De Koningin op grootsche wijze gehuldigd „Wij Duitschers Posfvlucbten op Indië De radioredevoering van President Benesj Verkeer sleed ffligPi ittfill! As Rome—Berlijn sterker dan ooit! tt Zegetocht naar nieuwe gebieden vangt aan! Enkele frappante bijzonderheden. 3 Type 753 A Drukknopofslemmirtg met motorische aan drijving. Groote luid spreker.Opklapschaal., Groot eindvermogen. Silentode lamp. Prijs Fl. 225 - mmë 'mWM Druktop een toets en ont vangt een stationSimpe ler en sneller kan het niet! De toets brengt een mo tor in beweging, die het station voor den luister aar opzoekt! 'Type 781 A ftadiogramofoon met chassis van toestel 753 A. Prijs Fl. 375- Type 289 BV Batterij super- heterodyne. 4 golfbanden. Voeding uit 6-volts accu. Prijs fl. 195.- Type 782 A Radiogrofiiofoon Tnel chassis von toestel 753A.Met automa- tischen plotenwisselaar. Prijs Fl. 435— Type 752 A 7 ofaestemde kringen. Prachtige korfegoïf-ontvangst. Anti- microphonische chassisophanging. Nieuwe monoknop. Prijs Fl. 167.50 Historische figuren defileeren voor Hare majesteit. Noord holland komt goed uit. Tijdens een prachtig geslaagd feest hebben Zaterdagmiddag 60 duizend aanwezigen opnieuw hulde gebracht aan H.M de Koningin en uiting ge geven aan hun liefde voor 't. Oran jehuis en 't Koninklijk Gezin dat he laas niet voltallig was, aangezien al leen Prins Bernhard de Koningin vergezelde, wijl Prinses Juliana we gens een lichten griepaanval niet mee uit was gereden. De aanwezigen zijn op dezen zomerschen September- middag in het Olympisch Stadion getuige geweest, van een schouwspel, vol feestelijke kleuren en lijnen, dat zonovergoten, een onvergetelijken aanblik bood. Te half drie reed onder daverende toejui chingen van het tot de laatste plaats 'be zette stadion, het Koninklijk rijtuig den sintelbaan langs de tribunes op naar de eereioge, waar twee der Indische Prinses sen, dochters van den Sultan van Langkat, voor Koningin en Prins neerknielden en Hare Majesteit bloemen aanboden. De Ko ningin onderhield zich gedurende eenige oogenblikkcn vriendelijk met de beide Prin sessen. De muziek' zette het Wilhelmus in, dat door alle aanwezigen staande werd mee gezongen. Willem de Zwijger in hef Stadion Nadat een massa-koor, bestaande uit verschillende Amsterdamsche ko ren, de Koningin had toegezongen en een huldigingsballet van Yvonne, Georgi op het veld was uitgevoerd, kondigden vier herauten, uit den Marathonpoort komend, met bazuin geschal den historischen optocht aan Giisbrecht van Aemstel en zijn broer Arend, zijn trouwe gemalin Badeloch en de kinde ren Adelheid en Veenerick openden den stoet, gevolgd door wapenknechten en door bisschop Gozewijn van Aemstel die omstuwd werd door zijn vrome Klaerissen. Elk onder deel van deze groen was even verzorgd en dit gold ook voor de volgende groen, een in vroolijke kleuren gehouden iaehtstoet van Floris V en ziin gemalin Beatrix, met een gevolg van ridders en ede]vrouwen te naard en iachtknapen met oen meute fraaie jacht honden. Een groep, die telkens onnieuw het applaus in nog hevieer mate dan andere groepen doet onklateren, is die, waarvan de Vader des Vader lands, Willem de Zwijger, het mid delpunt vormt, als hij temidden van jubelende geuzen en burgers en bur geressen met 't oranje-blan je-bleu en een enkel veroverd Spaansch vaan del een zoo juist bevrijde stad bin nenrijdt met zijn gade, Amalia van Solms aan zijn zijde. Prins Maurits en Willem Lodewijk van Nassau met 'n gevolg van legeraanvoerders en piekeniers gaan vooraf aan een praalwa gen der Oost-Indische Compagnie, waar men Jan Pieterszoon Coen in onderhandeling ziet met den vorst van Jacatra. Een ander escorte musketiers begeleiden Prins Frederik Hendrik en zijn gemalin, en als een vroolijke vreugdewekkende groep tusschen deze ruiters en landsknechten Vol gen dan in bruidskleedij de jeugdige Prins Willem II cn Maria Stuart met een gevolg van bruasionkers en bruidsmeisjes. Zoo gaat. het verder tot November 1813, als juichende burgers en burgeressen, voor het eerst na lange jaren, weer met oranje getooid zijn. Veertig jaren. Dan komt do groep, die gewijd is aan het Nederland, zooals het zich in de veertig jaren van het bewind van Koningin Wilhelmina heeft ont wikkeld. Het zijn groenen uit de elf provinciën, elk