M i I Wij lazen voor RADIO E B D G A R R I C E URROUGHS Uit de Pers van heden ETHEL M. DELl Dansleerares reed sport redacteur aan Protest tegen pensioenkorting K.N.I.LM.-lijn op Hongkong? !B PROGRAMMA DOOR No. 83. Als het op spoed aankwam, vertrouwde Ko- rak op geen spieren, dan zijn eigene. Nadat Tantor hem weer naar de overkant van de rivier had gebracht, verliet de aapman zijn grote vriend en slingerde zich door de bo men in snelle vaart naar de plaats waar, volgens de mening van de Zweed, het meisje zou kunnen zijn. De duisternis viel toen hij bij de oude, bekende palisade kwam. Hij maakte het touw rond zyn middel los en gooide een lus over een van de scherpe pun ten. Even later keken zijn ogen over de af schutting, die om het hele dorp heen liep. Niemand was er te zien en Korak sprong licht op de grond in de afgesloten ruimte. Toen begon hy zacht zijn speurtocht door het dorp. Zelfs de getrainde oren van de Arabieren hoorden hem niet, zo geruisloos ging hij te werk. Plotseling hield hij stil en kon zijn oren nauwelijks geloven, want zo helder als de nacht kwamen de regels van een oud Engels liedje tot hem. Voor dat Morison Baynes gebonden was en in een smerige hut was neergeworpen, liet de voor zichtige Sheik hem een brief schrijven aan de Engelse consul in Algiers, waarin hy hem een grote som vroeg voor zijn vrijheid. En nu hij even een ogenblik alleen werd gelaten, dacht hij aan al de ellende van zijn situatie, en niet het minste aan de walgelijke, piepen de ratten om hem heen. Op zekere dag hoor de hij stemmen, die nijdig tegen elkaar schreeuwden in de tent naast de zijne. Een van de stemmen was die van een vrouw. Hij luisterde en hoorde, dat deze van Meriem was. Hij dacht er over na hoe hij haar aan dacht zou kunnen vestigen op zijn nabijheid. Toen kreeg hij een idee. Met zijn mooie tenor zong hij een gedeelte van een melodie, die hij dikwijls had gehoord tijdens zijn ver blijf in de gelukkige dagen in het huis van Bwana. Een ogenblik zweeg hij, toen kwam haar antwoord. Zij had hem erkend. Zij sprak snel. „Goedendag, Morrison", riep ze. „Ik ben het, Meriem. Als ik morgen nog leef, zal ik er erger aan toe zijn, dan wanneer ik dood ging, want Een vreselijk stilzwijgen volgde. AL IS DE LEUGEN NOG ZOO SNEL De „Standaard" (anti-rev.) schrijft: Eén roep slechts is er over de grootsche •wijze, waarop Amsterdam het jubileum feest heeft gevierd. Slechts van één kant komt een wanklank: in nationaal-socialistische kring wordt min achtend over de Amsterdamsche feestvie ring geoordeeld. Als minderwaardig onoprecht gedoe wordt door het Nat. Dagbl. het Amsterdam sche huldebetoon van de niet-nationaal- sorialisten den volke voorgesteld. Een voorstelling, wier leugenachtigheid door het „Nationale Dagblad" zelf bewe zen wordt. Immers, in datzelfde nummer 'van het nationaal-socialistisch orgaan komt een ver slag voor van de feestviering op den Dam, dat de volgende zinnetjes bevat: ,de Nederlandsche jeugd staat ge reed om haar geliefde Vorstin een warme hulde te brengen." „Een hartelijk en spontaan gejuich, dat aanzwelt tot daverende ovatie." „Het is een indrukwekkend oogen- blik." „het lied, dat van duizenden jonge menschen de gevoelens van liefde, eerbied en verknochtheid aan ons Vorstenhuis ver tolkt." Werd, zoo besluit De Standaard, op meer pakkende wijze bevestigd de juistheid van het woord: „al is de leugen nog zoo snel, de waarheid achterhaalt ze wel!!? RECHT OP HET HUWELIJK. P. H. Dongen O.C.R. wijst in de „Utr. Crt." op de volgende ijzeren consequentie van het rassisme: De Duitsche bioloog E. Mann eischt n.1. de terdood-brenging van alle onproductieve nuttelooze menschen, van alle ongeneeslijke zieken en zwakken. Het vonnis over leven en dood wil hij in handen lggen van een z.g. Selektionsarzt. Hij verheerlijkt den zelfmoord als den heiligen nationalen plicht van alle zwakkelingen, ziekelijken en verminkten, de oorlogsinvaliden niet uitgezonderd, en beweert, dat deze zelfmoord de eenige dienst is, dien zij aan hun volk en aan hun ras kunnen bewijzen. Tegenover deze z.g. eugenetische rassen politiek moeten wij, aldus