De wereld over Hitler's rede Hr* Ms* „Van Kinsbergen" loopt einde October van stapel Postvluchten op Indië ïi°e™niVe"? IRan* 12 Sept' |Sin*aP- Sept Hitier spreekt tot de militairen Klanken uit verschillende landen Zooals valt te begrijpen, zijn op dit oogenblik nog niet alle commentaren over Hitler's rede ontvangen. Toch ge ven de reeds nu bekende uitlatingen uit de verschillende landen reeds een kijk op de wijze waarop de verschillende volkeren op de uitlatingen van den Führer reageeren. Tsjecho - Slowakije Ruimte voor een weinig hoop. Men is te Praag van oordeel, dat er, ofschoon de toe stand, zooals deze na Hitler's rede is, hoogst ernstig ge acht moet worden, tochnog ruimte is voor een weinig hoop. De deur is niet gesloten voor de mogelijkheden van onderhandeling. Hitier heeft geen volksstemming ver langd, doch practisch heeft hij de Sudetenduitschers uit- genoodigd er een te eisclien. Vereenigde Staten De bijtende toon heeft geruststelling ge wekt. De bijtende en agressieve toon van Hitler's redevoe ring heeft te Washington een zekere mate van gerust stelling gewekt. De menschen gelooven hier, dat de wer kelijke mate van bedreiging in de rede omgekeerd even redig was met den krachtigen toon van de stem van den Führer, die in Amerika, op vele belangrijke punten met groote duidelijkheid was te hooren. ,,Het blaffen was on rustbarend, doch het bijten is ten minste uitgesteld", al dus kan zoo ongeveer de meening alhier worden weerge geven, ofschoon men wel inziet, dat Europa slechts res pijt heeft gekregen van de ongerustheid der paar laatste weken, Engeland Dreigen, zonder te laten zien waarmede. De eerste gedachte in verantwoordelijke kringen te Londen is dat de rede niets heeft bijgedragen om den toestand ten goede te keeren. Men is van meening, dat de rede in geen enkel opzicht als opbouwend kan worden gekenmerkt. Het feit, dat geen ontstellende nieuwe eischen zijn gesteld, beteekent niet, dat de verklaring van den Füli- rere geen vorm geeft van den toestand, daar niet slechts in de officieele redevoeringen, doch ook uit den toon van de pers en uit de voortdurende mobilisatie in Duitschland, de vaste wil tot uiting schijnt te komen, de Sudetenduit schers en Tsjechen niet ongemoeid hun onderhandelingen te laten voortzetten. De zinspelingen op zelfbeschikkings recht schijnen een wenk aan een der beide partijen in het geschil te zijn, zoo verstrekkende eischen te stellen als zij willen. In tactisch opzicht zou de bedoeling van de rede zijn, een dreigende houding te laten zien, zonder den juis- ten vorm van de bedreigingte toonen, of te doen blijken van welken kant deze komt. Italië Niet zoo heftig bedoelfV De eerste indruk te Home, na de rede van Hitier is, dat deze geen wijziging beeft gebracht in den internatio nalen toestand, norh in de factoren van het Sudetenduit- sche probleem, doch dat zij de deur open heeft gelaten voor onderhandelingen. Deze constateering versterkt de overtuiging, dat het Tjsechoslowaaksclie probleem langs vreedzamen weg kan worden opgelost. Ontegenzeggelijk heeft men de hevigheid van toon van den Führer opge merkt, doch men is van meening, dat hier niet al te groote beteekenis aan moet worden gehecht, gezien de omstandig heden en de omgeving, waarin de rede werd gehouden. Frankrijk Onmiddellijk geweld uitgesloten. De eerste indruk te Parijs van de rede is, dat hoewel Hitier voor geen oogenblik de ongerustheid, die op Euro pa drukt, heeft weggenomen, hij daarentegen ook niets in den weg heeft gelegd aan voortzetting der onderhan delingen tusschen Sudetenduitsche partij en de regeering te Praag, noch aan de voortzetting