nederlandsche Jaar beurs, dr. F. H. Fentener van Vlissingen. een tafelrede, waarin hij o.a. de moeilijk heden besprak, welke den handel in den weg worden gelegd tengevolge van de con- tinigeniteeringen. Een koopman, aldus spreker, mag nooit wijken voor moeilijkhe den. Wij m-ogen ons niet laten ont moedigen. Wij moeten het hoofd koel houden en hopen, dat de crisis voorbijgaat zonder eenig wa pengeweld. Wij moeten er aan denken, dat de economische crisis gevolgd zal kunnen worden door een opleving. De wereldhandel leeft immers no"- on danks alle moeilijkheden, welke haar in den weg worden gelegd. Er zal iets gebo ren moeten worden in een hernieuwd ver trouwen. De wereldhandel is zoo maar niet dood te krijgen. Wie, zooals ik, van onze koloniën terug komt, moet optimistisch zijn. Zooveel energie, werklust, als aanpassingsvermo gen men maar vindt, geeft dat alles groo te waarborgen voor onzen handel in de toekomst. In October aflevering van 12000 stuks. Zooals wij reeds mededeelden, zal de gas- maskerfabriek te Bandoeng, met welker fabriek thans begonnen is, in Juli 1939 in vol bedrijf zijn. Er zal een nauwe samen werking zijn met Singapore Rubber Works. Bij onze informatie aan het departement van oorlog te Bandoeng, vernamen wij, dat de reeds- bestaande gasmaskerfabriek te Soe- rabaja reeds een flinke bestelling heeft ge kregen. Zij is bezig met de afwerking van gas maskers voor het leger, Voorts kan worden gemeld, dat in Octo ber a.s. 12.000 gasmaskers zullen worden afgeleverd voor de luchtbeschermingsdiens ten. Gisteravond hebben Prinses Juliana en Prins Bernhard op, voor Vorstelijke Per sonen zeer ongewone wijze, de verlichting van Amsterdam bezichtigd. Het Prinselijk Paar stapte n.1. in een autobus, waarin ook het gevolg plaats nam, terwijl de tweede autobus eveneens bezet werd door hooge passagiers. Door het publiek geheel onopgemerkt re den Prinses en Prins langs de mooist ge- illumineerde plekjes van Amsterdam en genoten ongestoord van het lichtspel. Hulst sleept alle prijzen in de wacht. Gistermiddag is op de Utrechische Jaar beurs de brouwgersttentoonstelling, door den voorzitter van het nationaal comité, voor brouwigerst, Prof. Broekema, officieel geopend. Daarna gaf dr. H. van Veldhuizen uit Rotterdam, voorzitter van de nonmalisatie- comimissie, een korte technische uiteenzet ting over de resultaten van de inzending van monsters op deze tentoonstelling, om vervolgens de prijken bekend te maken. Het fraaiste resultaat werd be haald door de Coöp. Handelsvereeni- ging N.C.B. te Hulst. Deze coöpe ratie behaalde o.m. den hoofdprijs van de tentoonstelling imet een monster, vertegenwoordigend 50.000 K.G. Saxonia. Met hetzelfde mon ster werd beslag gelegd op de ver guld zilveren medaille van de Hollandscihe Maatschappij van Landbouw te 's-Gravenhage. Met een monster van 40.000 K.G. Kenia legde dezelfde coöperatie beslag op den prijs voor de beste inzen ding ten Zuiden van Rijn, Lek en Nieuwen Waterweg. Ten slotte behaalde deze coöperatie den extra prijs van den bond van Nederland sche brouwerijen te Amsterdam voor die partij, die van goede kwaliteit is en waar van zoo groote hoeveelheid beschikbaar is, dat deze partij voor de brouwerijen de hoogste commercieele waarde heeit met een monster van 70.000 k.g. Kenia. De coöperatieve handels vereeniging N. C.B. in Breda verwierf met een monster 11.000 k.g. Kenia een eervolle vermelding. Medegedeeld werd, dat de resultaten van dit jaar beter waren dan die van verleden jaar. Opheldering