De Koningin Eeredoctor SMAAKT U BESLIST m 'N TRIOMF VAN SMAAK Post vluchten op Indië Rood broekje niet staatsgevaarlijk Geen overlijdensacte zonder lijkschouw Polderwerkers arbeiden te lang JAAP KUIPER berocpsrijder Plechtige promotie in de aula der Amsterdamsche Universiteit hare majesteit toonde steeds be langstelling voor de economische vraagstukken in ons land. Io VIVAT! Koningin onderscheidt plaatbuiger 1 Dc in de fank gestorte koopman Nederlander te Parijs gearresteerd? WieJbventierL Van dc Vijver verliest in Italië Het was klokslag liulf vier toen gistermiddag Hare Majesteit de Koningin, H.K.II. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bomhard bij het gebouw der Universiteit in de Oude Manhuispoort te Amsterdam arri veerden waar uit erkentelijkheid voor de onverflauwde belangstel ling, die de Koningin in heel de periode Harer regeering aan den dag heeft gelegd voor de economi sche zorgen en eischen des lands en doordrongen van het bewustzijn met welk een diep besef Hare Ma jesteit steeds de belangrijke en uiterst moeilijke problemen dei- economische structuur behandeld heeft, de Senaat der Universiteit aan onze jubileerende Vorstin ho- noris causa het doctoraat in de Economische Wetenschappen zou verleenen. Na de officieele ontvangst aan den ingang van do Oude Manhuispoort inspecteerde de Landsvrouwe de eerewacht van de Koninklijke Stu denten Schietvereeniging, welke in de poort stond opgesteld. Op het binnenplein hadden stu denten, leden van de vijf algemee- ne studentenverenigingen te Am sterdam, zich met hun vaandels opgesteld en krachtig weerklonk, toen de Koninklijke stoet zich over het plein naar den ingang van het gebouw voortbewoog, tusschen de oude muren van de universiteit, een geestdriftig „Io Vivat!" Onder de plechtige tonen van het Wil helmus, door het orkest van de studenten- rpuziekgezelschappen Sweelinck en Aedon ten gehoor gebracht, schreed het Koninklijk Gezelschap naar de aula en nam zijn zetels in. Onder de aanwezigen in de geheel gevul de aula merkten wij o.m. op den minister president Dr. H. Colijn, verschillende mi nisters, de curatoren der Universiteit, Mr. L. J. A. Trip, C. G. Vattier Kraane en Paul May, de leden van het huldigingscomité, vertegenwoordigers van kerkgenootschap pen, eeredoctoren in het binnenland, de rectores magnifici en secretarissen der se naten der Nederlandsche Universiteiten, ve le vertegenwoordigers uit de gymnasiale en middelbare schoolwereld, en de prominen te vertegenwoordigers van het economische leven van Amsterdam. Rede prof. Frijda. Toen allen gezeten waren besteeg de rec- for magnificus der universiteit van Amster dam, Prof. Frijda, de katheder voor het uit spreken van zijn rede. Na Hare Majesteit welkom te hebben ge- heeten, gaf spr. Tn korte trekken een over zicht van de geschiedenis der Amsterdam sche Universiteit gedurende de laatste drie eeuwen. Meermalen heeft de Universiteit van Amsterdam er blijk van gege ven haar taak aldus te verstaan, dat het belang der maatschappij eischt, dat de -behoeften der maatschappij een richtsnoer vormen voor de uni versiteit, zoo nog in 1921, toen de fa culteit der handelswetenschappen werd opgericht, thans de faculteit van Economische Wetenschappen. Dank aan de Koningin. Prof. Frijda wendde zich in het vervolg van zijn rede aldus tot de Koningin: Vol dankbaarheid voor al wat Gij in den tijd van Uw regeering voor ons land zijt geweest' heeft de Senaat vooral zich reken schap gegeven van wat Gij voor het land waart, dan, als