Ook Frankrijk heeft or |iP m ij J KEflR Het Nederlandsche kapitaal brengt opnieuw eeu offer U Jonge Joden tot boeren opgeleid Knoeierijen met steunlijsfen Dronken wielrijder overreden f 1 Daladier Hieuwe transferovereenkomst met Duitschland De agrarische dag op de Jaarbeurs HET VERSTERKTE RIJNGEBIED o •munster, Sadortmund ijessen^"^. kasse? jsseldorf keulen o 'aken 4 kobljenzc -nr— - ty'lESBADE7 mal Frankfort r A-Nl-K—R£/j-K—J> n I i-j^saarbrucken/ darmstad mannheim <arsruhe r#nancy: stuttgart (freiburg De Siegfriedlinie van Duitschland Post vluchten op Indië Scholen fe Boskoop heropend DALADIER, DE MINISTERPRESIDENT, NEEMT THANS EEN OPPERMACHTIGE POSITIE IN. ZIJN INVLOED IN MILI TAIRE EN ECONOMISCHE KRINGEN IS ZEER GROOT. Sinds de tijden van Poincaré heeft nooit een minister-president in Frankrijk een zoo sterke positie in genomen als thans Daladier. Terwijl echter indertijd Poincaré een over wegend civiele taak te vervullen had, n.1. de oplossing van het mo netaire vraagstuk, ziet Daladier zich tegenover een militair-economisch probleem gesteld. Poincaré was opmrkelijk genoeg in de jaren 1926-1928 minister-president en tege lijk minister van financiën, Daladier is op het öogenblik minister-president en minister van nationale defensie en van oorlog. In den persoon van Daladier verwerkelijkt zich het door vele militairen gewenschte geval, dat de minister-president het belangrijkste van de drie ministeries van defensie be stuurt en daarmede de taak vervullen kan, die in artikel 5 van de kort geleden van kracht geworden wet over de organisatie van de natie in geval van oorlog omschre ven wordt, n.1. het tot stand brengen van een samenwerking der ministeries van oor log, marine en luchtvaart. Daladier als centrale figuur. In de hand van Daladier loopen thans al le draden samen. Hij is voor alle militaire vraagstukken de beslissende persoonlijk heid, vooral van die van den oppersten raad der nationale defensie. Deze omvat onder het voorzitterschap van den president der republiek alle ministers, maarschalk Pétain en de chefs van.de generale staven der drie wapens. Bij zijn zittingen worden de militaire vraagstukken meer van poli tiek standpunt uit bekeken, terwijl de zui ver militaire problemen naar de perma nente commissie voor de nationale verdedi ging worden overgeheveld. Van deze com missie maken deel uit de drie ministers van defensie, de drie chefs der generale staven en maarschalk Pétain, niet echter de overige ministers en ook niet de presi dent. van de republiek. Daladier heeft er dus zitting in in zijn eigenschap van mi nister van oorlog. Hef voorbereidende werk wordt verricht door het secretariaat-gene raal van den oppersten raad der nationale verdediging Dit is samengesteld uit onge veer 30 officieren der drie wapens onder voorzitterschap van een secretaris-gene raal, die meestal-onder de generaals van het landleger gekozen wordt en vervult de technische taak van een generalen staf. Dit secretariaat kan dank zij de zakelijke ken nis van zijn leden een grooten invloed uit oefenen, wat naar de meening van vele zich tegen de macht der militairen verzet tende Franschen tot een ongerechtvaar digde beïnvloeding der politiek door de mi litairen zou kunnen leiden. Hier is thans een tegenwicht ge schapen door de persoon van Da ladier, daar hij ais minister-pre sident, als minister van oorlog en als lid van den oppersten raad overal zijn stem beslissend in de waagsohaal kan werpen. Ook in ge val van oorlog zou Daladier deze be- heerschende positie behouden. De opperste raad der nationale defensie blijft bestaan. Hij zou onder politieke gezichtspunten aanwijzingen te ge ven hebben. De permanente com missie zou dan in een oorlogscom missie veranderd worden, waartoe buiten de leden van den vredestijd nog de president van de republiek en de minister-president zouden behooren. Hel voorzitterschap zou natuurlijk bij den president van de republiek als staatshoofd liggen, maar dat zou een meer representa tieve aangelegenheid zijn. Groofe machtsbevoegdheden zijn dus in een hand vereenigd, wanneer de