Ayenda De koopvaardij dankt de marine Xadinuuuusc[jaf( jj|er raad? voor centrale verwarminq NV OFFPINGA.UAPT GO. Geschenken van de Nederlandsche Reedersv ereemging Zaterdag 10 September 1938 Tweede Blad Ter-aarde-bestelling mevr» Grunwald-Poppers P. T. T.-ambtenaar mist f 100 Burgerlijke Stand van Den Helder BREXD MOORN Overdracht aan boord De nieuwe zaak van Seebold in de Koningstraat Nutsspaarbank tc Den Helder Dc opbrengst van de pop Hoopvolle verschijnselen DCMDCISTf FOTO Groote belangstelling. Gisterenmorgen is op de Joodsche be graafplaats, alhier, het stoffelijk overschot van mevr. J. GrunwaldPoppers, ter-aarde- besteld.. Er was voor deze plechtigheid groote belangstelling. Niet minder dan 22 auto's Volgden de baar, met het stoffelijk over schot, dat om 11 uur uit de woning aan den Kanaalweg werd uitgedragen en langs de Synagoge, waarvan de deuren openstonden, door de dragers werd ge dragen naar de lijkauto. Onder de belangstellenden, die met den stoet meekwamen, merkten wij o.m. op bur gemeester en mevrouw Ritmeester, het be stuur van de afd. Den Helder van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afgevaardigden van het bestuur van het Departement Den Helder der Mij. tot Nut van 't Algemeen en dat van het baby-comité „Beatrix", bestuur en directrice van de Fröbelschool aan de Laan. De heeren Jaring en Dr. Bakker als leden van de Com missie van toezicht op het Middelbaar Onder- wijs.Den heer Kasteleyn, voorzitter van de ver. Ambachtsschool voor Den Helder en Om streken en den heer Smit, directeur van de Ambachtsschool, voorts de heeren Kolster, vice-voorzitter Kamer van Koophandel en Velthuis en de behandelende geneesheeren van buiten onze gemeenten, dr. Reunekamp uit Bussum en dr. Stokvis uit Amsterdam. Tal van leden van de Joodsche gemeente hier ter stede gingen in den stoet mee of volgden de baar. Op de begraafplaats. Nadat op de Joodsche begraafplaats de baar in het doodenhuisje was binnengedra gen, werd door den voorganger van de ge meente, den eerw. heer v. B u u r e n, het ge bed voor de dooden opgezegd, dat door ver schillende gemeenteleden werd meegebeden. Voorafgegaan door den leider van de begra fenis, den heer S. Kannewasser, werd daarna de baar gedragen naar de groeve, terwijl onderweg tot driemaal toe werd halt gehou den, voor het uitspreken van een korte psalm. Toen de kist in de groeve was neergelaten en het graf gesloten was, werd door de 'beide zoons van de overledene een formuliergebed opgezegd. Verschillende sprekers. Hierna was het de heer S. Col tof, voor zitter van de Joodsche gemeente, alhier, die een woord van deelneming sprak namens deze gemeente. Hij herdacht met dankbaarheid de groote verdienste van de overledene in tal van uiteenloopende functies, waarin zij had meegewerkt aan den voorspoed en de geeste lijke ontwikkeling van de gemeente. Hij be tuigde zijn deelneming aan de kinderen. „Moge de Eeuwige haar aangezicht ver lichten," zoo zeide spr. Dr. S1 u y s, secretaris van de hoofd synagoge te Amsterdam, herinnerde aan de vriendschap, die 10 jaar geleden door hem met de familie Grunwald gesloten werd. Hij wees in zijn afscheidswoord op den krach- tigen geest en het sterke karakter van de overledene. Zij had groote, goede en mensche- lijke eigenschappen. Hij sprak over de wijze, waarop zij haar taak als echtgenoote en moe der had opgevat. Zij was geweest een raad geefster voor haar man en kinderen. Niet alleen echter in den