met de producten van hun gewest, getorst door man nen en vrouwen in provinciale cos- tuums. Wij zien Noordholland met een zeer uitgebreide groep. Volendam- mers cn Markers, boeren uit West- Friesland en uit den Zaanstreek in hun fraaie feestelijke kleederdrach- ten en in versierde sjcczen en jan pleziers, Luid applaus verwerft de groep uit de Wieringormeer, die een praalwagen meevoert, getrokken door een tractor en met. de leuze „20.000 hektaren nieuw land". Fraaie Indische praalwagens verheelden de weelde en den rijdom van onze overzee- sche gewesten. Een praalwagen, hot schip van Staat voorstellende, met vertegenwoordigers uit alle provinciën en uit Oost- en West-Indië, bestuurd door de Nederlandschc Maagd, die het roer houdt, symboliseerde aan het slot van den optocht de Eenheid des Rijks. Tegen vijf uur werd het feest besloten met het Wilhelmus, waarna de rijtuigen van den Koninklijken stoet kwamen voor rijden en de Hooge Bezoekers het stadion verlieten. Na afloop der voorstelling begaf do his torische optocht zich buiten het stadion en trok door juichend Amsterdam. Rijtoer. Gistermiddag hooft Hare Majesteit de Ko ningin, gezeten in de roode calcchc a la daumont bespannen, met groot gevolg een rijtoer gemaakt door de hoofdstad, waarbij een bezoek is gebracht aan eenige tentoon stellingen in het Stedelijk Museum, Een afdeeling matrozen bracht bij aan komst en vertrek der Vorstin de militaire eerbewijzen, terwijl de Marinekapel onder leiding van den heer Leistikow het Wilhel mus speelde. Duizenden hadden zich langs de route ge schaard om de Koningin toe te juichen. Naar wij vernemen, zal Amsterdam de Oranjefeesten nog tot en met Woensdag avond a.s. voortzetten. ben bet gedaan! Nandoe (heenreis) Gier (terugreis) Torenvalk (heenreis) Buizerd (terugreis) Wielewaal van (heenreis) heb- Reiger (terugreis) Vertrek van Aankomit te Rang. 9 Sept Basra 9 Sept. Rang. 9 Sept, Schiph. 10 Sept Band. 10 Sept. Athene 10 Sept, Rang. 10 Sept. Basra 10 Sept. Basra 10 Sept. Batavia 10 Sep! Medan 10 Sept, me van iedereen. Thans doen de nationaal- socialistische oeconomische opvattingen zich gelden. In het centrum van het bedrijfsle ven staat het volk en niet het voordeel voor het individu. Kapitalisten gewaarschuwd Een ernstige waarschuwing richtte Goring tenslotte tot de bezitters der bankbiljetten. Wanneer iemand zijn rijksleeningpapiereii verkoopt, wil dat zeggen, dat hij bereid is al wat goed aan hot rijk is te aanvaarden, maar dat hij het geen enkel vertrouwen wil geven. Er zijn lieden, die bankbiljetten op potten. Ik zal dat van zeer nabij gaan gade slaan, besloot Goring, opdat het rijk er niet onder lij de. Het zou kunnen gebeuren, dat degenen, die bankbiljtteen oppotten, zouden kunnen constateereni, dat deze biljetten van den, eencn dag op den andere aan de circulatie zijn onttrokken. Eén doode en vier gewonden in het afgeloopen weekend. Gistermiddag is het zevenjarig meisje J. N. C. Geluk, wonende aan de Brielschelaan, op den rijweg vlak bij de ouderlijke woning onder een autobus geraakt, Het kind was, toen het uit de ouderlijke woning kwam, eerst op den rand van het trottoir blijven staan, maar stak daarna plotseling over, terwijl er een paar achter elkaar rijdende autobussen voorbij gingen. Hierbij geraakte zij onder de achten^i'' len van een der autobussen en werd op s gedood. De chauffeur had nog getracht dig te remmen, maar hij kon het ongei niet meer voorkomen. Nog meer ellende. Op de Weespcrzijde te Diemen een motorrijder en een fietser, die met kaar in botsing kwamen, een hersenscn ding op. vrip Terwijl de 43-jarige W. van de K. t kerk. op weg was naar de kerk, werd door een personenauto aangereden en - vensgevaarlijk gewond. Tegen lantaarnpaal Een motorrijder, ie 's Gravenhage. •met zijn motor tegen den trottoirban gevolg waarvan hij tegen een '^üibasis' paal werd geslingerd. Met een sched tractuur en in ernstigen toestand ver slachtoffer opgenomen, Type 470 A Modern vdn lijn,"zéér bescheiden in prijs. Met de deco ratieve zonneschool. Prij» Fl. 89- Typ» 650 A Uitrusting met' Silentodelamp, afstemschaal met. fijne verdeeling voor korre golf.. Prijs Fl. 127.50,1 Van ontzaglijk gewicht is het nieuws, dat de radio-wereld in vervoering brengt: de kortegoïf-ontvangst is thans