minister president over voldoende zakelijke kennis beschikt, wat bij Daladier zeer zeker het geval is. Als minister van oorlog is Dala dier b.v. voorzitter van de militair-econo mische commissie, die zich met de verhoo ging en de reorganisatie van de productie in de wapenindustrie bezig te houden heeft. In deze eigenschap heeft Daladier zijn aan val op de 40--urige werkweek gewaagd, zoo- De man werd zwaar gewond lp den rijksweg Markclo-Goor heeft zich gistermiddag een ernstig onge luk voorgedaan, waarbij een wielrij der, die onder den invloed van ster ken drank verkeerde, ernstig werd gewond. De man reed zigzag over den weg, toen een personenauto naderde. De bestuurder zaf signaal, waarop de wielrijder een oogen- >lik zijn koers hield en rechts van den weg ging rijden. Plotseling evenwel zwenkte de man naar het middengedeelte van den weg. waarop de bestuurder van de auto geen kans meer zag een aanrijding te voorkomen. De wielrijder lien een zwam hersensehud ding op en werd in hoogst bedenkelijker toestand naar het Algemeen Ziekenhuis te Hengelo gebracht. als men weet met niet onaanzienlijk suc ces, ook in de bedrijven, die niet bepaald tot de wapenindustrie behooren, maar militair-economisch toch van groote betee- kenis zijn. Daladiers macht. Zoo ontwikkelt zich langzamerhand een autoritair regime Daladier. Daladier kan maatregelen nemen, waaraan een ander nauwelijks zou kunnen denken. Hij kan het, wiji hij als politiek leider door belang rijke partijen gesteund wordt en wijl hij als minister van oorlog het vertrouwen der mi litairen geniet. Naar buiten houdt men daar bij het parlementaire regime in stand, maar wel nooit is in een zoo kort tijds bestek de invloed van het parlement en de partijen zoo sterk teruggedrongen als in de laatste maanden onder Daladier. Deze vermindering van de macht der afgevaar digden beteekent een aanzienlijke machts uitbreiding voor de militaire en ook voor economische kringen. Ruimere bepalingen, ook voor de Nederlandsche werknemers in Duitschland. DE EXPORT PROFITEERT IN GERINGE MATE. iUOphet...departement.,y,an Buiien- landsche zaken is gistermiddag onder voorzitterschap van den heer A. J. Lievegoed, chef van den Re- geeringsdienst, een persconferen tie gehouden, waar dr. H. M. Hirsch- feld, hoofd der onderhandelingsde legatie, bijzonderheden heeft mede gedeeld over de Nederlandsch-Duit-' sche Transfer- en Clearingsovereen- komst, welke, zooals wij gisteren mededeelden, tot stand is gekomen. De overeenkomst terzake van de rente transfer bestaat uit twee afzonderlijke dee- len, t.w.: Een overeenkomst, welke betrekking heeft in het bijzonder op de langloopende particuliere vorderingen op Duitschland en het voormalige Oostenrijk, welke werd af gesloten voor het tijdvak van 1 Oct. 1938 tot 30 Juni 1941. Een overeenkomst, welke betrekking heeft op de Duitsche Rijksleeningen (Dawes en Young) en de publieke leeningen van het voormalige Oostenrijk, welke een interna tionaal karakter dragen, en loopt tot 31 Decmber 1939. De hoofdinhoud dezer regelingen is de volgende: Voor obligaties, hypotheken en langloopende leeningen van ande ren aard bedraagt de rentetransfer 3 in contanten (3/4 tot dusver re), terwijl daarnaast beschikbaar gesteld worden 1 34 zoogenaamde Hol land mark-a (vroeger 2 Dividenden op aandee'.en worden tot 3 ten volle in contanten over gedragen (334 vroeger) en voor ieder verder procent dividend wordt Vx extra (vroeger 2 in contan ten overgedragen tot een maximum van 334 m.a.w. bij een dividend van 5 wordt 334 in contanten overgemaakt. Bezitters van aandec- len ontvangen over hun dividend geen Hollandmark. Toen het op grond van verschil- lende omstandigheden niet mogelijk bleek de tot dusverre bestaapde ransferovereenkomst onveranderd te verlengen, stond men voor de vraag hoe te handelen met het vrijkomen de gedeelte van het importprovenu, dat niet noodig zou zijn voor trans- ferdoeleinden. Er werden bedragen beschikbaar gesteld, ten einde de exportpositie te verbeteren. Het bleek niogelijk te zijn boven de algemeene hetalinescontingenten cenige