De Brabantsche Brief Wij lazen voor II - van Prinses Juliana maakt Joodsche invaliden gelukkig Oud-minisfer van Schaik kreeg een klap Schadevergoeding voor graanhandelaren gevraagd Uitbreiding vliegfuigenbouw in Engeland Koegras in eer hersteld Een nieuwe taak voor maarschalk Bluecher Uit de Pers van heden Amico, Ulvenhout, 8 September 1938. Ge zijt zekers wel 'n bietje nuuwsgierig naar dieën ermen Eeker? Vaneigens: Nou ik geloof te meugen zeggen 't gaat 'nen goeien kant op. Dagen hee-t-ie buiten kennis gelegen en „achteraf is 't nóg 'n wonder", zee ons dokterke: „dat 't jonk nie morsdood is ge slagen teugen dieën hekpaal, want den val is bar aangekomen", zoo zee-t-ie. Maar 't van nature zoo taaie Eekerjonk, lijk 'n wild gewas opgegroeid onder vertrapping en in ermoei, zal deuzeen ruk aan de blom, aan 't „kopke" van den plant, ook weer wel te boven komen. Daar is nou eenmaal gewas, dat geschapen schijnt om te groeien onder koeienpooten, peerden- hoeven en in tij en ontij. Lijk er ook gewas is, dat den kop laat hangen na één nachtje vorst. Verklaren kunnen we 't nie, mee gin geloof zelfs," 't hoort thuis onder de geheimen van den Schepper. Den eenen mensch stijgt nou eenmaal lijk 'n zeepsopballeke op 't minste windeke tot in de wolken, zonder dat ie er iets aan doen kan; den andere blijft in den slik liggen, lijk 'nen looien bal. En nou kunt ge jaloersch zijn op die „zeep bel". En nou kunt ge compassie hebben mee dieën „loojen bal" God schiep lucht en God schiep lood. En dan weten we daaromtrent maar één ding zeker: 't zal allebei noodig zijn veur de voleindiging der Weareld. Weareld, waarop veul geluk maar „zeepbel" is. Opstij gend in duuzenderlei kleurenpracht, uit mal kaar spattend tot Niks. Oja -tusschen die zeepbel en dieën loojen bal liggen wearelden van vertwijfeling en strijd. Van heiligmaking en verdommenis. Van Hemel tot Hel! Dat verschil is groot, zoo groot, dat wij 't nie kunnen becijferen, al kunnen we dan al rekenen mee millioenen, mee milliarden, mee lichtjaren zelfs! Maar daar zijn nóg gróó- tere „cijfers". En die liggen nou „toevallig" tusschen die zeepbel en dieën loojen bal...! Den geleerde prakizeert er 'n soortelijke ge wichtskwestie van. De politieker prutst er sociale stellingen uit. Den anderen geleerde fabriekt er 'n wijsbe geerte op. En den modernen politieker knutselt er 'n „nuuw" Heidendom mee. Maar al dieën huisvlijt vergaat, valt uit mal kaar. Nuuw knutselwerk wordt gezaagd cn gelijmd, valt uit malkaar en vergaat. En de schoone zeepbel stijgt in de wolken En den loojen ral blijft liggen in den slik. Maar den Eéker! 'k Ben bij m gewist. 'n Paar dagen gelejen kwam Dré III mee de boodschap thuis, da'k den Eeker bezoeken mocht. Dat was veurloopig alleen maar toege staan aan Dré III eigens en dan nog maar heel zuinigskesaan. Nou mag ie eiken avond, van zeuven uren af da's wel gin bezoekuur, maar den Dré financiert daar den boel, dus ik zeg, nou mag ie eiken avond 'n uur bij den Eeker z'n bed zitten. En da's veur die twee mannekes, die gewend waren heel den avond samen op te trekken, al 'nen heelen winner, 'k Heb oe dat vroeger al 'ns verteld: waar ze 't allegaar over hebben, weet ik nie, maar die smoelekes stonden nooit stil! Heele avonden waren ze doende in den stal, bij Bles natuur lijk, ze frutselden aan 't peerdetuig, ze tim merden, ze „bouwden" ommers samen den Eeker z'n „apartement" op den zolder! ze hadden 't samen altij even druk en plazierig. Eindelijk mocht ik dan den Eeker 'ns zien. Zondagmiddag. Samen, mee Dré III ben 'k naar 't ziekenhuis gestapt, aan 't ander ende van den Ulvenhoutschen weg. 