VAN WILLIGEN Aspirin lezen De Koninklijke Delfische Aardewerkfabriek „3® 3anxkijnc 3Ut>" Vrijdag 16 September 1935 Tweede Blad Madótii&iiw-è Infanteristen in onze stad Binnenkomst Hr* Ms. „1 romp" en „Sumatra" Kannewasser brengt het Atep-systeem Musis Sacrum opent het dansseizoen Schotel diam. 36 c m f 50.00 Wandbord diam. 25 c.m. Wandbord diam. 18 c.m. f 6.75 KONINGSTRAAT 14 Oorlogsdreiging Een vereeniging van radiohandelaren Speldjesdag Burgerlijke Stand van Den Helder (/stktnuik&ti'qriep, één stap! Daarom op gepast en ook bij de ge ringste verkoudheid on middellijk Asplrin nemenl Texelsch nieuws Den Hoorn viert Oranjefeest Wat waarlijk groot is Conjunctie van Mercurius en Mars 20 weken thuis met rheumatiek KeAJk en Zetvduuj, HELDERSCHE COURANT Vrede tot welken STENOGRAFIE MERCURIUS, Loodsgracht 72 Aqmda V Gisterenmorgen is hier aangekomen het tweede bataljon van het 21ste regiment In fanterie, voor het houden van oefeningen. Tot Maandag zullen de infanteristen in de om* geving van Den Helder, tot Callantsoog, hun oefeningen houden, waarna ze weer naar hun standplaats, Amersfoort, zullen terugkeeren. Zooals wij dezer dagen meldden, zouden Hr. Ms. „Tromp" en „Sumatra" heden in onze haven komen. De „Tromp" werd om 11 u. ver wacht, terwijl de „Sumatra" hedenmiddag tus- schen 5 en 6 uur zal binnenkomen. Sedert eenigen tijd vraagt Den Helder zich af, wat toch bedoeld wordt met dat geheimzin nige „Atep", waarover men herhaaldelijk ,i:i onze advertentiekolommen heeft gelezen. Welnu, wij zijn thans in staat de oplossing van de puzzle te brengen: Atep zijn-de vier be ginletters van een zin, die luidt: Alles. Tegen Eenheidsprijzen" en welke wijze van verkoopen in Den Helder alleen verzorgd wordt door de firma Kannewasser in de Keizerstraat. Op zichzelf is het brengen van artikelen tegen eenheidsprijzen niet iets nieuws, doch wel de wijze waarop dit thans in de Keizer-" straat geschiedt. Morgenavond 8 uur vangt de verkoop in het pand in de Keizerstraat aan. Men heeft een speciaal deel van het bedrijf ingericht voor Atep en dat deel maakt met zijn keurige wijze van uitstalling en de frissche blauw- en witte kleuren een alleszins aantrekkelijken indruk. Men ziet, zoo bij het binnenkomen der zaak, een speciale driezijdige toonbank, waarachter zich de verkoopsters bevinden. Een zeer groot aantal artikelen wordt verkocht, die men kan samenvatten onder de branches parfumerieën, toiletartikelen, byouterieën en nouveauté's. Eveneens heeft de firma gezorgd voor een Atep-étalage. Wat de eenheidsprijzen betreft: er wordt in deze afdeeling uitsluitend verkocht voor prij zen van 10 cent, 25 cent en 50 cent. Zij tenslotte nog vermeld, dat de firma Kan newasser gemeend heeft als openings-reclame de koopers en koopsters te verrassen met een aardige surprise. Dit zal zijn een smaakvolle aschbak. Zonder dat we het eigenlijk bemerkt hebben, zijn we weer in het seizoen gekomen, waarin jong (en tevens iets ouderDen Helder zich zal wijden aan de kunst van Terpsichore. Zoo vernemen wij, dat a.s. Zondag Musis Sacrum weer haar deuren opent, teneinde jong en oud in de gelegenheid te stellen zich rhyth- misch te vermaken op de klanken, die de band „The Allround Musicians" ten beste zullen geven. Het repertoire der band werd geheel vernieuwd. Als intermezzi worden genoemd: wat danst men dezen winter in de wereld steden, community dancing en een