zijn economisch leven met groote moeilijkheden den kamp te voex-en had en derhalve méér dan gewone zorgen eischte. Helaas is dit, vooral in de afgeloo- pen 25 jaren, meermalen en telkens zelfs voor langen tijd, het geval geweest. Toen de oorlog woedde om ons henen, de econo mische betrekkingen tusschen de landen ernstig werden verstoord, is er zware in spanning van krachten noodig geweest 0111 een geheele ontwrichting van het econo misch leven te voorkomen. Enkele jaren xia het einde van den oorlog heeft een nieuwe ci-isis ons land geteisterd. De rust keerde terug, voor langen tijd zelfs,totdat weder om het economisch raderwerk in zijn gang wordt gestoord, een crisis van ongekenden omvang en hevigheid uitbreekt, die een die pe inzinking van langen duur in haar ge volg heeft. De economische zorgen van het land, zijn steeds de zorgen ook van Uwe Majesteit geweest. Met dank baarheid gedenken wij het initiatief in de kommervolle dagen van 1914 door Uwe Majesteit persoonlijk ge nomen, dat geleid heeft tot de op richting van het Koninklijk Natio naal Steuncomité, dat blijken zou van zulk een ontzaggelijke waarde te zijn. Talloos zijn de vraagstukken, van de grootste samengesteldheid vaak, die de zorg om de economische welvaart van het land te ontwikke len of te behouden, met zich brengt. De groote vei'anderingen, die de structuur der wereld de afgeloopen twintig jax-en en vooral sinds de we reldcrisis, heeft ondei-gaan, plaats ten ook ons land voor een veelheid van gewichtige en uiterst moeilijke problemen. Wij kennen de gespan nen belangstelling, die wij steeds bij Uwe Majesteit hebben gevonden. Wij weten, dat Uwe Majesteit vol besef van den omvang en hun diepte, hun steeds de grootste aandacht heeft gewijd. De hoogste eer. Aan zijn erkentelijkheid hiervoor heeft de Senaat dezer Universiteit, waar de studie van het economische leven een groote plaats inneemt, uiting willen geven. Hij heeft ge meend dit te kunnen doen door U de hoog ste eer te bewijzen die hem Ter beschikking staat en zoo Uwe Majesteit liet doctoraat in do Economische Wetenschappen te verlee nen. Het is den Senaat een groote voldoe ning, dat Uwe Majesteit heeft toegestemd deze uiting van zijn erkentelijkheid wel tc willen aanvaarden. Thans moge ik overgaan tot de plechtige handeling der promotie. De promotie. Gekomen tot dit punt in zijn rede voering, daalde de rector magnifi cus van den katheder af en plaatste zich er vooi-, terwijl de secretai'is van den Senaat zich uit de banken der professoren begaf en zich naast hem stelde. De rector dekte zich, al vorens de sacramenteele formule uit te spreken, het hóófd, waarop ook de hoogleeraren uit hun banken verre zen en zich eveneens het hoofd dek ten. Bij de eerste woorden van den promotor verhief zich ook Hare Majesteit van Haar zetel om staande Haar promotie aan te hoo- ren. Uit kracht van de bevoegdheid ons bij de wet verleend, aldus met bewo gen doch vaste stem de rector mag nificus, volgens besluit van rector en Senaat, op voordracht van de Fa culteit der Economische Wetenschap, verklaar ik Uwe Majesteit, Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Neder landen, Prinses van Oranje Nassau, enz. enz. te bevorderen tot Doctor in de Eco nomische Wetenschappen en Haar alle rechten te verleenen, die door wet of gewoonte aan het doctoraat in de Economische Wetenschappen zijn verbonden. Ten bewijze hiervan zal U het diploma worden overhan digd, door rector en secretaris on derteekend en met het grootzegel der