gevraagd aan Italiaansche regeering. de De Amerikaansche ambassade te Rome heeft stappen gedaan bij de Italiaansche re geering, teneinde opheldering te vragen ten opzichte van de nieuwe anti-joodsche decre ten, in liet bijzonder aangezien deze Ame rikaansche in Italië verblijf houdende Jo den treffen. Geen Joodsche leerboeken meer De Italiaansche minister voor volksopvoe ding heeft bepaald,* dat uit alle staats-, se- mi-staats- of daarmede gelijkgestelde on derwijsinrichtingen alle door Joden ge schreven of bewerkte leerboeken verwijderd moeten worden. Overvallen, moorden en bran den. Twintig bandieten hebben gister ochtend een politiebureau in het Noorden van Jeruzalem overvallen. Hierbij werden twee politie-beamb- ten, een Jood en een Arabier en 2 bandieten gedood. Dinsdagavond heeft een gewapende bende nabij het knooppunt van spoorwegen te Lydda een enonnen stapel dwarsliggers in brand gestoken, ten gevolge waarvan aan zienlijke schade is aangericht. Te Jaffa zijn gisterochtend vier gewa pende. mannen het gemeentehuis binnen gedrongen. Zij overvielen den kassier en maakten zich met een bedrag van 41 pond sterling uit de voeten. Op de grens van Jaffa en Tel Aviv zijn twee Arabische jongelieden ernstig door schoten gewond. Havas meldt nog, dat rebellen in de om geving van Jaffa hedenochtend een Arabi- schen hulpagent hebben gedood. In extremis tische kringen is een beweging ontketend voor het boycotten van de electriciteit, die geleverd wordt door maatschappijen, waar bij Joodsche belangen betrokken zijn. Gistermiddag is te Jaffa een anti-Jood- sche betooging gehouden. De menigte pro beerde winkels van Joden in brand te ste ken, doch zij werden door de politie ver spreid. Er zijn tal van personen gearres teerd. Te Tel Aviv heeft het gemeentebestuur verlof gekregen 200 vrijwilligers op de been te brengen ter versterking van de burger wacht. Britsche soldaten hebben giste ren ten noorden van Acre den strijd aangebonden met een groote bende rebellen. Aan den strijd werd ook door vliegtuigen deelge nomen. In de oude stad van Jeruzalem is een Egyptenaar ernstig gewond. Een gewapen de bend heeft een overval gepleegd op het hoofdbureau van politie te Jaffa. Zij maak te een aantal geweren en revolvers buit. Verdienstelijk werk van Dumor- tier als midvoor. Prins Bernhard woont de match bij. In het kader van de regeeringsjubileum- week werd gisteravond in het Olympisch Sladion een voetbalwedstrijd gespeeld tus schen het Ned. Bondselftal en de sterke iia- liaansche club Juventus uit Turijn, een ont moeting, welke door 25.000 toeschouwers bij gewoond werd en geëindigd is in een ge lijk spel, 11, een resultaat, hetwelk de ver houding uitstekend weergeeft. Prins Bernhard heeft dezen avond weer eens van zijn belangstelling in de sport blijk gegeven. Toen de ontmoeting ongeveer tien minuten oud was, arriveerdé Z.K.H. in het Stadion, waar de Hooge Gast verwel komd werd door eenige bestuursleden van den K.N.V.B. Voor den aanvang van de tweede helft stelden beide ploegen zich voor de eeretribune op. De prins be gaf zich van de eereloge naar de wielerbaan en liet zich eerst de spe lers van Juventus voorstellen en be groette vervolgens de spelers van het Ned. Bondselftal. In beide elftallen bleken de verdedigingen het sterkste deel te zijn. Bij Juventus vorm den Amoretti en de heide backs Foni en Ra- ve een hechte verdediging, welke zeer moei lijk te passeeren bleek. In -het bondselftal was bet trio van Male, Weber en Calden- hove van den beginne