prijzen- competitie, getiteld „Mr. Vlijmscherp onder vraagt". DE MARINIERS-KAZERNE TE ROTTERDAM. Blijkens een mededeeling in het jaarverslag van den Rijksgebouwendienst is voor den bouw van de Marinierskazerne te Rotterdam uit het Werkfonds 1934 een bedrag van 625.000 beschikbaar gesteld. vervaardigt in beperkte aanmaak wandborden ter herinnering aan het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin ontworpen door den bekenden kun stenaar LEON SENF Van deze schotel worden genummerde exemplaren verkrijgbaar gesteld, prijs Ontwerp VISSER, f 15.50 Vroegtijdig bestellen voorkomt teleurstelling Bestellingen worden gaarne opgenomen door Zal het vrée of oorlog wezen? Wat staat er dan toch te lezen? En men dromt tezaam op straat, Waar het „nieuws" te lezen staat! Mannen staan gegroept tezaam, Bij het Nieuwsblad voor het raam. Wat er op 't bureau ook staat: Z ij weten dat 't verder gaat! Twintig jaren zijn verstreken, Toen de oorlog ging verbleeken. En de wereld leefde op! Vader Mars kreeg op zijn kop! Nu brengt hij opnieuw gevaren: D'onrust lijkt niet te bedaren. De eene windt den ander op: Tot er komt de groote strop! Stop dan toch die oorlogswoede, In het domme politieke spel: Oorlog geeft niets dan ellende, Erger dan de diepste hel! Laat de vrede het steeds winnen: Volk en staatsliên zich bezinnen. Chamberlain's pogen win' de kroon: 's Werelds dank zij hem tot loon! S. N. B. Dezer dagen kwamen de plaatselijke ra.Iio- handelaren in vergadering bijeen, ter bespre king van de mogelijkheid, te komen tot op richting van een vereeniging van radiohan delaren. Reeds eerder was een commissie van voor bereiding ingesteld, die thans een aantal voor stellen in bespreking bracht. Na vlotte en aangename besprekingen v, erd met algemeene stemmen besloten tot de op richting van een vereeniging. De organisatie stelt zich ten doel, de be hartiging van de belangen van den radioiian- del in ruimsten zin, bevordering van de be langstelling voor radio bij het publiek en ver sterking van de onderlinge goede verstand houding en samenwerking tusschen de radio handelaren, o.a. door gemeenschappelijke be studeering van interessante radio-technische aangelegeheden. De oprichting van deze vereeniging is een tweede schrede op het pad naar betere toe standen in den radiohanriel, op welk pa i de eerste schrede werd gezet door het van kracht worden van de voor het geheele land geldende radiohandelaren-overeenkomst. De Heldersche vereeniging is een der eer sten, zoo niet de eerste, op dit gebied in het land en het is vrijwel zeker, dat het hier ge geven voorbeeld elders navolging zal vinden. De commissie van voorbereiding werd tot bestuur benoemd, hetwelk bestaat uit de hee- ren L. Scheltis, R. F. van Heusden en P. A. de Zeeuw. Ter vergadering waren vrijwel alle plaat selijke handelaren aanwezig, terwijl alle aan wezigen als lid toetraden. Men schrijft ons: Morgen (Zaterdag) wordt ten behoeve van de Vereeniging tot verspreiding van de Heilige Schrift, een speldjesdag gehouden. Elk jaar worden door deze Vereeniging óók in onze stad duizenden scheurkalenders uitge reikt en altijd met graagte ontvangen- Een groot werk wordt door deze vereeniging gedaan, zoowel onder volwassenen als onder kinderen, welke laatsten vooral haar p Laten en mooie kaarten gaarne bezitten. PRIJSUITREIKING SCHIETWEEK. Morgenavond 8 uur in Musis Sacrum. Onder verwijzing naar de desbetreffende ad vertentie vestigen wij de aandacht op de prijs uitreiking van de schietweek. Deze uitreiking vindt plaats morgenavond te 8 uur in Musis Sacrum. Men zie de advertentie in ons num mer van gisteren. LAATSTE FEEST VERG ADERING K.L.M.