niet. onaanzienlijke verhoogin gen toe te kennen ten behoeve van den uitvoer o.a. van kaas, boter, druiven, boomkweekerijproducten en Indische tabak. Ook voor eenige an dere artikelen zal een bescheiden verhooging mogelijk zijn. DE WERKNEMERS IN DUITSCHLAND. Tenslotte is in Wiesbaden nog gesproken over de toeneming van het aantal Neder landsche werknemers in Duitschland. Het werknemen in Duitschland is voor den Ne- derlandschen arbeider alleen dan aantrek- 1 kelijk, wanneer hij zijn besparingen mede kan nemen naar Nederland. Er is eenigen tijd geleden gemeld, dat het overmaken van besparingen voor hen, die Duitschland na 5 September zijn binnengekomen, alleen mo gelijk zal zijn, als zij via de organen der arbeidsbemiddeling zijn aangesteld. Bij na dere bespreking is nu besloten voor dit jaar voor genoemde groep nog een zeker be drag beschikbaar te stellen. Hierdoor wordt mede bereikt, dat de druk, welke deze groep op het betalingsverkeer uitoefent, binnen zekere grenzen beperkt blijft. Wat de clearing betreft kan thans de noo- dige rust bereikt worden. Weliswaar im pliceert de nieuwe overeenkomst de moge lijkheid van een vergrooting van den clca- ringachterstand, doch de delegatie heeft gemeend, gezien de jaren ervaring op dit gebied, dit risico te kunnen nemen en het bereiken van rust als een grooter goed te kunnen beschouwen. Dr. Hirschfeld merk te nog op, dat door het feit, dat door het feit, dat de export naar Duitschland veelal contant, de import meestal op crediet wordt betaald, de beoordeeling van de clearingachterstand eenigszins wordt ver troebeld. De export het groote probleem. Onder groote belangstelling is gister op de jaarbeurs te Utrecht de agrarische dag gehouden. Tijdens den maaltijd in het Jaarbeursres- taurant werd o.a. het woord gevoerd door den Voorzitter van den Raad van Beheer, Dr. F. H. F. Fentener van Vlissingen. Spr. vroeg zich af of voor de agrarische beurs een goede toekomst was weggelegd. Er zijn fouten, aldus spr., doch deze fouten kunnen en moeten gewijzigd worden. Hiervoor heb ben wij de hulp noodig van uw organisaties. Wij beoogen geen winst, doch vragen ons slechts af, of de landbouwende bevolking met een agrarische beurs gebaat is. Wij wenschcn slechts goede resultaten en houden ons aanbevolen voor uw critiek. Op de agrarische beurs komt de industrie in nauwer contact met den landbouw. De tweede spreker, de heer H. G. Leignes Bakhoven, inspecteur van den Landbouw, noemde den export een groot probleem op de agrarische jaarbeurs. De toekomst zal moe ten uitmaken in hoeverre de huitenlandr-'s op de beurs zullen komen om kennis te ma ken met de producten bestemd voor den export. De regeeringsmaat regelen bespre kend ten opzichte van den landbouw en van de industrie, achtte spr. het noodzake-, lijk, dat men de kleine onderlinge moeilijk heden zooveel mogelijk wegcijferde, doch dat men zich zooveel mogelijk toelegde op een juiste samenwerking. BRANDSTICHTING TE DELFZIJL? TWEE PERSONEN AANGEHOUDEN. In den vorigen nacht is te Delfzijl brand uitgebroken in de brandsloffenloods van de gebroeders van der Baar. De loods is geheel uitgebrand. Als verdacht van dezen brand te hebben gesticht zijn door do politie van Delfzijl twee nersonen aangehouden. Palestijnsche veestapel door Hol landers verbeterd. Dezer dagen herdenkt de Veréeniging tot Vakopleiding van Paiestinapioniers haar twintigjarig bestaan. Dit feit heeft zij aan gegrepen om een propaganda-actie op touw te zetten, teneinde meer bekendheid te ge ven aan liet werk der vereeniging. In een in verband hiermede te Amsterdam gehouden persconferentie heeft de heer R. U. Cohen, die al die jaren het werk der ver eeniging heeft geleid, hier het een en ander over verteld. De vereeniging dankt haar ontstaan staan aan de bekende Balfourdecla- ratie van 1917 de v 'daring van de Engelsche regeering waarbij zij den Joden toestond, in Palestina een eigen nationaal tehuis te vestigen en de verklaring die eigenlijk de grond slag werd voor het latere Palestina- mandaat. De stichters der vereeniging, realiseerden onmiddellijk dat voor een