SCHUDT UW LEVER WAKKER Agenda Nog eens: Ingezonden Beëediging van 35 Marine-officieren Woensdag 14 September 1938 Tweede Blad Bewegingsvrijheid voor militairen Een nieuw marine-boek staat op stapel zeeridders of zeeroovers Vlootcommissie op Hr. Ms. „Tromp" Drie officieren der mariniers te Rotterdam beëedigd Rijkspostspaarbank Vertrokken personen Vlootoefeningen STENOGRAFIE MERCURIUS, Loodsgracht 72 I v K1 it' 7 7 7 7 7 7 Dr. E. HOEKSTRA'S Bloedzuiverende Gezondheidspillen &todótlL£tUll4 dienst der 3e klasse. L. Prinsen, J. van As. P - A. E. Veuger, J. W. Wolters. D. R. de Jong J. Ch. Stallknecht, H. J. A. M. de Jong. N. G. J. W. van Mafle, B. C. Honig, B. P. A. Wame- link; de officieren van administratie der 3e kl.: J. Sluijter, A. L. Vriens, L. L. Rietdijk en N. J. Backers. Door alle officieren wordt de eed afgelegd, waarna de ban gesloten wordt en de schout bij nacht een gelukwensch uit tot de nieuw benoemde en beëedigde officieren. Groot© en hooge belangstelling Fraai weer. Gisterenmiddag heeft de beëediging plaats gehad van 35 jonge officieren, die daarmee toegevoegd zijn aan het korps marine-offi cieren. Dank zij het zeer fraaie herfstweer was er voor deze plechtigheid groote belang stelling. Onder de belangstellenden merkten wij o.m. de vice admiraals b.d. F. Bauduin, chef van het Militaire huis van H. M. de Ko ningin en J. de Graaff, oud-chef van den Marinestaf. De samenstelling van de parade. Bij de beëediging was de gebruikelijke parade, die gecommandeerd werd door den kap. luit. ter zee G. G. Bozuwa, aan wien was toegevoegd als adjudant de kapitein der mariniers J. A. J. de Bruyn. Deelgenomen werd aan de parade door 1 comp. adelborsten met het vaandel, een com pagnie van de onderzeedienstkazerne, een compagnie gevormd uit bemanning van Hr. Ms. Wachtschip en v. Speyck, en een van Hr. Ms. „Schorpioen". Verder door de pas opge komen zeemiliciens, ongewapend. En natuur lijk was daar de Kon. Marinekapel, met alle tamboers en pijpers, onder leiding van haar directeur, den heer L. H. F. Leistikow. Twee uur... Om precies twee uur kwam de comman dant der Marine, schout bij nacht H. Jolles, met zijn staf, op het terrein. Hij werd daar met de gebruikelijke honneurs ontvangen. Twee roffels en het spelen door de Stafmu- ziek van de eerste 3 maten van het Wien Neerlands bloed. De schout bij nacht groette daarna het in getreden vaandel van de adelborsten en geeft dan opdracht aan den paradecommandant om de troepen in orde van inspectie te stel len. Intusschen begroet de commandant de Hoofdofficieren, waarna de inspectie van de gewapende troep plaats heeft, gevolgd door die van de ongewapende troep. IJrnstig woord tot de jonge officieren. Na zijn genoegen erover uitgedrukt te heb ben, dat zoovelen gehoor hebben gegeven aan de uitnoodiging om de beëediging bij te wo nen, spreekt de commandant tot de jonge officieren een ernstig woord over de beteeke- nis van den eed die zij straks in zijn handen zullen afleggen. Trouw beloven aan de Koningin. Is het, zoo vraagt de schout bij nacht, in dagen die we net achter ons hebben, wel noodig, deze woor den te onderstreepen Heel Nederland heeft gejuicht bij het feest van onze geëerbiedigde Vorstin. Wanneer gij straks aan boord de wijde zeëen zult bevaren, dan zult ge telkens weer. als een symbool van het hoogste staats gezag, de vlag groeten. Moge dit geen ledig gebaar zijn. Die vlag toch heeft de naam en roem van Nederland over alle wereldzeëen uitgedragen. Van U wordt verwacht, die vlag de eer te brengen, die haar toekomt. Waar ge U ook op zee bevindt, ze zal altijd het mid delpunt zijn van den cirkel, waarin