der pogingen, die door Runciman in het werk gesteld worden om tot een vreed zame regeling te komen. De voornaamste verklaring in de rede schijnt wel te zijn: „Indien de Sudetenduitschers niet de rechten en de hulp kunnen vinden, waarop zij recht kunnen doen gel den, zullen zij ze van ons krijgen". De zin van een derge lijke verklaring, die afgelegd wordt op een oogenblik van internationale spanning, kan niet worden misverstaan. Er dient echter op gewezen te worden, dat deze verklaring het onmiddellijk gebruik van geweld uitsluit en nog de ge legenheid laat voor de onderhandelingen, die te Praag ac tief worden voortgezet. Bekend recordvlieger verongelukt Defensie van Britsch-Indië versterkt Wrak te Zandvoort aangespoeld Conflict in haven van Marseille bijgelegd Dc internationale conferentie voor statistiek Opvolgster van Hr* Ms* „Gelderland" Nevelinstallatie I „Gij hebt de beste wapenen, die thans bestaan". Gistermiddag heeft Hitier in gezelschap van de legerleiders de te Neurenberg aan wezige militaire troepen geschouwd. Goe- ring, die wegens ziekte niet aanwezig kan zijn, is vervangen door generaal Milch. Om twee uur kwam Hitier aan. Met luide stem riep hij „heil soldaten". De soldaten antwoordden. Hierna nam Hitier 't woord. Hij herinnert in de eerste plaats aan de annexatie van Oostenrijk, de verwezenlij king van een duizendjarigen droom. „Gij, soldaten, hebt dezen droom verwezenlijkt door Oostenrijk binnen te trekken". Hitier brengt dan hulde aan de nationaal- socialistisehe partij, die, naar hij zeide in minder dan twintig jaren er in slaagde de eenheid van Duitschland te verwezen lijken. Het leger en de partij zijn de waar borgen voor de binnenlandsche gemeen schap en beschermen deze ook tegen het buitenland. „Het zijn geen onderhandelin gen of conferenties geweest, die ons het recht hebben gegeven alle Duitschers te hereenigen. Wij moesten dat. recht nemen. Daarom bent gij er, mijn soldaten." „Het nationaal-socialisme voedt het, Duit sche volk op voor de nationale gemeenschap in het binnenland en het leger voedt het op voor de verdediging van deze nationale gemeenschap in het buitenland. Het Duit sche volk heeft vertrouwen in u om deze taak op te lossen en het weet, dat het ver trouwen in u kan hebben. Want ik weet, aldus Hitier, dat gij de beste wapenen hebt, die thans bestaan, dat gij de formaties hebt en ook het beste karakter. Ik heb de laatste maanden nog gelegen heid gehad dat op de manoeuvreterreinen en op de schietterreinen te zien en ik-weet, dat de Duitsche natie zich op u kan verla ten. Wij dienen niet om de loonen, om de belooningen op deze wereld. Wij dienen voor ons volk en voor Duitschland. Duitsch land Sieg Heil." De bekende Engelsche militaire vlieger officier, Adanp die onlangs het wereldhoog- terecord op zijn naam bracht, is gisteren doo- delijk verongelukt, toen het bombardements vliegtuig waarin hij had plaats genomen, bij Farnborough neerstortte en in brand geraakte. Een tweede inzittende kwam eveneens om het leven, terwijl een derde ernstige brand wonden opliep. Adam stierf, terwijl hij naar een zieken huis vervoerd werd. OOK BELGIë EN ZWITSERLAND HET GEWEER BIJ DE VOET. Alom voorzorgsmaatregelen. Het Zwitsersche federale departement voor militaire aangelegenheden deelt mede: Steunende op een machtiging van den bondsraad heeft het federale departement voor militaire aangelegenheden bepaald, dat gisterrn 12 Sept, als voorzorgsmaatregel de mijnen moeten worden geladen 0111 even tueel de spoor- en straatwegen aan alle grenzen- onbegaanbaar te maken. De mij nen worden door de vrijwillige grensbescher mingsafdcelingen