De wereld houdt haar adem in».. Londen dreigt Hitler DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Wij wijken voor niemandzegt Adolf Hitler Steeds dichter bij Hankau Nieuwe Douglas met neuswiel Lampions langs den Amstel ZK. H. Prins Bernhard op Hr. Ms. «Tromp' Vliegveld Bergen grooter dan Soesterberg Engeland zal Frankrijk helpen KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1938 66e JAARG. No. 8409 Engeland maakt zijn vloot paraat Voetballers door de lucht Ook kinderverlamming te Letland Weer mond- en klauwzeer-epidemie Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT» Nieuwe Fokkers voor onze luchtmacht REISBUREAU WACO HELDERSCHE COURANT Ultgavp der Ultg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder De onderhandelingen tusschen de regeering van Praag en de Sudeten- duitschers zijn op aandringen van Hitler hervat. De door den minister-president verstrekte uitlegging der te Mora visch Ostrava genomen maatregelen heelt de Sudetenduitsche gedelegeer den volkomen bevredigd en zij heb ben er in toegestemd weer in onder handeling te treden over een oplos sing van het nationaliteitenpro bleem. i De Duitsche autoriteiten zonden hun advies voornamelijk gegrond hebben op de wensch dat Hitler Maandag a.s. gelegenheid zal hebben in zijn redevoering aan te kondi gen, dat een regeling ophanden is. Wijst dit dus op eenige ontspanning, een veeg teeken is. dat Engeland van plan is om de sterkte van de bemanning van de Britsche oorlogs schepen, die thans 60 pet. bedraagt, op te voeren tot de volle honderd pro cent. De admiraliteit heeft gisteren medegedeeld dat het eerste flottielje mijnleggers, zeven schepen van de Halcyon-klasse, van een vol ledige bemanning zal worden voorzien en dat het kader van vier kruisers zal worden uitgebreid met reservapersoneel, dat in ac tieven dienst zal komen. Ook uit Berlijn verontrustende berichten. Volgens een „U.P."-bericht uit Londen, aan-de Msb., dat wij onder alle voorbehoud weergeven, zou Frankrijk Engeland hebben laten weten, dat het „zeer verontrustende" berichten betreffende Duitsche militaire bewegingen heeft ontvartgen. en het noodig acht, dat Engeland zal aankondigen, dat het definitief met Frankrijk zal oprukken, als Tsjecho-Slowakije wordt aangevallen. De Fransche diplomatieke vertegenwoor diger te Londen, Corbin, hepft volgens de zelfde bron gisteren (Vrijdag) tweema.al een bezoek gebracht aan het Foreign Office om de aandacht van lord Halifax te vestigen op de berichten betreffende Duitsche mili taire voorbereidselen. Frankrijk zou ontgoocheld zijn, zoo meldt „U. P." verder, over Engelandsch afwach tende houding. In ieder geval zal de Engelsche minister raad, welke Maandag gehouden wordt, wel een der belangrijkste zijn in de geschiede nis tijdens de Sudetenduitsche crisis. Tot heden schijnen de besprekingen geen resul taat gehad te hebben, althans nog steeds heeft Engeland zijn houding niet definitief bepaald. Waarschijnlijk zal de Engelsche regeering vóór Maandag wel geen officieele verklaring afleggen. In ieder geval is het weekeinde uiterst crit'iek. De wereld houdt zijn adem in en in haast ondraaglijke spanning gaan thans de uren voorbij. „WIJ CAPITULEEREN VOOR NIEMAND." aldus is de kern geweest van Hit- Iers korte maar in verband met den internationalen toestand zeer be langrijke rede voor de politieke lei ders. Het Hsb. noteerde de volgende zinnen van Hitler: „Ik voel het in een tijd, nu wolken aan het firmament zijn gekomen, als een geluk, rondom mij een garde van millioenen te we ten, die uit onwrikbare nationaal-socialis- ten bestaat. Ik kan mij ook heden blinde lings