af prachtig op dreef, De middenlinie bestond uit de oude forma tie, Paauwe, Andcriessen en van Heel, dia allen een goeden wedstrijd hebben gespeeld, Met belangstelling mocht worden uitge zien naar het optreden van Drager en Du- mortier in de voorhoed'e. De Vroet, die links binnen speelde, zal, indien Smit geheel fit is, voorloopig nog wel geen kans krijgen op een definitieve plaats in het Nederlandscli elftal. Maar Dumortier heeft als midvoor zeer verdienstelijk gespeeld. Zijn kopwerk is beheerscht, hij is stevig en lang, zet goed door en bleek over een goed schot te beschikken. Zijn spelverdeelen was nog geenszins perfect, maar over het algemeen kan men over zijn eerste optreden in dit milieu zeker tevreden zijn. Het zou ons niets verwonderen, als hij na enkele wedstrijden ais deze, zich ontpopt als een midvoor van groot formaat, die Bakhuy3 op uitstekende wijze zou kunnen vervangen want een goede midvoor heeft het Neder landsch elftal na het verdwijnen van Bak- huys niet meer gehad. Draeger was in de tweede helft actiever dan in de eerste. Hij wisselde goede met zeer zwakke momenten af. Van der Veen speelde na de rust niet meer zoo sterk als daarvoor, de Vroet was in de tweede helft bepaald zwak, waardoor de Harder weinig steun ondervond. De algeheelc indruk van dit Bonds elftal was, dat men met vertrouwen het aanstaand internationale seizoen tegemoet zal kunnen gaan, want de Keuze Commissie beschikt over vol doend materiaal om een team op te bouwen, dat men met vertrouwen tegen Denemarken, Duitschland en Zwitserland in het veld zal kunnen zien gaan. In de eerste helft wist de linksbuiten Bu« sidoni uit een corner met een kopbal Ju ventus de leiding te geven. Wel was daarna het Bondselftal geruimen tijd in het veld sterker, doch de Italiaansche verdediging weerde zich krachtig en vooral keeper Amo retti hield er talrijke schoten uit. In de tweede helft zetten na acht minuten: Dumortier en de Harder een prachtigen aan val op. Van voet tot voet ging de bal, zon der dat er een Italiaan aan te pas kwam. Da Utrechtenaar loste ten slotte een schot in den hoek, dat Amoretti wel hield, doch hij bleek niet in staat het leder klemvast te grijpen. Draeger was toegeloopen en schoot onhoudbaar in. 11. Het spel kreeg in het laatste half uur eert zeer aantrekkelijk karakter. Snel wisselde het spelbeeld, waarbij het Bondselftal de beste scoringskansen kreeg. Eenmaal schoot Dumortier tegen de lat. Het einde kwam met een verdeeling der punten, een resultaat, waarmede een elkeen tevreden kon zijn. Op een kwaden ochtend ging mijn telefoon apparaat hevig te keer. Althans het belletje. Ik nam den hoorn van den haak en luister de. Een slem zei: „Hoe vaak heb ik je nu at verteld, dat ze eerst gezeefd en dan ge kookt moeten worden? Als je het nog eens verkeerd doet, zoek je maar een ander Hallo, met den poelier?" Necrlands hoop defileert voor H. M. de Koningin tijdens de huldiging van Woens dagmiddag te Amsterdam. Ik nam den hoorn van den haak. „Hallo", zei ik. „Met wie?" „Met den poelier? Waar blijven de een den? Moet ik u soms driemaal vragen waar die dieren blijven? Of moeten ze nog gescho ten worden?' „U bent verkeerd aangcslo „Ja, dat smoesje kennen we. Maar ik weet goed raad. We hebben u met uw eenden niet meer noodig". „U moet ze eerst zeven, dan koken!" zei ik woedend en legde den hoorn op het toe stel. Hoewel ik doorgaans in een goed hu meur ben, bleef het dien ochtend slecht, want tijdens het gesprek was mijn kat er van door met het laatste