bewaakt. De bevolking moet zich aan de door deze afdeelingen ge geven bepalingen onderwerpen. Het is verboden zich op te houden In de huurt waar mijnen zijn geplaatst, deze te fotografeeren of te teekenen. Ook uit België komen berichten van voorzorgsmaatregelen. Men bericht, dat de internationale toestand de Belgische regeering heeft genoodzaakt zekere maatregelen te nemen, welke slechts beschouwd kunnen worden als onmisbare voorzorgen en niet als militaire besluiten, welke de bevolking zouden kunnen veront rusten. Om deze reden hebben aan de Duitsch- Belgische grens verscheiden troepenbewe gingen plaats gevonden, hieruit bestaande, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag artillerieafdeelingen, die te Elsenborn in kwartier lagen, naar hun garnizoenen zijn teruggezonden. De bereden artillerie uit Luik heeft des nachts 60 k.m. afgelegd. De carabiners uit F.upen en Malmedy waren Zondag den ge- heelen dag geconsigneerd. Tenslotte zijn de brigades van de rijkswacht, die' langs de grens zijn gelegen, eveneens krachtig ver sterkt, niet om, zooals was gezegd, den uit tocht van Joden uit Duitschland tegen te gaan, doch als militaire maatregelen, welke, naar het blad herhaalt, slechts als voorzorg bedoeld zijn. Basra 12 Sept. Athene 12 Sept, Basra 12 Sept. Jodhp. 13 Sept. Vijf millioen pond beschikbaar gesteld. Officieel wordt medegedeeld, dat de Brit- sche regeering, met liet doel de verdedi gingsorganisatie van Indië op een meer bevredigenden grondslag te plaatsen, voor nemens is de volgende maatregelen te ne men: Het jaarlijksche defensiecrediet wordt met ingang van 1 April 1939 met een half mil lioen pond verhoogd tot 2 millioen pond. Een bedrag van vijf millioen pond wordt beschikbaar gesteld voor aanvulling en ver nieuwing van de uitrusting van bepaalde Britsche en Indische eenheden in Indië. Vliegtuigen zullen naar Indië gezonden worden voor aanvulling van bepaalde es cadrilles van de luchtmacht. Een deskundi ge commissie van onderzoek zal zich zoo spoedig mogelijk naar Indië begeven om de financieele en militaire aspecten van het probleem te bestudeeren. Vertrek Tan Aankonurt te Buizerd (terugreis) Wielewaal (heenreis) (teïugreis) |Medan 12 |JodhP- 13 Sept. Waarschijnlijk een van een sleep losgeslagen woonark. Gistermorgen bemerkte een bramenzoeker op de duinreep, staande 5 K.M. ten Zuiden van Zandvoort, dat uit zee een wrak naar de kust kwam drijven en wel ter hoogte van de vierde bank. Hij begaf zich on middellijk naar den strandvonder, den heer P. van der Mije, die met een vlet dadelijk op onderzoek uittrok. Het wrak was intus- schcn naar de kust gedreven en vastgeloo- pen op de eerste bank. Door 't vallen van het water bleef liet vastzitten, doch men verwacht, dat het bij vloed aan land zal spoelen. De strandvonder is van meening, dat. het wrak een woonark is geweest, die waar schijnlijk van een sleep is losgeraakt. Door het stooten op de zandbank is het wrak in tweeën gebroken. Het achterstuk is ongeveer zeven meter lang en het voor ste gedeelte, dat gedeeltelijk onder water ligt, ongeveer vijf meter. Op het achterste schip staat een huisje, terwijl op het voorstuk een gebroken kast in het water ligt. Men verkeerde in de eerste uren in de veronderstelling, dat er menschen op het wrak aanwezig waren, doch toen het aan gespoeld was, bleek dit niet het. geval te zijn. Het wrak vermeldt geen naam, zoodat men nog naar de afkomst gist. Het Fransche ministerie van openbare werken deelt mede, dat in het conflict in de haven van Marseille een regeling is tot stand gekomen. De Duitsche delegatie terug getrokken. Op het laatste oogenblik