'Nen schoonen, 'nen royalen bouw, dat ziekenhuis, dat daar ligt in 'nen wijen, zonnigen tuin, waarin de druifblaauwe coniferen in koele schoonheid te pronk staan op de hier en daar beblomde gras tapijten. Als we hadden aangebeld, hoefden we niks te vragen of te zeggen: Dré III was hier al goed bekend en wist den weg. Den rector en de nonnekes ze kennen 'm allemaal. Want mee den ermen Eeker is veul compassie enne... iederen braven mensch is in zo'n geval geren content, wanneer er 'nen „Dré III" is, die 'nen „ermen Eeker" bijstaat en vorthelpt. Brave menschen zouwen 't geren eigens doen maar daar is meestal gin tijd, gin gelegenheid veur en dan nouja, dan leve „Dré III", die veul gewetens ontlast...! Hij is daar dus gezien, m'nen compagnon, die twijfelloos over de breeje en lange gangen stapte, hier en daar 'nen „goeiendag" zee en eindelijk veur één van de honderd deuren, die 'k al gepasseerd was, bleef staan en toen teu gen me zee: „loop maar achter me aan, Opa, den Eeker lee-d-in 't hoekske van de zaal." „Ik docht dat ie alleen lag, Dré?" „Ja, d'eerste week, toen er nog levensgevaar was, nou lee-t-ie op zaal, schilt me vijf gulden per dag, Opa! 'k Mot rekenen mee m'nen spaarpot Bezurgd keek ie me aan. ,,'k Mot tot den lesten dag vort kunnen mee m'n centen, ziede. En 't is allegaar vooruitbetalen, Opa. Behalve den dokter. Die hee gezeed da'k gin zurgen hoef te maken veur Nuuwjaar en da'k dan nog wel ginnen deurweerder aan m'nen nek krijg. Goeien vent. Kom nou maar mee." Amico, wat had ik 'n plazier in deuzen jon gen patroon! Z'nen kop is stroef geworden over z'n zorgen mee den Eeker! Allee hij zal wel tekortkomen, maar 'k laat 'm zoo geren zoo lang meugelijk deuzen zurg van naastenliefde, 't Zal 'm gin kwaad doen, wa gij Naar z'n Moeder, z'n Wieske, hee-t-ie al geschreven g'ad, dat ie mee de Amsterdamsche feesten nie thuis kan komen, omdat ie't te druk hee op den hof. Wieske schreef me daar over tenminste en of nou wezenlijk haar jongste nie éénen dag gemist kost worden, want de verlichting van Amsterdam was „zóó geweldig" en zoo wijer. Amico, ik ken die versieringen! 'k Was in Den Haag, mee zo'n „feeërieke" feestverlich ting. Liet me des avonds in 'n groote bus en kele uren rondrijen. 'k Wierd deuzig en moei van al die pracht. Wit licht, groen licht, rooi licht, slingers van licht, fonteinen van licht. op 'n moment stonden er tien millioen lichtjes op de gevoe lige plaat van m'n zielement en toen kwamen we in Scheveningen. langs de zee. 't Was 'nen zeldzaam-schoonen avond, wa'k hier pas merkte, 'k Wierd dus weer mensch. En op den eigensten oogenblik, man, toen dreef daar, boven de zee, 'nen rossen maan hol, zoo groot als 'n wagewiel! 'k Wierd koud van deusverlichting, 'k Ben uit de bus gestapt, ben stillekens op 'n bank langs de zee gaan zitten en heb uren getuurd naar die nachtelijke zee, die in de diepe kleur van zwarten kristal over 'nen groen-peerlmoeren ender kwam gevloeid, tot vlak bij me, in witte levende schuimstrepen, gefosforiseerd deur den manebol, die daar dreef over 'nen zomer avond, die oe bidden dee van schoonheid. Die zwarte zee spoelde m'n gevoelige plaat weer proper van de tien millioen lichtjes en 'k ben, lijk 'nen herboren mensch naar m'n hotelleke gegaan. Gaan slapen, gaan droomen in 'n bed van manelicht, dat dreef in d'onen- digheid van 'nen kristalligen nacht, volbloeid mee honderd millioen witte stermargrieten. 'k Heb Wieske de zaken uit malkaar gezet, 'k heb Dré III verteld van den versierden Jordaan en Kalverstraat, 'm tien pop laten zien, maar 't manneke zee enkel: „Opa, 'k zou geren naar Wieske gaan, ge wit, maar ik kan m'nen ongelukkigen Eeker niet in den steek laten om daar feest te gaan vieren." 