sardientje, dat ik zuinig bewaard had. Ik wilde juist de huishondster bellen om de ontbijttafel af te ruimen, toen de tele foon opnieuw ratelde. „Zeg, .Tohanna", zei een schrille vrouwe stem, „die lamme vischboer is al weer niet geweest. Geef me even het adres van den jouwe, ja?" „U bent verkeerd", zei ik, met een poging om vriendelijk te praten. „Ik ben heelemaal niet verkeerd. De visch boer is verkeerd", was het antwoord. „Waar- woont de jouwe, Johanna?" „In Lugano", zei ik kwaad ,In Lu-ga-no?' Het werd eensklaps stil, maar toen ik de microfoon wilde wegleggen, kwam de stem van een der beambten van het telefoonkan toor. „Met 3500?" „Daar spreekt u mee". „Meerenberg voor u." „Meerenberg? Wat heb ik daar mee te maken?' „Er wordt opgeheld uit Meerenberg voor u", zei het lieve kind. „Ik wachtte. Natuurlijk kwam er niets. Wat moet een eerzame vorhalenpleger als ik uit Meerenberg verwachten? Toen ik zeven en drie kwart minuut ge wacht had. legde ik den hoorn opnieuw, maar nu zeer voorzichtig op het toestel en ziet .daar ratelde de bel. „Hallo?" „Met 3500?" „Soms weer Meerenberg?" „Ik wou u even zeggen, dat het een ver gissing was". „Zeer verplicht, maar geeft u mij nu even het klachtenbureau"! „In gesprek, mijnheer". Ik smeet den hoorn neer en begon de ka mer te be-ijsbeeren. Wat scheelde dat ver- wensclite toestel? Twee minuten later de telefoon. „II spreekt met den storingsdienst. Mag ik u verzoeken voortaan geen interlocale ge sprekken aan te vragen, die u later niet wenscht te voeren?" „Mijnheer, 11 bent rnesjogge!" „Wat b'lieft u?" „U bent rnesjogge! Als ik uit Meerenberg word opgebeld, heb ik het dan aangevraagd? Ik zal een klacht sturen. Geeft u mij het klachtenbureau." „In gesprek, mijnheer". „Geeft u nie dan de directie!" „In gesprek, mijnheer. Ginneken voor u aan liet toestel!" „Ginneken? Weet ik veel van Ginneken?" „Met mijnheer Box"? Alweer een vrouw. Zou mijn ochtend hee lemaal verknoeid moeten worden? „Daar spreekt u mee". „Hebt u mijn brief niet ontvangen?" „Een brief? Geachte dame, ik ontvang iederen dag tientallen brieven. Hoe heet u?" „Suze"s „Suze. Mooie naam, maar u bent verkeerd aangesloten. Ik weet van geen brief uit Gin neken." „Ik heb hem vanuit Boxtel gestuurd, daar logeer ik. Toe, wilt u even schriftelijk ant woorden? Het gaat over dat leuke verhaal tje, u weet wel. Reuze aardig. Ik lees ze al tijd van u". „Spreekt u nog?", kwam de telefoonjuf frouw vriendelijk, terwijl ik bloed zweette. „Dat hoort u toch", riep Suze uit Ginne ken. „Wat een ka mompelde de telefoon juffrouw iets te hard. „Hallo?" Suze K.? Die ken ik niet. Ik drukte den haak van het toestel neer en legde den hoorn op mijn schrijfbureau. Toen het stil bleef loosde ik een zucht en tien minuten later besloot ik het klachtenbureau aan te vragen. „Klachtenkantoor", beet ik de juffrouw toe. Ik denk dat de telefoondraden voor mijn' huis krijgertje speelden. In plaats van het klachtenkantoor kwam ik midden in een ge sprek, door twee dames gevoerd. „Ik zeg je, dat ik 'm zal doodslaan!" „Heb 't hart eens „Altijd vuile pooten naar binnen loopen...^ „Als j'm wat doet, krijg je met mij te doen „Wat hel) ik voor pleizier van 'm. Als ik 's avonds thuis ben, sjouwt hij langs de straat. Een mormel is 't Hij stikt van de vlooien.". Ik luisterde met open mond. „Je bent geen hond wadrd!" schrilde ne andere stem. Rang ging ergens een hoorn op een haak. En het klachtenbureau was m gesprek. HANS DE LA RIYE BOX.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 6