-COMITÊ. Het K.L.M.-Comité, heeft besloten de eind-* vergadering feestelijk te doen gedenken in de groote zaal van het Casino, op Vrijdag 23 September a.s. des avonds ten 8 u. 15 voor alle Dames en Heeren, zoowel oud als jong. bewoners van Loodsgracht en Kanaalweg tusschen de bruggen. 15 September. BEVALLEN: M. A. M. Dat—van Es. d.; J. van TolSnoerwang, d. HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPI 20 tabletten in een buisje 75 cent. Als laatste van de Oranjefeesten heeft Den Hoorn deze week twee dagen feest gevierd. Reeds lang was jong en oud werkzaam ge weest om het dorp een feestelijk aanzien te geven. Niet minder dan 14 eerepoorten, de een al fraaier dan de andere, waren opgesteld, en daar van bijna alle woningen de vlag wap perde, zag het dorp er zeer feestelijk uit. Toen dan ook de eerste toonen van het Fanfare vanaf den toren van het vriendelijke kerkje schalden, was de feeststemming er direct in. Uit alle woningen kwamen feestvierenden naar buiten, en de rondgang door het dorp, verge zeld van D.E.K., was één feestelijke optocht. De schooljeugd was getooid met vlaggen en alles was één jool en vroolijkheid. Hierna werden met hindernisrijden de volks spelen ingezet. De prijswinnaars hierbij waren de heeren J. Beumkes, P. Lap en J. Kuip, ver volgens werd voor jongens tot 17 jaar (die niet meer school gaan) hinderniswedstrijd ge houden. hierbij waren de prijswinnaars: K. Smit, P. Kok en W. van Wijngaarden. Hiermede waren vóór den middag de spelen geëindigd. Des middags werd ringrijden in karretjes gehouden, prijswinnaars waren de heer en mevr. van LeeuwenBremer, mej. E. Dros en de heer R. Bremer, mej. W. Bruin en de heer P. Kikkert. Hierna volgde Hindernisloopen voor heeren boven 18 jaar. De prijzen werden behaald door de heeren G. Kikkert, P. Kikkert Jz. en C. Dogger. Volgde onder groote vroolijkheid, tonnen rollen voor heeren boven 40 jaar; de heeren Cupido, C. Koopman en K. Lap Kz. bleken deze kunst het best te verstaan. Bij den Hindernisloop voor rtieisjes, werdén de prijzen gewonnen door de jongedames M. Smit, J. Huisman en A. Commandeur. Tot slot volgt den Strijd om den Man en Strijd om de Vrouw, waarbij als gewoon har- teolijk gelachen werd. Met een gezellig bal tot twee uur werd de eerste feestdag besloten. De tweede dag werd weer opgewekt aan gevangen: om 10 uur een optocht met mu ziek door het dorp, waarna ringsteken te paard. Was het weder des morgens reeds drei gend, na den middag werd het hoe langer hoe donkerder, en tenslotte viel de regen bij stroomen néder. Hierdoor kon slechts een ge deelte der kinderspelen worden gehouden, en ook „De strijd om den Man of Vrouw, die ook voor dezen dag op het programma stonden, konden niet doorgaan. Reeds vroeger dan ge woonlijk begaven de feestvierenden zich dan ook naar „Loodsmans-welvaren". waar tot 12 uur een druk en vroolijk bal werd gehouden. Hoewel het weder niet heeft medegewerkt, heeft Den Hoorn toch gezellig feest gehouden. De eendracht, die op dit dorp zoo groot is en de medewerking van alle ingezetenen, maken het feest daar tot een der meest geslaagde van Texel. Een bijzonder woord van waardee