ge u be weegt en daarmee het middelpunt van het Staatsgezag. Gehoorzaamheid aan de wetten. Juist op u, officieren rust de zware taak gehoorzaam te zijn aan alle wetten. Gij zijt de dragers van die wetten en zult het gezag moeten hand haven. Niet alleen van de bestaande wetten, maar ook van de nog komende. Onderwerping aan de krijgstucht. Met de wet op de krijgstucht hebt gij dagelijks mee te maken, in de verhouding tot uw meerderen, maar ook tot uw minderen. Blijf koel van hoofd en warm van hart, want in het bizonder de belangen van de minderen zijn voor een groot deel in uw handen gelegd. De beëediging. Na deze toespraak wordt het vaandel van de adelborsten op den achtergrond gebracht, tusschen den schout bij nacht en zijn staf, waarna de schout bij nacht de ban laat openen en zijn secretaris het Kon. besluit van 8 Aug. voorleest. De adjudant van den commandant Marine, luit. ter zee le kl. B. J. Velderman, wordt dan opdracht gegeven de jonge officie ren bij groepjes van vijf voor te roepen, die daarna stuk voor stuk den eed wordt afge nomen. Het zijn: luitenants ter zee der 3e klasse E. H. van Rees, R. M. Eibers, A. J. de Graaff, J. J. van Delden, jhr. H. de Jonge van Ellemeet, J. W. Schotel, A. van Sorge, J. Doorenbos, J. van Hemert, W. J. van Trigt, H. C. Jorissen, J. A. van Beusekom, A. F. Eibers, J. E. Gobee, J. Ch. K. Leeksma, J. A. Sillevis. P. Bussemaker, B. ter Brake, J. G. Treffers, W. A. de Looze en Th. Vermeijden; de officieren van den marinestoomvaart- Gelukwensch van den comman dant Marine. Gij weet, aldus de schout bij nacht Jolles, misschien zelf niet hoe gelukkig ge zijt. Jong. goed gebouwd, gezond en heel de wereld voor u open. Uw voet in den stijgbeugel. Stijg op. het ga u wel uw verdere leven. Ook tot de ouders, voogden en familie richt de Marine commandant zich met een enkel woord, waarin hij de hoop uitspreekt, dat zij steeds goede berichten van hun kinderen of pupillen zullen krijgen. Met een driewerf hoezee op H. M. de Ko ningin wordt de toespraak besloten. Onderscheiding. Vervolgens wordt voor het front geroepen de officier MSD der 3e kl. L. Prinsen, die voor zijn toewijding en ijver tijdens zijn studie be toond, namens den Minister van Defensie een gouden horloge met inscriptie wordt aange boden door den schout bij nacht, waarbij deze een hartelijk woord tot den heer Prinsen spreekt voor deze bizondere onderscheiding. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt IT opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen slroomen. Eiscnt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten. L U.75. In verband met den gespannen internatio nalen toestand, heeft de regeering het wen- schelijk geacht, ten allen tijde te kunnen be schikken over de in dienst zijnde militairen, in verband waarmee de bewegingsvrijheid van de militairen beperkt is. Deze maatregel behoeft geen enkele reden tot ongerustheid te geven, aangezien zij zui ver als een voorzorgsmaatregel bedoeld is om op alle mogelijke eventualiteiten voorbe reid te zijn. Het Tropenverlof wordt zonder meer ver leend, terwijl ook de oefeningen gewoon doorgang vinden. „Tromp", van de hand van Albert Chambon. Het eertijds door het Comité „Onze Ma rine" uitgegeven boek betreffende de we reldreis van Hr. Ms. K XVIII was eon succes en dat wel dermate, dat hetzelfde Comité niet geaarzeld heeft thans wederom met 'een nieuwe uitgave te verschijnen en wel met „Tromp", geschreven door den populairen marineschetsen-schrijver Albert Chambon. In het boek „Tromp" is de hoofdpersoon de matroos 1ste klas Vandersteng, door zijn geestelijken vader geschapen in 