de schrijver, de leer der Kerk (katholieke) plaatsen. Het recht, dat de mensch heeft op het huwelijk, bezit hij van nature en heeft hij in geen enkel opzicht van den Staat ont vangen. Wanneer hij het niet van den Staat ontvangen heeft, heeft deze ook niet het recht hem dit te ontnemen. Derhalve schendt de verplichte sterilisatie de rech ten van gedoopten en niet-gedoopten, omdat het rechten zijn, die de menschheid als zoo danig van haar Schepper ontvangen heeft. Dat de vrijwillige sterilisatie evenmin ge oorloofd is, volgt uit de natuurwet, dat nie mand zich zelf verminken noch zich zelf zonder zwaarwegende redenen van een voorname levensfunctie berooven mag. IN DE LUCHTSCHOMMEL. Eenige dagen geleden wezen wij in deze rubriek op het optimistische artikel van den heer Van Wijnbergen in de Maasbode (r.k.) over het bijna verstreken parlemen taire jaar. De vroolijke ontboezeming van den heer Van Wijnbergen inspecteert het Volk (S. D.A.P.) tot den volgenden „oproerigen krab bel". Wie zich verbeeldt, dat de balans, die tot deze opgewekte slotsom leidt, uit zakelijke posten is samengesteld, verkeert in een niet onverklaarbare, maar niettemin grondige dwaling. Want de lofspreker haast zich, voorop te stellen, dat hij daarbij niet zoo zeer aan de tot standgekomen wetten en genomen bestuursmaatregelen denkt. Voor waar, een verstandig uitgangspunt- Maar voor zakelijke doeleinden is zulk een balans, dachten wij zoo, niet te gebruiken. Vooral niet, als de schrijver in de tome- looze vaart zijner goede bedoelingen na drukkelijk verzekert, dat onder een Christe lijk kabinet moet worden verstaan: een ka binet, dat in wetgeving en bestuur Gods wet tot opperste richtsnoer neemt. Laat hij dan deze zelfde wetten en bestuursmaat regelen buiten beschouwing bij de vast stelling, dat alles goed is gegaan, dan be gint het ons lichtelijk te duizelen. En dit gevoel van in de lucht- schommel te vertoeven wordt er vooral niet minder op, als dan de blij- en vrijmoedige impresario wijst op de merkwaardigheid van 't feit, dat deze overgang naar een princi- pieel-Christelijk staatsbeleid zich zoo rustig en kalm hpeft voltrokken, dat hij door niet weinigen tot heden zelfs niet is opgemerkt. Wie er dus een grief van maakte, dat het Christelijke uit niets zake lijks of feitelijks aan den dag trad, blijkt zich volledig te hebben ver gist. Dit moet als een deugd wor den opgevat: het ongemerkte of on opmerkelijke Christendom. Velen zullen het zich anders hebben voor gesteld. Maar als een zoo ijkkundige keur FEUILLETON, Ze zag hem vast aan. „Ik vind het heel dapper van U om weer van voren af aan te beginnen en dat met zooveel succes! Dat is niet Geoffrey's werk dat hebt U zelf ge daan. Wilt U me toestaan U geluk te wen- schen?" „Dank U!" zei hij droog. „Maar vergeet U vooral niet dat ik een soort van wandelende reclame ben." Ik geloof dat U een groot acteur bent, zei' ze. „En talent kan een chirurg zijn pa tiënten niet geven." „Het heeft verschrikkelijk veel moeite ge kost om den menschen de omstandigheden, waaronder ik herboren ben. te doen vergeten en hen zooveer te krijgen, dat ze mij om mij zelf en mijn kunst apprecieeren. Ik hoop, dat het in dit land gemakkelijker zal gaan. of schoon de pers me daarbij niet erg behulp zaam is." „Ja, couranten kunnen iemand soms leelyk benadeelen, maar ik ben er van overtuigd, dat u de persoonlijkheid hebt hierboven uit te rijzen." „Hoe weet U dat?" vroeg hij. „Dat hebt U alreeds bewezen." antwoordde ze. „Anders zou U het toch nooit zoover ge bracht hebben als nu het geval is ten minste als, wat ik over U gelezen heb, waar is." j J Molly was blij weer wat grond onder de voeten te krijgen. „Waar ik bang voor ben, is, dat het hem aan doorzettingsvermogen ontbreekt. U zult beter weten dan iemand an ders dat men er met talent alleen niet komt." „Ja, dat weet ik," zei hij. Talent zonder wil is als een vuur. zonder voedsel het brandt zichzelf op. Maar nu ben ik er juist om te zorgen, dat de ondergrond soliede is. Zoolang ik achter hem sta, zal hem niets ge beuren." Molly glimlachte dankbaar het was hem gelukt haar gerust te