Friesche maatschappij van landbouw Steeds meer schuldige kinderen Tuinhoekje Predikbeurten Duitschland verlengt arbeidsdienstplicht Noodweer in Frankrijk B'sschoppen protesteeren Zoo uit haar bed Een bof voor de Haagsche politie Uit onze Omgeving Russische vakvereenigingen blijven uitgesloten PUBLICATIE Verontrustende Duitsche troepenbewegingen ÈRÏCHTEfrlQ Biggenmerken Wederom 50.000 'meisjes inge schakeld. De Duitsche Rijksarbeidsleider Hierl heeft in zijn gisteren te Neurenberg gehouden re de medegedeeld, dat de sterkte van den vrouwelijken arbeidsdienst op last van Hit- Ier verhoogd wordt tot 50.000 meisjes. Hij zeide voorts, dat de grootere inschakeling van don arbeidsdienst dit jaar een verlen ging van den diensttijd tot eind October noodzakelijk maakt. Op 1 April 1939 zal de Hijksarbenlsdienst van Groot-Duitschland 3o0.000 arbeidslieden omvatten. Broodkoren voor 2 jaar. De minister voor de levensmiddelenvoor- ziening Darré betoogde in zijn congresrede, dat Duitschland op het gebied der voorra den er beter dan ooit voor staat. Wij heb ben, zeide hij, o.m., voorraden aan broodko ren, die de verzorging van het Duitsche volk voor ruim 2 jaar garandeeren. De planten- vetten zijn voldoende voor VA maand. Groote overstroomingen. Oog sten vernield. Een noodweer, dat vier en twintig uur duurde, heeft boven de provincie Le Bas Languedoc gewoed. Huizen werden ver nield in steden en dorpen, de wegen wer den door de voortstroomende watermas sa's uitgehold en tot wilde rivieren herscha pen, wijngaarden overstroomden, oogsten gingen verloren, een twintigjarig meisje is te Caissargues, nabij Nimes, verdronken. De straten van Montpcllier werden woeste stroomen. Tevens is in dezelfde streek een felle hagel neergeslagen, waardoor de oog sten totaal verwoest werden. De schade kan nog niet worden geschat, doch is overal buitengewoon groot. Tegen sluiting va i scholen in Beieren. HET DROEVIG ONGEVAL OP TEXEL. SLACHTOFFER OVERLEDEN. Naar wij vernemen, is de heer W. Bruin, die gisteren ernstig gewond werd btj een val uit een paal (zie pag. 1 van ons blad) hedenochtend aan de gevolgen over leden. Woonhuis nitgebrand te Henge lo. Zieke vrouw ternauwer nood gered. Gistermiddag brak door onbekende oor zaak brand uit in de woning van den heer K. G. Pot te Hengelo. Het vuur green zoo snel om zich heen, dat, hoewel de bewo ners thuis waren, er van den inboeripi niets kon worden gered. De ziek te bed liesrende Pchte-enoote van den heer Pot kon in vei ligheid worden gesteld. Zij is bii familie ondergebracht. Het aanwezige geld kon tij dig meegenomen worden. De bewoner was verzekerd. Op haar post voor betere toestan den. Omtrent het behandelde in de dezer dagen gehouden vergadering van het bestuur der Friesche maatschappij van landbouw wordt het volgende medegedeeld: Besproken werd de zeer ongunstige toe stand, waarin de poterafzet mede onder in vloed van de wijze, waarop de invoer in Frankrijk geregeld is, verkeert Maatregelen om te trachten hierin eenige verbetering te brengen zullen ondersteund worden. Ook werd de toestand van den graanafzet besproken, waarbij er op gewezen wordt dat door de sterk gedaalde noteeringen in den wereldhandel de gerst- en roggeprijzen, on danks belangrijk verhoogde invoerheffingen beneden het minimum van de in uitzicht gestelde richtprijzen zijn gebleven. Besloten werd bij voortduring op het onverwijld tref fen van meer afdoende maatregelen