normaal volks bestaan een boerenstand onontbeerlijk is. Opleiding van jonge Joden tot boeren was dus een eerste vereischte. In 1918 werd de eerste „chaloets" (He- breeuwsch voor pionier) in opleiding geno men. Dit was het begin van de opleiding van Palestina-pioniers in Europa, die wel dra in vele andere landen werd gevolgd. Methode en vakken. De vereeniging heeft van den aanvane af de methode toegepast van individueele plaat singen, dat wil zeggen: van plaatsing van één, een enkele maal twee, leerling(en) bij een boer, niet van opleiding in groepsver band. De vereeniging meent, dat aan deze individueele opleiding eroote voordeelen zijn verbonden. De jongen of het meisje, die op een boerderij worden geplaatst te mid den van Hollandsche knechts of van de zoons en dochters van het boerengezin, heb ben alle kansen om zich niet slechts tot boe renarbeider, maar tot boer, tot iemand die leiding kan sreven in een boerenbedrijf te ontwikkelen. Het dagelijksch meeleven met het wel en wee van het bedrijf, met de lotgevallen van de dieren en den stand van het gewas brengen deze meestal nerveuze groote-stad-jongens en -meisjes die rust, die wellicht alleen de nauwe aanraking met de aarde kan geven. Behalve de boerenopleiding heeft de ver eeniging echter in latere jaren ook de op leiding in andere vakken ter hand genomen die voor Palestina noodig bleken. Voor de jongens is er de ambachtsopleiding, zooals voor smid, bankwerker, timmerman, met selaar, electriciën. Voor meisjes opleiding in huishouding en wasscherij, tot verpleegster, kookster (spe ciaal voor massa-keukens), kinderverzorg ster enz. Voor beiden nog: in tuinbouw, kaasbe reiding, kippenfokkerij. Resultaten. De vereeniging heeft met haar werk reeds groot succes geboekt. Verschillende van haar pupillen zijn in Palestina in leidende functies geplaatst, b.v. bij de groote coöpe ratieve zuivelfabrieken en de groote land bouwkolonies, evenals in de regeeringsproef- stations voor bebossching, ontginning, enz. De verbetering vap de Palestijnsche veesta pel is voor een groot deel verricht door in Holland opgeleide pioniers. itf; ■-WEZEL >4 Al KRAFELS gl^AZH 1 U. Z%,^1 LUIK, MALMEDY A U- lP <S>} A0TRIE R ,\yw jSo KAISERSL AUTERN GIESSEN P"\sfil >nX -LONGUYü -METZ»- h-SARREGÖEMINES F— R A v.i i - p -BITCHE- -STRAATSBURC TEMAKEN VERSTERKINGEN AUTOWEGEN IDEM IN AANLEG A VLIEGVELDEN O VERDEDIGING DER BRUGGEN- ^MULHOUSE" HOOFDEN '~m BADEN KEHLi 0 H0OFFENB.G ■i «r fi 1 ï=\f jilLORRACH'^r 50 KM ^r=jr BAZEI^ZWITSEff/5 Beton en staal. „Ik heb het bevel gegeven tot de onmid dellijke uitbreiding van onze vestingwer ken in het Westen en ik kan U rle verzeke ring geven, dat daar sedert den 28cn Mei do meest gigantische vestingwerken van alle tijden opgebouwd worden, aldus sprak Hit Ier aan het slot van zijn rede te Neu renberg. Aan de vestingwerken in liet Westen, waarmede men sedert twee jaar bezig is, werken thans 278.000 arbeiders, verder 81.000 gespecialiseerde arbeiders en 100.000 man van den arbeidsdienst, talrijke batal jons pioniers en infanteriedevisies. Afgezien van het materiaal, dat door an dere transportmiddelen aangevoerd wordt, brengen alleen de Duitsche spoorwegen bij na dagelijks 8000 wagonladingen aan en het totale grintverbruik bedraagt dagelijks 100.000 ton. De vestingwerken aan de Westelijke grens zullen vóór het invallen van den winter geheel voltooid zijri en dan meer dan 17000 pantser- en betonwerken omvatten. Ons kaartje geeft, ongeveer weer waar de Duitschers liuu Westgrens yersterken. Wielewaal (heenreis) Reiger (terugreis) Valk (heenreis) Ibis (terugreis) Oehoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) 7ertrek van Singap. 15 Sep Athene 15 Sept Basra 15 Sept. Rang. 15 Sept. A)dam 15 Sept. Band. 15 Sept. Aankomat t« Band. 15 Sept. A'dam 15 Sept. Jodhp. 15 Sept Jodhp. 