Universiteit voorzien. Gronden, waarop het doctoraat verleend wordt. Nadat de promotie was voltrokken over handigde de secretaris van den Senaat H.M. de Koningin het diploma van het eeredoc toraat. De tekst van dezen doctorsbul luidt als volgt: Rector en Senaat der Universiteit van Amsterdam gevoelen zich deel van het Nederlandsche volk in zijn vreugde bij de herdenking van den dag waarop, voor veertig jaren, de regeering door H. M. de Koningin werd aanvaard. Zij gevoelen zich deel van het volk ook in zijn erken telijkheid voor hetgeen in die veer tig jaren door Hare Majesteit voor het land is gedaan. Zij hebben zich in het bijzonder re kenschap gegeven van hetgeen Hare Majesteit voor haar land geweest is in de tijden dat zijn economisch le ven, door den oorlog eer t en door een hevige crisis later, in ernstige mate werd verstoord en zijn welvaart werd bedreigd. Voor de vele economische vraag stukken, van de grootste samenge steldheid vaak, die toen om oplos sing vroegen, heeft Hare Majesteit steeds een gespannen belangstelling gehad. Vol besef van hun gewicht, vol besef ook van hun omvang en hun diepte, heeft zij aan die vraag stukken steeds Haar aandacht owijd en daarbij getoond doordrongen te zijn van de beteekenis, die voor de behandeling van economische pro blemen aan de economische weten schap moet worden toegekend. Op deze gronden hebben Rector en Senaat gemeend een passenden vorm voor hun dankbaarheid jegens Hare Mejeeteit te kunnen vinden in de verleening van een doctoraat ho- noris causa, de hoogste -er, waar over zij beschikken, en hebben zij besloten aan H. M. Wilhelmina Helena Paulina Maria, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, enz, enz. enz. het doctoraat in de Economi sche Wetenschappen honoris causa te verleenen en haar alle rechten toe te kennen, die oor wet of ge woonte aan dat doctoraat zijn ver bonden. Ten bewijze waarvan deze oorkonde strekt, houdende de beves tiging van dat Senaatsbesluit, door Rector en Secretaris van den Senaat onderteekend en met het grootzegel der Universiteit bekrachtigd. Gedaan te Amsterdam den negenden Sept. des jaars omzes Heeren MDCCCCXXXVIII. Rede van de Vorstin. Hierop hield H.M. de Koningin volgende rede: Mijnheer de Rector-magnificus, Wel zeer duidelijk hebben Uwe woorden Mij weer voor oogen ge steld, hoezeer de levensdi'aad dezer Universiteit is samengevlochten met die van de hoofdstad des Rijks. BejWe zijn, tegenspoed en teleur stellingen ten spijt, groot gewoi'den, dank zij die vaderlandsche eigen schappen van taaiheid en doorzet tingsvermogen welke het ook bij te genwind niet opgeven. Een voorbeeldige samenwerking met ovexTxeid en burgerij der stad, die haar het leven schonk, hebben liet vroegere athe- naeuxn doen uitgroeien tot een universiteit, die niet alleen een waardige plaats onder haar zusteren hier te lande inneemt, maar wier naam ook tot ver over de grenzen door tal van groote geleei'den is uitgedragen. Het cere-doctoi'aat beschouw Ik als een hooge onderscheiding en bijzonder waar deer Ik dat het Mij verleend is in de eco nomische wetenschappen. Die, jongste Uwer faculteiten, in deze groote koopmansstad zoozeer op haar plaats, heeft vooral in de ze voor handel in industrie zoo moeilijke tijden, naast haar zuiver wetenschappelijke taak, een uiterst belangrijke en verant woordelijke rol te vervullen als voorlicht ster van hen, die in het economische leven een plaats innemen en opvoedster van die zich daarop voorbereiden. Dat zij zich van dien dubbelen plicht