aan te dringen. Besloten werd inlichtingen in te winnen bij de akkerbouwafdeelingen over de bezwa ren, die ondervonden worden bii de aardap pelteelt door verbouw op naastgelegen per- ceelen van soorten, die besmetting kunnen veroorzaken. Een bespreking vond plaats met de com missie benoemd door de Friesche coöpera tieve zuivel export vereeniging, die een on derzoek instelt naar de stevigheid van de boter. Bij deze bespreking bleek, dat de sa menstelling van het melkvet voor de stevig heid van de boter van groote leleekenis is Waar nu de factoren, die de samenstelling van het melkvet beinvloeden, nog onvol doende bekend zijn, werd tot een nader on derzoek door een daartoe te benoemen com missie besloten. Het besluit van het interna tionaal vakverbond blijft ge handhaafd. Een grodte meerderheid, 2.019.000 tegen 1.493.000 stemmen, heeft op het vakvereeni- gingscongres te Blackpool de resolutie, voor stellende een opnieuw in behandeling ne men tot nadere overweging van liet rapport van den algemeenen raad betreffende het besluit van het I.V.V.. te Oslo om de Rus sische vakvereenigingen niet toe te laten, verworpen. De grootte der meerderheid wekte eenige verrassing. Extra verlofdagen voor bewe- JULIANADORP. Het einde der feestelijkheden. De geheele week is bijna nog met de fees ten gemoeid geweest. Zoo was er Woensdag avond een concert van Kunstzin op de tent. De zilveren medaille, beschikbaar gesteld door de coop. Boerenleenbank „Koegras" is als publieksprijs met groote meerderheid van stemmen toegekend aan den versierden wa gen uit den optocht van den heer C. van Keten, die Cérès voorstelde. Denzelfden avond brandde overal voor het laatst de feestverlichting. Donderdag heeft men bijna alle versiering neergehaald en gisteren het overschot opgeruimd. En nu bieden de straten weer hun gewone beeld. Gevallen. Donderdagmorgen was Me]. F. V.Sch. met haar buurman meegereden naar de Fabrieksbuurt. Daar aangekomen stapte zij uit het rijtuig, waarbij zij kwam te vallen, Zij klaagde over pijn in één der beenen. Dr. Swaters kon eerst niets vaststellen, doch oordeelde het goed haar ter observatie in de Burgerafdecling van het Marinchospitaal op te nemen. Naar ons werd medegedeeld schijnt het been gebroken te zijn. Wel on fortuinlijk dus. Bouwen. t De „Osservatore Romano" nubliceert een brief van de Beiersche bisschoppen, waarin zij protesteeren tegen de sluiting van een groot aantal kerkelijke scholen in hun bis dommen. BLOEMBOLLEN IN HUIS EN TUIN. Wie bloembollen gaat koopen, moet het on derstaande goed in acht nemen. Koop by een solied adres. Men moet mis schien hier iets meer betalen, maar krijgt ook goede waar voor zijn geld. Bestel vroeg. Alle soorten zijn dan nog aan wezig. Er behoeven geen soorten vervangen te worden en aan uw wenschen wordt volledig voldaan. Kies de juiste soorten. Met elke bol is iets anders te bereiken. De een leent zich voor Kerstmisbloei, de andere voor lateren bloei; deze voor border of voor een rotstuin en die voor de huiskamer. Vroeg ontvangen bollen moet men direct uit pakken en koel bewaren. Af en toe ze bekijken, of ze ook schimmelen, is van belang. Vroeg te forceeren voor de kamer pot men voor pl.m. 15 September op. Het is bekend, dat slechts geprepareerde hyacinthen in potten, de tulpjes Roode Duc van Tholl en de narcissen Paperwhite Grandiflora en Grandiflora Solel d'Or met Kerstmis in bloei geforceerd kunnen worden. Bij