huiselijken kring heeft men geprofiteerd van haar karakter, maar zij heeft haar gaven uitgedragen bulten den -kring van het gezin, zoodat haar heen gaan niet alleen beteekent een gemis voor haar huisgezin, maar voor de geheele plaat selijke gemeenschap. Tenslotte sprak dr. Sluys een woord van deelneming tot de kinderen. De voorganger van de Joodsche ge meente van Assen sprak daarna naar aan leiding van een der profeten, waarin deze zegt: „Zij heeft haar tent ruim gemaakt". Van haar groote gaven van hoofd en geest, van verstand en vernuft, van hart en ge moed, heeft zij niet alleen haar naaste om geving laten genieten, maar allen, die met haar in aanraking kwamen. Hij wees op den sterken vriendschapsband, die er tusschen zijn gezin en de familie Grunwald bestaan had. Burgemeester Ritmeester zeide, dat alleen de herinnering aan de afgestor vene zou blijven. De herinnering aan een vrouw, die naar het woord van den spreu kendichter, haar huis als een goede vrouw had gebouwd. Gebouwd heeft zij ook aan de gemeen schap, met haar groote gaven van hart en verstand. Met eerbied zullen wij denken aan hetgeen zij heeft gedaan voor zoo velen. Met dank baarheid, die ook uitgaat tot de kinderen. De ambtenaar ten P.T.T.-kantore, die op 19 Aug. j.1. belast was met de bediening van het tweede loket (cheques, postwissels, giro stortingen) had op dien dag een tekort in zijn kas van precies f 100. De mogelijkheid bestaat, dat hij iemand 'n bankbiljet van f 100.- teveel heeft uitbetaald of van iemand f 100.te weinig heeft ont vangen. Ook is het mogelijk dat iemand f 100 op e-m postwissel heeft ontvangen, terwijl hij abusievelijk het door hem geteekende post wisselformulier weer medenam. Aangezien de betrokken ambtenaar het tekort van f 100 heeft moeten bijpassen en zijn salaris slechts f 45 per maand be draagt, verzoekt hij het publiek beleefd om te willen nagaan of men op bovenge- noemden datum soms f 100 teveel ont vangen of te weinig betaald of dat men een postwissel waarop f 100 was betaald weder heeft medegenomen. De Directeur van het Postkantoor geeft gaarne, nadere inlichtingen. Het moge voor hen een troost zijn, dat allen, die haar gekend hebben, haar hebben geres pecteerd. De heer L. Grunwald spreekt een woord van afscheid, niet alleen als familielid, maar mede als redacteur van de „Stormklok", aan welk blad de overledene ook meermalen een bijdrage leverde. Dr. Bakker voerde namens de commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs het woord en bracht dank voor alles, wat zij in die commissie gedaan had. Trouw bezocht zij de vergaderingen en menigmaal werden haar adviezen ter harte genomen. Daarvoor bracht spr. een .woord van hartelijken dank. De heer L e v y, uit Groningen, een neef van. de overledene, sprak over het geestelijk overwicht, dat zij op ieder had, die met haar in aanraking kwam. Zij was een Joodsche vrouw in hart en ziel en is dat gebleven tot haar laatste ademtocht. Haar leven heeft ze niet tevergeefs geleefd. Mevrouw Post hu ma nam met eenige gevoelvolle woorden afscheid van mevr. Grun wald, namens de vereeniging van Huisvrou wen, waarbij ze een woord van hartelijken dank sprak voor alles wat ze voor de ver eeniging had gedaan. Uw persoonlijkheid zal nooit te vervangen zijn, zoo zeide spr. De heer Jaring sprak namens de com missie van toezicht op het Fröbelonderwijs. Hij bracht dank voor alles wat zij gedaan had voor het kind in het algemeen en voor het