op u verlaten. Wij zijn besloten voor niemand te capituleeren. Gij maakt het mij ge makkelijk heden Duitschlands aan voerder te zijn. Onze beweging is steeds sterker uit elk nieuw gevaar weer te voorschijn getreden. Wie thans hoopt op een inzinking, zal zin evenzeer vergissen. Als ik zoo spreek, zie ik niet de 1*0000 politieke leiders voor mij. maar de geheele Duitsche natie. Zij zal goed worden aangevoerd." Elk van deze zinnen werd met bi]zonderen nadruk uitgesproken en lokte geweldig ap plaus uit. Men mag wel zeggen, dat. deze korte rede op dit oogenblik uitgesproken, van zeer bijzondere politieke beteekenis is Past zij in het kader der hlufpolitiek of wijst zii op een verscherping der situatie. Dat Hitler de situatie ook buitengewoon Groote spanning te Londen en te Neurenberg. De onderhandelingen met de Sudetenduitschers op aan- dringen van Hitler hervat. ernstig acht, blijkt o.m. uit het feit, dat hij op het allerlaatste oogenblik zijn rede voor den nationaal-socialistischen vrouwen bond heeft geannuleerd, ten einde zijn tijd te kunnen wijden aan het Tsjechoslowaak- sche vraagstuk. Vo, Ribbentrop heeft gistermiddag aan den Fuehrer verslag uitgebracht over een onderhoud, dat hij gisterochtend met den Britschen ambassadeur, Sir Neville Hen- derson heeft gehad. Ook heeft Sir. Herderson met Göring ge sproken. Ja er loopen zelfs geruchten dat hij met den Führer zelf gesproken heeft. De details van de onderhandelingen zijn natuurlijk niet bekend, maar de stemming te Neurenberg is zeer gespannen. Alles be wijst dat de Sudeten-Duitschers ook verder een zoo scherp mogelijken koers willen zei len en hun druk steeds willen vergrooten naar mate dat zij aannemen, dat de tegen stander minder zeker van steun wordt. Nauw contact tusschen Engeland en Frankrijk. Het nauwste contact tusschen de Fran sche en Engelsche regeeringen wordt in verband met de Tsjecho-Slowaaksche cri sis gehandhaafd, aldus de diplomatieke ,me dewerker van Reuter. Frankrijk heeft Groot-Brittannië in kennis gesteld van de voorzorgsmaatregelen, die genomen zijn ten aanzien van den militairen toestand. Het standplunt van Italië is. volgens het Hsb., dat het de Duitsche- stelling steunt, doch nochtans zou willen, dat de Sudeten duitsche minderheid uitsluitend binnen 't kader van den TsiërhoslówanksMinn staaf politieke en territoriale autonomie zou worden toegekend. In werkelijkheid wenscht Ttalië hef behoud van de status quo in dit deel van F.urona. Kruissnelheid van 320 K.M. per uur. Reeds eenigen tijd geleden werd gemeld dat de Douglasfabriek te Santa Monica een nieuw, tweemotorig vligtuig type DC 5 uit gebracht had, een vergroote versie van de DC 2, met plaats voor 14 passagiers. Er bleek in Ameria niet veel animo voor dit plan te bestaan, redenen waarom het vliegtuig is verbouwd tot 'n vliegtuig met hoogliggende vleugel en neuswiel, plaats biedend aan 18 in plaats van 14 passagiers. De stoelen zijn geplaatst in 2 rijen van 9; de cabine van het toestel is zeer hoog en dank zij het neuswiel bevindt zich de romp van het vliegtuig zoo dicht bij den grond, dat de bagageruimten toegankelijk zijn zon der dat men van ladders gebruik hoeft te maken. De motoren zijn dezelfde welke zich thans in alle DC 3's der K.L.M. bevinden. De maxi mum snelheid is volgens de berekeningen 380 k.m. per uur, de kruissnelheid 320 k.m. per uur. De proefvluchten zullen, aldus het Hsb., begin Februari 1939 een aanvang moeten nemen. Japanners rnkken verder op. Chineesche successen. De Japan ners zware verliezen toegebracht HERNIEUWDE CHINEESCHE ACTIE IN HET NOORDEN. Uit Tokio wordt gemeld, dat de rechter vleugel