niet slechts naar vermogen, maar ook met eere zal kwijten, daarvan ben Ik. gezien ',\vat Zij reeds heeft bèx-eikt, overtuigd. Trotsch ben Ik er dus op haar thans de Mijne te mogen noemen en door haar deel te hebben aan een Universiteit, die steeds moge blijven wat zij thans is: een roem voor ons land en een parel in de kroon van Amsterdam. Nadat H.M. Haar rede, die door den se naat en alle aanwezigen in diepe aandacht staande werd aangehoord, beëindigd had, werd nog een kort muziekstuk uitgevoerd, warna de rector de plechtigheid sloot. Na het te water laten van de „Oranje", heeft burgemeester de Vlugt aan een drietal betrokkenen hij den bouw van het schip mede- deeling gedaan van het feit, dat hot H.M. de Koningin heeft be haagd de gouden medaille .verbon den aan de orde van Orauje-Nas- sau te verleexxen aan den hoofd- comnxandeur A. de Munnik, de zil veren medaille aan den i.jzerwer- kerscommandeur A. Romeyn en de bronzen medaille aan den plaatbuiger F. J. Busman. Bij wedstrijden mag de Arbeiders sportbond het laten dragen, zegt de kantonrechter. De arbeider S. uit Goor had onlangs deel genomen aan een wedstrijd van den Ned. Arbeiders Sportbond te Almelo en was toen bekeurd omdat hij een roode broek had ge dragen, hetgeen een ovex-treding van liet uniformverbod zou zijn. Het ging hier om een uitgelokt proces-verbaal, daar er x*eeds is uitgemaakt, dat het kleedingstuk niet mag worden gedragen tijdens politieke bij eenkomsten. Bij wedstrijden was het echter steeds geoorloofd, aldus lichtte Mr. T. J. Eskens uit Amsterdam, adviseur van den hond, toe bij de behandeling voor het kan tongerecht. Ook de algemeen secretaris van den N.A.- S.B. S. Broekman uit Amsterdam, kwam getuigen ten gunste van verdachte. Hij be toogde dat hij de oprichting van den bond, lang voordat het uniformverbod er was, een costuum voor den bond is vastgesteld, Uit aestliotisctie overwegingen is toen liet bestaande costuum gekozen: witte blouse en roode broek ,of rood rokje). Vele leden van den bond zijn geen lid van de S.D.A.P. Het O.M. meende dat iemand uit het pu bliek, bij bet zien van roode broeken denkt aan de S.D.A.P. en eischte daarom f 6 boete of dagen hechtenis. Na liet pleidooi van Mr. F.skens sprak de kantonrechter verdachte vrij, daar hij al leen in het. roode broekje geen uitdrukking zag van een bepaald staatkundig streven. Dokter ln hooger beroep op nieuw veroordeeld. Een Almelosche arts werd onlangs door den kantonrechter veroordeeld tot f 150 boe te of 150 dagen hechtenis, omdat hij een ovcitijdensakte had gegeven aan den vader van een overleden woonwagenkind, terwijl hij het lijkje nog niet geschouwd had. De arts was hiertegen in vei'zet gekomen, om dat. hij de straf te hoog achtte en stond thans wederom voor den kantonrechter te recht. Ais getuige décharge trad een collega van den arts, dr. S. uit Almelo op, Deze verklaarde, dat in het algemeen de hand gelicht wordt met de bepaling, als bekend is dat de patiënt ongeneeslijk ziek of ster vende is. Als dit laatste het geval is, geeft men de overlijdensakte af, om den familieleden een dubbelen loop te besparen. Het zou immoreel zijn om later niet te gaan kijken, of de patiënt werkelijk overleden is, maar er zal wel geen arts in Neder land zijn, die dit zou nalaten, aldus getuige S. Verdachte lichte nog toe, dat het kind stervende was en dat hij het zeer druk had niet de behandeling van gemeente patiënten. De ambtenaar van het O.M. kreeg door dez verklaringen een nieuwen kijk op liet geval en