fröbelonderwijs in het bizonder. De oudste zoon, de heer M. Grunwald, sprak een slotwoord, waarin hij zijn moeder dankte voor wat zij geweest was en de aan wezigen voor hun sympathie en troost, die voor hen een kracht was geweest in deze droeve dagen. De sprekers dankte de heer Grunwald allen in het bizonder, waarmee de plechtigheid be sloten werd. Verschillende bloemstukken, die met een aparte auto werden meegevoerd, dekten daarna het gesloten graf. VLAGJESDAG TEN BATE VAN HET TEHUIS VOOR MILITAIREN, KANAALWEG 106. Men schrijft ons: Mogen wij even de aandacht vragen voor b.g. Vlagjesdag? Het Tehuis aan den Kanaal- weg zorgt nu reeds meer dan 61 jaren er voor, dat onze mannen van Zee- en Land macht een gezellig tehuis vinden, waar ze rustig en veilig hun vrijen tijd kunnen door brengen en nuttig besteden. Gelegenheid tot studie en ontspanning wordt hun daar gebo den en voor hun geestelijk en zedelijk welzijn gewaakt. Ook voor dit werk is echter geld noodig! Daarom wekken wij een ieder op heden een Vlag-speldje te koopen ten bate van dit prachtwerk. Onze militairen geven „als 't moet" zich zelf voor U! Geeft U vandaag een kleinigheid voor hen! U helpt daardoor mede hun een gezellig te huis te bereiden. Van 9 Sept. 1938. BEVALLEN: A. PaansStompedissel, z.; F. Slort—Oltmans, z.; L. Bakker— Zandstra, z. OVERLEDEN: Wed. D. Dros, geb. J. van Soest, 64 jaar; N. Slot (m.), 73 jaar. De teraardebestelling van mevr. Grumvald-Poppers. Dr. Sluys spreekt een afscheidsxeoord. Aan boord van Hr. Ms. „Tromp", de nieuwe flottieljeleider der Kon. Marine, die feestelijk gepavoiseerd in de Amsterdamsche haven bij het steenen hoofd ligt, hebben vanmorgen de Nederlandsche reeders uiting gegeven aan hun dankbaarheid, die hen jegens de marine bezielt, voor de bescherming van de Neder landsche oorlogsschepen aan de koopvaardij in de Straat van Gibraltar, waar neutrale sche pen zonder bescherming herhaaldelijk gevaar loopen door de vloot der Spaansche nationa listen te worden opgebracht of zelfs op nog ernstiger wijze te worden gehinderd. In overleg met de hoogste marine-autori teiten zou het stoffelijk blijk van dankbaar heid, dat de reeders wenschen aan te bieden, een plaats vinden op den nieuwsten oorlogs bodem, de „Tromp", aan boord waarvan der halve hedenmorgen de overdracht der ge schenken geschiedde. Van de zijde der marine autoriteiten waren bij de plechtigheid aan wezig vice-admiraal J. Th. Furstner, chef van den marine-staA die daarvoor uit Den Haag was gekomen, en schout-bij-nacht H. Jolles, commandant der marine te Willemsoord. Dertig leden van de Ned. Reederevereenl- ging, onder wie de directeuren van bijna alle belangrijke scheepvaartmaatschappijen, wer den aan boord ontvangen en verwelkomd door den commandant van de „Tromp" kapitein ter-zee L. A. C. M. Doorman. Tegen elf uur verzamelden de gasten en de état-major zich op het achterschip: op dat oogenblik werden de manschappen eveneens „achteruit" gebla zen. Dankwoord van de Ned. Reeders- vereeniging. Toen alle hens bijeen aan dek waren, trad de voorzitter der Nederlandsche Reedersver- eeniging, de heer J. G. A. Fonteijn, naar vo ren tot het spreken van een kort woord. Dit is de eerste keer, zoo zeide hij, dat de Neder landsche koopvaardij haar gevoelens jegens de Marine door het aanbieden van een ge schenk vertolkt, een daad, waarmede zij uit drukking wil geven aan de gevoelens van vriendschap, welke zij jegens de Marine koes tert, en