ring komt wel toe aan het Fanfarecorps D.E.K.. dat beide dagen onvermoeid zorgde voor muziek. DE SPERWER-REIS. In ons bericht over de Sperwer-reis in het nummer van Donderdag is een abuis gesloo- pen. Het gezelschap arriveerde niet des mid dags om twee uur op Texel, doch des nachts. De daad van Chamberlain. Waarlijk groot is hij, die de minste kan zijn. W\j meenen, dat dit een woord van Thomas d Kcmpis is uit zijn wereldbekende werkje: ,J)c navolging van Christus". Wi; moesten aan dit woord denken toen gisteren de Britsche pre mier van het Londensche vliegveld opsteeg voor zijn wereldmissie. Waarlijk groot is hij, die de minste kan zijn. Dat geldt in den engen kring van het gezins leven. Waar een geest van dienen gevonden wordt, daar is de (jrondslag voor een gezonde samenleving. Het mag inderdaad soms lijken of men het door macht en heerschen verder brengt dan door dienen. Het is slechts schijn. Het eerste gaat altijd ten koste van de kost baarste eigenschappen van den mensch. Wie den kring van vrientfen om zich heen grooter wenscht, wie genegenheid eti sympathie wil kweeken, bereikt dat niet door ontplooiing van machtswellust, maar wel door zich te geven aan den ander, door een geest van die nende liefde. Van nature is de mensch geneigd tot heerschen en dat is de oorzaak ran de wei- nige liefde in het gezins- en maatschappelijk leven. De mensch zoekt altijd eigen voordeel, eigen eer, eigen roem en dat is alleen te berei ken met voorbijzien van de belangen van anderen. De daad van Chamberlain is daarom zoo groot, omdat niemand ooit gedacht had, dat het machtige Albion de minste zou kunnen worden tegenover een brallend dictator. Chamberlain heeft, Gode zij dank, den vrede van Europa hooger geschat, dan eigen prestige. Hij heeft daardoor aan de wereld, aan ons per soonlijk een les gegeven. Moge ook Hitier haar verstaan hebben, op dat Chamberlain straks niet met leege handen uit Berchtesgaden terugkomt. Ofmet leege handen kan hij nooit terug komen, want dit grootsch gebaar van Engeland zal altijd in de historie blijven opgeteekend op de weinige lichte bladzijden van 1938. Hitier heeft de keuze en hij draagt daarbij een ontzaglijke verantwoordingvrede of oor log. Als hij de eventueele voorstellen van En geland afwijst is er slechts de andere weg en die beteekentde ondergang van Europa dus ook van Duitschland. Ons dunkt, de keuze is niet moeilijk, nu En geland het goede voorbeeld gegeven heeft. Hedennamiddag omstreeks 4 uur heeft een c o n j u n ctie van Mercurius en Mars plaats. De afstand tusschen beide planeten bedraagt op dat tydstip slechts een derde gedeelte van de schijn bare maan-middellijn. Helaas zyn de planeten op dat uur onzichtbaar. Zater dag zal men echter aan den oosteiyken hemel in de ochtendschemering beide planeten nog in eikaars onmiddellijke nabijheid kunnen waarnemen. Echter alleen, wanneer de hemel volkomen wolkenloos is, het weer niet nevelach tig is en men over zeer scherpe oogen beschikt. Is dit laatste niet het geval, dan bediene men zich van een kleinen tooneelkijker. Het best ziet men de sterren omstreeks 50 minuten voor zonsopkomst. Het planetenpaar staat dan ongeveer 7 graad hoog en 7 graad links van het Oostpunt. Beide sterren staan, ongeveer op dezelfde hoogte, op een afstand van '/2 graad van elkaar verwijderd. Rechts staat Mercurius, die negenmaal zoo helder is ais Mars. Zaterdagochtend