heeft. Duitsch land gisteren zijn delegatie ter internatio nale conferentie voor statistiek, die te Praag gisteren is geopend, terug ge trokken. Artillerie-Instructie schip mo menteel in aanbouw bij de Rot- terdamsche Droogdok Maat schappij. Hr. Ms. Gelderland, de kruiser, wiens naam bij het begin van deze eeuw in de geheele wereld met ont zag en bewondering werd genoemd, toen Koningin Wilhelmina dit. schip naar Zuid-Afrika zond om Paul Kru- ger naar Europa te brengen IIiv Ms. „Gelderland", het thans verouderde oorlogsschip, dat momenteel dienst doet als aptillerie-instructieschip, zal spofedig door een modern vaartuig worden vervangen. Op een der hel lingen van de Botterdamsche Droog dok Maatschappij wordt op het. oo genblik hard gewerkt aan den bouw van een nieuw marine-vaartuig, dat de naam zal dragen van een van Neerland's vermaarde zeehelden, Van Kinsbergen. „Hr. Ms. Van Kinsbergen" wordt geen groot schip. liet is kleiner dan het normale type van onze kruisers, kleiner ook dan Ilr. Als. Tromp". De bestemming zal in de eerste plaats zijn, zooals dc naam reeds zegt, het opleiden van kanonniers. Dat neemt echter niet weg, dat ook deze nieuwe aanwinst van onze Marine in tijd van actie een vol waardig schip zal zijn, dat, het. best als een kleine kruiser kan worden aangeduid. Naar wij vernemen, is men met den bouw van Hr. Ms. „Van Kins-, bergen" reeds zoover gevorderd, dat de tewaterlating vermoedelijk in de tweede helft van October zal geschie den. Er wordt op het oogenblik zeer hard aan het schip gewerkt, zoo dat het met rasse schreden zijn vol tooiing nadert, al zal de afbouw na den stapelloop, uiteraard nog geruimen tijd vorderen. Woekeren met de plaatsruimte. Rondgeleid door den officier M. S. D. der eerste klasse J. Dijkstra, die belast is met het toezicht van mauinewege op den bouw van het schip, hebben wij een rondwande ling gemaakt op Hr. Mi's. in aanbouw zijn de „Van Kinsbergen". Hoewel er van de technische bijzonderheden natuurlijk nog niet veel te zien is. kan men reeds thans constateeren, dat het schip zeer modern en 1 practisch, maar bovenal doelmatig zal zijn ingericht. Als op ieder marinevaartuig, moet er ge woekerd wórden met de plaatsruimte. De geheele lengte van het schip bedraagt slechts 103 meter, terwijl de grootste breedte van het zeer spits toeloopende vaartuig 11.6 M. is. Hoewel de snelheid van Hr. Mrs. „Van Kinsbergen" geringer is, dan die van een volwaardigen kruiser, is deze toch altijd zeer respectabel, n.1. 26 mijl per uur. Ter vergelijking diene, dat de snelheden van Hr. Ms. De Ruyfer en Hr. Ms. Tromp resp. 32 en 34 mijl per uur bedragen. Del water verplaatsing van het schip bedraagt. 2100 ton en 't vermogen der machines 16000 pk. Het is niet onaardig deze cijfers te vergelij ken met. die van ons grootste koopvaardij schip, de Nieuw Amsterdam, die een ton- nenmaat van 36000 ton en een vermogen van 35000 pk. heeft. Het. typische verschil in. de verhoudingen valt onmiddellijk op. Bewapening en bemanning. Hr. Ms. „Kinsbergen" wordt bewapend met 4 enkel kanons van 12 cm. kaliher en 4 mitrailleurs van 40 milimeter kaliber met dubbelaffuiten Het schip kan een brand stofvoorraad groot 400 ton hergen, terwijl het voorts 15 ton drinkwater. 