eischte thans slechts f25 boete of 25 dagen hechtenis. De kantonrechter meende even wel, dat hij geen milder vonnis moest wijzen, daar het niet op zijn weg ligt de wet min of meer haar kracht te ontnemen, door verkeerde dingen te sanctionneeren. De wet ls er om levend begraven te voorko men. Hij bevestigde het vonnis van 1150 boete ol 150 dagen hechtenis. Engelsche reederij waarborgt het volle door de weduwe gevorder de bedrag. Zooals hekend heeft de. deurwaarder Joh. M. van Twuyver beslag gelegd op den in ventaris j an.den wajvi^ehyaai-der „Terje Vi ken" Ter verzekering der aanspraken van de weduwe van dep omgekpmen koopman, die ten gevolge van gasbedwalming in een tank gestort is en overleden. Zooals men zich her inneren zal, vroeg de vrouw levenslange uit- keering. De Engelsche reederij heeft thans een bankgarantie verstrekt voor het volle bedrag der vordering. Hierdoor heeft de advocaat der weduwe, Mr. Is. Koopman, het beslag opgeheven zoodat liet schip ongehinderd kan uitvaren. Daar het schip een lange reis gaat maken en niet spoedig, of wellicht nimmer meer, in ons land zal terugkeeren, zijn gisteren de kapitein, eerste stuurman en een aantal op varenden als getuigen gehoord. Tertnk vai Aaafcamat ka [heenreis) |Jodhp- 9 Sept" lRan*' 9 SePt. [terugreis) |Jodhp- 9 Sept' 'Rasra 9 S'cnrS lA,hene 9 Sept' lBasra 9 Sept' (terugreis) |Medad 9 Sept. .|Rang, 9 Sep*. j-a Doelloos zwierf de aannehog- dene in Frankrijk rond. Een individu, dat zich ,te Parijs in een Amerikaanschen auto uit. de wielen had gemaakt zonder de ingenomen benzine te betalen en later in hechtenis genomen, bleek geen Fransch te kennen, heeft in het politiebureau verklaard E. S. te heeten. Nederlander en 20 jaar te zijn. Begin Juli zou hij, aldus de N.R.Crt., Frankrijk bin nengekomen zijn, twee dagen voordien nog in een jeugdherberg onder den rook van Parijs getoefd te hebben, thans zonder mid- delen van bestaan te zijn en in den in Ne- (Ierland gebuurden auto doelloos gedoold te hebben. De Fransche politie vexdrouwt deze vei-halcn niet erg, want behalve een toeris- tisclie reiskaart vond zij op hem een rijbe wijs en andere documenten, die vervalscht wai-en. Bij de indijking van den N.O.- Polder wordt vaak bijna hon derd uur per week gewerkt, Vragen aan den minister. Het Tweede Kamerlid Kievit heeft aan de ministers van Waterstaat en van Sociale' Zaken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat op de werken, verband houdende met de grondverbetering en den bouw van de inpolderingsdijken voor den N.O.-polder, door het personeel van de bij deze werkzaamheden betrok- ken ondernemingen, aanhoudend uitermate lange arbeidstijden wor den gemaakt? Is vergunning vei'leend voor deze over schrijding van den normaal toegelaten ar beidstijd en zoo ja, in welke mate? Indien het antwoordt op deze vraag ont kennend luidt, hebben dan de ambtenaren, belast met het toezicht op bedoelde werk zaamheden, mede in verband met art. 162 Wetboek van Strafvordering, kennis gegeven van overtredingen?. Wordt tegcii overschrijding van den voor- geschreven arbeidstijd, indien daartoe geen vergunning is verleend, opgetreden en op welke wijze? Welke rnaati'egelen denken de ministers te nemen om aan werktijden, die vaak de 100 uren per week benaderen, ook met het oog op de bestrijding der werkloosheid/een einde te maken? Schulte legt in 1 uur ruim 43 K.M. af. De wereldkampioen der amateursprin- fers, Jef van der Vijver, en zijn collega bij de wegprofs, Marcel int, hebben het er bij de