't Ge dacht alleen mokte 'm al 'n bietje ongelukkig; 'nen droeven glans floerste over z'n zwarte, oprechte oogen, zoo schoon als die donkere zee, besluierd mee manelicht. Ik schrok efkens bij den Eeker. Z'n muizen- kopke lag verbonden in 'nen dikken krans van wit gaas. 'n Merakel zoo ie veranderd was! Alle rat-achtige schichtigheid was uit 't sproe- ten-kopke verdwenen. Alleen wijsheid lichtte uit de vast-geworden oogen. Na een week pijn en leed was 't manneke volwassen van geest geworden. „Hoe is 't er mee Eeker!" „Dank, baas, dat ge me komt opzoeken", zee-t-ie zwak. En efkens probeerde-n-ie te glimlachen, maar dat scheen pijn te doen aan de gevaarlijke wond aan 'nen kop. Toen keek ie me maar 'ns diep in m'n oogen en die spraken alleen maar van dank. En ineens zag ik 'm weer zitten op den vloer van z'n „kamer", op onzen zolder, 'n paar weken ge lejen, daar onder die beregende, glazen dak pannen. Toen had ook, lijk nou, dieën eigenste trek van dank gelegen over dat sproeten- kopke, als ie zee: „ik blijf op den hof, baas, want Dré III vindt 't goed". En toen ie er achteraan zee, ziende naar de simmende dakpannen: „nou niks gedaan buiten". M'n keel wierd 'n bietje dik. Nog niks dan slaag, pijn en honger had 't jonk gelejen en 't wijze kopke was schoon van dankbaar heid „Vannacht goed geslapen, Eeker?" vroeg Dré III. Den Eeker dee z'n hand toen op en neer. „Beter, dan gisterennacht?" Dezelfde beweging. „Dokter gewist, vandaag?" Nou schudde z'n hand van neeë. Toen be greep ik 't. Die twee hadden 'nen code; den Dré vroeg zóó, dat den Eeker altij kost ant woorden mee „ja" of „neeë" en dat dee ie mee de handen. „Vinde 't goed op deuze kamer?" „Ja", sprak 't handje. „Of zijde liever alleen?" „Neeë", sprak 't handje. „Kan ik op den oogenblik iets veur oe doen?" Z'n oogen lachten goeiig, 't handje wees: „neeë". „Nog pijn?" Deoogen wierden efkens kleiner. Maar dapper zee 't handje: „nee". Toen wierd 't me bekans te machtig. Dré III vroeg wijers. „Krijgt ge al trek in oew eten, Eeker?" Zwak zee 't handje „ja". „Kan ik nou onderhand 'ns iets lekkers veur oe meebrengen? Zo'nen tros druiven?" 't Handje zee „neeë" en „ja". ,,'n Klein troske dus?" „Ja", zee 't handje. „Opa, praatte gij nou 'n bietje mee 'm, ge ziet hoe wij 't doen, ee? Ik gaai dalijk op druiven uit!" Maar nadrukkelijk schudde de hand „neeë, neeë!" „Dan gaai ik ze halen", zee ik. 't Handje „zweeg". Z'n oogen lachten. Amico, 'k was blij, da 'k den weg op kost gaan. Ik ben ook brj 't manneke z'n ouwers ge wist. Jah! Ik vond, 't moest. Maar pa zee: „zoozoo, is onzen prins van Weels van z'n ros gevallen?" En z'n Moeder schrok. Vooral als ze hoorde, dat Sjaak in 't ziekenhuis lag. „Is er gevaar bij?" vroeg ze: „al ben 'k maar erm, ik wil gin van m'n bloeien missen." „Onkruid vergaat nie", sprak pa wijsgeerig. „Jouwen jongen is gin onkruid, Hoppen brouwers", viel ik uit. „Oneeë? Hij is lest hier gewist! Als 'nen grooten meneer! Witte wat-ie gegeven hee, aan maan z'n moeder? Eénen gulden! D'n schobbert!" „Hoppenbrouwers, 't manneke had nie meer!" „Dan bljjft ie maar weg!" Ik kookte. Zou ikefkens had ik plan den schurk den nek om te draaien. M'n vingers kromden, 't bloed liep uit m'nen kop toen zee de moeder: „wilde onzen Sjaak gedag zeggen van me, als ge 'm sprikt. En zeggen da'k nie komen kan. Dan begrept ie 't wel Gin kleeren, docht ik en 'k ging rap naar m'nen groentenwagel en m'nen Blek. 