overdag en 's avonds VOOR DE BAKVISCH Geert surprises Kan ik U helpen Waar moet dat heen? Zaterdag 10 September 193S Vierde blad Méér en méér past de mode zich aan bij de behoefte der werkende vrouw Een probleem voor moeders meeste zijn sterk getailleerd; de revers kun nen van borduurwerk voorzien worden. Parijs gaat verder. Opvallend is dat, voor het eerst na lan gen tijd, weer veel kant gebruikt wordt. Kant zoo werd van alle zijden verzekerd had voorgoed afgedaan. Het kon niet meer in de mode komen, het deugde niet voor een tijdperk als het onze, waarin de athletiek en de sport triomfen vieren. Maar sommigen merkten terecht op, dat juist in den „goeden ouden tijd", waarin de ridders hun heldenfeiten bedreven, veel kant ge dragen werd, en niet alleen door vrouwen, maar óók door de houwdegens, die zeker niet verwijfd genoemd konden worden. Of dat argument de tegenstanders van kant van hun ongelijk overtuigd heeft, weet ik niet, maar zeker is, tlat van kant door alle mode huizen weer op ruimte schaal wordt ge bruik gemankt. F.n dat is heel gelukkig. Geeft zwarte kant aan een corsage niet een distinctie, die het anders niet hebben zou, verieenen kanten kraagjes en manchetten geen sobere elegantie, die de ouderen onder ons op geen andere zoo eenvoudige en ge makkelijke wijze kunnen verwerven. Maar Parijs gaat verder. Het aan tal kanten avondjaponnen is niet te tellen. Wat de kleur van die kant betreft vindt vooral Bordeaux-rood veel bijval; donkerrood fluweel en donkerroodc kant vormen een prach tige combinatie. Maar ook zwart wordt gebruikt, in verbinding met zwarte „faillc" en tulle; pailletten verlevendigen deze donkere avond- ensembles en verieenen ze een schittering, die onder den schijn der luchters prachtig tot haar recht komt. Witte kant wordt alleen voor decoratieve doeleinden gebruikt en voor bruidsjapon nen, maar in dat laatste geval alleen als het een werkelijk jóng meisje betreft. GERTRUDE. De bakvisschen moeten op een wijze ge kleed worden, die noch te kinderlijk, noch te ouwelijk werkt en het kost de moeders vaak heel wat hoofdbrekens, een gulden middenweg te vinden. Te meer is dit noo- dig, omdat de 14 tot 17 of 18-jarige jonge meisjes lang niet altijd goed geproportio neerd zijn en. zich in den regel geen raad met haar figuur weten. De weinig gevulde vormen, lange beenen en armen maken, dat men een en ander op de meest geschikte wijze moet weten te verbergen. Het spreekt vanzelf, dat men liefst ietwat sprekend en zeer zeker vroolijke kleuren voor jonge meisjes weet te kiezen en de mode maakt het in dit opzicht heel gemakkelijk. Jur ken, blouses noch ensembles behoeven als geheel, noch als onderdeel stemmig te zijn, want de verscheidenheid in kleuren is groot. Ruiten vinden we in nieuwe ontwer pen, zoowel groote als zéér kleine, voorts strepen, gemêleerde stoffen, tweeds enz. Nieuw is een mooie geelachtig groene kleur, voorts het grijsachtig groen der olijfboomen, roestkleuren, oud goud, vele nuanceeringen in rood en blauw. Schotsche ruiten handhaven zich nog steeds en thans vervangen de Schotsche mutsjes effen of geruit de zomerhoe den, welke weer voor ettelijke maanden hebben afgedaan. Het ensemble, dat hiernevens is weerge geven, bestaat uit een Schotsch geruite rok en bolero met handgebreide jumper in de hoofdkleur. Het hoog aansluitende boord valt over de kraaglooze bolero, terwijl de jumper aan den onderkant is afgewerkt met een aansluitende band in geribd pa troon. wat wij vóór het avondmaal en daarna dragen grooter dan thans. Is de vrouw tot zonsondergang een rups, daarna wordt ze als ze wil een vlinder. Zoo spoedig de dagelijksche taak geëindigd is, kan ze weer heelemaal vrouw worden, dat wil zeggen een wezen, dat er niet alleen is om nut tig werk te doen, maar óók om te behagen, een lust voor de oogen te zijn, een verschijning vol poëzie en teederheid, niet meer de concurren te en