is het beeld anders. De afstand tusschen beide sterren is dan slechts weinig grooter dan Vrijdag ochtend, maar de schitterende Mercu rius staat dan onder den rooden Mars. Voor de astrologen was een conjunc tie steeds de aankondiging van een wereldgebeuren. Wat zal deze conjunc tie brengen? Vrouw dacht, dat haar man nooit meer zou kunnen werken. Toen haar man 20 weken thuis was geweest met rheümatische pijn in zijn rug, begon deze vrouw te vreezen, dat hij nooit meer zou kun nen werken. Ten einde raad probeerde hij Kruschen en de verandering was „als een wónder." Lees haar brief: „Mijn man heeft rheumatiek en leed vreeselijke pijnen in zijn rug. Eenigen tijd geleden was hij 20 weken thuis. Ik dacht werkelijk, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We probeerden alles, wat we maar bedenken konden en niets hielp. Toen nam hij Kruschen en sindsdien weten we, dat Kruschen zijn gewicht in goud waard is. De verandering die het teweeg bracht is als een wonder." Mevr. B. Twee bestanddeelen in Kruschen zijn de meest werkzame oplossingsmiddelen van urinezuur, die de wetenschap kent. Het urine zuur en andere schadelijke afvalstoffen wor den door Kruschen Salts langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam verwijderd, waardoor de pijnen spoedig zullen afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar bjj alle apothekers en erkende drogisten. (Adv.) MISHANDELING EN BELEEDIGING. Een bewoonster van de Hoogstraat deed bij het Hoofdbureau van Politie aangifte, dat zij door een bewoonster van de Molenstraat niet alleen was beleedigd, toch tevens mishandeld. Dat gaat te ver! HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van Londen en vertrokken n. Haarlir.gen het Eng. s.s. „Leeuwarden". BIDSTOND VOOR DEN VREDE. Men schrijft uit Amsterdam In verband met den internationalen toestand wordt hedenavond in de Oude Kerk aan het Spui een dienst van verootmoediging en gebed gehouden, waarin prof. dr. P. Stegenga zal voorgaan. Gratis Zij, die thans een kwartaal-abonne ment nemen op de ontvangen de num mers tot 1 October Gratis Stadsabonnement f 1.85 per kw. Omgeving f 1.90 per kw. Postabonnementen (ook zeepost n. Ned.-Indië) f 2.50 per kw. P"js Zelden kende de historie een tijd, waar in de gebeurtenissen elkander in zulk een ongelooflijk snel tempo opvolgden, zelden ook heeft de wereld een periode van span ning meegemaakt waarin zooveel van de gemoedsgesteldheid en het inzicht van staatslieden gevergd werd als thans. Gisteren vloog Neville Chamberlain, Enge- lands 69-jarige Premier, naar den-Obersaltz- berg en thans berichten en telegrammen weer, dat hij vandaag reeds huiswaarts tijgt, ten einde ruggespraak met zijn regeering te hebben. En de heele wereld vraagt: wat is daar in Hitler's luxieuse berg-„chalet" besproken? Wat heeft Chamberlain aangeboden tot be houd van den vrede en wat eischt de Führer aller Duitschers? Niemand weet het. Het denkbeeld wordt gelanceerd, dat Adolf Hitier vóór alles heeft gestaan op scheiding tusschen Sudeten-Duit- schers en Tschechen en hoewel de eisch pijnlijk is, kan zij niemand verwonderen. Men kent het standpunt van Berlijn in deze. Merkwaardig is inmiddels de wijze, waarop het buitenland en dan speciaal de landen die óf direct óf zijdelings in het conflict betrokken worden of kunnen worden, reageert sedert 36 uur. In Frankrijk gaan namelijk stemmen op (en niet de