stellen. „Wat begrijpt U hem goed!" zei ze. „Hoe is die vriendschap tusschen hem en U eigenlijk ontstaan? Rollo heeft me daar slechts vluchtig iets over ver teld." „Er valt ook niet veel te vertellen," weerde Craven Ferrars luchtig af. „De sergeant majoor was bij onze eerste ontmoeting tegen woordig. Dat is nu jaren geleden, op een dag. dat de jongen van zijn paard werd geworpen." ,Ja, ik herinner mjj dien dag nog heel goed! Hij was toen nog maar een kleine jongen. Maar ik heb nooit geweten, dat U daarbij was geweest." „Ja, ik was er bij." Zyn blik gleed over haar heen, alsof hij in de verte keek. „Ik speelde zoo'n beetje den leeglooper in een niet al te fleurigen gemoedstoestand. Later op den dag hadden we een gesprek met elkaar en het was op aandringen van Uw zoon. dat ik terugging naar Amerika, waar ik mjjn too- neelloopbaan begon." „Oh!" zei Molly. „Nu begin ik het te be grijpen! Rollo is altijd dol geweest on het too- neel. Dat moet hem aangeboren zijn zyn vaderze brak plotseling af. Ferrars had niet bewogen, maar toch had ze een gevoel dat ze niet verder kon gaan. Of dat aan haar lag of aan hem had ze onmoge lijk kunnen zeggen. Op geheel anderen toon vraeg ze: „Dus het was Rollo die U op het idee bracht acteur te worden?" „Zoo ongeveer wel hri was het tenminste die mij weer moed gaf. Ik voelde mij in die dagen diep ellendig. Asterby was mün eenige vriend: hij had mij lichamelijk genezen maar geestelijk was ik nog steeds een wrak. meester als de heer Van Wijnbergen het zegt, zullen wij hem op zijn woord moeten gelooven. Het is dus voor het ministerie, dat zich een zoo gewijd stempel opdrukte, een goed jaar geweest. Aan tot stand gekomen wet ten en genomen bestuursmaatregelen moet daarbij niet zoozeer worden gedacht Als U het niet erg goed begrijpt, dan leert U het maar van buiten, tot U het vlot kunt opzeggen. U begrijpt dan meteen, waarom „de politiek", vooral bij het jonger ge slacht, zoo populair is, aldus het blad. Zij reed kalm, hij ijlde voort. Vrijspraak geëischt. Op 5 Februari van dit jaar heeft te Voor burg op het kruispunt tusschen den Nieu wen weg naar Gouda en den Vlietweg, waar tegenwoordig het viaduct overheen loopt, een botsing plaats gehad tusschen 'n auto en een motorrijwiel, waarbij de bestuurder van het motorrijwiel, de 31-jarige K. A. Hartman, redacteur van „Motorsport", zoo ernstig werd gewond, dat zijn been moest worden geamputeerd, en hij hierdoor niet meer in staat is deze functie te blijven uit oefenen. De strafrechterlijke kant van deze zaak werd gisteren voor de Haag- sche rechtbank behandeld en de bestuurster van de auto, een dans leerares uit Utrecht, moest zich verantwoorden wegens het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Na een uitgebreid getuigenverhoor kwam de officier van justitie tot de conclusie, dat de automobiliste geen schuld trof en hij vorderde daarom vrijspraak. Blijkens het onderzoek ter terechtzitting, kwam de automobiliste den grootcn weg van Gouda af en wilde links af slaan, den Vlietweg op, in de richting Rijswijk. Zij sneed den bocht Iets af. Op den Vlietweg reed in tegenovergestelde richting de motorrijder en even nadat de auto den bocht had gemaakt, volgde de aanrijding. Volgens de meeste getuigen verklaringen rede de automobiliste in den bocht vrij kalm en hoewel zij den bocht iets afsneed, bleef zij toch grootendeels on het rechtergedeelte van den weg. De motorrijder daarentegen scheen met groote vaart midden op den niet al te breeden Vlietweg te hebben gereden en hotste in volle vaart met zijn voertuig in het midden tegen den radiator van de auto op. Toen ontmoette ik Rollo een eerlijke, ronde jongen. Hij zei mij, dat ik niet bij de pakken neer mocht zitten dat gaf mij weer kracht. U ziet, ik ben hem veel verschuldigd." „Ik begrijp U," zei Molly. Ze was diep ge troffen, maar toch durfde ze het hem niet te toonen ze had het gevoel als men een sluier half voor haar had opgelicht, maar ze durfde niet te kijken ze durfde het geheim niet nog dichter te naderen. En, om de drukkende stilte, die na haar laatste woorden was gevallen, te verbreken, zei ze: „De oorlog is voor heel wat vreemde toestanden verantwoordelijk. Mijn heele leven werd er door veranderd. Zal ik U er over ver tellen?" „Ik weet er al het een en ander van," weerde hij af. „Geoff Asterby en de jon genhij brak af. „Vertelt U het me in ieder geval zelf." zei hij haastig. „Het zal U pyn doen. Mag ik dien drank hebben, dien U my beloofde?" Ze knikte toestemmend en hij ging naar het blad toe. dat naast haar stond. „Drinkt U een glas met mij mee?" vroeg hy. „Het zal U goed doen U bent heel moe". De woorden bewogen haar vreemd ze had een akelig brok in haar keel. Sprakeloos keek ze toe hoe hy een glas wijn voor haar inschonk en opnieuw merkte ze on hoe fijn en prachtig gevormd zijn handen waren. Na eenige moeite hervond ze haar stem. „U noemt zichzelf een wrak." zei ze. Maar U bent teruggekomen en Uw leven behoort in ieder geval Uzelf toe zoo is het niet met ons allen." De woorden eindigden in een snik en met een snelle beweging veegde ze over haar oogen. Waarom was ze zoo diep bewogen wat was er aan dezen man. dat haar tot op den hodem van haar ziel roerde? Nu zwegen ze beiden een zwy'gen vol ge dachten. Het was de man. die sprak ..Hier is Uw wijn. Drink met mii op de gelukkigen, die niet terug kwamen! Wtf, die achter gebleven zyn, De motorrijder zelf verklaarde evenwel, dat hij niet hard had gereden en dat juist de automobiliste groote vaart had. Dit klonk evenwel onwaarschijnlijk, omdat de auto vlak na de aanrijding vrijwel onmiddel lijk stil stond. De verdedigster sloot zich bij den eisch van den officier tot vrijspraak aan. Uitspraak 29 September. Gepensionneerd spoor- en tram wegpersoneel ln een uitzonde ringspositie. Op de algemeene vergadering te Hilver sum door den Bond van Gepensionneerden bij dc Nederlandsche Spoor- en Tramwe gen, gehouden, werd een motie aangeno men, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen de afwijzende beschikking van de re geering inzake het doen vervallen van de 10 procent korting op de pensioenen. De Bond herinnert o.m. aan het feit, dat aangekondigde korting op de pensioenen van burgerlijk en militair personeel niet is doorgegaan en de kortingen op de Indische pensioenen zijn ingetrokken. Deze uitzonderingstoestand voor het oud- spoor- en tramwegenpersoneel, aldus de mo tie, dient beëindigd te worden. Doortrekking van de Saigon-lijn wordt bestudeerd. Tijdens de besprekingen vain de heeren van Haeffcn, Hillcn en Harthoorn te Saigon, zal, naar de N.B.Ct. meldt, ook de mogelijk heid van het doortrekken der Batavia-Sai- gonlijn van de K.N.I.L.M. naar Hongkong -ter sprake worden gebracht. In dit geval zouden zoowel Singapore als Australië over versnelde verbindingen voor passagiers en post onder Nederlandsche vlag beschikken. Nieuwe kaarteeringsopdrachten. De verdere activiteit van de K.N.I.L.M. is ook gericht op de uitwerking van verschil lende kaarteeringsopdrachten, welke, be halve Pakan Baroe en Nederlandsch Nieuw- Guinea, ook Britsch-Nieuw Guinea betref fen. In dit laatste gebiedsdeel zal een na dere orienteering plaats vinden. Intusschen oefenen de nieuw-aangekomen vliegers zich eiken dag. Nog altijd blijft aanvulling van het vliegerscorps uit Neder land noodzakelijk. mogen strijden voor vrede maar we zullen hem nooit vinden." Hy gaf haar het glas in de bevende hand en zwijgend dronken ze samen. Het was alsof zei beiden gevangen waren in een vreemde betoovering. Het was doodstil alleen het ruischen van de zee in de verte werd gehoord het was als muziek uit de eeuwigheid Later wist ze dat hy zijn glas had neerge zet en was heengegaan. En ze begreep, dat het zijn verlangen was haar zonder afscheid te verlaten. HOOFDSTUK XXXVII. Ontdekking. Dien nacht had Molly een vreemde droom. Voortdurend werd ze achtervolgd door oogen oogen, die haar schenen te smeeken en dan weer bang schenen. Wat beteekende dat? Waarom vervolgden die oogen haar zoo. waar om smeekten ze zoo dringend en vluchtten ze telkens weer bevreesd van haar weg? Steeds weer zag ze die oogen ze trachtte te vragen wat ze te beteekenen hadden, maar telkens, wanneer dat bijna lukte, werd ze wakker. Zoodra