zelfs niet de medewerkster van den man, maar zijn vriendin, die hem, na den vaak moeilijken dag, den troost van haar glimlach geeft. Overdag zonder charme? Nu behoeft men nog niet tot de slotsom te komen, dat" de vrouw het overdag buiten iedere charme stellen moet, en zich alleen 's avonds geven kan zooals ze is. Zóó streng zijn de voorschriften van de mode niet. De nieuwe winterstoffen mogen om een simpe le coupe vragen, op zich zelf zien ze er aan trekkelijk genoeg uit. De nieuwe tweeds. de ratiné's, de stoffen, die door toevoeging van zoogenaamd „kameelhaar" verkregen zijn dat dezen winter vooral „lamahaar" heet voelen zoo zacht, zoo' fluweelig aan dat het een plezier op zich zelf is ze te be tasten. Een feest voor de handen! En de kleuren missen iedere somberheid. Al blijft zwart een rol spelen, en zelfs een hoofdrol, dan zijn er daarnaast toch vele groene en blauwe en vooral violette tinten, die wel van een zekeren ernst, maar toch aller minst van doodschheid getuigen. De bruin- roode nuances, die dezen herfst zeker veel gedragen zullen worden, doen warm aan, en het brons-groen, dat blonden vrouwen zoo goed staat, vereenigt alle aantrekkelijk heden van het herfstwond in zich. Daarbij komt dat de blouses ditmaal wonderwel borduursel verdragen. Als ik mijn lezeressen een raad zou mogen geven, zou het deze zijn: versier uw blouses met geborduur de motieven, zooals Russische en Roemeensche en Boclgaarsche blou ses en japonnen die vertonnen. Met kruissteken komt u al een heel eind en als u de kleuren goed samen- kiest, is het effect alleraardigst. Een harmonisch samengaan. In een enkel opzicht wijkt de herfstmode van dit jaar van die van vorige seizoenen sterk af. Opnieuw streeft men naar ensembles; blouses, rokken, hoeden en mantels streven naar harmonisch samengaan. Een blauwe rok en een roode blouse worden nog wel niet eikaars verklaarde vijanden, maar vei liger, en nieuw-modischer wordt het toch bij een blauwe rok een blauwe blouse te dragen, al kunnen de nuances blijven ver schillen. Hetzelfde geldt voor de mantel pakjes, die een tendens vertonnen naar den klassieken vorm terug te keeren. Dc De bewonderenswaardige najaars collecties, die de modehuizen ons deze maand getoond hebben, doen voor wat rijkdom, verscheidenheid - en goeden smaak betreft, voor vroe gere zeker niet onder, maar zij mis sen het verrassende element, dat een nieuw mode-tijdperk inluidt. Neen, van een nieuw tijdperk op modege bied zal er dezen winter geen sprake zijn. Noch wat lijn en coupe betreft, noch wat de kleuren aangaat kan men van surprises spreken. Wat men ons heeft laten zien zijn variaties op zeer bekende thema's zeer mooie variaties op zeer geliefde the ma's, maar waarvan niets revolu- tionnairs uitgaat. De nieuwe herfst mode is eerder conservatief; zij ex ploiteert denkbeelden, die het in vroegere seizoenen „gedaan" hebben en zij onthoudt zich van gedurfde experimenten, waarvan niet te voor zien is hoe het publiek ze ontvangen zal. In het algemeen laat zicli vaststellen, dat Öe kleeding der vrouw voor overdag een voudig zijn zal, ontdaan van alle franje en omhaal, nauwsluitend, enfin, juist geschikt voor den practischen tijd, waarin wij le vert, een tijd, wars van romantiek en droo- merij, en die van de vrouw, zoo goed als van den man, verlangt, dat zij er op uit gaat om haar taak in de wereld te vervul len. Meer en meer past de mode zich aan bij de behoeften van de werkende vrouw. Zoo behoeft het niet te verwonderen dat de rokken kort blijven en dit seizoen zelfs één of twee centimeter korter dan het vo rige schijnen te zullen zijn dat de blou ses hoog aan den hals sluiten en het sex appeal-element geheel verwaarloozen, dat de mantels van ruwe stof een ietwat mannelij ke allure hebben,, ofschoon in deze richting niets overdreven is, en dat de schoenen bijna alle van half-hooge hakjes voorzien zijn, die ons niet beletten