1932, doch reeds thans een symbolische figuur in de Nederlandsche Marine. Vandersteng is een zeer merkwaardige kerel, want hij was reeds op de koggen en op de roeischepen, op Oost- injevaarders en walvischvaarders, ter kaap vaart en ter koopvaart, ontdekte vreemde landen en leverde zeeslagen, maar hij is ook op onze schepen en vaartuigen uit de 20ste eeuw. In dit nieuwe marineboek vertelt Van dersteng van z(jn indrukken en belevenissen met Maerten Harpertszoon en Cornelis Tromp en van de schepen, die den naam „Tromp" voerden. Het verhaal speelt zich grootendeels af op de nieuwe flottieljeleider „Tromp". Dit werk, vol leven, spanning en humor, dat ongezouten de waarheid zegt, verschijnt aan het einde van deze maand bij het Comité „Onze Marine" alhier. De uitgave wordt verzorgd door de N.V. Drukkerij en Uitgeverij C. de Boer Jr. Dinsdagmorgen vertrok Hr. Ms. „Tromp" uit Amsterdam van den steiger der Holland Amerika Lijn naar de Noordzee tot het houden van oefeningen. Aan boord bevonden zich de leden der Vloot commissie, de heeren Dr. De Vlugt, Van de Bilt, Joekes, Van Rappard en Tilanus, bene vens de adviseerende officieren. Tegen den avond keerde de „Tromp" tot dichtbjj-IJmuiden terug, waarna de leden per stoomsloep debarkeerden. De „Tromp" houdt de volgende dagen ver der oefeningen en zal Vrijdag op de reede van Texel arriveeren. De vorige week namen wij een ingezonden artikel op van de hand van den loodscommis- saris alhier, waarin deze op scherpe wijze stelling nam tegen de wijze, waarop de Nieu- wediepsche vletterlui op het wrak van de „Snow White" hadden huisgehouden. Wij hebben gemeend, dat er op dit artikel, dat aan duidelijkheid niets te wenschen over liet, wel het een en ander los zou komen, doch in dit opzicht werden wij teleurgesteld. Wij vernemen echter thans, dat hier en daar gefluisterd wordt dat de Heldersche Courant weigert ingezonden artikelen van de „tegenpartij" op te nemen en dat voorts door genoemd artikel van den loodscommissaris schade berokkend zou zijn aan de reputaVe van de vereeniging van oud-redders „Moed Volharding Zelfopoffering". Wij gevoelen ons genoodzaakt derhalve nog even op het geschrevene terug te komen, aangezien wij er prijs op stellen te verklaren dat, primo: op het „Inge zonden" van den loodseommissaris geen onkel ander stuk bjj ons bin nenkwam. Van welke zijde dan ook. En secundo: dat het natuurlijk nóch van den loodseommisaris, nóch van de „Hel dersche Courant" de bedoeling geweest kan zjjn de oud-redders vereeniging te treffen. Een dergelijke veronderstelling is te dwaas om er verder een commentaar aa i te ver binden. Alleen van hen, die in deze onfrissche affaire een rol gespeeld hebben en dus auto matisch geen zeeridder zijn, mag men een dergelijke onsportieve insinuatie verwachten. Voor het eerst sinds zijn benoeming tot chef van het corps Mariniers heeft kolonel H. F. J. M. A. von Frijtag Drabbe gisterenmiddag den eed van trouw afgenomen aan een drietal offi cieren der mariniers, te weten de tweede luit. M. Groenewegen, H. S. Hartogh en E. M. W. O. von Pohlreich. De plechtigheid, die door verscheidene milli- taire en burgerlijke autoriteiten werd bijge woond, geschiedde op het Schuttersveld, waar de te Rotterdam gestationneerde mariniers zich onder commando van den luitenant-kolo nel der mariniers F. Lugt in twee gewapende en een ongewapende compagnie hadden op gesteld. De beide gewapende compagnieën stonden onder commando van den kapitein P. J. van Gijn en den eersten luitenant Van der Ende. Begeleid door den luitenant-kolonel Lugt heeft kolonel Von Frijtag Drabbe vervolgens den troep