alle andere soorten gelukt het niet. Als die vroeg zijn is het aardig, zijn ze later, dan is het ook leuk. Deze moeten echter van zelf in bloei komen op den voor hen geschikten tijd. In de kuil buiten of in de kist in een donkere kast moeten de opgepotte bollen 10 cm onder de aarde staan; koel, donker en iets vochtig. Bij droog weer geeft men buiten nu en dan wat water en in de kast houdt men den grond even eens vochtig. Voor potten, manden en schalen neemt men geen gemengde bollen. De een bloeit immers vroeg en de andere laat. Het mooiste is, dat de bollen in één pot allemaal tegelijk bloeien. Wil men het toch, vraag dan aan den leverancier, of die dit voor u wil doen. Men moet geen nieuwe potten nemen; de wanden der mandjes vult men met waterdicht papier. Het grondmengsel in de potten is turf molm met zand. Voor men de bollen buiten gaat planten, moet de grond goed losgespit zijn; de bollen moeten in lossen grond kunnen wortelen. Men mag geen versche mest gebruiken. Altijd gebruiken wij oude, verteerde koemest of kunstmest. Dit moet voor het planten goed door den grond ge werkt worden. Alle -bolgewassen komen niet even diep in den grond; men moet rekening houden met de grootte van den bol. Hoe grooter de bol, hoe dieper planten. Lelies plant men diep, omdat ze ook aan den bovenkant wortels maken; tulpen 8 cm; hyacinthen 10 cm. Laat de wijdte van planten ook over aan den bol. Bollen kunnen tamelijk dicht opeen staan. Hoe dichter bij elkaar des te meer planten en dus ook meer bloemen. U moet het zelf beoordeelen, wat de plant wijdte betreft. De eigen smaak spreekt ook een woordje mee! Vochtige tuingrond is nadeelig voor Irissen en tulpen. Bij enkele bollen is het gewenscht, dat ze voor de vorst komt iets bedekt worden. Erg ge voelig zijn Ixia, Iris, Frittilaria en Sparaxis. Machten, die de leverancier ontvangt, komen meestal over zieke bollen. Een goede leveran cier stuurt goede waar. Ook komen er wel klachten over te kleine bollen. Dit komt voor bij levering van Paper white. Die kleine bollen brengen geen of slechts één bloem voort. Ze zQn dan wel goedkooper, maar men heeft er toch weinig voldoening van. Het is beter flinke bollen te koopen. zen diensten. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft besloten het politiepersoneel extra verlof dagen toe te kennen als blijk van zijn bij zondere tevredenheid over de wijze, waarop de politiemannen van hoog tot laag geduren de dc feestelijkheden, ter herdenking van het Rcgeeringsjubileum, de orde in de resi dentie hebben gehandhaafd. Het bouwen van een woonhuis voor den heer A. Kranenburg op een perceel grond aan de Langevliet is opgedragen aan den heer P. de Graaf, aannemer alhier. W1ERINGE JV Vestiging tandarts. Blijkens een in dit blad voorkomende adv. gaat zich hier vestigen als tandarts de heer W. A. de Herder uit Amsterdam. Voorloo- pig zal spreekuur worden gehouden in ho tel dc Haan, doch binnenkort, waarschijn lijk na ongeveer een maand, gaat de heer de Herder voor dat doel een der villa's van de M.U.Z. op Zandburcn betrekken. Loop der bevolking Aug. 1938. Ingekomen: Mw. A. Erkelens uit Slie- drecht; W. J. Kwekkeboom uit Amster dam; E. Slijm uit Scheemda; Mw. C. C. Dijt uit Texel; W. Posthuma uit Wicrin- gerwerf; St. Lohregt uit Wieringermccr; A. v. d. Veen uit Munnekezijl; A. L. Jasr- tenberg uit Wamcl; Mw. M. Schiltkamp Winschoten; A. van Eek uit Gameren; II. Mansens uit