ze weer insliep echter waren Je oogen er weer Eindelijk werd haar slaap rustiger. Heel vroeg in den morgen werd ze. wakker. Half verdoofd bleef ze heel stil liggen en opeens kwam de herinnering aan die oogen weer te rug. Half droomerig nog zag ze weer hoe ze haar smeekten en nu hoorde ze plotseling een stem oh. hoe goed kende ze de klank van die stem! ..Niet dood. Moliv alleen wegge daan ik heb je nog altijd lief alleen God weet hoeveel Met een schok ontwaakte ze plotseling ge heel... Het was haar niet mogelijk langer in bed te blijven. De zon zond haar gouden stra len over het land en de zee. Ze hoorde de kreten van ontelbare meeuwen hemden bil de kreek en uit den tuin vlak by haar kwam het fluiten van een lyster. Maar geen mensche- ZATERDAG 17 SEPTEMBER 19S8. Hilversum I, 1875 m. VA RA-Uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.80 8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwyding. 10.20 Programma voor Arbeiders in de Conti» nubedrijven. 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Uw toekomst ligt op de Avondschool". 2.20 „Esmeralda". 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Toespraak „De AJC demonstreert." 4.10 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.505.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Viool en piano. 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 „Voor het Spaansche kind". 9.15 VARA-orkest, m.m.v. solist. 9.50 Toespraak. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg concert. 10.30, „Fantasia" en „Esmeralda" en solisten. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 801.5 en 415.5 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om ca. S.15 Be richten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. (1.00—1.20 Gramofoon muziek. ca. 1.15 Berichten). 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-Melodisten m.m.v. solist. (4.455.00 Gramofoonmuziek) 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Nachtegaaltjes. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Gezellenwerk inderdaad van onzen tijd". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Overpeinzing met muzikale omly'stlng. 8.35 KRO-orkest. 9.00 De KRO-Melodisten en solisten. 10.00 KRO-Boys, m.m.v. solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportrevue. 10.5512.00 Gramofcjnmuziek. lyk wezen bewoog zich; iedereen sliep nog. De morgennevels schenen haar uit te noodigen en haastig keerde ze in de kamer terug en be gon zich snel aan te kleeden. Ze wilde naar buiten gaan in den jongen morgen daar, waar de golven braken tegen de rotsen, zou ze vrede vinden! De verwarring van den droom begon al reeds te vervagen. De gedachte alleen al aan Je wijde zee bracht ru3t in haar ziel. Toen ze eidelijk zacht naar beneden sloop en weg uit het slapende buis, leek ze een vluchteling. Ze wilde niet ciat Awkins haar zou hooren want hij beschouwde zich als haar beschermer, nu zijn meester er niet was, en hij zou haar zeker niet alleen laten gaan. En ze wilde juist alleen zijn och, hoe vaak in haar leven had ze al niet verlangd naar eenzaamheid gesnakt had ze er naar! Tusschen de met dauw bedekte bloemen door ging ze naar het hek de zee riep haar zy trok haar aan als een geheimzinnige macht. Gemakkelijk vond zy den weg naar de kreek, waar de golven zeewier aanspoel den. dat allerlei pasteltinten had in den vroe gen zonneschijn. Nooit was ze in Tregant geweest zonder niet tenminste eenmaal deze stille plaats bezocht te hebben. Het werd vloed en spoedig zouden de golven de rotsen beuken, maar het zou nog wel een uur duren, voor het water den toegang tot de kreek ver sperde. Ze begon over rotsen te klimmen, heel voorzichtig, alsof ze de stille rust van de natuur niet wilde verstoren. Ze wras vervuld van een gevoel van ontzag voor de grootsch- heid van het prachtige landschap en ook was ze wel een beetie bang. hoewel ze verwachtte de eenzaamheid te zullen vinden, die ze zocht. Niemand, behalve Rollo. kende deze plek en ze was er van overtuigd hem niet zoo vroeg al hier te zullen vinden. (Wordt vervolqd.)

Heldersche Courant | 1938 | | pagina 7