't Wierd tijd, m'n peeën waren al gegapt. Als ik veromkwam mee de druiven, dan zee ik: „Eeker, da's waar ok, ge mot de groeten hebben, jonk, van oew Moeder. En 't spet 'r, dat z'oe nie kan komen bezoeken." Efkens keek ie me aan. Eén oog trilde efkens. Dan staarde-n-ie naar 't plafond en 't kopke wierd oud van peinzen. Of ie begréép! Toen 't lang genogt geduurd had, scheurde Dré III 'n druif af, hield ze bij den Eeker z'nen mond. Maar den mond was onwillig. Dan keek 't manneke mee blijen glans in d'oogen naar Dré III. Z'n handje schudde neeë en toen stiet ie uit: „breng asteblieft die druiven bij Moeder!" Amico, ik kost me nie goed houwen. Maar ik heb me veur den Eeker maar nie ge schaamd. Heb me over 'm henen gebogen en gezeed: „Eeker, jouw Moeder krijgt mergen 'n volle mand groenten en gij krijgt as ge weer beter zijt, 'nen dikken winterjas van veertig gulden omtrent!" Toen bolden twee groote tranen van geluk in z'n oogen. „Maar daar is één voorwaarde, Eeker!" „Gij eet die druiven op!" Vijf keer juichte 't handje „ja". Ja, O.L.H. kan hard mee z'n schepsels om springen en tóchtoch mot ge liever maar gin geleerde, gin politieke, gin wijsgeerige en gin heidensche theorieën knutselen over „groote afstandscijfers" tusschen de „zeep bel" en den „loojen bal", waarover ik aan 't begin klasjeneerde. Wij kunnen mee ons petje daar y.ie bij komen, amico! Vol. Veul groeten van Trui, Dré III en als altij gin fic»ke minder van oewen t. a. v. Dré. EEN BLINDE PATIëNT GEEFT HAAR EEN GESCHENK. „Gezegend, Die daar komt in den. Naam des Eeuwigen", zong het koor der Groote Synagoge te Amsterdam Prinses Juliana toe, toen Hare Ko ninklijke Hoogheid gisterochtend de stichting „De Joodsche Invalide" met een bezoek vereerde. De opperraibijn van Amsterdam, de wel eerwaarde heer L. H. Sarlouis, opende ver volgens de heilige arke, waarop het gebed voor het Koninklijk Huis werd gezongen. Bij Haar rondgang door het nieuwe ge deelte van het gebouw, begaf de Prinsen zich ongedwongen temidden der patiënten, liet Zich velen hunner voorstellen en vroeg belangstellend naar hun omstandigheden. Namens de verpleegden werd door de oud ste, de 92-jarige mejuffrouw Kinsbergen, een tuil bloemen aangeboden, terwijl de Hooge Bezoekster van een blinden patiënt een keurig geweven Smyrna-karpet ten ge schenke ontving. Geroerd dankte de Prin ses voor deze hulde. Cadeautje voor Prinses Beatrix. Een der vrouwelijke verpleegden bood een geborduurd schilderijtje aan, bestemd voor de kamer van Prinses Beatrix; het schilderijtje stelt een vrouwtje voor onder een parapluie, dat den regen afwacht. In een toespraak verzocht de voorzitter der stichting, dr. Keesing, namens het be stuur de Prinses eerbiedig, de zaal van 't nieuwe gebouw, grenzende aan de Juliana- zaal, den naam van de jonge Prinses Bea trix te mogen geven. Spr. deed zijn verzoek vergezeld gaan van een bouquet bloemen voor de Koninklijke Baby. Prinses Juliana zeide hierop dat Zij het buitengewoon aardig vond, dgt een der belangrijkste zalen in het nieuwe gebouw naar Haar Dochter tje wordt genoemd. Vorstelijke attentie. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat de paar honderd verpleegden van de stichting liet bezoek van de Prinses zeer op prijs stelden en de vreugde straalde van de gezichten dergenen, die hier hun levens avond slijten. Hare Koninklijke Hoogheid had de aardi ge attentie gehad voor alle zalen fruitman den te zemelen, die met bloemen waren georneerd. Onder de stormachtige toejuichingen van het voor de „Joodsche Invalide" saamge- stroomde publiek reden Prinses Juliana en Haar gevolg van het Paleis terug. Aanhanger van Zwart-Iront krijgt zeven weken gevange nisstraf. Toen op 11 April van dit jaar de oud-minister van Justitie, Mr. J. R. H. van Schaik, thans voorzitter van de Tweede Kamer des avonds om streeks zes