wedstrijden op de Vigorellibaan te Mi laan niet zoo best afgebracht. Van der Vij ver verloor zoowel van Astolfi als van Loat ti, terwijl Kint in een achtervolging tegen Valetti met 50 M. vex-slagen werd. Schulte reed in een omnium tegen Battesini, ver loor de sprint en den tijdrit over 500 M., maar won dc achtervolging. Tenslotte won onze landgenoot ook een uurwedstrijd op eigen kracht, door in dezen niet spcciaal- voorbereiden wedstrijd 43.2200 K.M. af te leggen, hetgeen goede verwachtingen doet koesteren voor een aanval van onzen land genoot op het werelduurrecord. Tweede werd Bartali. Zal de renner in de stal van de Fransche rijwielfabrièk ,„.41- cyon" worden opgenomen? Ondanks de pech, door welke Jaap Kuiper den laaisten tijd in. de Belgi sche en Brnbanfsche wegwedstrijden isc achtervolgd, is'hij er toch in ge slaagd een aantal zeer bevredigende, resultaten te bereiken. Hij heeft zelfs de aandacht op zich weten te vestigen van den hekenden Fran- schen sportbestuurder Ludovic, van de rij wiel fabriek „Alcyon." Deze Ludovic Schenkt meer rlan gewone aandacht' aan de jonge Hollanders en' zal verschillende van hen in 1939"in zijn stal opnemen, juist zooals Piet van Nek en de van Schcndels bij „France Spoi't" zijn op genomen. Tijdens de wereldkampioenschappen te Valkenburg maakten wij een praatje met den machtigen Franschman en bij die gele genheid vertelde hij ons, dat ook Jaap Kui per op zijn selectielijst voorkomt. De moge lijkheid is er dus, dat Kuiper in de komen de jaren meerdere klassieke wedstrijden zal kunnen rijden. Dat de julianadorper zeer sterk is in rit ten tegen het horloge waarbij men uit sluitend op eigen kracht is aangewezen bewees hij weer in de Ronde van Fcijcneord te Rotterdam. Niettegenstaande liet feit, dat hij door zijn voorvork zakte en op een geleende fiets ruim 50 k.m. moest ia8?n' bereikte hij opnieuw liet hoofdpelcton. Be was toen al tc iaat om de uitloopers nog in te halen en ten slofte eindigde Kuiper op de elfde plaats. Hij had weer laten zien waartoe in staat te zijn. In h'et wercldcriterium van Brasschaet, waaraan door de beste Hollandsche en Bel gische coureurs werd deelgenomen bezette hij met een groep renners (w.o. Pellenaars) de tiende plaats. Het wegseizoen nadert echter zijn einde en veel courses zal Kuiper danook niet tneer rijden. Samen met Jan Theuns, kaöipioen der onafhankelijkcn in 1937 zal hij nog en kele. malen op de baan verschijnen.' -Hop lijk kannen wij dit prominente duo irr.even- tueelc sluitingsw«dstrijden op de M ISp11? t haan aan het werk zien; zeer zeker zó.U a de moeite waard zijn- r Overigens slart Jaap morgen te Heven 13 September te Wouw, 17 September te ie gelen, 18 September te Oosterbout en d tenslotte op 20 September te HOpgerlic Daartusschendoor zal Kuiper nog enK wedstrijden in België rijden om na September naar huis te gaan en den wih slaap tot medio Januari aan te van£fp'i0 Jaap verzocht onzen wiélermede.wrrket Noordhollanders dank te brengen x"pr ,n vele brieven, welke hij, in den vreemde, hen heeft ontvangen; onze sportrpw* t was Juj ook zeer erkentelijk, zij toep z ervoor dat zijn talrijke wielervrienden 1 trent zijn doen en laten'op de boogie j den gehouden. j Tenslotte kunnen wxi nog vermelden, Kuiper dezer dagen beroepsrenner i- 8 x den. Daardoor kan van zijn .voornemen in begin September wedstrijden in Holland le rijden niets komen, wan1 de Noordhollandsrhe courses kunnen a amateurs en onafhankelijkcn deelnemen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2