zullen er een stevigen pas in te zetten als de klok ons tot spoed aanmaant. Zakelijkheid. Het tijdperk der zakelijkheid spreekt zich in onze kleeding op overduidelijke wijze uit en dat de mode-huizen zich aan de eischen, die de moderne vrouw aan haar kleederen stellen moet, zonder meer onderworpen hebben, bewijst wel dat hun leiders volko men goed begrepen hebben, dat het niet mogelijk is tegen den stroom op te roeien. De stroom is te sterk; waar noodzaak ge biedt, zwijgen alle mode-grillen. Onder die omstandigheden is het óók vol komen verklaarbaar, dat aan de avondtoi letten alle fantasie gegeven is, die het kleed-voor-overdag missen kan, en missen moet. Nooit was de tegenstelling tusschen NACHTHANDSCHOENEN. Het is zeker noodzakelijk, maar niet voldoende, het gelaat de ver zorging te geven, die het toekomt; de handen mogen in geen geval ver geten worden. Een paar onverzorg de handen kan den goeden indruk van een aardig gezicht volkomen te niet doen, een paar verwaarloosde handen breekt onverbiddellijk de charme, die wellicht van u zou kun nen uitgaan, Gedurende den nacht kunnen wij allo kwaad, dat de bezigheden van den dag on zen handen berokkend hebben, weer herstel len. Daarvoor is het noodig een paar nacht- handschoenen te dragen. Deze moeten aan verschillende eischen voldoen willen zij ons inderdaad goedo diensten bewijzen. In de eerste plaats moe ten zij tamelijk wijd zijn. Als ze strak om de handen sluiten deugen ze niet, want dan belemmeren ze in mindere of meerdere mate den bloedsomloop. Verder moet hun kleur niet .afgeven, noch op de handen noch op de lakens of de kussens. En ten slotte moe ten ze dicht genoeg zijn om te beletten dat de producten, die u voor deze nachtelijke schoonheids-behandeling gebruikt, niet „doorzweeten" en vlekken maken. Die producten zijn lanoline, glycerine en benzoë. Van de beide laatste ingrediënten hebt u slechts enkele druppels noodig, waar mee u de lanoline vermengt. Voor u de handschoenen aantrekt moet u de handen tamelijk dik met het hierboven genoemde mengsel „beboteren". Het best is de hand schoenen eenige malen aan- en uit te trek ken; dan dringt het vet goed in de handen,. Houdt de handschoenen den geheelen nacht aan, zoodat de producten uren lang op de huid, die zacht en blank wordt, kunnen inwerken, 's Morgens geeft u den handen eerst een melkbadje en wascht ze daarna zorgvuldig met water en zeep. Dan verzorgt u de nagels, die op dat oogenblik gemakke lijk te behandelen zijn. Als u ze daarna nog met een niet-vette handen-crème tegen de aanvallen, waaraan ze op den dag zullen blootgesteld worden, beschermt, zult u wel dra met trots en voldoening vaststellen, dat uw handen, ook al moeten ze werken, niet rood en ruw behoeven te zijn, maar zacht en blank kunnen blijven als die van iemand, die nooit de handen uit de mouw behoeft te steken, GERTRUDE. e vrouw Het ééne hoedje is nog grilliger dan het andere! En dit zijn nog maar de soberste modellen van een collec tie nieuwe wonderlijke herfst-hoofd- deksels, welke ons dezer dagen ge toond werd Waar moet dat heen? EEN MODERNE DIANA. Deze moderne godin van de jacht, heeft, de herfstmode getrouw, kant gebruikt voor de uitbeelding van diermo- lieven in haar eenvou dige jurk. De wit-kanten incru staties maken in de zwarte wollen stof een smaakvol effect. In de nieuwe avond toiletten laten de mode ontwerpers hun fanta sie vrij spel. Zoo wor den bij nevenstaand be koorlijk gewaad struis- veeren als mouwversie ring gebruikt! In ele gante spiralen wikkelen zich de veeren rond den arm en de draagster van deze uitzonderlijke garneering staat dui zend angsten uit, dat de teere guirlandes be schadigd worden! De japon, geheel uit bleekblauwe zijde ver vaardigd en van een breede sjerp voorzien, maakt met haar ko ninklijke draperieën en klassieken snit, een ver rassend effect.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 13