Chamberlain heden naar Londen terug De onlusten te Eger DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Tsjechen steeds meer geïsoleerd Er is behoefte aan cultuurgrond John Coff slaat Capt» Eyston KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 16 SEPTEMBER 1938 66e JAARG. No. 8414 Hoop op goede resultaten Besprekingen te Berchtes- gaden op vriendschappelijke wijze gevoerd minister- Duitsch- Meer troepen naar Palestina Het absolute snelheidsrecord op 563,592 km. Dit nummer bevat 8 pagina's vl/EERBERlCHT DE BILT SEINT: ra n ra Reeds meer dan honderd dooden? HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Vandaag ra a d, morgen opnieuw vertrek naar land. Vandaag zal Chamberlain ie Londen terugkeeren en reeds Zaterdagmor gen opnieuw naar Duitschland ver trekken om de onderhandelingen te vervolgen. In Londen meent men, dat de oorzaak van Chamberlains vervroegd vertrek uit Berchtesgaden alleen kan zijn, dat hij een uiterst belangrijk voorstel aan het kabinet heeft voor te leggen. Omtrent den aard van het voorstel tast men in het duister. Ook Lord Runciman, de Britsche bemiddelaar, is naar Londen ver trokken. Het kabinet vergadert he denavond. Het volgend onderhoud met Hitier zal niet te Berchtesgaden plaats vin den, doch in een nog niet aangewe zen stadje nabij Keulen. Hitier had zich tegenover Chamberlain verontschuldigd vanwege het feit, dat hij hem de lange reis naar Berchtesgaden had laten maken, en hieraan toegevoegd, dat hij als de jongste den premier tegemoet had moeten komen. Hij had er evenwel de voor keur aan gegeven, deze ontmoeting het ka rakter te laten dragen van een uiting van goeden wil der beide mannen en niet van een officieel bezoek, zooals het geval ge weest zou zijn, als de ontmoeting te Berlijn zóu hebben plaatsgevonden. Om echter zijn goeden wil te toonen, 'zou Hitier Chamber lain hebben voorgesteld, hem de volgende keer in West Duitschland tegemoet te ko men. De hoeden in de hoogte! Toen Chamberlain uit Muenchen op het Station te Berchtesgaden aankwam, werd hij door een ongewoon groote menigte toege juicht. De menschcn wierpen hun hoeden in de hoogte en men hoorde zelfs hoerage roep. De weg naar het buitenverblijf van Hitier was bewaakt en voor het gewone verkeer gesloten. Na het onderhoud met Hitier, keerde Cham berlain in het Grand Hotel terug, vergezeld van Henderson, Wilson, Meisner en den chef van het protocol. Von Ribbentrop bleef op den Obersalzberg. Chamberlain werd door het Duitsche publiek mét een „heil" begroet. Na een kort verblijf in de hal begaf hij zich naar zijn vertrekken, waar hij onmiddellijk een telefoongesprek met Lon den aanvroeg. Vermoeid Chamberlain zag er bij zijn terugkeer naar zijn hotel uiterst vermoeid tut en toen hij de menigte, die zich bij het hotel had verzameld, groette, scheen hij diep in ge dachten verzonken. Hij trok zich direct in zijn appartementen terug. De zeer optimistische gevoelens, die men in het begin van den dag in perskringen te Berchtesgaden koesterde, maakten later op den avond plaats voor pessimisme, doch het communiqué, waarin ge zegd wordt, dat nieuwe besprekin gen zullen worden gevoerd, heeft de hoop in ale kringen eenigszins doen herleven. De snelle wending, die de Engelsch-Duit- sche besprekingen hebben genomen, wordt in Duitsche politieke kringen uitgelegd als een aanwijzing, dat Engeland op de hoogte is van het standpunt van Hitier ten aan zien van het Sudetenduitsche probleem en zijn plannen voor een definitieve oplossing van dit vraagstuk. Men verklaart in dit verband steeds weer, dat een volksstemming geen kans van slagen zou hebben, indien niet van te voren het politie- en bestuurs- gezag in handen van de Sudetenduitsche partij zijn gelegd. De ministerpresident zou zich niet door het geven van een antwoord hebben willen binden en verzocht hebben, zijn colega's