minst invloedrijke!), dat er heel wat zal moeten gebeuren, voor en aleer de republiek zijn heerscharen zal geven ter redding van de republiek van Masaryk en dat Praag zich ernstig moet realiseeren, dat het alles, maar dan ook werkelijk alles, zal moeten doen ter verkrijging van een minnelijke schik king voor Frankrijk aan zijn zijde mee ten strijde trekt. In Praag zijn deze stemmen reeds gehoord en met eenige teleurstelling ontvangen. Geen wonder, men rekende op Frankrijk's hulp zonder eenige restrictie. Waarschijnlijk zal dit niet het geval zijn. Overigens vraagt de wereld zich af, wat de pr(js zal zjjn, die Hitier en Cham berlain bedingen tot behoud van den vrede. Ook ten aanzien hiervan zijn tal van kringen niet gerust. Men vreest nameljjk (met name in Praag), dat het aanbod belangrijk verder zal gaan dan de „8 eischen van Karlsbad" en dat Engeland, in overleg met Frankrijk, zich meer zal beijveren ter verkrijging van het behoud van den vrede dan tot de instandhouding van de Tschechische republiek. Hieromtrent valt uiteraard met zekerheid nog niets te zeggen. Het zijn vermoedens, maar het snelle vertrek van Albion's Premier naar Londen zou er op kunnen wijzen, dat de eischen van den Führer dermate hoog zijn, dat Chamberlain eerst zijn regeering moet raadplegen. Wij zijn er van overtuigd, dat zware offers gebracht moeten worden, teneinde de rust in Europa te doen wederkeeren. En ook, dat Tschechoslowakije verder zal moeten gaan met zijn concessies dan de beruchte „8 eischen". Dat is, nu de toestand zich gedurende de laatste weken zoo toegespitst heeft, niet meer afwendbaar. Maar wij vertrouwen er tevens op, dat tot behoud van dien vrede Tschecho slowakije niet onder den voet geloopen zal worden. Dat men dit land niet gebruiken zal als bliksemafleider der Europeesche spannin gen. Dan zou de inzet der groote mogendheden wederom zijn: een klein land en waar ook ons eigen land tot de niet-groote mogendheden behoort, is waakzaamheid geboden. Gezien echter den zedelijken moed van Chamberlain, wiens ervaring en leeftijd een waarborg zijn voor een bezonken oordeel, is er nog geen reden de meest ongunstige moge lijkheid als vaststaand aan te nemen. Maar men juiche niet, ondanks het prachtig initiatief, voordat het tijd tot juichen is. Tenslotte mogen wij nog de aandacht vestigen op datgene, wat de correspondent van het „Handelsblad" vannacht uit Praag naar zijn blad seinde. Dat was de mededeeling, dat hjj uit zeer goede bron meent te weten, dat, ware Chamberlain niet naar Berchtesgaden getogen, Hitier reeds Donderdagavond bevel tot opmar- cheeren gegeven zou hebben. Er mag, volgens dezen berichtgever, niet aan worden getwijfeld, dat dit zelfde bevel vandaag of Zaterdag zal volgen, waarbjj Hitier dan zal weten hoe Frankrijk en Engeland over deze invasie denken. (Nederlandsch en moderne talen) BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Happy Landing" en „De Geheime Schuil plaats". Rialto, Spoorstraat half 8: Garbo in „Marie Walewska". Witte-Biosccop, Koningstraat, half 8: „Toen het Liefde werd" en „Het Dal zonder Wetten". Heden: Casino, 2 uur n.m.: Modeshow Gré Quast. 17 tot en met 25 September: Natuurhistorisch Museum: Tentoonstelling „Rasbora". Dagelijks van 810 uur. Woensdag van 24 en van 810. Zaterdag van 25 en van 710. Zondag van 1012, van 25 en van 8I,

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 5