Wieringcrmeer; Mw. B. v. Dijk uit Haarlemmermeer; D. Terpstra uit Leeuwarderadeel; J. A. van DricI en ge zin uit Heinkeasznnd; J. G. Remelink uit Zaandam; W. Poelstra uit Slootdorp; W. P. Hartog uit Andijk; H. F.dens uit Belling- wolde; R. Vlieeenthart en gezin uit Rot terdam; H. Hoekstra uit Franeker. Vertrokken: H. J. Kila naar Delft; Mw. G. II. Kaasenbrood naar Vels«n; C. Gul- demeester en gezin naar Urk: Mw. C. T. v. Eekelen naar Middenmeer; C. Burger en eehtgenootp naar Genemniden; A. ,T. Molc- man naar Haarlemmermeer, met gezin; Mw. C. Zuiderduin naar Anna Paulowna; K. Biilsma en gezin naar Barredeel: Mw. M. MnlletKromimedam naar TTansweert; Mw. A. Zomerdijk naar Anna Paulowna; A. v. d. Starre en gezin nnnr Urk: Mw. L. van Hoboken naar Amsterdam: Mw. A. v. d. Vijver—Smit naar Den Helder. DEN OEVER. Leper des Heils Gistermorgen is hier gearriveerd het srhip ..Febc". eigendom van hef T.eger des Heils dat ligplaats genomen heeft in de vissehers haven alhier. Verder is van dcc insteliine een tent eenlaatst aan den Oasthm'swp" Naar wij vernemen, zal hierin een drietal samenkomsten worden gehouden. Gevonden. Gevonden voorwerp: Tijdens de kinder feesten r>n |.1. Maandag is on het terrein aan de Zwinstraot een zoo eoed ais toc" we beige handschoen met ritssluiting ge vonden Dit voorwerp is terug te bekomen bij A. Buma, Hofstraat 22. BURGERLIJKE STAND. (3 t.m. 9 September 1938) Geboren: geene. Ondertrouwd: T. Numan en M. Lont. Gehuwd: geene. Overleden: Trijntje Klein, 68 Jaar, wed. Jn. Rotgans. WERKLOOSHEID. Einde Augustus bedroeg het aantal werk- loozen in deze gemeente slechts 68 (einde Juli 69). Hiervan waren er 54 bij werkver schaffingsobjecten tewerkgesteld. 4 STEUNVERGOEDING VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouw-Centrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938, welke vol doen aan de kwaliteitseischen en in het tijdvak 5 t.m. 10 September 1938 zijn gede natureerd door telers of handelaren f 1.25 per 100 kg. zal bedragen. 's Gravenhage, 9 September 1938. (Adv.) ONDERWIJZEND PERSONEEL. Ter tijdelijke voorziening in de vacature Mej. L. v. Hoboken, in wier plaats weder- om een waehtgcldster zal moeten worden aangesteld, is thans aan de O.L. school te Den Oever benoemd Mw. M. de Wit, onder wijzeres te Den Helder. IEPZIEKTE. Na gehouden controle is gebleken dat in deze gemeente niet minder dan 438 iepen door de zoogenaamde iepziekte zijn aange tast. Binnenkort zullen al deze hoornen moe ten worden verwijderd. Helaas hebben el- te maatregelen ter bestrijding der iepziekte tof dusverre nog weinig resultaat gehad, ieder jaar onnieuw vallen tallooze boomen onder dc bijl. Ons toch reeds vrii boomloos landschap wordt door deze nieuwe opruiming nog armer aan geboomte. Niettemin moet ieder medewerker aan het behoud van het nog gezonde geboomte. Nogmaals wordt er daarom op gewezen toch vooral alle voorzorgsmaatregelen in acht te nemen die worden voorgeschreven, ropenhout, gezond of ziek. ongeschild te laten liggen is zeer nadeelig. POLITIE. Verl.: een zilveren schakelarmband en een gouden broche. Gev. een huissleutel. Inl. bij den Gein.