waarmede zij blijk wil geven van de goede verhouding, die er tusschen de Marine en de koopvaardij bestaat, en tevens van de gevoelens van groote waardeering voor de uit stekende wijze, waarop de Marine de Neder landsche koopvaardijvloot hulp verleent in de Straat van Gibraltar. Prachtige geschenken. Het geschenk, dat de leden van de Neder landsche Reedersvereeniging u aanbieden, zoo ging hij voort, bestaat uit tafelzilver voor* den commandant en de officieren, benevens een radiotoestel en een electrische gramofoon voor alle opvarenden. Spr. hoopte, dat het tafelzilver zoowel in binnenland als buiten land zich in een veelvuldig gebruik zal mo gen verheugen en dat de radio voor een da- gelijksch contact met het moederland zal mo gen zorgen en bijdragen tot een goede stem ming aan boord. Het woord zilver is geen on bekende klank bij de Marine. Vanzelf denkt men daarbij aan Piet Hein en de Zilvervloot. Hoe hoog Piet Hein Maarten Harpertszoon Tromp reeds schatte, blijkt wel uit hetgeen deze over hem heeft geschreven, namelijk „dat hij in Tromp al de deugden, die een zee overste vereischt, erkende". Door het schip, waarop men zich thans bevond. „Tromp" te noemen, zijnde groote verdiensten voor de groote zeehelden Maarten Harpertszoon en Cornelis Tromp gelijkelijk geëerd. Veel is sedert hun tijd veranderd wat de wijze van oorlogvoeren betreft. Indien men thans copieën van de vloot van Piet Hein aanschouwt, die ter gelegenheid van het jubileum van onze Koningin te Rotterdam in de Nieuwe Maas gemeerd liggen, en het schip, waarop men zich thans bevindt, spreekt dit wel heel duidelijk. De menschheid is echter weinig veranderd en de drijfveeren, welke toen voorzaten bij de regeeringen, gelden ook nu nog. Spr. hoopte, dat dit schip niet ge bruikt zal behoeven te worden om ons vader land te verdedigen in een oorlog, maar mocht dit het geval zijn, dan vertrouwt hij, dat wij de eigenschappen van de beide Trompen, die Hedenmiddag 3 uur opening. Hedenmiddag te drie uur opent in het per ceel Koningstraat No. 30 de heer W. Seeboldt zijn nieuwe zaak in heeren-maatkleeding. Juister gezegd betreft het hier een her opening, aangezien in de Weezenstraat het bedrijf reeds een leeftijd bereikte van niet minder dan een halve eeuw. Het is een keurige zaak geworden, ge bouwd naar ontwerp van architect C. Klein- man, en uitgevoerd door den aannemer C. van Essen. Loodgieterswerk en electrische installatie verzorgde de fa. Schellinger en het schilderwerk de heer Wittebol. De binnen- betimmering is van de fa. A. Quak. Opvallend is de aardige gevel, waarin men op smaakvolle wijze de nieuwe stijl toepaste. Ruim en comfortabel zijn de étalages, ter wijl eveneens de ingang praktisch ingericht werd. Achter den winkel bevindt zich de ruime paskamer, en daarachter weer het atelier. Achter en boven dit atelier is dan het woonhuis (feitelijk een dubbel woonhuis), dat evenals de winkel, uitmunt door de gun stige wijze waarop de lichtinval geregeld is. Veel glas in lood. lichte verf. keurige betim mering. kortom, een pand. dat men in zijn geheel als tenvolle geslaagd kan beschouwen. van bekwaam en tactvol aanvoerder en die van grooten moed, vereenigd zullen zijn in hen, die dan de leiding zullen hebben. Aanvaarding door de Marine. De chef van den Marinestaf, vice-admiraal Fürstner, noemde het een voorrecht, hier namens de Marine de aangeboden geschenken te mogen aanvaarden. Bij de Marine bestond groote waardeering voor