van de Japansche troepen, die een beweging uitvoeren, welke de omsingeling van Hankau beoogt, verder opgerukt is. De van Anhwei komende troepen, die langs de grens van Honan oprukken, hebben" Tsjang- poli bezet, gelegen op ongeveer 25 k.m. ten zuiden van Koesjin, dat de Japanneezen in het begin der week bezet hebben. De Chinee sche strijdkrachten, die zich langs den Loenghai spoorweg bevinden, zijn volkomen afgesloten van Hankau. Kwangtsl heroverd Hoewel de Japansche autoriteiten dit categorisch tegenspreken blijkt dat de Chineezen Kwangtsi heroverd hebben. Vele honderden Japanneezen kwa men om het leven en de Chineezen maakten onder meer veertig stuk ken zwaar geschut buit. De toestand aan het tront langs den spoorweg Nantsjang Kioekiang is voor de Chineezen gunstiger ge worden. Hernieuwde bedrijvigheid in Noord-China. In Noord-China is weder op verrassende wijze het bekende achtste Chineesche leger opgedoken om in samenwerking met de se dert maanden aldaar afzonderlijk operee- rende guerillatrocpen een stelselmatigen aanval te ondernemen op de achterwaart- sche Japansche verbindingen, in het bijzon der op den spoorweg van Peking naar Han kau en dien van Tientsin naar Koekau, ten einde do Chineesche troepen, die bij Han kau in de klem zitten, te ontlasten. Het Ja pansche oppercommando heeft in verband hiermede opnieuw belangrijke troepen con tingenten naar noord-China gezonden. De eerste colonnes zijn gisteren per schip in de haven van Tientsin ontscheept. Helpen die Franschen Tsjang Kai Sjek? Domei meldt uit Tokio, dat volgens betrouw bare berichten uit Indo-China de Fransche steun aan Tsjang Kai-Sjek ,in den vorm van zendingen oorlogsmateriaal sinds Juni j.1. sterk zou zijn toegenomen. De Fransche autoriteiten zouden daarbij zoo voorzichtig mogelijk te -verk gaan; het materiaal zou b.v. steeds 's nachts geladen en vervoerd worden. In de afgeloopen weken zouden op deze wijze 40 bommenwerpers en een groot aantal tanks en mitrailleurs over de Chineesche grens zijn gebracht naar Hai- phong, vanwaar de wapens naar Joennan en Kwangsi werden doorgezonden. Voor het voethal-elftal van Feven- oord, dat a.s. Zondag in Twente in een vriendschapnelijken wedstrijd moet uitkomen, is, zoowel heen als terug, een K. L. M.-vliegtuig gechar terd. De reistijd en de daarmede ge paard gaande vermoeienis worden aldus tot een minimum terugge bracht. Geslaagd waterfestijn. De Prins temidden der feestende Studen ten. De vijfde dag van een ongekende, en onvergetelijke feestweek in de hoofdstad, waarop de Gemeentelijke Universiteit der Koningin het eeredoctoraat in de Econo mische Wetenschappen verleende, is be sloten met een avondfeest op den Amstel. Het. feest concentreerde zich in de kom tus schen Hooge Sluis en Qeintilurbaanhru" en voor de clubgebouwen van de roeiverecni- gingen „De Hoop" en „De Amstel". De bogen van beide bruggen, de twee clubge bouwen en de oevers waren met- gloei lampjes omzoomd en het schijnsel van al deze honderden lichtjes spiegelde in lange, trillende gouden strepen in het zacht rim pelende water, waarin tal van met bloe men versierde bootjes dreven. Tn de hoornen langs de boorden van den ouden Amstel hingen kien rige lampions en onder deze hoo rnen sloegen duizenden en nog eens duizenden Amsterdammers het imposante, romantische water festijn gade. Een volle maan aan een helderen hemel overgoot dit alles met met een zilveren glans. Hoog in de lucht eirkelden vlieg tuigen die zirh in het licht der maan en in het licht van een fees tende stad duidelijk aan den on- hcwoikten, helderen hemel aftee- kenden. Er heerschte hoe kon het anders een