-Bode. ANNA PAULOWNA HOLL. MIJ. V. LANDBOUW. On een Vrijdag in Veerburg gehouden ver gadering van de afdeelingen Anna Pau lowna en Wieringerwaard der H. M. v. L. sprak de heer Ir. Muntinga uit Schagen over de resultaten van het grondonderzoek. Vooral Wieringerwaard was flink vertegen woordigd. De cijfers in de door hot laboratorium te Groningen verstrekte rapporten aldus de heer Muntinga, zijn die van den bij 105 gr. C. gedroogde grond. In hoofdzaak zijn klei zand. kalk en humus de bestanddeelen van de poldergronden. Spr. stelde allereerst de vraag wat is klei, wat zand. aan de orde. In de praktijk levert beantwoording van deze vraag wei nig moeilijkheden op. maar moeilijk is het precies een grens aan te geven. Zijn de gouddeeltjes kleiner dan 0.02 m.m. dan heeft men met klei te doen. zijn ze grooter dan 0 02 m.m. dan met zand. Van grof zand spreekt men als ze grooter dan 0.1 m.m. zijn fijn zand is dus van 0.02 tot 0.1 m.m. De verhouding waarin ze voorkomen is van grooten invloed op de structuur. Er komt hier betrekkelijk weinig grof zand voor. Belangrijk is de vraag of de grond al of niet kalk behoeft. Te veel kalk kan de veenkoloniale haverziekte doen optreden, die. anders dan de naam zou doen vermoe den, ook bii andere gewassen kan voorko men. Haver is er wel het gevoeligst voor. De ziekte uit zich bij de granen (haver, gerst, tarwe kanariezaad) in den regel nadat de planten 3 of 4 bladeren hebben, bij droog, warm weer. erst op enkele plekken, dan het geheele gewas wordt geel en slap en krijgt vlekken op de bladeren. Het gevoeligst is haver, dan volgen gerst, tarwe, rogge, bieten en vlinderbloemigen. Ter bestrijding ried spr. aan: 50100 k.g. mangaansulfaat per bunder, te strooien als het regent of voor een donderbui, bij zomer graan als het tweede of derde blad komt, bij wintergraan begin April. Dc Heer Muntinga noc.nde vervolgens, naar aanleiding van de onderzoek uitkom sten, de perceclen, die een speciale bemes ting of behandeling met mangaansulfaat be hoeven. Wij geven slechts een algemeen overzicht. In Anna Paulowna werden 137 monsters genomen. Hiervan waren 67 zand, 42 zavel, 21 lichte klei, 6 klei, 1 zware klei. Van ,de 07 monsters zand wezen 35 uit, dat behan deling met mangaansulfaat wenschelijk was Mij dc 42 zavel was er 1 erg ontkalkt. Van de 21 lichte klei, vroegen 8 mangaansulfaat behandeling en 1 homestiiif met kopersul- laat wegens optreden van de ontginnings ziekte, 1 was zwaar ontkalkt. Van de 6 klei war ener 5, waarbij behandeling met man gaansulfaat wenschelijk was. In Wieringerwaard zijn 128 monsters ge nomen. Dc uitslag was: 84 lichte klei (waar van 13 geen, 50 wel kalk behoeven, 2 basi sche meststoffen en 18 erasperceelen ook ba sische meststoffen vragen): 1 klei (wel kalk noodie); 36 zavel (23 wel kalk, 2 geen kalk noodig, 11 grasland basische meststof): 7 zand, (alle bekalkina: noodig). In Anna Paulowna bleek gemiddelde 2 a 3 pet. koolzure kalk voor te komen (wat te hoog is en dus zure meststoffen vraagt) en 1 a 2 pet. humus. In Wieringerwaard was het kalkgehalte over het algemeen te laag en gemiddeld 2 a 3 pet humus aanwezig. Uit het chemisch onderzoek van 19 mons ters van Anna Paulowna bleek, dat bij 3 bemesting met fosforzuur achterwege kon blijven. Bij de beantwoording van eenige vragen merkte de heer Muntinga op, dat het wen schelijk was hot onderzoek, misschien ook in samenwerking met Waard en Groet, voort te zetten. Het verdient dan wellicht ook aanbeveling dc monsters wat dieper te nemen, want waarschijnlijk neemt het kalk gehalte naar de diepte toe. Aan het slot merkte de heer Muntinga op, dat dit de laatste keer was, dat hij hier een vergadering bijwoonde, daar hij naar Groningen vertrekt. Spr heeft