de wijze, waarop de minister-president dr. H. Colijn de beslissing nam, dat de Nederlandsche koopvaardij schepen in de Straat van Gibraltar zouden worden geconvoyeerd. Dit besluit was rede lijk, begrijpelijk en juist. Het is spr. een bij zonder groot genoegen, dat de Nederlandsche koopvaardijschepen daardoor konden blijven varen op de havens, waarheen zij vracht hebben te vervoeren. De koopvaardij ligt ons na aan het hart, zeide spr., want zij is onze band met de toekomst, onze verbinding met Indië en zij wijst ons op onze taak. Een werkelijke volkseenheid vormen wij door ge meenschappelijke vormen op rechtsgebied, onze gemeenschappelijke taal en geschiedenis, maar vooral door onze gemeenschappelijke taak, te werken aan de toekomst van ons volk. Die taak van ons ligt overzee, in Indië en in de geheele wereld. Wanneer ooit de noodzakelijkheid zou ont staan, Nederlands rechten overzee te ver dedigen, zou de koopvaardij eveneens op de hulp der Marine kunnen rekenen als thans het geval is. Spr. eindigde zijn dankwoord met een driewerf hoera op de Koningin, waarmede genoodigden en opvarenden luide instemden. De vertegenwoordigers der Reedersvereeni ging werden na afloop van de overdracht door den commandant in diens verblijf uitgenoo- digd voor het gebruiken van eenige verver- schingen; zij bezichtigden vervolgens den oorlogsbodem, waarbij tevens de geschenken in oogenschouw werden genomen. Deze be staan uit een volledig stel tafelzilver voor de officierstafel, welk zilver is geplaatst in een glazen kast in de officierslongroom, waar tevens een zilveren plaat is aangebracht met de namen der schenkers. Het tafelzilver is gemerkt met een anker, waarboven een kroon en de naam „Tromp". STEDELIJK MUZIEKKORPS. Dir. Joh. F. Pala. Vierde zomerconcert op Dinsdag 13 Sept. а.s., aanvang 20.30 uur, in de muziektent Julianadorp (behoudens pol. goedkeuring).' Programma: 1. Groet aan 't Stedelijk Marsch. Joh. F. Pala 2. Rose Marie. Ouv. de Opera Comique Sam. Vlessing Naklanken feestweek. 3. Lippe Detmold-marsch L. Siede 4. Wij willen Holland houwen arr. 4a. Strijdzang der Geuzen (1570) A. J. Maas 5. Traumideale. Walzer j. Fucik Vliegers-Marsch Joh. F. Pala 7. My Regiment. Marsch. H. L. Blankenburg Opgave uitsluitend betreffende de Nuts spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Augustus 1938. Op spaarbankboekjes werd in de loop der maand Augustus ingelegd 235.119.85 en terugbetaald 210.216.83, derhalve meer in gelegd dan terugbetaald 24.903.02. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.283.150.53. In den maand, Augustus werden 98 nieuwe boekjes uitgereikt; het aantal in omloop zijn de boekjes steeg hiermede tot 11.658. Onder deze nieuwe boekjes zijn begrepen 15 boekjes voor jonggeborenen. (Op deze boekjes plaatst de spaarbank een eersten in leg van 1. De lediging der spaarbusjes in den loop der maand leverde een bedrag van 3.372.11 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bedraagt thans 2.300. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 12 Sept. tot 19 Sept. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. De opbrengst naar het raden van den naam van de pop in de Hoogstraat, heeft niet opge bracht 121.55. zooals in ons nr. van gisteren abusievelijk gemeld werd, doch 21.55. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon Sept. op: ond.: Hoogwater Laagwater z 11 6.28 7.25 8.45 21.20 2.45 15.25 M 12 6.29 7.22 9.20 21.50 3.20 16.00 D 13 6 31 7.20 9.55 22.30 4.00 16.35 W 14 6.33 7.18 10.35 23.10 4.40 17.15 D 15 6.35 7.16 11.15 23.40 5.25 17.50 V 16 6.36 7.13 11.55 0.20 5.55 18.15 Z 17 6.38 7.11 12.45 6.35 18.55 De kop boven dit overzicht bedoelt niet, dat de toestand in Oost-Europa sinds het over zicht van gisteren, ten gunste gewijzigd is, maar het wil wijzen op teekenen, die ons hoop kunnen geven op een bevredigende regeling van de moeilijke vraagstukken, die eiken staatsman in Europa op het oogenblik met bezorgdheid vervullen. Allereerst willen we er dan de aandacht op vestigen, dat in onzen tijd merkwaar dig veel gebeuren kan, voordat het tot een explosie komt. Europa kan spanningen verdragen, waartoe het twintig jaar gele den zeker niet in staat was. Wat in de laatste jaren, in het bizonder in de laatste weken gebeurd is, had 25 jaar geleden onverbiddelijk tot een oorlog geleid. Nu tracht men deze ramp te vermijden door weliswaar telkens weer water in den wijn te doen, maar daarvoor moeten we dank baar zijn. We hebben er gisteren op gewezen: de be slissing zal vallen als Hitier Zondag of Maan dag zijn groote redevoering over de buiten- landsche politiek zal houden en dan het Tsje- choslowaaksche probleem niet onaangeroerd zal kunnen laten. Frankrijk is echter op alle eventualiteiten voorbereid en dat zal den Führer zeker tot een overwogen oordeel brengen, terwijl ook het feit, dat het Britsche kabinet Maandag a.s. bijeen is geroepen, wel van beteekenis zal zijn op hetgeen Hitier zeggen zal. Ook Engeland wil daarmee waarschijn lijk te kennen geven, dat het niet zal afwijken van zijn eenmaal ingenomen standpunt, om dan het recht, zoo mogelijk met geweld van wapenen, te handhaven. De vaste lyn, die Engeland de laatste jaren trekt, handhaaft het en dat mag ons in zekere mate geruststellen, omdat Duitschland zich ^laardoor wel tweemaal zal bedenken, alvorens onberaden stappen te doen die het vrijwel tegenover geheel Europa zal stellen. De onderhandelingen tusschen Praag en de Sudetenduitschers zijn dan ook nog niet afge broken en er wordt nog onderhandeld en zoo lang er nog onderhandeld wordt bestaat im mers de kans op een oplossing. Uit dit alles, de voorbereiding van Frankrijk, de houding van Engeland en het nog niet af breken van de onderhandelingen, de econo misch niet gunstige positie van Duitschland, de naderende wintertijd en nog wel andere factoren, concludeeren wij, dat we niet te groote zorg behoeven te hebben van een ge wapend conflict. De toestand is gespannen, maar niet hopeloos. VOOR KLEUTERS JONGENS MEISJES DAMES VANGEN AAN HALF SEPTEMBER Dagelijks op te geven: Mevr. P. v. STEEDEN-v. HOUWENINGE Soembastraat 1 Telefoon 559 Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Qivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Tarzan's Vlucht" en „De Danseres van San Diego". Rialto, Spoorstraat half 8: ,,'t Begon in Parijs" en „Artisteningang". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Zwerfstertje" en „De Vrouw in 't Spel". Zondag 11 September: Casino, 8 uur: Dansavond. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.6 Temperatuur zeewater 16.8 Temperatuur lucht 15.5 Wind; richting: N.N.O., kracht: 5. Licht op 7.57 Hoogste temp. lucht gisteren 16.8 Laagste,temp. lucht gisteren 15.0 Hoogwater (heden) 20.50 Laagwater (heden) 14.55 Hoogwater (morgen) 3.4521.20 Laagwater (morgen) 2.4515.25 ^portret Atelier 9AC. Lt ECER 5?

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5