blijde, opgewekte stemming langs de oevers en in de clubgebouwen der roeiver- eenigingen. Een muziekkorps speelde vroolijke klan ken en tusschen de als glimwormen voort glijdende bootjes speelden eenige ranke jol len met een vlagerig windje. Schijnwerpers speelden op hun beurt met de helder witte zelen en belichtten de fontein, die de brand- weerboot „Jan van der Heyden" hoog in de, lucht boven het water van den Amstel spoot. En dat alles deed even - indrukwek kend als onwerkelijk aan. Ook de Prins geniet. Prins Bernhard was dezen avond de gast van de Amsterdamsche studen ten in de studentensociëteit in de Sarphatistraat. Ook Hij heeft dit spel van licht en kleuren op den Amstel gadegeslagen en er de beko ring van ondergaan. Tot na middernaebt is de Prins temidden der studenten gebleven en heeft hij ge deeld in de ongedwongen, spontane vreusr de, welke er in de geheele hoofdstad en dus ook onder de hoofdstedelijke studenten heerscht. Een vuurwerk met knallende, kleurige pijlen een saluut aan de ronkende vliegtuigen besloot dit avondfeest. In de harten der duizenden, die het bijwoonden en die slechts voetie voor voetje en in afge laden trams naar huis konden terugkeeren. zal de herinnering nog lang dankbaar blij ven voortleven. Gasl in de officierslongroom. Gistermiddag te zes uur heeft Prins Bernhard een informeel be zoek aan den nieuwen flottieljelei der der Koninklijke Marine, Hr. Ms., „Tromp" gebracht. Bij een vorige officieele plechtig heid aan boord had de Prins toege zegd nog eens in den kring der of ficieren fe zullen terugkomen en gistermiddag heeft Z.K.H. deze be lofte ingelost. Te zes uur arriveerde Hij per auto aan het z.g. Steenen Hoofd, waar Hr. Ms. „Tromp" gemeerd ligt. Z.K.H. was verge zeld van den marine-adjudant van H.M. de Koningin, luitenant ter zee le klasse Jhr. E. J. van Ilolthe en den adjudant van den Prins, kapitein J. K. H. de Roo van Alder- werelt. De Prins was gekleed in de uniform van Luitenant ter zee le klasse, waarover hij de lange overjas droeg. Aangezien het hier een volkomen particulier bezoek gold, werd hij aan boord ontvangen, niet als lid van het Koninklijk Huis, maar met de eerbewijzen aan zijn rang ver schuldigd. n.1. twee matrozen als valreepsgast aan den valreep. Z.K.H. begaf zich terstond naar de offi- cierenlongroom waar men, terwijl een apë- retif werd rondgediend, gedurende een uur in opgewekte stemming bijeen bleef. Te zeven uur verliet Z.K.H. met de,hem vergezellende adjudanten den oorlogsbodem om per auto naar het Koninklijk Paleis terug te keeren. Per 1 November krijgt de re organisatie der militaire lucht vaart haar beslag. Naar de Tel. verneemt, zal per 1 November a.s. de nieuwe formatie van luchtstrijdkrachten haar beslag krijgen, waardoor de militaire luchtvaart een afzonderlijk wapen wordt. Ingesteld wordt thans een luchtvaart- brigade, bestaande uit drie luchtvaartregi menten, terwijl er sprake van is in de toekomst hieraan nog een vierde regi ment toe te voegen. Als brigadecomman dant wordt benoemd de luitenant-kolonel vlieger F. A. van Heyst, thans comman dant der luchtvaartafdeeling, die dan te vens in rang zal worden verhoogd tot ko lonel. Het eerste luchtvaartregiment zal komen op het thans in aanleg zijnde vliegveld Bergen, het tweede luchtvaartregiment, het zij in Rotterdam of Amsterdam, daar omtrent is nog steeds geen beslissing ge troffen en het derde luchtvaartregiment bevattende de opleiding tot vlieger en waarnemer, blijft te Soesterberg. Het vliegveld Bergen zal grooter worden dan dat van Soesterberg. Een gedeelte van het personeel van Soesterberg zal daartoe worden