geinspecteerd, waarna hij het Ko ninklijk Besluit voorlas, bij hetwelk de drie jonge officieren zijn benoemd. Kolonel Von Frijtag hield vervolgens een rede, waarin hij de jonge officieren wees op de belangrijkheid en de waarde van den eed, dien zij op het punt stonden af te leggen. Ook wees hij er op, dat de officieren in alles het voorbeeld moeten geven. Het feit, dat zij officier zijn moet niet blijken uit het gallon op hun mouwen, maar uit hun opvoeding, hun gedrag en hun be kwaamheid. Nadat de tamboers en pijpers, die onder commando stonden van den tamboer-maitre Heinhuis, den ban hadden ingezet, nam kolonel Von Frijtag Drabbe den officieren den eed van trouw af. waarna hij hen in een korte toe spraak geluk wenschte en welkom heette in het corps mariniers. Spr. bracht tevens de ge- lukwenschen over van kapitein Roelofsen, die de jonge officieren heeft opgeleid en die hen thans niet persoonlijk kan gelukwenschen, om dat hij zich op het oogenblik aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" in Indië bevindt. Nadat de aanwezige officieren en de familie leden de nieuwbenoemde tweede luitenants had den gecomplimenteerd, traden de laatsten in het gelid, waarna de troep voor zijn corpschef defileerde. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop dér maand 'Augustus 1938 werd aan bovengènoenid kantoor op spaarbankboek jes ingelegd117.932,81 en terugbetaald 115.697,11 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 2.235.70 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 84. In ons nummer van 8 September j.1. stond ais vertrokken persoon vermeld: R. Smit, caféhouder, naar Amsterdam, Adelaarsweg 19h, p.a. G. de Breed. Achteraf is gebleken, dat deze opgave on juist is geweest, deze moest n.I. zijn: Rein Smit, vertrokken naar Amsterdam, Adelaarsweg 19h. De „Nieuwe Rotterdamsche Crt." meldt, dat op 19 September het Indische eskader van Soe- rabaja zal vertrekken voor een oefentocht op den Indischen Oceaan. Aan deze oefening zul len deelnemen twee kruisers, een divisie torpe- dobootjagers en een divisie onderzeeërs, bene vens twee groepen vliegtuigen.De oefeningen vangen aan met dag- en nacht-schietoefenin gen. waarna gezamenlijke, hoofdzakelijk tacti sche oefeningen op den Oceaan worden gehou den. Enkele manoeuvres zullen plaats hebben onder leiding van den commandant der zee macht, die zich daarvoor aan boord van „De Ruyter" bevindt. Op 12 en 13 October zal de gouverneur-generaal de oefeningen bijwonen. (Nederlandsch en moderne talen) PA -• ...-u "A ~<r -« v Vc 35 officieren, die gisteren teerden beëedigd. r*a£v_._ (Bulten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) HANDEL EN VERKEER BIJ DE GEMEEN TE-BKUGGEN". Er bestaat hier een euvel, waarop men, om dat het reeds jaren bestaat, geen acht slaat en drt men in de sleur zoo laat voortbestaan. Er was n.1. in 1911 een instructie voor de brugwachters. Een der artikelen luidde als volgt: Met uitzondering van de Botbrug (bij de Nieuwstraat) en van de Willemsbrug (aan het einde der Binnenhaven) moeten alle brug gen dagelijks gesloten blijven 20 minuten vóór, tot het vertrek van eiken trein. De Werfbrug zal bovendien 15 minuten vóór het aanluiden en 15 minuten na het afluiden gesloten blijven. Deze instructie is op 1 April 1920 in eene algemeene Instructie-verordening vastgelegd en werden de diensttijden en brugsluitingen overgelaten aan de Hoofden van Dienst. Aan de brugsluitingen is sinds dien tijd niets veranderd. We nemen b.v. de Keizersbrug, de •brug waar ik bijna bovenop lig en dus eiken dag het euvel zie. De werktijd loopt van des morgens zes tot des avonds zes