uur zijn woning aan de van de Spiegelstraat te Den Haag verliet, kwam plotseling een man naar hem toe, die hem een klap in zijn gezicht gaf, daarbij de woorden uitroepende: „Dat is voor Arnold Meyer." Mr. van Schaik maakte een afwerende beweging met zijn wandelstok, waarop de man er vandoor ging. Kort daarna werd hij evenwel aangehouden en herkend, niet al leen door Mr. van Schaik, doch ook door eenige personen, die van het voorval getui ge zijn geweest. De aangehoudene, zekere B. H. M. B., leg de een volledige bekentenis af. Hij was een aanhanger van „Zwart front" en was verbolgen over de veroordeelingen, welke Arnold Meyer, de leider van deze partij, bij verschillende rechterlijke instan ties had gekregen, o.a. wegens beleediging van minister Colijn. Gister moest B. wegens mishandeling voor den Haagschcn politierechter terecht staan. Hij was niet verschenen, en er werd verstek tegen hem verleend. In zijn requisitoir vorderde Mr. Blok een gevangenisstraf van één maand. De politierechter wees onmiddellijk von nis en veroordeelde B. tot een gevangenis straf van zeven weken. Fabrieken moeien ervaring heb ben. De groote scheepsbouwfirma John Brown Cy., een der voornaamste deelgenooten in den bouw van de „Queen Mary" en de „Quecn Elisabeth" heeft besloten een deel van haar enorme kapitalen te besteden aan den bouw van vliegtuigen voor rekening van de Britsche regeering. Zij heeft de West land Aircraft Company aangekocht. Men denkt spoedig te zuiien komen tot een verdubbeling der productie in de West- landfabrieken, met volledige goedkeuring van het ministerie van luchtvaart, welks politiek er naar uitgaat voor het bewape ningsprogram zoo veel mogelijk gebruik te maken van firma's die ervaring hebben van de productie op groote schaal. De drie scheopsbomvfirma's Vickers, Swan Hunter en Ifarland Wolf waren John Brown reeds voorgegaan in de uitvoering van deze politiek. Katholieke bond adresseert aan den minister. Dezer dagen richtte de Kath. Bond van Molenaars, Graan- en Meelhandelaren zich in een adres tot den minister van Econo mische Zaken. In dit adres wordt aan den minister ver zocht maatregelen te nemen, die den land bouwer den richtprijs niet alleen toezeg gen, doch ook in werkelijkheid absoluut ga- randeeren, die de veevoederartikelën tegen redelijke prijzen beschikbaar stellen aan d» veehouderij, en tenslotte de groote onzeker, heid in den graanhandel wegnemen. Voorgesteld wordt: De hoogc monopoliercchten aan de grens te vervangen door een stelsel van lage hef- fingen, met een aanvullenden steun aan de graanverbouwers, maatregelen, die storend werken op de onderlinge prijsverhouding der verschillen de graansoorten zoo spoedig mogelijk te herzien, voorraadhouders in de gelegenheid te stellen desgewenscht de zg. „voorraadrege ling" te annuleeren, en de mogelijkheid van terugbetaling te overwegen van de ingevol ge de laatste verhoogingen der monopolie- rechten door voorraadhouders gestorte gel den, voorzoover deze verhoogingen niet tot uiting zijn gekomen in de prijzen der voor- raadartikelen. i - Als in vroeger eeuwen zwermeit weer de bijen op de witte kla ver In de 17de eeuw kwamen de imkers uit Groningen naar het Koegras (het Noordelijk ste gedeelte van Noordholland) tegen het einde van Mei, om daar hun bijenvolken! te brengen. Uit Arum kwam een volgeladen schuit met bevolkte bijenkorven, die eind Juli terug werden gehaald. Later kreeg ech ter de Wieringermeer een groote reputatie en een imker uit Den Helder bracht daar ook zijn volken, de laatste jaren met eeiï slecht resultaat, zoodat hij besloot dit jaar thuis te blijven en het Koegras als bijenwei de te