altijd met veel genoegen in N. Holland gewerkt en dankte voor de ondervonden vriendschap. De heer Rezelman dankte, alvorens te sluiten, den heer Muntinga. namens de afd. A.P. en WAV. niet alleen voor z'n lezing op dezen avond, maar voor alles wat hij in den loop der jaren voor dn afdeelingen en dus voor de leden gedaan heeft en wensehte hem all? goeds toe in z'n nieuwe betrekking. (Laatste Telexbericht), Uit Londen wordt aan de „Figaro" gemeld: „De Engelsche regeering heeft zoo juist nauwkeurige rappor ten ontvangen over de laatste troe penbewegingen in Duitschland. Deze rapporten zijn, naar gezegd wordt geheel van zoodanigen aard, dat de ongerustheid wordt verhoogd, waar mede de Engelsche ministers van daag den toestand onder oogen hebben gezien. Zij verleenen een zekere vastheid aan de geruchten, volgens welke de Duitsche regeering zon overwegen een plotselinge actie tegen Tsjecho- Slowakije t«e ondernemen. Onder de ze omstandigheden zon men het he denavond als bijna zeker beschou wen, dat zeer spoedig instructies zullen worden gezonden aan den En- gelschen ambassadeur in Duitsch land, opdat hij een onderhoud met Hitier aanvraagt." Blum meldt uit Berlijn aan het „Journal": „Laten wij ons niet met illusies in slaap wiegen. Berlijn wil autonomie voor de Sudekenduitsche gebieden en zeer waarschijnlijk aan hechting in min of meer nabije toe komst dier gebieden aan Duitsch land. Slechts tegen dien prijs, zoo erkent men in Neurenberg, zal Euro pa den vrede heroveren." ALKMAAR, 9 Sopt. Kaasmarkt. Aangevoerd 51 stapels, zijnde 102.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f 23, Boerenkaas kleine f 22.50, idem com missie f 26.Handel goed. ALKMAAR, 9 Sept. Op de heden gehouden graanmarkt wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 2 H.L. rogge, prijs niet genoteerd; 161 H.L. gerst f 77.50, gerst chev. 7.908, 468 HL. haver 6.256.50, 95 HL boonen, w.o. paarde- 8.75 —8.85, bruine 12—21. citroen 12—16. en duivenboonen 9.50—10.50. mosterdzaad rood 26.58 HL. karvvijzaad 20.626 HL. erwten: kleine groene 9—11, groote groene 1622, grauwe T2—28.50, vale 8—19 en platte vale 2425. Alles per 100 Kg. Totaal aanvoer 1410 H.L. Handel matig. ALKMAAR, 9 Sept. Aardappelen 2.603.10, andijvie 1—2.60, appelen 5—14, augurken 716, bloemkool I 12IS, idem II 59, bieten 1—2.60, drui ven 1218, gele kool 3.S05, groene kool 1.705.G0, kropsla 0.502.50, komkommers 1—5, meloenen 8—20, peren 620, prei 3 4.10, peterselie 0.501, perziken 27, pos telein 0.460.61. rabarber 1.503, radijs 1.?ft'60, roode kool 1.803. selderie 0.59— 1.20, spinazie 0.220.87, snijbooncn 12.10, dubbele spereieboonen 1.69—2.70, tomaten 23, uien 3.303.60, wortelen 24. WARMENHUIZEN, 9 September. Eigenheimers 2.70, gele nep 5.505.70, uien 2.80, id. drielingen 2.10. witte kool 1.30 1.40, slaboonen 15.bintjes 1.89—2. Aan voer: 2300 Kg. aardappelen, 825 Kg. gele nep. 425 Kg. uien. 14.100 Ksr. witte kool,. 80 Kg. slaboonen, 2700 Kg. bintjes. NOORDSCHARWOTTIE, 10 Sept.. Schotsche muizen 2.60—2.90, grooten 2.20 2.40, r. duaken 1.30, eigenheimers 22.50, bl. dito 2.302.60, drielingen 1.70, uien 2.50 —3.20, drielingen 1.902.10, grove 3.404.10, gele nep 5.50—5.60. H Zilvernep 7.10; peen 3.503.80; kleine peen 1.401.80; kroten 13.20; roode kool 1.903.50; witte kool 1.202.10; gele kool 3—4. BROEK OP LANOFNDTJK. 10 Sept. Schotsche muizen 1.502.30; Bevel. 