en de buitenlandsche vrienden van Engeland te mogen raadplegen. Naar volgens een verklaring van semi- officiëele zijde vernomen» wordt, zijn de besprekingen tusschen den Britschen pre mier en den Duitschen Fuehrer en Rijkskan selier in een alleszins vriendschappelijken geest gevoerd. Het onderhoud, dat, naar men weet, wordt voortgezet, heeft 2'A uur geduurd. Te Berchtesgaden overheerscht de indruk, Het bezoek van Neviile Chamberlain aan Hitier. De Engelsche premier na aankomst per vliegtuig te Miinchen, waar hij door den Duitschen minister ran Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, verwelkomd werd dat het eerste contact tusschen de beide staatslieden l ijkbaar goed vërloopen is, zoodat men de volgende ontmoeting met vertrouwen en hoop tegemoet ziet. Verrassing te Parijs. Het vertrek van Chamberlain heeft te Parijs een ware verrassing teweeggebracht. Te Parijs zijn nog in het geheel geen of- ficiëele inlichtingen ontvangen omtrent de reden waaroiu de gedachtenwisseling zoo kort van duur was. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat de Britschen premier een welomlijnd plan is voorgelegd, dat verstrekkende eischen omvat, en dat deze daarom de onderhande lineen zoo snel heeft meenen te moeten on derbreken om naar Londen terug te kee- ren. Zoowel de Fransche als de Italiaansche pers hebben groote waardeering voor het initiatief Chamberlain. Ook andere minderheden eischen zelfbeschikkingsrecht. De voorzitter van de Ilongaarsche Liga voor herziening der vredesverdragen heeft een manifest gepubliceerd, waarin hij voor de Hongaarsche minderheid in Tsjechoslo- wakije zelfbeschikkingsrecht opeischt. Hij wil een „onmiddellijke volksstemming on der onpartijdig toezicht". Hij zegt in het manifest, „de onderdrukte Hongaren hebben niet den steun van een groot rijk, maar hun vrijheidsverlangens en hun rechten zijn niet minder gewettigd dan die van andere nationaliteiten." Het bestuur van de Liga heeft besloten in dezen zin een telegram te zenden tot Dala- dier, Chamberlain, Hitier, Mussolini en Skladkowski. De Hongaarsche pers betoogt, dat de his torische rechten van Hongarije op de min derheid in Tsjecho Slowakije veel meer ge grond zijn dan de Duitsche rechten op de Sudeten, omdat het Sudetenduitsche gebied een domeiD vrfn de Oosienrijksche kroon vormde, terwijl het door Hongaren bewoon de gebied altijd deel heeft uitgemaakt van het Hongaarsche koninkrijk. Volgens Lidove Noviny hebben de Roe- theensche autonomisten besloten, gezien den toestand, niet aan te dringen op een directe verwezenlijking van autonomie in Subkar- patisch Rusland. Zij hebben besloten te wachten totdat de regeering zelve een con creet plan zal aanbieden. Officieel wordt medegedeeld, dat twee re gimenten cavalerie en een bataljon uit Enge land naar Palestina zullen worden gezon den, terwijl uit Britsch Indië drie bataljons derwaarts vertrekken. AutomoMtUnie EYSTON LAAT HET ER MET BIJ ZITTEN! Maandag j.1. had de Engelsche coureur John Cobb op de zout- vlakten bij Bonneville bewezen, dat zijn Napier Railton bijna even snel was als de Thunderbolt van zijn landgenoot, Capt. Eyston. Gister heeft Cobb getoond, dat de wagen nog sneller is dan die van Capt. Eyston. Cobb volbracht het om het absolute snelheidsrecord op het land, hetwelk Eyston op 27 Aug. j.1. met een snelheid van 556.010 K. M. bad gevestigd, te verbeteren en te brengen op 563.592 K.M. Maandag reeds bracht Cobb het record van Eyston in gevaar door met een ge middelde snelheid van 551.2 K.M. te rijden en slechts door den te vochtigen toestand van de zoutvlakte was het hem toen niet gelukt, om het record te verbeteren. Gisteren waren de omstandigheden beter en de belofte, welke zijn rijden Maandag inhield, heeft hij op prachtige wijze ver vuld. De omstandigheden gunstig. Toen Cobb gistermorgen met zijn 2500 p.k. Napier