geperfectionneerd! Tal van verdere verbeteringen kenmerken deze serie! Een nieuwe lamp, de Silentode, onder drukt storend achtergrondgeruisch, pre-ampli schakeling zorgt voor een ongekend verhoogde gevoeligheid. Pe ingenieuze drukknopafstemming brengt door een lichten vingerdruk Uw station in haarscherpe afstemming! Hoort de apparaten van de Philips Nieuwe Serie 1938-1939 U zult genie ten van 'n waarlijk volmaakte ontvangst! Nog overzichtelijker opklapschaal! Parallaxvrije lichtstreepwijzer. Contrast expansie. Tallooze andere technische verfijningen. Type 850A Bevat alle noviteiten der Philips Nieuwe Serie 1938- 39 in verst-ontwikkelden vorm, inclusief een uit gebreid afstemtoetsen- reqister. 18-w eindtrap. Prijs Fl. 295- Type 628 B Gevoe lige batterijsuper met reflex-schakeling. 3 golfbanden. Laag stroomverbruik. Prijs Fl. 108.» Type 752 B Zes lomps superheterodyne voor batterijvoeding. Schit terende kortegoïf-ont vangst. 4 golfbanden. Prijs Fl. 147.50 De as RomeBerlijn is hechter dan ooit, BENESJ. Ik hen, aldus Benesj, nooit bang voor mijn leven geweest. Ik was altijd optimis tisch en mijn optimisme is vandaag ster ker dan ooit. Ik heb een onschokbaar ver trouwen in onzen staat, in zijn gezonde constellatie, in zijn kracht, in zijn sterkte, in zijn weerstandsvermogen, in zijn prach tig leger, in zijn ontembaren geest en in, de toewijding van zijn gehcele volk. Ik weet, dat ons land als overwinnaar uit de tegenwoordige moeilijkheden zal ko men. De eenige kwestie, welke eenige moeilijk heid heeft gegeven en nog in het land op te lossen blijft, is de nationaliteitenkwestie. De door de regeering uitgewerkte plannen moeten in staat stellen ook deze aangele genheid te regelen. Laat ons bereid zijn opofferingen te doen, .liesloot de president, maar laat ons optimis tisch ziju zelfs ia de moeilijkste tijden» verklaarde Goring o.a. Groot Brittannië kletst zoo over vrede, dat het er goed aan zou doen zijn oude land van Joden vrede en orde te geven. Duitschland cn Italië vor men in Europa, met Japan in Azië het eeni ge bolwerk tegen de wereldpest van het Bolsjewisme. Duitschland is verzekerd te gen iedere blokkade, de luchtmacht, het landleger en de vloot zijn bezield door oen onschokbaar verlrouwcn in de overwinning Nimmer in zijjn geschiedenis was men zoo hecht geconsolideerd. Een over een enorme uitgestrektheid versterkte zóne beschermt het rijk tegen iederen aanval. Geen enkele macht ter wereld zal ooit meer door een dergelijk land trekken." Natuurlijk verweet Goring den Tsjechen, de Sudetenduitsrhers te lmolesteeren en be schuldigde tegelijk ook de Joden en Mos kou door te zeggen: „Wij weten, wie achter deze belachelijke dwergen van Praag staan: Moskou en de eeuwige Joodsche ophitsing." Vastbesloten rijn wij den Führer te vol gen, zeide Goring, wij zijn schutters en heb ben nimmer iets in onzen broek gedaan Duitschland is steeds bereid zijn krachten te geven voor de veiligheid van de natie, hetzij met werigercedscliap, hetzij met het geweer. Goering betoogde vervolgens, dat het le venspeil dit jaar is gestegen. Er blijven nog vele dingen te wenschen Het komt voor, dat men in plaats van een pond boter slechts een half pond heeft, dat men in plaats van een varkenscofcllet slechts een stuk rund- vleesch heeft, maar dat zijn dingen van geen belang. Toen Hitier aan de macht kwam dacht het buitenland, dat hij op het economische vraagstuk zou stranden. Wat men toen een economisch probleem noemde, was 't egois- Alleen kalmte en orde kan Tsjechoslowakije redden. Zaterdag heeft de president van Tsjechoslowakije Benesj, zijn aan gekondigde radiorede gehouden. Hij bezwoer daarin het Tsjechische volk zijn kalmte te bewaren en ver trouwen in zich zelf te hebben. In een felle rede voor het arbeids front heeft Goring naar de meening van de Duitsche pers het buitenland gewaarschuwd. „Wij willen niet meer verdragen, dat men aan onze „Duit- sche broeders raakt", zegt de Völ- kische Beobachter terwijl de Ber- liner Boersmzeitung er op wijst dat de aandacht van zekere buitenland- sche kringen gevestigd moet worden op de verantwoordelijkheid, die zij op zich nemen door hun houding in het Tsjecho-SIowaaksche vraagstuk. Drukknop afstemming.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2