uur, dat is 12 uur. Er gaan 9 treinen weg. Elke trein vraagt 20 minuten brugsluiting, dat is 180 minuten of wel drie uur. Daarbij gevoegd een uur schafttijd voor den brugwachter van 12 tot één uur is te samen vier volle uren van de twaalf, of wel 33 yr. Dze bepaling is indertijd gemaakt voor de vele reizigers, die met den trein meemoest ;n en soms voor een open brug staande, te laat kwamen. De vier uur brugsluiting was een geweldige belemmering voor de scheepvaart. Stel U voor, dat is n o g zoo. Elke morgen weer aan ligt er om half zeven een kostbare boot met lading te wachten, omdat de brug dicht moet blijven. En waarvoor, denkt U Inderdaad, voor ander- halven reiziger, die met den trein meemoet. En dat gaat zoo negen keer op een dag, stel U voor! Er is echter nog meer. Laat ons eens aan nemen. dat deze bepaling eens recht van be staan zou kunnen hebben. In de laatste jaren is er toch wel wat anders gebeurd, n.1. het autobus-vervoer aan de Zuidstraat. Als men een bepaling maakt voor de weinige reizi gers naar de treinen, dan mag men veronder stellen, dat men dat ook doet voor de vele reizigers met de auto-bussen. Er gaan van de Zuidstraat dagelijks 24 autobussen, naar Alk maar en andere plaatsen in de omgeving. Zou men nu deze brugsluiting ook consequent toe passen op de auto-bussen, dan zou net precies de brug niet meer open mogen en steeds ge sloten moeten blijven. Daar dat onmogelijk is. is dan ook de bepaling in den tegenwoordigen tijd met het vele verkeer aan de Zuidstraat een dwaasheid, die noodzakelijk gewijzigd zou moeten worden. Men ziet de reizigers voor de auto-bussen naar de Zuidstraat compleet springen als de brug openstaat en dat aantal reizigers is zeer groot. Is het in den tegenwoordigen tijd noodza kelijk, dat de brugwachter een uur schafttijd heeft en dat de brug nèt zes uur hermetisch gesloten moet blijven 7 Kostbare schuiten met ladingen zijn gedoemd om te wachten tot den volgenden mergen, zeer ten nadeele van de schippers, die hunne woede in niet malsche termen luchten. En dat in den tegenwoordigen tijd, dat die menschen alle zeilen moeten bij zetten om er te komen. Daarbij komt nog, dat alle vlotbruggen in het Noord-Hollandsch Kanaal dag en nacht opengemaakt worden. Des nachts moet men, weliswaar, den vlotwachter uit zijn bed halen, maar..', de v'ot'orug gaat open in het belang van de scheepvaart. En dat is toch het voor naamste! De hebben hier in de gemeente twee „bui tengewoon krachtige" lichamen, n.1. de Afdee- ling Den Helder van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, alsmede de Gemeente lijke Economische Commissie. Het verbaast mij ten eenenmale. dat deze voorvechters voor de handelsbelangen er geen werk van maken, om deze alleszins dwaze bepalingen te doen opruimen, daar het aan deze lichamen bekend is. Hoe is die bepaling ontstaan? Een oud- inwoner, vroeger brugwachter, vertelde mij. De toestand is eigenlijk niet anders te ken merken dan door een vraagteeken. Veran deringen kunnen van uur tot uur verwacht worden en het is wel uiterst moeilijk een be schouwing te geven, om negen uur hedenmor gen, die vanmiddag, als de krant bij onze abonné's in de bus valt, nog waarde heeft. De toestand heeft zich gisteren zeer ernstig ontwikkeld. De redevoering van den Duitschen Führer, die een Engelsch jounalist kenmerkte als te komen uit een andere wereld, heeft zijn noodlottige uit werking niet gemist. De Sudeten Duit- schers vonden er aanleiding is, een op stand te ontketenen, die de lont aanstak, die naar het Europeesch kruitvat loopt. Het is nu maar de vraag, of de lont ge heel zal opbranden of dat zij