Railton op de vlakte verscheen, was het uitstekend weer, terwijl ook de bodem de vereischte gesteldheid bezat, in den eersten rit had Cobb den lichten wini mee. Na zijn aanloop raasde hij over over den afgebakenden mijlafstand met een gemiddelde snelheid van 568.521 k.m. een snelheid, waarvan men zich moeilijk een voorstelling zal kunnen vormen en welke nog nooit eerder op het land is bereikt. Op den terugtocht was Cobb minder snel, hij behaalde toen „slechts" een gemiddelde snelheid van 558.660 k.m., zoodat de gemiddelde snelheid van beide ritten tezamen 563.592 k.m. bedroeg. Cobb reed de beide mijlen tezamen in gemiddeld 10.28 seconden Natuurlijk verbeterde de Engelsche cou reur en passant ook het wereldrecord over den kilometer, door dezen afstand thans af te leggen met een gemiddelde snelheid van 563.282 k.m. zoodat hij ook op den ki lometer reeds het absolute snelheidsrecord van Eyston overschreden had. De snelste man ter wereld op het land. Wat dus vrijwel onmogelijk leek, om het senlheidsrecord van de 6.000 n.k. Thunder bolt te verbeteren, heeft Cobb in zijn 2500 p.k. wagen, welke bijna de helft lichter Verwachting: Matige tot zwak ke Noordelijke tot Westelij ke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, heldere, koude nacht, zelfde temperatuur overdag. Verdere vooruitzichten: Krim pende wind, toenemende be wolking, zachter. weegt, bewaarheid. Cobb heeft een ongeloof lijke prestatie verricht, door welke hij ten volle waard is den trotschen eerenaam. van „den snelsten man ter wereld op het land" te dragen. Eyston, die bij deze zoo ten volle geslaag de poging aanwezig was, uitte zijn bewon dering voor het rijden van Cobb en zijn wagen en wenschte zijn landgenoot geluk met het behaalde succes. Indien de omstandigheden gunstig zijn, zal hij waarschijnlijk heden reeds een po ging doen om Cobb te onttroonen en het absolute snelheidsrecord met zijn Thunder bolt te heroveren. Het overweldigend aanbod van boeren, die in den Wieringer- meerpolder willen beginnen, be wijst dit. Heden hield in de diergaarde te Rotter dam de Nedcrlandsche Heide-Maatschappij haar vijftigste drukbezochte algemeene ver gadering. De voorzitter, mr. J. C. A. M. van de Mor tel, herinnerde er in zijn openingsrede aan, dat de opleving, welke het vorig jaar op het platteland viel waar te nemen, niet van be- teekenis heeft doorgewerkt. Dat desniettemin de koop- zoowel als pachtprijzen van landerijen vrij sterk stijgen, wijst er wel op, dat de behoefte aan cultuurgrond in ons land zeer groot is. Vele jonge boeren staan gereed zelf een bedrijf te be ginnen. Het overweldigende aanbod van boeren, die in den Wieringer- meerpolder willen beginnen, is daar look een symptoom van. Dit wettigt dan ook de verwachting, dat alles gedaan zal worden, wat mogelijk is, om de oppervlakte cultuurgrond in ons land uit te breiden. De nieuwe Ruilverkavelingswet is bereids aangenomen. Deze zal ongetwijfeld veel goeds tot stand kunnen brengen. Daarnaast blijven toch no<* groote oppervlakten grond, die voor cultuur geschikt zijn, te bewerken. In een tijd van groote werkloosheid, waar onder wij nog altijd gehukt gaan, is hier, aldus spr. voor zeer velen veel en nuttig werk te verrichten. Sudetenduitschers moeten zich tegen arrestaties verzetten. VLUCHTELINGEN NAAR DUITSCH LAND, MAAR OOK NAAR PRAAG. Hoewel de regeering te Praag nog steeds volhoudt, dat de incidenten te Eger en in andere nlaatsen van voorbijgaanden aard zijn geweest, blijkt uit andere mededeelingen en voornamelijk uit die van Duitsche zijde, dat de toestand veel ernstiger is, dan men doet voorkomen. Reeds eergisteren waren, zegt het Duit sche Persbureau D.N.B., de „marxisten" uit verren omtrek te Eger samengekomen en van wapens voorzien. Gistermorgen werden zij, zooals ooggetui gen vertellen, in de militaire kazerne van Eger door gendarmerie