15 Sept, Athene 15 Sept Medan 15 Sept Kinderen uit Waddinxveen en AJphen aan den Rijn niet toe gelaten. De burgemeester van Boskoop heeft op advies van den inspecteur van de Volksge zondheid besloten met ingang van heden de bewaarscholen en de scholen voor ge woon lager onderwijs in deze gemeente, die in verband met de voorgekomen gevallen van kinderverlamming 'aanvankelijk tot 19 September a.s. waren gesloten, wederom te openen. De leerlingen uit Alphen aan den Rijn en Waddinxveen zullen pas tot ge noemde scholen worden toegelaten, wan neer ook in die gemeenten de scholen weer geopend zullen zijn. Kinderverlamming te Rotter dam. Gister zijn bij den directeur van den G.G. en G.D. twee gevallen van kinderverlam ming aangegeven. Deze betreffen een kind van één jaar en een kind van drie jaar. Fraude te Krimpen a.d. Lek. Gemeente-Ambtenaren staan te recht. De rechtbank te Rotterdam behandelt thans de zaken, die het gevolg zijn van de fraude, gepleegd door verschillende gemeente-amb tenaren van Krimpen aan den Lek ten na- deele van de gemeentekas. De onregelmatigheden loopen over verscheidene jaren en bestaan hoofd zakelijk in knoeierijen met steunlijs fen. Hierop stonden namen van ar beiders, die sinds lang niet meer werkloos waren. Voorts werd geknoeid met de vleeschkeu- ringsgelden en de rentezegelkas. In verband hiermede werden gearresteerd de gemeentesecretaris A. v.d. M. en eenige gemeente-ambtenaren, van wie spoedig één weer werd vrijgelaten. Hij zorgde voor tekorten. De eerste zaak. die gistermorgen behan deld werd, was die van den 32-jarigen tij- delijken ambtenaar ter secretarie W. J. A. Hem waren valschheid in geschrifte en verduistering ten laste gelegd. Hij bekende herhaaldelijk val- sche handteekeningen op de uitkee- ringslijsten der steunregeling te heb ben geplaatst, waardoor de gemeen te voor f 560.benadeeld werd. Voorts hadden .zijn manipulaties tengevolge gehad, dat er een tekort van f 160.ontstond bij de laarzen vergoeding voor werkloozen in de werkverschaffing en van f 400. in de kas van de rentezegels. Wat betreft de steunlijsten zeide verdachte gehandeld te hebben in opdracht van den secretarie-ambtenaar. Burgemeester getuigt. Bij de behandeling van de zaak kwam ter sprake, dat Gedeputeerde Staten al eens geklaagd hadden over de slordige ad ministratie te Krimpen aan den Lek. De burgemeester, als getuige gehoord, weet dit aan tekort aan personeel op de secretarie. De officier van Justitie, eischte tegen A. een gevangenisstraf van 3 maanden, met aftrek der preventie ve hechtenis en met ontzegging van het recht om een gemeenteambt te bekleeden voor den tijd van vijf jaar en drie maanden. De verdediger wees op verzachtende om standigheden, die voor zijn cliënt konden gelden en vroeg clementie. Des middags werd de behandeling der zaak voortgezet. Hij hielp zijn schoonzoon. Nu stond terecht de 68-jarige kruidenier en gemeente-ambtenaar W. M. S., wonende te Krimpen a. d. Lek, aan wien verduisterin gen zijn ten laste gelegd, gepleegd als amb tenaar. Verdachte was belast met de uitkee- ring van steungelden aan de ongeorgani seerde werkloozen en in die kwaliteit zou hij in 1933 diverse bedragen aan geld, die aan hem waren toevertrouwd, hebben ver duisterd en ter beschikking hebben gesteld van zijn schoonzoon, die daarop geen rech ten kon doen gelden. 29 Juli 1933 en op 5 Aug. 1933 zou hij ook nog telkens bedragen van f 8.40 ten eigen bate aangewend hebben uit de gemeentekas. Als voornaamste getuige werd gehoord de burgemeester van Krimpen, die verklaarde, dat S. eigenlijk niet, voor zijn taak als amb tenaar geschikt was. De Officier van Justitie requireerde voor S. wegens verduistering een voorw. gev- voor den tijd van twee maanden, met een proeftijd van twee jaar. De verdediger pleitte vrijspraak'. Tenslotte werd behandeld de zaak tegen den 32-jarigen secretarie-ambtenaar J. Th. R., wonende te Rotterdam, die zich o.m. in zijn functie van ambtenaar ter secretarie in Krimpen aan de Lek en als beheerder van de vleeschkeuringskas diverse geldsbedra gen had toegeëigend. Do officier eischte vier maanden gevan genisstraf en ontzegging der bevoegdheid een gemeenteambt te mogen bekleeden voor den tijd van vijf jaar en vier maanden. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 29 Sept a.s.

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 2