bestemmen. Hij had 14 volken, waar van hij 10 goede volken maakte in Maart. Deze 10 volken ontwikkelden zich in Maart zeer goed door het gunstige weder en dö aanwezigheid van veel wilgen. Begin Juni had hij, aldus 't Hsb. met de afgek. zwermen 16 sterke volken gekregen, die hem niette genstaande het niet gunstige weder ruim 30Q pond honing gaven. De hoofddracht is op witte klaver, die hier 14 dagen later bloeit dan midden in ons land. Meer naar Huisdui nen komt daar in massa voor de bekendq blauwe zeedistel en de struikheide. KIND DRONK LYSOL EN STIERF. Een lM-jarig jongetje, A. S. uit de Ferdi- nand Bolstraat te 's-Gravenhage was met zijn moeder op bezoek bij een familie in de Frans Halsstraat. Het knaapje ging in kinderlijke nieuwsgierigheid naar de keu ken, waar in een kastje een flesch lysol stond. Het kind nam deze flesch in een onbewaakt oogenblik en dronk er uit. Het knaapje moest door den G.G.D. naar; het Juliana Kinderziekenhuis worden over gebracht, waar het aan de gevolgen is over leden. Hij moet Sovjet-troepen reorget* nis eer en. Het Russische emigrntenblad SegodnvfC meldt dat maarschalk Bluecher, die tot dusver opperbevedhebber was van de Sovjet Russische strijdkrachten in het Verre Oos ten thans belast is met de reorganisa tie van de Sovjet-strijdkrachten aan het westelijk front. Deze strijdkrachten zijn» naar men zegt, 800.000 man sterk. Maarschalk Bluecher, die door zijn eigeiï staf vergezeld zal zijn, zal op 15 Septembefl naar de Oekraïne vertrekken en daar mins tens drie maanden blijven. „N.S.B." LIJNRECHT TEGENOVER DE KONINGIN. Slechts de nationaal-socialistische pers, zooals wij in onze rubriek van gisteren lie ten blijken, steekt den draak met de Oran jeliefde, welke zich thans bij de S.D.A.P. openbaart, de roodo pers spot niet minder met de Oranjeliefde der N.S.B.-ers: De Volkskrant schrijft: „Het Nationale Dagblad" wilde bij het jubilé der Koningin niet meejubclen met de anderen. De anderen zijn de nict-N.S.B.-ers. Met dezen wit het biad op den feestdag der Koningin niets gemeen hebben: het keert zich „van verachting vol", „met weerzin", zicli „op de lippen bijtend" van hen af. Het zondert zich af met de gelijkgezinden, in stamgemeenschap en bodcmgchondenheid", maar daarnaast de vorstin der Nederlanden aansprekend, verklaart het: „uw volk zijn wij". Toets deze uitspraak aan het woord der Koningin gisteren in de Nieuwe Kerk. De leden van de Eerste en Tweede Kamer sprak de Koningin toe als vertegenwoordigers van het Neder- landsche volk". De N.S.B spot met de volksvertegenwoordiging en een van haar eerste daden, mocht zij ooit aan de macht komen, zou zijn die op te heffen cn den „praathof" te slui ten. Met voldoening en waardeering heeft de Koningin getuigd terug te zien op de on-onderbroken goede en ruchtbare samenwerking geduren de veertig jaren tusschen volksverte genwoordiging en Kroon, „die een niet te overschatten beteekenis heeft gehad voor ons volksbestaan en al len die 's rijks gebied bewonen." Hier staat de N.S.B. lijnrecht tegenover de Koningin; niet nadrukkelijker dan de Koningin het deed kan men de voorstelling van de N.S.B. ver werpen, dat de volksvertegenwoor diging een onnut cn overtollig li chaam is cn dat één man alle macht in handen moet worden gegeven. De N.S.B. heeft bij den jongstcn verkie zingsstrijd den heer Mussert geintroduccerd als „de man zonder wien ons 'olk geen toe komst heeft", daarmee ook de Kroon uitscha kelend als een factor van beteekenis voor de toekomst van ons volk. Zonder, in opperhoogheid gezeten, te rea- eceren op de uitdagine ook aan de Kroon in de verheffing van don leider der N.S.B. ge legen, heeft de Koningin zirh solidair ver klaard met hetgeen dc N.S.R. afwijst, be strijdt cn betastert.. Wat moet de eenvoudige N.S.B.