2 2.10; r. duken 2.40; eigenheimers 2.602.70; bl. dito 2.403; uien 33.30 drielingen 2.10 gele nep 5.50—5,60 Peen f 3.602.20, spereieboonen f 12.60 15.70, snijboonen f 11.60—17.10, kroten f 2.50 —3, roode kool f 1.703.30, gele kool f 2.70 4.10, augurken f 1032, rammenas f 2.30 —4.20. Van 22 tot 27 Augustus 1938 zijn aange bracht 58763 biggenmerken, tegenover 35699 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 27 Augus tus 1.1. gebruikt 1265104 merken, tegenover 1135815 merken van de toekenning 1937 op het overeenkomstige tijdstip van het vorige jaar. Voor een juiste beoordecling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in to taal zijn gemerkt 1527833 biggen, en in het zelfde tijdvak van 1937 1285954. ZONDAG 11 SEPTEMBER. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, vm. 10.15 uur, Ds. Vorst man. Zaterdag 10 Sept., nam. 2 uur, Huwelijksinzegening. Den Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, Ds. de Wild* Evangelisatie. Breezand. voorm. 10 uur, de héér Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Het aantal in vier jaar tijds met 1175 gestegen. Sexueele mis drijven verergerden. „Crisis bevordert misdaad", schre ven wij dezer dagen boven een sta tistiek, waaruit bleek hoe de geval len van criminaliteit in Nederland sinds omstreeks 1930 zijn vermeer derd. Thans komt een nieuwe me- dedeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bovenstaande con clusie onderstrepen. Gebleken is n.I- dat sinds 1932 de ongunstige tijds omstandigheden zich in de toene mende misdadigheid der strafrechte lijk minderjarigen weerspiegelen. Het totaal aantal schuldig-verklaar de kinderen vermeerderde n.1. al lengs van 1.817 in 1932 tot 2992 in 1936. Belangrijk stegen de aantallen ter zake Van economische delicten. Ook wegens sexueele misdrijven werden len grooter aantal strafrech telijk minderjarigen schuldig ver klaard. In vergelijking mot het jaar 1935 daalde het cijfer t.a.v. eenvoudige en gequalificcer- de mishandeling en vernieling en vernieling jn vereeniging. Straffen. Ten aanzien van strafrechtelijk minderja rigen werd in de jaren 1932 t.m. 1936 resp. 386, 411, 586, 590 en 595 maal strafrechte lijk en onder toezichtstclling uitgesproken. Het aantal burgerrechtelijk onder toezicht gestelde kinderen bedroeg in '36 1.436 tegen 1.301 in het voorafgegane jaar. De totale bevolking in dc gestich ten tezamen in den loop der laatste jaren aanwezig geweest, vermeerder de belangrijk, voor 1936 echter was het totale cijfer lager dan voor 1935. In 1932 waren er in dc gestichten to taal aanwezig 27885 personen, in 1936 45131 Dc mannelijke bevolking, die toegenomen Was van 27106 tot 17091, bedroeg in 193b 43573, de vrouwelijke bevolking, gestegen van 779 lot 1192. was in 1936 nog een weinig hooger, n.1. 1558. Het aantal preventief gedetineerden nam Van 5155 in 1935 toe tot 5326 in 1936. Van de 875 personen, ten aanzien van wie een beslissing omtrent al of niet \oorvaar- dclijke invrijheidstelling werd genomen, werden 176 of ruim 20 pCt. "oorwaardelijk in vrijheid gesteld. nQ_ Hef aantal gegijzelden bedroeg in lJ3o Slechts 12. VLEESCHIIAAK IN HET OOG. Dezer dagen is de slagersbediende Th. Hancgraaf te Schijndel met zijn rechteroog in een ijzeren vlceschhaak geloopen. De haak drong precies onder de oogschelp de oogkas binnen. Na operatief ingrijpen is het slachtoffer gisteravond in het ziekenhuis te s-Herto- «enbosch overleden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 15