nog uitge trapt zal worden, voor de groote explosie komt. Praag wil de zaak niet tot het uiterste op voeren en schijnt bereid concessies te doen aan de Sudetoen-Duitschers, daartoe waar schijnlijk wel aangemaand door Engeland, dat gisteren den geheelen dag vergaderd heeft. Het brutale optreden van de Sudeten had gisteren anders heel goed aanleiding kunnen zijn tot een oorlog. En het is aan het tac tisch optreden van Benesj te danken, dat de ernstige incidenten nog geen gevolgen heb ben gehad voor Europa. Met groote bezorgdheid evenwel blijft men de verdere ontwikkeling van den toestand volgen. Zal men de zaak in Sudeten-land blij ven forceeren en het er op aansturen, dat Duitsche „vrijwilligers" hun broeders te hulp snellen Komt het zoover, dan krijgen we een tweede Spanje in Tsjechoslowakije. Engeland zal zich misschien afzijdig houden. Maar wat zal Frankrijk doen? Zal men den eisch van een plebisciet inge willigd krijgen? Als dat het geval is, betee- kent het Sudeten-gebied een verloren terrein voor Tsjechoslowakije. De „vrije" verkiezing in het Saargebied is een duidelijk sprekend voorbeeld. Henlein wordt overigens al brutaler in zijn optreden. Om half negen kwam hedenmorgen een telegram, dat er van sprak, dat de onder handelingen te Praag, tusschen de Sudeten- Duitschers en de Tsjechische regeering zijn af gebroken en dat Henlein zijn delegatie uit Praag heeft teruggeroepen. Wil Henlein het dus toch aansturen op een geforceerde oplossing? Frankrijk is gereed en Engeland heeft zijn maatregelen genomen. Onze regeering is op haar qui vive. Rusland is tot de tanden gewapend. Wij hopen nog altijd, dat Hitier zijn bezin ning zal terugkrijgen en al hebben we er dan ook een zwaar hoofd in, gezien het optreden van gisteren en de telegrammen van heden morgen. bestrijden de ongemakken ontstaan door onzui ver bloed, herstellen onvoldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 90 et. of f 1.56 per doos met gebruiksaanwij zing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogiste rijen. Vraagt gratis toezending brochure aan MIJ. HOEKSTRA, Heerengracht 33, Amster dam. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u.. Zaterdag van 912 uur. lederen Dag, 35, 79: Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland". BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Duur gekocht geluk" en „De rebellen van La Santa". Rialto, Spoorstraat half 8: ,,'t Begon in Parijs" en „Artisteningang". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Zwerfstertje" en „De Vrouw in 't Spel". Vrijdag 16 September. Casino, 2 uur n.m.: Modeshow Gré Quast, 17 tot en met 25 September: Natuurhistorisch Museum: Tentoonstelling „Rasbora". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 758.7 Temperatuur zeewater 17.2 Temperatuur lucht 17.1 Wind richting: W.; kracht: 6 Licht op 7.48 u. Hoogste temp. lucht gisteren 19.7 Laagste temp. lucht gisteren 15.9 Hoogwater (heden) 23.10 u. Laagwater (heden) 17.15 u. Hoogwater (morgen) 11.15 23.40 u. Laagwater (morgen) 5.25 17.50 u. dat indertijd de vroegere burgemeester Beu kenkamp. wonende aan de Binnenhaven, eens. naar den trein gaande, voor de geopende Kei zersbrug (in 1891 gelegd) moest wachten en daardoor te Iaat kwam. De groote zwaarlijvig heid van dezen magistraat zal vermoedelijk wel hebben bijgedragen tot dat te laat komen. Een paar dagen later werd deze bepaling in het leven geroepen. Deze burgemeester was hier in functie van 1888 tot aan diens overlijden op 8 December 1895. Van dien tijd af loopt die dwaze bepa ling dus al! Kl. F. Oortgijsen.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5