-er, trouw vaderlander, verknocht aan het vorstenhuis cn zijn Koningin, hiervan denken? ER IS NOG IETS TE DUCHTEN Dc Maasbode (r.k.) schrijft over den om zwaaider S.D.A.P. het volgende: Op de bekecringen, ten dezen in de kringen der S.D.A.P. gemaakt, werd leeds een en andermaal de aandacht gevestigd Er is na hetgeen de jong ste dagen van Oranje-vreugde in dit opzicht te zien en meer nog te hoo- ren gaven, wellicht reden te vertrou wen op de standvastigheid dezer be keerlingen, al blijft er met het oog op de recidive sinds 1918 uiteraard eenige twijfel hangen. Zolang (misschien dan gedeel telijk) opportunisme niet geheel voor beginsel plaats maakt, is van een nieuwen windstoot uit tegengestelde richting nog allerlei te duchten. GEEN HOERA NATIONALISME Was de aanwezigheid van vijf of zes maal honderdduizend Nederlanders bij de vloot- schouw een bewijs van grooter belangstel ling voor de oorlogsvloot? vraagt de Ilaag- sclie Post. Het dient nergens toe, het zich zelf hij de beantwoording van die vraag zoo gemakkelijk mogelijk te maken en „ja" te zeggen. Voor gemeenplaats en „hoera-na- tionalisme" moeten wij ons hoeden. Het werkelijke nationalisme, de wer kelijke belangstelling voor Neder land en zijn weermacht te land cn ter zee uit zich niet alleen in juichen en in massaal-optrekken wanneer de marine demonstreert. Wie zich ver heugt in de gedachte, dat plotseling de onverschilligheid voor alles wat de weermacht betreft, heeft plaats gemaakt voor intense belangstelling, heeft slechts zeer gedeeltelijk gelijk. De grilligheid van dc massa in haar aan hankelijkheden had hem, gezien het recente verleden, heter moeten lecren. Het is nuttip en allerminst „defaitistisch" de realiteit te zien: dat er velen hij die honderdduizenden geweest moeten zijn, die naar Schevenin gen zijn getrokken om van een hoeipnd schouwspel te genieten, zonder te bedenken wat de werkelijke beteekenis van dit schout' spel was. Daarmede wordt het nut ervan! niet ontkend. Integendeel. Zulke belang-1 stelling kan leiden tot dóórdenken over de verantwoordelijke taak, die de marine heeft te vervullen in een rijk, zoo groot als het Nederlandsche en dat in en buiten Europai door de zee wordt bespoeld en begrensd. KATHOLIEKE MINISTERS NAAR INDI8 In verband met het afvaardigen van dc( Heeren M. van Poll en Mr. Teulings door da R. K. Staatspartij naar Indië, schrijft de Haagsche Post: De heeren hebben hun litvoerig rapport nog niet gereed, maar publiceercn in het aangehaalde nummer toch alvast „een kort overzicht .van het werk", waarvoor zij vijl maanden zijn onderweg geweest.'Uit dit kor-! te overzicht blijkt, dat de reizigers niet stil hebben gezeten en hun werk ernstig hebben opgevat. Zij hebben hun licht opgestoken bij „wereldlijke en geestelijke autoriteiten. Ons trof echter, dat van de vijf bladzijden van hun overzicht er zeker drie gewijd zijn aan de „gees- teSijke" autoriteiten „alle kerk voogden van .Tava en Sumatra, West Bornen cn Flores" en de leiders der verschillende katholieke missiën. „Uitvoerig", zoo schrijven zij. „c'1 uit de beste bron werden daar de inlichtingen ontvangen, welke voor het staatkundige werk van het grootste belang zijn." Het is begrijpelijk dat de heeren voorna mclijk hun geloofsgenooten hebben Kera,a'l nleegd, maar wij hopen toch. aldus n blad, dat hun te verwachten uitvoerige rap port daardoor geen al te eenzijdig ^arf rt ter zal krijgen. Het zou daardoor veel ^aa zijn waaide verliezen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 16