28 ton wasch- wafer en 40 ton voedingwater kan vervoe ren. Dp bemanning bestaat uit een com mandant, 12 officieren, 20 adel borsten, 22 onderofficieren en 155 korporaals en manschappen, totaal dus 188 personen, die allen in een betrekkelijk kleine ruimte, waarvan nog een belangrijk gedeelte voor spe ciale, maritieme doeleinden moet, worden gebruikt, ondergebracht, worden. Op onze rondwandeling over het casco hebben wij echter kunnen constateeren, dat men voor het huisvestingsvraagstuk een al leszins bevredigende oplossing heeft gevonden. Dc meeste officieren heb ben ieder en afzonderlijke hut. Adelborsten, onderofficieren, kor poraals en manschappen zijn in ge zamenlijke verblijven, waarin hang matten zullen worden aangebracht, gehuisvest. Over een zeer groot gedeelte van het schip loopt een pantserdek, dat bestaat uit een pantsering van speciaal 20 millimeter dik staal, dat de vitale dcclen van liet schip, zooals munitie-bergplaats, machine kamer enz beschermt. Het schip wordt uitgerust niet twee mo torsloepen, een motorvlet alsmede een aan tal sloepen en reddingvlotten. Voorts zal ook Hr. Ms „Van Kinsbergen" worden uit gerust met een nevelinstallatie, terwijl op het bovendek twee stuk paravanen komen. In alle opzichten zal Hr. Ms. „Van Kins bergen' voldoen aan de eischen, die tegen woordig aan een modern oorlogsvaartuig worden gesteld. Zoo bevinden zich twee zoeklichten, een koelinstallatie, •centrale verwarming en een etectrische wasscberij aan boord. Van dit alles is thans nog niet veel meer dan de omtrekken der compar timenten te onderscheiden Alles is beknopt., geen decimeter te groot zijn de ruimten op een marine-schip. Op het achterschip treft men de ver blijven der adelborsten aan. Daarvoor be vinden zich de verblijven der officieren, terwijl de korporaals en manschappen in een vijftal onder en naast elkaar gelegen verblijven in het voorschip zijn onderge bracht. In de machinekamer. Gestoken in een ketelpak, dat, ons voor deze speciale gelegenheid was verstrekt om onze kleeren te sparen, hebben wij vervol gens een bezoek gebracht aan de machine kamer, waar de ruimte al even beperkt is als overal elders. Een bijzonderheid is wel, rlat. nagenoeg de geheele machine-installa tie Nederlandsrh fabrikaat, is, zooals trou wens in het algemeen bij den bouw van dit schip gestreefd is naar het gebruik van Nederlandsche fabrikaten. De voortstuwing van Hr. Als. ,Van Kinsbergen" geschiedt door twee Parsons voortstuwingscubines v. Stork, welke firma ook de ketels levert. Deze ketels zijn reeds in het schip aange bracht, evenals verscheidene doelen van dc machine-installaties. Talrijke onderdeelen, ook van de electrisclie installatie, staan thans echter nog, zorgvuldig in kratten ver pakt en opgestapeld, in een der hoeken van het casco opgesteld. De electrisclie stroom voor de benoodigde kracht, en het licht wordt, geleverd door twee turbodvna- mo's en twee diesel dynamo's, eveneens van Stork. Een typische bijzonderheid is wel de wijze, waarop deze electrische in stallaties geprobeerd zijn. De dieseldyna mo's hebben n.1. dienst gedaan bij '|p Alaasverlichting ter eere van het. regeerings- jubileum van H. M. do Koningin. Een wereld op zichzelf- Als ieder zeeschip, wordt ook de •,^a.'] Kinsbergen" een klein wereldje op zichzeii zij het een wereldje met. een wel zeer nu- litairen inslag. „Provoost" staat er niet knj geschreven op een der verblijven, die wij passeeren op onze rondwandeling en oni! blikken zijn gevestigd op een vertrekje )a zeker niet meer dan één bij twee nieter Maar een provoost is dan ook geen veriie waar men eenig comfort mag verwachten- Iets grooter is de ruimte, waar een zr gewichtig personage op een oorlogsschip- de bottelier, straks zijn belangrijke wei zaamheden zal verrichten. En al moge n overal de ruimte beperkt zijn, toch zal straks voor onze „Jantjes" best uit te n den zijn op dit schip, dat zeer zeker belangrijke aanwinst van onze marine looft te worden.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2