en politie beëedigd. Tegen half zeven in den avond verzamel de zich een groote menigte gewapende man nen in de nabijheid van hel station. Daarop vielen geweerschoten, terwijl drie tanks te gen het hoofdgebouw der Sudetenduitsche partij oprukten. Machinegeweren en tanks traden in werking de Marxisten en Tsje chen schoten op alles wat zich vertoonde. Een zwaar gewapende bende ondernam een overval op het districtskantoor der S.D.P waarbij een distrfctsleider werd neergescho ten. De schietpartijen duurden voort tot half elf en de gewapende benden drongen zelfs in de huizen door om menschen te ar resteeren. Het aantal slachtoffers van deze gewelddadigheden is nog niet te schatten. Een ooggetuige verklaart echter, dat van morgen om acht uur meer dan honderd dooden en een groot aantal evvaar gewon den geteld waren. Militairen arresteerden functionarissen der partij. EEN ARRESTATIEBEVEL TEGEN HENLEIN? Het Tsjechische blad „A-Zet" meldt, dat tegen Konrad Henlein en de geheele lei ding der Sudeten-Duitsche partij bevelen tot arrestatie zouden zijn uitgevaardigd. Van officieele zijde wordt dit bericht te gengesproken. In ieder geval heeft het bestuur der Su detenduitsche partij alle partijfunctionna- rissen en alle leden van den veiligheids dienst order gegeven zich onder alle om standigheden en met alle middelen aan ar restatie te onttrekken. Vluchtelingen In Duitschland zijn 3000 vluchtelingen in het Sudetenduitsche gebied aangekomen. Het Duitsche nieuwsbureau meldt: het aan tal Sudetenduitschers, dat op Duitsche ge bied redding heeft gezocht, bedraagt reeds meer dan vijfduizend. Ook gisteren zijn ge heele gezinnen aangekomen, die soms da genlang zonder voedsel in de kelders hun ner huizen hadden doorgebracht, omdat bui ten straatgevechten woedden. Te Praag kwamen tien extratreinen met Tsjechische en Duitsche vluchtelingen af komstig uit de Sudetenduitsche gebieden te Praag aangekomen. Op het Masarykstation zijn gisteren 400 Duitsche en Tsjechische democraten gearri veerd. De pachter van het stationsbuffet beeft soep beschikbaar gesteld en melk voor de kinderen. Bovendien is om negen uur een speciale trein uit Warnsdorf aangekomen, waar even eens de staat van beleg is afgekondigd. De trein bestond uit veertien wagens, waarin 800 personen zaten, bijna alle vluch telingen droegen insignes met de Tsjecho- slowaaksche nationale kleuren, insignes der Sokols en van de socialistische partij. Over het algemeen zijn het vrouwen, kinderen en grijsaards, die al wat zij bezitten, hebben meegenomen. Zij worden door maatschappe lijke instellingqn ondergebracht. RESERVISTEN OPGEROEPEN. De oproeping van reservisten in Tsjeeho Slowakije heeft Woensdag en Donderdag buitengewone afme tingen aangenomen, aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau. In de grens gebieden leggen Tsjechische mili tairen versterkingswerken aan. Au tobussen, personenauto's en motor fietsen zijn door het leger op groote schaal gerequireerd. Bijna overal in hei> Sudetenduitsche gebied zijn de scholen gesloten. Stakingen en betoogingen. Te Liberec (Reichenberg) is een staking uitgebroken. Alle fabrieken zijn gesloten, aan het einde van den middag had men echter geen enkel bericht ontvangen, dat de Duitsche mededeeling over de afkondiging van een algemeene staking bevestigde. De bevolking van het Sudetenduitsche grcnsplaatsje Philipsdorf heeft zich gister middag over de Duitsche grens begeven en heeft op Duitsch gebied een betooging ge houden. Met haakkruisvlaggen keerden zij terug, waarna zij de vlaggen aan hun hui zen heschcn. In het district Rumburg is het standrecht afgekondigd. In den namiddag is de staat van beleg afgekondigd in de districten Reichenberg, Rumburg en Sloknov. In Komotan en Warnsdorf was het stand recht reeds afgekondigd.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 1