overgeplaatst, niet alleen mecani ciens, doch ook personeel van het lucht vaartbedrijf, daar Bergen ook werkplaatsen tot reparatie van vliegtuiqen zal krüien. De inrichting van het vliegveld voor het tweede luchtvaartregiment zal nog wel eenigen tijd vorderen. Weer een geval te Alphen aan den Rijn. Op het oogenblik heerscht ook in Letland een epidemie van kinderver lamming. Er hebben zich reeds on geveer honderd gevallen voorgedaan. Het aantal gevallen van kinderverlam ming in Alphen aan den Rijn is weer met écn gestegen en bedraagt thans elf. De slui ting der scholen is met één week, dus tot 19 September a.s. verlengd. Bovendien heeft de burgemeester de voorloopige sluiting ge adviseerd van de lagere klassen der U.L.O. scholen en van de christelijke H.B.S. De gevreesde ziekte woedt hevig in het Westland. Hte mond- en klauwzeer breidt zich steeds meer epidemisch onder het vee uit. In het Westland, te Pijnacker en in de omgeving van Delft worden dagelijks gevallen gecon stateerd, waaronder verscheidene met doo- delijken afloop. Te Pijnacker noteerde men 150 gevallen van mond- en klauwzeer, te Maasland 75. Te Maasland is bij eenige varkens de ge vreesde vlekziekte geconstateerd. Over het algemeen zijn de veehouders van meening. dat liet mond- en klauwzeer thans nog he viger woedt, dan in den herfst van verleden jaar. i Verwachting: Matige, in het Z.- Westen krachtige N.O. tot N.W. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waarschijn lijk droog weer, iets war mer overdag. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk nog droog weer. EINDELIJK SPREEKT LONDEN DUIDELIJKE TAAL. De diplomatieke redacteur van de „Daily Mail" schrijft: „De Britsche regeering heeft kort voor midder nacht besloten de Duitsche regeering er in duidelijke en formeele termen van in kennis te stellen, dat Groot- Brittanje niet terzijde zou blijven staan, wanneer Tsjechoslowakije het voorwerp werd van een militaire agressie. Te dien einde zal Hender- son over enkele uren, waarschijnlijk aan Hitler, een nota ter hand stellen. De ambassadeur had gisteravond, op 't oogenblik waarop hij zich ge reed maakte naar Berlijn te vertrek ken, een telegram ontvangen, waar in hem verzocht werd te Neuren berg te blijven, waar hem nieuwe in structies zouden worden meegedeeld. „De gisteren in Engeland ontvan gen inlichtingen hadden ten slotte tot gevolg, Chamberlain te doen be sluiten Duitschland te doen weten, dat Engeland aan den kant van Frankrijk zou staan, om weerstand te bieden aan iedere agressie in Midden-Europa". Reuter meldt uit Neurenberg, dat Henderson daar blijft om vanmor gen de parade der Hitlerjeugd bij te wonen. Weer twee stuks afgeleverd. Zooals bekend, werden voor de verster king van de Nederlandsche luchtmacht o.a. een belangrijk aantal Fokker eenpersoons jachtvliegtuigen van het type D 21 besteld, Reeds werden van deze bestelling eenige toestellen afgeleverd, terwijl gister opnieuw twee machines op Schiphol door het lucht vaartbedrijf werden overgenomen. Beide vliegtuigen werden door den heer Leegstra van de Fokkerfabriek voorgevlo- gen, nagevlogen door luitenant de Zwaan en vervolgens door de commissie overge nomen. DE EUROPEESCHE KAMPIOENSCHAP PEN 1942 IN POLEN. v De Europeesche commissie van de I.A. A.F. heeft voorgesteld om de Europeesche kampioenschappen in 1942 door Polen te laten organiseeren. In beginsel heeft Polen de organisatie aanvaard. Wilt U een heerlijke vacantietocht? Dan een meerdaaqsche reis van het Reisgidsen gratis verkrijgbaar. Reisbureau W.A.C.O., Den Helder, Kanaalweg 132, Tel. 773.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1